Nummer 82. Zondag 16 October 1898. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. Italië. Amerika. BUITENLAND. Chili. BINNENLAND. Frankrijk. Vervolg Nieuwsberichten. Iiijks Postspaarbank. Van den heer directeur der rijks-post spaarbank onivingen wij een exemplaar van het //verslag aan de koningin-weduwe, re gentes van het koninkrijk, betreffende den dienst der rijkspostspaarbank, over het jaar 1897. Dit hoogst belangrijk werk is van zoo grooten omvang, dat wij het, bij de beperkte ruimte, waarover wij te beschikken hebben, zelfs niet verkort kunnen opnemen. Wij bepalen ons dus tot de volgende mededeeling der conclusie van den directeur: Alles in onderling verband beschouwd en o a. in aanmerking genomen a den le vensduur van ons instituutb de hoegroot heid onzer bevolking c het aantal, in Ne derland aanwezigeparticuliere instellingen, die zich eveneens de bevordering van het sparen tot taak stellen d het cijfer harer inleggersbenevens dier saldo-tegoed, kan men, ongetwijfeld, met allen grond, be weren, dat de heilrijke staatsinstelling, welke ten jare 1880 in het leven werd geroepen, en die op 1 October 1898 circa 680.000 inleggers teldemet een saldo-tegoed van circa f 67.000.000, (zegge zeven eti zestig millioen gulden) den toets der vergelijking met hare zusterinstellingen, in den vreemde, gerustelijk kan doorstaan. Op 81 December 1897 bedroeg het saldo der inlagen en terugbetalingen voor:, Baard wijk f 13 506.84; Bezooien f 11.411.165; Drunen f 46.603.83 Dussen f 9.618.07; Elshout f 7.017.04; Genderen 8.527.03; 's Grevelduin-Kapelle f 17.114.93; Heusden f 102.858,325; Kaatsheuvel f5i.417.235 Loon op Zand f 7.740.065 Meeuwen f 2.384.5.6; Nieuwkuik f 13.726.305; Itaams- donk f 58.070.985; Sprang f 8.048.82; Vlij men f 56.137.375 Vrijhoeven-Kapel f 11.843.086; Waalwijk f 94.835.15; Waspik f 28.347.37. Voor belangstellenden houden wij het verslag op ons bureau ter inzage. „Pélerinage politico-réligieux" dus luidt het opschrift van een leading article in den Franschen Temps, dat gewijd is aan de reis van keizer Wilhelm II naar het Oosten en deze woorden geven volkomen-juist weer hel eigenlijke karakter van deze excursie naar Palestina. Dat d^ze verplaatsing van den vorstelijken reiziger met gemalin en groot gevolg, niet meer zou zijn dan een plei.zierreisje, een uit stapje zonder eenige bijzondere beteekenis, kon wel niemand meenen, die met de kron kelwegen der groote politiek eenigszins ver trouwd is. In Rusland zoomin als in Enge land was men oorspronkelijk met hei plan van de reis bijzonder ingenomen, doch sinds van Berlijn uit bekend is gewordendat keizer Wilhelm zijn reisplan met drie weken verkort heeft en heeft afgezien van het voor genomen verblijf van drie weken in Egypte, is men te Londen uit eeu geheel ander vaatje gaan tappen en de Turksche diplomatie is ternauwernood van haar teleurstelling beko men 1 Feitelijk verheugden de anti-Engelsch- gezinde elementen in het land der Farao's zoowelals in Turkije zich reeds bij voorbaat in het door den keizer aan den khedive te brengen bezoek. Men rekeude er stellig en zeker opdat de hooge en machtige gast Albas Pacha zou behandelen als de souverein van Egyptewat te Londen zeker groote ontsterrdhcid zou hebben verwekt Wilhelm heeft daarbij aan koningin Victoria eigenhandig een brief geschreven vol lievig heden over de vriendschappelijke relatien tusschen beide landen en over „zijn innige sympathie voor de edele natie, die geregeerd wordt door zijn veel bewonderde en veelge liefde grootmoeder." Over de aanleiding tot des keizers besluit om niet r.aar Egypte te gaan, wordt nog immer druk geschreven door de Duitsche bladen. Het heet, dat in een samenkomst van leden van den bondsraad WoeDsdag 11. de wensch werd uitgesproken, dat de keizer zijn reis naar het Oosten zou bekorten en dat de rijkskanselier dezen wensch des avonds aan den keizer overbracht, zonder onmiddellijk resultaat evenwel. Toen werd de zaak Don derdag besproken in den bondsraad en in de zitting van het Pruisische staatscabiuet en Vrijdag in de