Aan onze lezers! Advertentiën. Van Vollenhovem STOUT, „DT1LE DDLCI" A. J. GESUIS, Telegrammen. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Laatste Berichten. Vraagt en drinkt Onderhoudt uwe talen! In de meening dat wij, bij ge legenheid der inhuldiging van H.M de Koningin, iets moeten doen, om onzen lezers eene gedachtenis aan die gebeurtenis te vereekeren, hebben wij besloten op 31 Au gustus a.s. hun een INHULDI GINGSNUMMER aan te bieden, dat aan alle abonnó's gratis zal worden toegezonden. De inhoud van dit .INHULDI GINGSNUMMER» zal zijn een populaire beschrijving van het leven van Koningin Wilhelmina van af Hare Geboorte (ook Hare afstamming) tot de Kroning. De omvang zal zijn 8 pagina's. De Illustration zullen bestaan uit reproduction van oorspronkelijke teekeningen van bekende tee kenaars en photo'svoornamelijk in autotypie. Zooals gezegd is het Inhuldi gingsnummer alleen bestemd voor gratis aandenken, aan de abon- né's op „De Echo van het Zui den"; allen, die op 31 Augustus 1898 geabonneerd zijn, en hun abonnementsgeld voldaan hebben, hebben recht op een exemplaar. Zij dus die wenschen in 't bezit te komen van dit Inhuldigings— nummer en die nog niet geabon neerd zijn op ons blad, laten zich ten spoedigste als abonné inschrij ven voor het loopend kwartaal onder overmaking van het abon nementsgeld zooals aan 't hoofd van de Courant is vermeld. De Redactie. Lectuur in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Op dit oogenblik is de toestand van vrouw M. vrij gunstig. Smokkelen Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Het smokkelen van vee ligt weer een tijdje stil. Men ziet bijna geen koeien m er naar de grenzen leiden. De oorzaak hiervan is, dat door de douanen en de gendarmen in den laatsten tijd zooveel bekeuringen hebben plaats gehad, dat de lust tot smokkelen heel wat verminderd is. Dezer dagen sprak ik een Belgisch smokkelaar die mij mededeelde, dat bijna de he'ft der mannen, met wie hij gewoonlijk uittrok, in de gevangenis zaten of eene veroordeeling te wachten hadden. „Ik ook, mijnheei", voegde hij er bij, „moet voor vier maanden in den bak, doch ik ben naar 't Hollandsche gevlucht en zal hier wel wat werk zien te krijgen. Van dezen winter, als er niets ie verdienen valt, ga ik dan mijn strat uitzitten." Ernstig ongeluk. Een ernstig ongeluk bracht Vrijdagmid dag op het Smidswater in Den Haag groote opschudding teweeg. Een uitsteeksteiger aan de tweede verdieping van een perceel op genoemde gracht, brak plotseling af, toen daarop twee werklieden, een beeldhouwer en een stukadoor, werkzaam waren. Beide man nen vielen op straat en werden tevens ge troffen door het neerstortende hout van den steiger. Ernstig gewond werden zij onder de planken uitgehaald. Verscheiden geneesheeren waren spoedig ter plaatse, en nadat de eerste hulp was verleend, werden de beide werklieden per raderbaar naar het gemeente-ziekenhuis over gebracht. Aanslag. Een bewoner van het Spui die Donderdag op zijn kamer de courant zat te lezen, werd plotseling opgeschrikt door vijf opeenvolgende schoten, die blijkbaar op hem gemunt schenen. Een der schoteu ging door de vensterruit, ge lukkig zonder hem te treffen. Hij vluchtte en gaf de politie kennis van het voorgevallene. Op zijn aanwijziug stelde een hoofdagent een onderzoek in bij een kastelein van een aan de overzijde van de gracht zijnd koffiehuis. Inderdaad werd bij dezen herbergier een rerolver in beslag ge nomen, die toen ze aan den hoofdagent werd overhandigd, onverhoeds afging, zonder ie mand te raken. Het bedoelde koffiehuis is hetzelfde perceel waai Maandag jl. de inboedel kort en klein werd geslagen, en waar meermalen vechtpar tijtjes voorvielen. De klager beweert dat uit het zolderraam ran het koffiehuis de schoten op hem gelost zijn. Er zijn echter geen getuigen die zulks be vestigen. Hoeveel Stuiverszcep is er in liet afgeloopen jaar gebruikt? Wij ontleenen aau het boekje van de Ver- eenigde zeepfabiieken, waarover we reeds in een vorig nummer melding maaktenhet volgende Ja, hoeveel Stuiverszeep zou er in het afgeloopen jaar gebruikt zijn Die hoeveelheid is, dank zij den