BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. Rusland. China. Amerika. INHULDIGINGSNUMMER BINNENLAND. V voor onze Abonnè'a. Abonneert u dus voor dien datum, om in het bezit te komen van deze blijvende herinnering. grootmoedigheid der overwinnaars, heeft dit gevecht zijn gelijke niet in de geschiedenis Admiraal Sampson bedankte burgemeester Van Wijck voor de grootsche ontvangst en betoogde, dat hij en zijn manschappen met het weinige, door hen verricht, slechts hun plicht hadden gedaan. Het eskader voer vervolgens de Hudson op tot aan het graf van generaal Grant, waar onder klokgelui, kanongedonder van de kust- batterijen en trompetgeschal, eeresalvo's wer den gelost. Vijf duizend gepavoiseerde vaar tuigen begeleidden het eskader en meer dan een millioeu toeschouwers juichten van de kaden en de oevers der Hudsonrivier de manschappen op de schepen toe. De geest drift in New-York en Brooklyn was onbe schrijfelijk en de vreugde der bevolking steeg ten top toen bekend werd, dat de president der Unie, door ambtsbezigheden gedwongen te Washington te blijven, admiraal Sampson telegrafisch kennis had gegeven van zijn plan de vloot eerlang te komen bezoeken. Terwijl te New-York aldus hulde werd gebracht aan het eskader, dat door zijn getalsterkte en door de ongunstige positie van Cervera's slechtbewapende schepen, zulk een gemakkelijke overwinning heeft behaald, werden iu het Witte Huis te Washington fotografische opnamen gedaan van MacKinley, Cambon en alle anderen, die hebben deel genomen aan de onderhandelingen over het vredesverdrag en werd openbaarheid gegeveu aac het plan om een eskader onder bevel van den schout-bij-nacht Watson een bezoek te doen brengen aan Engeland en Frankrijk „om de Oude Wereld een denkbeeld te geven van de macht der Unie ter zee." Zaterdagavoud heeft de Spaansche minis terraad de leden benoemd van de commissie, welke belast zal worden met de ontruiming van Cubavoorzitter is generaal Parrado en leden zijn vice-admiraal Castos Landero en Montoro, minister van financiën van het Cubaansche kabinet, welke benoemingen, op voorstel van maarschalk Blanco, feitelijk ge lijkstaan met de aanvaarding van het indirecte protest van den maarschalk tegen den vrede. Blanco heeft opnieuw aangedrongen op zijn onverwijlde repatrieering na den terugkeer van de bezetting der stad Santiago in Spanje. Zijn proclamatie aan de bewoners van Cuba, waarin hij zich niet in staat verklaart de vredesvoorwaarden ten uitvoer te brengen in verband met zijn verleden en zijn per soonlijke overtuiging, heeft grooten indruk gemaakt. In den ministerraad deed de minister van marine voorlezing van het rapport van admi raal Cervera over den slag bij Santiago, welk rapport zal worden ovei gelegd aan den Hoogrn Krijgsraad. De minister van buitenlandsche zaken bevestigde het gerucht, dat Engeland bij nota uitlegging heeft gevraagd van de verdedigingswerken iu den omtrek van Gibraltar, welker aanleg volgens de nota geenszins gerechtvaardigd is door de relatiëu tusschen beide landen. Na afloop van den ministerraad verklaarde een der ministers, dat maarschalk Blanco op zijn post zal blijven, zoolang de werkzaamheden der ontruimings- commissie duren, doch dat de regeering besloten heeft zijn wensch in te willigen om niet belast te worden met de overgave van het eiland aan de Amerikanen. Hoewel van officieele Spaansche zijde de agitatie onder de Carlisten denkbeeldig wordt geheeten hoewel de rapporten van de provinciale overheden geruststellend luiden en don Carlos gezegd wordt zelf te hebben verklaard, dat