Handelsberichten. Gemengd Nieuws. koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indie: a. brieven 5 cent per 15 gram ot gedeelte van 15 gr am b. briefkaarten 21/J cent per enkele kaart en 5 cent voor eene dubbele kaart, dat is met vooruitbetaald antwoordje, papieren en bescheiden gedrukte stukken en monsters of stalen van koopwaren 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met toe passing evenwel van een minimum, wat de papieren en bescheiden betreft, van lOcent, en, wat de monsters of stalen van koopwaren aangaat, van 5 cent voor elke verzending onder een afzonderlijk adres. Voorongetrankeercle brieven en briefkaarten per zeepost verzonden, is het dubbele van t port. dat volgens het bij artikel 1, sub a en b, bedoelde tarief, in geval van frankeering verschuldigd is, van de geadresseerden te heffen. Alle andere in artikel 1 vermelde stukken raoe'en ten minste gedeeilelijk.gefran- keerd zijn. Indien zij ongefrankeerd ter po«t worden bezorgd, blijft de verzending achter wege. Bij outoereikende frankeering is, zoowel voor de brieven als voor de andere stukken in artikel 1 bedoeld, van de geadresseerden te heffen een port ten bedrage van tweemaal de ontbrekende som, met aanvulling van de breuken van 21/3 cent tot bet volle bedrag van 21/2 cent- Op de verzending met de zeepost zijn overigens van toepassing de bepalingen, gel dende voor de brieven en verdere stukken, die op andere wijze dan langs den recht- streekschen zeeweg, tusschen het rijk en zijne koloniën en bezittingen in Oost en West-Indie worden gewisseld. Mei afwijking in zooverre van de voormelde bepalingen, kunnen echter de gedrukte stukken, bij verzending per zee post, tot een gewicht van teu hoogste 5 kilogram worden toegelaten. Cordang en Meijers. Dezer dagen hadden wij het genoegen onze serieuse rijders Cordang en Meijers in Ameri can Hotel te ontmoeten. Beiden ware voor hun genoegen even uit hun geboorteplaats, Maastricht, naar hier komen trappen cn zagen er patent uit. Cor dang echter bleek bij nadere beschouwing een°gekneusden schouder te hebben, veroor zaakt door een val over een houd in de buurt van Nijmegen. j Hij was nu in Zander's inrichting onder behandeling. Beide rijders klaagden zeer over den op 't oogenblik zeer gevaarlijken weg van den Boulevard nabij Venlo waar nu tal van groote hoopen kiezelsteen bijna midden op den weg zijn uitgestort, waardoor men in de duisternis moeilijk eet) ongeluk kan ontgaan. Cordang is er gelukkig met een saltomortale over zijn machine zonder verder letsel alge komen. Cordang was zeer tevreden over zijn vriend Meijers, die zoo kranig op den weg steeds in een 30 35 kilom. per uur's-gangetje aan zijn wiel bleef hangen. Cordang heeft zeer mooie proposities uit New-York, waar hij waarschijnlijk spoedig zal heengaan om o. a. tegen Michael, Mayor Taylor en den winner van den zesdaagschen wedstrijd te rijden. Meijers zal hem waar schijnlijk vergezellen, ondanks de zeer gunsti ge uitnoodigingen van de baandirectie te Moskou, waar men hem spoedig hoopt terug te zien. Verder spraken de heeren nog over een nieuw rijwiel zonder ketting van bijzondere constructie en Hollandsch fabrikaat waarvan zij zeer veel verwachten doch hierover mogen wij niet verder uitweiden. Heden nog of morgen hopen de rijders van hier over Den Haag naar Rotterdam te ped delen en van daar over 's-Hertogenbosch Nijmegen weer naar huis en maar steeds voor genoegen, weer af geen weer, met een gewone treinsnelheid. Dat zijn nog eens je rijders. Dat het hun goed gaTel. Grooto brand tc 's Hagc. 4 dooden. Een ontzettende brand, zooals sedert die in de meelfabriek aan de Geestbrug, onder Voorburg, en in het Kurhaus te Scheveningen niet in, of in de omgeving van de residentie heeft gewoed, is Zondagmiddag ruim 3 uur uitgebroken in de 's