Veeinvoer in België. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Engeland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Turkije. Rijkspostspaarbank. Reclame. BINNENLAND. Uithoofde van den gisteren inge vallen feestdag, verschijnt dit num mer iets later dan gewoonlijk. ZendtHELDENS te BEEZEL, naam- of briefkaart en u ontvangt een keurig blauw gedrukt POST- en TELEGRAAFTARIEF. deelte waar geen woningen staan geheel aan zijn lot overliet, niets er aan doen, maar kapot laten rijden, dan zullen ze er ten lange laatste wel uitblijveu en een goed voetpad blijft er toch altijd over. De heer Timmermans Wz.: „daar u voor namelijk het woord tot mij richtte, wil ik u zeggen, dat het dagelijksch bestuur er wel aan zal denken." De heer Mulders: «hoe staan de plannen over de lijn." De voorzitter„in de begrooting is er op gedacht." De heer Mulders „in het request van de bewoners over de lijn staat een klinkerweg alleen tot J. Fransen, maar de behoette be staat wel tot de 2de Zeine." De voorzitter: „volgens het voorstel, dat u vroeger reeds gedaan h^bf, is 'n de begrooting gehandeld." De heer Baijens: „ik wilde eens eren vragen of u een beetje wilt letten op de straatrei niging De .voorzitter „een der straatreinigers is een tijdje ziek geweest, misschien dat dat er ook wel wat heeft toe bij gedragen, maar ik zal erop letten." De heer Mombers: „er zal in de Zeine wel eene verandering in de afwatering komen, zou men dan niet beter doen dc putjes van boven dicht te maken." De voorzitter«daar hebben we nu een goot van keien, die in de straat overschieten, we trachten zooveel mogelijk verbeteringen aan te brengen. Er komt een heel stuk dat bekeid wordt. De heer Mulders„de lantaarns worden achter aan en over de spoorlijn zoo vroeg «itgedaan veel vroeger dan vooren mij dunkt, dat ze wel langer of zeker zoo lang aan moesten blijven." De voorzitter„ik zal zeggen, dat ze ze lan ger moeten laten branden." Daar niemand meer 't woord verlaugt, sluit de voorzitter de openbare vergadering ter behandeling der reclames cn sup. kohier hoofdelijken omslag in eene met gesloten deuren. In de afdeelingen der twee le kamer, waar men over de begrooting van buitenlandsche zaken heeft beraadslaagd, drong men er met klem op aandat onze regeering van de Belgische onbeperkte openstelling der grenzen voor alle soorten van vee zou weten te ver krijgen. Maar nu is het mogelijk de ervaring heeft dk bewezen dat de Belgische re geering daarvoor niet te vinden is. Wat dan? Dat hebben de leden der kamer ook gevraagd. Wat denkt de regeering te doen, zoo deze pogingen vruchteloos blijven en de Belgische regeering onverhoopt blijft weigeren, aan onze rechtmatige grieven en klachten te gemoet te komen Acht zij in dit geval niet den tijd gekomen voor het nemen vau retorsie-maat regelen Vele leden, welke dien tijd dan wel gekomen achtten, zouden o. a. een einde willen zien gemaakt aan alle faciliteiten ten aanzien van de grensbeweiding en den invoer van mest, waarvoor huns inziens alle grond bestaat omdat Belgie in hooge mate met mond- en klauwzeer is besmet. Dit is althans iets, maar wij zouden willen vragen, of niet krasser maatregeleu dienden te worden genomen of Belgie niet op ge voeliger wijze aan het verstand moest worden gebracht, dat het zich, door ons te negeren, op zijn beurt aan ernstige schade blootstelt. Treft Belgie onzen landbouw, wij zouden zijn nijverheid willen treffen door het heffen van zeer zware rechten, en dan zou, gelooveu wij, onze buurman wel spoedig eieren voor zijn geld kiezen. Wij hebben wapens en kunnen ons verdedigen; welnu laten wij het doen. Maar niet alleen in de kamer, ook in het land, onder het volk zelf, geeft de veront waardiging over de door België