Burgerlijke stand. Handelsberichten. ij :grooting voor 1899 aangeboden en artikels- gewijze voorgelezen De ontvangsten zijn geraamd op f 379.41, ;de uitgaven op 355. ialzoo met een vermoedelijk batig slot van f 24.41. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna had de uitreiking der prijzen en Idiploma's aan de bekroonden plaats door den secret iris der afdeeling, die begon met Ihet edelste der dieren, het paard; prees de aanvoerders der prachtexemplaren die den keurmeesters moeilijk werk hadden bezorgd, doch betreurde het, dat ondanks den wed— strijd om preiniëndie markten, welke in 1 !de eerste jaren harer oprichting hier zoo bloeiden en door tal van buitenlandsche kooplieden bezocht werden bijna totaal te niet zijn gegaan. De verschillende oorzaken en gevolgen kan hij hier niet samenvatten, doch alleen op de werkelijkheid wijzen. Hij sprak de hoop uit dat die goede tijd van bloei en welvaart spoedig moge terugkeeren. De premiën waren door de kenringscoin- missie bestaande uit de heeren G. Verhoe ven Mz., J. van der Hoeven Bzbeiden te Ij Capelle en D. de Bruijn Dz., te Waspik, I toegekend als volgt Paarden van 46 jaar. Aangegeven 9, opgekomen 8. Ie prijs, diploma en f 20. A Rijken Jzte Loonopzand, voor een 4-jarig bruin ruinpaard. 2e prijs, diploma en f 10. Wouter Pols, te Waspik, voor als voren. Kalfdragende koeien en schotten. Aangegeven 13 opgekomen 8. Prijzen diploma f 15 en f 10. Ie prijs, Cornelis van Beek, te Sprang. 2e prijs, A. van der Hoeven, te Capelle; beiden aangekocht voor Spanje. Kaltdragende vaarzen, niet meer dan 2 breede tanden. Aangegeven 8opgekomen 6 Prijzen diploma f 10 en f 5. Ie prijs, Antoon Appels, te Waalwijk. 2e prijs, Jacobus Rijken te Sprang. Idem met meer dan 2 breede tanden. Aangegeven 10 opgekomen 6. Prijzen als voren. Ie prijs, Willem Klerkx, te Bezooien. 2e prijs, M. J, Rijken Azte Capelle. De beste vette koe. Aangegeven 3, aangevoerd 3. Prijzen als voren. Ie prijs, Cornelis de Roo:i, te Capelle. 2e prijs, Michiel Heijmans, te Capelle. Vette vaarzen en schotten. Aangegeven 5, opgekomen 5. Prijzen als voren. Ie prijs, A. van Iersel, te Waalwijk. 2e prijs, dezelfde; beiden aangekocht door Jos. Zijlmans, alhier. l1/^—jarige paarden. Aangegeven 7, opgekomen 5. Prijzen als voren. Ie prijs, Adrianus van Hul ten, te Baardwijk, bruine merrie. 2e prijs, Cornelis de Roon, te Capelle, als voren. Daarna werd medegedeeld, dat door het hoofdbestuur in zijne vergadering van 12 Juli j.l. is benoemd tot zuivelconsulent, de heer Theod. I. Klaverweiden, die den le dezer zijne betrekking heeft aanvaarden dat zijn adres is: 's Bosch, Wolvenhoek, Wijk A No. 433. Drie nieuwe leden lieten zich inschrijven, waarna de vergadering onder een woord van dankzegging door den waarnemenden voor zitter aan de inzenders, de bekroonden en de keuringscommissie werd gesloten. Tweede Kamer. Vergadering van Vrijdag 23 September. De overdracht van het voorzitterschap der Kamer uit handen van den heer Jansen in die van den heer Gleichman, heeft met de gewone plichtplegingen plaats gehad. Ter- Iwijl de tijdelijke voorzitter de eenparigheid, waarmede de Kamer het verlangen naar herbenoeming van haar beproefden leider te kennen heeft gegeven, aanmerkt als een bewijs van vertrouwen in diens beleid en onpartijdigheid, gelooft de neer Gleichman daarin den waarborg te mogen vinden, dat het hem ook nu verder niet