90 Cent, bij Antoon Mn, Waalwijk. Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. Handelsberichten. 100 prachtige Visitekaart jes met 100 daarbij passen de Enveloppen; 1 schoone grappige scheurkalender een zeer doelmatige,wand- kalender; en dit alles voor slechts Het wcrehl—postverdrag van Washington. In aansluiting aan het son. besluit, hou dende nadere regeling van de porten der brieven en verdere stukken, die rechtstreeks over zee tusschen het Rijk en zijne koloniën en bezittingen in Oost- en West—Indië worden gewisseld, voorkomende in ons num mer van 15 dezer, nemen wij thans op de bepalingen van „Het Wereld-Postverdrag van Washing ton'*, dat eveneens 1 Januari 1899 in wer king treedt. Deze stukken zijn van groot belang voor allen, die nu en dan verzendingen per zee- of wereldpost te doen hebben. Wij raden dezen dan ook aan ze uit te knippen eu zorgvuldig te bewaren, ten einde ze het volgende jaar bij voorkomende gelegenheden met vrucht te kunnen raadplegen in verband met de vele aanwijzigingen nopens postzen- dingen binnen en buiten 's lands, voorko mende op den Wand-Kalender voor 1899 van de „Echo van het Zuiden", waarvan iedere abonné volgens gewoonte tegen Nieuw jaar een exemplaar present krijgt. Op 1 Januari 1899 treedt het wereld postverdrag van Washington inwerking. De belangrijkste wijzigingen zijn de volgende: A. Hoofdverdrag lo. Ongefrankeerde briefkaarten worden voortaan getaxeerd met het dubbele van den taks der gefrankeerde briefkaarten (dus niet meer als ongefrankeerde brief beschouwd) 2o. Het maximum gewicht der monsters van koopwaar wordt algemeen verhoogd van 250 tot 350 gram. 3o. Het maximum bedrag der verreke ningsbedragen op aangeteekende brieven en doosjes en brieven met aangegeven waarde erop, postpakketten, wordt verhoogd tot 1000 francs, maar in het verkeer met sommige landen blijft de tegenwoordige grens van 500 francs behouden. 4o. Jubileums-postzegels met beperkten geldingsduur worden in het internationaal verkeer niet meer toegelaten. 5o. Papiers d'affaires monsters en druk werken die niet voldoen aan de daarvoor vastgestelde bepalingenworden niet ver zonden. 6o. Ontplofbare en gevaarlijke stoffen worden niet teruggezonden, doch zullen ver nietigd worden. 7o. Op de adreszijde der briefkaarten mogen vignetten en reclameopschriften aan gebracht worden, doch zij mogen op geener lei wijze afbreuk doen aan de duidelijkheid van het adres, en de poststempels of dienst- opschriften. 8o. Gecorrigeerd werk van scholieren is als papiers d'affaires toegelaten. 9o. Monsters met glas, vloeistoffen, oliën, vette stoffendrogegekleurde of onge kleurde poeders en levende bijen worden algemeen ter verzending toegelaten. Evenzoo worden als monsters toegelaten gedroogde of geconserveerde dieren, geologische monsters, enz., waarvan de verzending niet geschiedt uit een handelsoogpunl en de verpakking geschiedt overeenkomstig de voor monster vastgestelde bepalingen. 