Geldleening. Burgemeester en Wethouders AITOON TIELEÜ Advertentiën Notaris RANT, GELDLEENING Visitekaartjes vanaf 60 cent de 100 met Enveloppen, Handelsberichten. publiek verkoopen: A. Een geheelen inboedel. B. Bouw- en melkgereed- schappen en werktuigen, groot f14000, maken bekend Bestelt uwe Te Waalwijk aan de le Zeine: D. Vee een koe, een schot, een hokkeling, een kalf, 2 varkens, 16 kippen en haan. Uit de Hofwereld. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. schrijft Dat zich aan de reis ran onze Koninginnen weer vermoedens en praatjes zouden vastkoo- pen omtrent de toekomstige plannen, was te voorzien en bij de bestaande hartelijke be trekkingen tusschen H. M. en het Weimarsrhe hof, is het geen wonder dat telkens op nieuw het verhaal komt van een aanstaande verloving met een kleinzoon van wijlen onze Prinses Sophie. Dat te eeniger tijd dit vermoeden van de profeten nog wel eens kon worden bewaarheid, is mogelijk. Maar dat wij reeds zóo spoedig den dag zullen zien aanbreken, waarop onze jonge Koningin in het huwelijk treedt, dat 't gerechtvaardigd zou zijn daar over nu reeds met schijnbare zékerheid te spreken, moet ik voor de zooveelste maal ontkennen. Daargelaten de vraag of er werkelijk al ernstig sprake van is van huwe lijks-plannen in dien zin, dat de toekomstige Prinsgemaal feitelijk reeds zou zijn aangewezen wat ik bepaald niet geloof en goede rede nen heb om niet aan te nemen, mag het wel als vaststaande worden beschouwd, dat Koningin Wilhelmina niet in het eerste jaar van haar regeering in den echt zal treden. Hoewel meesteresse en meer dan iemand anders gerechtigd oin over haar lot zelf te beschikken is de Koningin als jonkvrouw gehecht aan de oud-hollandsche traditie om in alles, wat maar van eenigszins intiemen of teederen aard is, haar Moeder te raadplegen en als haar vertrouwelinge te behouden. En nu is het mij bekend dat Koningin Emma liefst zou zien, dat de Koningin eerst in haar twintigste levensjaar in het huwelijk trad, althans niet vroeger. Ik zou u dus zeer in bedenking willen geven aan de geruchieu omtrent een spoedige echt verbintenis of van een reeds in den engen kring der koninklijke familie tot stand gekomen verlovingbij de Stuttgarter bruilofsfeesten tot een feit geworden, geen onvoorwaardelijk geloof te hechten eu daarbij eventueel, bij voorgezette melding, een flink vraagteeken te plaatsen. Dezer dagen werd in hetzelfde verband, ook te Amsterdam verzekerd, dat de officieele verloving in April 1899 zou volgen, want 't geheele paleis op den Dam werd inwendig gerestaureerd. Nu is dat laatste feit waar, doch die restauratie bestaat een voudig in gewoon onderhoudswerk, in het schilderen van wanden eu corridors, deuren, kozijnen en trappen, die bii de jongste feesten nog al wat hebben geleden. Men schrijft uit Apeldoorn dd. Zondag: Het prachtige herfstweder lokte velen dezen middag naar buiten, vooral nu de kleurscha- keeringen op de verschillende lanen zoo prachtig mooi zijn. Nog meer echter nu men wist dat H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Moeder waren uitgereden. Om streeks 3 uur was de Paleislaan dan ook geheel bezet, toen HH. MM. terugkeerden. H. M. de Koningin was met de hertogin van Albany in het eerste open rijtuig gezeten, H. M. mende zelt. H. M. de Koningin- Moeder zat met de hofdame der hertogin van Albaöy in het tweede rijtuig. Eigenaardig is het, dat telkens als H. M. de Koningin uitstapt, Zij iederen keer een klontje