ontbreken zal aan de medewerking, waardoor het hem mo gelijk zal zijn, voorzoover zulks van hem afhangt, te bevorderen, dat het eerste re- geeringsjaar van H. M. onze beminde Ko ningin Wilhelmina, het eerste van een nieuw geopend tijdperk onzer geschiedenis, een voor het vaderland gezegend jaar moge zijn. De eerste presidiale handeling van den heer Gleichman was vervolgens, ook uit naam dezer Kamer oprechte deelneming te betuigen in de ramp, die het keizerlijk huis van Oostenrijk-Hongarije getroffen heeft en de regeering te verzoeken, van deze gevoelens de tolk te zijn bij de regeering van Z. M. den Keizer. De minister van buitenlandsche zaken gaf hiervan, terwijl hij zijne instem ming betuigde met het gesprokene, toezeg- ging* Nadat voorgelezen was het koninklijk be sluit, waarbij de minister van financiën ge- gemachtigd is de staatsbegrooting aan de Kamer, iu te dienen, voor welk doel later in den namiddag eene vergadering gehouden werd, begaven de leden zich in de sectiën tot onderzoek van het ontworpen adres van antwoord op de troonrede. De Paus en Nederland Wij lezen in het Centrum *dat Z.H. de Paus heeft laten onderzoeken, of er prece denten konden worden gevonden, die ver oorloofden de gouden Roos aan een niet- Katholieke Souvereine werd aangeboden. De 11. Vader had nl. het voornemen dit kost bare geschenk aan de jonge Koningin van Nederland te vereeren, maar de precedenten verzetten zich daartegen. De H. Vader heeft toen een prachtig mozaïek aan H. M. Wilhelmina gezonden met een eigenhandig schrijvenom Haar Zijne gelukwenschen bij de troonsbestijging aan te bieden." Atjeli. (Officieel telegram van Donderdag). //Ur gent expeditie naar het vijandige Pasangan, wordt overmorgen van Segli naar Telok Semawé overgebracht. In Lagen (ter westkust van Atjeh) ageert een colonne deze zal naar Mclaboeh worden overgebrachtter vervolging van Toekoe Oemar." De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekeniug van Don derdag De krijgsmacht onder overste Van der Dussen ging over Pengapit aan den rechter oever der Rigas-rivier en het Olifantpad naar Pantei Koejoing om Twotnjadin te vervol gen, die naar Tenom ontsnapte. Oemar omsingelt den radja van Tenom te Tjot Semeroeng. Een troep is met bestemming daarheeu ingescheept. Over de Koningin. Men meldt uit Den Haag: Het is bijna ongeloofelijkmaar toch is het waar, dat reeds Maandagavond om 7 uur eenige per sonen op het Binnenhof, bij den opgang naar de publieke tribune der Tweede Kamer had den post gevat, met de bedoeling om aan liefhebbers voor de bijwoning vau de plechtige opening der zitting van de Staten Generaal hunne plaats in de queue tegen betaling af te staan. Een der mannen had zich een wollen deken omgeslagen om zich te beveiligen tegen de nachtkoelte. Maandagavond was de marktprijs reeds f 5 per plaats en Dinsdagochtend vroeg was de koers f 7. De correspondent van de Zutfensehe Ct. heeft van //uitermate bevoegde zijde" het volgende vernomen „Aanvankelijk was door H. M.'s omgeving, wat de toiletquaestie betreft, geadviseerd dat H. M. bij deze zoo karakteristiek militaire plechtigheid, een phantasie-uniforinkostuum zou dragen in het karakter van de uniform van generaal der cavalerielange donker blauwe japon, met gouden tressen en verdere distinctieven van den generaalsrang. De Koningin gaf echter de voorkeur aan het kostuum dat zij Woensdag droeg: witte