Gravenhaagsche brood- en Meelfabriek aan het Groenewegje. De slangen op de waterleiding begonnen zeer spoedig water te werpen op den zolder boven de machinekamer, doch zonder merk- biar resultaat. Steeds dikker rookwolken sloegen naar buiten, zoo zwaar zelfs dat de brandweermannen nu en dan onzichtbaar waren. Toen de stoomspuit op het terrein was gekomen en gereed was om water te geven, wierpen weer drie stralen massa s wate* in de'dikke rookwolken. Het baatte niets, het vernielend element had reeds de overhand gekregen en liet zich niet meer breidelen. Met groote kracht sloegen plotseling de vlammen uit vijf, zes raamopeningen tegelijk en met onbegrijpelijke snelheid greep het vuur om zich heen. De omgeving was in een zee van licht gehuld en het luchtruim werd hel rood ge kleurd zoover het oog reikte. Steeds heftiger ontwikkelden zich de vlammen en weldra sloeg uit alle openingen van de zolders in hec °zijstraatje, den Gortmoleu, en aan de voorzijde aan het Groenewegje het vuu' niet tegenstaande de enorme watermassa's die in den vuurpoel werden geworpen. Reeds om kwart voor vieren was het zichtbaar, dat hier bijna aan geeu redden van het gebouw meer te deuken viel en men begon dan ook reeds de huisjes aan de overzijde van den Gortmolen te ontruimen. Even voor half vijf rukte de tweede stoomspuit uit Den Haag aan. Zij kwam met stoom op en werd spoedig in werking gebracht. Verscheidene ouder- wetsche spuiten van de vroegere stedelijke brandweer rukten aan, doch het vuur scheen te spotten met al die waterstralen, vooral toen de Westenwind een beetje begon aan te wakkeren. Voor de blasschers was dit echter een uitkomst, want de verstikkende rook was ondragelijk: Het was een treui ig gezicht om de bewoners van den Gortmolen, meestal menschen die niet tot de verzekerden be hooren, zooveel mogelijk hun goederen naar buiten te zien dragen. Een paar kinderen werden in doeken gewikkeld door de wee klagende ouders weggebracht. Terwijl een 15tal waterstralen op het per ceel, dat een vlammend fornuis geleek, gericht waren met inbegrip van den straal uit de tweede stoomspuit die ver boven de nok heenreikte en zichtbaar het vuur doofde stelde de brandweer zich ten doel om de belendende huisjes in den Gortmolen zoo nat mogelijk te houden, ten einde te vermijden dal deze door de vlammen, die met een lengte van ruim één meter uit de vensters drongen, werden aangetast. Daarin slaagde men geheel en al. Terwijl tegen 5 uur de kracht der vlammen merkbaar begon te verminderen, duurde het niet lang of zij vertoonden zich reeds in de ondergelegen eerste verdieping. Het gedeelte der fabriek dat door een brandmuur van het hoekgedeclte is afgeschei den was reeds totaal uitgebrand, zoodat men niets anders dan de naakte muren zag. Tegen half zes stortte met donderend gevaar de gevellijst van dit gebouw in, gelukkig naar de binnenzijde, zoodat er geen persoonlijke on gevallen bij plaats hadden. Aangewakkerd door den vrij feilen wind, nam de vuurstroom allengs zijn weg door de geheele meelfabriek. In het gelijkvloersche gedeelte, waar zware steenen muren den voortgang beletten, kon de brandweer manoeu vreeren en van daar het water in het boveu haar hoofd knetterende vuur werpen. Tegen half zes vertoonden zich de vlammen ook in den rechts naast de hoofdpoort gelegen vleugelwaar zij blijkbaar toegang hadden verkregen door den overgang die beide deelen van het gebouw verbindt. Ds brandweermannen hakten met hun bijl de zware houten storren open, ten einde in de daardoor ontstane gaten watermassa's in het ziedende element te werpen. Middelerwijl was het materieel versterkt door de uit Scheve ningen ontboden stoomspuit. Op het terrein vernam men dat men de loods waar de stoomkraan van de fabriek geplaatst is nog heeft kunnen binnenkomen en de machine heeft kunnen afsluiten. Een inspecteur van politie verrichtte dit gevaarlijk werk. Te 6 uur woedde de brand nog het hevigst in den Z.W.