Staatkundig overzicht. Spanje. Oostenrijk-Hongarïje. Transvaal. BUITENLAND. Belgie. China. Amerika. BINNENLAND. Frankrijk- eindelijk in de Russische hoofdstad den Tsaar aan te kondigen, hoe hartstochtelijk alle volkeren verlangen naar den vrede. Het Spaansch—Amerikaansehe vredesverdrag. Met wat men zou kunnen heeten een vriend schappelijk samenzijn, een gezellig onderonsje, hebben de Spaansche en de Amerikaansehe gedelegeerden ter vredescommissie te Parijs, Zaterdag hun moeizamen arbeid geëindigd. Om drie uur zouden de heeren voor de laatste maal bijeenkomen in het departement van buitenlandsche zaken aan den Quai d'Orsai. Eerst kwamen de Amerikauen en enkele seconden later de Spanjaarden. Broe derlijk vereenigd rond de groene tafel, waar aan de beraadslagingen gevoerd zijn, werden de heereu, iu een enkele groep vereend, aephotografeerd en daarna werd wat gepau- seerd om den beiden secretarissen gelegenheid te gever, tot de overzetting van den tekst. De gevolmachtigden gebruikten ondertusschen een kopje thee en toen om een uur of vijf de secretarissen nog niet met hun arbeid gereed waren (de Spaansche seretaris moest den Engclschen tekst in net Spaansch vertalen en de Amerikaansehe collega den Spaan- schen tekst in het Engelsch) werd besloten de zitting te verdagen tot 's avonds. De Amerikaansehe gedelegeerden hadden zich ter verhooging van de plechtigheid, in rok en witte das gestoken en juist vijf minuten over hal lacht kwam de Spaansche secretarie met het tractaat in het Spaansch aandragen, besloteu in een rooden koker, terwijl vijf minuten later het. tractaat in het Engelsch werd binnengebracht, geborgen id een blauw- grijzeti omslag. Op het oogenblik dat met de voorlezing door de secretarissen generaal zou worden begonnen, maakte het lid van den Amerikaan- 'schen Senaat, generaal Frye, de opmerking, dat de Amerikaansehe Kamer en waarschijnlijk ook de Spaansche Cortes, over het tractaat zouden willen beraadslagen iu geheime zitting, reden waarom hij het niet voegzaam achtte, dat de commissie de bepalingen tot open ■baarheid bracht. Nadat de talrijke toegevoegde secretarissen en de attachés de zaal hadden verlaten, vond de voorlezing van den tek-t in beide talen plaats en daarna werd het in duplo aanwezige tractaat in de Spaansche taal onderteekend door de Spaansche gevol machtigden in tegenwoordigheid van hun Amerikaansehe collega's (voor Spanje namen zitting: Montero Rios, president: Abarzuza, Garnica, Villaunutia en generaal Cerrero) en het tractaat in de Engelsche taal, dat eveneens in duplo aanwezig was, door de Amerikaan sehe gevolmachtigden (voor de Vereenigde Staten namen zitting Day als president, Davis, Frye, Withelaw en Gray). Alsnu werd door Montero Rios het verdrag in de Spaansche taal overgereikt aan Day, opdat hij en zijn collega's er hun handtee- keningen op zouden kunnen plaatsen vojr de ■Unie en werd door Day het tractaat in de Engelsche taal overgereikt aan Montero Rios ter onderteekening door de Spanjaarden. De geheele plechtigheid was in twintig minuten atgeloopen, de tractaten werden verzegeld en na de gewone plichtplegingen scheidden de heeren voorgoed. Wanneer de gevolmachtigden Vrijdag a. s. Parijs verlaten, zijn de diplomatieke stukken reeds op weg naar Washington en Madrid. De openbare meening in Sparje schijnt zich van de zaken niet zoo heel veel aan te trekken en ook de pers houdt haar eindoordeel terug. Het zijn alleen de bladen der oppositie, welke hun tevredenheid uitspreken over de beëindi ging der onderhandelingen, omdat nu eindelijk eens gedacht kan worden aan de belangen van het land en aan de oplossing van een aantal vraagstukken, welke reeds lang op afdoening wachten. Alleen de „Liberal" spreekt de meening uit, dat de catastrofe vermeden had kunnen worden, indien de partijen en de opvolgende regeeringen van SpaDje niet gedurende zooveel jaren doof waren gebleven voor de raadgevingen van een klein aantal mannen van doorzicht, die onafgebroken hebben aangedrongen op de invoering van autonomie op de Antillen en op de hervorming van het op de Philippijnsche eilanden toegepaste systeem. Terwijl van Washington uit officieel is te gengesproken het gerucht, dat de Vereenigde Staten wel gezind zouden zijn de Philippijn sche 'eilanden voor een goed prijsje van de hand te zetten, als zich maar een liefhebber voordeed, schijnt de positie der Amerikanen op deze eilandengroep, waarvoor zij binnen drie maanden 20 millioen dollars moeteD betalen, niet zoo heel gunstig te zijn. De regeering der Vereenigde Staten zal misschien geleidelijkweg tot de overtuiging komen, dat zij zich bekocht heeftMeer en meer blijkt, dat Aguinaldo en zijn mannetjes met een republiek onder Amerikaausch pro tectoraat geen vrede zullen nemen en dat zij zullen blijven aandringen op de algeheele oaafhankelijkheid van deo archipel. Op den eisch van den Amerikaanschen generaal Otis tot uitlevering van de Spaansche gevangenen heeft de opstandelingenleider kalmweg geantwoord, dat de Amerikanen niet het recht hadden hem in deze eenigen eisch te stellen. Aguinaldo heeft zijn hoofd kwartier opgeslagen te Manolos, waar dertig duizend man vereenigd zijn met op de Span jaarden veroverd geschut. De inwendige toestand van Spanje geeft de regeering van het schiereiland aanleiding tot groote bekommernis. Het is voor niemand een geheim, dat een steeds toenemende, le vendige agitatie zich in de noordelijke provinciën, de Baskische provinciën, Arragon en Catalonie, begint te openbaren, waar de Carlislen hun grootsten aanhang bezitten. Don Carlos heeft langzamerhand iu het diepste geheim zijn partijgangers gewapend met ge weren en ammunitie. Hij telt te wardeeren krachten onder de officiereu en mag zich verheugen in grooten moreelen steun van de zijde der geestelijkheid. Het zou niet te verwonderen zijn, als hij van de verschrikke lijke crisis waaraan Spanje ten prooi is gebruik maakte, om zijn slag te slaan. Van de andere zijde toont de militaire partij, waarvan maarschalk Campos dc leider is gebleven, zich ontevreden over de conces- sie's, die de regeering aan de Vereenigde Staten heeft gedaan. Vele generaals protestee ren tegen den afstand van de laatste.kóloniale bezittingen, waardoor zij tegelijkertijd 'yi hun waardigheid en in hun belangen getroffen worden. Het is bekend, welke enorme ver mogens nog kort geleden sómmige bevelheb bers vooral Polavieja en Weyler te Manilla en te Havanna hebben bijeengeraapt. Nu zij zich uitsluitend zullen moeten blijven bewegen in Europeesch Spanje, verliezen de officieren alle hoop op vlugge promotie en aanzienlijk gewin. Indien het gebeurde, dat de Carlisten en de militaire partij zich met elkaar verstonden, dan zou de kroon van Alfons XIII groot gevaar loopen. Maar wat er ook voorvalt, welke kwellingen ook nog voor Spanje zijn weggelegd, de economische en financieele nood, waatin het verkeert, kan slechts verergeren. Om op alle gebeurlijkheden voorbereid «e zijr, houdt de regeering 140 000 man op voet van oorlog en neemt zij maat regelen om dat aantal tot 200.0U0 op te voeren. De honderd millioen schadeloosstelling die Amerika voor het verlies der Philipptjnen zal geven, zullen het enorme tekort in de schatkist niet dekken, want een burgeroorlog zal dat bedrag spoedig hebben uitgeput. De toestand aan gene zijde der Pyreneeön is dus zeer critiek en men weet niet, hoe de quaes- tie's zijn op te lossen, of welke partij zou