Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. China. BINNENLAND. verwacht werd zooals de heer Mc. Leod schrijft zal ongetwijfeld velen met mij niet recht duidelijk zijn. //Tenzij van de pantsers //niets* verwacht werd. Maar dit is zeker niet de bedoeling van den schrijver.7' De heer Engelberts ook een deskun dige stelt dan tegenover het oordeel van den heer Mac Leod het gevoelen van com mandant Z., den inaritiëmén medewerker van „La Nouvelle Revue,een zee-officier in het Marioe-blad als talentvol betitteld. De ge volgtrekkingen door dezen vakman uit den strijd bij Santiago gemaakt, zijn de volgende: le. Het is onnoodig zwaar geschut aan te wenden in dezen zee-oorlog2e. dat het pantser bescherming verleent is een hersen schim. De schrijver argumenteert hierbij aldus Met het middelbaar en licht snelvuur- geschut hebben de Amerikaansche kannon- niers de Spanjaarden vleugellam geschoten. Zij overstelpten de dekken en den boven bouw met een stortvloed van ijzer. De zware vuurmonden hebben slechts een gering aantal schoten gedaan, van geen beteekenis overigens Het meerendeel heeft het doel niet getroffen. En verder De Spaansche gepantserde kruisers zijn reddeloos geschoten en men heeft de com mandanten gedwongen ze aan den grond te zetten zonder het gordelpantser beschadigd was. En hiervan verwachtte men juist heil. Tot het escader van Sampson behoorden onbeschermde schepen en pantserschepen. Deze hebben van hun pantser geen wil gehad. Het overwicht van het artillerievuur der Amerikanen op dat der Spanjaarden heeft gene de overwinning geschonken op deze. Men mag hieruit besluiten dat de overwinnaar in deze strijd evenzeer de zege zou hebben bevochten, als „al" zijn schepen onbeschermd waren geweest. Commandant Z.> daarin gesteund door den heer Engelberts, doet dus allen nadruk vallen op het geschutterwijl de heer Mc. Leod meer op het panser zijn hoop heèft gesteld. Het is gevaarlijk zich in zulk een strijd van deskundigen te wagenmaar wij herhalen nog eens dat zelfs voor een leek het betoog van den vice-admiraal onvoldoende schijnt. Immers wat kan men verwachten van het pantser,, wanneer de schepen als een zeef worden doorboordof brandend op de kust gejaagd Een der voornaamste oorzaken zoo niet de hoofdoorzaak", van de door Chineezen en Spanjaarden geleden nederlaag was dat hun geschut zulke slechte diensten belees. Hunne schoten troffen geen doel. De, Japansche en Amerikaansche schepen werden slechts weinig geraakt. En dit feit vooropgesteld, kan men veel gevoelen voor het standpunt van hen, die meenen, dat men niet zoozeer groote, zwaarbewapende schepen moet bouwen, maar liever de artillerie-massa verdeelen over een groot aantal vaartuigen, die zich snel kunnen bewegenen zorgen voor bekwame mannendie het geschut be dienen. De wereld was er dan ook getuige van dat in 1866 op die wijze de Oostenrijkers onder Tegetthoff het Italiaansche eskader uit veel zwaarder schepen bestaande, ver sloegen. En al zijn sinds dien strijd meer dan dertig jaren verstrekende toenmaals opgedane ervaring heeft hare actualiteit nog niet verloren. In de beide zeeoorlogen van den jongst en' tijd heeft men met zoovele omstandigheden rekening te houden, dat het gevaarlijk is daaruit de conclusie te trekken, als. zou de aanbouw van zware pantsersche pen noodzakelijk zijn. „Niettegenstaande toch de millioenen ree'ds voor den bouw van de moderne zee- kasteelen uitgegeven'7, zegt de heer W. M. Engelbertsaan het slot van zijn artikel „niettegenstaande de millioenendie bij voortduring voor hun aanbouw worden ge vraagd is het bewijsdat zij als strijdmid delen in den zeeoorlog tactisch juist en deugdelijk zijn, nimmer