er door zijn partijgenooten niets zal worden ondernomen, omdat de omstandigheden ongunstig zijn en de partijkas ledig is, heeft de koningin-regentes toch besloten geen uitvoering te geven aan het plan om met den jongen koning den nazomer op het kasteel Del Miramar te San-Sebastian door te brengen. Dit besluit moet in verband staan met de agitatie in de noordelijke provinciën. Het verlies aan dooden en gewonden aan de zijde der Amerikanen en der Spaanjaarden bij de overgave van Manilla staat als een tot vierde Amerikanen hadden 46 dooden en 100 gewonden, de Spanjaarden 200 dooden en 400 gewonden. De capitulatie van Manilla moet zóó geheim zija gehouden, dat de bevolking elk oogenblik een bombardement verwachtte en uiterst verbaasd was, toen de vijandelijke troepen de stad binnenrukten. Men mag zich naar aauleiding hiervan eeuigszins verbazen over de houding der betrokken autoriteiten; over die der Spaansche regeering niet minder. Want, mag men de berichten uit Hongkong gelooven, dan is generaal Augusti, de kapitein-generaal, door het ministerie ontslagen vlak voor de onver mijdelijke beslissing. Het doel eener derge lijke haudelwijze ligt voor de hand, zegt de correspondent van den Herald. „Men wil de verantwoordelijkheid leggen op de schouders van een generaal, die zijn uiterste best heeft gedaan, om de misslagen van zijn voorgan gers en hun medeplichtigen, dat zijn de ministers, te verhelpen. De gansche Spaansche kolonie was dan ook uiterst verontwaardigd over dit ontslag en generaa' Jaudenes heeft langen tijd geaarzeld; voor hij het opperbevel op zich nam. Slechts door den sterken druk, die op hem is uitgeoefend, heeft hij toege geven." Dit is niet te verwonderen, want een groote verantwoordelijkheid nam hij daardoor op zich, een verantwoordelijkheid, welke generaal Augusti niet heeft willen dragen, nu de regeering hem alle hulp onthield. Weken geleden had deze reeds de ervaring opgedaan, dat hij van Spanje geen hulp te verwachten had, dat men hem in het moederland als het ware aan zijn lot overliet, hoewel hem versterkingen beloofd waren. Hij heeft daarop verklaard, dat hij bij een eventueel gevecht zijn handen in onschuld waschte, en dit moet hem door de Spaansche regeering zoo kwalijk zijn genomen, dat men hem beschuldigde van insubordinatie. De uitkomst heeft hem echter in 't gelijk gesteld de Amerikanen hebben op de Philippijnen een u'terst gemakkelijke overwinning behaald, wat hoofdzakelijk een gevolg was van den treurigen toestand, waarin de Spaansche troepen zich bevonden en het is zeker niet billijk, de schuld daarvan geheel en al te leggen op de schouders van den gewezen opperbevelhebber. Terwijl van Berlijn uit de geruchten, dat Duitschland zou willen deelntmen aan een conferentie der mogendheden tot regeling der Phillippijnsche quaestie, formeel worden tegengesproken, wordt ook van New-York uit het gerucht weerlegd, dat graaf Cassiui, Ruslands gezant te Washington, zal worden overgeplaatst naar Londen, in verband met Ruslands inmenging in de Phillippijnsche aangelegenheden. De Engelsche regeering heeft haar best gedaan, om keizer Wilhelm van Duitschland te bewegen, gedurende zijn reis in Egypte, haar gast te zijn. De keizer heeft echter ge antwoord, dat hij de gast zou zijn van den khedive; den souverein van Egypte. De En gelsche bladen, welke voorstanders zijn van de bezetting van Egypte, zijn hierover zeer boos en beweren in verband met dat antwoord, dat de bezetting van Egypte een voldougen feit is, waartegen noch de keizer, noch Europa iets kunnen doen. Volgens