Nummer 64. Zondag 14 Augustus 1898. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. llelgie. Frankrijk. Portugal. Engeland. Denemarken. Italië. Turkije. Japan. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. ic ao«ue»Kts«assiiiviBflenmsa Rusland cn Engeland De correspondent van de N. R. Ct. te Weenen schrijft De Wiener Abendpost behelst een bericht over de pogingen van Rusland om een haven id de Roode Zee machtig te worden, ten einde behalve den landweg naar China nog een vëiligen zeeweg daarheen te krijgen. Na onderhandelingen met den Negus moet het aan den Russischen gezant gelukt zijn om het kleine sultanaat Raheita,dat onder bescher ming van Abyssinie staat, in bezit te krijgen. Daar dit landje vlak tegenover het Engelsche Perim ligt, is Rusland even zoo goed in het bezit van den uitgang der Roode Zee als Engeland en is die nieuwe Russische bezitting aan de straat van Bab-el-Mandëb een bewijs van den strijd tusschen Engeland en Rusland over China. Immers de verhouding tusschen die beide mogendheden heet zoo einstig te zijn, dat de piinses van Wales niet om de ziekte harei motder naar Kopenhagen zou gereisd zijn, maar om hare zuster de Russische Keizerin-weduwe te bewegen, haren invloe op den Tsaar te oefenen in het belang van dei) vrede tusschen Engeland en Rusland. De Pol. Corresp. bericht nu echter uit Kopenhagen dat de priuces héusch alleen wegens de ge zondheid van haar moeder naar Denemarken gereisd is en geenszins met bovengenoemd doel. In de Deensche staalkundige kringen houdt men de mogelijkheid voor uitgesloten dat het conflict tusschen twee werelddjkcn als Engeland en Rusland langs den hier boven- genoemden weg door twee dames zou kunnen gesust worden. Dit laatste zal wel juist zijn, maar loch is niets natuurlijker dan dat de princes van Wales en de Keizerin weduwe van Rusland,die elkaar aan het ziekbed harer moeder ontmoeten, tévens overleggen wat gedaan kan worden om een oorlog tusschen Engeland en Rusland, welke landen hun zoo ter harte gaan, te voor komen. De waarheid zal dan ook wel in het midden liggen. De Standaard zegt in verband met de ge spannen verhouding tusschen Rusland en Engeland, dat de Engelsche Unirnislen oor- deelen dat, daar Rusland meester is in Mant- sjoerije, het de voorkeur zou verdienen tot een overeenkomst te geraken, waarbij Rusland volkomen vrijheid zou krijgen, wat betreft den sooorweg New Kouang. Rusland zou daarte gicnover de verzekeiing moeten geven dat het van iedere inmenging in den Britschen invloed in het dal van de Yang-Tse-Kiang afziet. In het Lagerhuis is een debat begonnen over de builtnlandsche politiek der regeering, vooral ten opzichte van China. Zoover ons verslag gaat was voornamelijk de kritiek aan het woord geweest en Baltour zijn rede juist begonnen. Intusschen kwam de oppositie ditmaal, gelijk trouwens sedert geruimen tijd waar het de buitenlandsche politiek van dit kabinet betieft, Diet uitsluitend van de zijde van „her Majesty's Loyal Opposition". De eerste spreker, Sir Charles Dilke, vatte de ontevredenheid, die onder de liberalen en vele unionisten heerscht, aldus kort samen D'e toestand op Kreta is zeer onbevredigend zoowel in het uitblijven van de benoeming van een gouverneur, als in het niet terugtrek- kéh van de Turksche troepen, schijnt de sultan er in geslaagd, den wil der mogend heden te weerstreven. In Tunis, Madagaskar en: Siam is de politiek van Lord Salisbuiy Engeland op groote schade aan ziju be'angen te staan gekomen, het gevolg van wankelend beleid en zwakke taal. Ten opzichte van ChftfaDVér: de nuttèldoze bezetting van Wei hal-wei, het "vernederende terugroepen van Erjge)sche oorlogsschepen uit Port Arthur, h4 nadèeTaan den-Engèfschen handel toe gebracht, alweer door-hct-weifelen van Lord Salisbury. $ir W. Harcourl zeide o a. dat de eerste orcl der admiraliteit zijn gemaliede vuist Rusland onder den neus had gehouden en versterking van de vloot had gevraagd, maai een oorlog met Rusland