Nummer 68. Zondag '28 Augustus 1898. 21e Jaargang. Eerste Blad. LICHTSTOET, Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, Bekendmaking. Feestviering te Waalwijk. Lichtstoet Gemeenteraad van Waalwijk. ANTOON TI ELF Dit nummer bestaat uit twee bladen. Leve de Koningin U 1 T Gr E V ill K Waalwijk. SV* Boor buitengewone drukte en grooten toe vloed van advertentiën eijn wij genoodzaakt dit nummer iets latei- te doen verschijnen. De Redactie. Tot ons groot genoegen, en zeker ook van allen, die instemmen met de feestviering bij gelegenheid van de inhuldiging onzer ge liefde Koningin, kunnen wij mèdedeelen, dat aan liet. bestaande program nog een belangrijk nummer zal worden toegevoegd. Eenige heeren namelijk hebben liet plan opgevat, met medewerking van de geheele burgerij en ook van alle corporatiën, EEN SCHITTERENDEN te organiseeren in aansluiting met den fak keloptocht, uitgaande van het hoofdbestuur. De ïedactie, het plan ten zeerste toejui chende, kan niet genoeg tot algemeene deelneming aansporen. OPENBARE VERGADERING op Donderdag 25 Aug. 1898, 's Dam. 7 ure Slechts bij toeval vernamen wij te half acht Donderdagavond, dat eene raadsverga dering tegen 7 ure belegd was. Wij hadden hiervan niet op de gewone wijze kennis gekregen en onze verslaggever was dientengevolge niet tijdig op zijn post. Het eerste gedeelte van dit verslag danken wij aan de hulpvaardigheid van den gemeenle- Advertentiën 1-7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naai plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsine opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- UITVOERINGEN. BEZOOIEN. Matinée, te geven door de liedertafef Oefening en Vermaak van Waalwijk en Be- zooien, op Maandag den 29 Augustus 1898 in de zaal vau den heer Willem Brokken Aanvang ten HH/a ure (Zie programma's.) De Mo van het Zuiden, Hiiiilwijhsclie til Langsfraalsche Courant, Di Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever burgemeester en wethouders der gemeente VN aalwijk brengen ter kennis der ingezetenen aat de rekening der gemeente over den jare 1897, aan den raad is overgelegd en ingevolge artikel 219 der wet van 29 Juni 1851, (Staatsblad No. 8a), ter secretarie gedurende veertien dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen be taling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Waalwijk, den 26 Aug. 1898. Burgemeester en Wethouders. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIE MPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk; Uelet op art. 9 van het algemeen reglement voor de Kamers van Koophandel en fabrieken, maken bekend dat de lijst van kiesgerechtigden voor de Ka mer van Koophandel alhier definitief is opgemaakt en gedurende 8 dagen voor een ieder ter secre tarie ter inzage is nedergelegd. Waalwijk, 26 Aug. 1898. Burgemeester en Wethouders, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. a™t Wc alieen.aan&enomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamonrg. Reclames 15 cent per regel. secretaris, den heer Van Liempt, dien wij hiervoor openlijk dank betuigen. Het overige is van onzen eigen verslag gever. Aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Mededeeling aanbesteding teekenschool. III. Wijziging begrooting 1898. IV. Voordracht benoeming 2 leden college van zetters. V. Benoeming leeraar schoenmaker, teeken school. VI. Aanbieding gemeenterekening. Voorzitter: IC. A. M. ridder de van der ochucren, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en zegt ongeveer het volgende: Mijne Heeren Het is heden voor de eerste maal dat ik de eer heb u ter vergadering te hebben bijeen geroepen en uit daarbij den wensch dat het mÜ gegeven zij nog tal van jaren uwe ver gaderingen te presideeren, maar tevens dat mijn voorzitterschap steeds zal mogen strekken tot welzijn dezer gemeente. Daarna worden de notulen der twee vorige vergaderingen gelezen en goedgekeurd. De voorzitter stelt namens het dagelijksich bestuur voor een geschilderd poriret of buste van hare majesteit de koningin aan te koopen. Dit werd aangenomen en burgemeester en weihouders daartoe gemachtigd. De voorzitter deelt mede dat volgens ken nisgeving van heeren gedeputeerde staten van 28 Juli 1898, krachtens art. 5 van het koninklijk besluit van 