het Berliner Tageb'att houdt Rusland vast aan zijn verzoek, om een haven in Raheita aan de kust der Roode zee van den Negus van Abyssinië te verkrijgen en ontzegt het Italië het recht tusschen beiden te komen. Op de voorstellen van Italië heeft Rusland dan ook geantwoord, dat het Italie's groenboek in deze aangelegenheid, noch het verdrag van Italië met Menelik erkent. Bij gelegenheid van de laatste verkie zingen in Japan moeten ongeregenhe len gepleegd zijn, waaraau de onder-minister van justitie medeplichtig is. Waarschijnlijk zal de ouder minister uit het ministerie treden en moet in het ministerie scheuring zijn ontstaan. Het vermoeden, dat in de laatste dagen in den Sond gehouden manoeuvres van de Deensche vloot verband houden met de Rus sisch-Engelsche verwikkelingen, blijkt onjuist. Deze oefeningen wordt ieder jaar door de vloot gehouden en eens in de 3 jaar iu den Sond. De geruchten, volgens welke de koning van Belgie met China onderhandelingen zou hebben aangeknoopt over den afstand van een strook gronds aan Belgie en van plan zou zijn een oorlogsvloot te stichten, verontrusten de Engelsche pers. De Daily Mail brengt ze in verband met het ontwerp tot eventueele annexatie van het Congo gebied door Belgie en zien in één en ander het verlangen van koning Leopold, om Belgie te verheffen tot een „mogendheid van den eersten rang en te gaan mededingen tegen de groote koloniale staten." Men ziet daaruit, tot welke dwaze gevolgtrekkingen de Engelschen door het verleenen van de concessie voor de Peking Hankow-spoorweg aan een Belgisch syndicaat zijn gekomen. Koning Alexander van Servië heeft te Weenen een zeer lang onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken graaf Goluchowski en met Kallay. Men brengt dat in verband met de geruchten over de ver nieuwing van de geheime militaire conventie tusschen Servie en OostenrijkHongarije van 1882—1894. Adres van liet geinceutebcstnur van Brussel aan Koningin Wilheliuina. De correspondent vao de N. R. Ct. te Brussel seint Het college van burgemeester en schepenen heeft besloten door tusschenkomst van den Nederlandscheu gezant het volgende adres te zenden aan koningin Wilhelmiua Mevrouw, „Veertien jaren geleden had de Belgische hoofdstad de groote eer, Hunne Majesteiten Koning Willem III en Koningin Emma der Nederlanden te begroeten, en feestelijk de souvereinen te ontvangen van een vrij volk, aau welks lot onze gewesten langen tijd ver bonden zijn geweest. Het onthaal, door de bevolking van Brussel aan de Doorluchtige Ouders van Uwe Majesteit bereid, heeft Hun moeten bewijzen hoe hartelijk de gevoelens van wederzijdsche genegenheid zijn van onze zustervolkeren. Sprekende uit naam van de stad Brussel, waar Willem III het levenslicht zag, wenschen wij, Mevrouw, Uwe Majesteit opnieuw de verzekering te geven vao die gevoelens, op den dag van Hare troonsbe stijging. Wij spreken de hoop uit, dat onder de regeering van Uwe Majesteit, en tot groot voordeel van de twee volkeren, de hartelijke betrekkingen tusschen Nederland en België nog vermeerderd en versterkt zullen worden, en wij verzoeken de Koningin der Neder landen, met onze wenschen voor Haar geluk en dat van Haar volk, de verzekering te willen aanvaarden van onzen ouveranderlijken eer bied Geen enkele vergunning wordt verleend om de manoeuvres vau het 3de en het 6de legercorps bij te wonen die moeten dienen, om nieuwe wijzigingen in den velddienst voor te'bereiden, om rekening te houden met de reorganisatie van de Duitsche artillerie. Bij de soldaten die aan de legeroe leningen deelnemen