Nummer 94. Zondag 27 November 1898. Tweede Blad. DAMES, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Turkije. Amerika. Reclame. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. Schrijft Heidens, Bee- zel, om GRATIS Hand leiding, GLANSSTIJ- VEN. Het Fransch-Italiaansche handelsverdrag, dat Maandag, te Parijs is onderteekend, maakt een einde aan den tarieven-oorlog tusschen beide landen, welke vele jaren heeft geduurd tot groote schade voor beider belangen op handelsgebied en tot voordeel voor Duitschlands handel en Duitschlands industrie, die, zoodra er hier of daar nog maar iets tusscheu kan, hemel en aarde in beweging brengen om het beoogde doel te bereiken Feitelijk had men zulk een langen duur van het economische geschil niet verwacht te Parijs zoomin als te Rome en van welken aard de te overwinnen moeielijkheden waren, valt af te lei !en uit het feit, dat de eigenlijke onderhandelingen meer dan twee jaar hebben geduurd in de diepste stilte en dat zij telkens weer werden afgebroken en hervat. Zooals men zich herinnert, meende de Fransche Republiek indertijd, dat de af breking der handelsbetrekkingen met het Apennijnsche Schiereiland een geducht poli tiek wapen zou zijn en dat Italië het hoofd spoedig in den schoot zou leggen, wilde 't niet komen tol algeheelen ondergang. In werkelijkheid heeft men aan beide zijden schade geleden in de eerste maanden van dit jaar voeide Italië voor 110 milliocn 623000 lire of francs naar Frankrijk uit en bedroeg de invoer iu Italië uit Frankrijk 114 millioen 370.000 francs een vermeerdering van Italie's invoer in Frankrijk van 3Vj millioen en een vermindering van Frankrijks uitvoer naar Italië van ongeveer tien millioen). Zoo trof Frankrijk zichzelf evenzeer als Italië en 't zal wel zijn iu de overtuiging dat een tarievenoorlog een tweesnijdend zwaard is, wondend gebruiker en beoorloogde beiden, dat de Republiek zich wat tegemoetkomender en meegaander heeft getoond. Eea aangename verassing is het nieuws aangaande de wederzijdsche onderteekening te Parijs zeker geweest voor allen in Italië en in Frankrijk, die de verbetering der on derlinge betrekkingen wenschelijk achten, doch is er werkelijk redeu om het feit ook van een politiek standpunt zoo geweldig te heeten 't Kan zijn op langen termijn, doch voor 't moment behoeft aan een algeheele wijziging der algemeene politiek in Europa toch nog niet gedacht te worden Italië en Frankrijk kunnen heel wel als goede buren elkanders producten ruilen en elkaar te gelegener tijd eens een vriendelijkheid toeroepen, zonder dat daarom de triple-alliantie onmiddellijk begint te wankelen Maakt men te Parijs berekeningen in dezen zin, stelt men werkelijk de handelsovereen komst tusschen Italië en de Republiek gelijk met een wig, welke de triple alliantie zal doen uiteensplijten, dan loopt men kans deer lijk teleurgesteld te worden en gelogenstraft door de feiten Volgens bericht uit Tanger is de Marrok- kaansche regeering voornemens, zich tot de mogendheden te wenden, om te protesteeren tegen Frankrijk's plannen met betrekking tot het grondgebied van Marokko. Volgens bericht uit Petersburg verwacht men aldaar, dat het na den terugkeer van keizer Wilhelm te Berlijn, tusschen de mo gendheden zal komen tot gedachtenwisseliu- gen over de Philipijnen. De admiraals hebben een vijftal Turk- sche officieren, die op Kreta aangekomen waren, om het oorlogsrnaterieel in te schepeu, verboden te landen. Het fort Izzedin aan den ingang der Soeda-baai wordt vernield. Prins George vau Griekenland, die bevorderd is tot kapitein ter zee en nog vóór zijn vertrek uit Athene tot admiraal zal worden becioemd, zal de volgende week zijn waardig heid op Kreta aanvaarden. In de Soeda baai zal de hooge commissaris door de admiraals, den president van het uitvoerend comité Sphakanahis, de hooge geestelijkheid van beide geloofsbelijdenissen en een deputatie uit de bevolking, plechtig worden ontvangen. Hij is voornemens, de nationale vergadering zeer spoedig samen te roepen te Kanea en zijn bestuur zal uitgaan van het beginsel van gelijk recht. Zoo zullen een aantal Moham medanen benoemd worden tot plaatsvervan gende