Advertentién. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Bijna een ernstig ongeluk. Zondag had te V Bosch een ongeval plaats, dat even goed een ernstig ongeluk had kun nen zijn. De heer J. v. II. alhiermet zijn fiets naar 's-Bosch gereden zijndestond op de brug aan den ingang der stad met eenige andere heeren te praten, toen hem een rij tuig passeerde. Aan iederen kant nog een paar meter ruimte en de kans schoon ziende om nog voor dit rijtuig de brug te verlaten, wilde hij zulks doen, maar hij had een beetje buiten den waard gerekend, het rijtuig n.l. draaide, aan het einde der brug den West- wal opwaar hij in volle vaart wilde pas- seeren. Zijn ongeluk ziende, stuurde hij met alle macht zijn fiets tegen de trottoirs op wat hem het voordeel gaf, niet recht onder het rijtuig te rijden. Maar toch kon hij niet beletten, dat zijn fiets onder het rijtuig geraakte, en hij zelf onder de paarden. Hij had echter de tegenwoordigheid van geest zich er nog bijtijds onderuit te werken, zoo dat hij met een lichte kwetsuur aan den knie vrij kwam. Zijn fiets echter was er slechter aan toe; de buizen zijn gedeeltelijk ingedruktmaar aan houten velgen en dunne spaken is, wonderlijk genoeg, niets te zien. Wel mag hij van geluk sprekendat hij er zonder ernstig kwetsuur is afgekomen. De Koninginnen op reis. Men schrijft uit Stuttgart, dd. Vrijdag aan de N. Gr. Ct. De Koningin der Nederlanden maakt hier furore onder de 58 gasten die de huwe lijksplechtigheden van prinses Pauline van Wurtemberg met den erfprins Friedrich zu Wied bijwonen. Men wijst Haar overal aan, Ze is naast ons Koningspaar en bruid en bruidegom de persoonlijkheid, die men gezien moet hebben. Woensdagavond was II. M. met H. M. de Koningin-Moeder, de hertogin van Albanië, den vorst en prinses Elisabeth van Waldeck Pyrmont en de vorst en vorstin van Bent- heim Steinfurt even na 7 uur des avonds met een extra-trein alhier aangekomen. Bijna het geheele hof stond op het derde perron om de vorstetijke gasten te ontvangen. De Koning geleidde de Koningin der Nederlan den naar het rijtuig, waarop de Koningin- Moeder met den Koningin van Wurtemberg volgde. De stoet werd ontzaglijk toegejuicht, ieder een wilde de jonge Koningin van Holland gezien en toegejuicht hebben. In het publiek volgden de u zeker wel bekende opmerkingen, dat Zij er zoo lief en zoo vriendelijk en toch voornaam uitzag. Niet minder trok haar verschijning in het hoftheater gisteravond de aandacht. Gegeven werd de eerste acte van de „Evangelimanu" en een ballet „Vergiss mein nicht." De schouwburg was prachtig versierd. Te gen kwart voor acht verscheen de Koning en de Koningin, met het bruidspaar en de 58 vorstelijke gasten. Het bruidspaar nam de plaats midden in de koninklijke loge. Naast prinses Pauline zat de Koning en daarnaast Koningin Wilhelmina der Neder landen, naast de bruidegom zat de Koningin van Wurtemberg en daarnaast de Koningin- Moeder der Nederlanden. Waar zooveel moois en merkwaardigs in de zaal te zien was, vergat men bijna de voorstelling. Allereerst werden door de dames de toiletten bestudeerd en dan was natuurlijk onmiddellijk weer de Koningin van Holland het voorwerp van aller aandachr. H. M. was in het wit met een puntig oploopende diadeem in kroonvorm op het hoofd. Om den hals droeg zij een snoer buitengewoon groote paarlen, terwijl Zij het ordelint van den Nederlandschen Leeuw droeg, dat dezen avond veel gedragen werd. Er waren niet veel Hollandsche ooren in den schouwburg. Als zij er geweest waren, zouden zij getuit hebben van de gesprekken over de Koningin. Haar