Nummer 66. Zondag 21 Augustus 1898 Tweede Blad. VERGELDING, ONS FEUILLETON, Staatkundig overzicht. BINNENLAND. Italië. Rusland. BUITENLAND. Frankrijk. Britsch-lndie. Afrika. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN ■SF f 3880. f3490. f3250. f 2988. f 2924. De Echo van het Zuiden Dat wij ons steeds beijveren, onzen leze ressen en lezers iets aan te bieden, wat werkelijk lezenswaardig is, hiervan is zeker eenieder overtuigd liet beste bewijs hiervoor is ons tegenwoordig feuilleton „MAGDA", dat thans ten einde loopt, 'twelk velen met spijt zullen vernemen. Wij kunnen onze abonnees echter gerust stellen met de aankondiging van een nieuw, niet minder prachtig en onderhoudend feuilleton, getiteld hetwelk door zijn heerlijken stijl en mee slepende gebeurtenissen, ieder lezer moet boeien. Het wordt daarom allen aangeraden, de 'verschillende gedeelten uit te knippen en als een prachtigen roman te bewaren en te herlezen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Een circulaire van den minister van oorlog in Madrid stelt bepalingen in de moeielijke kwestie van de repatrieering der troepen. De van Cuba terugkeerende soldal en zullen hun wapens afgeven op de plaatsen van aankomsi: Corogne, Santander en Vigo. De soldaten en de onderofficieren worden op staatskosten naar hun woonplaatsen teruggebracht. L)e officieren worden voorloopig bij de reserve geplaatst totdat de cortes de veimeerdering van de kaders bij het geregelde leger heeft goedgekeurd. Zoo is Spanje voorloopig met de 120,000 soldaten en de 60C0 officieren op goeden voet. Inlusschen zal Cambon de bedoelingen van Amerika vragen ten opzichte van de administratieve en rechterlijke auto riteiten, die Spanje's bewind op de Antillen 'voerden. De ontruiming kun, zelfs met den grooten spoed, die er thans achter gezet wordt, niet óór October in geregelden gang plaats hebben en zij zal stellig tot het eind van dit jaar doren. Vóór de gunstige weers gesteldheid intreedt zal Amerika ook geen bezettingstroepen zenden. Het bericht van den gesloten vrede blijkt Manilla juist even te Iaat te hebben bereikt. Het protocol werd Vrijdagmiddag geteekend en Zaterdag zond admiraal Dewey aan gene raal Augusti een ultimatum. Als binnen twee uur geen gunstig antwoord kwam zou Manilla gebombardeerd worden. Generaal Augusti, evenals vroeger, weigerde de overgave, waar om het bombardement om negen uur des morgens begon en twee uur duurde. De Spanjaarden zeggen dat de bommen der Amerikanen voor hel meerendeel weinig schade aanrichtten. Om elf uur bestormden 10,000 man infan terie de verschansingen, alles voor zich uit drijvende. Een kleine Spaansche troep van 3000 man, half uitgehongerd en slecht gewa pend, bood slechts geringen tegenstand. De Spanjaarden werden teruggedreven naar de citadeltoen tegenstand hopeloos bleek, gaf de commandant zich over. De verliezen dei Amerikanen waren vooral zwaar in de ver schansingen, waar zij bloot stonden aan het Spaansche vuur van boven. Generaal Augusti had zich, voor het bom bardement begon, met zijn viouw en kinderen in veiligheid gesteld op den Duitschen kruiser Kaiserin Augusta. Hij is reeds in Hongkong aangekomen met het voornemen zoo spoedig mcgelijk naar Spanje terug te keeren. Het feit dat een Duitsch oorlogsschip een Spaan sche» bevelhebber in veiligheid bracht, wordt blijkens de uitlatingen van de New-York Herald van gisLeren als een nieuw bewijs van de Duitsche sympathie» voor Spanje beschouwd; maar aan de andere zijde wordt reeds het gerucht verspreid dat Dewey wel degelijk van den vrede moet geweten hebben, althans de elk oogenblik te wachten onder - teekening van het protocol als een wensche- lijkheid tot niet hervatting der vijandelijkheden had moeten beschouwen. Maar de eerzuchtige vlootcommandant wilde wel gaarne voor de vijandelijkheden werden gestaaktde stad die hij zoolang belegerd had, in bezit nemen. Van de verovering