zitting van den kroonraad waarna de keizer nog denzelfden dag tot den groothertog van Baden het verzoek richtte naar Potsdam te komen. Zaterdagmorgen arriveerde deze te Berlijn en in den na middag werd officieus het bericht verspreid, dat de keizer van zijn voorgenomen verblijf van drie weken in Egypte had afgezien. Hoewel graaf Eulenburg, de hofmaarschalk, verklaard heeft, dat er geenerlei mededeeling aan journalisten zal worden gedaan met be trekking tot des keizers reis en dat geen enkel vertegenwoordiger der pers den keizer zal mogen volgen (alleen zal een vertegenwoordi ger van het agentschap Wolff bij tusschenpoo- zen korte mededeelingen publiceeren over den staat der gezondheid van hunne majesteiten en over de door hen de eer van een bezoek waardig gekeurde plaatsen) weet men toch te melden, dat het keizerlijk echtpaar 17 of 18 dezer aan boord van de „Hohenzollern" te Konstantinopel zal aankomen om er vijf dagen te verblijven dat men 27 daaraanvolgende te Jaffa zal zijn en dat den 29sten in den namiddag de plechtige intocht zal plaats vinden. Den 16deti November vindt van Beyrouth het vertrek naar Berlijn plaats. In de Fashodakwestie is de periode var. afwachten ingetreden wat den Franschen bladen evenwel niet belet in voorbeeldige kalmte beschouwingen te leveren over de aangelegenheid en een aantal Engelschen bladen niet teinghoudt van fanfaronades en groote woorden, waarbij de Daily Mail het voorbeeld geeft. De Times bedreigt de expeditie-Marchand met uitzetting, indien de minister van buitenlandsche zaken Delcassé zich niet haast Maichand teiug te roepen doch de Daily Mail bedreigt Frankrijk met de verwoesting van zijn vloot en met de vermeestering van al zijn koloniën om te eindigen met de mededeeling, dat de tepubliek voor minstens vijt en twintig jaar buiteu ge vecht zal worden gesteld In een redevoering, te Cedar Rapido ge houden, heeft president Mac Kiulcy o.a. ge zegd „De oorlog is spoedig geëindigd en heeft ons weldaden gebracht, die veel aan zienlijker zijn, dan verwacht werd hij heeft ons ook lasten gebracht, maar de Amerikanen zullen nimmer terugdeinzen voor de verant woordelijkheid, die zij hebben aanvaard, noch voor de lasten, die zij voor het welzijn der beschaving torsen. Ons succès te land en ter zee is ongeëvenaard en voegt nieuwen luister bij de Amerikaansche dapperheid. De wer kelijke eer, die wij er uit ontvangen, is een materieel voordeel voor de menschheid. Het is in het belang der menschheid geweest, dat wij den oorlog hebben aanvaard en wij kunnen geen enkele vredesvoorwaarde aannemen, die niet ten doel heeft het belang der menschheid. Wij hebben vertrouwen in onze toekomst. De Amerikaansche commissie, belast met het beslissen, wien de eer van de overwinning in den slag bij Santiago toekomt, een eer, die Admiraal Sampson en commandore Schley elkaar betwisten, heeft in haar rapport ver klaard dat de slag geleverd en gewonnen is naar de door Sampson gemaakte planuen en dat de manoeuvre, door Schley uitgevoerd, van niet het minste belang is. staking langzamerhand afneemt. Wel staat daar tegenover, dat de metaalbewerkers be- sioien hebben, het werk neer te leggen, doch de aniwoordeo, die uit de provincie aankomen, betreffende de voorgestelde staking onder de spoorwegarbeiders, luiden bijna alle afwijichd. E^n deputatie uit de stakers met den presi dent vau den Parijschen gemeenteraad, Na- vurre, aan het hoofd, is ontvangen door de ministers van openbare werken en van handel, doch toezeggingen werden door de regce- ringspersonen niet gedaan. De aarnemers hebben den prefect van de Seine doen weten, dat zij de hervatting van den arbeid, van Donderdag af, verzekereu op de voorwaarden door den gemeenteraad vastgesteld. Nu heeft echter weer volgens de Temps de raad van bestuur van het spoorwegwer- kerssyndicaat besloten tot algemeene werk staking, maar niet in overleg met de afdee- lingeu in de provincie. Volgens andere berichten heeft het syndicaat besloten tot gewelddadige werkstaking met roof op de spoorwegenen daarom denkt men dat de commissarissen