gevolgde houding zich onomwonden lucht. Van alle zijden worden de regeering represaille-maat regelen gevraagd, indien onze nabuur niet geneigd blijkt, zijn politiek van vexatie op te geven. Wij zijn het hiermee geheel eens. Te lang hebben we lijdelijk toegezien en afgewacht. Er moet thans gehandeld worden. Heeft de regeering geen stappen gedaan, als de kamer weer bijeenkomt, dan dient het haar eerste zorg te zijn, den minister daartoe te nood zaken, want Belgie speelt met ons comedie. Maandenlang zijn, onder allerlei voorwendsels, die niet meer dan jammerlijke uitvluchten kunneu heetenzijn grenzen voor ons vee gesloten gehouden en nu het eindelijk tot openstelling daarvan is overgegaan, geschiedt dit onder voorwaarden, zóó bezwaarlijk, dat het haast als een verkapte sluiting kan be schouwd worden. Zullen wij er maar weer iu berusten? neen wij moeten nu eindelijk eens uit onze slof schieten en onzen zuidernabuur aan zijn ver stand brengen, dat wij niet langer lust hebben, ons voor den mal te laten houden Oorlog tusschen Engeland en Frankrijk. Het gevaar voor een gewapend conflict tusschen Frankrijk en Engeland in verband met de Fasjoda-aangelegenheid, moge dan al niet zoo groot zijn als afgeleid zou kunnen wor- den uit de heftige artikelen en dreigementen aan het adres der Republiek in een deel der Engelsche pers zeker is, dat de marine- en legerautoriteilen van het Vereenigde Koninkrijk precies doen alsof het ergste ware te duchten Te Plymouth wordt een groot eskader in gereedheid gebracht; alle torpedojagers van de reservevloot nemen kolen in in de ver schillende havensde manschappen die deel uitmaken van het reserve-eskader en met verlof waren, hebben bevel gekregen zich binnen den kortst mogelijkeu tijd weder op hun post te bevinden de admiraliteit heeft een otder voor 200.000 ton steenkolen over zeventien huizen te Cardiff verdeeld en zooals het is te Plymouth, zoo is het ook te Daven port en te Portsmouth koottsige bedrijvigheid allerwegen Wat is het dool van deze betooging van macht Het kan zijndat het Vereenigd Koninkrijk aan de wereld het bewijs wil leveren, dat het zijn kusten in staat van verdediging kan brengen, zonder dat de vloot, welke over de geheele wereld is verspreid, in verband daar mede verzwakt behoeft te worden het kan ook zijn, dat niet anders bedoeld wordt, dan een roobilisatieproetreming op groote schaal, geheel onder dezelfde voorwaardeu als ware een oorlog op korten termijn aanstaande. Plet naast bi; de waarheid is men wellicht, wanneer men het verontrustende doen van Engeland in verband brengt met het streven om op elke eventualiteit voorbereid te zijn en men behoeft niet zoover terug te gaan in de geschiedenis der laatste jaren, om een pendant te vinden tot de demonstratie van heden. Kort nadat keizer Wilhelm aan Paul Kruger het veelbesproken telegram had gezonden, waarin hij den president der Tranvaalsche republiek gelukwenschte met de overwinning der Boeren over Jamesou, werd er in de verschillende oorlogshavens van Engeland een even opzienbarend vertoon gehouden. Het is in hoofdzaak de samenstelling van het bijzondere eskader, dat npg vóór het einde van deze week in de gereedheid moet worden gebracht, welke de aandracht trekt. Dit eskader zal worden gevormd uit twaalf schepen vau groote afmetingen, ter wij i een aantal kleinere oorlogsbodems (voornamelijk torpedo's en torpedojagers) er aan zullen worden toegevoegd. Al deze vaartuigen krij gen hun volledige bewapening, slaan de noo- dige hoeveelheden levensmiddelen, ammuni tie en kolen in en nemen de complete be manning, zooals die zijn moet in oorlogstijd, aan boord, terwijl de kolendepó'.s; onverwijld woiden aangevuld. Wel heeft het ook geheeten, dat de minister van