Nummer 100. Zondag 18 December 1898. 21e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, Bekendmaking*. Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. UITGEVER Waalwijk. die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. Heeren CORRESPONDENTEN worden beleefd doch dringend ver zocht hunne rekeningen vóór 1 Januari a. s. in te zenden. 'Ml' V" i I II II... rn Ml... ...JUL, j I.IL _J -n ju—p, I De Echo van het Zuiden, >Vult(jksrk ra Uifstrutsrhr Courant, V Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 3 eent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsoh- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. STAAT van brieven, geadresseerd aan onbe kenden. Verzonden gedurende de 2e van November Van Waalwijk 1. v. d. Graaf Co. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat ESSCHEN (station en dorp) op heden weder geopend is voor den invoer van Neder- landsch melkvee, doch dat wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer in de quarantaine bij stallen Baarle-Hartog dien dag gesloten wordt. Waalwijk, 15 December 1898. De burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER 8CHUEREN VI. 24 De schoone Félicienne. Deze worstelstrijd had reed9 een tiental jaren geduurd en nog verklaarde zij zich niet over wonnen. Zij had dan ook, meer dan eenige vrouw ter wereld misschien, het genot leeren kennen aller blik tot zich te trekkenuit ieders mond een kreet van bewondering te ontlokken. Op haar twintigste jaar was Felicienne de volmaaktste schoonheid, het bekoorlijkste wezen, dat de natuur bad voortgebracht. Zij was slank en rijzig, een ware Juno-gestalte met de zuiverste lijnen, de heerlijkste vormen en bekroond door een engelen kopje, omgeven van weelderige, goudblonde lok ken. Men zou gemeend hebben, dat een engel van Rafaël uit haar lijst gestapt wa9 om te midden der stervelingen rond te wandelen. Aan deze onvergelijkelijke schoonheid dankte zij haar huwelijk met mijnheer De Prabert. Zes-en-twintig jaar geleden maakte Bernard De Prabert, toen reeas eigenaar van belangrijke hout zagerijen in de Alpen, een reis naar Groot-Britanje, ten einde zich op de hoogte te stellen van den vooruitgang van het fabriekswezen in het buiten land en zijn machinerieën daarnaar te verbeteren. Het toeval wilde, dat hij te Glasgow afstapte in {een klein hotel, even buiten de stad aan den zeekant. Bernard had dit hotel gekozen, omdat de meeste schepen met hout uit Noorwegen dicht bij dit hotel aankwamen en hij vandaar uit dus gemakkelijk de geheele behandeling van het hout kon volgen. Dit hotel werd bijna uitsluitend bezocht door handelaarshoutkoopers, scheepsbouwmeesters, ingenieurs en machinisten. Tegenover het hotel bevond zich een klein buitenverblijf, een «cottage* zoóals men het daar ginds noemt, bestaande uit een wit huisje van eén verdieping en omgeven door een schaduwrij ken boomgaard. Het venster der kamer, welke Bernard betrokken had, zag juist op dien boomgaard uit en op zekeren OPENBARE VERGADERING op Donderdag 15 Dec., nam. ten 7 ure. Punten ter behandeling I. Ingekomen stukken. II. Verslag aanbestedingen. III. Machtiging tot verpachting van 't marktgeld 1899. IV. Af- en overschrijving begrooting 1898. V. Benoeming van een havenmeester. VI. gasthuismeester. VII. armmeester. VIII. de commissie vcor de gasfabriek. IX. Reclames hoofdelijken omslag 1893. Voorzitter: de burgemeester K. A. M. ridder de van der Schueren. Afwezig: de heer Jud. Timmermans Wz. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering vooren nadat door den heer Baijens eenige aanmerkingen hieromtrent zijn gemaakt, worden ze vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van den heer Timmer mans Wz., dat hij verhinderd is, de vergade ring bij te wonen. b. Besluit van gedeputeerde staten, waarbij de begrooting van 1899 wordt goedgekeurd. c. Schrijven van provinciale staten, omtrent de haven, 't welk reeds is bekend (wordt door den secretaris voorgelezen). d. Een adres van de firma Mijnssen en Co.,' waarin zij hun voornemen te kennen geven, om in Waalwijk een centraal station voor electrisch licht en kracht-overbrenging Yoor Waalwijk en omstreken te vestigen. Zij vragen daarom voorloopige concessie, verder mededeelende dat bij hen geen priucipieele bezwaren bestaau, om de gasfabriek over te nemen. f. Verder ingekomen een schrijven van de Mij. tot Exploitatie van de Laval Stoomturbine, of ze iu concurrentie met een andere Mij. ook crncessie zou kunnen aanvragen. dag, toen de zomerzon uit een onbewolkte lucht scheen, kon hij van uit zijn venster een heerlijk schouwspel gadeslaan. Aan twee kastanjeboomen, welke in vollen bloei stonden, was een