Nummer 72. Zondag' 11 September 1898 Tweede Blad. 4 i i 4 Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Engeland. Vervolg Nieuwsberichten. a UITVOERINGEN. De toegang tot deze matinée is voor eenieder vrij. De Echo van het Zuiden. In de dezer dagen gehouden zitting van de Kamer van Spanje, is met 102 stemmen tegen 45 verworpen het voorstel van republikeihsche zijde om de vredesaangelegenheid te behan delen in openbare zitting. Uit het feit dat vóór de stemming de republikeinen, de Car- listen en de aanhangers van Romero Robledo de zitting verlieten, terwijl de regeerings- meerderheid voor de heltt uit ambtenaren bestaat, wordt opgemerkt, dat het kabinet Sagasta een moreele nederlaag heeft geleden. Het ging er in de zitting heftig toe, de republikeinsche afgevaardigde Salmeron deed het voorstel de verantwoo: delijkheid der regeering vast te stellen met betrekking tol den oorlog., welken zij den Vereenigden Staten heeft aangedaan met betiekking tot het slui ten van den vrede en met betrekking tot de schending der grondwet door de opheffing der constiiutioneele garantien. Sagasta vroeg een behandeling met gesloten deuren. De president kondigde daarop een geheime zitting af, waartegen de republikeinen en de dissidente conservatieven krachtig pro testeerden. Er ontstond een heftig tumult, zoodat de deurwaarders genoodzaakt waren m-t behulp van den sterken arm het publiek te bewegen tot ontruiming der tribunes. Generaal We.yler verklaarde, dat de fouten en dwalingen, welke op Cuba zijn begaan, niet voor rekening komen van het leger, doch van de regeering, welke het leger, evenals dat van Portorico, niet de noodige hulpmid delen en ondersteuning verschafte. In verband hiermede hadden de ministers van oorlog en marine uit het kabinet moeten treden. Graal Almenas, die de repatrieerende soldaten heefi gelukgewenscht, doch de officieren van deze huldiging heeft uitgesloten, kan, volgens ge neraal Weyler, niet bewijzen, dat het leger zijn plicht heeft verzaakt, wanneer het over de noodige hulpmiddelen beschikte. Cervera's eskader had bij de Kauarische eilanden moe ten blijven en had niet naar Santiago moeten worden gezonhn Voor de capitulatie van Santiago moet niet generaal Toral verant woordelijk worden gesteld, doch de regeering. Graal Almenas' verdediging, dat hij de generaals gegispt had, omdat zij de soldaten niet ten strijde wisten te leiden en niet wisten te vallen op het slagveld, lokte het protest uit van YVeyler, Primo de Rivera en andere generaals, waarop hij betoogde, dat zekeren generaals de sjerpen moesten worden af gerukt om ze hun daarna om den hals te leggen Generaal Polavieja zegt in een manifest, dat hij talrijke aanzoeken heeft gehad om zich aan het hoofd te stellen van de neutrale partij I)e partijen, die Spanje regeercn, zijn rot en zijn de oorzaak van alle ongelukken. De financieele staatkunde moet worden herzien, men moet voor de waarheid uitkomen in financieele aangelegenheden. Sprekende over den binnenlandscheu toestand looft Polavieji decentralisatie van hel beheer. Hij zal loyaal het programma ten uitvoer brengen, indien de Regentes hem aan het bewind roept, en afstand doen van de samenwei king der vroe gere partijen. De minister van oorlog heeft de openbaarmaking van het manifest ver boden. 9? 