oorlog bijzondere instruction zou hebben gezonden in verband met de verdediging van de forten in het zu den en in het oosten des lands, doch deze belichten zijn niet nader bevestigd Waar de waarheid in de verschillende alar- meerende berichten eindigt om plaats te maken voor de fantasie der occasionals, valt moeielijk uit tc maken officieele mede- deelingen over de bewapeningen en alles wat daarmede in verband staat, worden niet ver strekt, alleeu wordt door de admira'iteit en den minister van oorlog niet tegengesproken, dat de roodige maatregelen worden genomen om het land in staat te stellen het hoofd te bieden aan alle eventualiteiten. Mogen vele berichten dus al overdreven zijn, zeker is het, dat men zich allerwege voorbereidt als ware het ergste te verwachten Tegenover de vele alarmeerende en pessi mistische lezingen van den s'aal van zaken ontbreekt het ook niet aan geruststellende verklaringen van lui, die meenen dat er he den geen grooter kans op oorlog is dan gisteren, en dat de Fasjoda-aangelegenheid nog wel groote hoeveelheden inkt zal doen vloeien, doch geen enkelen druppel bloed. Zoo vestigt men er de aandacht op, dat het Engelsche Kanaal eskader, uit twaalf sche pen bestaande en welks bewegingen vóór een tiental dagen zoo groote agitatie verwekten, doordien- men meende, dat zij in verband stonden met de Fasjodakwestïe en dat een demonstratie ler zee aan het adres van Frankrijk onvermijdelijk was, te Gibraltar is aangekomen, waar het een paar weken zal blijven vertoeven. Eigenlijk zou het wapen gekletter van het Vereenigde Koninkrijk eer gericht zijn tegen Rusland dan tegen Frank rijk en dus zou niet de bezetting van Fasjoda door een Fransche expeditie, doch een uit- noodiging, door Rusland tof Engeland gericht, ter vaststelling van een datum voor de ontruiming van Egypte, ten grondslag liggen aan het doen van John Buil Opmerkelijk onder de gegeven omstandig heden is het bericht van Jeruzalem uit, dat Duitschlands keizer besloten heeft zijn reis door het Oosten te bekorten (hij zou geen bezoek brengen aan Jericho en ook niet aan Syrië) welke opzienbarende wijziging in het oorspronkelijke reisplan, in verband wordt gebracht metEuropeesche verwikkelingen. Welke de kosten van een Enropeeschen oorlog wezen zouden, kan worden nagegaan uit het boek van dtn Poolschen schrijver Bliokh, wiens becijferingen, naar dr. Dilton in de „Contemporary Review" mededeel', den Czaar geleid hebben tot het uitvaardigen van zijn ukase. Bliokh berekent, dat Europa jaar lijks voor het onderhoud van den vrede betaalt de som van 2,700,000.000 guldens en jaarlijks ongeveer evenveel als rente en aflossing van schulden, voor oorlogsdoeleinden aangegaan. De dagelijksche kosten van een strijd, waarin de vijf groote mogendheden betrokken waren, zonden ruim 50]/3 millioen guldens bedragen. Rekent men daarbij de uitgaven voor het onderhoud der gezinnen van de troepen te velde, dan zou een Europeesche oorlog, behalve de indirec'e kosten en de vernielin gen, naar de becijfering van den heer Bliokh per jaar op het reusachtig bedrag van ongeveer 20,966,000,000 gulden komen Dc uitspraak van het Ilof vau Cassatie in dc zaaK Dreyfus. Door de beslissing, welke het Hof vau Cas satie te Parijs na een beraadslaging van meer dan drie en een half uur genomen heeft met betrekking tot de aan zijn oordeel onderwor pen herzieuingsaanvraag (volgens de „Aurore" zou het besluit gevallen zijn met 9 tegen 4 stemmen) zal het moeten komen tot een nieuw grondig onderzoek door het Hof van Cassatie zelf, dat daartoe de uitlevering eischen kan en eischen zal van alle documenten, welke betrekking hebben op het Dreyfusproces de geheime stukken niet uitgezonderd. In hoofdzaak is de uitspraak conform