zijn zeer veel gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop voor gekomen Zaterdag werden 7 nieuwe gevallen gerapporteerd. Voorts zijn te Lorient een honderdtal soldaten ziek binnengebracht. De commaodanteu der korpseu zijn voor de ongevallen verantwoordelijkwant een ministerieel schrijven heelt hun aanbevolen, de troepen gedurende de groote hitte te sparen. Te Parijs en in de provincie kwamen Zondag 20 gevallen van zonnesteek voor waarvan 2 met doodelijken afloop. Te Araiens zijn 5 soldaten, die aan de manoeuvres deelnamen, tengevolge der hitte overleden. De algemeene raad van Montauban heeft den minister van oorlog telegrafisch verzocht, de manoeuvres te schorsen of uit te stellen en den reservisten verlof te geven. Volgens de Eclair zullen het noordelijk vloot-eskader, het Atlantisch eskader en de smaldeelen in China en Achter Indië worden gereorganiseerd, o.a. zullen de oude houten schepen door moderne kruisers worden ver vangen. Bismarck. Bismarck heeft in zijn testament zijn be zittingen in Pommeren aan graaf YVilhelm vermaaktbenevens 300.00U mark. Vorst Herbert erft, behalve Friedrichsruh, het domein Rheinfeldjuweelen en edelgesteenten ter waarde van een millioen. De drie dochters van Wilhelm von Bismarck krijgen ieder 100.000 mark, gravin Rantzau ontvangt 900000 markterwijl ouden dienaren legaten van 10.000 tot 1000 mark zijn vermaakt. Het geheele vermogen moet meer dan 20 millioen bedragen. Te Hamburg is voor een Bismarck-gedenk- teeken in één week voor 263.932 mark inge schreven. Men hoopt een half millioeu bijeen te krijgen. Van Bismarck's gedenkschriften zullen 20O.000 exemplaren gedrukt worden en het werk zal gelijktijdig in verscheidene talen verschijnen. Bij gelegenheid van het feest van St. Joa chim heeft de Paus in zijn bibliotheek een aantal personen ontvangen, onder wie 13 kardinalen talrijke prelaten edellieden en vertegenwoordigers van de katholieke veree- nigingen te Rome. De Paus scheen volkomen gezond en was zeer vroolijk. Ofschoon de ontvangst l1/s uur duurde was hij niet in het minst vermoeid. Aan boord van het gevangenen-transport schip Angara» zijn op de reis van Tjumen naar Tomsk 31 gevangenen wegens gebrek aau lucht gestorven. De slachting onder de opstandelingen in het zuiden van China duurt voort, seint de correspondent van de Times te Hongkong. Eiken dag drijven de lijken Woe-tsjou voorbij. Tweehonderd opstandelingen, die Tai-wong- kong binnengedrongen waren, zijn vei slagen door generaal Ma, die er 100 doodde en 40 gevangen nam. De edelen in de districten Pak-lan en Joen-goen zeuden iederen dag tien of twintig opstandelingen" naar de overheidspersonen, om terechtgesteld te wor den. Den 16en is de Fransche kanonneerboot Lion te Woe tsjou aangekomen. Zondagnacht is nabij het station te Sharon (New Engeland) een sneltrein op een stilstaan- den locaaltrein geloopenwaardoor deze geheel werd vernield. Tien personen werden gedood en dertig gekwetst. Nogmaals vestigen wij de aandacht op het //Inhuldiging8nummer". dat allle abon- né's op tfDe Eeïio van het Zuiden"op 31 Augustus gratis ontvangen. Dit gratis extra nummer, groot 8 pagi na's en bevattende eene zeer populaire be schrijving van het leven van H. M. de Koningin W1LHELMINA en de prachtigste gravures daarop betrekking hebbende, zal een schoon aandenken zijn aan den voor ons Nederlanders zoo heugelijken dag. B—M—Hf WAALWIJK, 24 Aug. 1898. Iiilnildigingsfeesten te Waalwijk. Men deelt ons mede Dat de hoofdcommissie in den eerstdaags te verschijnen feestwijzer het publiek uitnoo- digt, teneinde, aan den fakkeloptocht.te houden op Maandag 5 September e.k. meer luister bij te zetten zich daarbij aan te sluiten voorzien van brandende lampions aan stokken. Wedvlucht der >Postduif". De postduiven-vereeniging „De Postduif" alhier, nam. 1.1. Zondag 21 Augustus deel aan de nationale wedvluchtvoor postduiven (broed 1898) van uit Venloo, uitgeschreven door hare zustervereeniging „De Koerier» te Bussum. De duiven werden om 7 80 te Venloo los gelaten; de tijden van aankomst waren als volgt 1. P. R. Schoemans 8.45. 