Burgerlijke stand. Handelsberichten. Sluiting van Kantoren en Winkelt op de dagen der Kroningsfeesten. (INGEZONDEN.) deed bij toeval het lijk vinden. De plek waar het is gevonden, is niet ver van de boerenslelling gelegen, waar de ongelukkige nog voor eenigen tijd als dienstmeid werk zaam was. Geen geldswaarde was vervreemd de kleinigheden te Tilburg voor de kinderen barer zuster gekocht, waren nog in haar handkorfje aanwezig. Men vond het lijk in liggende houding; kouseband en zakdoek bonden haar den hals aan eenig struik gewas, in een drogen sloot. De oorzaak van dit stille drama is vooralsnog onbekend. Wanneer hier misdaad in het spel is 't zal nu nog moeielijkt r vallen zulks te be twijfelen moge dan de ijverige nasporingen der politie zoo mogelijk, beletten, dat de lijst der ongestrafte wandaden van de laatste jaren weer met ééne vermeerderd worde Jammer echter, dat de verregaande staat van ontbinding doet vreezen, dat mogelijk aan wezige sporen van geweld onherkenbaar zijn geworden. Gratis Kroniiigsiuuziek. De firma M. J. H. Kessels, Kon. Ned. Fabriek van Muziekinstrumenten te Tilburg, zendt aan elke Zangvereeniging (Gemengd Koor ot Mannenkoor) op aanvrage door den President of Directeur dezer gezelschappen Gratis en Franco een exemplaar van Vorstinne van Nassauwe", Vierstemmig koor (met Piano begeleiding ad. libbewerkt naar het „Oude Wilhelmus" door F. J. Schweinsberg. 't Is een schoon koornummer, met welker uitvoering elke Zangvereenigiug bij de a.s. Kronings feesten succes zal behalen, 't Zelfde koor wordt mede op aanvrage aan alle Hoofden van Scholen, Pensionaten, Colleges enz, even eens gratis gezonden, bewerkt, voor kinder stemmen (met Piano-begeleiding ad. lib.) Verder zendt gemelde firma ook op aauvrage, gratis aan ieder pianist (of pianiste) „Feest klanken", eene schoone fantaisie voor Piano over Nederlandsche Volksliederen. De muziek, waarvan ons een exemplaar is toegezonden, ziet er keurig uit. Ze is prachtig gedrukt met schoon Titelblad, waar op het portret van H. M. Koningin Wilhel- mina. De gratis-toezending geschiedt tot 31 Au gustus e. k., men verzuime niet er gebruik van te maken. Inkuldigiugsfeesten. Volgens de Truth zal koningin Victoria bij de inhuldiging H. M. onze Koningin benoemen in de Orde van den Kousebaiul. Verder heet het, dat koningin Victoria 1 f. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Regentes in de le klasse van de Orde van Victoria en Albert zal opnemen. Dit laatste bericht kan niet juist zijn, aangezien H. M. de Koningin reeds eenigen tijd geleden tot die orde is benoemd. De blauwe band van de Orde van den Kouseband is volgens de Truth, ook be stemd voor den Koning van Wurtemberg en den Groothertog van Saksen-Weimar. Naar wij vernemen, zullen de be noemingen in de verschillende ridderorden bij gelegenheid van den aanstaanden verjaar dag van H. M. de Koningin niet, zooals elders is gemeld, in den avond van 30 Au gustus, maar eerst op 31 Augustus publiek worden gemaakt. Onze consul-generaal te Kaapstad, de heer de Waal brengt uit Zuid-Afrika een adres van hulde aan H. M. de Koningin mede, onderteekend door vele Hollanders. Reuter seint uit Berlijn Op bevel van den Duitschen Keizer gaat vice-admiraal Diederichs met het pantserschip Kaiser naar Batavia, oin bij de feestelijkliedeu ter eere van de kroning van de Koningin der Nederlanden de gelukwenschen van den Keizer aan te bieden. Men seinde Donderdagavond uit Mar seille aan het Dagblad De Pangerans Mangkoenegoro en Sosrone- goro van Koetei zijn hier met het stoomschip Oengaran van de Rotterdamsche Lloyd aan gekomen. Zij begeven zich direct naar Holland, in gezelschap van den heer II. Doeff, O.