-vleugel van het gebouw. H. M. de koningin liet door een ordon nansofficier, graaf Üumouceau, op het terrein inlichtingen inwinnen. Tegen 6 uur is bij het kappen van muren in het achtergedeelte een brandweerman, de koetsier Verkruijse onder het puin geraakt en levensgevaarlijk met gebroken ribben eu aan de beenen verbrand, naar het Ziekenhuis vervoerd. Op dezelfde plaats werd om 7^2 uur een andere brandwacht, Sekeleris, onder puin en zink gevonden en in bedenkelijken toestand naar het Ziekenhuis vervoerd. Den geheelen avond had de brandweer nog handen vol werk, de drie stoomspuiten bleven voortdurend voortwerken om de inwen dig smeulende massa te dooven. De vleugel aan de zijde van den Gortmolen, een gedeelte van den frontgevel, zoomede de bovenver- verdiepingen zijn zoo goed als geheel uitge brand. De buitenmuur van de zijde van den Gortmolen trachtte men te schoren. De bakkerij in den auderen vleugel is door het vuur gespaard, maar staat vol water. Ook de kantoren staan onder water, maar de boeken werden tijdig gered. Het gebouw en een aanzienlijke voorraad granen zijn op beurspolis verzekerd. In den laten avond was de toestand van de beide zwaar gekwetste brandweermannen zeer zorgwekkend. Later bericht Behalve de twee brandwachts, die gister avond naar het Ziekenhuis werden overge bracht waarvan een, de brandwacht Se keleris, kort na aankomst aldaar stierf, terwijl de koetsier Verkruysen nog steeds in zeer bedenkelijken toestand verkeert heeft de brand vau de Brood- en Meelfabiiek nog twee slachtsoffers geeischt. Maandagochtend werd van onder 't puin en zink der ingestorte muren gehaald het lijk van den koetsier-brandwacht Brouwer en men is thans nog aan 't zoeken naar den vermoe delijk derden doode, den brandwacht 3e klase Rem. Tijdens den brand waren gisteravond in werking 7 slangen op de waterleiding en 21 buizen op de stoom brandspuit. De Brood- en Meelfabriek te 's Gravenhage is verzekerd op de Rotterdamsche Beurspolis voor f 337.000, waarvan f 225,000 bij de Maagdenburger Brandassuratie-Maatschappij. De schade wordt geraamd op 85 pCt. Men vermoedt dat de fabriek niet meer opgebouwd zal worden. Maandagmiddag is het lijk van den vierden vermisten brandwacht Rem onder de puin- hoopen der brood- en meelfabriek gevonden. Moordaanslag! Terwijl Zaterdagmorgen de deurwaarders Schnittger en Reuvekamp te Enschedé bezig waren met de gerechtelijke ontruiming van een woning in huur bij zekeren H die daarin tapperij uitoefende, kwam het hun vreemd voor dat de bewoner H., die bekend was met de ontruiming uit krachte van een vonnis, niet aanwezig was. Zij waren vergezeld van een groote politiemacht, omdat H. als een woeste ling bekend stond. Ook de btigade comman dant der marechaussee als hulp-officier van justitie was tegenwoordig. Vrijdagavond had de woesteling reeds eenige schoten gelost, ongetwijfeld om vrees aan te jagen. Terwijl men nu druk met de ontruiming bezig was, passeerde de heer J. B. Ledeboer per rijtuig den Hengelooschen weg en werden plotseling vijf revolverschoten op hem gelost, gelukkig zonder hem te treffen. De heer Ledeboer is lid der familie Ledeboer, die het huis had opge zegd Onmiddelijk werd H., de dader die zich in hinderlaag had gelegd, gearresteerd; hij zal ter besdhikkiug worden gesteld van de justitie te Almeloo. Aanrandingen te Amsterdam. Maandagavond kwart over zeven waren een 4 tal meisjes, op het Hoogendorpsplein aan 't spelen. Het was jong goedje, de oud ste, Jacoba De Vos, 14 jaar. Een 16jarige jongen, die reeds minnarijtjes in 't hoofd had, kwam daar voorbij, op den zoek naar zijn meisje, en werd, omdat hij gekleed was in een grijze pelerinejas en wat