10. Albums met photographieën worden als drukwerken aangezien. Ho. De met drukwerken gelijkgestelde vermenigvuldigingen door een mechanisch- polygraphisch procédé (chromographie, enz.), kunnen zoowel van een met de pen als ook van een met de schrijfmachine vervaardigd stuk genomen zijn. 12o. Het is geoorloofd, op gedrukte vi sitekaarten goede wenschen, gelukwenschen, dankzeggingen, leedbetuigingen of andere beleefdheidsformules met hoogstens 5 woor den met de hand bij te voegen (thans mocht men daartoe slechts enkele letters gebruiken 13o. op Kerst- en Nieuwjaarskaarten een opdracht te schrijven 14o. aan uittreksels uit couranten, met de hand of langs meohanischen weg titel, dag, nummer en adres der courant toe te voegen. B. Overeenkomst betreffende de uitwis seling van brieven en doosjes met aangege ven waarde lo. Wijziging van het adres is toege laten bij zendingen tot 10,000 francs waarde (vroeger slechts tot 500 fr. 2o. Het is verboden in de waardebrieven te leggena. geldstukkenb. voorwerpen aan invoerrechten onderworpen, met uitzon dering van waardepapierenc. gouden en zilveren voorwerpen, edelgesteenten, sieraden en andere kostbare voorwerpen. 3o. Bij verlies van waardebrieven wor den ook de verzendingskosten vergoed (niet echter de verzekeringskosten). C. Overeenkomst betreffende den post- wisseldienst. lo. Het maximum bedrag der post wissels wordt verhoogd tot 1000 fr. In het verkeer met eenige landen blijtt het maxi mum bedrag van 500 fr. behonden. 2o. Het recht wordt voor bedragen bo ven 100 francs met de helft verminderd., 3o. Het is Diet, noodig het postwissel- formulier met de hand in te vullen, het kan ook geschieden door druk, met de schrijf machine enz. D. Overeenkomst betreffende de uilwis seling van postpaketten. lo. Het is toegestaan, in de postpakket ten een afschrift van het adres van het pak ket benevens dat van den afzender te legden. 2o. Het maximum bedrag der schade vergoeding voor gewone pakketten, zonder onderscheid vau gewicht, bedraagt 25 francs, en in het verkeer met die landen, die de gewichtsgrens van 3 K.G. hebben behouden 15 francs De afzender van een verloren geraakt pakket heeft bovendien recht op teruggave van de verzendingskosten (verze keringsrechten worden niet terugbetaald). 3o. Voor iedere pakketzending met aan gegeven waarde is eene afzonderlijke adres kaart noodig. E. Overeenkomst betreffende de invor dering van gelden op quitantiën. Elk borderel mag hoogstens 5 quitantiën bevatten. Een bezuiniging ran 7 jï 8 ton gouds! Naar ons bij geruchte ter oore is geko men, zou de kapitein van het 5e regimeut infanterie W. II. van Terwisga, door den minister van oorlog zijn uitgenoodigd, na dere inlichtingen te verstrekken naar aan leiding van zijn betoog ten gunste van een voldoenden oefentijd voor het wapen der infanterieen wel meer bepaaldelijk in verband met het gestelde op blz. GO 1 van de October.aflevering van den „Militairen Spectator", waar te lezen staat „Daar, in de luxueuse inrichting van ons leger en van ons legerbestuur, zit de kneep. Daar valt te bezuinigen, en wanneer men niet verder ging dan hetgeen in Belgie geschiedt, dan zoude alleen door de bezui niging op de legerexploitatie eene versterking der infanterie met 37,000 soldaten (over 8 lichtingen) te verkrijgen zijn, of, wanneer men kaders, enz. in de berekening trekt en ook aan de andere wapens denkt, allicht eene vermeerdering van het leger met ten minste eene geheele divisie. En zulks zonder dat dit aan den lande een cent meer be hoefde te kosten dan thans voor „oorlog" wordt ter zijde gelegd. „Zoolang dat resultaat niet is bereikt en het moet te bereiken zijn mag niet aan de individueele geoefendheid getornd worden." Naar wij vernemen, zijn in de door den heer Van Terwisga