Dll Ti WAALWIJK M EIJL Ti TILBURG, Biljart-Concours I Wi DERJM, Bezooien, OPRUIMING Behangsel papier. Frits Müllers, de wed. w. a vim Advertentiën, kan dadelijk geplaatst worden. BORDEAUX. WITTE en RIJNWIJNEN. Wed.J. B,v. d. Heijden-DeLeeuw, fbof[ Inleg 10 cent per 12 stooten, Winterartikelen. SCHAATSEN. w A a l w IJ K. De Notarissen VERKOOPEN Er biedt zich aan: Steeds verkrijgbaar LIKEUREN Voor het a.s. seizoen: lüï lil! Sluiting 2 Jauuari 1899. HANGLAMPEN, Figuurzaagdoozen, 23 December bij inzet en 30 December 1898bij toeslag telkens nam. 6 urebij dew W. van Falierte VLIJMEN AMSTERDAMSCHE ZONDAG 20 November 1898. (Zonder verlenging), lste prijs: Een versche Ham, 1273X0. Reglement in de zaal aanwezig. Huis- en Décoratieschilder, WAALWIJK. Fijn lakwerkmaten en ge wichten bascules en familiescha— len alle emaillewaren. gegeren, terwijl hoog in het lichtruim de gele keizersstandaard, de purperroode koniogsstan- daard en de witte vaan van Braudenburg met den rooden adelaar wapperden. De volksvertegenwoordigers werden ditmaal onthaald op een zinnebeeldige voorstelling van de macht en de heerlijkheid van den keizer-koning militaire hoogwaardigheidsbe kleders droegen de emblemen van de vor stelijke waardigheid (de rijksappel, de scepter, de kroon en hel zwaard) op kussens voor Wilhelm II uit. In het midden van de Witte Zaal was de keizerlijke troonbaldakijn ge plaatst, gedekt door een gouden kroon en versierd met veeren iu. de nationale kleureo, terwijl kostbare gordijnen van goudbrocaat en purper het geheel bedekten. Op vergulde tabouretten, rond den troonzetel geplaatst, werden de krooninsignes neergezet eD rechts op de onderste trede vau den troon hadden twee in het rood gekleede pages plaats ge nomen, terwijl aan elke zijde stonden de twee grootste manschappen van de lijfwacht in witten wapenrok en brock van dezelfde kleur en met het zwaard in de vuist. Tegen over den kroon stond eeu compagnie van de slotwacht in de paradeuniform uit den tijd van Frederik den Groote. Tegen twaalf uur kondigde het door een fantarecorps aangeheven „Wilhelmus van Naseauwe" in de oude zetting, het vertrek van den stoet uit de kapel aan. In een oog wenk was de Witte Zaal gevuld door de hooge staatsambtenaren, de generaals en eeu veel grooter aantal volksvertegenwoordigers (de helft van het geheele aantal ongeveer) dan in de laatste jaren de openingszitting pleegde bij te woneu. Kort na twaalf uur kwamen de ministers en de gevolmachtigden van den bondsraad twee aan twee de zaal binnen, met den rijkskanselier vorst Zu Hohenlohe en den Beierschen gezant aan het hoofd, een vertoon van galacostuums, overdekt met goud en zilver en met de sterren en linten van verschillende ordeteekens. De loge voor de diplomaten was al spoedig gevuld met belangstellenden en nieuwsgierigen en in de hofloge nam de keizerin rijk met ordeteekenen getooid, plaats. Precies een kwartier na twaalf uur meldde de rijkskanselier den keizer, dat de Rijksdag vergaderd was en door drie slagen met zijn staf op den vloer, kondigde de oppercere inoniemeester de komst van den keizer aan. Twaalf paar edelkuapen, deel uitmakeude van het cadettencorps, gingen onder leiding van hun militairen gouverneur voorop. Dan volgden de hooge en hoogste hofbeambten, de dragers der krooninsigocs, luitenant-generaal graaf Vou Walüersee met den rijksbanier, en dan kwam hij, de met spanning verbeidde, de man op wiens bevel en te wiens cere dit rijke en kostbare vertoon plaats vond keizer Wilhelm II in de witte uniform der gardes du corps met het oranjelint van den Zwarten Adelaar over de borst eo den helm in de linkerhand. En achter hem gingen de prinsen, de beide zoons van den prinsregeut Albrecht, hertog