troonsbestijging, Haar bevalligheid, Haar bekwaamheid waren voort durend aan de orde. Vee invoer in België. Ten einde zooveel mogelijk te voorkomen, dat zich onder het rundvee, dat uit Neder land in Belgie ten invoer wordt aangeboden, zieke of verdachte exemplaren bevinden, heeft de minister van waterstaat, op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken, eene beschikking genomen, waarbij aan de spoorwegmaatschappijen is verboden om, van 1 Nov. a.s. af, rundvee voor België bestemd t,n vervoer aan te nemen, indien daarnevens niet wordt overgelegd eene verklaring van een geexamineerden veearts, dat de dieren door hem bij onderzoek zijn bevonden, niet te zijn lijdende aan of door kenteekeuen verdacht van eenige besmettelijke ziekte in den zin der wet, of wel te zijn aangetast door eene, daarmede in verschijnselen eenige overeenkomst vertoonende, niet besmettelijke ziekte. Daartoe is door den minister van binnen landsche zaken een model-certificaat vastge steld. Den commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën is door dezen mi nisier verzocht, hiervan aan de burgemeesters medcdeeling te doen en hunne aandacht er op te vestigen, dat voor ieder te vervoeren stuk rundvee eene afzonderlijke verklaring noo lig is dat het onderzoek geschiedt ten koste van den belanghebbende, en voorts dat de verklaring slechts geldt voor den dag van het o nderzoek eD de daarop volgende twee dagen Voor zooveel de gekeurde dieren blijken te zijn aangetast door eenige niet- besmeitelijke ziekte, welke in verschijnselen geenerlei overeenkomst vertoont met eene besmettelijke ziekte in den zin der wet. kan een certificaat worden afgegeven. Ter voor koming van misbruik zullen de certificaten bij de aanneming ten vervoer door den be trokken ambtenaar der spoorwegmaatschappij worden afgenomen, Opdat de nieuwe regeling, zooveel doenlijk, onder de aandacht van de houders en koop lieden van vee komt, is den commissarissen door den minister verzocht, de burgemeesters uit te noodigen om binnen hun ambtsgebied op de wijze, welke hun het doelmatigst voor komt, onverwijld ruchtbaarheid aan de zaak te geven. De politiebrandweer en A. 0. Al. soiróe's. Waren de drie eerste feestavonden, aan bovenstaande corpsen door den heer //Nord Thouison" aangeboden, eene voldoening, voor zooverre het vroolijke, gezellige en welge slaagde betreftde vierde en laatste soiree Maandagavond in den huize „Stroucken" gegeven, was èn voor de gasten, èn voor de artisten, èn, last not least, voor den heer //Nord Thomson"den gastheer, een ware triumf-avond. Na eene openingsrede als welkomstgroet door den heer //Nord Thomson" in de con certzaal uitgesproken, werd het van het tooneel gaan hem belet door de politie, maar, schrik niet lezers want het was niet met kwade bedoelingen dat deze hem beletten het tooneel te verlaten, doch, om hem bij monde van den heer „Vreede", hoofd-in- specfeur en chef van dienst, namens den hoofd-commissaris den heer //Eranken", en het geheele politie-corps, dank en hulde te brengen in den vorm van een prachtigen lauwerkrans, waarbij door den heer//Vreede" een toespraak werd gehouden, waarin hij den heer //Nord Thomson" te kennen gaf, dat hij bij circa acht duizend menschen, die hij gedurende deze vier avonden feest heeft laten vieren, steeds in dankbare herinnering zal blijven. Ook namens den heer //Meier", commandant van de brandweer, die dezen avond verhinderd was persoonlijk den heer //Thomson te kunnen begroeten, was de heer z/Vreede" de tolk. Hierop werd door den heer //Thomson" in goed gekozen woorden, niet alleen dank gezegd voor