ingediende memorie voorstellen gedaan, welker uitvoering reeds dadelijk tot eene bezuiniging van minstens zeven a acht ton gouds op hoofdstuk „oor log" zal leiden. Bij de aanstaande behandeling der begroo ting van oorlog zullen deze bezuinigings voorstellen van een bekwaam troepenofficier, die in geschrifte getoond heeft, de weerbaar heid des lands als hoogsten eisch te stellen, natuurlijk ter sprake komen en belooft zij mitsdien uit dit oogpunt uiterst belangrijk te zijn. Automobielen—verkeer. Mag men een bericht in de Maas en Waalsche Ct. gelooven, dan belooft het dorp üruten een brandpunt van automobielen- verkeer te worden. Enkele steenfabrikanten zouden n.l. voornemens zijn een automo- bielendienst te doen loopen tusschen Nij megen en ürutenen verder zou er een automobieldienst van Zalt-Bommel naar Pruten en tusschenliggende plaatsen in de pen zijn. De misdaad te Doorn. Omtrent den in ons vorig nummer ver melden moordaanslag te Doorn meldt de Utr. Ct. nog de volgende bijzonderheden In het stille, lieve dorpje Doorn, met zijn prachtige, boschrijke lanen en villa's heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een verschrikkelijke gebeurtenis plaats gegrepen. Aan het begin der Sandenburgerlaan be vindt zich een eenvoudig bierhuisje, sedert November bewoond door het echtpaar P. In den nacht van Zaterdag op Zondag, werd hier door de 24-jarige W. B. op haren 28-jarigen echtgenoot een ernstige moord aanslag gepleegd. Man en vrouw waren van flinke boeren familie, en ook op beiden persoonlijk viel weinig aan te merken. Wel had de vrouw van jongsaf een opvliegend eigenzinnig ka rakter, en heerschte en tusschen man en vrouw veel oneenigheid In den nacht van Zaterdag op Zondag was de vrouw tegen 4 uur opgestaan, om zich een oogeublik met een der beide kin deren bezig te houden. Toen zij terug kwam, had naar zij in het verhoor beweert haar mandie slapende was, een te groot deel van de dekens in gebruik. En om die nietige reden greep zij het mes, dat haar man gewoonlijk op zak dFoeg, en bracht hem slapende daarmede een groote snede toe over de lengte aan de plooi van den hals. Eenige millimeters verder, en slagader ol luchtpijp ware getroflen, en de dood het onvermijdelijk gevolg geweest. De mail zal, wanneer hij mag genezen, zijn behoud hebben te danken aan een boe ren mode: hij sloeg zich steeds bij het naar bed gaan, een wollen bouffant drie vier maal om den halsen deze bouffant heeft het botte mes veel arbeid gegeven. Flet bloed met een zakdoek zooveel mo gelijk stelpende heeft de verwonde toen midden in den nacht een vreeselijken rit afgelegd, hoe dat is bijna onbegrijpelijk. De dokter woonde een kwartier van het huis verwijderd, doch de zwaar verwonde heeft, in zijn doodsangst, dien weg vermoe delijk in niet meer dan zeven minuten af gelegd. De vrouw werd Zondagmorgen gearresteerd en is reeds naar de gevangenis te Utrecht overgebracht. Zij blijft een onverschillige, gesloten hou ding aannemen eu geeft^niet de minste uit wendige teekenen van berouw. Zij doet het in hare verhooren voorkomen alsof ze haar man slechts wat pijn had willen doen oindat hij haar ook wel eens pijn deed. Als hij wakker was, kon ze niet tegen hem op en daarom pleegde zij hare daad terwijl hij sliep. Dusscu, 15 Dec. Met genoegen kunnen wij mededeelcn, dat de heer C. P. Schimmel, machinist-stoker