Nummer 100. Zondag 18 December 1898 Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Rusland. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. ÜÏTYÖËRJNGEN Terwijl van Madrid uit gemeld wordt, dat de opstandelingen op de Philippijnen rondweg weigeren de 10.000 door hen gevangen ge houden en deerlijk mishandelde Spanjaarden uit te leveren dan tegen een door Amerika te betalen losgeld van 20 millioen dollars en terwijl generaal Castellanos, de opvolger van maarschalk Blanco aan het hoofd van de Spaansche legermacht te Havana, de onlusten van Zondag 1.1. tusschen Cubanen en Span jaarden wijt aan de ophitsing der Cubaansche generaals Lacret en Sauguily (er zou een samenzwering gesmeed zijn tot het verwekken van een opstand met het doel te midden van de paniek de stad Havana te vermeesteren juist op het oogenblik, dat de Spaansche troepen tot een minimum gereduceerd waren en dat de Amerikanen nog te weinig in aantal waren om zich te doen gelden), weet de Times het een en ander mede te deelen over den inhoud van het Spaansch-Amerikaansche vredesverdrag. Nieuws van overwegende beteekenis komt er niet ih voor, doch de regeling ten aanzien van enkele punten van ondergeschikt belang, behelst toch nog enkele bijzonderheden, die we niet kenden. Dat Spanje de souvereiniteit over Cuba er aan geelt, terwijl het eiland ua de ontruiming door de Spaansche troepen bezet zal worden door de Vereenigde Staten; dat Spanje aan de Vereeuigde Staten afstaat Portorico en de andere eilanden van West- Indie alsook het eiland Guam van de Ladro nengroep en den geheelen Philippijnschen archipel, is bekend, doch het tractaat regelt tot in de kleinste bijzonderheden de uitwisse ling der gevangenen alsook de burgerlijke eu militaire rechten van de bewoners van het afgestane gebied en daar was nog weinig of niets van uitgelekt Geboren Spanjaarden kunnen een verklaring afleggen tot behoud van het Spaansche staats burgerschap producten van Spaansche her komst op het gebied van kunst, letterkunde eu wetenschap, worden gedurende de eerst volgende tien jareu in het afgestane gebied toegelaten zonder eenige rechten Spaansche schepen en Spaansche producten staan gedu rende de eerstvolgende tien jaren onder de zelfde bepalingen en voorwaarden met be trekking tot de Philippijnsche eilanden als de Amerikaansche schepen en de Amerikaansche voortbrengselen en de wederzijdsche regee ringen passen op de wederzijdsche koopvaar dijschepen met betrekking tot havengeld en dergelijke, dezelfde bepalingen toe als op hun eigen schepen. Mocht Cuba een eigen regee ring bekomen, dan zal deze worden aangera den dezelfde verplichtingen over te nemen evenwel kan deze bepaling door elk der beide regeeringeu zes maanden vooraf worden opgezegd. De tekst van het vredesverdrag zal nog vóór de samenkomst der Cortes worden openbaar gemaakt, maar de processenverbaal van de zittingen der vredescommissie en de verdere documenten, die betrekking hebben op het tractaat, zullen worden opgenomen in het Roodboek. De tekst van de proclamatie, welke door generaal Otis, commandant van Manilla, tot de bewoners der Philippijnsche eilanden zal worden gericht, moet door den president zijn vastgesteld en het kabinet der Vereeuigde Staten. Zooals te doen gebruikelijk is, zullen de opstandelingen worden uitgenoodigd om tot den vreedzamen arbeid terug te kee- ren ouder toezegging van de zijde der Unie, dat zij zullen mogen deeluemen aan het beheer der plaatselijke aangelegenheden en met het „self-government" onder controle van de Vereeuigde Staten, in het verschiet. De Kölnische Zeituug schrijft, blijkbaar gelnspireeid De Engelsche pers houdt zich voortdurend bezig met de jongste pogingen van Fransche schrijvers en staatslieden, om een toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk als mogelijk voor te stellen. De St. James Gazette gaat al zoo verdat zulk een verbetering voor Engeland niet voor gevaarlijk maar voor wenschelijk verklaart, daar zij een reden tot oorlog ter zijde