zou er niet een ter zee, maar een te land worden. De Engelsche diplomatie zou dus verstandig doen, met Rusland op goeden voet te blijven. In een hoofdartikel spreekt de Times af keurend over Balfour's tamelijk tegenstrijdige en onsamenhangende ui»eenzet'ingeu Woens dagavond in het Lagerhuis, hetgeen niet onnatuurlijk is tegenover h«t volgende tele gram van den Pekingschen correspondent der^mes? „De Chineesche regeering heeft alle eischen van Pavlof betreffende den ioe-Tsjwang-spoorweg ingewilligd." De con cessionarissen mogen derhalve de lijn niet vervreemden of verhypothekeeren, hetgeen onvereenigbaar is met'het contract met de Honghong en Shaugai Bank. welk contract naar Rusland's bedoeling, thans wel onuit gevoerd zal blijven. Inmiddels blijkt het contract voor den Peking-PIaukou-spoorweg nog niet geteekemlhoewel de Belgische gezant op spoedige teekening aandringt. De Hongkong and Shanghai Bank eischt schadevergoeding voor het verbreken van haar contract voor den aanleg van den Nioe- Tsj wang-spoor weg. BRUSSEL. Een der voorsteden, Sr. Joost- ten-Noode, is vanochtend in opschudding gebracht door een bloedig drama, waarin eeni- ge auarchisten de hoofdrol hebben gespeeld. Ziehier wat er gebeurd is. Een officier van politie, Momaerts, vervoegde zij bij een schrijn werker om van dezen betaling te vorderen van boeten, die hij wegens overtredingen bij de buigerwacht opgeloopen had. Momaerts werd met revolverschoten ontvangen en ge wond aan zijn rechterwijsvinger. Hij schoot met zijn revolver terug en trof Willems aan het gezicht. Deze wist nochtans te ontsnappen. Op straat ging hij voort met schieten en verwondde twee menschen, den een aan het been en den ander aan den arm. Een derde kreeg een kogel door zijn hoed. Een agent van politie, die den woesteling wilde grijpen, kreeg zoo'u hevigen trap tegen den buik, dat hij neerviel en naar het gasthuis gebracht moest worden. Willems zette intusschen zijn vlucht voort, liep de overdekte markt over, aldoor schietende, zonder echter iemand te raken. Ten slotte kreeg men hem beet. Het bleek, dat hij drie geladen revolvers en een pak patronen bij zich droeg. De officier van politie Momaerts was inmiddels de kamer van Willems binnengedrongen. Hij trof daar vier anarchistische gezellen, die op hem schoten en Momaerts op hen. Het was een heel gevecht. Twee van de anarchisten ontkwa men nog een derde werd licht, maar de vierde zwaar verwond.Hij bleef languit op den grond liggen. De provinciale staten van Zuid Brabant hebben een crediet van ICOUCO francs toe gestaan voor het aanleggen van wielerpaden langs de bestrate wegeu. In hooger beroep is Woensdag in het proces der schrift-experts tegen Zola en Perreux uitspraak gedaan. Beiden zijn bij verstek ver oordeeld en wel: Zola tot een maand gevan genisstraf en 2000 francs boete, Perreux tot 1000 francs boete, terwijl beiden aan ieder der experts 10.000 francs schadevergoeding zullen moeten betalen. Het vonnis spreekt niet van toepassing van de wet Bérenger. PARIJS, 10 Augustus. In de Petite Repu- blique vei klaart Jaurès dat de „legende" der bekenteuissen van Dreyfus een leugen is. Hij voegt er aan toe, dat hij Dreyfus' onschuld zal bewijzeu. De onlangs gekozen president van Brazilië, Campos Salles, vertrok Maandag van Lissabon per stoomschip „Thames." vele vaartuigen, waarop zich vrienden van den president be vonden, deden hem een eind uitgeleide en bij die gelegenheid kwamen twee stoombooten met elkaar in aanvariug; twee kleinere vaar tuigen sloegen om, tengevolge waarvan 20 personen verdronken. lijke gevolgen heeft gehad, in te toornen. De Times spreekt met welgevallen van de be noeming van haren vroegeren Aziatischen correspondent, maar kan niet nalaten te herinneren, dat Curzon in den laats'en tijd telkens de menschen teleurstelde, vooral in zijn verklaring van de Engelsche politiek in China. De Times werpt den aanhanger van Rhodes, Wyodham, op als Curzon's opvolger als ondersecretaris