44 Dc heer Briiuning wendde zich met een min achtenden blik en zonder iels te zeggen van den financier at hij walgde van deze geldmenschen, die nog maar steeds alleen aan zichzelve bleven denken. Maar de bankier vatte dit stilzwijgen anders op. Het scheen hem moed te geven om verder te spre ken, en hij voegde Ik wil he ai elke genoegdoening verschaffen, die hij met mogelijkheid kan verlangen. Overal wil ik openlijk verklaren, dat hij de dief niet is geweest, ik wil zeggen Dat uw zoon het geweest is? en nu zag de advocaat den ouden man lang en scherp in het var. angstverwrongen gelaat. Neen, dat kan ik niet zeggen, bij den Eeu wigen God, dat kan ik niet! Maar ik zal zeggen, dat de brief is teruggevonden, dat hij op onver klaarbare wijze in een zelden geopende lade van mijne schrijftafel, tusschen oude papieren is geraakt, en daar thans bij toeval is ontdekt. En niet waar, mijnheer Brauning men zal dat gaarne gelooven I Zeker, vooral wanneer het de bankier Erdraann is, die dat vertelt, klonk het antwoord op onbe schrijfelijk scherpen toon. De oude man zag den rechtsgeleerde onthutst aan, en weder ging hij voort met spreken, ge- lolterd door nameloozen angst voor zijn bedreig de eer en nauwelijks meer wetend, wat hij wel zou beloveD. Ik zal Arnold een schitterende positie in mijne zaak aanbieden. De heer Brauning hief afwijzend de rechter hand op: Neen, nooit komt Arnold weder bij u terug. En waarom dan toch niet? Onder zulke prachtige vooruitzichten Omdat men heru te VVeenen een nog schit terender positie heeft aangeboden Ah dus heeft hij vrienden? Hij? En waarom zou hij die niet hebben Hij heett zeer invloedrijke vrienden, en ik geef u de Op het eiland Kreta is he'- opnieuw tot wanordelijkheden - gekomen over welker aard de telegrafische mededeelingen geen voidoende bijzonderheden bevatten. Eerst heette het, dat het bij een betooging van uitgeweken Muzel mannen tot een conflict is gek >men tusschen de Engelsche troepen en de Tui ken, doch later werd gemeld, dat de onlusten een gevolg zijn van de ontevredenheid der Turk n over de tie idheffing door de Engelschen. De Chris- teneu en de Muzelmannen raakten handge meen. De Engelschen gaven vuur en verwond den twee Mohammedanen, waarop de geheele Turksche bevolking naar de wapens greep. De Engelschen en de Christenen namen de wijk aan boord van een sloep, die een paar kanonschoten loste om der bevolking schrik aan te jagen. Bij het voorafgaande gevec' t, dat tot vier uur duurde, werden drie Engelschen gedood en vier gewond, teiwijl zes Muzelmannen sneuvelden. E"n aantal huizen zijn in brand gestoken. De schepen iiggen voor Kandia geschaard. Later heette 't De militaire Engelsche overheid plaatsten op bevel der admiraals een detachement soldaten voor het bureau der belastingen om er Chi isten-ambtenaren aan te stellen Tengevolge van de dreigende houding der Turken gaven de soldaten vuur, waarbij eenige Muzelmannen werden gewond. De Turksche bevolking liep te wapen, viel op het Biitsche detachement aan een verspreidde zich over de Chrisienwijken, waar zij aan het brandstichten sloeg. Men verzekert dat een aantal Britsche soldaten en de Britsche consul zijn gedood. Een oorlogsschip wierp bommen in de stad, waarvau een deel in lichtelaaie stond. De Turksche bevolking van Kandia streed tegen de Engelsche troepen. De houding van den Turkschen militairen gouverneur Dzjewad pasja was in dcu haak hij bood de vlootvoogden een bataljon Turk sche troepen uit Chania aan. De vlootvoogden bedankten, maar lieten een compagnie Fran- schen en een compagnie Italianen komen. De consuls te Kandia zijn op hun post gebleven. De Oostenrijksch-Hongaarsche consul te Chania,, Pinter, heeft den torpedokruiser Le opard naar Kandia gezonden om de Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche onderdanen te beschermen. Het Duitsche vice-consulaat is verbrand, maar de viceconsul was afwezig, en zijn plaatsvervanger ontkwam de Engel sche vice consul, van geboorte een Griek, verbrandde. Hoeveel Krelenzen er wel gesneuveld en verbiand zijn, is volstrekt on bekend. Het cfficieele telegram van den Engelschen consul geeft op, dat gesneuveld zijn twintig soldaten en matrozen, gewond vijftig, maar „er kunnen er nog meer zijn." Er is dus blijkbaar hevig gevochten. Het ambtelijke bericht van den Britschen consul te Kandia en van den correspondent van de Times aldaar stellen de aanleiding tot de ongeregeldheden anders voor dan de eerste telegrammen. Tetwijl kolonel Reid he' douanehuisje binnentrad werd een Kngelsch soldaat, behoorend tot de twintig man van de Hazard die de wacht hadden, door een mohammedaan met een mes in zijn rug ge stoken. Terwijl de soldaat viel, ging zijn geweer af, en een mohammedaan werd gedood. Ii.tusschen hoorde men geweervuur in de stad De Engelsche soldaten op de kade werden grootendeels gedood, uit alle huizen in den omtrek en van de muren van het fort schoot men op de Engelschen. Vier man op de Hazard werden ook gedood. De soldaten slaagden er in, het lijk van hun gesneuvelden luitenant mee te nemen. Drie vierden van de 1000 christenen in de stad moeten vermoord zijn. Uit Malta zijn het torr-edodepotschip Vulcan en het transportschip Augustine naar Kreta vertrokken met een gedeelte van het Dorsets hire regiment. De Times verneemt van Vrijdag uit Kandia dat het aantal vermoorde Christenen op 800 wordt geschat. De stad is geplunderd door de Bashi-boezocks en de Turksche troepen. Ongeveer 600 man van de iuternationa'e krijgsmacht is nu gekampeerd iu de stelling van de Engelschen op de wallen. verzekering, dat die vrienden geen oogenblikaan zijn schuld hebben geloofd. Kijk zijtu voornemens spoedig naar VVeenen terug te keeren, mijnheer Briiuning? Morgen vroeg. Er is thans niets meer dat mij hier terughoudt. Ik kan mij niet genoeg haasten om het jonge mensch deze biijde tijding over te brengen. Nu is het zijn zaak, verdere maatregelen te nemen. Gij zult mij zeker begrijpen, mijnheer Erdmann Bij deze woorden greep Tony Erdmann, onder hevig snikken, de zenuwachtig bevende handen van den ouden man. Vader, vader laat mij naar Weenen gaan Laat mij met Arnold spreken... Hij kan niet zoo wreed zijn Neen, zoo wreed als gij waart, zeker niet. Vergeet niet, wat hij om uwentwil heeft moeten lijden, zeide nu de advocaat tot den geheel ver nietigden bankierszoon. Ik zal hem overtuigeu van tuijn diep berouw ik zal alles doen, wat ik kan, om hem in het openbaar en schitterend in zijne eer te herstellen... indien hij mij slechts niet naar de bank der beschul digden laat sleepen. De rechtsgeleerde trad nu op Tony toe. Welnu, het zij zoo. Iloud u dan gereed morgen ochtend, ten acht ure vertrek ik van hier. O, ik dank u ik dank u I stamelde de jonge man. En ik ga ook mede. Dat zijn wij aan Frans Arnold verschuldigd, zeide nu de bankier. Gij kunt niet genoeg voor hem doen. Dus tot morgen ochtend, acht uie; op het perron van het station. Toen nu vader en zoon alleen waren, viel de jonge man, geheel vernietigd voor zijnen vader op de knieën. Dtze stiet hem van zich. Gij z'jf een dief een dief! Ga uit mijn oogen Ik wil u niet zien Vader, vergeef mij I Ik ben schuldig ik gevoel oprecht berouw. En indien Arnold er nu op staat en hij heeft daar het volste recht toe om u voor den