vau Manilla worden nu nieuwe bijzonderheden gepubliceerd. Dat generaal Augusti voor het bombardement gevlucht is en het bevel aan Jaudines heeft overgelaten wordt door Augusti zelf verklaard met een beroep op de betfekenis die de overgave van Manilla zou hebben als die bekrachtigd werd door hem, den kapitein- generaal der Philippijnen. Die beteekenis zou geweest zijn de overgave van de geheele eilandengroep en dat moest Augusti vermijden. Bij het bombardement van Manilla werden gedood 5 Amerikanen en gekwetst 45. De consuls waren te voren onderricht van het plan van Dewey. De Spanjaarden beantwoordden het bom bardement nietmaar de landmacht der Amerikanen werd door het Spaansche vuur bestookt. Jaudines gaf de stad op de voorwaarde over, dat de Amerikanen de Spanjaarden zullen beschermen tegen de opstandelingen. De Spanjaarden zullen in de posities, welke door de Amerikanen bezet zijn, hun wapens uitleveren, behalve in het noordelijke deel der stad, waar de Spanjaarden in de ver schansingen mogen blijven; bevel is gegeven de opstandelingen op een afstand te houden. Zevenduizend Spanjaarden gaven zich over, aan hun zijde waren 150 dooden en 300 gewonden. Het moet nu heel gezellig in Manilla wezen, in de café's verbroederen zich de Ameri kaansche en Spaansche officieren. Volgens eeu telegram uit Hongkong aan de New-York Herald zouden de Amerikanen moeilijkheden hebben gehad met de troepen van Aguinaldo, welke ontevreden zijn niet te kunnen deelen in de voordeelen van de overgave van Ma nilla. De insurgenle» sloegen aan het muiten en vielen de Amerikanen in de verschansingen aar.. Dit was te verwachten en nu de Ame- likanen bescherming aan de Spanjaaiden beloofd 'i.ebben zullen nieuwe botsingen zeker niet uitblijven. In het conflict met Rusland over de Chi- neesche kwestie wil Engeland met kracht optreden. Een der bladen deelt mee dat de Engelsche regeering tot de overtuiging is gekomen dat de schuld en de bewuste oorzaak van den toestand niemand anders is dan Li Hung Char.p, clie zich voor eenige millioenen roebels heeft laten omkoopeu. Daarom is Li geheel op de hand van de Russen en bevoordeelt hen bovenmate. Zijn aanmatigende en beleedigende houding tegenover den En gelsche» gezaut sir Claude Mac Donald moeten in hooge mate de verontwaardiging van de regeering te Londen hebben-opgewekt. Li-Hung-Chang had zelfs den gezant gedreigd, tijdens de jongste onderhandelingen over de spoorwegconcessies hem zijn paspoorten te zullen zenden en hem te zullen verzoeken Peking te verlaten. De Engelsche regeering zou nu voornemens zijn bij den keizer van China aan te dringen op het ontslag van Li, die Peking zou moeten verlaten en in een afgelegen provincie in ballingschap worden gezonden. 't Siaat echter te bezien of Rusland zijn vriend zou laten verbannen De Engelsche kruiser Poweiful blijft in de Chineesche wateren de groote repuratien die het slagschip Barfleur zou ondergaan, zijn uitgesteld, en de kruiser Blenheim, die ua troepen overgebracht te hebben, moet terug- keeren, blijft te Hongkong dit alles met het oog op den toestand in China. De gezanten van Frankrijk, Italië en Engeland te Konstantinopcl hebben eveneens aan de Porte het antwoord hunner regeeringen medegedeeld op het verzoek vau Turkije de vervangiug der Turksche garnizoenen op Kreta door versche troepen. De mogendheden weigeren, terwijl zij verklaren dat zij de bevelen, die zij den admiraals hebben gegeven, niet meer kunnen veranderen. Paul de Cassagnac, die aan Dreyfus' schuld gelooft, uit zijn verbazing dat men Esterhazy vrijgelaten heefthij is geen bewonderaar van dezen officier, noch van du Paty de Clam. Waarom, vraagt hij, wilde de regeering Esterhazy aan den rechter van instructie ont rukken Was meh inderdaad bang dat hij uit de school zou klappen Majoor Esterhazy zal voor een krijgsraad terechtstaan. De rechter van instructie Flory heeft roga toire commission