van buitenlandsche zaken. De officieuse Berlingske Tidende bevestigt, dat maatregelen genomen worden om de forten te Kopenhagen in goeden slaat van verdediging te brengen. De regeering heeft reeds 500,000. kr. aan ammunitie besteed en vraagt bij het pailement nog crediet aan voor hetzelfde doel. Deze maatregelen worden natuurlijk in verband gebracht met de mogelijkheid van een oorlog tusschen Engeland en Rusland. De paus is licht ongesteld en verleent, op advies van dokter Lapponi geen audiënte. Die ongesteldheid moet het gevolg zijn van de groote warmte, doch geeft geen reden tot ongerustheid. Berichteu uit Yemen beschrijven den toestand als ernstig. De Arabieren verontrusten de Turken vooridurend. De Porte zendt verster kingen. 10300 man zijn sedert Mei naar Arabie gegaan, van wie 6800 in Juli. De troebelen zijn ernstiger dan aanvankelijk werd geloofd. Van Formosa is bericht ontvangen, dat het eiland door een vreeselijken storm, gevolgd door overstroomingen, is geteisterd. Honderd menschen zijn verdronken en de schade is zeer groot. Donderdagmiddag heeft te New York eer. politieagent in beschonken toestand met een revolver eenige schoten op zijn vrouw, zijn moeder en zijn twee kinderen gelost. De kinderen waren onmiddellijk dood; de toestand der beide vrouwen is hopeloos. De moorde naar joeg zich ten slotte een kogel door het hoofd. LONDEN, 11 Augustus. De ondersecretaris van buitenlandsche zaken Curzon is benoemd tot onderkoning van Indie. De aanstelling van Curzon tot onderkoning van Britsch-Indie wekt eenige verbazing, voor eerst omdat hij lichamelijk zwak blijft, ver- velgens omdat hij, ofschoon een pairszooo, nog maar „plain mister Curzon" is, en na Lawrence is er geen onadellijke tot onderke ning van Britsch-Indie benoemd, (evenwel, Curzon zal tot pair verheven worden voor hij naar Calcutta vertrekt)ten derde is Curzon bekend als een bestrijder van Ruslands aan spraken in Midden-Azie en Afganistan en een aanhanger van het zoogenaamde forward-be- leid, dat in het Noordwesten van Indie de grensstammen onderwerpen wil. Intusschen zegt de Standard dat Curzon den last mede- krijgt om de forwardbeweging, welks uitspat tingen in Chitral en Khaibar zulke verderfe- WAALWIJK, 13 Aug. 1898. Piijshit doe ling Gisteren heeft met groote plechtigheid de prijsuitdeeling plaats gehad aan de leerlingen van de bijzondere school der Eerw. zusters van 't gezelschap J. M. J. De feestelijkheid had plaats onder voorzitterschap van den Z.Eerw. heer pastoor Sprangers en werd als altijd bijgewoond door een groot aantal belangstellende heeren en dames, onder wie wij opmerkten den burgemeester van Waal wijk, den pastoor van Besoijen, de beide heeren kapelanen van Waalwijk, leden van het 11. O. kerkbestuur en andere heeren verscheidene dames, weldoensters enz. enz. Er werd door de leerlingen zeer lief ge zongen en de verschillende voordrachten vonden zeer grooten bijval. De burgemeester beloofde bij deze gele genheid zijnen steun en medewerking tot bevordering van het goede doel en werd door den ZEerw. heer pastoor bedankt voor de betoonde belangstelling. De aan de leerlingen uitgereikte prijzen bestonden uit mooie boekeu en platen en kleedingstukken voor de mingegoeden. Moge de zoo bloeiende onderwijs-inrichting der eerw. zusters alhier steeds haren goeden naam eer aandoen tot heil harer leerlingen en tot welzijn onzer gansche gemeente. Typhus. In onze gemeente is een geval van typhus geconstateerd. De lijderE. Maaseen werkman, vader van een talrijk huisgezin, is overgebracht naar hel gebouw tot verple ging van lijders aan besmettelijkle ziekten bed met toebehooren zijn verbrand en zijne woning is gedesinfecteerd. Verdwijning. Eenigen tijd reeds geleden is een Kaats- heuvclsch meisje verdwenen en sedert hare verdwijning heeft men niets meer van haar vernomen. Is dit feit op zich zelf reeds zonderling, nog zonderlinger mag het heeten (aldus zegt men ons) dat de gemeente-po- litie aldaar zoo weinig