Nummer 80. Zondag 9 October 1898. 21e Jaargang Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN, Bekendmaking. Gemeenteraad van Waalwiik, Dit nummer bestaat uit twee bladen. UITGEVER Waalwijk. De Mo van het Zuiden, H aiilwijhschf en Langslraalsche Courant, Di Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 17 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Loting voor de Nationale Militie. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gelet hebbende op art. 28 der wet van 19 Au gustus 1861, (Staatsblad no 72) de wet van 4 April 1892, (Staatsblad No 56) en op het besluit van den heer commissaris der koningin in de provin cie Noord-Brabant, van den 14 September 1898, brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de loting voor de lichting der Nationale Militie dit jaar zal plaats hebben voor deze gemeente, Dins dag 25 October aanstaande des voormiddags ten elf ure, zullende de trekking voor die militie- plichtigen, welke niet opgekomen, of wiens vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijn, door den burgemeester of het lid van den raad, dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 2 October 1898. Burgemeester en wethouders voorn., K. DE VAN DER SCHUEREN. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. OPENBARE VEP.GADERING op Dinsdag 4 Oct., 's avonds ten 7 ure. Aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Wijziging jaarmarkten. III. Vaststelling gemeente-rekening en arme- en gasthuisrekening. IV. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot vergrooting der openbare school. V. Plau tot het aangaan eener geldleening. VI. Wijziging begrooting 1898. Voorzitter K. A. M. ridder de van de Schueren, burgemeester. Afwezig de heeren Baijens en Mulders. De voorzitter opent de vergadering en spreekt het volgende Mijne heeren Sedert wij het laatst hier vergaderden, heeft in ons Vaderland eene groote, onvergetelijke gebeurtenis plaats gehad. H. M. de Koningin Moeder heeft als Re gentes haar taak volbiacht de regeering aan hare dochter opgedragen. Haar zij een woord van hulde en dank gewijd, voor al het goede onder Haar bestuur in ons Vaderland tot stand gekomen voor de moeite en opofferingen die zij zich heeft getroost in het belang van een rijk, van een volk, dat zij wist slechts voor korten tijd te mogen regeerenvoor de zorgen vooral waarmede zij steeds heeft omgeven Haar vorstelijk Kind wetende dat dat kind een schat was Haar door God geschonken, om die te bewaren tot heil en welzijn van ons Vaderland eu het geheele Nederlandsche volk. H. M. de Koningin heeft haar 18e levens jaar bereikt heeft de regeeriug aanvaard bezit genomen van den troon Harer voorva deren. Het is een zwaren taak Haar op Haren jeugdigen leeftijd opgelegd, de taak eeu geheel volk te regeeren, gelukkig te doen zijn. Moge God Haar kracht en sterkte ge^eu, moge Gods zegen op Haar bestuur rusten. Moge Zij steeds omgeven zijn van raadslieden die Haar, de Haar opgelegde taak verge makkelijken, verlichten. Moge Zij de liefde die Zij voor Haar volk bezit en die Zij als waardig afstammeling vanthet Oranje Vorsten huis van Hare voorvaderen heeft geörfd, steeds beantwoord zien met dezelfde veelvuldige blijken van wederliefde en eerbied, welke Zij van af Hare jongste jaren steeds bij Haar volk vond en waarvan Zij vooral in den laatsten tijd zoo veelvuldige blijken weder heeft ondervonden. De eerste vergadering onder de regeering onzer jeugdige Koningin zij dan thans door mij geopend met eeu „Leve Koningin Wilhelmina Met een luid bravo en een „Leve de Koningin* werd de rede van den voorzitter begroet. Hierna werden door den secretaris de no tulen der vorige vergadering voorgelezen die werden goedgekeurd. I. Ingekomen stukken. a. De secretaris doet voorlezing van het antwoord, op het adres van hulde, door bur gemeester en wethouders namens de raad aan H. M. bij hare troonsbestijging gezonden. Het luidt ongeveer als volgt „Namens H. M. breng ik u hartelijkeu dank voor de betuigingen van gehechtheid hoogst- derzelvc bij hare troonsbestijging betoond." b. Schrijven van gedeputeerde staten houdende de goedkeuring van het leenings- besluit tot dekking der subsidie van f 1000, toegestaan aan de feestcommissie. c. Idem houdende goedkeuring wijziging begrooting met f 3000 voor de verbouwing teekenschool. d. Schrijven van den heer commissaris der koningin houdende de benoeming der heeren J. Timmermans Wz, en Timmermans van Turenhout, als leden van 't college van zetters. e. De kas bij den gemeente-ontvanger is