stelt, zonder een nieuwe te verwekken. Wij behoeven ons met deze toekorastdroomen niet verder bezig te houden. De mogelijkheid van een Duitsc'nFransche toenadering bestaat eerst dan, als het woord Elzas-Lotharingen zal verdwenen zijn uit den taalschat vau de Fransche staatslieden en van de Fransche pers. Dit woord is de barometer, waarop Duitschland evenals het buitenland met groote zekerheid kan aflezen, in welken toestand de Duitsch Fransche betrekkingen op een gegeven oogenblik verkeeren. Duitsch land wijst zoo lang elke samenspreking af als het moet vreezen dat een begonnen gesprek ook maar met een aanduiding dit voor Duitschland volmaakt afgedane onderwerp zou kunnen aanroeren. Wij hebben alle reden, orr, in dit opzicht niet den geringsten twijfel te laten verrijzen. In tegenspraak met deberichtcn in Engel sche en Duitsche bladen, volgens welke Nuraa Droz den post van raadgever van prins George van Griekenland reeds heeft aangenomen en dat hij eerstdaags op Kreta kan worden ver wacht, wordt gemeld, dat Numa Droz, in verbaud met de eischen, welke hij eenige dagen geleden naar Athene heeft geseind, definitief bescheid wachteen eisch tot be taling van 200,000 francs als belooning voor de door hem te bewijzen diensten, heeft hij evenwel niet gesteld. Men dacht nog immer, dat koning Menelik de beide door Italië bezette provinciën Ocule- cussi en Scimenzana zal trachten te vermees- leren en men acht hei zelfs waarschijnlijk, dat Mangascha Menelik in deze zou helpen. Volgens den correspondent van de Times te Sjanghai heeft Lord Beresford ook de arsenalen en de forten te Hon-kou en Nanking bezocht. Hij gelooft dat ze in geduchten staat van tegenweer gebracht kun nen worden, maar niet onder het Chineesche bestuur, dat van het voortreffelijke materiaal geen gebruik weet te maken. Beresford beeft zijn Chineesche rcisgeeiudigd en keert over Amerika terug. Crispi, de gewezen premier van Italië, verklaart in een te Rome verschijnend tijd- schrilt, dat Frankrijk zijn plicht met betrek king tot zijn bescherming van de Christenen in het Oosten heeft verzaakt, doordat het tijdens de Armenische troebelen niet i.s tus- schenbeiden gekomen. De Fransche invloed in het Oosten heeft door de reis van keizer Wilhelm een gevoeligen knak gekregen en Crispi beschouwt deze reis als één der belangrijkste politieke gebeurtenissen van het eind der negentiende eeuw, Er is thans in Brussel een ambtelijk tele gram ontvangen over het vermoorden van de vier Belgen in de streek van de Boven-Oe- bangi. In 't kort luidt het verhaal aldus Lothaire, directeur van de Antwerpsche Handelsmaatschappij van Mongalla, had tegen het einde van September twee Belgische agenten met dertig zwarte soldaten uitgezon den. Onderweg werden ze door de woeste Boedja's in een hinderlaag gelokt en allen gedood en naakt uitgeschud. Dat gebeurde bij Doendoe-Soeda, dicht bij de bronnen der Zwarte Rivier. Op het hooren van die tijding zoud luite nant Fiévé onmiddellijk een detachement onder het bevel van twee Belgen naar Doen- doe-Sada. Maar ook deze werden verschalkt door een krijgslist van de Boedja's, die dertig van de hunnen in de kleeren van de ver moorden hadden gestoken, zoodat de Belgen meenden vrienden te zien en zich in een hinderlaag lieten lokken. Weer werden allen gedood. Dat was al in October. Den 16en October was Lothaire met twee en zestig soldaten ter plaatse, en men hoopt in Belgie dat hij er beter is afgekomen. Het gerucht, dat de vier Belgen ook zijn opge geten, is nog niet bevestigd. PARIJS, 15 Dec. Men zegt datFreycinet het verzoek om Picquart in vrijheid te stellen naar den gouverneur van Parijs zal verwijzen, hem verzoekende, den krijgsraad bijeen te roepen om te beslissen. De Ramp der „Maine". De openbare meening iu Spanje toont tot dusver kalme berusting in het feit der onder- teekening van het vredesverdrag, maar wan neer de pers Mac Kinley's nieuwe verdacht making in zake de „Maine" bespreekt, dan wordt haar toon bitter. In een der laatste bijeenkomsten van