Nummer 13. Zondag 12 Februari 1899. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BINNENLAND. —buiwa—iaa—bbbbbbh—am—ana—Baa— Amerika en de Philippijnen. Ten aanzien van den staat van zaken op de Philippijnsche eilanden geraakt men, in gevolge de berichten van de zijde der Ame rikanen eu van de zijde der opstandelingen, verward in een zee van tegenstellingen. Volgens de berichten uit Amerikaansche bron zouden de Philippino's geheel gedemo raliseerd zijn en zich bij massa's overhaast terugtrekken naar het binnenland volgens mededeelingen van andere zijde zouden de insurgenteu met Aguinaldo aan het hoofd, vaster dan immer vóór deze, besloten zijn den kamp voort te zetten Naar uit Washington wordt gemeld zou er Zaterdag en Zondag 11. een formeele strijd zijn geleverd, waarbij de opstandelingen totaal verpletterd zouden zijn door de Amerikaan sche troepen volgens mededeelingen uit Malolos is het Zondag volstrekt niet iot een grooten strijd gekomen en zou alles zich be paald hebben tot eenige voorpostengevechten, met voorbedachten rade uitgelokt van Ame rikaansche zijde Naar men in Amerika van imperialistische zijde wil doen gelooven, zouden de tegen standers der annexatietaktiek in den Senaat, die heel liefelijk „misdadige medeplichtigen van de Philippijnsche opstandelingen" worden geheeten, verantwoordelijk gesteld moeten worden voor het bij Mauilla vergoten Ame rikaansche bloed en naar de Philippijnsche Junta te Hongkong beweert, zou het conflict een gevolg zijn van den toeleg der Ameri kanen om het vredesverdrag mei Spanje in den Senaat door te zetten onder den onmid dellijken invloed van het bij Manilla voor gevallene. Hoe het zij, of de waarheid is aan de zijde der Amerikanen, dan wel aan die der Phi lippino's of zij wellicht juist in het midden ligt en de berichten van beide partijen dus zoo ongeveer evenveel logen als waarheid bevatten het feit staat vast, dar het tusschen beide deelen oorlog is, dat de formeele oorlogsverklaring van Aguinaldo aan de Amerikanen met een oproeping onder de wapenen aan allen, die hun vrijheid willen verdedigen tegen de nieuwe tirannen, waar schijnlijk geen ijdele klank zal blijven en dat tie Amerikanen overgaan tot verdeeling van de huid voordat de beer geschoten is (uit Washington verluidt, dat admiraal Dswey of generaal Merritt benoemd zal worden tot gouverneur der Philippijnen en dat generaal Otis wel in aanmerking zal komen voor den gouverneurspost over het eiland Lugoti Het gaat Broeder Jonathan zoo ongeveer als den man uit het vcrhaal'je, die uit een loierij een olifant wou en met zijn gelukkig bezit feitelijk geen weg wist Merkwaardig is, dat terv\ijl van Amerikaan sche zijde weder eens beweerd is, dat Duitsch- land direct of indirect betrokken is gewe.est bij de uitbarsting op Zaterdagavond en dat meer in het bijzonder de Duitsche consul te Hongkong den Philippino's wapenen heeft geleverd, Zondagavond door de Amerikanen op het slagveld niet minder dan duizend Remingtongeweren werden gevonden, welke bijna alle behoord hebben tot de zendingen, door hen zeiven 't vorige jaar gedaan aan de Philippijnsche opstandelingen, om dezen te steunen in hun gewapend verzet tegen Spanje! Hier zou men dus werkelijk kunnen zeggen dat de Weltgeschicht" het „Weltgericht" is! Volgens de laatste berichten is het er Zondag 11. rond Paco heel ernstig toegegaan en zijn er van beide zijden daden van wreedheid bedreven, welke weder eens een ireurigen kijk geven op den oorlog eu zijn onmiddellijke gevolgen. Het schijnt namelijk, dat de insurgenten, in flagranten strijd met het oorlogsrecht, geschoten hebben op de wagens van den ambulancedienst, waarbij de voerman van een dezer wagens werd gevangen genomen. Toen heelt luitenant-kolonel, Duboce met een Californische compaguie de kerk van Paco, waar de insurgenten zich hadden verschanst, en vanwaar uit zij heftigen tegenstand boden, doen bespuiten met petroleum', en dan bevel gegeven het gebouw in brand te steken, wat onverwijld geschiedde Uit het feit, dat het nabij Caloocan weder tot een kleinen aanval op de Amerikanen is g'ekomen (een detachement van een regiment uit Kansas werd bij een verkenning in de buurt van Caloocan onder het geboomte, Dinsdagavond