SCHETSEN UIT ATJEH. Telegrammen. Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Zitting kantongerecht Waalwijk. Bij hem werd uiets verdachts gevonden zegt het N. v. N., en men denkt met ie mand te doen te hebben die in een aanval van waanzin aldus heeft gehandeld. Hendrik De Jong gearresteerd. De bekende Hendrik De Jong, die, zooals men weet, nu weer verdacht wordt van den dubbelen moord, in den nacht van 18 op 19 Juli te Gent gepleegd op de herbergier ster Philomène Wauters en haar dienstbode Jeanne Pauwelsis volgens een officieel te legram uit Weenen, aldaar gearresteerd. Reeds 14 dagen lang moet de Weener politie het oog gehouden hebben op een man, die een kamer op de Kolil markt bewoonde en zich uitgaf voor Eugène Fronstet-Kleroen, totdat zij voldoende aanwijzingen in handen had om in hem Hendrik De Jong te her kennen. Aan de Belgische justitie werd onmiddel lijk bericht gezonden van deze arrestatie. Waarschijnlijke misdaad. Er bestaan sterke vermoedens dat te 's Hertogenbosch in den nacht van Maandag op Dinsdag een misdaad is gepleegd. Zekere Van Hout, een klompenmaker uit Vlijmen, die Maandag te 's Hertogenbosch een partij klompen afleverde, wordt sedert vermist, terwijl diens kleeding, waarin nog ongeveer f 4. in de onmiddellijke nabijheid van de stad aan de kant van de Zuid- Willemsvaart, is gevonden. Hoewel Dinsdag geruimen tijd door de politie naar zijn lijk is gedregd, mocht men dit tot nog toe niet vinden. Een paar niet gunstig bekende personen, met wie Van Hout in den laten avond van Maandag te 's Bosch in gezelschap zou zijn gezienzijn den commissaris van politie gehoord. Schipbreuk. Aangaande de schipbreuk van het schip ,Groen van Prinsterer* NL 123, verneemt de Vlaard. Ct. nog het volgende Donderdag 13 Oct. des morgens 5 uur 45 min. bij heldere lucht en kalme zee was het schip zeilende in de Noordzee met helder brandende seinvuren en de wacht hebbende manschappen op het dek toen het met volle- kracht werd overstroomd door den Engel- schen Steamtrawler ^Onyx^ H 146. Het schip werd met zooveel kracht midden scheeps aangevaren dat het dadelijk in zin kende staat verkeerde. Zes mannen der equipage sprongen over op den steamtrawler en constateerden on middellijk dat geen behoorlijken uitkijk op hel stoomschip was gehouden en daardoor de aanvaring had plaats gehad. Met moeite en levensgevaar werden de acht zich nog aan boord van het wrak bevindenden gered, terwijl even nadat de laatste man was afge haald, het schip in de diepte verdween. Een der manschappende 32-jarige ma troos Dirk De Waardt, van 't eiland Marken, raakte bij 't overspringenhelaas, zoodanig bekneld tusscheu het stoomschipen het wrak dat zijn rechterbeen gedeeltelijk daar bij verloren gingterwijl ook zijn linker been werd gekneusd en hij in deerniswaar- digen toestand aan boord van het stoomschip werd gehaald. Het stoomschipdat ook zware schade aan den voorboeg had bekomen, zette anraiddel- lijk koers naar Huil, waar het 's avonds 7 uur arriveerde. De ongelukkige gekwetste werd naar 't hospitaal overgebracht waar des nachts zijn been even boven de knie werd geamputeerd, en waar hij Woensdagmorgen overleed. De equipage heeft bij deze ramp alles verlorende meesten