Albrecht van Wurtcmberg, de ertgroot- hertog van Oldenburg en vele anderen nog onder wie de jonge Perzische prins Mirza in de uniform van zijn land. Nadat de vergadering had ingestemd met het „hoch", op den keizer uitgebracht door het oudste lid van den Rijksdag, den Süjarigen heer Lingens, betrad de keizer de treden van den troon en nadat de rijkskanselier de troonrede, in een roode portefeuille geborgen, aan den keizer had ter hand gesteld, deed de keizer voorlezing van het staatsstuk, terwijl allen, de keizerin en de prinses zoowel als de overige aanwezigen, zich van hun zetels hadden verheven. Telkens weder werden verschillende passa ges vau de troonrede toegejuicht, zooals van een menigte als de hier vergaderde, billijker wijze mocht worden verwacht, en aan het slot waren enkele gedeelten door het gejubel bijna niet te verstaan. Nadat de keizer het document had teruggegeven aau den kanse lier verklaarde deze de zitting voor geopend, de Beiersche gezant bracht, vóór den troon staande nog eenmaal een »hoch" uit op den keizer, de vergaderden stemden hiermede in en...,, in dezelfde volgorde als bij den intocht, verliet de stoet de zaal, terwijl de afgevaar digden naar de eerste zitting van der» Rijksdag togen. Wat is het kort begrip van de door den keizer uitgesproken troonrede Van bijzondere verassingen, van onver wachte mededeelingen kan niet worden ge sproken; door officieele en officieuze mede deelingen en ook wel door onbescheiden uit latingen van ingewijden, weet men dagen en weken vooraf reeds, welke de belangrijkste wetsontwerpen zijn, waarmede de regeering de volksvertegenwoordiging zal verblijden en het is werkelijk zeer ongewoon, wanneer de inhoud van genoemde wetsontwerpen nog iets nieuws brengt. Opvallend was de breedvoerigheid, waar mede in de troonrede gesproken werd over des keizers reis naar het Oosten niet minder dan een zesde deel ongeveer van de geheele rede is aan deze reis gewijd, die, conform aan de godsdienstige opvatting van Wilhelm II, een voorname plaats schijnt in te nemen in zijn gevoelsleven. Zoo vond Wilhelm II in verband met deze reis, ook weder eens gelegenheid te spreken van „zijn ambt bij Gods genade" en een soort van gelofte af te leggen met betrekking lot de eeuwige waar heden van het christendom." Aangekondigd werden wetsvoorstellen betreffende de verdere ontwikkeling van de sociale wetgeving, als hoedanig werden genoemd een wetsontwerp op de verzekering tegen invalideit en een wetsontwerp ter bescherming van de arbeidsverhouding bij ambachten en beroepen met behoud van het vereenigings- recht der arbeiders. Terwijl over de betrekkingen met de bui- tenlandsche mogendheden de gewone ftaze van onveranderde vriendschappelijkheid" werd gedebiteerd, wijdde de keizer woorden van warme symphathie aau het ontwapenings voorstel van den csaar, onder voorbehoud natuurlijk van een nadere samenspreking over de bijzonderheden. De woorden van leedwezen door den keizer aan den moord op keizerin Elizabeth van Oostenrijk gewijd, kunnen wel licht beschouwd als een indirect antwoord op de redevoering van den Oostenrijkschen minister president graaf Thun, over de uitwijzing van Oostenrijksche onderdanen uit Pruisen. Door twee wetsontwerpen betreffende de legerinrichting zullen nieuwe bevelhebbers plaatsen worden ingesteld, en zal het verband tusschen de onderdeden worden verbeterd. Bij enkele wapens zal de organisatie worden voltooid. Het zal in den Rijksdag die op ziju vroegst Maandag a.s. zijn eigenlijke werkzaamheden kan aanvangen met de algemecne beraadsla gingen over de begrooting) in hoofdzaak loopen over het legervoorstel, tengevolge waarvan de loopei-.de uitgaven zouden ver meerderen met 28 