aangevalleu door de Philippi no's, welke laatsteu evenwel door spoedige komst van versterkingen, teruggedreven wer den, na een lieviggevecht.dat de Amerikanen kwam te staan op twee dood en en zes gewonden) valt op te maken, dat 'i Aguinaldo met zijn oorlogsverklaring bittere ernst is, terwijl verder het feit, dat door de Amerikanen onder de dooden en gewonden na het treffen van Zondag 11. een aantal vrouwenlijken werden gevonden in soldatenuniform, doet besluiten, dat de zaak der vrijheid beschouwd wordt als aller belang, zonder verschil van rang of stand, van leeftijd of geslacht Het heet nu, dat Aguinaldo generaal Otis om een onderhoud heelt verzocht, waarbij als voorwaarde werd gesteld staking van alle vijandelijkheden en dat de generaal heeft geweigerd te antwoorden. Agoncillo, de ver tegenwoordiger van Aguinaldo tc Washington tot Zaterdag 11., heeft verteld, dat de Ameri kanen tegenover de Philippino's herhaaldelijk hun woord hebben gebroken: dat de Philip pino's den Amerikanen vijandiger gezind zijn dan den Spanjaarden dat de Philippino's tot het einde zullen strijden, zoo mogelijk met de hulp en den steun van de nog te Manilla aanwezige Spaansche soldaten (hierin kon Agoncillo zich wel eens vergissen Spanje zal wel wijzer wezen en dat generaal Otis door autoritair optreden bij het zoeken naar kwar tieren in Manilla en zijn soldaten door hun handelwijze tegenover de vrouwen, direct verantwoordelijk zijn voor het gebeurde. Wel heeft generaal Rios aan de regecring te Madrid gemeld, dat de Amerikanen wer kelijk na twintig uur st rij deus de insurgenten terugdreven en nu zoo ongeveer de vroegere Spaansche buitenlinie van Manilla bezet hou den, terwijl zii zeer gestreng te werk gingen en met ailillerie verscheidene omliggende plaatsen vernielden, doch men vergele niet, dat Malolos, de zetel van de Philippijnsche regeering en het hoofdkwartier van generaal Aguinaldo, voor generaal Otis nier zoo ge makkelijk te bereiken zal zijn: hij moet daar toe een moerassige streek doorn ekken langs meerendeels ongebaande wegen en zal in elk geval versterking moeten afwachten, terwijl de kanonnen van het eskader, die vele hon derden, insurgenten bij den aanval op Manilla buiten gevecht hebben gesteld, geen rol kun nen spelen in 'net binnenland, en de Philip pino's tusschen Caloocan en hun uitersten post ten zuidwesten van den Pasig, nog 25000 man hebben liggen en 5000 man tusschen San Juan del Monte en Malolos. WAALWIJK, U Febr. 1899. Aanbesteding'. Bij de lieden gehouden aanbesteding van het verbouwen der openbare school en het leveren der schoolmeubelen, waren de in schrijvers als volgt Verbouwing der school G. van Dijck te Waalwijk f 14800. E. Maas u - 14365. Van der Meijs te Bezooien - 14000. J. de Bont te Nieuwkuik - 13867. A. Michaël te Capelle - 13862. Boeren te Heusden - 13800. Van Rijswijk - 13500. A. Aarts te Waalwijk -13140. G. van Dommelen te Nieuwkuik - 12747. Schoolmeubelen F. A. van Rijswijk, Heusden - 799. P. van Huiten te Waalwijk - 781. G. van Huiten - 750. G. van Dijck - 733. Nijnatten te 's Hertogenbosch - 699. A. Michaël te Capelle - 685.- A. Aarts te Waalwijk - 660. Van Eggelen te Nieuwkuik - 586. A. van lersel te Waalwijk - 556.66 A. Vivie te Waalwijk -551.20 Looiersvcrceniging. Verleden jaar in den nazomer werden de leerlooiers opgeroepen om eene looiersbeurs- Vereeniging tot stand te brengenin den geest zooals die vroeger alhier met succes bestaan heeft, maar langzaam is verdwenen omdat er de hand niet aan werd gehouden. De commissie verleden jaar benoemd heeft sedert al dien tijd geen teekenen van leven gegeven maar zal nu naar men met belang stelling verneemt eens krachtdadig aan 't werk tijen om onze van ouds beroemde looiersbeursweleer een der vooruaamsten van ons dierbaar vaderland in eere te bren gen eu te houden. Uitvoeringen. Zondagavond zal het zeker niet aan uit voeringen hier ontbreken. Behalve de lie dertafel welkegelijk wij reeds meldden, concert geeft, zullen de hier gevestigde too- neelclubs ieder eene uitvoering geven in haar eigen lokaal. De tooneelvereeniging //Vol harding in den Strijd" zal opvoeren //De Nieuwe Landheer", blijspel, De Kwakzalvers, Een groenteboer en een veldwachter in de