bij de rijksstoomgemalen aan den Nieuwen Maasmond alhier, bevorderd is tot machinist bij die stoomgemalen. Herpt, 16 Dec. Bij de Ned. Herv. Gera. alhier is tot ouderling herbenoemd de heer L. Nieuwkoop en tot diaken de heer A. ,D. Baaijens. Heusden, 16 Dec. Tot waarnemend direc teur van het post- en telegraafkantoor alhier is benoemd de heer Le Grand, kommies 2e klasse bij de posterijen eD telegrafie te Breda. Mej. A. H. Wuijster alhier, is, wegens ziekte der tegenwoordige, tijdelijk benoemd tot onderwijzeres aan de openb. lagere school te Nederhemert. Naar wij vernemen, zal de heer Van Veggel, teekenaar bij de werken tot verleg ging van den Maasmond met 1 Febr. e. k. van hier verplaatst worden naar 's Bosch. Elskout. Onze gemeenteveldwachter A. van Balkom, is benoemd in gelijke betrekking te Beek en Donk. Waspik, 14 Dec. Aan de werf van den heer J. De Graaf, scheepsbouwmeester alhier is met goed gevolg te water gelaten een stalen klipper groot 90 last voor den heer A. Ko- nings te Capelle. 's Hertogcnbosch, 15 Dec. Alhier is een toyn- bee-vereeniging voor meisjes tot stand geko men. Dames van verschillende gezindten hebben zich vereenigd, en tachtig meisjes, zoowel dienstboden als fabrieksarbeidsters hebben zich voor de toynbee avondjes aange meld. Eer< lokaal der muziekschool werd voorloopig door den burgemeester afgestaan tegen vergoeding van vuur en licht, en in de jongste Raadsvergadering kwam deze quaestie ter sprake, naar aanleiding van een adres door oprichsters ingediend. De Raad heeft zijn goedkeuring aan de beschikking van den burgemeester gehecht. Uit Japau. Een eigenaardig gebruik heersc.ht in sommige deelen van het bloemenrijke Ja pan. Woont in een huis een of meer huw bare dochters, dan wordt een rijkversierde, doch leege bloempot, van een vergulden rand voorzien, aan drie dunne kettinkjes opgehan gen aan balkon of verandah. Dit gewichtig symbool dient om den Japanschen Romeo de gelegenheid te geven zich te verzekeren van de wederliefde zijner Julia. De Japansche galant brengt de koningin van zijn hart geen serenade in den maneschijn, als hij haar de gevoelens zijner ziel wil kenbaar maken, begeeft hij zich met een zeldzame plant naar het huis zijner geliefde, en wel op een tijd, dat hij zeker weet, dat ze er is en hem van een verborgen plaats kan zien. In eerbiedige houding nadert de jonge man den pot en plaatst er de meegebrachte plant, welker wortelen reeds van aarde zijn omgeven, zorgvuldig in. De in 't huis vertoevende schoone vermoedt natuurlijk niets van wat er buiten met den pot gebeurtDeze handeling van den jongen man staat echter gelijk met een huwelijksaanzoek, dat de jonkvrouw geldt, die in 't huis wooDt. Zijn er meer dochters in huis, dan is een klein briefje aan de plant voldoende om uit te maken, wie bedoeld is. Zoo spoedig de verliefde met zijn tuinders- werk klaar is, trekt hij zich terug, om op eenigen afstand onafgezien at te wachten de dingen, die komen zullen. Nadert de schoone spoedig met een sierlijk gietertje en geeft ze met gloeiende blikken het mooie plantje water, dan schittert een licht van geluk in de oogen van den verscholen minnaar, hij weet nu, dat zijn gevoelens wor- deu beantwoord. Is het tegenovergestelde het geval, en verschijnt geen meisjesgestalte om de smachtende bloem liefderijk aan te nemen, dan sluipt de arme verliefde