millioen per jaar en 133 miUioen voor eens (in de begrooting voor 1899 is voor het leger uitgetrokken bijna 80 millioen en voor de marine bijna 34 millioen in de gewone uitgaven, waai bij dan nog komen voor het leger ruim 44,5 millioen en voor de marine bijna 33,5 millioen onder de buiten gewone uitgaven). De Duitsche Rijksdag heelt graaf Balestrem van htt Centrum tot zijn president gekozen met 279 stemmen tegen 6 op baron Herding. Er werden 53 blanco biljetten ingeleverd. In de zitting der Spaansch-Amerikaansche vredescommisie te Parijs heelt Montero Rios nadrukkelijk geprotesteerd tegen de uitlatiugeu van president Mac Kinley in ziju boodschap aan het Congres met betrekking lot de ont ploffing op het Amerikaansche oorlogschip Maine* in de haven van Havanna. In wel sprekende bewoordingen, van innige veront waardiging getuigend noemde Montero Rios de verdachtmaking, tegen Spanje gericht door den president der Vereenigde Staten, onwaar en hij wees erop hoe dergelijke opnieuw her haalde beschuldigingen, juist nu ten aanhoore vau de geheele beschaafde wereld uitgesproken, alieeu kouden bedoelen een verklariüg en een rechtvaardiging van den roof, aan Spanje gepleegd. Rios stelde voordat aan ecu internationale commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk en Engeland, zou worden opgedragen een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing, ter beslissing wie in deze verantwoordelijk is. Spauje zijnerzijds zou zich bij voorbaat aan de uitspraak der commisie onderwerpen. Het schijnt, dat de Amerikaansche gevol machtigden wel een weinig verbouwereerd waren: zij wendden geeu pogingen aan om het bewijs ie leveren voor de door Mac Kinley uitgesproken beschuldiging, doch bepaalden zich er toe het voorstel van Spaausche zijde van de hand te wijzen een gemakkelijke oplossing! Terwijl in de Engelsche pers nog immer de echo nakliukt van de ontstemdheid en de teleurstelling met betrekking tot Mac Kin ley's boodschap, die geen enkele toespeling beval op een samengaan tusschen Engeland en de Unie, verkeert men te Madrid geheel onder den indruk van de toenadering tusschen gene raal VVeyler, Romero Robledo, Canalejas en Sagasta eeu coalitie, welke bij de meerder heid der pers geen instemming vindt. De Fransche bladen zijn vol op en aanmer kingen over de redevoering, door den Engel- schen gezant ie Parijs sir Mouson iu de Engel sche Kamer vau Koophandel aldaar gehouden. De Temps verwondert er zich over, dat, daar EDgelaud altijd zoo voor de openhavenpolitiek ijvert, de gezant geprotesteerd heeft tegen de vestiging van Fransche scholen in Soedan. De Palrie zegt in verband met bedoelde rede, dal het onmogelijk is, op meer kwetsende wijze een naburig land te bedreigen. Frankrijk meent de Jour, zal niet vergeten dat deze vreemdsoortige redevoering uitgesproken is iu het hartje van Pat ijs door deD gezant van een mogeudheid, waarmede Frankrijk in vrede verkeert. De Liberté zegt, dat de minister van buiteulandsche zake uelcassé zeker zijn gezant te Londen aau lord Salisbury zal laten vragen, of sir Monson op diens bevel zijn rede heelt gehouden. In verband met het verlies van Cuba en de Philipijnen heeft de Spaansche regeering besloten, den tabaksbouw in alle provinciën van het schiereiland vrij te laten uitoefenen, Men hoopt daarddur een aanzienlijke bron van inkomsten te verkrijgen en zich tegelijkertijd op dc Vereenigde Staten te wreken, door me: de beroemde Havanna en Manilla-sigaren te gaan concurrceren. Stut James Gazette zegt, dat de suiker- premie's geeu protectionistisch, maar een agressief karakter dragen. Daar de Brusselsche conferentie, gaat het blad voort, heeft bewezen, dat alle lauden, behalve Frankrijk, geneigd