Nummer 84. Zondag 23 October 1898. Tweede Blad. WnTNLANlT Staatkundig overzicht. Frankrijk. Spanje. Duitsehland. China. Reclame. rielgie. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. HELDENS te BEEZEL zendt op aanvraag zijn POST - en TELE- GRAAFTARIEF, een sieraad voor elke huiskamer en kantoor. Woensdag 26 te Waalwijk. October jaarmarkt UITVOERINGEN. Ofschoon de Engelsche staatslieden zich op het stuk van Fasjoda al even weinig tot inschikkelijkdeid geneigd betoonen als de Engelsche pers, en er uit Frankrijk weer be richten komen van het uitrusten van oorlogs schepen, van koortsigen arbeid op de mari newerven en van versterking van de bezetting van Brest, kan men uit de bladen niet den indruk krijgen, dat men, te Parijs of te Lon den, werkelijk aan de kans op een oorlog gelooft. Men rekent er op, dat de diploma tie het geschil uit den weg zal weten te ruimen. Als dat moeite kost, zal de schuld voor een deel liggen aan de Engelsche pers, die van den aanvang af een zoo dreigenden toon heeft gevoerd, dat Frankrijk, toegevende, den schijn aanneemt van voor bedreiging en niet voor rede geweken te zijn. En dal laat Frankrijks eer niet toe. Ondertusschen wordt uit Constantinopel zelf bericht, dat door de Porie het officieele ant woord op de laatste collectieve nota der vier mogendheden met betrekking tot Kreta, den gezanten niet zal worden toegezonden vóór Zaterdag, omdat de Sultan eerst nog eens wil te rade gaan met keizer Wilhelm over den tekst der repliek. Ondertusschen is de ontruiming van Kre'a door de Turksche troepen gisteren formeel aangevangen met de inscheping van een Tyrksch bataljon in de Suda-baai, waarop nog twee bataljons te Kandia zullen volgen en de Standard weet uit Constantinopel te berichten, dat de sultan voornemens is zijn broeder voor te stellen voor den post van gouverneur-generaal op Kreta met welk plannetje om Mohammed Ali aan een baantje te helpen en Turkije's invloed op het eiland te behouden, de Groote Heer wel geen succès zal hebben Dinsdag zijn te Kandia eeu zevental Mu zelmannen, die door den Engelscheu krijgs raad ter dood veroordeeld waren, deels wegens moord op Engelsche soldaten, deels wegens moord op zieken in het Engelsche hospitaal, door ophanging om het leven gebracht. Wel had de Turksche regeering op hel laatste oogenblik legen de tenuitvoerlegging vau het vonnis geprotesteerd met het verzoek te Con stantinopel zelf recht te mogen doen over de schuldigen, doch de Eugelsche autoriteiten hielden zich van den domme en het heet nu, dat de executie op de Muzelmansche bevol king een grooteu indruk heeft gemaakt en naar men hoopt in de toekomst moordtoo- neelen op groote schaal zal voorkomen. In tegenspraak met het bericht, dat ver schillende moeilijkheden de samenkomst der ontwapenings commissie voor Mei van het volgend jaar onmogelijk maken, wordt bericht, dat het ministerie van buitenlandsche zaken van Rusland reeds zoover is gevorderd met de voorbereidende werkzaamheden, dat een programma der beraadslagingen kan wqiden vastgesteld. Alle mogendheden hebben haar roeening in den breede doen kennen en het ministerie van buitenlandsche zaken heeft dus een programma kunnen samenstellen, dat groote kans heeft der meerderheid der mo gendheden naar den zin te zijn. Zoodra graaf Myraw.i,ew te Petersburg zal zijn teruggekeerd, zal den mogendheden een voorloopig pro gramma worrien voorgelegd en zoodra het antwoord hierop zal zijn ingekomen, wordt de conferentie saamgeroepen. De principieele bezwaren tegen het ontwapeningsplan zijn uit den weg geruimd, doordien is overeengeko men, dat de ontwapening geen afstand van aanspraken van eenige mogendheid