in de FIo- gendorpsstraat nog meer zegt, een //deuk hoed" ophad, het voorwerp van de plagerijen der spelende kinderen. De meisjes werden daarin geholpen door een anderen knaap en op haar aanmoediging sloeg deze den pelerinedragende den hoed van het hoofd. De jongen werd door het gesar woedend, sloeg eerst met zijn vuist om zich heen, raakte daarbij Jacoba De Vos in 't gelaat, trok daarop een zakmes en manoeuvreerde daarmede zoo gevaarlijk om zich heen, dat hetzelfde meisje een steek opliep, die op 't liukersleutelbeen afstuitte. Het was dadelijk een gegil van //help" en moord". De dader trachtte zich uit de voeten te maken, doch een knecht van de firma B. en M. en enkele andere burgers haalden hem op den Haarlemmerweg in. De jongen wierp zijn mes in de vaart en waar schijnlijk vermoedende, dat men hem voor den heuschen steker begon aan te zien, riep hij maar aldoor onder zijn overbrenging naar het politie-posthuis op het Hogendorpsplein: „Ik ben het niet, ik ben het niet." Daar dacht men er anders over. Hij werd per rijtuig naar den politiepost in de Spaarn- dammerstraat gebracht. Spoedig waren de officier van justitie en de rechter-commissaris, mrs. Henny en Von Baumhauer, evenals de heeren Franken, hoofdcommissaris en Fundter, commissaris der betrokken sectie, daar even eens aanwezig. Ook het meisje werd, be nevens een aantal getuigen, waaronder de vader en moeder, die van hun woning in de Hogendorpsstraat 38 waren ontboden daar binnengebracht. Bij een geneeskundig onderzoek bleek de wonde hoegenaamd niet gevaarlijk. Een verband werd gelegd en het meisje kon dadelijk gehoord worden. De jongen werd later losgelaten. Capelle, 12 Dec. Heden raiddag had een kind, van omtrent 3 jaar, het ongeluk al spe lende in de haven te vallen. Onmiddellijk begaf de heer P. van A., zich naar de plaats des ooheils en had het genoegen den knaap van een anders wissen dood te redden. Dussen, 13 Dec. Zooals wij vroeger reeds meldden, heeft de minister van YVaterstaat, Handel en Nijverheid tengevolge van ver scheidene requesten van belanghebbenden, wijzigingen gebracht in de uit te voeren werken aan de Bleek en Oostkil. In verband hier mede heeft een ingenieur van den waterstaat reeds geheel de vorige week opmetingen gedaan. Hopen we, dat nu gezond drink water, visscherij en scheepvaart mogen be houden blijven. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben het weder verscheidene glasruiten, ja zelfs het binnenwerk van een paar raampjes moeten ontgelden bij een der ingezetenen. Moge de politie er spoedig in slagen de(n vernielzuchtige(n) op te sporen, opdat hij(zij) de straf voor zoo'n laaghartige daad niet ont gaan zal(zullen). over de Londonian.» Twee dagen was het schip een spee'bal van wind en golven, daar de bemanning onmachtig was het schip recht te krijgen, totdat den 25 Nov. des morgens te 5 uur de //Vedamore" in 't gezicht kwam, welk stoomschip om hulp gevraagd werd. Kapitein Lee verzocht den gezagvoerder van de „Vedamore,» kap. Barlett, de „Londonian" op sleeptouw te nemen, wat deze, voor het gevaar, dat zijn eigen schip zou loopen weigerde. Eenigcn tijd later seinde kap. Lee, dat hij het schip vet laten wilde, waarop van de „Vedamore,» ondanks den hevigen wind, een boot werd uitgezonden die drie uur vruchteloos trachtte de „Londonian" te be reiken. Ook de pogingen om een lijn over het schip te schieten, mislukten, zoodat ten laatste de duisternis inviel en alle pogingen moesten gestaakt worden. Den volgenden morgen werden eenige reddingsboeien aan lijnen ge bonden te water geworpen, welke men naar de „Londonian" liei drijven, mei het gevolg, dat eindelijk een steviger lijn de „Londonian» met de „Vedamore" in verbinding bracht. Nu konden 22 half bevroren en uitgeputte mannen aan boord van het laatste stoomschip worden