werden blootshoofds en zonder boven kleeding gered. Aan boord van het stoomschip heerschte groote verslagenheid en werden zij met har telijkheid ontvangenterwijl de kapitein alles aanwendde om het lijden van den on- gelukkigen, zwaar gekwetsten matroos zooveel doenlijk te verzachten. Maandag arriveerden te "Vlaardingen 10 mannen der equipage en Woensdagmorgen 2 terwijl de schipper J. Vermeer nog in Huil achterbleef. TJit alles blijkt ten stelligste dat het on geluk geheel te wijten is aan onachtzaam heid van de wacht hebbende bemanning van den steamtrawler, en is schipper Vermeer en zijn bemanning vrij van alle schuld aan deze zeeramp. Bezooien Wellicht door een baldadige hand is eergisteren nacht, bij den heer Van Delft, slager te Besooien, eene kostbare spiegelruit verbrijzeld. Hcrpt21 Oct. De handel in aardappelen, die zich eerst goed liet aanzien, gaat niet naar wensch. De prijzen zijn gezakt. Men betaalt thans voor blauwe f 2.75 a 2.85; Wolkammeis f 4.— a 4.25 en jammen f3.— per H.L. De handel in hooi blijft slil. De partijtjes die verkocht zijn brachten f 9.per 1000 halve Kg. op. Naar stroo is nog geen vraag. lleusden21 Oct. By besluit van H.H. gedep. staten is de gemeenterekening over 1897 thans definitief vastgesteld in ontvangst op f 17.224.74 en in uitgaaf op f 15.637.715, alzoo een batig slot van f 1.587.025. 20 Oct. Op de heden alhier gehouden eerste najaarsbeestenmarkt waren 55 stuks vee aaugevoerd. De vijf uitgeloofde premien ad f 5 werden toegewezen als volgt 1. beste kalikoe, S. van Gorcutn te Genderen; 2. beste koe, P. L. Honcoop te Heusden; 3 beste kalfvaars, P. Verhoeveu te Herpt 4. beste vette vaars, M. Janson te Heusden; 5. beste vette os. Th. Buijs te Bern. Dussen 20 Oct. Heden werden alhier op de botermijn teu herberge der kinderen Van Beurden aaugevoerd 168 Kg. De prijs va riCerde van f 1.18 A 1 26. Middelmarkt f 1.22. Eieren golden f 1.20 de 26 stuks. De heeren A. A. H. van Honsewijk en A. B. van de Koppel zijn door den heer commissaris dezer provincie tot leden van 't college van zetters herbenoem 1. Het rooien der suikerbieten is thans weer in vollen gang. Het geelt niet zoo'u drukte als vorige jaren. Het gewas is dan ook minder gunstig dan het vorige jaar en schee't meer dan de helft met den ruimen oogst van voor twee jaar. 't Suikergehalte der peeen is thans bijzonder goedmaar dit geeft den boeren alhier geen voordeel, daar zij hun contracten niet naar 't gehalte gesloten hebben. 's Hertogcubosch, 20 October. Naar wij vernemen, heeft de tramweg-maatschappij St. Oedenrode's Hertogenbosch aangeboden, om voor hare rekening te leggen een draai brug nabij de Boombrug, welke alleen voor het tramverkeer dienstig zal zijn, en een draai brug over de Buitenhaven, die zal moeten dienen zoowel voor het gewoon als voor het tramverkeerde laatste brug zal voor het nieuwe terrein, ten noorden van den Stations weg, van groot belang zijn. Een held. AH was een Maleier van krachtige gestalte, onverzettelijk was zijn wil en zijn diep fana- tistisch geloof in Allah, bracht tevens mede een kalm berusten in omstandigheden, waarin hij buiten zijn toedoen was gebracht. Reeds vele jaren had hij de „Kompenie" op Atjeh gediend. Met zijn karbouw en