leiders van departementen, als er tenminste geschikte persouen kunnen gevon den worden. Hel anti anarchistisch congres is Don derd^g Ro-np geopend. De minister van buitenlandsche zaken Canevaro heette de buitenlandsche vertegenwoordigers welkom. Hij zeide dat hij zich de moeielijkheden van de taak van het congres niet ontveinsde. Het congres koos Canevaro tot voorzitter. Voor rekening van de „Evening News" zijn Dinsdagmiddag zeven redacteurs en een luchtschipper per luchtballon vau Londen naar Parijs vertrokken. Nabij Lancing, op korten afstand van de zee, oordeelde men het in verband met een storm, die opstak, noodig te dalen, wat zeer moeilijk bleek, doch ten slotte gelukte. Eén der redacteuren liet zich, uit vrees van naar zee medegesleurd te wor den, van een hoogte van 50 voet uit het schuitje vallen. Hij werd ernstig gekwetst. Be Palestina—Reis. Van de verschillende reisgenooten uit Pa lestina, die langzamerhand als voorhoede, van den Keizer en de Keizerin hier terugkeeren, krijgt men vele bijzonderheden te hooren, die tot de conclusie wettigen dat zij het beste hebben gehandeld, die niet mede hebben ge daan aan de corveeón van den grooten pel grimstocht naar het Heilige Land. Hitte en stof moeten onbeschrijfelijk en de inspanning die men vergde inderdaad buitengewoon groot geweest zijn, zoodat het geen wonder is, dat de Keizerin er ten slotte niet meer tegen op gewassen was. Bij den rit te paard eu in het rijtuig van Haifa naar Jaffa en verder was bijvoorbeeld de geheele keizerlijke stoet dagen lang in een ontzaggelijke ondoordringbare stofwolk gehuld, die bruingeel van kleur en zoo dik was, dat men haar kon snijden en dat zij mensch en dier bedekte. De paarden vielen in grooten getale neer; bij de driuk- putten werd men handgemeen met de inboor lingen en bij Jeruzalem moesten de putten met behulp van soldaten voor het gebruik van het keizerlijke kampement worden vrij gehouden. Wat men zoodoeude ondervond, naast de voordurende inspanning en de ver ontrustende geruchten betredende anarchisten uit Egypte, is waarschijnlijk van grooten in vloed geweest op de aanmerkelijke besnoeiing van het program. Niettegenstaande de ver zengende hitte was de Keizer bij den intocht in Jeruzalem in een kostuum, dat op buiten gewone wijze berekend was en gewerkt moet hebben op de verbeeldingskracht van de saamgestroomde Oosterlingen en waarin hij er uitzag als een soort van Lohengrin. Hij droeg den witten wapenrok van de kurassiers met schittereud pantser en den staleu helm, waar boven een zilveren adelaar zijn vleugels uit breidde, en van zijn schouders golfde een witte zijden mantel, waarin oranjekleurige strepen gewerkt waren. Er was gezorgd voor schilders eu fotografen, om alles tot blijvend aandenken te vereewigen. Aanslag op den Czaar. Uit berichten in Oostpruisische bladen blijkt nu, dat Czaar Nicolaas, toen hij vier weken geleden met een extratrei» van de begrafenis plechtigheid te Kopenhagen terugkeerde, op de lijn tusschen Berlijn en Koningsbergen, in de buurt van het kleine station Böhmenhöf.n in Oost Pruisen, door de oplettendheid van een baanwachter bijtijds aan een groot onge luk ontsnapt is. Aan de spoorbrug bij dat station was men met herstellingen bezig en des nachts had men de daarbij gebrnikte stel lage over de rails op de brug laten staan. De baanwachter vond het daar, en kon het nog juist uit den weg ruimen voordat de snel trein aankwam die (uit voorzichtigheid?) aan den extratrein van den Czaar voorafging, De baanwachter was zoo verschrikt eu door de inspanning zoo overmand, dat hij er ziek vau werd en nu nog altijd in een ziekenhuis ligt Er zijn heimelijk nasporingen gedaan om te weten te komen of de stellage slechts tenge volge van nalatigheid op de brug is blijven staan, dan wel of er zooals men in zulke gevallen iu enkele kringen zoo graag ver moedt misschien booze bedoelingen bij in 't spel zijn geweest. Het verzoekschiift naar aanleiding van de steeds stijgende vleeschprijzen, dat het dagelijksch bestuur en de raad van Berlijn tot den rijkskanselier willen richten, gaat vergezeld van eeu memorie waarin de directeur van het Berlijnsche slacht- en veehuis met