kunnen' worden geroepen, om de zaken te regelen. De liberalen zijn in discrediet geraakt d(Tor het vredestractaat, de conservatieven door de noodlottige politiek van Canovas, die tot den oorlog heeft geleid de Carlisten hebben geen kans van slagen ten. zuiden van de Ebro, waar hun reactionnair program slechts weinig aanhangers telt. Wat de repu blikeinen betreft, die zijn nog te verdeeld en te weinig georganiseerd, om reeds als leidende regeeringspartij in aanmerking ie kunnen komen. regelen aan 't station Montparnasse te Pariis, had zich het gerucht verspreid, dat Dreyfus daar aan zou komen. Feitelijk zijn ze echter slechts genomen met hel oog op een in 't geheim beraamde monsterbetooging tegen Picquart var. de anti semieten en nationalisten, die echter mislukte; slechts een 150tal namen er aan deel. BARCELONA, 11 December. Een riool, dat men bezig was aan te leggen, is ingestort. Achtden menschen zijn gedood. De ramp wordt toegeschreven aan doorsijpelen van water. WEENEN, 12 Dec. Naar uit Budapest wordt gemeld, verwacht men in de kringen der oppositie, dat Banffy den keizer zijn ontslag als minister-president zal aanbieden en reeds wordt als zijn opvolger genoemd baron Fejervary, minister der honvéds. Indien Banffy aan blijft als minister-president, zullen door de oppositie maatregelen worden geno men, om te verhinderen, dat hij aan het woord komt. De correspondent van de „Daily Mail" te Kaapstad seint een telegram over, Maandag door hem te Johannesburg aangeboden, maar onderweg (naar hij voorgeeft) do^r de Trans- vaalsche regeering als gevaarlijk voor den staat opgehouden. Volgens dat telegram zou de strijdmacht van Joubert in het Zoutpans- bergsche geheel tuchteloos huishouden, wei gerend Joubert's bevelen op te volgen, en ongewapende Kaffers, zelfs vrouwen en kinde ren, neerschietend. De geheele veldtocht van de Boeren tegen de Kaffers zou mislukt zijn; Mpefue is niet overwonnen integendeel, hij bezet thans een sterkere stelling in het gebergte. Vele Transvaalsche officieren moeten wegens insubordinatie terechtstaan voor den krijgsraad; Joubert is bedlegerig, de Trans vaalsche troepenmacht moet terugkeeren, om gereorganiseerd te worden en na Kerstmis een nieuwen veldtocht te beginnen. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te Kaapstaad is president Kruger zeer verontwaardigd over zijn onthullingen ten aanzien van den veldtocht der Boeren in het Zoutpansbergsche. De Tranvaalsche regeering heeft een strenge pers censuur ingesteld om verdere outhullingen te beletten, ofschoon de reeds gemelde vo'komen waar zijn. De Times verneemt uit Peking, dat Lord Beresford te Nanking is aangekomen en daar met groot eerbetoon is ontvangen. Lord Beresford had een langdurig onderhoud met den onderkoning Lioe-koen-ji, die op welwil lender! toon over Engeland sprak, maar, evenals de onderkoning van Hau—kou, twijfel opperde of Engeland genoegzaam voorbereid was om zijn belangen in het dal van de Jang-tse te verdedigen. De twee onderkonin gen hebben China's verarming als reden opgegeven voor het niet handhaven van een voldoende troepenmacht. Beresford zeide dat de Chineesche regeering haar belofte om onder Eugeland's leiding eer. vloot te vormen voor het gebied van de Jang tse, niet nage komen was evenmin haar belofte, om een Engelsch hoofdofficier te kiezen voor de hervorming van het Chineesche leger. Mocht China zoo voortgaan dan zou Engeland de vraag moeten overwegen of het met geweld tusschenbeide moest komen, evenals Rusland en Duitschland gedaan hebben. De gewezen vertegenwoordiger der Ver eenigde Staten in Siam, die is teruggekeerd van een reis naar Peking en de voornaamste havens van China, verklaart, dat de toestand