araa- zonejapon met zwarten hoed. H. M. oor deelde het nl. beter, in haar kostuum het militair element niet op den voorgrond te doen treden." Het „Prinsesje" kon ook wel eens ondeugend zijn, vraag dat maar eens aan hare Engelsche gouvernante, dan zal die u vertellen, hoe ons Prinsesje haar meer dan eens de zakken met kiezelsteentjes heeft ge vuld, en des winters met meer dan één sneeuwbal heeft doen kennis maken. Een maal had ze 't zoo gortig gemaakt, dat miss Winter het noodig oordeelde handelend op te treden. Voor straf moest Willemientje... een kaart van Europa teekenen. Opvallend gedwee toog zij aan den arbeid en toen zij der Eugelsche haar werk toonde, had zij, uit een soort van wrekende plagerij... Ne derland-alleen tweemaal zoo groot geteekend als Engeland-Schotland-en-Ierland samen, er misschien wel de voor de hand liggende vraag aan toevoegende „is het z66 goed wat natuurlijk voor een Britsche dame was, om De pers cn de post. Dat een nieuwsblad, waarin een gedeelte is omhaald, ten einde er aandacht op te ves tigen, niet verzonden zou mogen worden, gelijk met den Gelderlander is gebeurd, is niet juist. Immers, in den officieelen Post en Telegraafgids, uitgegeven door het hoofd bestuur der posterijen en telegraphie". 1898 no. 1, staat op blz. 14 te lezen Een gedeelte van den tekst der nieuwsbladen, waarop men de aandacht wil vestigen, mag worden onder streept, omhaald, of op andere wijze aan geduid. Uit tie bnitcnlandsche pers. De T-correspondent van de Kölnische Zeitung noemt Holland „el dorado" voor cor respondenten. Hij twijfelt eraan of ooit er gens in een ander land bij dergelijke gele genheden aan de correspondenten zooveel stoffelijk en geestelijk genot is geschonken Aan de Gids met wetenswaardigheden over ons land, die aan de vreemde journalisten werd verstrekt, kent hij een blijvende we tenschappelijke waarde toe, en zij zal er toe bijdragen, dat men zich in Nederland niet meer zoo zal behoeven te ergeren over de uitlatingen over Hollandsche toestanden in de vreemde pers Dan volgt een uitvoerige beschrijving van het gehecle feestprogramma voor de journa listen, van de ontvangst door den burge meester van Amsterdam op i September af tot 16 September, toen //het gastvrije Rotterdam zijne poorten opende en zijn vreemden gasten op een boottocht den grootsehen AVaterweg toonde, die de stad met de zee verbindt." Er is, zooals bekend is, een kindersprookje, waarin een betooverde prins door een uit enkel pannekoekeu be- staanden berg (wij zouden zeggen rijstebrij berg) moet heen eten, een taak, die hij tot zijne onttoovering gelukkig volbracht een dergelijk gevoel, als dien prins, toen hij aan den eindplaal was, moet ook den vreemden correspondent bekropen hebben, die hier duidelijk tot de overtuiging is kunnen ko men dat niets moeielijker te verdragen is dan een lange reeks van goede dagen. „Maar toch zal ieder met een gevoel van innige dankbaarheid en hoogachtende bewon dering het stof van zijne voeten geschui hebben." Navolgenswaardig voorbeeld. Aan het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage ontleenen wij het volgende „Wij vermeldden gisteren het aardige denk beeld van de|Gebr. Geisdeerver, Amsterdam om in overleg met het huis „Dojen <m Co te Reims", waarvan zij de vertegenwoordigers zijn, een zeker percentage af te zonderen van den prijs van elke flesch champagne, die zij vanaf 1 