grobak (kar) waren heel wat vivres op ver schillende buitenposten door hem afgeleverd Zonder eenige vrees te toonen en met een kalmte, die aanstekelijk werkte op zijne ka meraden en zelfs op de militairen van het transport, trotseerde hij de Atjehsche kogels. Waar het te pas kwam aarzelde hij ook niet zijn steun te verleenen. Na het verraad van toe(an)koe Oemar brak er een drukke tijd voor Ali aan. Pos ten werden ingetrokken, nieuwe beutings op gericht. Tusschen de geconcentreerde linie en Tjot Mandjang, Lok Nga e.a. waren da gelijks groote transporten, met bouwmaterialen en levensmiddelen, op weg. Een flinke dek king was noodig tot bescherming der kara vanen en het fluiten der te hoog gaande, gepaard met het sissend treften der Atjehsche projectielen, was dagelijksche muziek. Een dezer transporten keerde 's avonds naar de binnenlinie terug. De karbouwen lieten den kop hangen en sokten met de, hun eigen, kalmen gang voort. Den geheelen dag had men onder een tropisch zonnetje gezwoegd. Nog een uur gaans moest worden afgelegd en ieder ver langde naar rust. Eensklaps bleef Ali's trek dier staan en weigerde hardnekkig een stap verder te doen. De geheele colonne hield halt. Een half onderdrukt, ontevreden gemompel werd vernomen over het onverwachte opont houd. Men was nog te midden van vijande lijk terrein luidruchtigheid moest dus worden vermeden. De tijd drong, doch onze vier voeter bleef stom, doof voor de liefkoozende woorden van zijn baas en ongevoelig voor de meer kracht bijzettende kolfstooten van eenige militairen. De commandeerende offi cier gelastte den Maleier zijn karbouw in den steek te laten, doch Ali weigerde mede te gaan zonder zijnen herkauwer. Het was Allah's wil, beweerde hij. Daar de aanvoerder, met het oog op de gevaarlijke positie en de geringe sterkte van het militair geleide, het onverantwoordelijk vond te wachten op een, volgens zijn oordeel, koppigen Maleier, gaf hij bevel, den tocht voort te zetten. Ali bleef de troep een tijd naoogen en zette zich toen met stoïcyusche kalmte op zijn kar neder. Het eene kwartier verliep na het andere en toen er na verloop van een uur beweging kwam in de loome massa, dacht onze vriend nog, zonder opgemerkt te worden, zijn doel te kunnen bereiken, doch Allah had het an ders beslist. Nauwelijks had ons troepje zich in bewe ging gesteld, toen uit de dichtsbijziinde kam pong een Aijeher verscheen die Ali toeriep: »Orang apa?" (Wat voor landsman). Trotsch kreeg hij ten antwoord „Orang kompeni (Dienaar der Komp.) Daarop naderde de djahal tot op een pas of tien en daar onze karreman zag dat hij gewapend was, haalde hij uit zijn wagen een arit (sikkelvormig grasmes) en wachtte zijnen tegenstander af. Deze eischte dat Ali zijne wapens en zuur verdiende duiten zou afgeven en hem volgen. Na eene besliste weigering ontvangen te hebben, verdween hij en kwam spoedig terug met drie, eveneens op buit beluste, tot de tanden gewapende kwaadwil ligen. Onze Maleier had zijn trekdier losgemaakt en stelling genomen tegen zijn kar. Een flinke knuppel van djatihout lag nog binnen zijn bereik. De vier Atjehcrs naderden en eer» van hen deed eeu uitval. Ali kreeg een klewangslag naar den rechterschouderhij ving dien