geleverd. Bij ons of elders. Wij durven niet beslissen of deze schrijver in elk opzicht gelijk heeftmaar een ern stige waarschuwing ligt in zijne beschouwin gen ongetwijfeld opgesloten. Engeland in oorlogzuchtige stemming. Webis de Fasjodakwestie niet meer aan de orde sinds de minister van buitenlaudsc.be zaken, Delcassé, den gezant te Londen. De Courcel, instruction heeft gegeven voor ver klaringen aan lord Salisbury, met welker doel en strekking Engeland volkomen tevreden kan zijn, doch de regeering van het Vereenigd Koninkrijk zoowel als een deel der Engelsche pers, volharden bij huu onwelwillende houdiug tegenover de Fransche Republiek, zoodat men onwillekeuring tot de veronderstelling komt, dat John Buil iets leelijks in zijn schild voert, dat van Londen uit een provocatie-systeem wordt gevolgd, welks motieven men niet kent, doch welke men vrij gemakkelijk kan radeii Frankrijk heeft zich in de Fasjodakwestie geretireerd, Frankrijk heeft zich zelfs verne derd naar de meening van sommige bladen, en nu zou men denken, dat de Engelsche regeering zich niet in het openbaar zou ver heffen op deze al te gemakkelijk behaalde overwinning. Men schijnt te Londen evenwel een andere meening te zijn toegedaan. Nie mand minder dan de premier, tevens minister van buitenlandsche zaken, lord Salisbury, heett aan het feestmaal, ter eere van generaal Kit chener in Mansionhouse te Londen gehouden, mededeeling gedaan van de oplossing der Fasjodakwestie in voor Frankrijk stuitende bewoordingen, daarbij tevens toespelingen makende up gedachtewisselingen in de toe komst en de mogelijkheid vooropstellend, dat de terugroeping van majoor Marchand geen einde zou maken aan de geschilpunten tus- schen Frankrijk en Engeland. Engelands premier prees de diplomatieke bekwaamheden van lord Kitcheuer en ging daarna voort als volgt „Ik ontving van den Franschen gezant de mededeeling, dat de Fransche regeering tot de slotsom was gekomen, dat de bezetting van Fashoda van geen waarde was voor de Republiek, en dat zij meent, dat onder deze omstandigheden de bezetting moet worden opgegeven. Ik geloof, dat het feit dezer bij uitstek moeielijke verhouding tusschen den Sirdar en majoor Marchand heeft geleid tot een resultaat, dat zeker bevredigend is en tot zekere hoogte onverwacht, en dat het voornamelijk is te danken aan hel ridderlijk karakter en de diplomatieke talenten welke de Sirdar heeft ten loon gespreid bij deze gelegenheid. Ik wensch niet misverstaan te worden dat ik gezegd zou hebben, dat alle oorzaken van verschil hierdoor tusschen de Fransche regeering en ons zijn weggenomen. Het is waarschijnlijk niet zoo, en ik onderstel, dat wij tal van gedachtenwisselingen in de toekomst zullen hebben. Maar een oorzaak van verschil van eenigszins acuut en gevaar lijk karakter is opgeruimd, en wij kunnen ons daarmee slechts gelukwenschen." Wat heeft men te Londen in 't zin Zou hët werkelijk de bedoeling van de regeering zijn om de Egyptische quaestie aan 't rollen te brengen en zou zij, steunende op het machtsvertoon der laatste dagen werkelijk het definitieve protectoraal over Egypte durven afkondigen, .in spijt van de vroeger aan Frankrijk gedane plechtige toezegging, dat Groot-Brittannie het Nijldal zou ontruimen, zöodra de welvaart eu de orde er hersteld zouden zijn Reeds vóór vele dagen heeft men de mee- niug uitgespiokeo dat de heftige toon in de Engelsche pers en ook wel in de formulee ring der eischeo door lord Salisbury, eer ten doel scheen te hebben een weigering uit te lokken van de Fransche Republiek dan een inwilliging van de eischen zonder eenig voor behoud. Den leidenden staatslieden van Groot- Brictannië werden en