grooten opgang dien hel artikel in korten tijd maakte, verbazend be langrijk. Millioeneu en nogmaa's millioenen stukjes zijn in dat tijdsverloop in ons kleine landje tot schuim geworden, ongerekend wat wij onder andere namen Daar het buitenland zonden. Kunt ge U voorstellen hoeveel dat is, al die millioenen? We zullen probeeren het U eens te laten zien, misschien krijgt ge er dan een idee van. We denken ons al die stukjes zeep, die reeds gebruikt zijn, weer in de fabriek terug en stapelen ze op elkander, zoo dat de grootste vlakken op elkaar liggen en dus de kleinste afmeting de hoogte maakt. Hoelang we daarover doen, zullen we maar niet uit rekenen, maar we willen eens zien hoe hoog die zeepberg wordt. Als we een poosje gestapeld hebben, zetten we niet de dom van Utrecht of van Keulen, zelfs niet den Eifïfehoren, maar in eens den Mont-Blanc er naast Znoals ge weet is dit de hoogste berg van Europa. Maar we zijn er nog lang niet en gaan voort met 9tapelën. Nu plaatsen we den hoogsten berg van Azië, tien Mount- Everest, boven op den Mont-Blanc,maar nog altijd is het niet genoeg 1 Dan maar naar Amerika, daar den hoogsten berg, den Aconcagua, weggehaald, en boven op de andere twee gezet. Zouden we er nu zijn Geen denken aan. Nu in 'b hemelsnaam maar naar het Afrikaansche negerland om daar alweer den hoogsten berg, den Kilima-ndzjaro, weg te halen en boven op de drie te zetten. Een heel werkje, dat bergen stapelen, maar met de zeep duurt het toch nog langer. Wat nu te doen, de vier hoogste bergen van de aarde staan al op elkaar en we moeten nog hoogerWe zullen nu maar beginnen een laddertje te maken, om het laatste stukje zeep te kunnen opstapelen. Hoelang moet die ladder zijn Och, voor de zijstukken van die ladder hebben we de kleinigheid van 20000 woudreuzen van denneboomen noodig, en voor de sporten nog eens 15000 van de zelfde soort. Precies hoor, het scheelt er niet eentje! Maar wat een klim, op die ladder 1 Als we eenmaal boven op de vier bergen staan, zetten we den rechtervoet op de on- deiste sport die wil mag ook met zijn linkervoet beginnen en precies 21 dagen later zijn we boven. Welkom in de hoogte Dat mag met recht heeten boven lucht en wolken. Maar zoo een panorama ziet ge van Uw leven niet terug. De zeepberg staat natuurlijk aan de fabriek in Rotterdam, en nu kijken we; noordwaarts reikt ons gezicht ver in Rusland, naar het zuiden sluit de woes ijn Sahara in Afrika onzen horizon af, en westelijk dwalen onze blikken over den grooten vischkom, die Atlantische Oceaan heet en waar we de groote mailboot en naar en van Amerika zien stevenen. Wat zegt ge van zoo'n kijkje Jammer dat die berg DOg maar gedacht is. Wij zullen echter eens probeeren of we geen werkelijkheid er van kunnen maken. Zoodra de berg klaar is noodigen we dan al onze gebruikers uit tot een bezoek, en om het hen gemakkel'jk te maken zorgen we dan tevens voor eeu flinke lift, om ze boven te brengen maar hoeveel hout en ijzer voor die lift noodig zijn zullen we maar niet na gaan anders mochten de groothandelaars de prijzen vast eens gaan opslaan Driiucii 12 Aug. Ook thans zijn wij in de gelegenheid bijna het geheele programma mede te deeleu van het inhuldigingsfeest op Maandag 5 September a. s. als versiering eu illuminatie van 't raadhuis buitengewone bedeeling aan de armen eu noodlijdenden in deze gemeente; voormiddags 10 ure plechtige godsdienstoefeningen waarna voor het ge meentehuis muziekuitvoering door de beide harmonieën dezer gemeente. 's Namiddags om 1 ure optocht met bo vengenoemde harmoniën van af F. Brok tot den dijk bij D. van der Westen. Van 3 tot 6 uur volksvermakelijkheden f waarna uitreikiug der prijzen op het gemeen tehuis. Ten 7 uur voor het gemeentehuis concert door de beide harmoniën en tot slot schitte rend vuurwerk! In de openbare raadsvergadering van 9 dezer zijn als eerste kandidaten op de voordracht geplaatst ter benoeming van twee leden voor het zetterscollege, de heeren J. van Dal en J. Ypelaar, aftredende leden. In dezelfde vergadering is door den raad de rekening dezer gemeente over het dienst jaar 1897 vastgesteld in ontvangst op f 17549,075 