op met het lemmet van zijn aril, zoodat hij slechts licht gewond werd aan den bovenarm Blik semsnel stiet hij daarop den tegenstander dè scherpe punt van zijn mes in den buik. Met een luiden kreet stortte deze terneder en ontzet deinsden de anderen terug. Er werd beraadslaagd op zulk een krachtig verzet had men niet gerekend men had gedacht, hem gemakkelijk te kunnen overrompelen en zeker niet zooveel moed en wilskracht toe geschreven aan een Maleier. Ali had zich onderlusschen de pauze ten nutte gemaakt door zich nog te wapenen met den knuppel. De oorzaak van het kwaad, onze karbouw, was al grazend de richting der kampong in geslagen en liep hiermede zijn noodlot te gemoet. Nu naderden de vijanden, blijkbaar van plan, eeu andere taktiek van aanval te volgen. Plotseling sprong een der Atjehers ter zijde op de kar en gaf den karrevoerder een steek in deu rug met een rentjong. Als een ge wonde tijger vloog Ali op hem af en verbrij zelde hem de hersenpan. Toen hij zich weder omkeerde, ontving hij eeu slag over den linkerpols. De vlijmscherpe klewang scheidde hem de hand bijna van 't lichaam en de arit ontviel hem. Dol van pijn en woede vermorzelde Ali den arm, die hem de wond had toegebracht. Zijnen laatsten tegenstander kreeg een slag over het gelaat, die ook dezen bewusteloos deed uederstorten. Doch nu had onze held alles van zijn krachten gevergd. De, tot het uiterste ge spannen zenuwen verslapten, zijn blik werd beneveld en badend in zijn bloed viel hij naast zijne vijanden ter aarde. Spoedig zou zijn lot zijn beslist geweest, indien niet, op het uiterst oogenblik, een patrouille, uitgezonden tot zijn ontzet, was ter hulp gesneld. De dappere Maleier werd naar het hospitaal getransporteerd en doorstond daar, met de grootste koelbloedigheid, bij ziju volle be wustzijn, de heelkundige martelingen. Na verloop van drie maanden verliet hij de ziekeninrichting, nagenoeg hersteld. Aan een stijven linkerarm zal hij levens lang eene herinnering behouden van een daad, getuigend van grooten moed en vast vertrou wen op zijn God. Uitspraken van 21 October. W. C. te D., stroopeiijf3 of 2 d. hechtenis. A. P. v. Ate Waalwijk, nachtgerucht, f 5 of 3 d. h.; J. de K. te Baardwijk, pol. overtr., fl of 1 d. h.; 1 C. v. C., 2 J. P., 3 C. A. v. D., 4 H. P. 5 P. K., allen te Baardwijk, sub. 1, 2, 3, en 4 ieder fl of 1 d. li., sub. 5 vrijgepproken; A. B. te Nieuwkuik, pol. overtr., fl of 1 d. h.; H. H. te Eethen, alsvoor. fl.5U of 1 d. h.; P. P; te Waspik dronkenschap, f2 of 2 d. h.; J. den II. te Waspik alsvoor, f2 of 2 d. h.; J. L. te Berkel-Enschot voerwezen f3 of ld. h.; L. B. te Kaatsheuvel, strooperij, f5 of 5 d. h.; H. S. te Drunen, dron kenschap, f2 of 2 d. h.; T, v. O. te Waalwijk, pol. overtr., 2 maai f0,50 of 1 d. h. iedere boete; 1 M de L., 2 J. de L., 3 L. V., 4 M. K., allen te Vlijmen, overtr. wet jacht en visscherij ieder 2 boete van f2 of 2 d. h. iedere boete; A. de J. te Waspik, dronkenschap f2 of 2 d. h.; M. v. O. te Vlijmen, overtr. spoorwegwet, f6 of 2 d. h.; C. V. te Sprang, overtr. velap., 10,50 of 1 d. li.; C. v. C. te Besoijen, overtr. prov. reglement, f3 of 1 d. h.; 1 M. U. de V., 2 J. J. A. C.; 3 L. J. D 4 O. J. J. van W., 5 A. J. W. C., 6 