opgenomen, en daarin bevonden f 2186.47 eu de boeken zijn in orde bevonden. De voorzitter zooals de heeren zien hebben burgemeester en wethouders zich gekweten van de taak, om een portret aan te schaften van H. M. de Koningin. Wij hebben n.l. een afdruk naar de tee- kening van Thérèse Swartze aangekocht (een zeer prachtig en flink portret). Verder wenschte ik machtiging te vragen, tot het aanschaffen van portretten van wijlen Z. M. Willem III en van Koningin Emma, die zijn nu nog in Peinture Bogaerts, groot 84 c.M. in ronde encadre verkrijgbaar, voor f 25 per stuk. Wij konden die dan naast het portret van H. M. hangen. Wij moeten er zoo spoedig mogelijk toe besluiten, omdat er nog slechts enkele voor radig zijn; en als deze verkocht zijn, kan men ze niet meer tegen dien prijs verkrijgen." Machtigiug tot het aankoopen wordt ge geven. II. Wijziging jaarmarkten. De voorzitter zegt, dat het adres der kamer van koophandel is onderzocht en advies is ingewonnen van den marktmeester en der 14e Afdeeling der Maatschappij van Land bouw. Eerstgenoemde verklaart, dat de markten op Woensdag veel minder zijn dan die op Donderdag, omdat dan bijna alles naar Den Bosch gaat; van Woeusdagsche markten kan men dus zijne inziens niets goed verwachten. Volgens zijn ondervinding komt er dan niet 't 10de deel van 't vee, en niet de helft der marktproductie. Hij beschouwt dien dag als een ramp. Vrijdags is zijns inzieus ook niet goed, omdat het dan veel te laat is voor slachtvee. Verder kan er zegt hij veel gedaan worden in 't belang der markten. Te's Bosch, Osch en T'lburg, worden moeiten noch kos ten gespaard. Hij zou alle jaarmarkten op Donderdag stellen. De 14de Afdeeling der Maatschappij van Landbouw kan zich wei vereenigeu met het voorstel der kamer van koophandel. Zij is het niet eens met deu marktmeester en Vrijdag komt haar als de meest geschikte dag voor, want de hoofdzaak is toch voor onze markt melkvee. Daarna wordt het voorstel van 't dagelijksch bestuur (welk ook het voorstel is der kamer van koophandel) voorgelezen, dat luidt Te behouden de markten Woensdag na Aschdag; Woensdag na Pinksteren; Woensdag heer Gragtmans raadt ook aan het voor Maria Geboorte; Donderdag na 1 Oct. en Woensdag voor den laatsten Vrijdag in October. En in te stellen behalve in die maauden waarin bovengenoemde markten valleu, „acht" nieuwe jaarmarkten te houden op „lederen eersten Vrijdag" der maand, en bij een op dien dag invallenden feestdag, dan de markt te bepalen op daags te voren. De voorzitter: „de eerste vijf markten be staan reeds van ouds; dus die moeten in 't belang der markt behouden blijven en dan alle andere markten op den eersten Vrijdag der maand. De voorstel van 't dagelijksch bestuur aan te nemen. De voorzitter„we zullen er dan zooveel mogelijk publiciteit aangeven, in de almanak ken laten opnemen." Voorstel van 't dagelijksch bestuur aange nomen. III. Vaststelling gemeeuterekening, arme en gasthuisrekening. De heer Timmermans van Turenhout brengt namens de commissie van onderzoek, rapport uit over de in ordebevinding der rekeningeu welke worden vastgesteld. IV. Verbouwing openbare school. De voorzitter„in eene vorige vergadering is reeds sprake geweest van de openbare school uit te breiden, na het advies ingewon nen te hebben van den districts-schoolop ziener en het hoofd der school, die beiden uitbreiding noodig achtten. Toen is er niet bepaald besloten dat te doen, maar alleen om het nogmaals te onderzoeken, of 't noodig was en 't is ons gebleken, dat 't noodig is, om in zoo'n gemeente als de onze meer uit gebreid lager onderwijs te kunnen geven. Burgemeester en wethouders stellen daarom voor om tot verbouwen der openbare school te besluiten. Hiermede staat in de nauwste verband de leening voor de teekenschool omdat in de vorige vergadering besloten is, voor de teekenschool eu openbare school ineens te leeneu. Hoe er verbouwd zal worden, moet nog onderzocht worden, dit is nog niet rijp voor behandeling. De heer Timmermans van Turenhout: „u zegt dat dit verbouwen in verband staat met de kosten voor de teekenschool. Is er nu een begrooling approximatief gemaakt, wat dat zal kosten." De voorzitter: „ja, in globale cijfers, ge lijkvloers of op de school." De heer Timmermans van Turenhout: „er zal toch alleen geleend worden als 't noodig blijkt." De voorzitter„ja, alleen als 't noodig is." De heer Mombers „als de school uitge breid wordt, zou ik beter vinden gelijkvloers, dan op de school." De voorzitter„dat moet nog onderzocht worden en dan zal