-l. ambtenaar met verlof, die hen, ingevolge opdracht van de Nederlandsche regeering hier opwachtte. Nader seinde men Vrijdagmorgen De beide Pangerans van Koetei zijn met de Rapide naar Parijs vertrokken, waar zij den nacht in het Hotel Montaigne zullen doorbrengen. Zij zullen morgenochtend met den trein van 8.20 naar Den Haag vertrekken. Het bericht als zou M. de Koningin op haar tocht naar de vlootrevue op het Ilollandsch Diep, per spoor naar Vlaardingen vertrekken en vandaar per torpedoboot de reis vervolging, kan offiieel worden tegen gesproken. Volgens een bij den burgemeester van Vlaardingen ontvangen telegram van mr. De Ranitz reist H M. rechtstreeks door naar den Moerdijk. Omtrent de electrische verlichting van den ouden Scheveningschenweg kan worden medegedeeld dat zij ontstoken zal worden vijf achtereenvolgende avonden en wel 9, 10, 11, 12 en 13 September e.k. en zal omvatten den geheelen weg van het Tolhek tot aan de Duinstraat, een afstand van 1600 meter die door 3000 gloeiüchteu zal verlicht zijn. liet gloeilicht heelt een vermogen van 10 kaarsen en wordt omgeven door ballons van celluloid in kleurenverselïeidenheid De ballons worden geplaatst boven het be neden wandelpad, den dusgenaamden lagen weg, in bogen ten getale van 44, elk dragende 14- lichten. Over den rijweg worden gespan nen 22 doekoverspanningen, gesierd met de wapens van het Koninklijk Huis, het Rijk, de provincies en de gemeente en elk dragende 64- lampen Bij de Tol, aan het hotel //de la Promenade* en aan de Duinstraat, komen eerepoorten, onderscheidenlijk verlichtmet 200 326 en 200 lampen. De kosten zullen bedragen f23000, en zijn gevonden door bijdragen van het uitvoerend comité voor de Inhul diging.» fees ten, de Gemeente, het Scheve- ningsch comité, haast alle bewoners van den Scheveningschenweg en eenige groote Maat schappijen. Het eerste blijk van sympathie kwam van den erfgroothertog Wilem Ernst en van prins Bernard Heinrich van Saksen Weimar, eigenaren van Zorgvliet. Een machine van zeer grooten omvang is aan de Stadhouderslaan opgesteld voor het voortbrengen van den electrischen stroom. Ook de plannen voor versiering van het Damrak te Amsterdam komen tot een begin van uitvoering. Vroeger werd medegedeeld dat men het ongedempte gedeelte zou her scheppen in een viscliershaven, zooals hier in den ouden tijd was, blijkens verschillende 17e- eeuwsche prenten. De pogingen om vaartuigen te krijgen uit de verschillende vischerdorpen zijn met den besten uitslag bekroond. In het geheel komen er meer dan 50 botters en andere visschersschuiten uit Marken, Spakenburg Bunschoten, Huizen, Volendam en Urk, benevens een grooter vaartuig uit Wieringen. Zij worden in vijf groepen verdeeld en aldus aan de verschil lende steigers vastgelegd. De zoogenaamde //commissarishuisjes'' op de steigers worden geheel veranderd en krijgen het uiterlijk van echte visschershuizen in den trant van wo ningen op Marken, Volendam enz.de steigers zelf worden veranderd, zoodat zij een dijk zullen voorstellen. De visschers zullen hunne vaartuigen versieren en zullen daarbij wedij veren omdat daarvoor prijzen in geld zijn uitgeloofd. Zij brengen vrouwen en kinderen mede, alles in de eigenaardige kleederdracht in het geheel meer dan 300 personen. Hiermede zal dus 'och een visschersvloot