hangmat vastgemaakt en in die hangmat lag, in bevallige houding, gekleed in een eenvoudig wit zomerkleedje, de lange blonde lokken slechts door een lint opgebonden, een betooverend schoon meisje. Bernard De Prabert was toen twee-en dertig jaar oud, zijn geheele leven was aan den arbeid en de studie gewijd geweest en slechts afgewis seld door wreede beproevingen. Met vrouwen had hij zich nooit ingelaten, hij vreesde haar, hij vermeed haar, waar hij slechts kon. Was het niet een vrouw geweest, een verleidster, een gevloekte, die zijn broeder in het verderf had gestort? Dat noodlottige familiedrama had van Bernard een somber, in zichzelf gekeerd man gemaakt; had zijn van nature zoo rondborstig, openhartig karakter geheel doen veranderen, had hem de vreugde van zijn leven ontstolen en het geluk iets onbestaanbaars voor hem gemaakt. Dit drama had een eerbiedig en liefheb bend zoon den naam van zijn vader doen verwer pen, want die naam werd thans gedragen door een moordenaar, door een galeiboef. De ware naam van mijnheer De Prabert was Bernard Duhesme. Een beschikking van het mi nisterie «an binnenlandsche zaken had hem toege staan den naam van zijn moeder te voeren, geboren Louise De Prabert. Bernard had om deze gunst verzocht, nadat zijn broeder, llobert Duhesme, door het hof van assises te Riom, tot levenslangen dwangarbeid was ver oordeeld. Uit het verhaal van kapitein Barillet weet de lezer, welke misdaad aan Robert ten laste werd gelegd. Deze verandering van naam had aan Bernard heel wat verdriet gekost. Hoofdzakelijk had hij het gedaan om zijn zuster Blanche, een edel en zachtzinnig meisje, wier toekomst werd verwoest door de misdaad van haar broeder Robert. Wellicht zou door het verdwijnen van den naam ook de misdaad spoedig vergeten worden. Als hoofd der familie had Bernard wijs en voorzichtig gehandeld, maar niettemin verweet De voorzitter„daar de firma Mijnssen en Co. de eercte is en een definitieve conces sie vraagt en de andere niet, zou ik met hen ook in bespreking treden. Wat de uitwerking zal zijn zal later blijken; voor 't oogenblik vragen zij alleen voorloopige concessie om hunne plannen te maken. Burgemeester en wethouders stellen voor 'i volgende antwoord te geven „Naar aanleiding van uw adres, berichten wij u, dat u eene voorloopige concessie voor 4 maanden is toegestaan; om later nadat uwe plannen zijn ingekomen te beslissen over de gasfabriek en over de definitieve concessie." De voorzitter„in dien tijd kunnen zij dan plannen maken en ons toesturen; mochten die dan niet aanneembaar blijken, dan kunnen we met de andere Mij. onderhandelen. De heer Van Schijndel„is door 't dag bestuur ook aan de undere Mij. geantwoord?" De voorzitter „we zullen de andere Mij laten weten dat de firma Mijnssen eene voor loopige concessie heeft gekregen, omdat ze de eerste was. De heer Timmermans van Turenhout „is in dit schrijven ook gevraagd, wat de prijs zal zijn?" De voorzitter „hij moet eerst zijn bereke ningen maken, dat weten we dan later." De heer Van Schijndel: „de tijd van de voorloopige concessie is 4 maanden; kon dat niet wat korter?" De voorzitter „ik meende eerst 6 maanden te vragen maar de ingenieur zeide dat hel wel korter kon. 't Is beter hen wat ruimer tijd te geven." De heer Van Schijndel: „'t was te wenschen dat het zoo spoedig mogelijk ging; tegen woordig is 't licht iets beter, vroeger zeer slecht, juist gloeiende spijkers, en dan ieder jaar dubbeltjes er bij leggen, maar als die tijd noodig is, mij ook goed." De voorloopige concessie, als door burge meester en wethouders voorgesteld, werd ver leend. II. Verslag aanbestedingen. Door 't dagelijksch bestuur zijn de volgende hij zich zijn eigen zwakheid en schaamde hij zich over het onrecht, dat hij der nagedachtenis zijns vaders meende te hebben aangedaan. Robert, die drie jaar jonger was dan Bernard, verschilde hemelsbreed in karakter met hem hij was heftig, opvliegend, weerspannig. Hij kon zich dan ook niet goed onderwerpen aan het soms wel wat ruwe gezag van zijn vader een werkman, die dank zij zijn onverdroten werk zaamheid en zijn vermetelen ondernemingsgeest fabrikant geworden was en bracht het grootst gedeelte van zijn jeugd eer9t te Lyon en daarna 13 Parijs door op kostscholen. Ook met de on derwijzers leefde hij voortdurend in tweedracht, maar ondanks dat was hij een goede leerling, 6teeds no. 1 van de klas en verbaasde zijn leeraren door zijn helderheid van geest en zijn onverzade- lijke weetgierigheid. In den grond van zijn hart wa9 hij echter goed, edel en rechtschapen. Robert was zeker tot groote daden besterad, wanneer een vrouw hem niet in het verderf ge stort had. Zijn noodlottig