van politie die bij den rechter van instructie werden ontboden, het gebouw van het syndicaat en de beurs van arbeid zullen doorzoeken. De stations te Parijs en in vele andere steden zijn met soldalen bezet. Er worden maatregelen genomen om den dienst te be schermen. E»- is een vervolging gelast tegen het spoorwegwerkerssyndicaat wegens inbreuk op de wetten. De koning en de kouingin van Italië kwa men Donderdagochtend in Venetie aan. De Duitsche keizer en de keizerin kwamen tegen half een, en werden door den koning, de koningin en generaal Pelloux ontvaDgen. Woensdagmiddag kwam in Virden, in den Noord-Amerikaanschen staat Illinoiseen troep negers aan, om de plaats in te nemen van de stakende mijnwerkers. Huu komst was het sein tot een hevig gevecht, waarbij de stakers op den trein en de schout Daven port met zijn manschappen op de stakers vuurden, de politie achter palisades verscholen. Negen man op den trein, naar het schijnt alle tot het treinpersoneel behoorende, werden doodgeschoten en dertien gewond, terwijl de stakers tien dooden en zestien gekwetsten haddeu, en een verslaggever uit Chicago door een verdwaalden kogel werd gedood. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te Weenen zal de vertegenwoordiger van Oostenrijk op de conferentie tegen de anarchisten niet meer of minder voorstellen dat» het volgende: lo. het verbod van alle anarchistische kranten en geschriften 2o. de verplichting om alle vreemdelingen die als anarchisten worden beschouwd ter beschikking van de politie in hun eigen land te stellen; 3o. het brengen van alle anarchisten die een misdaad gepleegd of ertoe aangezet heb ben, voor een krijgsraad. De mogendheden hebben het verzoek van Turkije, om als teeken van suzereiniteit eenig garnizoen op Kreta te mogen houden, afgewezen. De outruiming van het eiland moet volledig zijn. Tevens hebben de ad miraals bevel gekregen de verwachte ontsche ping van een Turksch generaal op Kreta te beletten. Volgens een telegram uit .Havana is Maximo Gómez al tot president van Cuba gekozen. VALPARAISO, 13 October. Er zijn in het arsenaal nog meer verduisteringen, tot een totaal van millioenen, ontdekt. Ricardo Navarro, de hoofdcontroleur van leger en marine, heeft zich hier van kant gemaakt. Men zie onder de Advertentiën //De Grands Magasins duPrintemps van Parijs.* De werkstaking. Woensdag waren 6000 arbeiders op ver schillende plaatsen aan het werk, zoodat de WAALWIJK, 15 Oct. 1898. Bcnoemingeu. Met genoegen kunnen wij melden, dat de heer Zwier alhier, benoemd is tot waarnemend directeur van de maatschappij Van Gend en Loos in de factorij Goes. Het moge hem iu zijn nieuwe standplaats naar wensch gaaü. Jubilé directeur teekcnschool. Aan 'den directeur der teekenschool alhier, den heer Th. van Delft, is verleden Don derdag bij gelegenheid van zijn 25jarig jubilé, van gemeentewege door de teekenschool commissie een cadeau aangeboden, bestaande in een prachtige regulateur. Verder mocht de jubilaris van verschillende zijden blijken van waardeering en belang stelling ondervinden. Ook wij bieden hem bij deze onze beste wenschen aan. Goedkeuring bijdragen voor militie- vrijwilligers. Naar wordt gemeld, zouden gedeputeerde staten van Noordbrabant hun goedkeuring hebben verleend aan de besluiten van som mige gemeentebesturen, om bijdragen uit de gemeentekas te verleenen voor militie vrij willigers, doch zou de commissaris der ko ningin van die beslissing der gedeputeerde staten in hooger beroep zijn gekomen bij H. M. de koningin. Rechtzaken. Hoe onvoorzichtig het toch is met vuur wapens te spelenbleek weder Donderdag voor de rechtbank te 's Bosch. Zekere L. B., een boerenarbeider van 18 jaar, wonende te Wijk bij Heusden, had zich te verantwoorden wegens het door schuld veroorzaken van den dood van een ander. De zaak had zich toegedragen als volgt Op 29 Augustus jl. was B. met eeu kame raad in een schuur werkzaam en B zou een geweer, dat hem in den weg stond, op een andere plaats brengen. Vóór dat echter te doen, legde hij, niet wetende dat het geweer geladen