in de stad komen. Het plan van de hoofd commissie om zulke vaartuigen in een der groote grachten te verzamelen, moest worden opgegeven door de vaste bruggen, en toen daarna het Oosterdok als ligplaats werd uit gekozen, bleken de visschers zelf daarin weinig zin te hebben. Het Damrak zal dus een zeer eigenaardige stoffeering krijgen. De huizen in het water aan de kant van de Warmoestraat worden versierd. Des avonds zal de geheele vis- schershaven met behulp van een zoeklicht boven van het Victoriahotel worden verlicht. Pedir. De oorrespondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteeking van Don derdag Den 20en keert het derde bataljon uit Tgencli (Toegeuëh terug. He tweede batal jon en een sectie artillerie houden Tgench bezet. Alle hoofden onderwierpen zich, met uitzondering van die van Gloempang Pajong en Asan. De politieke toestand is zeer gunstig. Den 22en wordt een excursie gemaakt naar Gloempang. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Vrijdag. Op een troep, die uitgezonden was om Toekoe Oeinar in Taugseli te zoeken werd den 16en dezer in een nauwe kloof met rotssteenen geworpen. De troep bereikte Tangsch niet door gebrek aan levensmiddelen. Zij keerde naar Keumala terug. Aan onze zijde werden gewond de le- luitenant der infanterie A. J. Gooszen en 4. minderen. De vijand had 18 dooden. Een tweede heden ontvangen telegram van Vrijdag meldt Een patrouille in Lepong, onder aanvoering van den le-luitenant der infanterie W. van der Vlerk, heeft Pang Abas en Toekoe Abas doodgeschoten. Aan onze zijde werden twee minderen gewond. .Moordaanslag tc Zundert. Omtrent de te Zundert gepleegde poging tot moord meldt de N. Bred. Ct. Om redenen, die het beter is te verzwij gen ('t zij genoeg hier te zeggen, dat het eeu zeer netelige zaak gold), begaf zich een zekere J. v. N., wonende te Rucphen, naar Zundert ten einde daar te ontmoeten een twintigjarigen landbouwer J. B. H. genaamd. Niet zoodra zag deze hem of hij en zijn kostvioilw drongen hem naar buiten, waar tegen v. N., die niet onverrichterzake scheen te willen terugkeeren, zich krachtig verzette. Daarop ontstak zijn tegenpartij in hevige woede en men werd handgemeen. Ii middels had de kostvrouw een geladen revolver ge nomen en die H. ter hand gesteld waarop deze onmiddellijk 3 schoten loste, die alle v. N. hebben getroffen, twee in den onderbuik en een van achteren. Terstond daarop zijn beiden naar binnen gegaan, hun slachtoffer aan zijn lot over latend. De broeder van v. N., die voorzichtig heidshalve zijn broeder van uit Rucphen was nagegaaj», kwam kort daarop niet ver van H's wo'ing een''schuur voorbij, van waaruit hij een dof gekreun hooide. Hij trad naar binnen en trof daar zijn broeder hevig bloe dend en niet meer in staat bijna om zijn ongeval te verhalen. Onmiddellijk is toen geneeskundige hulp ingeroepen en de justitie met het feit in kennis gesteld. De toostand van den getrof fene is zeer zorgwekkend. Hitte. Te Marrum bezweek een arbeider bij het koolzaaddorschen door de vrarmte. Na eenige uren gaf hij den geesr. Te Bladel bij Eindhoven is Dinsdag namiddag de smid T. L. door een zonnesteek getroffen en op de plaats dood gebleven. Te Enschede is Woensdagmiddag de landbouwer B. M., uit Haaksbergen, die de weekmaikt te Enschede had bezocht, op den terugweg door een zonnesteek getroffen. Om 5 uur werd zijn lijk gevonden. Een machinist-leerling te Nijmegen, viel, door de hitte bevangen, van de machine en weid door de daarop volgende wagens gegrepen en totaal aan stukken geredeu. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Op de reis van Arnhem naar Rotterdam is een stoker der Arnhemsche stoomvaart maatschappij („Concordia"), door de felle hitte in de machinekamer dood gebleven. Te Kolijnsplaat zijn 2 personen tenge volge der ontzettende warmte van Dinsdag overleden. Te Muntendam werden een 5-tal schoolkinderen door de hitte zoo ernstig ziek, dal men aanvankelijk voor hun leven vreesde. Dank zij doeltreffeude maatregelen, zijn zij echter behouden gebleven. Te Zalt-Bommel in een 5-jarig meisje op straat door de warmte ineengezakt en op de plaats dood gebleven. Van f7000 beroofd. Dezer dagen vermiste een bejaarde kan- toorlooper te Amsterdam, een portefeuille, inhoudende f7000 aan bankbiljetten. Als een omstandigheid, waaruit de oorzaak der ver missing zou kunnen afgeleid worden, wist hij op te geven, dat hij in de Raadhuisstraat met drie jongelieden, dragende fantaisiehoe- den, in aanraking was geweest. Deze kantoorlooper, een man van 65 jaren en in dienst bij de Koloniale Bank, had op een chèque aan de Kasvcreeniging f 7000 ontvangen, die hij aan verschillende andere kantoren moest afdragen. Het eerst moest hij naar een firma aan de Prins Hendrikkade. Daar aangekomen, tastte hij in den binnen zak van zijn jas en.... miste zijn portefeuille. Hij ging het kantoor biunen en deelde zijn onaangename ervaring medeonmiddellijk werd ook de Koloniale Bank met de vermis sing in kennis gesteld, er werd navraag gedaan bij de Kasvereeniging, maar het geld was weg en bleef weg. De kantoorlooper herinnerde zich, zooals boven vermeld, dat in de Raadhuisstraat een 3-tal jonge mannen met fantaisiehoeden tegen hem waren aangeloopen en dat hij een van hen nog een duw had gegeven. Het geval heeft groote overeenkomst met dat van een anderen ouden kantoorlooper, die onlangs een portefeuille met f 7000 ver miste, een die zich ook herinnerde dat hij in de buurt van den Dam met een paar als heeren gekleede jonge mannen in botsing was geweest. Naar alle waarschijnlijkheid hebben wij hier dus te doen met een berooving door zakkenrollers, onder wie er zijn tot wier trucs het behoort, iemand tegen het lijf te loopen, om daardoor een handlanger de gelegenheid te geven in het oogenblik van verwarring zijn slag te slaan. Tel. WAALWIJK. Van 13 20 Augustus. GEBORENAdriana dochter van Johannes ran Riel en Sophia van der Linden Willem Johannes Hubertus zoon van Maximiiianus Franciscus Govaerts en Maria Catharina Hubertina Geerling Cornelia dochter van Cornelia van Rijen Catharina Petronella Maria dochter van Johannes Josephus van Dooren en Maria Isabella de Greeiï. OVERLEDEN: Jacobus Henricus Henkelman oud 8 maanden Johanna van Veldhoven oud 4 maanden Martinus Adrianus van Dae- len oud 6 maanden. HUWELIJKS-AANGIFTE: Josephus Philippus Schoondermark jm. 21 jaren en Cornelia Groenevelt. CAPELLE. van 115 Augustus. GEBORENCornells z. van Arie Tactor en Guurije de Boorder Adriaan Cornelis z. j van Cornelis van Suijlekora en Elisabeth Snijders Adriana d. van Leendert Mari nas Verduijn en Wil hel mi na Maijers Marijnus Maitheus z. van Teunis van Cam- pen en Hendrika Maria Verheijden Bar tholomews e. van Antonie Muskens en Pie- tror.ella Helena Hastings Jacoba Hen drika d. va a Albert Jacobus Faro en Eli sabeth Cornelia Teuntje Goedhart. OVERLEDEN Alida van Dongen 74 jaar, we duwe van Marinas Tactor Franciina Elisabeth van Tilboigh 8 j. Geraraus Johannes Roomer 75 j. weduwnaar van Margarita van den Assem Elisabeth Fraasiska Gertrut Jötten 6 maanden Geezina WoltinaGeertruida Dateraa 3 weken. GEHLWD: Marrnus Cornelis de Bas, 23 j. en Clasina Maria ran Alphen 27 j. HUW.