de hulde, doch wederkeerig een woord van hulde gebracht aan zijne gasten, voor het grootste deel politie, aan wien het welslagen der feesten hoofdzakelijk te danken was; immers, de politie heeft niet alleen getoond de orde onder het groote publiek te kunnen handhavendoch zij heeft ook bewezen dit ook op voorbeeldige wijze, in eigen boezem i. c. op deze leesten te kun nen doen, en hebben de commissarissen van orde, gastheers vrienden, zich welwillend als politie opgeworpen bij deze feestavonden hoewel zij groote diensten presteerden als zoodanig waren zij echter geheel overbodig, want er was politie, en hoewel niet in functie, heeft zij getoond er te zijn, door de goede orde en de aangename geest die hen be- heerschte. In de tooneelzaal werd de heer //Thom son" een nieuwe hulde bereid. Daar ware ten tooneele geschaard de vier commissarissen van orde, de heer „Ruijs" en enkele leden van het personeel van den heer //Thomsom." De heer „Ruijs" sprak een woord van dank namens de gezamenlijke artisten voor de aangename wijze waarbij de heer „Thom son" met hen heeft medegewerkt in het be lang van het welslagen der feesten, terwijl een der commissarissen van orde onder aan bieding van een fraaie lauwertak in een welbespraakte rede de verhouding schetste, die, behalve het particuliere leven des gast heers ook die van patroon en personeel waarbij de humane beginselen en de joviale toon als nummer een op den voorgrond staan. Weder dankte de heer „Thomson" be halve voor de hulde ook zijne gastende commissarissen van orde, zijn personeel, dat bij deze feesten medegewerkt heeft, en niet het minst de artistenzoowel dames als heeren, die zooveel tot de gezelligheid hebben bijgedragen. Hier namen te noemen of een paralel te trekken, ware schier ondoenlijk, want allen in één woord hebben zij hunne beste krach ten gewijd, het beste gegeven wat zij hebben, hun talent. Eéu echter moet hier genoemd worden en wel de heer „Ruijs" die ons gedurende den feestavond niet alleen heeft doen schudden van het lachendoch de geheele regie en de regeling van de feesten heeft aanvaard en op voorbeeldige wijze heeft volbracht. Luide bravo's gevolgd door fanfare's volg den elkaar herhaaldelijk op. Voor een zeer gevarieerd programma was alweder ge:orgd, en terwijl in de tooneel zaal successievelijk alle artisten bloemen en kransen verwiervenwerd mevrouw „Al- brecht Engelman", in de conceitzaal met een fraaie bloemenmand verrast, haar aan geboden door den heer „Vreede", namens den hoofd commissaris, den heer „Franken", als hulde van de politie voor alle artisten. Het was de laatste avond, doch, wij mogen zeggenin geenen deele, de minste. Drama te Utrecht. Zaterdagavond, omstreeks 10 uur, is in de infanterie-kazerne op Damlust te Utrecht een drama voorgevallen. De milicien-soldaat F. De Vroegevan het 5e bataljon 5e regiment infanterie, stond op post op de achterplaats der kazerne en zag in een waschlokaal dat met een raam uitzicht heeft op genoemde plaatslicht ontstekenomdat in dit lokaal door een soldaat, onder toezicht van een onderofficier, nog eenige bezigheden te verrichten waren. Hierop liep de bewuste schildwacht naar het raam laadde zijn geweer met scherpe patronen welke hij in zijn functie als post in zijn bezit heeft, en vuurde, zonder eenige reden door het raam op de beide militairen. Het eerste schot trof den milicien-soldaat Van Deelen, van het 5e bat. 8e reg. inf., in het hoofd, die onmiddsllijk in elkaar zakte en ter plaatse dood bleef, het tweede schot den sergeant even boven den schouder door zijn jaszoodat de sergeant er met een schram