de vredescommissie was door de Spaansche gedelegeerden 't volgende voorstel gedaan, waarover we reeds geschre ven hebben. De Unie zou drie technici benoemen een Amerikaan, een Franschman en een Engelschman Spanje zou op zijn beu t een Spanjaard en twee andere deskun digen benoemen, van welkz de een Fransch, de andere Britsch onderdaan. Dit zestal zou zich een voorzitter kiezen van Duitsche natio naliteit, naar Havanna reizen, de zaak in loco onderzoeken en dan een oordeel vellen, waaraan Spanje zich a priori wilde onder werpen. De beide mogendheden zouden voorloopig gezamelijk de kosten dragen. Viel het oordeel uit ten nadeele van Spanje, dan kwamen niet alleen de nieuwe onkosten voor rekening van de regeering te Madrid, maar zou Spanje ook een schip zenden naar een door Mac Kinley aan te wijzen Amerikaansche haven om de vlag der Unie te salueeren door 21 kanonschoten. Verklaarde daarentegen deze commissie, dat men hier inderdaad heeft te doen gehad met een ongelukkig toeval, waaraan Spanje geen schuld heeft gehad, dan zouden de kosten gedragen worden door de Vereenigde Staten en zou Spanje zich tevreden stellen met een nieuwe boodschap, door Mac Kinley te richten tot het Congres, waarin erkend werd dat Spanje aan de katastrophe geen schuld heeft. Voor een partij, die bona fide handelt waren ieder zal dit erkennen deze voorwaarden zeer aannemelijk. De Yankees hebben dit aanbod echter afgewezen, want zei Wiiliam Day het is beter de zaak thans maar te laten rusten. Waarop Montero Rios zeer ter snede verklaarde, het ten diepste te betreuren, dat ook de president der Ver eenigde Staten daarover niet zoo gedacht heeft. De houding der Amerikanen bevestigt de Spanjaarden in hun vermoeden, dat het schip vernield is geworden door de Yankees zeiven, ten einde een voorwendsel te hebben om Spanje den oorlog te verklaren, Het gebeente van Christoffel Columbus is met veel praal uit de hoofdkerk van Havana naar het Spaansche oorlogsschip Conde de Venadito overgebracht, om vandaar naar het vaderland vervoerd te worden. De admiraal en vele ambtenaren en andere aanzienlijke Spaanjaarden woonden de plechtigheid bij De Conde de Venedito vertrok nog dien zelfden avond naar Cadix. Te Malaga is een aanslag gepleegd op de heeren Poix en Croixet, eigenaars van het dagblad „Union Merrantil". De dader is een twintigjarige typograaf, bij hen werkzaam, die zich thans voor anarchist uitgeeft. Hij wist het bureau binneu te dringen, loste vijf revol verschoten op den heer Croixet, en stak met een ponjaard den heer Poix aan den schouder. Naar de gevangenis gebracht, riep hij voort durend „Leve de anarchie" En hij bekende, ook een aanslag voor te hebben op generaal Weyler. Te Kroonstad zijn negen soldaten gedood en drie officieren en zeven soldaten gekwetst door het ontijdig springen van een granaat. Bij Kattowitz stortte op de Heinitz mijn een ijzeren stellage ineen. Zeven monteurs werden door de neervallende bakken getroffen. Eén bleef op de plaats dood en drie andere werden levensgevaarlijk gekwetst. WAALWIJK. Zondag 18 dezer 's middags ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Aubade. De Vliegh. Omhoog. Beltjens. Terzet aus die Schöpfung. Haijdn. De Martelaars. Rillé. .uil.!.. HU WAALWIJK, 17 Dec. 1898. Benoemingen. Benoemd tot ambtenaar ter secretarie, de heer Jolian van Liempt, alhier. Benoemd tot onderwijzer aan de open bare school, in den kom der gemeente Drunen, de heer C. Donker. Benoemd tot onderwijzer te Kaatsheu vel de heer Van Overgoor te Waalwijk thans onderwijzer te Raamsdonksveer. Tweede Kamer. De behandeling der begrooting van onder wijs wordt voortgezet. De heer Ketelaar verdedigt de openbare school tegen de jongste aanvallen en vordert vrijheid van optreden voor den onderwijzer buiten de school. Mi nister Borgesius wil geen onbeperkte vrij heid. maar ziet in het optreden van den onderwijzer Bergmeyer als redacteur van Iiecht voor allen geen reden tot ontslag. De minister doet vervolgens een beroep op eendracht tusschen