-AFIC. Leendert Marinus van Dommelen 25 j en Francina de Jong 22 j. te Papen- drccht. U'Li-JULLS—I'J. "I1 I I' W AAL W LJ K 19Aug.l898~ De handel was zeer vlug ter veemarkt en de aanvoer meer dan gewoon sedert de naaste markt dagen. Kalfbeesten golden f 110 k f165. Dito vaarzen f 95 f 150 Jonge varkens aangevoerd 30 stuksver kocht van f 6.25 a f 10.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 413 kg. van f 1.19 k f 1.41 per kg. Eieren f 3.a 4.per 100 stuks. In deu huidenhandel is het tamelijk levendig. De verleende concessien op de prijzen hebben aanleiding gegeven tot eenige flinke afdoeningen. Dit geldt echter meer de prima gezouten La Plata huiden van 25/32 K. G. Voor secon daire waar bestaat ondanks de prijsvermin dering weinig kooplusL Lichte huiden blijven steeds gevraagd. Prijzen zijn dientengevolge zeer hoog. Voor alle soorten licht leder heerscht veel vraag aan ferme prijzen. Er is bepaald behoefte aan mooi goed licht zoolleder. In zwaar leder bestaat ook meer kooplust, de prijzen blijven echter in 't voordeel der koopers. De berichten uit het buitenland zijn beter vooral voor het artikel prima zwaar leder. In de schoenfabrieken zoowel met handen arbeid als machinaal wordt thans tamelijk druk gewerkt. Mijnheer de Redacteur Door de plaatsing van het onderstaande in uw geëerd blad, zult gij mij ten zeerste verplichten en betuig ik hiervoor reeds bij voorbaat mijn dank. Gedurende het aanstaande Kroningsfeest zal bijna iedereen feestvieren; men leest zelfs dat patroons ten gerieve hunner werklieden elke week iets afzonderen, teneinde dezen gedurende de feestelijkheden in staat te stel len aan de algemeene feestvreugde deel te nemen, zonder dat hunne financiën er ouder zullen lijden. Zulks wordt reeds bij zeer- veel patroons ten uitvoer gebracht, wat zeer zeker navolging verdient. Voor de winkel- en kantoorbedienden is echter nog niets gedaan, om ook hen aan de feestelijkheden deel te laten nemen. Hier mede wordt niet bedoeld, dat zij ook als anderen financieelen steun wenschen, doch alleen, dat de patroons zich met elkaar willen vereenigen, om hun kantoor of winkel ge durende die dagen gesloten te houden om hen alsdan in de gelegenheid te stellen, van alles te genieten, wat het kroningsfeest hier, te Amsterdam en elders aanbiedt. Bijzondere bezwaren om kantoor en winkel te sluiten op 5, 6, 7, en 8 September, waar van de drie eerste datums hoogstwaarschijnlijk de beurs zal gesloten zijn, kunnen toch niet bestaan. Hopende dat alle winkelers en kantoren zich hiermede zullen vereenigen, durf ik den patroons te verzekeren, dat zij van den anderen kant de hoogste dankbaar heid zullen ontvangen. Ik durf heeren pa troons dan wel te verzoeken, blijken van instemming met mijn voorstel te toonen door het inzenden van hun naamkaartje aan de redactie van dit blad en u zult mij mijnheer de redacteur, zeer verplichten, door die namen in uw geacht blad te willen op nemen. U nogmaals dankzeggende voor de ver leende plaatsruimte, teeken ik P. Gaarne verklaren wij ons bereid de naamkaar tjes in ontvangst te nemen, die men, als blijk van instemming met het bovenstaande ons zal willen toezenden. De namen der inzenders zullen wij tevens in ons blad vermelden. De Redactie,

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6