KACHEL Kindermeisje Dienstbode, velschillende theologische en wetenschappelijke weiken, Voor de schoonmaak VERF WAREN Verfkwasten. Th. Wessels, Handel in Kruidenierswaren, Déjeuners, Diners, Soupers S. M TILBURG. TH A. H\ AVIJCK, hoek-, boel- en salon-étagèies, OPRUIMING Behangsel papier. Frits Müllers, Verzamelt gebruikte Postzegels Advertentiën prijzen uiterst CONCURREEBENDi W, TIME* ZONEN, WIJNHANDEL. Klein Meubelwerk, ,JS8®% Mi Ji ïi d. DONK Maandag 3 Oct. het goed Werk van Bethlehem te Vaals (Limburg). TE KOOP (geen vulkachel) tegen BILLIJKEN PRIJS. GEVRAAGD: een net Dadelijk gevraagd te 's-GravenhageEENE NETTE Hettinger's Apologie, Al- lioli Biblia Sacra droge en aangemaakte Vernissen, Lakken DrogerijenChemicaliën en Verfwaren. Waalwijk. Patisserie Moderne. Cuisine Frangaise Bruiloften en partijen, Amerikaansche trappen en trapstoeltjes, 's Bosch, Wed. V. J. GERRIS, Als boven. Eene mooie, zoo goed als nieuwe om dadelijk in dienst te treden Tegen matigen prijs zooals en dergelijken. gereed voor het gebruikin alle kleuren. Amonia, brandspiritus, boraxc, boenwas campher naphtaline crème stijfsel, diverse andere soor ten stijfsel, Brusselsch aard, blauw steen pijpaarde, witsel, naphta Eau de javellezout van zuur, olie en loog, oleïne, poetspoeder, poetsextract, puinsteen, gele— en witte was, Weenerkalk, diverse soorten zeepen en zeeppoeder terpentijn, zeephout, zeegras voor bedden, enz., enz. als Monté's van Nougat, Caramel, Dragant etc. Fijne Gateaux, Desserts, Fruits en verdere aanverwante artikelen. spiegels en schilderijen, kachel— en vloerzeilen, Linoleum matten, eiken en mahoniestoven VOETKUSSENS, Huis- en Décoratieschilder, WAALWIJK. van alle Landen zelfs de meest gewone ter bevordering van de geestelijke roeping voor arme kin deren. Kostbare religieuse aan denken zullen hen worden me degegeven. Eindelijk werd in de verte fljejpetójg waar- ogenomen en naderde de stoej ^aarin de Koningin aan hare witte kleeHij duidelijk te onderkennen viel. Gedurende den rit van Hare Majesteit van wachthuis 20 aan den spoorweg naar het terrein voor de Jonkers hoeve en langs het publiek werden door de troepen geene eerbewijzen gedaan, om Haar in de gelegenheid te stellen de hulde van de duizende toeschouwers, die zich uitte in luide welkorastkreten en een on verpoost wuiven met hoeden, zakdoeken en handen, in ont vangst te nemen. Koningin Wilhelmina was gekleed in een wit lakensch amazonenkleed, versierd met de ster der Willemsorde, en een zwarten hoogen hoed. Hare Majesteit bereed het paard »Hiudin«, een donkerbruine merrie, Engelsch halfbloed, ongeveer 1.6 M. hoog en geboren in de stoeterij vau den graaf Wou Witzleben, te Altdöbern. Sierlijk en gracieus neeg Hare Majesteit onverpoosd naar het publiek aan Hare lin kerhand, totdat een van den rechtervleugel op aanwijzing van den beve'voerenden gene raal aanvangende en door alle korpsen over genomen roffel het sein gaf, dat de honneurs aan de Vorstin werden gebracht, die bestouden in het slaan en blazen van 't Wilhelmus en het presenteereu der geweren en sabels en het salueeren van de vaandels, standaarden en tanions. Middelerwijl reed de luitenant- generaal Kool, vergezeld van zijn staf, Hare Majesteit tegemoet om de troepen, die te voren van de opstelling in parade tot die van inspectie waren overgegaan te presen teeren. Nadat de complimentatie van Hare Maje steit door de Indische Vorsten, de vreemde officieren, de generaals en de corpscomman- danten was afgeloopen, begon de inspectie aan den rechtervleugel en in stap, waarbij de korpsen opvolgend de eerebewijzen her haalden en hunne muziekkorpseu deden spelen. Heerlijk klonk de muziek over de heide, waar overigens diepe stilte heerschte, zoo verdiept waren allen in het aanschouwen van den prachtigen stoet, welke zich langs de gelederen voortbewoog. Rechts en iets achterwaarts van de Koningin reed de bevelvoerende generaal, die wederom rechts en achterwaar»s werd begeleid door zijn staf. Achter Hare Majesteit volgde de minister van oorlog met den chef van het Miliiaire Huis „der Koningin, vergezeld van de hem toegevoegde officieren daarna kwa men de ordonnansofficieren, op den voet gevolgd door de adjudanten in buitengewonen dienst van Hare Majesteit, rijdende drie aan drie en aau het hoofd waarvan Pangeran Ario