was, uit „aardigheid" op zijn makker aan, die al zittend, rustig een boterham ge bruikte. Nog had beklaagde de woorden: „zoo zou ik je wel kunnen doodschieten" niet uit den mond, of eensklaps ging het geweer af en kreeg zijn makker het volle schot in het hoofd. Verschrikt wierp beklaagde het geweer weg, liep op zijn makker toe, doch helaas: deze was zoodanig getroffeu, dat de dood onmid dellijk was gevolgd. Wanhopig over zijne daad, gaf B. direct van het geval kennis aau den burgemeester, die aanstonds een voor- loopig onderzoek instelde. Tegen beklaagde, die eene volledige be kentenis aflegde, met de verzekering, dat hij volstrekt niet de bedoeling heeft gehad, zijn makker van het leven te berooven, werd door het O M., waargenomen dooi den substituut- officier van justitie, Mr. Schaepman, twee maanden gevangenisstraf geeischt. In hooger beroep stond Donderdag voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch terecht zekere v. d O. uit Helvoirt, die door de arrondissemeuts rechtbank was veroordeeld tot eene gevangenisstral van 2 maanden en uitkeering aan de civiele partij van een schadevergoeding van f 34,87. Gemelde persoon was verontwaardigd dat zijn schoonzusje ondanks zijn afraden, ge trouwd was met een weduwnaar van 47 jaren, met „zeven lappen op zijn broek" in deze environs verstaat men door een „lap op de broek„ een kindjezoodat bedoeld is dat onze Sis 7 kinderen had). Om aan die ver ontwaardiging lucht te geven, had hij 's nachts in de huwelijkswoning, waar Sis 's daags zijne wederhelft had binnengeleid, het al te bont gemaakt. Hij, met een vijftal buren, (de buren hadden hem opgestookt zei beklhad eenige gaten geboord in het plafond, en wel juist boven de plek, waar het paartje zich in Morpheus' armen zou begeven. Nog had de slaapgod zich niet ontfermd over het paar, of daar sijpelde iets in de slaapgelegenheid, dat eeu verschrikkelijkeu stank verspreidde. Later bleek dat bekl. een emmer drek enz. had leeggestort. Vier maanden lang is de atmosfeer in Sis' kamer zoo verklaarde hij heden bedor ven geweest; het plafond van riet was gedrenkt met de uiet-welriekende geuren het bedde- goed had door het „wasschen en plassen en schrobben en koken" heel wat geleden, een nieuw plafond moest worden gelegd enz. enz. Beklaagde zeide door de buren, die „op de flesch'' waren geweest, te zijn opgeruid. Had hij voor de rehetbank ontkend, rouw moedig verklaarde hij hier, dat hij zich met de vijf anderen aan het ten laste gelegde had schuldig gemaakt. De advocaat-generaal, mr. Castendijk, achtte de straf door de rechtbank opgelegd, niet zwaar genoeg en eischte, overigens met be vestiging van het vonnis der rechtbank, eene straf van drie maanden. Mr. J. B. baron van Hugenpoth trad namens den beleegdigde als civiele partij op. Pleiter achtte eene som van f 34,87, die de rechtbank als schadevergoeding bepaald had, te gering. Materieele schade, zei pl., was er voor meer dan f 60 en dan de moreele schade. Hij vroeg daarom dat het den Hove be hagen zou bekl. te veroordeelen tot f 150 schadevergoeding, het maximum waarvan de wet spreekt. Uitspraak 26 October a. s. Hulde aan de Amsterdamsehe politie. Wij lezeD in de „Telegraaf", van 11 Oct.: De heer J. P. Nord Thomson gaf gister avond op oubekrompen wijze feest aan de corpsen politie en brandweer en het personeel der A. O. M. in den „Huize Stroucken". Een zeer groot aantal genoodigden had de invitatie aangenomen en onze wakkere, thans populaire, politiemannen zaten daar met vrouw of meisje of dochter naast den flinken brand weerman met zijn gezin en de niet zoo talrijk opgekomen conducteurs en koetsiers, die we allen kennenal is het maar van gezicht, onzer traras met hun familieleden. De groote zalen van Stroucken waren boor den toe gevuld met een prettig auditorium dat genoot van hetgeen aangeboden werd en dit was niet weinig en niet slecht. Mevr. H. Albrecht-Engelman speelde weer heerlijk »Ouwe Sienlje*, daverend toegejuicht; de dames Eva Westenberg en Maria Eggers

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5