H. E. v. d. V., 7 A. C. K., allen te Vlijmen, overtr. herberg reglement, ieder fl of 1 d. b. ieder, P. V. te Baardwijk, nachtgerucht, f 5 of 3 d. h.; H. Y. te Waspik, dronkenschap, vrijgesproken; A.J. deW. te Waalwijk, pol. overtr., f0,5ü of 1 d. h.; G. K. te Loonopzand, jachtdelict, 2 maal f 10 of 4 d. h. iedere boete; J. K. te Loonopzand, overtr. veldp., fl of 1 d. h.; P. V. te Baardwijk, dronkenschap, 12 of 2 d. h.; J. v. D. te Waalwijk, alsvoor, fl of 1 d. h.; J. S. te Waalwijk, alsvoor, fl of 1 d. h.; F. J. O.; te Kaatsheuvel, overtr. veldp., f5 of 3 d. h.; A. Z. te Kaatsheuvel, alsvoor, f2 of 2 d. h.; J. B. te Baardwijk, jachtdelict, 2 maal f20 b of 8 d. h. iedere boete enz.; W. K. te Loonopzand overtr. veldpol., f5 of 3 d. h.; J. S. te Loonopzand alsvoor, f5 ot 3 d. h.; J. de R. te Waalwijk dronkenschap, 2 maal f 2 of 2 d. h. iedere boete; L. J. K., te Besoijen, dronkenschap, f2 of 2 d. h.; A. A. de G. te Besoijen, dronkenschap, f2 of 2 d. h.; M. T. te Besoijen, dronkenschap, f2 of 2d. h.; W. v. L. te Drunen, jachtdelict, 2 maal f3 of 2 d. h. iedere boete; 1 F. v. B., 2 W. v. B. te Vlijmen, vischdelict, ieder 2 maal f 0,50 of 1 d- h. voor iedere boete; A. D. te Kaatsheuvel, orde verstoring in dronkenschap, f6 of 2d. h.;P. V. te Baardwijk, dronkenschap, f2 of 2 d, h.; H. H. J. te Kaatsheuvel, straatschenderij, fl of 1 d. h.; A. S. te Kaatsheuvel, dronkenschap, f2 of 2 d. h.; G. v. B. te Capelle, overtr. veldpol. f5 of 3d. h.; M. T. te Capelle dronkenschapf 2 of 2 d. h.; J. K. te Vlijmen, alsvoor, f2 of 2 d. h.; A. S. te Vlijmen, alsvoor, f2 of 2 d. h.; J. de G. te Kaats heuvel, overtr. veldp., f 1 of 1 d. h.; S. van S. te Nieuwkuik, overtr. spoorwegwet, 10.50 of ld. h,; C. van E. te Waalwijk, nachtgerucht, f2 of 2 d. h.; 1 J. V., 2 C. B., 3 A. D. allen te Kaatsheu vel, nachtgerucht, ieder f3 of 2 d. h. iedere boete. PARIJS, 21 October. De Temps bevat een telegram uit Nantes, waarin gemeldt wordt dat men de vierde bataljons der in- fanterie-regimenten van de 21ste divisie op oorlogssterkte heeft gebracht. De man- schappen hebben elk 120 patronen ontvan gen de adjudanten, tamboers, ordonnansen en bereden officieren bekwamen revoltrer- patronen. In elk regiment van de 65ste divisie te Nantes, de 64ste te Ancenis, de 93ste te Roche, de 137ste te Fontenay zijn bataljons gereed om te vertrekken zij wach ten orders. Het doel zou, zegt men, de ver dediging der kusten zijn. Van andere zijde vernemen wij (de Temps of Reuter dat men de verdediging van den sector St. Na- zaire voorbereidt. LONDEN, 21 October. Uit ingestelde navraag schijnt voort te vloeien, dat er wei nig of geen vrees bestaat, dat de Fasjoda- quaestie een bijzonder ernstige wending zal nemen. Volgens de beschouwingen van een deel van de pers en herhaalde officieele ver zekering heerscht er geen buitengewone druk te aan de marine-stations. Daarbij wordt echter verklaard dat de regeering geen on redelijk uitstel zal dulden, maar dat zij, in geval de Fransche regeering weigert te doen wat duidelijk haar plicht is, zal overgaan tot de verwijdering van Marchand. PRETORIA, 21 October. Generaal Jou- bert zond gisteren een laatste ultimatum aan het kafferhoofd Magato, wiens stam weerspannig bleef. Joubert riep daarna op nieuw drieduizend burgers op. Daareven werd de tijding ontvangen dat de opstan delingen het kamp der Boeren hebben aan gevallen en dat er thans een hevig gevecht aan den gang is. Men bericht dat er 20,000 welbewapende inboorlingenzijn. De campagne belooft ernstig en langdurig te zullen zijn. ~J1ML. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Nieuwkuik, 21 Oct. Mijnheer de Redacteur In den „Echo" van Woensdag 12 Oct., komt een bericht voor over een fietsrijder, die zou aangerand zijn te Vlijmen door Vlij- mensche en te Nieuwkuik door Nieuwkuik- sche inwoners. Dit is niet geheel juist. Uit vertrouwbare brou kunnen we 't volgende meldenDe aanrauding te Vlijmen en te Nieuwkuik betreft niet eeu en dezelfde per soon, maar twee verschillende personen, bei den woonachtig te Waalwijk in hetzelfde kosthuisvan daar wellicht de dwaling. De ééne is aangerand te Vlijmen, door ingezete nen of door vreemden, dat kunnen we niet zeggen de andere is lastig gevallen te Nieuw kuik, niet door ingezetenen, maar door in woners van Drunen en Elshout. Het overige is volgens de waarheid De laatst aangerande vluchtte in het Café „de Bont", waar hem welwillend uachtverblijf werd aangeboden. Uw abonné N. WAALWIJK. Van 15-22 Oct. GEBOREN: Jacobus Johannes, zoon van Johan nes van Engelen en Johanna Adrian» Staal. OVERLEDEN Anna Maria Bergmans, 4 maan den. Johanna Cornelia van Oostrum, 6 m. Leonardus Johannes ReH8, 10 ra. HUWELIJKS-AANGIFTE: Antonius Gijsbertus Wijkmans, 26 j., te Roermond en Judith Gerardina Johanna van Delft, 23 j. I .Li WAALWIJK, 21 Oct. 1898. Op de veemarkt was bij flinken aanvoer de handel vlug. Kalf beesten golden f130 f195. Dito vaarzen f 95 A f 165. Jonge varkens aangevoerd 35 stuksver kocht van f 4.75 a f 11.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 545 kg. van f 1.08 k f 1.22 per kg. Eieren f 5.a 6.per 100 stuks. Omtrent de huidenmarkt is mede te deelen, dat ondanks de groote voorraad die overal bestaat de prijzen tamelijk goed standhou den. Men verwacht vooreerst geen vermin dering op prima en goede waar, maar wel op huiden die reeds lang in de pakhuizen liggen en in den afgeloopen warmen nazomer rood op 't vleesch en flauw in de haar zijn geworden. Het zal veel er van afhangen of de detailvraag die thans bestaat als gevolg van behoeften bij de leerlooiers, nog gerui men tijd zal aanbonden. Mochten die dé tailzaken echter niet worden voortgezet dan zouden te Antwerpen o.a. eenige bloes der Saladero Kinmerich (St. Javier, St. Elena etc.) Cuareim Saltos enz. moeten worden opgeruimd waardoor de markt waarschijnlijk aanmerkelijk lager zou vallen. De voorraad te Antwerpen bedraagt thans reeds 223,242 huiden. De verkoopen van 15 tot 20 dezer bedroegen 10,788 stuk. Hst natte weder der laatste dagen heeft reeds gunstig op de lederraarkt gewerkt. Zwaar leder werd meer gevraagd en vond vlug koopers. De voorraad is over 't geheel niet ruim. Voor licht leder betaalt men hooge prijzen, zeer ten nadeele der schoenmakerij, die waarlijk toch veel redenen heeft tot klagen. In schors thans bijna geen handel. Voor vreemde looimiddelen is de markt ook stil en ongeanimeerd.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6