Mataram reed als luitenant-kolonel. Deze werden werderom opgevolgd door de militaire attachés van de onderscheidene gezantschappon, zijnde de kolonel Wheelan van het 8ste regiment cavalerie van de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, de lui tenant-kolonel De Müller vau den Russischen generalen staf en den chef d'escadrons Haillot van het 22ste regiment Fransche dragonders, die door hun schitterend uniform zeer de aandacht trokken. Daarna reden de generaals van het leger met hunne adjudanten en de korpscomman danten, rijdende vier aan vier en naar rang en anciënniteit. Deze ruiterstoet werd gevolgd door Hare Majesteit de Koningin-Moeder, in een prach tig hofrijtuig gezeten, en gesloten door den Sultan van Siak, Pagaran Mangkoe Negoro, Pangeran Sosro Negoro en hun gevolg. Aan den linkervleugel der eerste linie ge komen, inspecteerde Hare Majesteit de Ko ningin de tweede linie van den linker- naar den rechtervleugel, om ten slotte om den rechtervleugel der eerste linie heen de plaats te bereiken, welke Zij gewenscht had in te nemen, om de troepen voor Haar te doen defileeren. Het geheele gevolg nam achter en zoo wel ter rechter als ter linkerzijde van de Koningin plaats, waarbij het rijtuig vau de Koningin-Moeder schuins achterwaarts van de linkerzijde van Koniningin Wilhelmina op reed. Het defileeren, waartoe de troepen te voren de noodige evolutien verrichtten, had plaats in de richting van zuid naar noord en ge schiedde opvolgend door de koloniale reserve in open peletonsco- lonne het gecombineerde regiment in open colonne met compagnieën in front de regimenten infanterie in gesloten colonne met compagnieën in front de afdeeliug genietroepen in colonne met compagnieën in front van elkander op pele- tonsafstand gescheiden de veldartillerie in open battetijen-colonne met no: male tusschenruimte der stukken, de eerste maal in stap, de tweede maal in draf de cavalerie in open colonne met eska drons in fron.t, de eerste maal in stap, de tweede maal in galop en de rijdende artillerie in open balteiijen- colonne, de eerste maal in galop. Het defileeren geschiedde op de volgende wijze Zoodra Hare Majesteit, na afloop der in spectie, den rechtervleugel van de voorste linie was voorbijgegaan, werd door den staftrompetter van den bevelvoerenden gene raal het singnaal „geelt acht 1" geblazen, welk signaal onmiddellijk door alle troepen werd overgenomen. De koloniale reserve, de ba taljons van het gecombineerde regiment en van de (régimenten itifanyyip, zoomede de afdeelinffgenietr iepen marcheerden daarna rechts uit de flank, welke marche dè travers onmiddellijk door eene directieverandering naar de rechterzijde werd gevolgd. Nauwe lijks was deze frontverandering gemaakt, of het hoofd van de colonne marcheerde links uit de flank, waarna deze aanvankelijk even wijdig aan de lijn van parade marcheerende, door twee veranderingen van direciie naar de linkerzijde de lijn bereikte, welke voor het defileeren was bestemd en waar de noo dige jaloneurs reeds voor het volgen van de goede richting waren opgesteld. Daarop gaf de bevelvoerende generaal de noodige commando's voor het defileeren en zette de koloniale reserve zich aan het hoofd in beweging, gevolgd door alle volgende on derdeden Alle wielrijders defileerden aan den staart van het regiment (1ste en 2de), waarbij zij gedurende de inspectie waren opgesteld. De bereden wapens zwenkten tijdig met batterijen en eskadrons rechts, om op den juisten afstand achter de troepen te voet te kunnen volgen. Na het defileeren in stap maakte daarop de voorste veldbatterij, op circa 400 M. voorbij Hare Majesteit gekomen, eene wending naar de linkerzijde en op het zelfde punt opvolgend alle afdeelingen der bereden wapens, die de bovengenoemde bat terij (deputatie van het 2de regiment veldar tillerie) iu hare verdeie bewegingen volgden. In de richting loodrecht op de lijn, voor het defileeren bestemd, legde deze batterij ongeveer 300 M. af, wendde daarna links, marcheerde tot op de defileerliju voorwaarts, maakte wederom eene wending naar de linkerzijde en nam daarna op een te voren bepaald en zichtbaar aangegeven punt den draf aan. De geheele veldartillerie defileerde daarop in draf. De cavalerie en rijdende artillerie, die de veldartillerie aanvankelijk in draf gevolgd