worden nog steeds de ieelijkste intentiëu toegeschreven ten aanzien van de Republiek; zij zouden het oogenblik om Frankrijks vloot te vernietigen en om Frankrijk te berooven van eenige koloniën en handelshavens, gunstiger achten dan immer vóór dezen en in het bondgenootschap met Rusland zou men te Londen geen al te groot beletsel zien, omdat Frankrijk voornamelijk ter zee zou worden bestookten de kortelings gesloten overeenkomst tusschen Engeland en Duitschland met betrekking lot de Delagoa- baai en Zuid-Afrika, hoop geeft op een even tueel samengaan van Duitschland en Engeland tegen Frankrijk Wat er van een en ander waar is, of men in Engeland werkelijk is teleurgesteld over de door Frankrijk verschafte algeheele ge noegdoening, valt moeielijk uit te maken 2eker is evenwel, dat door het Vereenigde Koninkrijk de oorlogstoebereidselen worden voortgezet met denzelfden ijver en met de zelfde doortastendheid alsof de vijandelijk heden morgen een aanvang konden nemen. En de chauvinistische pers van Engeland spreekt de meening uit, dat Fiankrijk geen débouché behoeft te worden ingeruimd aan den Nijl en dat nu levens zou moeten wor den aangedrongen op de oplossing van alle tusschen beide landen hangende kwesties met betrekking tot China, Siam, enz., een en ander natuurlijk uilsluitend in het voordeel van En geland Zoo heeft men te Londen de rollen feite lijk omgekeerd. Jarenlang hebben Frankrijk en Rusland bij elke voorkomende gelegenheid gedreigd de Egyptische quaestie op den voorgrond te brengen eu nu wordt Engeland het voornemen toegedicht zelf het initiating te nemen tot oplossing van dit vraagstuk. Natuurlijk zouden de motieven tot dit doen geheel verschillen: terwijl Frankrijk en Rusland het Egyptische vraagstuk aan het rollen brengen om Enge land uit het land der Farao's te krijgen, zou John Buil zelf het vraagstak aan de orde willen stellen om er voor goed in te kunnen blijven, daarbij niet ongeneigd zijnde de ge mobiliseerde land- en zeemacht een woordje te doen mee spreken. Het kan morgen of Donderdag a. s. in Frankrijks Kamer tot een belangwekkend de bat komen over de Fasjodazaak twee afge vaardigden hebben het voornemen te kennen gegeven Delcassé, den minister van-buiten- 1 mdsche .zaken, te in'erpelleeren over Fasjoda en alles wat daarmee in verband staat. Gelukkig is John Buil niet zóó heet geba kerd dat den Franschen volksvertegenwoor digers geen tijd zou worden gelaten voor een ruilige gedachtenwisscling eerst nadat keizer Wilhelm te Berlijn zal zijn teruggekeerd, zou Engeland zijn protectoraat over Egypte af kondigen, waardoor Frankrijk voor de keus zou worden gesteld vrede te-nemen met deze verraderlijke daad of een oorlog aan te gaan, waarbij Engeland het best zou varen Ditmaal schijnt het toch werkelijk ernst te worden met de definitieve oplossing der Kre tasche kwestie. De vier zoogenaamde Kreta-mogendheden zijn het eindelijk eens geworden over den weg die daartoe moest worden ingeslagen en wat nog wel zoo belangrijk is, ze zijn, sedert zij dieu zijn opgegaan tot nu toe eensgezind gebleven. De sultan en zijn raadslieden konden alzoo niet tegen haar op, hebbeu voor de overmacht moeten zwichten, en moeten toestemmen in de ontruiming vau het eiland door de Turksche troepen en ambtenaren, waarmede thans geregeld wordt voortgegaan. De christelijke bevolking van hel eiland dringt nu dagelijks onstuimiger aan op de onmiddellijke aanstelling van prins George van Griekenland tot gouverneur-generaal en diens spoedigen uitocht als zoodanig teChania Dat dat mettertijd, en waarschijnlijk al reeds voor Nieuwjaar werkelijk zal geschieden, mag a!s tamelijk zeker worden aangenomen, daar op