aan de kin afkwam. De sergeant liep daarop naar de aangrenzende kamer bewoond door eene compagnie van het 5e bat. 8e reg. inf., om hulp in te roepen alwaar een derde en een vierde schot door de ramen werd gelost, doch gelukkig zonder iemand te verwonden, niettegenstaande de manschappen reeds te bed waren. De dader werd onmiddellijk daarna gegrepen en in arrest gesteld. De oorzaak van deze ramp moet hoogst waarschijnlijk worden toegeschreven aan een vlaag van waanzinnigheid. U. D. Omtrent den dader van het drama dat Zaterdagavond in de infanterie-kazerne te Utrecht is afgespeeldverneemt men nog de volgende bijzonderheden Altijd was de milicien-soldaat F. De Vroe ge eenigszins vreemd geweest, stil en te ruggetrokken. Hij zonderde zich in den regel af en ging met zijn kameraden zoo weinig mogelijk om. Doch zijn toestand was niet van dien aarddat de comman dant het noodig had geoordeeld, bijzonder op hem te letten. De man verklaarde dat hij op den ser geant geschoten had, omdat hij meende, dat deze den soldaat mishandelde. Ter zake van eenzelfde feit, ofschoon minder vreeselijk, was hij al reeds gedegra deerd van milicien-korporaal tot soldaat. Ook toen meende hij dat. een sergeant een sol daat mishandeldehij kreeg toen een op welling om voor den man op te komen en mishandelde den sergeant. Vermoedelijk heeft hij nu ook thans zulk een waanzinnige aandrift gekregen helaas met de vreeselijkc gevolgen, die bekend zijn. De milicien Van Deelen het slachtoffer van het drama, moet een oppassend jonkman zijn geweest. Ongelukkige huwelijken. Een echtpaar te Utrecht, waarvan de man 22 en de vrouw ruim 20 jaren oud is en dat hun 2jarig huwelijk met 2 kinderen gezegend zag, was reeds kort na het verstrijken der wittebroodsweken tot de overtuiging gekomen, dat zij eigenlijk niet bij elkander behoorden en dus maar liever weder naar hun ouders moesten terugkeeren. De komst van een kleinen wereldburger bracht hen echter weder samen en scheen het geruimen tijd alsof met dezen de vrede de echtelijke woning was binnengetreden en een nieuw leven was aan gevangen. Ongelukkig was deze toestand ech'er niet van blijvenden aard, maar keerden dé vroegere huiselijke tooneelen weder terug en wel in die mate, dat zelfs de komst van een tweede spruit daarin geen verandering meer kon brengen. Dit duurde zoo lang tot de vrouw op een avond, om aan haar leed een einde te maken, in deu Singel sprong, doch werd gered, waarna haar man dezer dagen, tijdens zijne gade afwezig was, zijn boehje bijeenpakte en intrek bij zijn ouders nam. Toen daarop de vrouw thuiskwam en den toestand had overzien, raadpleegde zij haar moeder met het gevolg, dat weinige oogenblikkeu later de beide kinderen netjes in een kinderwagen gepakt bij manlief voor de deur stonden. Daar deze zich evenwel van den domme hield, nam de politie de kleinen onder haar bescherming en bracht ze naar het politiebureau, waar ze weder aan de moeder, die dezen loop van zaken blijk baar had voorzien en dan ook reeds aan het bureau was, werden teruggegeven. legen den man, die een goed weekgeld verdient en de zijnen onverzorgd laat, is een vervolging ingesteld. Sprang. De Rekeniug dezer gemeente over 1897 is door Gedep. Staten gesloten in ont vangst op 18404.185. in uitgaaf op f7190.49, alzoo met een goed slot van f1213.695. De Begrooting voor 1S99 is door den Raad vastgesteld zoowel in ontvangst als in uitgaaf op een bedrag van f9488.105. Maandagavond omstreeks 6 uur brak al hier een hevige brand uit in eene woning van den heer F. M. de Jong, bewoond door 4 gezinnen. Het huis is geheel in asch