hadden, gingen daarna mede op een aangegeven punt in stap ovei en sloten daarna in colonne serrée op. Zoodra de geheele gesloten colonne cava lerie en rijdende artillerie op de defileerlijn aangekomen was, werd de draf aangenomen en onmiddellijk daarna voorwaarts afstand genomen in galop, in welken gang voorbij Hare Majesteit werd gedefileerd, 't welk het prachtigste gezicht der revue was. Wij meenen niet beter te kunnen doen dan als algemeenen indruk van de wijze waarop gedefileerd werd de woorden te herhalen van een officier van het Fransche leger, die zich als volgt uitdrukte „C'est a lmirablement réglé et merveilleusement fait". Men moet ze overigens hebben zien mar- cheeren deze regimenten, op de maat der muziek, otn de overtuiging te verkrijgen, dat met zulk een macht aan infanterie wat uit te richten valt. Flink, ruim en krachtig was de pas goed gericht waren de gelederen gelijkmatig de eerbewijzen, welke aan onze Koningin werden gebracht. Een buitengewonen indruk maakte het defileeren der bereden wapens, vooral in de snelle gangen. Met genoegen constateeren wij, dat de cavalerie sedert de laatste twee jaren veel gewonnen heeft, voor wat het be hoorlijk gericht rijden der onderafdeelingen in galop aangaat althans van „une nuée de cavaliers" zooals nog bij de manoeuvres van het jaar 1895 kon worden opgemerkt, was geen sprake. Als onze huzaren zoo op den vijand inrijden, dan mogen zij, althans wan neer de omstandigheden niet al te ongun siig zijn, zich van een succes verzekerd hou den trouwens de tijdens de manoeuvres uitgevoerde charges zouden hiervoor alleen reeds een waarborg geven. Het defileeren der rijdende artillerie was eenvoudig prachtig en lokie dan ook levendige bijvalsbetuigingen onder hel publiek u t. Om met zulk eene vervaarlijke snelheid behoorlijk te defileeren, daarvoor is wat training noodig geweest. De veldartillerie defileerde goed. Het l'.chtere snelvuurgeschut zal echter bij dit wapen zijn invloed ten goede doen gevoelen. Moge het spoedig in de bewapening der veldartillerie zijne inttede doen Het geheel leverde een zoo prachtig, grootsch schouwspel op, dat er haast geen woorden te vinden zijn, om 't te beschrijven en de troe pen zagen er zeer goed uit, na de zeer ver moeiende dagen der manoeuvres, die waren voorafgegaan. Nadat Hare Majesteit over de houding en de evolutien der troepen Hare hooge goed keuring had uitgesproken, keerde Zij met Hare Moeder eD vergezeld door de leden der hofhouding en staf naar de halte bij wachthuis 20 terug, vanwaar de koninklijke trein om 1 uur 45 min. vertrok onder de levendige toejuichingen van allen, aan wie het vergund was bij dit afscheid tegenwoordig te zijn. «üij deze betuig ik mijnen dank aan de Mij. ALMELOgevestigd te Almelo, voor de prompte uitbetaling der schadeloos stelling voor mijn onteigend paard. P. VAN DEN BROEK, Bezooien. AgentJAC. DEKKERS, Waalwijk. Te bevragen bij den uitgever van dit blad. gewoon met kinderen om te gaan niet be neden 16 jaar. Kunnende naaien strekt tot aan beveling. WAAR, zegt de uitgever van dit blad. in een klein gezingoed kunnende koken en voorzien van goede getuigschriften. Brieven of zich in persoon aan te melden bij Mevr. Romeling te Kaatsheuvel. Adres aan den uitgever van dit BLAD. EN ALLE SOORTEN Mijne droge en aangemaakte verfwaren wjn gegarandeerd van beste kwaliteit zonder waardelooze bijmengsels, VERDER: Aanbevelend MARKT, WAALWIJK. met of zonder toebehooren, KOUDE en WARME SCHOTELS; Speciale artikelen voor Aanbevelend Confiseur, Patissier, Cuisinier, Glacier. WAALWIJK. Niet alleen is het bekende MEUBEL MAGAZIJN van te WAALWIJK, ruim voorzien van meubelen, tapijten, karpetten, in alle qualeiten en prijzen, maar wat min der bekend is, men vindt er een RUIMEN VOORRAAD van (onmisbaar voor huishoudelijk gebruik) ALBCMTAFELTJES, PIANO TÏIBOURETS, als Naaikistjes, Werk- en Toiletdoozen enz. enz. Verder vestigt hij de aandacht tegen het winterseizoen op zijn groote sorteering met en zonder marmerblad. Alles aan scherp concurreerende prijzen. Horlogemaker H 40 Vugterstraat II40 zal te raadplegen zijn te Waalwijk, bij mejuffrouw van 11 uur voorm. tot 4 uur namiddag. Onder aanbeveling, VAN Aanbevelend, INLICHTINGEN te bevragen en Post zegels te zenden aan

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2