suiker aan de paarden geeft, die Haar 11a het uitstappen van het rijtuig onmiddellijk door een lakei gebracht worden. De beestjes weten het alzoo, dat ze, als ze voor het paleis staan, al omkijken of H. M. komt. Bevoegdheden der politie. Naar Het Vaderland verneemt, is door den minister van justitie een commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. Snijder van Wissekerke, raad-adviseur aan het departement van justitie, mr. Kist, procureur-generaal te Arasterdam, en de hoofdcommissarissen van politie te Amsterdam, Rotterdam en 'sGra- venhage, die tot taak heeft het doeu van voorstellen tot betere regeling van de be voegdheden der verschillende autoriteiten in zake politie en tot meerdere verzekeiing van openbare orde en veiligheid, vooral wat het toezicht op vreemdelingen betreft en den verderen opsporingsdienst. Sluiten van winkels op Zondag. Hieromtrent schrijft de Tilb. Ct. De winkels, iu manufacturen en aanverwante vakkeu, zijn wederom opgeroepen omopa.s. Dinsdagavond te halt negen op de bovenzaal van den heer Oppermans, Heuvel, de eind beslissing te nemen in zake het vaststellen van het sluitingsuur der winkels op Zon en Feestdagen. Wij kunnen den H.H. winkeliers in manufacturen enz. niet genoeg aanraden om alsdan aanwezig te zijn en te handhaven het voorloopig besluit der vorige vergadering om één uur als sluitingsuur aan te nemen, te meer daar de commissie alstoen uit de aanwezige winkeliers benoemd, en belast werd met een onderzoek in te stellen naar den toestand betreffende Zondagsrust in Breda en 's Bosch, nu rapporteert in deze concurrentie der genoemde steden geene bezwaren meer te zien, omrede uit dat onderzoek blijkt dat aldaar de Zondagsrust reeds hij verschillende concurrenten geheel of gedeeltelijk is inge voerd en er tevens stappen worden gedaan om minstens des middags te 12 ure te sluiten. Het zoude o. i. te betreuren zijn, wanneer nu de gelegenheid zich voordoet, en niemand er schade bij kan lijden, de in te voeren maatregel niet met beide handen aangegrepen werd en allen niet met het voorstel van het comité overeenstemden. Wij willen echter vertrouwen datnu Tilburg, de groote ka tholieke stad, den eersten stoot gegeven heeft in Noordbrabant om tot de Zondagsheiliging te komen er niet één winkelier meer bezwaar zal hebben, doch op de a.s. vergade ring met algemeene stemmen tot den eersten stap besloten worde. Transatlantische Duivcnpost. I11 de jongste jaren kwam herhaaldelijk voor, dat eene groote passagiersboot op hooge zee averij leed ten gevolge waarvan zij dagen achtereen tot speelbal werd van weer eü golven, zonder dat de familiebetrekkingen van de passagiers en de equipagealsook de reederij eenige tijding konden ontvangen omtrent de oorzaak van het uitblijven der boot en waar zij zich bevond. Ten einde deze ongerustheid voor het ver volg zooveel mogelijk tegen te gaan, heeft de Hamburg-Amerika-lijn voorbereidende maat regelen getroffen, om met het begin van het aanstaande voorjaar al hare passagiersbooten van postduiven te voorzien door middel waarvan de gezagvoerders aan de directie niededeelingeu kunnen doen van alle gewich tige gebeurtenissen, aau de boot op hooge zee overkomen. Voornamelijk de proefnemingen der Fran- sche Cie. Tarnsatlantique hebben bewezen de ongegrondheid der bewering, als zoude de postduif op het eindelooze vlak der zee geen herkenningsteeken vinden voor den tehuisweg. De postduif vliegt ca. 3000 kilom. over zee; daar