Notaris BINK, Notaris RANT, Notaris RANT, ei Advertentiën Burgerlijke stand. Handelsberichten. finaal verkoopen publiek verkoopen Ongeveer 70000 steenen. publiek verkoopen te Waalwijk zal 19 JANUARI 1899, in het Hotel Van den Assem, te KAATSHEUVEL bij veiling Woensdag 1 Febr. 1899, bij afslag Woensdag 8 Febr. d.a.v., Nog zal genoemde Notaris op den dag van- en onmiddellijk na den toeslag PUBLIEK VERKOO PEN de op dat terrein aanwezige: ie Waalwijk, zal Onder Loonopzand I. Op Donderdag 26 Jan. 1899, Op Woensdag 1 Febr. 1899, 1896, ter waarde van respectievelijk ^724,936, 748,251 en 734,611. De voornaamste concurrenten met wie wij op dit gebied te kampen hebben zijn de Ver- eenigde Staten en Canada, maar uit beide landen is de invoer in 1898 vrij sterk af genomen. Atjeü. De conespondent te Batavia van 't Hblad seint Er is besloten om een nieuwe actie tegen Pasei te ondernemen zoodra de Oostmoesson zal beginnen. (Pasei is de streek tusschen Telok-Semawé en Diamantpunt.) Aan het Bat. Nbld. is dd. 14 December uit Kota-Radja geseind De expeditie naar de Westkust vun Atjeh, waarvan reeds vroeger sprake was, is thans aangevangen. De gouverneur van Heutsz is vergezeld van den generalen staf met vier brigades marechaussee naar de Westkust vertrokken. Meerdere korpsen zullen spoedig volgen. Door spionnenberichten is men te weten gekomen, dat Toekoe Oemar meer en meer de bevolking tegen zich krijgt door het op leggen van ha^il, zoowel in voedingsmiddelen als in geld. Afschuwelijke moord te Berkel. (Twee slachtoffers.) Op het rustige polderland, dat Rotterdam in het noorden omringt, ligt, in den keten dorpjes, Berkel. Het gemoedelijke stille dorpsleven, dat daar in de betrekkelijke verlatenheid van den polder heerscht, is op een afschuwelijke wijze verstoord. In een eenvoudig huisje „Landzicht" ge naamd, woonde M. Ripping, een 64jarige ex-landbouwer, met zijne 64jatige huishoudster G. Vrieling in een rustig, gelukkig en kalm leven. Ripping deed veel goed, vele Berkelaars, die in minder fortuinlijke omstandigheden verkeerden, hebben daarvan de dankbare herinnering. Deze beide oude, eenvoudige, gulle men- schen, zijn in den afgeloopen nacht vermoord. Dadelijk na het vernemen van het bericht, heeft een onzer zich per rijtuig daarheen begeven om een overzicht eD indrukken van het gebeurde te zamelen. Ruim een uur rijdens over wegen, nu vol vette moddervoren, ligt Berkel van Rotterdam De verlatenheid vau den Dinsdag, marktdag in Rotterdam, vond onze verslaggever er thans niet. Groepjes hier en daar voor de huizen, die in verslagenheid het gebeurde bespraken, glurende, ietwat angstige oogen, die over de ondergordijntjes naar het voorbijratelende rijtuig keken. De toestand. Vóór het huisje «Landzicht» stond de oude nachtwaker van Berkel, ijverig het lage ijzeren toegangshek bewakend, In het huis waren, toen onze verslaggever aankwam, de justitie ambtenaren met den burgemeester van Berkel doende om den toestand te onderzoekeu. In de voorkamer rechts, welker ramen uit zien op straat, lag het bewustelooze stervende lichaam van de huishoudster te bed, sprake loos, verlamd, met doeken, rood van bloed, over het hoofd gebonden. In de voorkamer links stonden opengebroken kasten met lin nengoed en papieren. Ruw er voor, op den grond verspreid, voor de brandkast, waaraan geen uiterlijke teekenen van braak waren, lagen losse papieren, een stoel lag omgewor pen, de wanorde nog, waarin men de kamer gevonden had. In de andere kamers en de keuken vond onze verslaggever geen wanorde, het was er rustig, helder, als buitenmenschen hun ver trekken plegen te bewaren, maar in de over dekte steenen plaats, die zich achter het geheele huis uitstrekt, lag, met het aangezicht op den steenen vloer, in een breede plas donker rood bloed een lijk, het lijk van boer Ripping. Op het hoofd, door de grijze haren, kleefde het geronnen bloed in een stroom tot den grond. Het rechteroog was uitgeslagen, drie vingers van de rechterhand waren afgekapt