29 December 1897 (Stbl. no. 269) in verband met de wet vau 24 Mei 1897, het door het rijk aan deze gemeente uittekeeien bedrag beloopt 1.85 per inwoner en alzoo de geheele uitkeering over 1897 f 9764.80; aangenomen voor kennisgeving. I. Ingekomen stukken a Schrijven van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, daarbij voorstellende wijzi ging te brengen in de dagen, waarop hier jaarmarkt wordt gehouden. Om bericht en advies gerenvoieerd aan burgemeester en wethouders. Schrijven van gedeputeerde staten van Juli jl. daarbij alsnog bezwaar makende, het leeningsbesluit groot f 1000 voor -Ie kro ningsfeesten goed te keureu omdat op de begrooting daartoe f 500 voorkomt, die uit de gewone inkomsten gedekt zijn en mitsdien slechts voor f 500 zou moeten worden geleend. De voorzitter doet voorlezing geven van een concept antwoord aan gedeputeerde staten waarin door burgemeester en wethouders wordt voorgesteld om de leening van f 1000 alsnog goed te keuren, daar dit bedrag door den raad is toegezegd aan de commissie voor de kroningsfeesten, terwijl de f 500 die op de begrooting staan ter beschikking van burge meester en wethouders behooren te blijven tot dekking van de kosten van illuminatie van het gemeentehuis, teekenschoolgebouw, aau- koop van een poitret van H, M. enz. enz. De voorzitter: „heeft iemand hierop iets aan te merken De heer Van Schijndel: ,,ik kan die leening °P I®..wijze in geen geval goedkeuren, naar aanleiding van de bezwaren, waarop ik ben neergekomen. Als er geld te kort komt, als u mij dat kunt bewijzen dan moet men maar leenen en zeggen als volgt: f 500 tot bestrijding van de kosten bij de inhuldigingsleesten der koningin. f 500 kasgeld, dan twijfel ik geenszius of heeren gedeputeerde staten zullen het goedkeuren, thans betwijfel ik het ten sterkste." De vooizitter „Er is besloten f 1000 te geven aan de feestcommissie. Als we nu f 500 van de begrooting aan de feestcommissie toestaan en dan nog f 500 leenen. Dat is ook f 1000 voor de feestcommissie maar de f500 op de begrooting moeten we hebben voor illuminatie enz.» i De heer Van Schijndel»ten eerste zijn jgelden over, om die kosten te bestrijden. Ik :meen nog tusschen de f 6 en f 800. Daar over kan men vast beschikken. Voor de goede administratie behoeft hier maar f 500 geleend te worden, zooals ook heeren gedeputeerde staten zeggen." De voorzitter„de f 600 uit de laatste post der begrooting kan men niet gebruiken, daar anders eene af- en overschrijving zou moeten plaats hebbenwant die posten zijn reeds aangewezen en dan komt 't op hetzelfde neer. Daarom is 't beter een ronde f 1000 te leenen, dan hier en daar van posten te gaan plukken." De heer Van Schijndel „daar kan ik mij nog niet bij neerleggen, of ik ben er misschien niet vatbaar voor; maar f 500 is er voor uit getrokken, nog f 500 noodig; dus moeten f 500 geleend worden, of voor kasgeld; als u mij kunt zeggen, waarvoor dat noodig is, zal ik er in berusten; dus f 500 voor kasgeld, voor uitgaven, die de gemeente heeft." De voorzitter „eerst is aan de commissie f 500 toegestaan, later heeft ze andere plannen gevormd en toen is besloten ze f 1000 te geven." De heer Van Schijndel„wij hebben eerst f 500 gegeven en later nog f 500 er bij." De heer Baijens „tot toelichting diene dan de heer Van Schijndel zich wel te herinneren, dat ik heb voorgesteld, de commissie f 1000 te geven en ze dan geheel vrij te laten en dat is aangenomen. Er is geld noodig laat ons gerust f 1000 leenen." De heer Mombers „er is toen bijgevoegd, dat ze daarvan de armen zouden tracteeren." De heer Baijens: „dat was wel onze be doeling, we hebben er echter geen conditie van gemaakt." De heer Van Schijndel: mijnheer de voor zitter, 't gaal toch niet op, als ik bijv. f 25 kreeg; f 12.50 voor reisgeld en f 12.50 om machines aante koopen. Dan moet ik toch duidelijk in 't kasboek verantwoorden, waar voor die gebruikt zijn. U zoudt dan zeggen f 25 voor reisgeld, of f 25 voor 't aankoopeu van machines. Zoo is 't hier juist 't zelfde geval. »Ik ben niet tegen de uitgaven, wel tegen de wijze van leenen." De voorzitter: >dan stel ik voor, instem ming ie brengen of aan gedeputeerde staten zal geantwoord worden, in den geest zooals dat is opgemaakt door 'tdagelijksch