in uitgaaf op 1 15345,93 alzoo met een goed slot van f 2203 145 Capcile, 11 Aug. Heden verwierf de Heer H. Swart, thaus ouderwijzer te Vlaardingen, vroeger leerling van de school in de Nieuw- straat, de akte voor het Fransch. De rol van kouing Leopold nopens den Peking Haukou-spoorweg verhoogt de bit terheid van het Engelsche volk over den gang van zaken in China niet weinig Dienaangaande seiut de correspondent ran de Times te Pe king De Belgische gezant heeft aan de Chi- neesche regeeriug geseind, dat de Fransche eu de Russische gezant met hem samengaan om de Chiueesche regeering te verzoeken, van het protest van den Engelschen gezant tegen de bekrachtiging van de overeenkomst voor den Peking-Hankou-spoorweg geen nota te nemen, diensvolgens zal de Chineesche re geering vermoedelijk die overeenkomst terstond bekrachtigen. De correspondent van de Times voegt er bij, dat de auti-Britsche houding van den Belgischen gezant te Peking in deze zaak streng is af te keuren. Een verslaggever der Daily Mail heeft hier een onderhoud gehad met den Belgischen gezant, maar deze weigerde zich uit te laten over België's rol in de geschiedenis van dezen spoorweg- Hij zeide alleen, dat België in China niet anti-Britsch optreedt, ofschoon het opkomt voor zijn eigen belang, waarmee de belangen van twee miljoen werkzoekers in België sa menhangen. De gezant, die kouing Leopold onlangs te Cowes sprak, voegde er bij dat zijn koning persoonlijk bij de Peking- Hankou- spoorlijn vooralsnog weinig geldelijk belang had. Doch de koning behartigt natuurlijk in deze de belangen van het Belgische volk. PEKING, 12 Augustus. Een keizerlijk be sluit bekrachtigt het contract voor de Belgische leening voor den spoorweg van Peking naar Har.-kou, in weerwil van het verzet van den Engelschen gezant. GIBALTAR, 12 Augustus. Het Britsche Middellaudsche-Zee-eskader is heden naar Livorno, Spezzia en Castellamare uitgezeild. WASHINGTON, 12 Augustus. Het vredes- protocol is te vier uur hedenmiddag op het Witte Huis onderteekend. Een uittreksel van den inhoud van het protocol, door Day aan de bladen gezonden, zegt: Het protocol bepaalt: lo. dat Spanje zijn souvereiniteit over Cuba opgeeft; 2o. dat Portorico en de andere Spaansche Antillen, eu de Ladrones naar keuze van de Vereenigde Staten, aan de Unie zullen overgaan; 3o. dat de Vereenigde Staten de stad, de baai en de haven van Manilla zullen bezetten tijdens de beraadslagingen over het Vredesverdrag dat de kwestie van het gezag en het be~tuur over de Filippijnen zal uitmaken 4o. dal CubaPortorico en de andere Spaansche Antillen dadelijk ontruimd worden, en dat commissarissen, binnen tien dagen te benoe men, binnen dertig dagen na de ouderteeke- ning van het protocol te Havana en San Juan zullen bijeenkomen om de bijzonderheden van de ontruiming te regelen; 5o. dat de Veree nigde Staten en Spanje elk hoogstens 5 gemachtigden zullen benoemen om een vre- desverdag voor te bereiden en te sluiten, zij zullen uiterh'k 1 September te Parijs bijeen komen; 6o. dat onmiddellijk na het ondertee kenen van het protocol de vijandelijkheden geschoist zullen worden; een bevel in dien zin zal zoo spoedig mogelijk door de beide regeeringen gezonden worden aan de mi'itaire en maritieme coniniandauten. Alger heeft aan alle militaire commai - danten de onderteekening van het vredespro tocol geseind, met den last, de vijandelijkheden te staken. WAALWIJK 6—13 Augustus. GEBOREN: Antoon, Judocus, Philippus, Maria zoou van Adrianus Gerardus Rubbens en Louisa Mnria Bernardina Timmermans Johanna Gertruda dochter van Gerardus van Meeuwen en Catharina van den Broek Geertruda dochter van Gerardus Bruur- inijn en var. Hendrika lleuvelings. HUWELIJKS-AFK.Cornelis van Loon 31 jaar, Waalwijk en Cornelia Johanna Besters *27 jaar, Waspik, BAARDWIJK. GEHUWD: Wilhelm ten Oever 28 j. en Anna Maria Kruijssen 28 j. GEBOREN.; Petronella d. van P. G. Verhoeven en H. Maas Martinus Adrianus z. van J. H. Treffers en B. Kool Cornelia d. van C. de Rooij Cornelis Johannes z. van W. G. Schoep en A. Snijders Lambertus Wilhelmus z. van L. Burmanje en M. van Leent Johanna Petronella d. van