dit ongeveer de halve afstand is tusschen Europa en Amerika, wordt de postduivendienst voor het Transatlantische scheepvaartverkeer uitvoerbaar, wanneer de van Europa uitgaande boot in de eerste drie of vier dagen in Europa en daarna in Amerika tehuisbehoorende dui ven uitzendt of omgekeerd. Uitgaan in Amsterdam Over 1897 bracht te Amsterdam de belas ting op openbare vermakelijkheden ruim f 57000 op, hetgeen als 5 percent der bruto opbrengst wijst op een uitgaaf van schouw burgbezoekers ten bedrage vau één millioen 143 duizend gulden Alweer een Moord. Zondagavond circa half zeven werd de fabrieksarbeider Hendrik Stevens van Budel in de gemeente Maarheeze (L.) met een scherp voorwerp in het linker dijbeen gestoken, met het treurig gevolg, dat hij onmiddellijk over leed. De vermoedelijke dader is door de marechaussees uit Budel aangehouden. Aanrandingen. Te Vucht werd Zondagavond een dochter van den Koperslager Mterwijl zij op de markt voor hare woning stond, door een voorbijganger onverhoeds aangevallen en met een mes over de beide armen en handen gesneden. Een paar passen verder ontmoette dezelfde persoon mejuffrouw P., welke hij eveneens een snede over schouder en arm toebracht, echter zouder haar te verwonden, alleen de kleeren waren doorgesneden. Op het hulpgeroep der meisjes nam de schurk de vlucht. Hij wordt vermoed iemand te zijn uit Sint Michiels Gestel. De wonden van de dochter van M. zijn niet gevaarlijk en door dokter Hillen ver bonden. Dinsdagavond heeft in Den Haag een persoon wegens teleurgestelde liefde, het voor werp zijner miu, een dienstbode in een perceel aan de Nieuwe Haven, een steek met een dolkmes aan 't strottenhoofd toege bracht, 11a 't slachtoffer van zijn wraakneming naar buiten te hebben gelokt door aan te bellen. Aanvankelijk liet de toestand der dienstbode zich gevaarlijk aanzien, maar thans is zij buiten gevaar eu wordt in het gemeente- Ziekeuhuis verpleegd. De dader is gearresteerd op 't door de getroffene aangegeven signalement. Het dolk mes had hij over een heining van een tuiü geworpen. Een gunstig oogcnblik. Adriana D. te Son (Noordbrabant) geraakte bij het spoelen der wasch in de Dommel en zou er zeker het leven niet afgebracht hebben, hadde haar minnaar, die van Breugel kwam, wat weten verliefden toch op hun tijd te letten het onheil niet reeds van verre opgemerkt. Haastig wierp hij zijn klompen uit, eu draafde bijna buiten adem naar de plaats des gevaars. De jonge man aarzelde geen oogenb'iik, toen hij het verraderlijk element bereiktezonder zich te bezinnen sprong hij te water en had het geluk zijn dulcinea, die reeds in zinkenden toestand verkeerde, nog tijdig op het droge te brengen. Geen geschikter oogeoblik, meende ouze vriendkon er afgewacht worden, om het jawoord te vragen, eu dit werd erkentelijk gegeven tusschen een stroom water, dien de drenkelinge uit het overkropte binnenste, en een diepen zucht dien zij verlicht uit het beknelde hart loosde. Hij was gelukkig. Zij niet minder. Aan zijn zijde keerde Adriana, druipend van 't water, maar met zaligheid in 't hart naar huis terug met eeu angstigen blik ter zijde, uu eeus rechts, dan weer links, of er ook oogen waren om dit tooneeltje te be spieden. llcusden8 Nov. Gisteren werd door de heeren Verhoeven alhier met nog eenige heeren een klopjacht gehouden onder Oud- heusden, waar niet minder dan 57 hazen, 4 fazanten en 1 vischotter werden neergescho- schoten. Meu behoeft dus hier niet over de