stral'recliler te laten komen Wat dan Weet gij dan niet, dat dit de ondergang mijner firma zal zijn Hoe kan men nug zijn volle vertrouwen blijven schnkeen aan een man,wiens zoon zijn eigen vader heeft bestolen? Het zal mijn dood zijn, ge- Dc slag bij Omdoerman. De verslagen van de oorlogscorresponden ten bevatten nog vele bijzonderheden over den slag bij Omdoerman. De aanval van de ruiterij der Derwisjen op Macdonalds troe pen moet een buitengemeen schilderachtig tooneel geweest zijn de fiere ruiters op hun prachtige Arabische paaiden, met hun lichte mantels die in den wind fladdeiden en hun speren die blonken in de zon, waren bewon derenswaardig schoon zoo reden deze helden van het Oosten onversaagd den wissen dood tegemoet. Van deze drieduizend ruiters spaarde het moorddadige vuur der Engelschen en Egyptenaren er geen enkelen vele ge wonden bleven nog schieten terwijl zij reeds op den grond lagen. De infanterie der Der wisjen streed even kloek als de ruiterij. Onder de krijgslieden die tot het laatst stand hielden voelt gij dat niet? Tony rilde. Neen, vader, vader dat zou al te verschrikkelijk zijn! Ik zou het niet kunnen dragen! Ach, ik heb in mijn dwaze verblinding de zaak niet zoo ernstig ingezien. Ik dacht als men Arnold vrijspreekt, is alles spoedig vergeten. Doch nu eerst begrijp ik ten volle Wat ik misdaan heb. Hij bracht de hand aan het voor hoofd. Ik woDsclitc dat ik op dit oogenblik reeds voor Frans Arnold stond.En gij vader schenkt gij mij vergiffenis I Ik wil een beter mensch worden. De bankier zag diep bedroefd zijn zoon in het gelaat, dat duidelijk sprak ran schaamte en oprecht berouw. Tony Erdinann was van af zijn eerste levensuur de lieveling zijns vaders geweest. Dat juist gij mij dit moest aandoen, Tory 1 Dit is een slag, dien ik mijn gansche leven niet meer zal te boven komen. Ik die zoo trotsch op u was, die u ten volle vertrouwdeTony, als uwe moeder dit eens van u had moeten be leven Het jongemensch verborg snikkend het gelaat in de handen, hij kon niet spreken. En was toch niet de hoofdschuldige ran alles die coquette, hartelooze, pronkzieke jonge vrouw de schoone Cerline? Nu legde de bankier zijne hand op den schouder van den nog steeds voor hem geknielden zoon. Sta op, Tony, misschien zal deze drei genden storm toch ons huis nog sparen dit oude huis, dat zoo rast op zijne grondvesten stond. De jongeling bracht de hand zijns vaders aa« de lippen. Vader, ik bezweer het u dit zal het laatste leed zijn, dat ik u heb aangedaan zeide hij, vol oprecht berouw. Den volgenden morgen gingen vader en zoon, onder geleide van den heer Brauning naar Weenen, om Frans Arnolds eer en naam van alle schuld te zuiveren en zijne schouders te ontlasten van de zware verdenking, die er op drukte. XX IEDER HET ZIJNE. Frans Arnoldziehier de heer Erdmann en zijn zoon. bevond zich de zoon van den Chalief, deo bekenden emir Jakoeb, de oude vijand en cipier van Slatin Pasja. Slatin heikende Jakoeb's standaard, en hij zag hem, door enkele getrouwen omringd, onder den ko gelregen vallen de emir blies den laatste» adem uit na Sla in nog herkend te hebben. Thans blijkt dat Howard, de correspondent van de New York Herald en de Times, tegen de waarschuwingen in vooruitgerend is naar Omdoerman, om de gevangenen te redden, hij kwam het eerst in de stad maar werd door eenige Derwisjen, die in hiuderlaag lagen, doodgeschoten. Slatin pasja heeft den Sirdar den weg ge wezen door Omdoerman en C artoem. Neu- feld werd iu de gevangenis gevonden, hij had aan