er een plan in den raad komen." De heer Van Schijndel„ik hoor wel van verbouwen der openbare school, maar niet van eene nieuwe school over de lijn waarover u met 't dagelijksch bestuur zoudt spreken." De voorzitter„daar is zeker over gedacht, maar de kosten voor de gemeente zouden dan veel grooter zijn. Wij zouden dan ter rein moeten koopen, veel klassen bouwen hoofdonderwijzerswoning met tuinvolledig stel onderwijzers en daarbij veel meer kosten van onderhoud. De uitbreiding die wij thans voorstellen is gebaseerd op het geven van meer uitgebreid lager onderwijsals we een nieuwe school bouwden over de lijn zou men daar ook weer lager onderwijs moeten geven, dan werd ons doel niet bereikt. Over 't spoor wonen 52 schoolgaande jon gens en 46 meisjes; de meisjes gaan meest naar de zusters dan zou men voor die 52 jongens eene nieuwe school moeten bouwen. Wij hebben daarom gemeend dat 't niet in den weg lag van 't dagelijksch bestuur om een voorstel daaromtrent in den raad te brengen." De heer Van Schijndel: „grootendeels blijf ik u bij, „mijnheer de voorzitter", maar de kosten van verbouwen en onderhoud zullen wel betrekkelijk gelijk ziju, maar voor het personeel zal het wel wat meer zijn." De voorzitter: „de kosten zullen veel grooter zijn, want voor een nieuwe school, moeten we terrein aankoopen, nu op eigen terrein. Hier 1 a 2 onderwijzers noodig zijn, daar moeteu er zooveel zijn, naar gelang er kin deren op school komen. Daarbij komt nog dat de verstwonende kinderen, hoogstens 10 15 minuten moeten loopen. op andere plaatsen dikwijls een half uur, en drie kwartier, en ze wonen hier allen aan een goeden grintweg De heer Van Schijndel: „in den zomer wel, maar in den winter is die zeer slecht, en ik meen dat ik het vorig jaar reeds over dien weg gesproken heb." De voorzitter: ,,'t is toch altijd een begaan bare kleiweg; in den winter kan die wel eens wat weeker zijn, maar de kinderen zijn toch niet afgesloten van 't genot van schoolon derwijs en ik stel voor 't voorstel van 't dagelijksch bestuur, „de school te verbouwen aan te nemen." Aangenomen. V. Plan tot het aangaan eener geldleening. Het plan is f 14000 te leenen. Uit de toelichting door den voorzitter en uit de me morie van toelichting hierbij voorgelezen, blijkt dat dit noodig zal zijn, voor het verbouwen der teekenschoolveldwachterswoning en openbare schoolom in staat te zijn meer uitgebreid lager onderwijs te geven; in deze nieuwe klassen zal les gegeven worden door het hoofd der school, en een ander onder wijzer met een of meer acten. Het onderwijs zal dan bestaan uit 6 leerjaren. De leening zal plaats hebben bij inschrijving en zal bij gedeelten opengesteld worden. Die openstelling zal bekend gemaakt worden in de Provinciale Noordbr. Ct. en Echo van het Zuiden. Verder zal 't verdeeld worden in aandeelen, groot f 500. Rente 31/3 pet. en de coupons zijn betaalbaar bij den gemeente-outvanger. De aflossing begint 1903. Het werk is door den architect begroot op f 14000. De voorzitter: zooals de heeren zien zal er f 14000 geleend moeten worden; 't is wel een groote post en we zullen om te beginnen slechts f 3000 opnemen voor de teekenschool. Zooals u ook uit de memorie van toelichting is gebleken zal de verwarming der school dan ook voortaan plaats hebben met warm water, volgens 't nieuwste systeem, we zullen het laten onderzoeken; en dat kan dan de dure kachels (die versleten zijn) vervangen; dat zal veel minder kosten. Besloten werd die leening te sluiten. VI. Wijziging begrooting 1898. Door dat gedeputeerde staten de subsidie van f 1000 voor de feestcommissie hebben goedgekeurd, moet de begrooting gewijzigd worden, f500 stond reeds op de begrootiug, dus nog eens met f 500 verhoogen. Aangenomen. De heer Mombers: „de verbouwing der teekenschool gaat zeer slecht vooruitik wenschte wel, dat er wat spoed bij gezet werd." De voorzitter„de aannemer heeft mij gezegd, dat hij er meer volk aan zal zetten, en dat het half November klaar zal zijn." De heer Mombers: »dat is toch niet de in het bestek vermelde datum De voorzitter„de datums in 't bestek zijn gewijzigd, omdat door 't vertrek vau Jhr. van Grotenhuis en wijl ik nog niet dadelijk er van op de hoogte was, eenige vertraging erin is gekomen.» De heer Mombers „'t is allemaal goed en wel, maar er heelt langen tijd maar een man aan gewerkt." De heer Van Schijndel: „de heer Mombers heeft juist gesproken over den tijd en ik wil nu ook wel eens zeggen dat het verbouwen moet

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1