zal in sluiten. Waar de vredesconferentie zal plaats vin den, is heelemaal nog niet bekend. Het ïs best mogelijk in Petersburg, maar een uit gemaakte zaak is het nog niet. De Russische regeering zal van ieder lana drie afgevaar digden uitnoodigen, n l. een specialiteit op het gebied van het leger, eeu op 't gebied van de marine en een financiëele specialiteit." Te Petersburg hoopt meu, dat de vier mogendheden in zake Kreta nog eenigen tijd zullen blijven samengaan. Men vreest n.l., dat Engeland zich door vermeestering van enkele vestingen een leidende positie zou wilien verschaffen in de Middellandsche zee. Terneuzen een ongeluk gebeurd. Een per sonentrein werd schuins door een goederen trein aangereden. Er werden twintig menschen gewond, verscheiden ernstig. De schade is groot. In de ministerraad heeft de minister van buitenlandsche zaken een telegram medege deeld van den Franschen gezant te Peking. Deze meldt, dat er een Fransche zendeling en verscheiden katholieke Chineezen door een muitend gepeupel in de kapel te Pak- loeng gedood en verbrand zijn. De gezant heeft deswege bij het tsoeng-li-jamen een krachtig vertoog ingediend en geldelijke ver goeding geeischt. De Fransche regeering heeft hem bovendien gelast, het jamen mede te deelen dat Frankrijk zich vrijheid van handelen voorbehoudt, als China niet zonder verwijl maatregelen neemt om het leven der zendeliugeu te beschermen. De hertog van Orleans op wien Luc- cheni oorspronkelijk zijn aanslag had gemunt, heeft bij den beeldhouwer Fuguère een «^and- beeld van keizerin Elisabeth besteld, dat hij de stad Genève zal aanbieden, om het op de plaats van den moord neer te zetteu. De keizerin zal zijn voorgesteld in een rouwkleed, met een roos in de hand, en de oogen ten hemel geslagen. MADRID 19 Oct. Een officieel telegram uit Manilla meldt dat commandant Dewey aan de inboorlingen, de Tegalen, verboden had, de vlag van de Philippijnsche republiek op hunne vaartuigen te plaatsen. Toen zij dit toch deden had een gevecht plaats, waarbij aan beide zijden verliezen werden geleden. De schepen der Tegalen werden door de Amerikauen genomen. Twee Pruisische boschwachters hebben nabij de Russische grenzen geschoten op Russische officieren, die op de jacht waren en de grens hadden overschreden. Een officier werd gewoud. Russische soldaten, die hun superieuren te hulp snelden, losten hun ge weren op de aanvallers, zonder hep te treffen. Den I5den October heeft een Russisch regiment uit Port Arthur de forten babij New chwang bezet. De Chineesche troepen onder generaal Suugtsching namen de vlucht. Sung- tsching had van de keizerin-weduwe last ge kregen, terug te trekken. De bezetting dier forten beteekent het in bezit nemen van Newchwang door Rusland en de verijdeling van Engeland's bedreiging, om Newchwang eventueel te bezetten. Er is Donderdag op de lijn Mechelen— Bij dit nummer ontvangen onze abonné's in Waalwijk, Baardwijk en Bezo.oien, eene dienstregeling. Abonné's in andere plaatsen wordt op aanvrage genoemde dienstregeling toegezon den. WAALWIJK. Zondag 23 dezer 's middags ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefeuing en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Die Vesper. Beethoven. 2. Op het Kerkhof. Pleinze. 