kritieker is, dan men wel meent. Mantsjoenje is een Russische provincie geworden en New- Tsjoeang, de voornaamsie haven voor Ame rikaansche voortbrengselen in het Noorden van China, kan iederen dag vocfij de Ame rikanen gesloten worden. Het eentge middel, om de Amerikaansehe en Engelsche belangen duurzaam te beschermen, is onmiddellijk van de Chineesche regeering die hervormingen te eischen, welke het onmogelijk zullen maken, dat opnieuw havens of provinciën bij wijze van privilegie aan sommige mogendheden worden afgestaan. Een zaak van hoogverraad moet voor den krijgsraad te Luik in onderzoek zijn. Men beweert, dat een Belgische vrijwilliger aan een hoofdofficier te Lille een brief heeft geschreven waarin hij aanbood, hem voor gelei inlichtingen te verschaffen over de forten langs de Maas en over de mobilisatie. De brief werd niet besteld, kwam te Luik terug en werd daar geopend. De schuldige is gearresteerd. Men verhaalt, dat de keizer, die nog altijd gezegd wordt op één der eilanden in den paleistuin te Peking gevangen te zitten, dezer dagen gepoogd heeft te ontvluchten. Als Europeaan gekleed, was het hem reeds gelukt, het paleis te verlaten, maar aan de poorten van het paik werd hij tegengehouden door de Mantsjoeiijsche lijfwacht der keizerin. De paleiswachters, die hem gevolgd waren, zonder zich tegen zijn vluchi te durven verzetten, wierpen zich voor hem op de knieön en smeekten hem, niet te vluchten, omdat de keizerin hen dan allen ter dood zou la»en brengen. De keizer keerde in zijn gevangenis terug. Toen de keizerin een uur later de toedracht der zaak vernam, verscherpte zij het toezicht. De Cubaansche gener?al Galixto Garcia, die te Washington onderhandelde met de Amerikaansehe regeeringspersonen, is daar gisterenochtend aan een borstaandoening overleden. Hij was slechts eenige dagen ziek geweest. Generaal Carcia», zegt de Parijsche editie van de New York Herald. was van geboorte een Cubaan, van zijn vak rechtsgeleerde, maar naar zijn roeping een opstandeling.» Van 1868 of, toen hij met eenige vrienden's nachts samenkwam bij de stad HolguiD, om een opstand op touw te zetten, had hij al zijn krachten gewijd aan de taak, de gehate Span jaarden van ziju geboortegroud te verdrijven. Hij heeft inderdaad het beloofde land nog mogen zien, voor hij stierf. Hij heeft heel wat avonturen doorleefd. In den tienjarigen opstand kreeg hij een kogel door het hoofd, en viel voor dood neer. Hij werd naar Manzanillo gebracht, en tot ieders verbazing herstelde hij. Tot aan het einde van den oorlog in 1877, bleef hij gevangen te Madrid. Kort daarna, in den volgenden Cubaanschen opstand, werd Garcia gevangen genomen zijn leven bleef gespaard, en weer werd hij naar Madrid gebracht, tot in 1894-, toen hij naar Parijs en vandaar naar New York ontstapte. Beschuldigd een vrijbuitersexpeditie uitgerust te hebben, kwam hij er met een borgstelling af, hij ging naar Cuba en werd weer een van de voornaamste leiders van den opstand die met de bevrijding van zijn land geëindigd is. De Cubaansche troepen die bij Santiago met de Amerikanen medewerkten, in Juli van dit jaar, stonden onder zijn bevel. Tengevolge van de uitgebreide politiemaat- W AAL WIJK14 Dec. 1898. Raadsvergadering. A.s. Donderdag, 15 dezer, 's namiddags ten 7 ure, zal de raad onzer gemeente eene openbare vergadering houden, waarin zullen behandeld worden de volgende punten I. Ingekomen stukken. II. Verslag aanbestedingen. III. Machtiging tot verpachting van 't marktgeld 1899. IV. Af- en overschrijving begrooting 1898. V. Benoeming van een havenmeester. VI. u a gasthuismeester. VII. nu arm meester. VIII. a h de commissie voor de gasfabriek. IX. Reclames hoofdelijken omslag 