September tot 31 December e. k. verkoopen, teneinde ook de armen in de feestvreugde vau dit jaar te doen deelen. Die heeren zullen de uitkeering intus- schen niet alleen doen aan de Amsterdam- sclie vereeniging Liefdadigheid, maar ook aan de armen in andere plaatsen van ons land, overal waar champagne //Doyen" met dea. s. feestdagen en verder tot 31 Dceember door hun tusschenkomst verkocht wordt, za van elke flesch 10 cents afgezonderd worden voor de algemeene armen. Als er meer firma's dat idee navolgden zou er een aardig fondsje bijeengebracht kunnen worden. De heeren Gebr, Geisderver 'hebben de eer van den primeur. Nederlandsch kapitaal. Men berekent, dat iu ruim 3 maanden tijds het Nederlandsche kapitaal ruim twin tig millioen gulden in aandeelen der Koninkl. Nederl. Petroleummaatschappij heeft ver speeld Vreemde echtscheiding. 't Is dezer dagen te Roermond gebeurd, dat een echtpaar in de rechtzaal wachtende was op de uitspraak des rechters, die hun huwelijk ontbonden zou verklaren. De rech ter is bezig het gewichtige ducument voor te lezen. Daar slaat de vrouw op, gaat naar haar man toe, spreekt met hem.... het ge volg is dat man vrouwlief den arm geeft, en onder het bravogeroep des rechters ver laten zij de gerechtszaal. Verbrand. Te Wormer kreeg een kind, dat aan tafe! zat, een brandend petroleumstel met een pot met pap over zich heen. Oogenblikkelijk stond het in brand. De vader, die aan de de deur stond, snelde er op toe, greep stoel en kind en liep er mee in 't water om te blusschen. Het heeft echter niet mogen baten. Des nachts is het kind aan de gevolgen bezweken. De vader heeft ook vele brandwonden gekregen en ligt voortdurend te ijlen. De moeder was naar Alkmaar. Verdronken. Te Lieshout bij Helmond heeft de negen tienjarige dochter van A. V., die sedert eenigen tijd aan verstandsverbijstering leec des nachts het ouderlijk huis verlaten, zon der door iemand opgemerkt le zijn geworden. Toen men des morgens hare ontvluchting bemerkte, stelde men terstond alle pogingen in het werk om haar op te sporen. Het bleek aan de afdrukken van den voet in het zand, dut zij den weg naar de Zuid-Wil lemsvaart had ingeslagen en dien tot aan het water gevolgd had. Men begon nu ter stond te dreggen en den volgenden morgen werd het lijk opgehaald. Uit de Zoom nabij Bergen-op-Zoom, is het lijk opgehaald van mej. de wed. H. bussen De kermis is wederom zonder vechtpartijen of baldadigheden afgeloopen enke'e kleine oneenigheden hadden er plaats welke dikwijls niet te voorkomen zijn; men kan di s ten vol'e tevreden zijn dat hier feest en kermis in de beste orde en gepaste vroo- lijkheid gevierd zijn. WAALWIJK. Van 1724 Sept. GEBOREN Adriana Maria, dochter var: Hendrik Francis Meeuwens en van Johanna van der Lee. Sebastianus, zoon van Leonardus van Steijn en Woutrina van Dinteren. Maria Johanna, d. van Johannes Antonius Henricus Wilbers en Johanna Cornelia Rietdijk. OVERI-EüËN Cornelia Wilhelmina van Ham 5 maande", dochter van Johannes van Ham en Petronella Beerens. Cornelia Oomen, weduwe van Gerardus IJpelaar, 75 jaar, dochter van Adrianus Oomen en Johanna Maria Dielemans, beiden overleden. Jo annes Petrus Kelder, 9 m., zoon van The- odorus Kelder en Goverdina Cornelia de Graaft'. Otto Marinus van Driel, 14 m., zoon van Dirk van Driel en Gerritdina Aletta van Schuppen. BEZOOIEN. Aangiften van 1 Augustus tot '15 Sept. 1898. GEBOREN