3. Bede. Hol. Eerste Winteruitvoering, op Zondag 23 October, aanvang 7 uur, te geven door de tooneelvereeniging Vreugdendal", in de zaal bij den heer J. Fransen. (Zie programma's). WAALWIJK, 22 Oct. 1898. Kerkgeschiedenis van Waalwijk. In het uArchief voor Nederlandsche Kerk geschiedenis" (uitgave van Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage) zal weldra eene, in hoofd zaak kerkelijke geschiedenis van Waalwijk over het tijdvak 12951825 opgenomen wordenbewerkt door den heer J. van der Hammen Nz. te Bezooien. Voorbereidend militair onderricht. Deze week is hier een aanvang gemaakt met het voorbereidend militair onderricht. De oefeningen worden gehouden Maandag en Donderdagavond van half zeven tot haÏÏ" negen in de zaal van den heer J. Fransen, in de Stationsstraat. Drie onderofficieren van het 2e Regiment Infanterie te 's Bosch zijn onder toezicht van een luitenant, belast met het geven van het onderricht, waaraan door 28 jongelieden wordt deelgenomen. Liedertafel Oefening en Vermaak. Onze liedertafel //Oefening en Vermaak" zal op Zondag 13 November a.s. eene uit voering geven in het lokaal van den heer Schenkels-Montenste "Waspik Ook in genoemde gemeente schijnt men onze liedertafel te kennen en liet kan niet anders of deze uitvoering zal daar een groot aantal bezoekers trekken. VreugdeDdal. MorgenZundag 23 October, zal de too neelvereeniging Vreugdendal" hare Eerste Winteruitvoering gevenin de zaal van den heer J. Fransen. Het hoofdstuk van den avond zal zijn „De Vadervloek of mis daad en wroeging", groot drama in 7 be drijven door J. A. v. d. Stempel. Deze tooneelvereenigingdie zich de moeite heeft gegeven om zulk een stuk in te studeeren zal zeker eer van haar werk hebben en er naar behooren voor beloond worden, dpor een talrijk bezoek. Zie voor verdere bijzonderheden program ma's. De oudste inwoner van Waalwijk. Gisteren vierde de oudste inwoner yan Waalwijk, Theodorus de Peffcr, zijn 89steu verjaardag. Men ziet hem nog dikwijls op straatmet het metalen kruis als oud-strijder op de borsthij is nog zeer goed gezond en kan gemakkelijk zonder bril lezen't welk op zoo'n leeftijd als wel iets bijzonders mag worden beschouwd. Als bewijs van zijn krasheid kan dienen dat bij onlangs nog tegenwoordig was bij de parade der schutterij bij gelegenheid der Kroningsfeesten. Leen de Vischbocr. Leen de Vischboer, die langer dan een halve eeuw zoo trouw onze markt bezocht, zal zijn waren hier niet meer te koop aan bieden. Naar men ons meldt, is hij Don derdagavond bij het laden zijner kar dood neergevallen. Werkstakers. Men meldt uit Oosterhout Ongeveer 120 peeëndragers, werkzaam aan de suikerfabriek Groenendijk onder deze ge meente vroegen Vrijdag morgen loonsver- hooging. Toen hun verzoek niet werd in gewilligd, staakten zij de werkzaamheden. (N. L. Ct.) Een boekje voor R. K. Kinderen. Onder den titel: //Leerrijke Verhalen voor Communiekinderen" door H. M. H. Bartels, R. K. Pr. en Leeraar van het Bisschoppe lijk College te Roermond en <JJ. Schreurs, hoofd der school te Haelen, is door de firma Butzon en Bercker te Kevelaar een boek werk uitgegevenuitmuntend geschikt om gesteld te worden in handen van kinderen, die zich voorbereiden voor de eerste H. Communie. Plet bevat tal van treffende en stichtende verhalenbetrekking hebbende op de ge wichtige handeling en is in aangenamen, be- vattelijken stijl geschreven, 't Is daarbij een sierlijk boekje in netten linnen stempelband, aan welks typografische uitvoering veel zorg is besteed. Al deze omstandigheden maken het o.a. bij uitstek geschikt om als St. Nicolaas-cadeau aan de kinderen te dienen. Men zie de advertentie. Tweede kamer. In de zitting der tweede kamer werd aan gevangen met het algemeen debat over de Indische mijnwet, waarbij de regeeringscom- missaris, de heer Loudon, aan de ministers tafel naast den minister van koloniën zat. De heer Van Kol, die de rijkdommen van Indië's bodera ten bate wil brengen van de gemeenschap, door het nationaliseeren van de schatten en de gronden te maken tot staatsdomein, betoogde, dat