het oogenblik geen enkele der zes mogendheden zich meer tegen die beuoeming verzet. Edoch, prins George mag alle goede eigenschappen ook in nog zoo hooge mate bezbten, hij heeft niettemin nog nooit de gelegenheid gehad om zijn bijzondere gaven als regent en als staatsman te toonen, en de bewijzen te leveren dat hij in staat is om zulk een onmogelijk volk als de Kretenzen behoorlijk te regeeren. De mogendheden wen- sc.hen hem dan ook gedurende den eersten tijd vau zijn bewind een in de regeeringskunst beproefd man ter zijde te stellen, en zij zou den daartoe weer het oog hebben geslagen op den gewezen Zwitserschen bondspresident Numa Droz, terwijl de leider der christen- Kretensen Sfakanakis, de voorzitter der zoo genaamde Nationale Vergadering, hem even eens als raadsman zou worden toegevoegd. Ook willen de mogendheden, alvorens tot het instellen van een geregeld zelfstandig bestuur over te gaan, eerst op het eiland volkomen de rust en de vrede tusschen de christenen en de moslims herstellen, en daartoe een krachtige en voldoend sterke gendarmerie, hoofdzakelijk uit niet-Kretenzen bestaande, instellen. Een inzender in den Figaro heeft den horoskoop van het nieuwe ministerie door woordschikking trachten te trekken. Aldus De F REYCINET V I GER Kra N tz D UPUY Delombr E Leygue S Gu I LLAIN Delcass E Lo C kroy Peytra L Lebr E t Fin de Siècle Houdt dat een belofte in voor zijn bestaan tot het jaar 1900 vraagt de Figaro. Wij zullen zien, maar deze ho roskoop lijkt onder de tegenwoordige tijds omstandigheden wel een beetje twijfelachtig. Men verzekert, dat de schriftkundigen, na onderzoek hebben verklaard, dat het veel besproken petit-blea geschreven is door lui tenant-kolonel Von Schwartzkoppen, den Duit- schen militairen attaché te Parijs, tijdens het Dreyfusproces. De Fransche kerk nabij Bangkok is 19 en 20 September door Siameesche politie en Siameesche soldaten geplunderd, die een on derzoek deden naar verboden alcoholische dranken. De bende stond onder bevel van een Engelschen officier in Siameeschen dienst. Het altaar werd met bajonetten opengebroken en het sacrament, de kruisen, schilderijen, versieringen enz. werden vernield. De deuren werden opengebroken en de slaapkamer van den Franschen zendeling werd geforceerd. Te Bangkok en in de provinciën heerscht. groote wanorde, de toestand is ernstig. Ka beltelegrammen over het gebeurde worden door de Siameezen opgehouden. PARIJS, 8 Nov. De Russische regeering zond aan de Fransche regeering en aan het Vaticaan een nota, waarin zij verklaart het Fransche protektoraat over de katholieken in ,het Oosten onverkort te erkennen. Op dit oogenblik zijn de betrekkingen tus schen Frankrijk en Turkije uiterst gespannen. Italië's troonopvolger? Donderdag 3 No vember werd in de kapel van den H. Zweet doek te Turijn het doopsel toegediend aan den eerstgeboren zoon van den hertog en de hertogin van Aosta, broeder en schoonzuster van koning Humbert. Mgr. Richelmy, aarts bisschop van Turijn, verrichtte de plechtigheid en hield daarna een toespraak tot de aanwe zigen, waaronder ook koning Humbert en koningin Margherita met geheel het konink lijke Huis. De doopeling werd genoemd Amedeus Humbertus enz. Wijl men vreest, dat het huwelijk van den kroonprins Victor Emanuel met prinses Helena van Montenegro kinderloos zal blijven, ziet men in dezen jonggeboreue den vermoedelij- ken troonopvolger van het huis van Savoye. Koning Humbert heeft te dezer gelegenheid 100.000 lire geschonken aan de armen en liefdadigheidsstichtingen van Turijn. ROME, 7 Nov. Door den ministerraad is volmacht gegeven aan generaal Pelloux, om de noodige maatregelen te nemen ter voor- komiug van