naar Toulouse en Constantine gezonden, 'en einde inlichtingen te verzamelen over de feiten waarvan Zola's vader beschul digd is door Judet, alsmede over de echtheid van de stukken die Judet daarbij gebruikt heeft. De Soir verzekert dat in den ministerraad van Woensdag een ernstige woordenwisseling heeft plaats gehad naar aanleiding van de Dreyfus-zaak. Vooral moeten de ministers van onderwijs en koophandel inlichtingen gevraagd hebben over het gerucht dat de minister van justitie Sarrien een stap gedaau zou hebben bij den procureur-generaal Bertrand. Ook over de uitspraak van de kamer van in-staat-van- beschuldiging-stelling ten aanzien van de zaak Esterhazy-Pays moeten scherpe woorden ge vallen zijn. Brisson heeft, naar het schijnt, i) dien tijd een volstrekt stilzwijgen bewaard. Men zou tot in het oneindige getwist hebben indien president Faure met tusschenbeide gekomen was. gebra len, voor men hun hulp kon bieden. Vijf Europanen werden gedood. WAALWIJK. Op Zondag 21 Augustus, des middags ten 12 uur, zal in den tuin van de Wed. V. J. Gerris alhier door de liedertafel „Oefening en Vermaak" in vereeniging met de zangver- niging „Vooruitgang zij ons doel", en begeleid door de harmonie l'Espérance, eene repetitie gehouden worden, van het door die gezel schappen ter gelegenheid der kroningsfeesten uit te voeren: Hollands' gloiie van Richard Hol. Concert door de harmonie l'Espéranpe, in den tuin van den heer H. Appels, op Zon dag 21 Augustus a.sdes namiddags 5 uur. Zie programma's. Toen een tiental personen zich Zondag avond nabij Lion over de Rhöoe wilde laten zetten, om naar hun derp terug te keeren, bemerkten, zij, dat de veerman reeds te bed lag. Zij namen zijn boot en staken van wal, doch midden op de rivier bemerkten zij, dat de boot te zwaar geladen was en begon te zinken. Zij riepen om hulp, doch te vergeefs. Het vaartuig zonk en allen geraakten in het sterk stroomende water. Zeven opvarenden verdronken, de drie anderen werden door een schipper gered. Een infanterist, in garnizoen te Spezzia, Ceresa Castaldo genaamd, heeft in dronken schap, na een twist met een kameraad, in de kazerne met zijn geweer twee soldaten en een ouden boer doodgeschoten. Hij werd met groote moeite gearresteerd. Georges Clémenceau deelt in de Aurore mede dat generaal Billot, toen de brief van Zola, „J'accuse", pas verschenen was, hem door een hoofdofficier het volgende heeft laten zeggeu dat hij Dreyfus voor schuldig hield dat generaal Mercier domheden begaan had bij het proces dat hij, Billot, de zaak anders zou aangevat hebbeu, en zich van Dreyfus afgemaakt zou hebbeu door hem ergens heen te zeilden waar hij nooit meer van daan gekomen zou zijn dat wat onze defensie betreft,... (Clémenceau drukt deze woorden niet af)dat hij op Clémenceau rekende om het met de joden voor goed klaar te spelen. Ik zou, voegt Clémenceau er bij, deze mededeelingen, voor welker echtheid ik insta, niet openbaar gemaakt hebbeu als onze regeeringspersonen ons niet hadden gedwongen, niets meer te ont zien. Nauwelijks is in Kazan de groote brand gebluscht. of in Nujni-Nó/gorod breekt er een uit, die weliswaar niet zulke, maar toch ook aanmei kelijke verwoestingen aanricht. De braicl ontstond Woensdag in een grooten stoommolen en breidde zich snel uit. Ver scheiden houtloodsen fabrieken en tachtig huizen verbrandden, en vier weiklui en een brandweerman kregen wonden. De schade wordt op anderhalf millioen roebel geschat. In Kazan zouden ongetwijfeld nog veel meer huizen verbrand zijn, want de blusscbers vermochten niets, als niet de wind het vuur naar het westen, den kant van de velden op, had gedreven. Als men de Export, een groot Russisch blad, mag gelooven, zou Rusland niet hon gersnood bedreigd worden. Het land telt 63 gouvernementen, waarvan er 44 in de ge middelde oogstopbrengst reeds 40 percent te kort komen. Tenzij de overige provinciën dat verlies vergoeden wat niet waarschijnlijk is, zal Rusland niet in zijn eigen graanbe- hoeften kunnen voorzien. De Russkija Wadamoski bevat bedroeven de beschrijvingen van de ellende in den Kaukasus. De openbare liefdadigheid houdt uitdeelingen van levensmiddelen in volkshui zen, waarheen de ougelukkigeu van 4 en 5 wersten verwijderde dorpen komen loopen om wat soep en een pond brood van de slechste sooit te kunnen krijgen. De paarden worden geslacht en opgegeten. De pest is te Bombay opnieuw epidemisch geworden. 