schaarschte te spreken. Onze gemeente-bode L. Reis hoopt 10 Nov. a. s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren in dienst der gemeente trad. Het grootste gedeelte van die jaren heeft hij als gemeente veldwachter doorgemaakt. Het zal den geachten jubilaris wel uiet aan belangstelling ontbreken. AluikcrK, Naar wij vernemen zijn ree 's door een drietal heeren,der alhier op te richten fanfare een dertiental nieuwe instrumenten aangekocht bij de bekende fabriek der heeren Kessels te Tilburg. Deze week worden zij hier verwacht. De heer Snijders van Raams- donkvter zal als Directeur optreden. Bussen, 7 Nov. De Raad der gemeente alhier heeft in zijne j.h Vrijdag gehouden vergadering vastgesteld de begrooting over het dienstjaar 1899 op een bedrag van f 14126.561/2 in ontvangst en uitgaven. Zondagmorgen ongeveer tien uur kwam een groote haas zeker geen afschaffer in volle vaart tegen de achterdeur van 't Café Heessels aangerend eu toen de hospes hem binnen verzocht, had sinjeur geen (rek, sprong terug, maar kwam ongelukkig voor hem in een opening voor een nabijzijnd kelderraam terecht, waar hij door den schoonvader des kasteleins, een krassen ouden heer van 79 jaar, handig werd afgemaakt. Loonopzand, 7 November. De groote zaal van den heer E. Van Hoorn was gisteravond goed bezet, zoo zelfs, dat sommigen zich met staanplaatsen moesten behelpen. En ze bleef goed bezet tot het einde der uitvoering. Geen wonder, de aanwezigen genoten van de schoo- ne muzieknummers, door een achttal der beste muzikanten onzer „Sophia's Vereeniging" ten gehoore gebracht, en van de komische stukjes van den heer M. Van Vugt uit Vlijmen, verdienstelijk begeleid door den heer A. Pij - nenburg alhier. De heer Van Vugt wist zijne toehoorders te boeien door eene ongekunstelde voordracht en door een gebarenspel, dat tot lachen dwong. Zijn eerste optreden heeft hier goed voldaan„tot weerziens» roepen we hem gaarne toe. De valkenvangst is reeds afgeloopeu, wel een maand vroeger dan in sommige jaren. De heer Mollen had dit jaar drie plaatsen uitgekozen, nl. Valkenswaard, Hoo- geraierde en Loonopzand. In het geheel zijn er 25 valken gevangen, waarvan in Loonop zand alleeu elf. Een twintigtal, die voo:af besteld zijn, worden te Valkenswaard gedres seerd eu daarna naar Engeland opgezonden. Waspik, 7 Nov. De heer J. B. Vekemans, volontair ter gem. secretarie alhier, is door burgemeester en wethouders van de^gemeente Dongen benoemd tot ambtenaar ter secretarie aldaar. GORINCHEM, 7 Nov. De aanvoer van granen wa9 heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 7,90 a 8,15, roode dito f 7,25 a 7,40 witte dito f7,50 4 7,75, inl. rogge f5,60 a 5,70, buitenl. dito f5,25 a 5,50, gerst f 4,50 a 4,75, haver f3,50 a 3,65, duiveboonen f6,50 a 6.75, blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 199 runderen le qual. Kalfkoeien f 190 k 210 Kalfvaarzen f130 a 150 Melkkoeien 1120 140 17* .jarige ossen f 80 k 100 Guiste vaarzen f 70 a 90 Pinken f 50 i 60 Graskalveren f 30 k 40 Nuchtere kalv. f 8 a 12 Aangevoerd 2 vette varkens van 16 a 18 ct., per half kilo, 420 biggen van f 5,— a 10.— per stuk. Eieren f 1.75 a 2.per 26 stuks. Boter 65 a 72 ct. per 1/3 kilo. ROTTERDAM, 7 Nov. Binnenlandsche granen. Tarwe, die heden mid delmatig was aangevoerd, moest, vooral in de mindere soortenlager worden afgegeven. Per heet. f 6.25 a f 7-80, extra puike soort nog daar boven, en per 100 kilo f 8.50 f 9.40. Canada- tarwe f 5,90 f 6 15. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassclie De beste f 4.75 k 5.75. Dito mindere f 0,0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 8,40 a .9— mindere f 0,— a 0,—beste Zomer f4.90 a 5,30; mindere f0,a 0. Haver. De beste f 3.k 3.90. Bruine boonen de beste f 10,75 a 11,75 Witte boonen. De beste f 11.k 12. Blauwe erwten. De beste f9.25 a 9.75 Paardenboonen. De beste f0.0. Duivenboonen van f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak, goed f 0.a 0,—; Zomerzaad f0,af 0.—. Kanariezaad f5.tot f6.50 ROTTERDAM8 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 31 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 529 vette runderen 1898 magere dito, 698 vette en graskalveren, 76 nuchtere kalveren, 9 schapen of lammeren, 4 varkens, 324 biggen, 4 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 31 a ct. 2e kw. 26 k ct 3e kw. 20 a ct. Kalverenle kw. 45 ct., 2de kw. 39 a ct.3de kw. 33 a ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bereen van A. HOOGENDIJii Jzn. Ylaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f 21,50 p. ton. bruinblanke Bergertraan £26,— 0 blanke Bergertraan £30,— g Maaslevertraan f p. ton Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in fewone fusten van pl.m. 00 L. f 19.p. 100 L Nat. Med. levertr le soort f p. ton 0 h u (stroogeel) 2e 0 f 47.p. ton Stoommedicinale levertr. le f 52.p. ton te Waalwijk, zal voor de Weduwe en Kinderen J. PIJNENBURG te Waalwijk, I Provisioneel ter herberge van CHRIST. APPELS, te Waalwijk, op Woensdag 16 November 1898, definitief in de Koornbeurs bij TH. VAN LOON, te Waalwijk, op Woensdag 30 November 1898, telkens 7 uur des avonds, Koop I. Een landbouwershuis met stallen en schuur, groot ongeveer 13 aren. Koop II. Het perceel Weiland, grenzende ten zuiden van koop I tot aan de 2e Zeine, groot ongeveer een hectare. Koop III. MASSA van koopen I en II, groot 1 hectare 9 aren 40 centiaren. II. Op Vrijdag 2 December 1898 's morgens 10 uur (zijnde de marktdag vóór St. Nicolaas) ten woonhuize van de Weduwe J. PIJNENBURG, in de le Zeine te Waalwijk, waaronder hoogkar aardkar, melkwagen ploeg eggekruiwagen paardentuigen koebeugels, musterd; C. gedorsoht en ongedorscht graan 8000 Va kg-, drieshooi stroo5-jarig hout op struik, vruchten te velde. van Waalwijk; Gezien het door Heeren Gedeputeerde Staten van Noordbrabant goedgekeurde be sluit van den raad dier gemeente van 4 October 1898houdende het plan tot het aangaan eener tegen eene rente van 3Va van tiet no minaal bedrag, lo. Het eerste gedeelte dier leening wordt opengesteld tot een bedrag van f 3000; 2o. Geene inschrijvingen worden aangenomen die lager zijn dan 971/s 3o. De inschrijvingsbiljetten, met vermelding op den omslag ngeldleening der gemeente Waalwijk" moeten bij den Burge meester zijn ingekomen vóór of op 15 November aanstaande, op wel ken dag ten raadhuize om elf UUT voormiddags, de opening in het open baar zal plaats hebben; 4o. Het bedrag der aangenomen inschrij vingen moet worden gestort ten kantore van den gemeente-ontvanger van Waal wijk, vóór of op 1 December eerst komende, zullende aldaar de schuld brieven met de coupons worden uitge reikt. Het plan der geldleening ligt ter inzage ter secretarie en is op aanvraag kosteloos verkrijgbaar. Waalwijk, 31 October 1898. Burgemeester en Wethouders voorn Be Burgemeester K. DE VAN DER SCHUEREN. Be Secretaris F. W. VAN LIEMPT.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3