herhaling der wanordelijkheden, die zich in het vooqaar hebbeu voorgedaan in verband met de hooge graanprijzen en indien hij het noodig oordeelt, mag hij de invoerrechten op graan verlagen van 71/2lire op 5 lire. Volgens bericht uit Peking is de Chineesche generaal Tunfusjan met zijn troepen niet teruggetrokken van Peking, doch blijft hij in de onmiddellijke omgeving gekampeerd. Een aantal hooge beambten van het paleis en anderen, slavinnen en hofdames, zijn op last van de keizerin weduwe om het leven gebracht. De keizeriu wil de oude militaire taktiek weder invoeren. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 10 November a.s., WAALWIJK, 9 Nov. 1898. Sociëteit »De Gezelligheid". Ter heriDuering aan den zoo uitmuntend geslaagde boottocht der sociëteit »de Gezel ligheid naar de Vlootrevue op 15 September jl- zlJn dezer dagen door de leden der nu ontbonden regelingscommissie, aan genoemde sociëteit ten geschenke aangeboden twee fraai geëncadreerde, groot formaat photografiën dè eene voorstellende de aankomst van H. M. de Koningin te Moerdijk en de gereed liggende koningssloep de andere een der mooiste groepen var. de legerrevuc op de Renkumer heide. Door het bestuur der Sociëteit is bedoeld geschenk met erkentelijkheid aanvaard. Eerste winterconcert der harmonie l'Espérance De rij der winterconcerten zal dit jaar worden geopend door een van Waalwijks' beste gezelschappen, door de harmonie l'Es pérance. Deze zal nl. Maandagavond 14 dezer h£re eerste- winteruitvoering geven op de harmoniezaal bij den heer Chr. v. d. VVërff Naar wij reeds kunnen raededeelen - heeft deze vereeniging zich de medewerking ver zekerd van een paar eersterang artisten- dit gevoegd bij de heerlijke muziek, welke' ge noemde harmonie steeds ten gehoore brengt geeft de zekerheid op een genofvollen avond (een aanmoediging van onzen kant tot druk be- zoek, lijkt ons dus ten volle overbodig) en zal 1 Espérauce bij hare eerste winteruitvoering opnieuw het bewijs zien, hoe men hare po gingen om 't Waalwijks publiek aangename en gezellige avonden te verschaffen, op prijs weet te stellen, door ieders tegenwoordigheid. Laugstraatsche administratieve vereeniging. Door de Langstraatsche administratieve vereeniging werd alhier 11. Zaterdag eene vergadering gehouden op Musis Sacrum. De heer Vau Santen, secretaris van Sprang leidde het punt in „Getuigen bij de akten van den Burgerlijken Stand." Door den heer Van Dijk, burgemeester der gemeenten Sprang en Vrijhoeven-Cappel werden besproken „Het door de gemeente té leveren contingent in de lichting voor de Nationale Militie in verband met het voorstel- Coolen en art. 1, 9, 14 en 4 der Miliüewet Spreker vond het plan practisch onuitvoerl baar, terwijl hij de gemeente onbevoegd achtte, subsidieering voor een dergelijk plan te verleenen, terwijl hij dit in strijd vond met den geest der wet (art. 4), aangezien volgens het plan Coolen vermomde plaatsvervanging zou geboren worden. 6 De uitgaven daarvoor uit de kas der ge- raeente zijn, volgens zijne meening, niet te rangschikken onder uitgaven, die door de wet aan de gemeenten zijn opgelegd. De heer Van Heijst, burgemeester van Baardwijk, hield eenige besprekingen over den hoofdelijken omslag. Vccuitvocr. In de afgeloopen maand zijn uit Nederland langs het Belgische grensstation Esschen naar het buitenland verzonden 970 waggons vee tegen 740 waggons in October 189? De totale uitvoer bedroeg 9520 stuks vee ter aangegeven waarde van ruim f 840.000. Vrijwillige oefeningen. Aan het voorbereidend militair onderricht wordt over het geheele land deelgenomen door ruim 10.000 jongelieden.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2