zijn voeten ketens van vier el lengte. De Baggara's hebben zich meester gemaakt van het vee van den Chalief toen de Der wisjen op de vlucht gingen men leidt daaruit af dat het gezag van den Chalief geheel ge broken is. De Sirdar meldt uit Omdoerman dat Maan dag 500 Arabische kameelruiters ter vervol ging van den Chalief uitgezonden zijn. Men vertelt dat de Chalief zoo overhaast vluchtte, dat vei scheiden van zijn vrouwen onderweg gevallen zijn. De officieren die een raming gemaakt hebben vau het aantal lijken op het slagveld bij Omdoerman, schatten het verlies van de Derwisjen aan dood en op 10,800. Men bere kent vooits dat 16,000 vijanden gewond werden. Daarenboven zijn nog tusschen 300 en 400 man bij het bezetten van de stad Omdoerman gedood De Sirdar heeft 3000 ot 4000 gevangenen. Een kanonneerboot is den Blauwen Nijl opgezonden ter bescherming von volksstam men die van de rooftochten der Derwisjen te lijden hebben. Uit Kassala wordt gemeld dat Achmed Fedil zich met omstreeks 3000 met geweren bewapende mannen te Gedaraf bevindt. Uit Omdoerman wordt aan de Daily News gemeld, dat op den dag voor den grooten veldslag de bevriende stammen op den rechter Nijl-oever, door kolonel Stuait Wortley aan gevoerd, in eeu ernstig gevecht met de Derwisjen gewikkeld zijn. Deze werden ver slagen en hadden 350 dooden. WAALWIJK. Zondag 11 dezer 's middag ten 12 uui zal door de Liedertafel „Oefeuing en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Wilhelmus en dankgebed. Kremzer. 2. Kroningslied door de liedertafel zyHet Rozenknopje. 3.^ Neerlands' Heil, Eeestcantante. Hol, W oorden van den ZEerw. Heer Sprangers Pastoor. Zij zijn gekomen, om uw eer en goeden naam van alle blaam te zuiveren. Als geëlectriseerd sprong Arnold van zijnen stoel op, en zag met oogen, schitterend van blijde ver rassing, den heer Brauning aan, die juist de kamer was binnengetreden. Doch nu viel zijn oog op de beide Erdmanns. Nog vóór Frans iets kon zeggen, was de jonge bankierszoon op hem toegesneld. Smeekend zag ToDy hem in het eerlijk gelaat, dat van hevige ontroering doodsbleek was geworden. Mijnheer Arnold, vergeef mij I Ach, maar gij kunt mij geen vergiffenis schenken 1 Ik verdien uwe vergiffenis niet maar ik o, mijn god 1 Arnolds donkere oogen rustten vol verbazing en verwachting op den heer Brauning. Wat, moet ik u vergeven ik -— Ach, mijnheer Arnold ik ben de dief van die achtduizend thaler -— stamelde Tony Erdmann. Gij 1 Is het mogelijk I GijP Gij waart het dus, die den treurigen moed liadt, mijn leven te verwoesten, mijne eer te bezoedelen Gij hebt het kunnen aanzien, dat men mij voor het gerecht sleepte Gij hebt bij dat alles kunnen zwijgen P Zijne oogen fonkelden van toorn. Hij wierpeen blik vol diepe minachting op den bankierszoon. Toen wees hij met de rechterhand naar Briiuning. Als deze edele man zich niet over mij had ontfermd bij den hemel, gij zoudt op dit oogenblik nog gezwegen hebben. Dan hadt gij misschien altfjd gezwegen, en voor eeuwig zou het brandmerk der schande mij op het voorhoofd zijn gedrukt. Ik was toch een dief gebleven zoo lang ik leefde. Gevoelt gij niet, hoe ernstig de gevolgen uwer misdaad zijn God in den he mel, hoe is het mogelijk dat een mensch zoo wreed, zoo koud van hart kan zijn Weet gij wat het zeggen wil, de toekomst van een eerlijk man te vernietigen Tony Erdmann kon op al deze rechtmatige verwijten plechts enkele woorden antwoorden Vergiffenis ter wille van mijn ouden vader I Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5