statistieke gegevens bewijst dat de Duitsche landbouw en veeteelt niet meer in staat is om alléén in het graan- en vleeschverbruik van de aangroeiende bevolking van Duitsch land te voorzien. In de laatste vijf jaar b.v., leest men daar, is de Duitsche bevolking met 6 percent, de Duitsche veestapel slechts met 3 1/5 percent toegenomen. Het jaarlijksch vleeschverbruik is in Duitschland met bijna 3 millioen Doppefeentner toegenomen, terwijl in hetzelfde tijdsverloop door het verbod op den invoer van buitenlandsch vleesch ook nog met nagenoeg een millioen Doppel- zeutner is verminderd, zoodat de bevolking nu bijna 4 perceut minder vleesch krijgt dan haar normale behoefte aan vleesch bedraagt. Nu waren volgens de officiöele berichten Denemarken en Holland geheel vrij van veeziekten, en in België en Oostenrijk waren in den laatste» tijd slechts enkele gevallen daarvan, terwijl op den 15den October iu Duitschland nog 5634 stallen in 881 gemeen ten besmet waren. Onder die omstandigheden noemt de memorie het onbegrijpelijk waarom men het verbod van invoer uit aangrenzende landen, waar geen ziekte was, handhaafde het zou zeker meer aanbeveling verdieuen als men in het land zeil de ziekten krachti ger bestreed. Luccheni is Maandagnacht onder sterk po litiegeleide naar het tuchthuis overgebracht. Zijn advocaat had het beroep op het hot van cassatie dien dag ingetrokken. De eeuwigdu rende opsluiting is daarmee begonnen. De Keizer van Oostenrijk heeft 20,000 fr. ge schonken voor de armen van Genève, waar schijnlijk omdat het proces zoo kalm is af geloopen. De Keizer heeft voorts de vijf doctoren, die de Keizerin den laatsten bijstand hebben verleend, benoemd tol commandeur van de Frans Joseph orde. De eigenaar van het hotel Beau Rivage, waar de Keizerin logeerde, en drie zijner bedienden, kregen hei gouden Kruis van Verdienste de echtgenoote van deu eigenaar kreeg het Kruis van de Elisabeth-orde. De reis van den Duitschen keizer naar het Oosten, h^eft Tuikije 8 millioen guldeu gekost. Een hevige brand heeft te San Francisco één der voornaamsie hotels en een schouw burg vernield. De schade wordt begroot op een millioen dollars alle decoratiën en toc- neelbenoodigdheden zijn verbrand. Men vreest, dat verscheideneue hotelbedienden om het leven zijn gekomen eeu reiziger is aan de bekomen brandwonden bezweken. WAALWIJK, 26 Nov. 1898 Nat. Militie. Het voor onze gemeente bepaalde contin gent der te leveren manschappen voor de nationale militie, lichting 1899, bedraagt 13. Verbetering. In de notulen der raadsvergadering van 18 dezer, opgenomen in ons vorig nummer bestaat een klein abuis. Ten opzichte van het voorstel der begroo- tingscommissie, om den post van f 275 „salari9 voor den ambienaar belast met het bijhouden der registers van den burgerlijken stand" te verminderen met f 100, staat, dat dit voorstel is verworpen met 6 tegen 4 stemmen, moet zijn met 6 tegen 3 stemmen en een onthou ding; en verder dat de post door burgemeester en wethouders niet was verhoogd, maar uit getrokken zoo als vroeger. Tramverkeer. Mer. schrijft uit 's Bosch aan het Vad.: Zijn de gewone kunstwegen in deze pro vincie tijdens het lange beheer van den vorigeti commissaris der koningin, jhr. Bosch van Drakesteijn, in een uitmuntenden staat ge bracht die ons door inwoners van andere provinciën en dit niet ten onrechte wordt benijd, onder het bestuur van den tegenweordigen titularis, mr. baron Van Voorst tot Voorst, breidt het tramverkeer zich telken jare meer over onze provincie uit; pas is de eene tramweg in exploitatie of voor een andere wordt reeds weer concessie gevraagd, en deze is nog niet verkregen of er worden al weer plannen gemaakt voor andere trajecten. Zoo is 't thans al vrij zeker dat de lijn 's Bosch- Waalwijk, over Geerrruidenberg, Made, Wa genberg eu Terheiden tot Breda zal doorge trokken wordenen 't moet gezegd, men behoeft nu juist geen profeet te zijn om te voorspellen dat deze lijn behoorlijk geëxploi teerd, flinke winsten zal afwerpen. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling der Indische Begrooting werd door den Minister van Kolo niën meegedeeld, dat een kundig ingenieur naar Indie is gezonden ter assistentie van den Gouverneur Generaal bij een nieuw on derzoek naar de wenschelijkheid vaD voortzet ting der werken in de Solo-Vallei nadebevolen schorsing. De Minister sprak het Indische Waterstaats korps vrij van blaam, maar onthief het niet van verantwoordelijkheid. U. M. de Koningin—Moeder. Gisterenochtend heeft H. M. de Koningin- Moeder, bij het verlaten van het bordes van het Paleis het Loo, den voet verstuikt. Dr. Vlaanderen, oud-hofarts, die toevallig in het Paleis was, eu dr. Pot, hofarts, verleenden H M. geneeskundige hulp. Des middags deed H. M. de Kouingin, vergezeld vau eene hofdame, benevens deu koetsier-majoor, en een rijknecht te paard, het gewone geleide, haar gewonen rijtoer, ditmaal weder door het dorp. (U. D Post en Telegraphie. Bij gelegenheid van het aanstaande St. Ni- colaasfcest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2, tot en met 6 December a.s. ingetrokken, en zal dei halve bij elk gedurende dat tij-1 vak ter verzending aangeboden pakket een adreskaart behooren gevoegd te ziju. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om ter verzekering van een goede overkomst der pakketten: lo. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voor werpen, in dier voege, dat deze opaldoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zijn; 2o. zoo mogelijk de adressen op den omslag der pakketten te schrijven, en, waar opplakking of aanhechting van een los adres onvermij delijk is, dit zoo vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer geen vrees behoeft te bestaan; 3o. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omnlag zelf geschreven is, een tweede los adres te sluiten. Plan—Coolen. De inschrijving voor de nat. mil. geschiedt volgens art. 16 der militiewet, van een onge huwde in de gemeente waar de vader, of is deze overleden de moeder, of zijn beiden overleden de voogd woont. De toestand van die jon gelingen moet worden beoordeeld op 1 Januari. Zijn zij alsdan naar de regelen der wet in gezetenen, dan moeten zij ook in die gemeente worden ingeschreven. Hij, die terecht in een gemeente is ingeschreven blijft tot de voor de militie ingeschrevenen van die gemeente behooren al verandert hij van woonplaats (ait. 23). Iemand, die dus een dienstplichtigen zoon heeft, gaat vóór 1 Januari a. s. te Tilburg woueu, laat dien zoon op 1 Januari aldaar voor de militie inschrijven en vertrekt daarna weer naar zijn tegenwoordige woonplaats, aan de«Vrijwilliger-Vereeniging" overlatende, zorg te dragen, dat ook voor zijn zoon een vrij williger geplaatst wordt. Aldus schrijft een inzender in de Zw. Ct. Nederlanders in Duitschland. In de Grouauer Nachrichten van 9 Novem ber komen weder twee „uitwijzigingen" uit Pruisen van Hollandsche werklieden als «las- tige Auslaoder» voor. Volgens den Westfalischen Merkur zijn uit VVestfalen reeds tusschen de 30 en 40 Neder- landsche arbeiders als zoodanig verwijderd. Men gaat daarbij zeer onverwachts en snel te werk. «Een nietsvermoedend arbeide», dus wordt aau genoemd blad uit Gronau be richt, wordt op een goeden morgen bij den burgemeester geroepen, die hem mededeelt, dat hij uit het land wordt gebannen. Op de vraag waarom? kiijgt hij een veelbeteekenend antwoord: „gij zijt lastig", eu dan gaat hij onder begeleiding van een politieagent naar het station. Zijn vrouw waarschuwen, behoeft hij niet. Die is iutusschen al door de politie uit haar huishouden weggehaald, om het lot van haar man te deelen. Zoo werden beiden dan als misdadigers, onder politiegeleide, naar de grens gebracht en daarover gezet, met de waarschuwing niet in Pruisen terug te komen". Druncn, 24 Nov. Nauwelijks had ons de telegraaf Dinsdagavond het bericht gebracht, dat de geachte heer A. M. C. Canters, sinds 8 jaren candidaat-notaris in onze gemeente, bij koninklijk besluit benoemd was tot notaris alhier, en deze blijde tijding zich door onze gemeente verspreid, of van alle zijden stroomden de gelukwenschen toe. Den volgenden dag werd van alle huizen, ja zelfs van den spits van den keik'cen, de nationale drit kleur uitgestoken, ten blijke vat)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1