103 sterfgevallen kwamen voor in de afgeloopen week tegen 85 in de week daar voor. Zooals wij reeds meldden heeft nabij het station Matjesfontein een botsing plaatsgehad tusschen een posttrein en een goederentrein. De schok was zoo hevig, dat het voorste ge deelte van den postrein geheel verbrijzeld werd op hetzelfde oogenblik geraakten de overblijfselen van den trein, waartusschen een groot aantal gewonde reizigers, grootendeels Kaffers, lagen, door het vuur op de locomotief in brand. Twintig personen werden letterlijk WAALWIJK, 20 Aug. 1898. Examen Met genoegen deelen wij mede, dat gisteren te s-Hage is geslaagd voor het eerste ge deelte van 't notarisexamen de heer Adr. <1- J. van Liempt. gedipl. asp. secretaris en ambtenaar ter secretarie alhier. He geslaagde ontving laastelijk zijne nota— neele opleiding van Mr. Jos. Bink. Aan leeraar en leerling onze beste gelukwenschen. Kamer van koophandel. In de heden gehouden zitting der Kamer van Koophandel is overwogen om een adres aan het Gemeente Bestuur in te dienen tot wijziging van enkele jaarmarkten, o.a. tot afschaffing van die op Houderdag invallen en die meer bepaald op Woensdagen en Vrijdagen te doen plaats hebben. Aangehou den tot nader onderzoek. Lr wordt adhaesie betuigd aan het adres der Kamer van Koophandel te Tilburg ge richt tot ZEx. den heer minister van W. H, en N. om telegrammen die wegens ver trek van den persoon op de vermelde plaats niet kunnen worden besteld, zooveel mogelijk kosteloos over te seinen even als dit bij doorzending van brieven geschied. De Kamer zal zich tot betrokken auto riteiten wenden met verzoek'te verkrijgen een overkapping aan de stations-gebouwen van den staatsspoorweg alhier. Aan het gemeentebestuur wordt bericht, dat tegen de kiezerslijst voor het Jaar 1898 waarop 182 kiesgerechtigden voor onze Ka mer van Koophandel voorkomen bij ons geen bezwaar bestaat. De voorzitter en het lid Verbant brengen rapport uit der vergadering der ver.eenigde kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam in dato 7 Mei 11. He kamer besloot, ook in verband hiermede, den mi nister van waterstaathandel en nijverheid op diens schrijven van 8 dezer no 187, betreffende reorganisatie kamers van koop handel'" nader het gevoelqn onzer kamer toe te lichten, in den geest zooals door ons gestemd werd op de vergadering dd. 7 Mei 1898, hierboven bedoeld. Aarbcsteding. Door burgemeester en wethouders van Waalwijk, werd 1.1. Dinsdag 16 Augustus ten gemeentehuize alhier in het opeubaar aanbesteed het verbouwen der teekenschool en veldwachterswoning. Ingeschreven werd als volgt C. Vivie, Waalwijk G. van H uiten G. van Dijck, C. Michaël, Vrijhoeven-Cappel H. van der Meijs, Bezooicn Het werk werd aan den laagsten in schrijver gegund. Verdwijning te Kaatsheuvel. De sluier, hangende over deze -sombere zaak, waarover we in verschillende nummers schreven, schijnt althans gedeeltelijk te zijn opgeheven. Dinsdag nl. verspreidde zich door de ge meente Kaatsheuvel de droeve tijding, dat het lijk was gevonden der 25-jarige jonge- dochter Joanna van Rijswijck, sinds 31 Juli alhier vermist. Op genoemden datum naar Tilburg gegaan, teneinde hare daar wonende zuster te bezoeken, werd zij sinds te vergeefs door haren bejaarden vader tehuis verwacht. De onderzoekingen bleven tot dusver vruchteloos, maar de lijklucht ia den omtrek

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5