Het doode lichaam droeg het uachtkleed, de beenen bloot, tot op de kniefin, dan een grofblauw bonten broek, het gekleurde ge streepte hemd en het hoofd zonder bedekking. Naast het lijk in een plas bloed lag een oude sabel. In gruwelijke ellende lag het arme lijk, als vastgekleefd aan den kouden steenen grond, iets van zoo wanhopige verschrikkelijkheid, dat de aanschouwer er bij op de lippen bijt om een kreet van ontzetting te smoren. Hoe de misdaad ontdekt werd. Naast „Landzicht" woont, op een oude hoeve, familie van Ripping. Haar zoontje komt eiken morgen geregeld melk brengen. Hij gaat dan achter „Landzicht" om, door de steenen plaats het achterhuis binnen. Ook Dinsdagmorgen, onmiddellijk toen de jongen de deur geopend had, zag hij op den steenen vloer het lijk van den ouden man liggen. Hevig verschrikt liep hij terug naar de hoeve •zijner ouders, om daar te vertellen wat hij gezien had. Het was toen kwart over zeven. De ouders van den knaap gingen dadelijk den veldwachter van 't dorp waarschuwen, dat hun jongen «oom Giel" bloedend in het achterhuis had zien liggen. De ferme Berkelsche veldwachter F. Van Zanden, die in den kom van het dorp woont, ging onmiddellijk met den vader van den jongen mee. Even acht uur kwam hij aan. Aan de voordeur vond hij geen sporen van braak, het slot was ook niet geforceerd. Hij ging rechtuit de gang door naar dc plaats, en vond er het lichaam van den ouden man Het was reeds koud. Teruggaande in het huis vond hij de kamers in de bovenbeschreven wanorde en voor het venster van de voorkamer rechts vond hij de huishoudster met een open woud aan het hoofd, maar nog ademend. Het eerst wat de veldwachter deed, was den burgemeester te waarschuwen en dr. Finkenflügel te roepen. Beide heeren waren reeds om half negen ter plaatse. De dokter verzorgde allereerst de vrouw Hij knipte het haar op den schedel weg en vond er onder een verschrikkelijke wond, met een stomp voorwerp daarop geslagen, bloedend en met beensplinters. Hij verbond haar en deed haar in het bed leggen. Zij gat nog enkele zwakke teekenen van leven, en leefde ook Dinsdagmiddag om twee uur nog, maar toen werd elk oogenbük het einde verwacht. Dan onderzocht de dokter de man. Hij vond het lijkin den bovenomschreven toestand, maar bovendien ontdekte hi; in de gang een stuk van het jukbeen, dat daar met één hel- srhen slag uitgerukt was. De burgemeester stelde zijn onderzoek in en verwittigde de justitie te 's Gravenhage en de politie te Rotterdam. Vanwege de justitie te 's Hage kwamen de officier Van den Brandeler, de rechter-com- missaris De Savornin Lobman en de griffier Moli. De politie te Rotterdam zond eerst twee bereden politieagenten en toen twee inspecteurs van de recherche. Verder kwam de brigadier-rijksveldwachter van Zoetermeer, Baggerman, om assistentie te verleenen. Hoe vermoedelijk de misdaad werd gepleegd. Als men uit de boven gegeven bijzonder heden concludeert, is het niet moeielijk zich het verloop van de misdaad voor te stellen. De daders hebben, toen het reeds donker was, aangebeld. De oude man lag toen reeds te bed, de huishoudster was op het punt zich ter ruste te leggen. Ripping, die wat wantrouwend en vrees achtig was, wapende zich met een oude sabel, nam het nachtlicht, en ging opendoen. Op het oogenblik, dat hij de deur op een kiertje opende, rukten de misdadigers de deur geheel open, en gaven hem tegelijkertijd met een timmermanshamer, die bebloed teruggevonden is, een slag op het hoofd. De oude man zakte ineen. Of er toen een worsteling heeft plaats gehad, is niet met zekerheid te zeggen, in zijn krampachtig dichtgetrokken handen 1 kleefden bosjes haar. De inbrekers hebben in elk geval hem de sabel uit de hand gerukt en hem verder op de achterplaats afgemaakt De huishoudsteropgesprongen door het leven in de gang, was naar het venster geijld om dit te openen en hulp te roepen, maar daar kwam een der daders haar overvallen en sloeg haar op de plaats zelve den schedel in. Toen