Hendrika Jacoba dochter van Corne lis Blom en Helena Maria PriestClusina Johanna dochter van Arie van Vuuren en Neeltje Kuijsten Maria dochter van Jo hannes van Zeist en Johanna van Domme len Josephus Johannes Alphonsus Maria zoon van Bernardus Hubertus Wemraers en Wilhelmina Bicgnoló Marinus Johan nes zoon van Simon Johannes de Geus en Antonia van Zeist Antonie Jacobus Leendert zoon van Nicolaas van der Ham men en Hendrika Elisabeth van den Born Wilhelmina Maria dochter van Pieter Doraenie en Petronella Maria van Biesen Henricus Cornelis zoon van Laurens de Gouw en Adriana Cornelia van Daelen Cornelis Adrianus zoon van Thieleman van der Ven en Ardina Johanr.a Brok Jo hanna Elisabeth dochter van Petrus Klerkx en Maria Elisabeth van der Zanden. HO WELIJKS-AANG. Arnoldus van Zeist, 55 jaren en Johanna Klootwijk, 53 jaren van Drongelen. GEHUWD: Arnoldus van Zeist, 55 jaren en Johanna Klootwijk, 53 jaren van Dron gelen. OVERLEDEN Wilhelmus Hendrikus de Groot, 7 maanden Frans Klootwijk, 14 maan den Alida Gouda, 5 maandenCornelis van Heijst, 9 maanden. BAARDWIJK. HUW. AANGIFTEFranciscus Felix Josephus Leltz, 24 j., te Waalwijk en Johanna Lans man, 22 j. alhier. GEHUWD: Cornelis Alphonsus Antonius Jose phus Hombergen, 21 j., te Waalwijk en Jo hanna Maria van Bijnen, 18 j., alhier, ge boren 31 Augustus 1880. GEBOREN Johannes Cornelis, z. van II. Klerx en A. M. Dekkers. Adriana Maria, d. van M. van Rijswijk en A. Th. van de Leur. Francina Margarethad. van P. C. de Leeuw en A. van Rijen. Antonetta Pe tronella, d. van A. H. Goossens en E. van Gelder. Johannes Theodorus, z. var. Th. Leijtens en II. van den Dungen. Johanna Adriana, d. van W. Schilders eu C. A. Staal. Hendrikus Lambertus, z. van M. Dolle- kens en J. van der Wens. Elisabeth Cor nelia, d. van H. Th. Verhoeven en A. van Miei. OVERLEDEN: Petras Johannes Cornelis Leijtens, 10 maanden. Anna Maria Pullens, 10 m. Elisabeth van Noortechtgenoote van Nicolaas Schonis, 83 jaar. WAALWIJK, 21 Sept. 1898. De nazomer jaarmarkt werd druk bezocht. Er was ruim 500 stuks hoornvee ter markt. De handel was voor prima melkvee tamelijk vlug. Vetvee ging vlug van de hand aan iets betere prijzen. Ter paardenmarkt weinig aanvoer, zonder han del van eenige beteekenis. Kalf beesten golden f135 f255. Dito vaarzen f 110 f 197.50. Jonge varkens aangevoerd 90 stuks, ver kocht van f 6.25 a f 10.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 215 kg. van fl.19 f 1.41 per kg. Eieren f4.a 5.per 100,stuks. De handel in huiden is zeer stil hoewel het seizoen voor den inkoop vau najaarspro visie daar is. Op alle Europeesche stapelplaatsen is de voorraad oneindig veel ruimer dan verleden jaar op het correspondeerend tijdstip De prijzen, hooge prijzen mag men wel zeggen, houden tamelijk goed staud, alleen op huiden, die tengevolge van het warme weder wat rood op 't vleesch zijn geworden ver leend men eenige concessie. De ledermarkt is wel zoo geanimeerd en iu den zelfdeDgeest luiden de berichten uit Duitschland, Frankrijk en Belgie Men verwacht algemeen in het najaar iu de Lederindustrie eenige verleven diging. In schors en alle andere looimiddelen is de handel stil als gevolg van den onoreusen stand van zaken der leerlooierijen. DUSSEN. Boteraanvoer 125 kg. prijs van f 1.30— 1.40 markt gezet op fl.36 per kg. Eieren 0.95 per 26 stuks.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6