opheldering in de zaak weet te brengen, terwijl de rijkspolitie uaar men ons verzekert, in 't geheel er nog niet mede is in kennis gesteld. Had die 't maar geweten, zoo redeneert men, dan zou er zeker al wel eenig licht in die duistere zaak zijn opgegaan. Benoemingen. Benoemd bij de d.d. Schulterij le Waalwijk, lot 2de-luitenant la suite, J. J. M. van Riei, thans schutter. Bij koninklijk besluit is de eerwaarde overste van het Piusgestichtte Amsterdam. Aulonia Francisca Boon (moeder Gabriel) benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Z. D. II. Mgr. W. van de Ven bisschop van 's Hertogenbosch heeft benoemd tot pasloor te Someren (Dorp), den Weleerw. heer P. van Lieshout; tot kapelaan te Goirle den Weleerw. heer C. P. M. R. Couwenberg; tot kapelaan te He'mond, den Eerw. heer B. H. van der Hagen; tot kapelaan te Oirschot, den Eerw. heer A. van Beijnen, en tot ka pelaan te Beuningeu, den Eerw. heer J. F. M. Duijnstee, de laatste drie, priesters van het Seminarie. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint ouder dagteekeuitig van Don derdag De telegrafische gemeenschap tusschen Kota Radja en Medan is verstoord. Den 4en Augustus trok het 3e bataljon naar Mampreh. Het ontmoette geen tegenstand. Het 6e en 2e bataljon met cavalerie trekken naar den pas van het zuidergebergte op weg naar Tangseh om Toekoe Oemar en zijn familie te zoeken. Onze troepen bezetten Tjot Geueh. Decorrespondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Vrijdag Dinsdag verrasten onze troepen uit Tjot Geueh een bende van Toekoe Oemar te Geude Reumbajan. De vijand liet 24 dooden en 24 geweien achter. Onze verliezen bedroegen een marechaussee gedood en drie gewond. Heden gaan twee compagnies van het 6e bataljon onder majoor de Jongh over Selimoen naar Lamteba om daar een legerplaats te vestigen ter bescherming van de bevolking. Louis Vincken! De bekende stoom-carousselhouder L. Vincken heeft voor eeue standplaats op de Tilburgsche kermis de kollossale som van drie-ec-twintig honderd gulden geboden. Lichtstoet te Ainstordnw. Het plan om te Amsterdam een lichtstoet te houden, hetgeen dreigde te mislukken omdat de burgemeester op den 8sten Sep tember meende geene voldoende politie-be scherming te kunnen rerleenen, schijnt nu toch door te kunnen gaan, doch een paar dagen later. De burgemeester heeft aan de deputatie, die hem bezocht uit de sub-comités voor den lichtstoet saamgesteld, te kennen gegeven dat eene aanvraag om den lOden September den stoet te mogen laten trekken door de gemeente in overweging kon worden genomen. In aanmerking nemend dat hare majesteit toch den lichtstoet niet zou kunnen gaan zien wanneer die gehouden werd tijdens haar verblijf in de hoofdstad meende de burgemeester dat eene verdaging geen be zwaar zou opleveren. In een Donderdagavond gehouden vergadering werd het voornemen toegejuicht om dan den lOden September den lichtstoet te laten trekken en daarmede een schoon slot te vormen van de feesten ter eere van hare majesteit de koningin. Moordaanslag. Omtrent een moordaanslag te Hobrede wordt aan de N. R. Ct. nader gemeld Dinsdag raiddag, circa 3 uur, keerde zekere D. O., een 60 jarige man uit Hobrede, ge meente Oosthuizen [N.Holl die het bedrijf van slachter uifoefentterug van de markt te Purmerend. Wat hem meer overkwam was ook nu weer het geval, hij verkeerde onder den invloed van sterken drauk. De vrouw van den broodbakker M., geboren B [een ruim 30-jarige vrouw] had hem al eens het verkeerde zijner onmatigheid onder het oog gebracht, en wellicht was O. hierover gebelgd. Hij trad het huis van M. binnen, en toen diens vrouw voorkwam, trok hij een mes en stiet het haar in het lichaam. Daarna wandelde hij naar Oosthuizen, begaf zich tot den gemeente-veldwachter, H. Bakker, en zeide tot dezen beambte„Hier heb je een moordenaar.» Natuurlijk is hij in arrest genomen en naar de gevangenis te Haarlem overgebracht.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5