gebracht, door een boot, welke de lijn volgde. Nauwelijks waren dezen aan boord op de „Londonian c kantelde en de verbinding was weder verbroken. Op voorstel van een der officieren van de „Vedamore" werd opnieuw een boot uitgezonden, die na twee uren vruchteloos pogen, naar de „Ve damore" terug moest keeren. De achterge blevenen op de „Londonian" brachten weder een nacht vol angst door, doch den volgenden morgen slaagden zij er zeiven in een boot uit te zetten eu bereikten er 23 de „Veda more." Hoewel nog al het mogelijke gedaan werd om ook de anderen te redden en op nieuw een verbinding met de Londonian» tot stand te brengen, mocht dit niet gelukken en den morgen na den derden nacht was de „Londonian" verdwenen. Wat er met de overige opvarenden gebeurd is, valt niet te zeggen. Wellicht hebben zij bij hun pogingen om het schip te verlaten den dood gevonden, wat zou op te maken zijn uit het drijvende vinden van een boot. Hun aantal bedraagt 25, waaronder zich ook kapitein Lee bevindt. Kapitein Barlett wordt geprezen om zijn heldhaftig gedrag. Het vergaan van de „Londonian." Het stoomschip „Vedamore» van Liverpool, pas seerde den 9 Dec. Kaap Henry (Virginia) met 45 man equipage van het verlaten stoom schip „Londonian" aan boord. Volgens de gereddeu is den 23 Nov. tengevolge van een hevigen wind, de lading aan 't verschuiven gegaan, waardoor het stoomschip bijna kan telde. In dezen toestand, rustende op de einden harer dwarshouten, ,brak een stortzee GORINCHEM, 12 Dec. De aanroer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 7,85 a 8,roode dito f 7,10 a 7,25 witte dito f 7,25 k 7,50, inl. rogge f 4,50 a 4,60 buitenl. dito f4,25 a 4,50, gerst f 4,60 a 4,70, haver f3,50 k 3,70, duiveboonen f6,75 a 7.blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 143 runderen le qual. Kalfkoeien f170 190 Kalfvaarzen f140 a 160 Melkkoeien 1120 k 140 B/s jarige ossen f 90 k 100 Guiste vaarzen f 80 k 90 Pinken f 50 k 60 Graskalveren f 30 k 40 Nuchtere kalv. f 10 a 14 Aangevoerd 2 vette varkens van 17 a 19 ct. per half kilo, 318 biggen van 1 4,a 11.per stuk. Eieren f 1.60 a 1.75 per 26 stuks. Boter 50 k 60 ct. per Vs kilo. ROTTERDAM, 12 Dec. Binnenlandsche Granen. Tarwe was heden tot eene kleine verlaging op te ruimen. Per heet. f 5.70 a 7 en per 100 kilo f 8 a 8.50, en beste qual. f 8.75. Canada-tarwe onveranderd f5.30 a 6. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.60 k 5.50. Dito mindere f0,kO. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 7,75 k 8.35 mindere f 0,a 0,beste Zomer f 5,a 5,35 mindere f 0,a 0. Haver. De beste f 2.60 k 3.70. Bruine boonen de beste f 8,a 10,50; Witte boonen. De beste f 9.75 k 10.50. Blauwe erwten. De beste f7.50 a 8.50 Paardenboonen. De beste f0.k 0. Duivenboonen van f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak, goed f 0.a 0,— Zomerzaad f0,af 0.—. Kanariezaad f5.50 tot f6.75 ROTTERDAM13 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 54 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 655 vette runderen 1037 magere dito, 208 vette en graskalveren, 68 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, 0 varkens, 185 biggen,— bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 31 k ct. 2e kw. 26 k ct 8e kw. 21 k ct. Kalverenle kw. 45 ct., 2de kw. 38 a ct.8de kw. 32 k ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK. Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f20,p. ton. bruinblanke Bergertraan 124,r t blanke Bergertraan f28,w Maaslevertraan f p. ton 0 Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum lusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f19.— p. 100L Nat. Med. levertr le soort f p. ton au t (stroogeel) 2e f 42.— p. ton Stoommedicinale levertr. le f 50.p. ton Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3