gesternte deed hem een beeldschoon meisje ontmoeten, waar hij aanstonds vurig verliefd op werd en dat een onbegrensde macht over hem uitoefende. Zij heette Georgette Lacassagne, had geen ver mogen en was van zeer duistere afkomst. Papa Duhesme wilde niets van dit meisje hooren en weigerde beslist zijn toestemming tot het hu welijk, dat Robert zich voorgenomen had. Deze weigering verbrak voor altijd den vrede tusschen vader en zoon. In het volgende jaar kwam de vader om het leven bij gelegenheid van een overstrooming, toen hij zijn machinekamer tegen het water wilde be veiligen. Zijn testament, dat volkomen in orde werd bevonden, vermaakte zoo weinig mogelijk aan den weerspannigen zoon. Bernard was evenwel te edel om zich aan de bepalingen van dit testament te houden; hij ver deelde de vaderlijke nalatenschap in drie gelijke deelen en bood Robert een daarvan aan. Op koelen, bitsen toon weigerde deze en verklaarde niets te zullen aannemen dan hetgeen de wet hem toekende. Bernard drong evenwel aan. Kom, zeiae hij, laten wij tezamen werken en de zaken van onzen vader uitbreiden. Er zijn millioenen te verdienen zonder eenige risico, al leen door de bosschen te exploiteeren en de fa- aanbestedingen gedaan a. Het waschhuis achter de marechaussées kazerne moet verbouwd worden. Gegund aan P. van Huiten voor f 396,85. b. Kappen op de lampen der teekenschool zetten. Gegund aan Fr. van Oosterhout voor f 17. c. Verder zijn aanbesteed de drukwerken, bureau en schoolbehoeften. Dit is verdeeld in 3 perceelen. Perceel I, drukwerken en bureaubehoeften. II, schoolbehoeften. III, Schoolboeken. Voor perceel 1 was ingeschreven: Door de firma Tielen, tegen 5 pCt. onder de prijslijst. Door de firma Baijens tegen 4 pCt. onder de prijslijst. Voor perceel II en III door de firma Baijens tegen 5 pCt. onder den lijst. Nu hebben we dat vergeleken met de in schrijvingen van 't vorig jaar; toen was in geschreven voor perceel I door firma Tielen, tegen 30 pCt. Baijens, 40 pCt. Voor Perceel II en III tegen 18 pCt. door de firma Baijens. Dit verschil vonden wij te groot en hebben het niet gegundmaar hebben voor perceel I gecontracteerd met de firma Tielen voor 20 pCt. en met de firma Baijens voor II tegen 5 pCt. en III tegen 10 pCt. III. Machtiging tot verpachting van 't marktgeld 1899. De voorzitter: „evenals 't vorig jaar vraagt het dagelijksch bestuur machtiging tot ver pachting van 't marktgeld op dezelfde con dities. De heer Baijens: »u vraagt daar op dezelfde conditiesmaar zou daar niet bij kunnen gevoegd worden, de markt schoonmaken.» De voorzitter„dat doeu de gemeente arbeiders, maar ik zal er met 't dagelijksch bestuur over spreken." De heer Baijens: »het laat dikwijls veelte wenschen over.c De heer Gragtmans„met die vraag komt brieken te drijven, die onze vader heeft nagelaten. Robert antwoordde kortaf: Neen. Wat houdt u dan terug? hernam Bernard. Waarom stemt ge niet toe in mijn voorstel? Ge weet hoeveel onze zuster van u houdt, ge weet ook hoeveel ik Ja, ik weet het, zeide Robert, gij beiden zijt goed en edel en wij zouden gelukkig met elkaar zijn. Neem het dan aan I Robert schudde treurig het hoofd. Neen. Ik begrijp wat u er van weerhoudtuw vrouw, die onze vader nooit heeft willen erkennen, die wij nooit gezien hebben, en die uw hart heeft ontstolen. Welnu, breng haar hier, wij zullen haar beschouwen als onze schoonzuster, haar er kennen als een lid der familie Duhesme en wie ze ook zijn mag, ik beloof u dat Blanche en ik haar zullen liefhebben, zooals wij u zelf liefhebben. Een oogenblik voelde Robert zich verteederd. Bernard, zoudt ge dat willen doen riep hij uit. Ja. Robert drukte zijn broeder de hand, maar ter stond daarop verzonk hij in diep gepeins, vervol gens kwam er een bittere glimlach om zijn lippen en op zijn koelen, eenigzins hooghartigen toon hernam hij: Ik dank u. Dit eentonige bestaan te midden der fabrieksarbeiders in een uithoek van het land kan mij niet bekoren, ik streef naar een woeliger leven, zooal niet wiustgevender, dan toch, naar ik hoop, met oneindig veel meer roem. Ge zult het zien, Bernard, ik heb grootsche plannen in portefeuille, prachtige uitvindingen, die de wereld zullen verbazen, die binnenkort een geheele om wenteling te weeg zullen breDgen. Behoud het vermogen van onzen vader voor onze zuster en voor u, beheer het verstandig, het kan aan geen betere handen worden toevertrouwd, Ik zal mijn eigen weg wel banen en ik zal de stamboom worden van een nienwe familie. Robert ge doet me verdriet. 01 wees maar niet ongerust, evenmin als ik. Met een trotsche beweging tikte hij zich tegen het voorhoofd. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1