2» 8.47.30 3. Adr. Jansen 8.50. 4. M. Hartog-Goudsmit 8.51.15 5. Jac. Sars 8.53. 6. M. Hartog-Goudsmit 8.54. 7. Jac. Sars 8.54.15 8. Adr. Jansen 8.55. 9. Jac. Sars 8.55.15 10. P. R. Schoemans 8.56. 11. P. R. Schoemans 8.56. 12. P. R. Schoemans 9.2. 13 Jac. Sars 9.4.12 De uitslag over 't geheel, over alle mede dingers in deze nationale wedvlucht wordt later bekend gemaakt. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding van het bouwen van huizen met schuurvoor rekening van den heer Joh. de Brouwer, architect de heer Jos. van Ree, op Maandag 22 Aug. 1.1. Ingeschreven werd als volgt H. Michael, Loonschendijk f 3270 E. Maas, Waalwijk 3368 G. van Dijck, Waalwijk 3400 H. van Stokkum, Vlijmen 3485 A. Schaap, Sprang 3485 J. Luibeu, Vlijmen t> 3520 G. van Huiten, Waalwijk 3570 F. Muller, Waalwijk f> 3600 J. van Huiten, Baardwijk 3689 P. van Huiten Waalwijk 3700 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Verdronken. In den namiddag van 21 dezer verdronk bij het baden in de galgenwiel H. D. uit Sprang herkomstigvroeger woonachtig te Boxtel. Diefstul te Sprang. Gisteren stonden te 'sHertogenbosch in honger beroep terecht B. J. Van I). en H. C. M., oud 23 en 21 jaren schoenmakers, geboren en wonende te Sprang, beklaagd van diefstal met geweldpleging, gepleegd ten Dadeele van Johanna Klootwijk aldaar, voor welk feit bij vonnis der rechtbank alhier van 2 Juni jl., de le beklaagde is veroordeeld tot 3 jaar gevan genisstraf en de 2e beklaagde werd vrijge sproken. Gehoord werden 2 getuigen. Het O. M. geeft te kennen, dat de le beklaagde, niettegenstaande hij is blijven ontkennen, terecht door de rechtbank is veroordeeld. Wat de 2e beklaagde betreft, deze is volgens spreker ten onrechte vrijge sproken. Al blijft hij ontkennen niet in het gezel schap van f'en le beklaagde te zijn geweest, 5 getuigen hebben het tegendeel veiklaard. Het komt hem voor, dat hij ook schuldig is. Spreker vraagt derhalve 'vernietiging van het vonnis, en opnieuw rechtdoende, schuldig verklaring van beide beklaagden en veroor deeling tot 3 jaren gevangenisstraf. Mr. Van der Heijden, advocaat-procureur alhier, als verdediger toegevoegd, van oordeel dat niet het wettige en overtuigende bewijs is geleverd, vraagt vrijspraak van 1 en beklaag de met bevel tot invrijheidstelling subsidiair een veel lichtere straf. De Bazar. Bij de, den 4e Aug., ditmaal ten overstaan van den Notaris F. H. Meijer gehouden trek king der premie-bewijzen, door de Uitgevers van De Bazar ten geschenke aangeboden aan de abonnées op dat Mode-Weekb'ad, No. 25 36 van den loopenden Jaargang, zijn de prijzen gevallen op de nummers 17671 en 17672 Elk der winners (Mevrouw Ph. W. Btihler, Plantageweg Rotterdam, en Mevrouw A. Blumentriti, geb. Fischer Oldeubameveldstraat 69, benedenhuis, Rotterdam) ontving eene Singer Naaimachine, Vibrating-Shuttle, No. 3. (Gewone inkoopsprijs f57.50.) Voor de intee- kenaressen op No. 37—48 van dezen jaargang zijn weder 2 Singer Naaimachinen besterad.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2