de voorstanders van het openbaar en die van het bijzonder onder wijs. Beide acht de minister even nuttig. Hij verwacht weldra inzending van het re- geeringsantwoord op het Leerpliohtontwerp. Bij de voortzetting der beraadslaging over de begrooting van Binnenlandsohe Zaken verklaarde de minister, dat spoedig verwacht mag worden het rapport der staatscommissie in zake het onderzoek naar tuberculose onder den veestapel. Krachtige maatregelen tegen die ziekte oordeelde ook de regeering uoodig. Een amendement-Zijlma, om te schrappen 3000 gulden, aangevraagd voor de restauratie van den toren te Arnhem, werd aangenomen met 53 tegen 36 stemmen. De begrootiug voor Binnenlandsche Zaken werd daarna aangenomen met 84 tegen 4 stemmen. De behandeling der Marine-begrooting is aan gevangen. De Tweede Kamer heeft het amendement van den heer van Kol op de begrooting vau marine, tot schrapping van f 100,000 als eersten termijn voor den aanbouw van een tweede psntserschip met 67 tegen 24 stemmen verworpen. Nieuwjaar! Ter bevorderiug van eene geregelde be zorging der bij de jaarswisseling ter post komende stukkenwordt evenals in vorige jaren de gelegenheid opengesteld, om brieven en andere stukkenwelke men op 1 Januari a.s. aan de geadresseerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van 23 December af ter post te bezorgen. Om die stukken van de overige te onder scheiden behooren over de geheele lengte van het adres twee zich kruisende strepen getrokken te zijn. Zij moeten uiterlijk 31 December, te 12 uren des middags, ter plaatse van bestemming zijn aangebracht. Het publiek wordt, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, bijzonder aanbevolen, van deze gelegenheid tot vroegere bezorging bij de jaarwisseling gebruik te maken. Ilct Coitimuiiieklokje. Van chet Communieklokje» werd ons het eerste nummer, met verzoek om recensie, toegezonden. Gaarne voldoen wij aan dit verzoek, wijl onze beoordeeling niet anders dan gunstig kan zijn. Het blaadje beantwoordt naar onze meening, uitstekend aan zijn doel: de Communiekinderen behulpzaam te zijn bij hunne voorbereidiug tot den grootsten eu gewichtigsien dag des levens. Het is een voudig, bevattelijk en boeiend geredigeerd en blijft door zijn mooi hoofd en keurig.; plaat jes eene blijvende herinnering aan dezen groolen dag. Wij wenschen èn Redacteurs èn Uitgever van ganscher harte geluk met hun zoo ver dienstelijk plan, en twijfelen niet aan het welslagen hunner onderneming, te meer wijl de geringe prijs van 40 ets. voor de twaalf verschijnende nummers, geen bezwaar kan ziju voor verreweg de meeste ouders, terwijl voor armere kindereu wel door anderen zal gezorgd worden. Dit blaadje verschijnt gedurende de 12 weken, die den dag der Eerste H. Communie voorafgaan, bij Jos. J. van Lindert, Cuyk. Uitvoer van geslacht vee naar Frankrijk. De minister van binnenlandsche zaken, gelet op de omstandigheiddatblijkens ingekomen ambtsberichtenin de laatste weken enkele, van Rotterdam afkomstige btzendingen geslachte varkenswelke in Frankrijk ten invoer waren aangeboden aldaar geweigerd ziju wegens het ontbreken van de koppen; brengt in herinnering van de belanghebbenden dat bij de aanschrij ving van den Franschen minister van koop handel, d.d. 10 November 1888 bepaald is, dat de geslachte varkens en runderen zijn aan te voeren in hun geheelhetzij onver deeld, hetzij naar slagersgebruik verdeeld in helften of kwarten, in welk geval de ver schillende stukken onderling nauwkeurig moeten aansluiten terwijl de long zich daar aan vastgehecht moet bevinden. De inwendige deelen van de borst en den buik mogen bovendien geen sporen dragen van afschrapping of afkrabbing. Uitgezochte stukken rundvleesch, zooals hazen en ribbestukken, kunnen toegelaten worden als afzonderlijke stukken zonder aan hangsels. Het afval van het rundvee en de varkens, zooals het hart, de lever, de nieren, de ton gen enz.mogen niet afzonderlijk worden ingevoerd. (Stct.)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5