1898. Examen, Benoemingen. Bij het 19 en 20 October 1.1. te Am sterdam gehouden examen, voor boekhouden en handelsrecht" slaagde van de 80 candi- daten o.a. onzen dorpsgenoot, de heer Willem Timmermans, thans woonachtig te Brussel. Benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Eindhoven, met ingang van 19 dezer, de heer A. A. J. Liempt, alhier. Bij kon. besluit is benoemd tot school opziener in het arr. Oirschot, mr. J. A. E. Bink te Tilburg. Aan genoemde drie heeren onze hartelijke gelukwenschen. Neerland's Heil. Heden-, Woensdagavond, zal de Konink lijke Zangvereeniging //Cecilia" te 's-Hage, directeur de heer Richard Hol, een groot concert geven in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. De clou van den avond, zal zijn, //Neer land's Heil", gedicht van den Zeereerw. Heer Jud. Sprangers, pastoor alhier, en ge toonzet door den heer Richard Hol, door dichter en componist opgedragen aan de liedertafel //Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien en haren directeur den heer Frans de Cortie. Dit stuk is door onze liedertafel aan bo vengenoemde vereeniging in bruikleen af gestaan. De heer De Cortieheeft voor dezen schoonen feestavond eene speciale uitnoodi- ging ontvangen, welke door hem gaarne is aanvaard. Ernstig onderzoek. Door de politie alhier wordt een ernstig onderzoek ingesteld, naar een schandelijk vergrijp tegen de zedendat alhier zou hebben plaats gehad op Zondag 4 dezer en nog wel op klaarlichten dag, met een min derjarige. Tweede Kamer. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag bleef de minister van binnenland- sche zaken, in weerwil van den aandrang der leden Hartogh, Fokker, Kerdijk en Ty- demandoch ondersteund door 't lid Loh- man zich verzetten tegen het stellen der voorwaarde dat op gesubsidieerde gymnasia meisjes moeten worden toegelaten. De minister heeft uitzicht gegeven op wijziging der wet op 't middelbaar onder wijs ten opzichte van de eind-examens en van de opleiding van leeraren. Brieven aan de Koningin. Onlangs zond het bestuur eener Vereeni ging te Amsterdam naar 's-Gravenhage de noodige bescheiden ten einde op de statuten de koninklijke goedkeuring te verwerven. Op advies van een rechtsgeleerde adresseerde men deze stukken aan 't kabinet" der koningin. Een paar dagen later ontving de afzender de stukken terug met een gedrukt schrijven door den secretaris bij het kabinet, waarin werd gemeld//Aangezien het de wensch is van hare majesteit de koningin dat alle aan hoogst dezelve gerichte brieven of requesten rechtstreeks" aan hare majes teit worden toegezonden, geef ik u in over weging 't hierboven bedoelde request alsnog van een aan hare majesteit gericht adres te voorzien." Uit het feitdat dit schrijven gedrukt wasblijkt dat meermalen stukkeu, voor hare majesteit bestemd, aan het kabinet ge adresseerd worden. Zij, die dus een verzoek aan hare majesteit hebben te richten, zullen om tijdverlies te voorkomen, wel doen, van het bovenstaande kennis te nemen en daar naar te handelen. Briefporten voor Oost— en* West—Indië. Stsbl. no. 263 bevat een besluit houdende nadere regeling van de porten der brieven en verdere stukken, die rechtstreeks over zee tusschen het rijk en zijne koloniën en bezit tingen in Oost en West-Indie worden gewis seld, dat 1 Januari in werking treedt. Het besluit bepaalt o. a. het volgende De brieven en andere hieronder te vermel den stukken, welke rechts'reeks over zee (dat is met de zoogenaamde zeepost) tusschen het tijk en zijne koloniën en bezittingen in Oost en West-Indie worden gewisseld, zijn onder- worpeu aan het volgende tarief van frankeering: 1. bij verzending uit Nederland voor de

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2