aan het rapport van den raadsheer Bard, aan de conclusie van den vertegenwoordiger der fa milie Dreyfus (den advocaat Mornard) en aan het requisitoir vau den procureur generaal Manau. De procedure, in verband waarmede Alfred Dreytus in 1894 veroordeeld werd tot levenslange verbanning, is niet nietig verklaard zonder een nieuw proces te gelasten en even min is het gekomen tot een formeel herzie- ningsbesluit tengevolge waarvan Dreyfus naar een nieuwen krijgsraad zou zijn verwezen, doch het onderzoek van de geheele Dreyfus- zaak zal worden ingesteld door het Hof van Cassatie zelf, dat dus als rechter optreedt en de zaak onttrekt aan de militaire rechtsple ging niet zoo heel veel anders, dan een votum van wantrouwen aan het adres van de militaire rechters Wat de vraag der voorloopige invrijheid stelling van Dreyfus of althans schorsing van hel vonnis aangaat, heeft hel Hof van Cas satie zich een beslissing voorbehouden tot 't aanvullend onderzoek zal zijn afgeloopen, wat evenwel de mogelijkheid niet geheel buiten sluit, dat het Hof van Cassatie den veroor deelde van 1894 tijdens dat onderzoek per soonlijk zal willen hooren. Door de ontvankelijkverklaring van de aan vraag tot herziening van het proces Dreyf is heeft het Hof van Cassatie de m 'gelijkheid erkend dat een onschuldige veroordeeld is. Indien het Hof kortweg de herziening van het proces had gelast, zonder zelf een onder zoek te hebben ingesteld naar de stukken, welke vervat zijn in het dusgenaamde «geheime dossier" (weiks inhoud volgens bewering van de tegenstanders der revisie, Dreyfus schuld duidelijk en klaar moet aantoonen) en wan neer het Hof ook niet zou zijn overgegaan lot het aanhooren der getuigen voor en tegen Dreyfus, zou het twijfel hebben doen voort bestaan aan de grondigheid van zijn onder zoek. Het doel van het Hof is klaarblijkelijk geweest allen twijfel, alle verdenking op te heffen, te streven naar openbaarheid en waar heid ten koste van wie en van wat dan ook, en zóó, dat er geen onzekerheid meer kan bestaan omtrent de vraag wie er schuldig, wie er onschuldig is I Generaal Kitchener is de titel verleend van Lord Kitchener van Khartoem en Aspall. Dezer dagen is hij door koningin Victoria naar Balmoral ontboden. Bij zijn aankomst, te Dover ontving de sirdar een eigeuhandig door de koningin geschreven brief, waarin zij hem welkom heette in het moederland dat trotsch op hem is. Volgens de Manchester Guardian heeft Kitchener verzocht Egypte te voorzien van een marine. Toen een Italiaansche gemachtigde den sultan van Raheite opheldering kwam vragen over een staatkundige quaestie, liet de sultan op het eskorte schieten. Vier soldaten werden gedood. De Italianen schoten terug en dood den de familie-leden van den sultan. Deze zelf is ontvlucht, vermoedel'jk naar Obock. Het stoffelijk overschot van keizerin Elisa beth is Zaterdag naar zijn laatste rustplaats gebracht iu den grafkelder vau het Kapucijnen klooster. Het lijk is gelegd in een bronzen sarcofaag, versierd met een gouden kruis en eeu zilveren kroon, naast aartshertog Rudolf. Keizer Wilhelm in het Oosten Zaterdag is keizer Wilhelm te Jeruzalem aangekomen en heeft met ziju gemalin de kerk van het Heilige Graf bezocht en ver volgens de nieuwe kerk van deu Verlosser. Van Jaffa naar Jeruzalem werd de keizerlijke stoet vergezeld door 600 Tuiksche soldaten. Met den stoet gingen voorts mede 1500 paarden en ezels, 75 slaaptenten, 6 salons en 6 keukens. Het geheele kamp bestond uit 97 tenten. In het geheel bestond de kara- 'j vaan uit 2000 personen. Onderweg ontmoette ;i men Bedotlnen, die voor het keizerlijk paar hun stoute lijtoeren verrichtten. JERUZALEM 31 October. Bij het feest va-i de inwijding van de Verlosserskerk hield de