zijn de ellendelingen aan het door zoeken van de woning gegaan en hebben wat zij van waarde vonden, meegenomen. De daders. Wat bij vorige in den lande gepleegde misdaden niet kon gezegd worden, valt bij deze misdaad wel te melden: er zijn sporen van de daders. Maandagavond om half negen zag de dochter van den molenmeester Van der Meer twee mannen, die haar vroegen waar Ripping woonde. Het meisjedat het tweetal niet vertrouwde, vroeg hun waar zij vandaan kwa men en wat zij moesten hebben. Na kort gemompel zijn ze toen doorgegaan. Iets later werden een tweetal jongens Bernardus Van der Bulk en A. v. d. Putte die aan het bunsing jagen waren, eveueens door twee mannen aangesproken, die hun het adres van Ripping vroegen. Het onderzoek in dezen dubbelen moord en roof wordt met kracht geleid. Van de meest geringe aanwijzingen maaktzooals wij uit verschillende gesprekkeu vernamen, de justitie ijverig gebruik. R. Nbl. Droevige gebeurtenis. In den stormnacht van Donderdag op Vrijdag jl. werd' in de rivier de Waal ouder Erlecom, gemeente Ubbergen, aangetroffen een zinkend schip, genaamd de Garibaldi, dat door de opvarenden verlaten was. Het schip, geladen met steenen, was bestemd voor 's Bosch en werd bevaren door den schipper P. van Roosmalen, te 's Bosch, die behalve zijne vrouw en twee kinderen ook nog aan boord bad een zuster zijner vrouw. Aangezien de roeiboot van het schip later omgekeeid is gevondeu, veronderstelt men dat de opvarenden getracht hebben zich met die boot te redden, doch dat zij door het omslaan daarvan jammerlijk zijn verdronken. Vrijdagochtend is te Nijmegen het lijk van een vijfjarig meisje opgevischi, ongetwijfeld een der dochtertjes. De vader van Roosmalen, woonachtig te 's Hertogenbosch, wordt hier verwacht, om de identiteit van de drenke lingen vast te stellen. Capelle. Loop der bevolking gedurende het jaar 1898. Bevolking op 31 Dec. 1897 1324 M. -f 1190 V. 2514. Er werden geboren 46 M. 42 V. Er vestigden zich 91 75 Geheele vermeerdering 137 M. 117 V. Er stierven 27 20 Er vertrokken 77 81 Geheele vermindering 104 M. 101 V. Vei schil -f 33 M. -f 16 V. 49. Bevolking op 31 Dec. 1898 1357 M. 1206 V. 2563. Getal huwelijken in 1898 20. BEZOOIEN. Van 15 Dec. '98 tot 15 Jan. 1899. GEBORENCornelia Gerrit zoon van Hendrik van der Hitrnmen en Cornelia Engelina Dekker Johanna Francisca dochter van Francis Kok en Johanna Dekkers Amelia Cathnrina Hendrika dochter van Johannes Mnrinus Goedhart en Johanna vari Zeist Cornelis Adrianus zoon van Petrus Johan nes van Huiten en Johanna Maria Wilhel- mina Schops Antonia Johanna dochter van Adriaan Leijtens en Maria Anna Ver st ij n en. HUWELIJKEN: Johannes Baptist van Schijndel oud 26 jaren van Waalwijk en Elisabeth Cornelia Bogaerts oud 24 jaren, OVERLEDEN: Martinus Johannes van der Ven oud 12 maanden Marinus van Berkel echtgenoot vau Pietronella Maria van Hilst oud 66 jaren Cornelia Martina van de Wiel 4 weker. Norbertas Loeff oud 28 jaren Johannes Matheus Goeijers oud 5 jaren. SPRANG. Van 1 15 Januari. GEBOREN Christianus Johannes zoon van Jo hannes Oomis en Engelina Melis Johanna dochter van Adriana Versteeg. HUW.-AANGIFTE: Cornelis Marines van Beek jm. oud 41 jaar van 's Gravemoer en Din- gena Nieuwenhuizen jd. oud 34 jaar. HUW.-AFKONDIGINGEN Gerrit Kruijfjm. oud 23 jr. en Johanna Boer jd. oud 18 jr. van Loonopzand. OVERLEDEN: Dingeman de Bie jm. oud 2 jaar. CAPELLE. Van 1 15 Januari. GEBOREN: Hendrikus z. Cornelis Kerst en Maria Hendrika Oerlemans Pieter Cornelis z. van Hendrikus Arnoldus van Suijlekom en Bientje Colijn Willem z. van Adriaan de Jong en Gerdina Boeser Cornelis z. van Govert Pieter van der Schans en Johanna Pieternella de Rooij Johanna Wilhelraina d. van Johannes Gijsbertus Rozenbrand en Neeltje Adriana Timmermans. OVERLEDEN Johanna de Jong 51 jaar echtge- noote van Johannes Rekkers. HUWELIJKS-AANGIFTE: Adrianus van Over steeg 23 jaar en Willemina Hoefnagel 20 j. HUWELIJKS AFKONDIGINGEN: Johannes Kem- meren 31 j. en Adriana Roeien 32 jaar te Leur. GORINCHEM, 16 Jan. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe 7,75 a 7,95, roodeditof7,a 7,40 witte dito f7.25 7.50, inl. rogge f4,75 a 4,85, buitenl. dito f4,50 a 4,75, gerst f 4,50 a 4,70, haver f3,50 3,75, dniveboonen f6,75 a 7.blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 92 runderen le qual. Kalfkoeien Kal f vaar zen Melkkoeien P/s ,iari&e ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. f190 k 220 f140 a 160 1130 150 f 90 f 80 k t 50 k f 30 k f 10 k 16 i 17 100 90 60 40 13 ct. Aangevoerd 7 vette varkens van per half kilo, 55 biggen van 14,a 10.per stuk. Eieren f 1.05 k 1.15 per 26 stuks. Boter 65 70 ct. per */a kilo. ROTTERDAM, 16 Jan. Binnenlandsche granen. Tarwe verkeerde heden in flauwe stemming en moest om koopers te vinden lager worden afgegeven. Per nectol. f5.80 a f7, extra puike nog daarboven, en per 100 kilo f8.50 a f8.75, en puike tot f9. Canada- tarwe evenzoo lager, f5.25 a f5.75. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.60 k 5.50. Dito mindere f0,Ü0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 7,75 a 8.40 mindere f 0,a 0,beste Zomer f8.15 k 8,50; mindere f0,a 0. Haver. De beste f 2.60 k 3.75. Bruine boonen de beste f 7,50 k 10,50; Witte boonen. De beste f 9.50 10.50. Blauwe erwten. De beste f7.50 a 8.50 Paardenboonen. De beste f 5.90 6 40. Duivenboonen van f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak, goed f 0.k 0,— Zomerzaad f0,af 0.—. Kanariezaad f5.50 tot f6.75 ROTTERDAM17 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 42 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 665 vette runderen 1084 magere dito, 228 vette en graskalveren,[154 nuchtere kalveren, - schapen of lammeren, varkens, 63 biggen, - bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 30 k ct. 2e k\v. 25 a ct 3e kw. 21 a ct. Kalverenle kw. 46 ct., 2de kw. 40 a ct.3de kw. 34 a ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f20,p. ton. bruinblanke Bergertraan 124, blanke Bergertraan f28, r Maaslevertraan f p. tol» Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in ?ewone fusten van pl.m. 00 L. f 19.p. 100 L Nat. Med. levertr le soort f p. ton r u y (stroogeel) 2e y f 42.p. ton Stoommedicinale levertr. le f 50.p. ton Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat. tot onze diepe en kaltn tijdig Heden overleed (droefheid, zacht voorzien van de H.H. Sacramenten j der Stervenden, onze geliefde Vader en Behuwdvaderde Heer EGIDEÜS VAN LIER I in den ouderdom van 84 jaren, A. J. VERHOEVEN. G. 0. VERHOEVEN-Van Lier. II. N. BESIER. C. A. BESIER-Van Lier. J. A. VAN LIER. (Waalwijk, 11 Januari 1899. 's namiddags 6 ure bij CHRIST APPELS, te WAALWIJK, Bouwland, onder WAALWIJK 2e en 3e Zeine, groot 1.04.30 heet, ingezet op slechts f 550. te Waalwijk, zal voor den heer J. P. Lijtens, schoenfabrikant te Waalwijk, telkens om 7 uur des avonds, Gemeente Kaatsheuvel: Een groot openterreinsectie B nos. 2142, 2141 en 19, groot 17 aren 30 cen tiaren door derzelfs gunstige legging op den Hoek van de Kaatsheuvelsche Straat en Barkdijk zeer geschikt voor bouwterreinen. 's morgens 10 uur precies. Ongeveer 150 koopen zwaar en licht Mijn- en Heinhout en Opleggers, Hop- en Boonstaken, Brand- en Ge rief hout. Alles in— aan- en nabij de van wijlen Notaris Bossers te Loonopzand afkom stige WarandeGemakkelijk vervoer, alles gelegen aan den Stoomtramlijn— en den Prov. Keiweg Waalwijk-Til burg en op enkele minuten afstands van het dorp. Aanvang bij koop I aan de Zuid- Westzijde. II. Ten verzoeke van de Heeren Van E- verdingen C.s. te Waalwijk en P. Nieuwkoop te Drongelen: 's morgens om 9 uur precies. Ongeveer 50 koopen Hein- en Gerief hout, Hop- en Boonstaken. Op den Grooten Bodem onder Loon opzand afkomstig van wijlen Notaris Bossers. Koopen van meer dan f 3.be taalbaar 1 October 1899, mits ver- toonende bewijs vau gegoedheid afgegeven door den Notaris van koopers woonplaats.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 3