P. van Iersel en J. van Veldhoven Johanna d. van A. Pullens en W. van Zon Hendri- kus Johannes z. van W. J. Klerx en G. Kogels Hendrika Johanna d. van P. A. van Brunschot en A. Verhoeven Thomas Cornelis z. van J. A. van Schijndel en H. P. de Bont Maria Elisabeth d. van G. van Es en E. C. Boon Johannes Wou- therus z. van C. J. de Kort en W. Pullens Martina Maria d. van W. van Schijndel en Th. A. Janssen. OVERLEDENJohanna van der Velde 79 j. Martinus Petrus Josephus Vissenberg 1 m Hendrikus Hubertus van Heeswijk echt genoot van Johanna van Cromvoirt 53 j WAALWIJK, 12 Aug. 1898. De handel in hoornvee was bij redelijken aan voer tamelijk vlug. Kalfbeesten golden f105 A f180. Dito vaarzen f 95 A f 170 Jonge varkens aangevoerd 45 stuksver kocht van f 6.a f 10.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 405 kg. van f 0.88 A f 0.98 per kg. Eieren 1 3.— a 3.50 per 100 stuks. Sedert het vorig raarkbericht is er weinig ver audering in den stand van zaken der Leder Industrie waar te nemen. De voorraad van huiden vermeerdert op alle Europeesche hoofdmarkten en de prijzen voor goede waar houden tamelijk goed stand, doch in secondaire zware gezouten en droge waar geeft men ge makkelijker af aan iets minder prijzen. Lichte huiden blijven schaarsch en duur. De gisteren te Londen gehouden veiling liep flink af. Er w„rd veel verkocht ofschoon de qualiteit der aangeboden huiden niet bijzon der goed was. De prijzen zijn over 't geheel V4 d. hooger. Licht leder vooral in de beste soorten is gezocht en over 't algemeen is licht leder weinig ter markt en hooger in prijs. Voor zwaar leder komt ook meer vraag aan iets betere prijzen. Het gunstige weder geeft gelegenheid om de nieuwe schors te verla den. De prijzen zijn de laatste dagen niet zoo vast. DUSSEN. Boteraanvoer 120 kg. prijs van f0.70 1.00 markt gezet op f0.90 per kg. Eieren 0.80 per 26 stuks. Wij lezen in het Weekblad* voor Pro vinciale, Gemeente- en Waterschaps-Obli- gaties, uitgever Julius Oppenheim te Gro ningen het volgende Gemeente Waalwijk. Het door het raadslid Van Schijndel bij Gedep. Staten van Noord-Brabant ingediend adres tegen de voorgenomen geldleening dezer gemeente vermeld in ons no. 38, behelst in hoofdzaak de volgende bedenking Op de begrooting dezer gemeente voor 1898 komt onder de uitgaven een post voor van f 500, bestemd tot dekking der kosten voor de aanstaande inhuldigingsfeesten, welke uitgaaf door de gewone middelen bestreden zal worden. Thans blijkt, dat met f 500 niet kan worden vol staan en f 1000 voor de feestviering noodig is. De Raad besloot nudat bedrag be schikbaar te stellen en tot dekking daarvan eene leening van f 1000 aan te gaan, af te lossen in drie jaren, n.l. in 1899, 1900 en 1901. De heer Van Schijndel acht eene leening tot slechts een bedrag van f 500 voldoende, wijl de uitgaaf van de overige f 500 reeds op de begrooting van 1898 uit de gewone middelen gevonden zal worden. Er wordt nu z.i. f 500 meer geleend dan noodig is. (Nog ?n ons vorig nommer hebben wij er op gewezen dat de vraagvoor welke uitgaven geleend mag worden en voor welke nietdoor theot etische beschouwingen omtrent den aard der uitgaeen met is op te lossen. Toch mag o. i. de theorie daarbij niet geheel overboord geworpen worden. En nu maakt het toch wel een ietwat vreemden indrukdat van dezelfde uitgaaf de helft uit de gewone middelen en de helft door eene leemng zal worden bestreden Ons dunkt dat voor eene uitgaaf als hier gedaan zal worden in het geheel niet moet ivonlen geleend. Kan men geen f 1000 uit de gewone middelen vindendan rich/e men de feestviering op wat bescheidener voet in. liet schijnt ons onverdedigbaarde belasting plichtigen van 1899—1901 de kosten te doen dragen van een feestdat in 1898 gevierd. Red.) dit is een der beste geneesmiddelen voor hendie bloedgebrek hebben. Verkrijgbaar te Waalwijk bij den agent Op de Markt. Vraagt uwen dokter en raadpleegt de .nalyse. N. ALBERTS, Uitgever Kerkrade. j Abonneert U op: (Het nuttige met het aangename) Wekelijks 8 bladz. 4° in 2 kolommen. Prijs voor Nederland p. p. f 2. per jaar.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6