scheiding tusschen boven- en ondergrond strijdt methetldone- sisch recht. Wil men naar vrede en welvaart streven, dan moet men niet aan eenige personen schenken wat de gemeenschap toekomt. Hij stelt de volgende motie voor: De kamer, overwegende, dat het algemeen belang eischt, dat de rijkdommen van den ondergrond van Nederlandsch-Indie in de eerste plaats zullen komen ten voordeele der gemeenschap, en wenschende te streven naar staatsexploita tie der delfstoffen als regel, en particuliere exploitatie alleen dan toe te laten, wanneer de eerste of niet wenschelijk, of niet mogelijk blijkt, gaat over tot de orde van den dag." De motie-Van Kol, ten gunste van staats exploitatie als regel in het Indisch mijnbe drijf, is verworpeu met 57 tegen 11 stemmen. De tweede kamer heeft een motie van orde van den heer Troelstra, door de heeren Lobman en Hartogh geamendeerdzonder hoofdelijke stemming aangenomenwaarbij de behandeling van het ontwerp der Indische Mijnwet wordt geschorst en art. 35 en zoo noodig de overige artikelen van dat ontwerp, met de daarop voorgestelde of nog voor te stellen amendemententer nader onderzoek naar de afdeelingen worden teruggezonden. Na afdoening van eenige kleine ontwerpen, is de kamer vervolgens gescheiden. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. seint onder dagteekeniyg van Vrijdag Op den lOden verdreef de troep van over ste Van der Dussen de aanhangers van Toe koe Oemar uit het gebergte nabij Pantei Koejoeng en trok verder naar Masing, waar uit de bevolking de vlucht nam. Toekoe Oemar trok teryg naar Melaboeh, waarheen de troep hem vervolgt. Den 15 den marcheerden de troepen qnder kolonel Van Iieutsz naar Gedong en vero verden twee vijandelijke posities hij Gedei Bajoe. Onze verliezen bestonden uit 2 gesneuvelde en 4 gewonde mindere militai ren. De vijand liet 14 dooden achter, 10 kanonnen werden buit gemaakt. Den löden trok Van Heutsz naar kam pong Medau, waar bet bivak werd opgesla gen nadat de rivier overbrugd was. Den 17den ging hij over Aroen Matang naar Aroen Boengkoe en den 20sten naar Zuid-Gedong. De gezondheid der troepen is goed het weder regenachtig. Hoog bezoek aan de Rembrandt tentoonstelling. Gisteren-morgen kwart over tienen, kwa men HH. MM. de koningin en de koningin- moeder aan het Centraalstation te Amsterdam aan waar de burgemeester de hooge bezoe ksters afwachtte. De koningin droeg een japon met bont afgezet, de koningin-moeder was in het zwart. In een open rijtuig reden de vorstinnen naar de Rembrandt-tentoonstelling, die voor het publiek tot één uur gesloten was. De burgemeester reed in een coupé voorop en het gevolguit vier personen bestaande achter het rijtuig der koninginnen. Te 12.44 ure vertrokken de booge be zoeksters wederom per extra-trein via Amers foort naar het Loo. Op bet perron had een incident plaats. Een jeugdig journalist (verslaggever van de Echo aldaar) trad, toen H.M. de koningin uit de wachtkamer het perron betrad, op Haar toe. Onmiddellijk werd bij door den commis saris van politie den heer Fundter gegrepen en aan den politiepost aan het station on dervraagd. Daar verklaarde hij dat hij een arm aan H. M. had willen aanbieden. Het bleek echter dat de man in een hoogst overspannen toestand verkeerde. H. M. de koningin vroeg en vernam de toedracht der zaak en verzocht geen gevolg aan het feit te geven. Volgens de Tel. zou een dokter een on derzoek instellen naar de geestvermogeus van den heer v. W. De heer Van Wester- .hQven verkeerde sinds lang in overspannen toestandzoodat hij voor deze daad waar schijnlijk niet toerekenbaar moet worden geacht.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5