bestuur." Aangenomen met algemeene stemmen, uit genomen die van den heer Van Schijndel. II. De voorzitter: Verder kan ik mededeelen dat de verbouwing van teekenschool en veld wachterswoning door burgemeester en wet houders is aanbesteed en gegund aan den laagst en inschrijver, den heer H. van der Meijs te Bezooien voor f 2924. III. Wijziging begrooling '98 is noodig voor de verbouwing der teekenschool en veldwach- terswoning; daarvoor zal een leening gesloten worden van f 3000, dit zal bijgevoegd worden in art. 6, hoofdstuk 3. IV. Beuoeming van ledeu van 't college van zetters. Gekozen Eerste candidaat, eerste vacature, J. Tim mermans Wz. met 9 stemmen. Tweede candidaat, eerste vacature, Chr. v. d. Werff, met algemeene stemmen. Eerste candidaat2de vacature, Jud. Tim mermans Bz. met 9 stemmen. Tweede candidaat, 2de vacature, P. Quirijns met 10 stemmen. Deze voordracht zal den heer commissaris worden toegezonden. V. Omtrent de benoeming van een onderwii- zer in 't schoenmakersteekenen zegt d'e vcorzitter dat de voordracht nog niet van dep minister is teruggekomen en stelt voor dit aan te houden tot eene volgende vergadering. De heer Timmermans van Turenhout: „er zal eerst een oproeping plaats hebben en dan een voordracht gemaakt worden." De voorzitter„ik stel voor dit dus aan te houden." Aangenomen. De voorzitter „ik heb de eer hierbij aan te bieden de rekening over 1898, sluitende met een batig saldo van f 1326.27. Ik stel voor een commissie van onderzoek te benoemen uit de raad." Gekozen de heeren J. Timmermans Bz. F. Baijens. H. Mulders. De voorzitter „heeft iemand nog iets in t midden te brengen, alvorens we overgaan, tot eene vergadering met gesloten deuren De heer Timmermans van Turenhout: „is door t dagelijksch bestuur somseen sora vastgesteld voor de buste of schilderij van de koningin De voorzitter: „de busten of schilderijen, zijn van verschillende prijzen, maar wij zullen bij t aanschaffen van 't een of ander de zuinigheid in acht nemen." De heer Timmermans van Turenhout: „het ligt geenszins in mijne bedoeling de zuinigheid enz. van 't dagelijksch bestuur in twijfel te trekken, maar is er soms een prijs gesteld. De voorzitter„neen er is geen prijs vastgesteld. J De lieer Baijens.- „uwe bedoeling is een geschilderd portretdat zou ik ook het beste vinden, de zaal in aanmerking genomen. De voorzitter„we zullen zien, een buste of portret; ik voor mij zou 't beste vinden, een geschilderd portret. We hebbeu verschillende aanbiedingen. We zullen trachten voor den minst mogelijken prijs, een mooi aandenken te hebben. De heer Verbant: „ik vraag de attentie van Dag. Best. bij het opmaken der begroo ting van 1898. Ik ben misschien wel een beetje voorbarig, want ik ben nog niet geheel door de schoolcommissie gemachtigd, toch wil ik er bijtijds de aandacht op vestigen. Het plan is om voor de beste leerlingen plantjes te bestellen en zoo langzamerhand een bloemenvereeniging op te richten onder de kinderen. Fn dan kunnen we ze een kleine tractatie en prijsjes geven, als ze zich goed gedragen en trouw naar school komen. In s Bosch is dit ook het geval, en 't werkt daar voortreffelijk. Op zijn allerhoogst zou er f 100 voor uitgetrokken behoeven te worden. En dan zal de teekenschoolcommissie wel zoo vriendelijk zijn, om de zaal eens af te staan, en dan konden we de beste leerlingen der teekenschool meteen ook misschien wel een prijsje geven. De voorzitter „we zullen erover spreken." De heer Van Schijndel: „in de vorige ver- gaderiüg is gesproken over de verbouwing der openbare school, er is toen een schets van gegeven, op 't gebouw of op de speelplaats. Maar ik wilde het dagelijksch bestuur in overweging geven het zoo te regelen, dat er een school gebouwd werd over de lijn. In de kom der gemeente is geen plaats meer, de gemeente neemt sterk toe, bicnen 5 8 jaar zal over de lijn, een geheel bevolkte buurt zijn en 't zou misschien niet veel meer kosten. Volgens mijn idee, is er wel iets voor. 't Is echter geen voorstel van mij; ik wilde het alleen in overweging geven.» De voorzitter „ik zal ermet het dagelijksch bestuur over spreken. Hierna sluit de voorzitter de openbare vergadering en gaat meu over tot eene met gesloten deuren.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1