gelegd. De aangrenzende gebouwen bleven gespaard. Van den inboedel kou slechts een klein gedeelte gered worden. Naar verzekerd wordt is de brand ontstaan door eene lamp, die te dicht aan den zolder hing. Het huis en een gedeelte van de inboedels waren verzekerd. SPRANG. Van 15 tot 31 October. GEBORENMaria Martijna, dochter van Jacobus Johannes van Uijthoven en Aanije Wilhel mina van Wijlen Antouius Marinus zoon van Johannes Moreval en Catharina van Sluijsveld. HUW. AANGIFTEN: Jan Blok jra. oud 22 jaar met Hendrika Versteeg jd. oud 22 jaar. GEHUWD: Coenraad Frederik Kien jra. 32 jaar met Adriana van der Hoeven jd. 27 jaar. OVERLEDEN: Johannes van der Mast, echtg. van Cornelia Hendrika van Uijthoven, oud 36 jaar. Adriana van Baardwijk, echtgen. van Willem Vos, oud 68 jaar Levenloos aangegeven kind van mannelijk geslacht van Hendrik Christinus Craaijo en Catha rina Cornelia de Rooij. CAPELLE. Over de maand October. GEBOREN Pieter z. Martina Roomer Anto- nie Marinus z. van Thomas Smits en Adri ana van Boxel Gerrit z. van Herbert Paans en Maria Josina van Pelt Helena d. van Justinus Wouter Roelofs en Her.drika Antonia van Rooij Jacobus Adriaan z. van Maurits Mandemakers en Marceretha Ophorst. OVERLEDEN: Teuntje Mandemakers 2 maanden Johanna van Ooeterhout 4 maanden Johan de Kroon 6 maanden Hendrika van der Schans 55 j. echtgenoote van Joris Antonie van Vuuren. GEHUWD Bastiaan van der Waals, weduwnaar van Cornelia Pieternella Wijnbelt 38 j. en Maria van Dommelen 21 j. Pe»er Ster- renburg 31 j: en Neeltje de Jong 23 jaar. HUWELIJKS- AFKONDIGINGENAd riaan de Roon 23 j. en Elisabeth Geertruida Verha gen 26 jaar te Vrijhoeven-Cappel. GORINCHEM, 31 Octob. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe 8,00 a 8,15, roode dito f 7,25 a 7 40 witte dito 17,50 k 7.75, inl. rogge f 5,15 a 5,25, buitenl. dito f5,20a 5,40, gerst f 4,50 a 4,65, haver f3,50 k 3,70, auiveboonen f6,50 a 6.75, blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 23 runderen Ie qua]. Kalfkoeien figo h 200 Kalfvaarzen f120 a 140 Melkkoeien 1130 k 150 D/s jarige ossen f 80 k 90 Guiste vaarzen f 70 a Pinken f 50 Graskalveren f 30 k Nuchtere kalv. f 8 i Aangevoerd 2 vette varkens van 18 a 19 80 60 40 13 per half kilo, 427 biggen van i 5,— k llX- per stuk. Eieren f 1.55 a 1.65 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per kilo. ROTTERDAM, 31 Oct. Binnenlandsche Granen. Tarwe, waarvan de danvoer heden middelmatig was, vond onveran derd plaatsing, doch was in mirdere qual. niet geheel op te ruimen. Per heet. f6.25 a f7.90, extra puike soort nog iets daarboven en per 100 kilo f8.75 a f9.50. Canada tarwe f5.90 a f6.15. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaasscho De beste f4.60 k 5.65. Dito mindere f0,kO. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 8,— a 8.75 mindere f 0,a 0,—beste Zomer f 4 90 a 5,25 mindere f 0,k 0. Haver. De beste f 3.k 3.90. Bruine boonen de beste f 10,50 a 11,25 ROTTERDAM, I Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 45 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 529 vette runderen 1460 magere dito, 515 vette en graskalveren, 84 nuchtere kalveren, 8 schapen of lammeren, varkens, 295 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 31 a ct. 2e kw. 26 k ct 8e kw. 20 a ct. Kalverenle kw. 44 ct., 2de kw. 38 ct.3de kw. 32 a ct. Heden overleed te Ruurloo in den I leeftijd van 49 jaren mijn innig geliefde oudste broeder, de Heer G. R. DRAAIJERS, in leven hoofd eener school aldaar. Wed. W. G. VAAGS. Waalwijk, 29 October 1898.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3