keizer in de kerk nog een toespraak. Daarin zeide hij, dat Jeruzalem den gemeer,- schappelijken arbeid aangeeft die alle Chris tenen boven belijdenis en afstamming in het apostolische geloof vereenigt. Van Jeruzalem kwam het lichtin den glans waarvan het Duitsche volk groot is geworden. Wat de Germaansche volken zijn, zijn zij geworden onder de banier des kruises, het merkteeken van zelfopofferende naastenliefde. Geluk voor welhaast tweeduizend jaar, moest ook heden uit Jeruzalem de roep klinken, dragend aller vurige hoop, van: vrede op aarde De keizer vernieuwde de gelofte zijder vaderen Ik en mijn huis, wij willen den Heer dienen eu hij spoorde allen tot hetzelfde aan. God geve dat vertrouwen op Hem, naastenliefde, ge duld in het lijden en noeste vlijt het edelste sieraad van het Duitsche volk blijven, en dat de geest des vredes de Evangelische Kerk meer en meer doordringe en heilige. De keizer heeft den paus telegrafisch bericht gegeven, dat hij het stuk groud, bekend als Ia Dormition de la Sainie-Vierge, gekocht en aan de Verecoiging van het Heilige Land geschonken had. De keizer gaf daarbij de betuiging, dat de godsdienstige belangen van de Katholieken, die de Voorzienigheid hem toevertrouwd had, hem zeer dierbaar zijn. De Paus antwoordde, dat hij zeer geroerd was door de vriendelijke mededeeliDg, en drukte er zijn levendige voldoening over uit. De paus was overtuigd, dat alle Katholieken Z. M. er dankbaar voor zijn. De paus voegde zijn op rechte dankzegging bij die van anderen. De diamanten, die de sultan keizerin Augusta ten geschenke heeft gegeven, zijn afkomstig van sultan Selim, die ze buit moet hebben gemaakt in den oorlog tegen de Perzen. Zij hebben een waarde van ruim 30.000 Turksche ponden eu de keizerin wilde, ook om zijn historische waarde, het geschenk weigeren, terwijl zij den sultan verzocht den prijs ervan voor het lenigen der armoede aan re wenden. Eerst op herhaald aandringen van den sultan, nam zij ten slotte de dia manten aan. Uit Kaïro wordt gemeld, dat in Alex andre een nieuwe groep anarchisten is aan gekomen en dat er nog een aantal worden verwacht, wier signalement bij de politie bekend is Drie anarchisten moeten er in geslaagd zijn, uit Alexandrie te ontkomen en Palestina te bereiken, doch de Turksche autoriteiten ziju telegrafisch ingelicht. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October ingelegd f4233 95 terugbetaald f 2433.85 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1485. WAALWIJK, 2 Nov. 1898. Kcgclconcours. Gisteren is bij mejuffrouw de wed. V. J. Gerris, hotel „De Twee Kolommen" alhier,' een kegelconcours op de vrije baan geopend. Iedereen kan daar dus zijn geluk beproe ven om een der prachtige prijzen te ver overen. Prachtige prijzenzeggen we, en met recht, o a. bestaande uiteen prachtige fiets, een dito kolossaal beeld op zuileen pendule wit marmer met brons een kleine pendule met candalabreseen prachtige millieu (ook bloemenstander) en een schoone, zeer doelmatige nikkelen bouil- loir. Onzes inziens is het voor liefhebbers en kenners dezer sport wel eens de moeite waard, eenige malen naar deze bij uitstek, kostbare prijzen te werpen, het kegelgeld is gesteld op f 0.50 de 5 ballen. "Wij twijfelen geenszins of dit kegelcon cours, getuigende van de liefhebberij onzer ingezetenen voor deze sport, en van den ondernemingsgeest van den eigenaar, den heer A. Gerris V z., zal met succes worden bekroond en hij voor zijne moeite en kosten ruimschoots beloond worden, door druk be zoek en deelname der vele liefhebbers van Waalwijk en omliggende steden en dorpen, die zeker geen spijt zullen gevoelen over hun bezoek aan de Waalwijksche kegelbaan,

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2