zijn, die premie's af te schaffen, zou men kunnen besluiten tot het verbod van invoer van Fransche beetwortelsuiker. In het Noorden van Spanje neemt de carlistisehe beweging voortdurend groo!cr afmetingen aan. De regeering houdt een leger van 135.000 man op voet van oorlog, om een onvermijdelijken opstand te kunnen onder drukken. De premier Sagasta-is vast besloten, een evenlueelen opstand desnoods in bloed te smoreu. Tengevolge van de vernieuwing van het geschut in het Fransche en iu het Duitsche leger, heeft de Russische regeering besloten ook het Russische veldgeschut te vernieuwen waarmede een som 180 milioen roebels ge moeid is. De bestellingen zullen worden uit gevoerd uitsluitend door Russische en Fran sche firma's en de reorganisatie zal naar Fransch model plaats hebben. Vervolg Nieuwsberichten 2de Blad. Voor de vele blijken van belangstelling, ons betoond bij ons zilver feest, betuigen wij onzen hartelijken dank. JAN BAIJENS EN ECHTGENOOTE. Waalwijk, 2 December 1898. Eenige en algemeene kennisgeving. EN zullen voor Mej. A. P. van Tulder 23 December 1898, te BAARDWIJK, bij L. van Cromvoirt, bij INZET en 30 December 1898 bij Jan de Kort, bij TOESLAG, telkens nam. 3 ure, Onder Baardwijk: HooilandLaageindscne Wetering, sectie A no. 199, groot 76 20 aren. Hooiland, 2e Brug, sectie B no. 159, groot 76.10 aren. Hooiland, 2e Brug, sectie B no. 160, groot 78 aren. Onder Vlijmen Hooiland, Groot Gijbenhoef, groot 1.06.70 heet. Een R. K. brood-, beschuit- en klein- goedbakkersknecht.om terstond of zoo spoedig mogelijk iu dienst te treden van goede getuigen voorzien. Adres den heer B. Smeets Oliestraat, Zalt-Bommel. Uij UUUIUKIU I! iJimiii ïti, behoorlijk kunnende harenpoetsen en kuipwerken met goede getuigenschriften Adres bureau dezer courant, motto Looier. Triple SecChartreuse (groen en gele), Kirschwasser, Marasquin, Kuramel Oristallisé. Cooijmans Advocaat, Elixir d' Au vers, Crème de Vanille. in alle kwaliteiten enz. enz. per flesch. Siroop van Punsch f 1.20, fl.30. Siroop van Arak Punsch fl.30. Jamaica Rum fl.80. Cognac f130, 150, 180, Waalwijk. gevestigd te Amsterdam. De Maatschappij verstrekt en belegt geld op hypotheek en geeft NIET UITLOÖT- BARE gewaarborgde 4% hypothé caire obligatiën uit iu stukken vau f 1000. f 500.en flOO Voor inlichtingen gelieve men zich te wenden tot de firma C. A. Witlox Zoonagent der Mij. te WAALWIJK. bij den heer Voor het hoogst aantal punten. 2de prijsEen dito Schouder, 10 Ko. Voor het daaropvolgend hoogste aantal. 3de prijs: Een dito Zijde, 10 Ko. Voor de meeste vijfstooten. 4de prijsEen dito halve kop en 2 pooten. Voor de meeste vierstooten. 5de prijs Een dito Ribstuk, 372 Ko. Voor juist 19 punten. 6de prijsEen dito Ribstuk, 3V8 Ko. Voor juist 17 punten. 7de prijsEen dito Krepstuk, 3 Ko. Voor juist 15 punten. 8ste prijs: Een dito Worstprijs, 4 Ko. Voor juist 13 punten. 9de prijs: Eén dito Worstprijs, 4 Ko. Voor juist 11 punten. VAN Aanbevelend, Gegoten kolenbakken, fijn gelakte kolen bakken, kolenlepels, pooken, tangen, tegel platen, haardstelstandaards, kleerstandaards parapluistandaards, haardstellen, rood koperen bedkruikeu, rood koperen kinderbedkruikefy rood koperen warmvvaterstovenfijn houten stoven met kopen inzet, nickelen boterwar- mers, nickelen theebusjes, theelichtjes, alboid koffiekannen, alboid theepotten,lepelbekertjes, tinnen maten. Ganglampen, Muurlampen, Looplampen, Sierlampen, Ganglantaarns, Handlantaarns, Stormlantaarns, Kaarslantaarns, Gereedschap pen. FiguurzaagbogenFiguurzaagjes, Timmer- doozen, Zagen, Spanzagen, Amerik. boren, Amerik. Vleeschbakmachines, Mangelmachi nes. Beleefd aanbevelend bij de Haven,

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2