treurig weg; hij heeft weinig hoop te worden aan genomen. De eigenlijke beslissing zullen de geliefden eerst den volgenden morgen beme» ken, het is mogelijk dat de plant, die de* vorigen dag zoo zorgvuldig werd begoten, door de hand van een oubarmhartige vader wreed is uitgerukt en verdroogd ter aarde ligt, of wel dat een versmade bloem nog frisch en bloeiend in den pot staat. De minnaar die deze heeft geplant, weet dan, dat hij niet wordt bemind, maar dat de hand van 't meisje hem door 's vaders machtwoord is verzekerd. WAALWIJK. Van 10-17 Dec. 1898. GEBORENJoanna Adriana Maria Josephs, d. van Everardus Wilhelmus Klijberg en Ma ria Ida Josephina Pernot. Josephina Cornelia, d. van Abraham van der Lee en Petronella van der Geil. OVERLEDEN Hendrikus van Nooij, 26 j. BEZÖOIEN. Van 12 Nov. tot 17 Dec. 1898. GEBOREN Arnold us Gijsbertus, zoon van Lau- rentius Josephus Klis en Johanna Cornelia Mechelina Bogaerts. Gijsbertus Johannes, z. van Cornelia Johannes van Delft en Jo hanna Maria Eijk'en. Hendrika Comeri- na, d. van Johannes van der Hammen «n Maria Helena Moll. Petrus, z. van Mar- tinua Franciscus van de Wiel en Hendrika Dankers. Cornelia Martina, d. van Mar- tinus Franciscus van de Wiel en Hendrika Dankers. HUWELIJKENBernardns Gerardus Jacobns Hoogstraten, 25 jaren, van Leiden en Jo hanna Ardina Metxke, 20 j. OVERLEDEN: Wilhelmus An'tonius van der Gouw, 1 jaar. Wilhelraina Maria Domi- nië, 3 maanden.Petrus Johannes Klerkx, 16 m. Gijsbertus Johannes van Delft, 3 weken. Adrianus Gijsbertus van Delft, 4 weken. SPRANG. Van 1-15 Dec. 1898. GEBORENJohanna Christina, dochter van A- driaan Geenen en Maria Vos. OVRRLEDEN Aart Johannes van Thielen, echt genoot van Neeltje van der Sijde, 66 j. Antonie Ros, 71 j. CAPELLE. Van 115 December. GEBOREN Adriaan zoon van Arnoldus Ko- nings en Anna Zwart. Hendrik, z. van Pieter Molegraaf en Alberta Tactor. Ja- coba, dochter van Gerrit van Peer en Hen drika Gen uit. Elisabeth Jacoba, d. van Diderik Rudolph le Sage en Sophia Mar- faretha Dudok. Anna Cornelia Helena, van Barend van Campen en Maria Boezer. Jacoba Cornelia, d. van Jacobus le Sage en Johanna Vos. Hü WELIJKS-AANGIFTE Arie de Kok, 27 jaar en Johanna van der Wiel, 26 j. I 11 -Uil 1 1 1 I WAALWIJK, 16 Dec. 1898. Bij redelijken aanvoer ter veemarkt is de handel tamelijk vlug. Kalf beesten golden f 95 A f175. Dito vaarzen f 75 A f 165. Jonge varkens aangevoerd 24 stuks, ver kocht van f 4.a f9.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1805 kg. van f0.94 A f 1.06 per kg. Eieren f 4.a 6.per 100 stuks. De handel iu huiden blijft vrij levendig op alle hoofdmarkten. De veiling per 14 dezer te Rotterdam liep bevredigend af. Eenige kavels werden gegund aan taxaat, sommige daarboven. De meesten echter werden opgehouden, doch na de veiling gingen alsnog eenige kavelingen uit de hand aan taxaat af. De minder beleerde en slecht geconditioneerde huiden vonden juist geen koopers. Voor zwaar leder kwam de laatste dagen veel vraag. Prijzen zijn vast. Licht leder daarentegen gaat tengevolge van meer voor raad en veel aanbod niet zoo vlug. In schors en andere looimiddelen is de handel zeer stil, zooals gewoonlijk in dezen tijd van het jaar. DUSSEN. Boteraanvoer 195 kg. prijs van f0.96 1.09 markt gezet op fl.02 per kg. Eieren 1.40 per 26 stuks. TIT

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6