Klem, kluchtspel. De tooneelvereeniging //Vreugdendal", zal hare uitvoering geven met medewerking der kleine kapel van Loon- opzand. Zij zal opvoeren: //De vondeling", groot tooneelspel in 6 bedrijven. Wij hopen dat de concerten even schit terend zullen zijn als de vorige door die vereenigingen gegeven en wenschen hen veel succes. Hengsten—aankoop. Volgens de tot Donderdagavond te 's Her togenbosch' uit Aurich ontvangen berichten, zijn door de provinciale commissie voor de paardenfokkerij, belast met het beheer van 's rijks gelden,1; aldaar reeds twee dekhengsten aangekocht, een zwarte en een goudvos. Ontwapeningsconferentie Volgens bericht uit Petersburg heeft het departement van buiten]andsche zaken offi cieel de meening uitgesproken dat de Ne- derlandsche regeeringnadat zij het besluit, om de ontwapeningsconferentie te'sGraven- hage te doen houden heeft goedgekeurd verplicht is als gastvrouw uit te maken aan wie de uitnoodigiugen tot deelneming aan de conferentie moeten worden gezonden. Indien de curie een uituoodiging ont vangt tot deelneming aan de ontwapenings conferentie zal de Heilige Stoel vertegen woordigd worden door den nuntius in het land waar de conferentie plaats vindt, dus in dit geval door den vertegenwoordiger bij de Nèderlandsche regeering de heer Tarnassi. Verder zou deze vertegenwoordiger worden bijgestaan door een persoon uit de onmid dellijke omgeving van den Paus. De later te behandelen motie, voorge staan door mr. J. M. Van Slipriaan Luïscius, in de te 's Gravenhage gehouden vergadering van het comité voor het vredesmanifest, en in te dienen aan den miuister van buiten- landsche zakenluidt als volgt z/De Nederlandsche Vrouwenbond ter In ternationale Ontwapening eu het Dames- en heerencomité lot ondersteuning van dien bond. Overwegendedat er slechts twee midde len zijn tut vervanging van den oorlog namelijk gedwongen abitrage en scheidsge richt Overwegendedat die twee middelen op de agenda der aanstaande vredes-conferentie ontbreken Overwegendedat ieder land het recht heeft onderwerpen op die agenda aan te brengen Overwegende dat er een einde moet en kan komen aan de afschuwelijkheden van den oorlog en aan het gemis eener interna tionale rechtspraak Noodigen de Nederlandsche Regeering met den meesten aandrang uit de gedwongen ar bitrage eu het scheidsgericht op de agenda van de vredesconferentie te brengen." Vergadering van den Algemeenen Nederland- sclien Bond van Iudustriëclcn en Han delslieden. Id de bovenzaal van het Poolsch koffiehuis te Rotterdam had gisteren de algemecne Vergadering plaats van Industrieelen en Han delslieden. De Voorzitter van het voorloopig Bestuur, de heer A. Mollink van Bergen op Zoom opende de vergadering, en heette de aanwe zigen hartelijk welkom. Daarna ging hij de geschiedenis van den Bond na, en wees er op, dat de heer Joh. H. Schoenmakers te Geertruidenberg, die het initiatief nam tot de oprichting van den Bond, reeds meer dan twee honderd adhaesie-betuigingen mocht ontvangen, behalve nog de velen, die hun steun, hetzij mondeling, heizij indirect had den toegezegd. De Voorzitter stelde daarna aan de orde de behandeling der Concept-Statuten. Enkele punten lokten eenige discussie uit, doch spoedig kwam men tot de overeenstemming. Volgens de goedgekeurde Statuten zal de zetel vau den Bond gevestigd zijn te Utrecht, als centrum des lands. Elk lid zal het recht hebben klachten in te brengen of vragen te stellen omtrent zaken rakeude industrieele- of han delsbelangen verder nog om voorstellen aan den Bond te doen. De Bond zal strijden tegen oplichterij, flesschentrekkerij, onedele concurrentie etc.hij zal op verschillende plaatsen des lands »correspondeereude leden" aanstellen, ook in het buitenland. Verder zullen leden minstens eenmaal per jaar ter aigemeene Vergadering opgeroepen worden om de belangen van handel en nijverheid in 't algemeen, en die van den industrieel of handelsman in 't bijzonder te bespreken. Er zal worden uitgegeven een eigen orgaan van den Bond, dat den leden gratis wordt toe gezonden er zal worden aangesteld een kundig administrateur enz. De jaarlijksche contributie werd bepaald op „hoogstens" tien gulden, om ook den klein handel gelegenheid te geven zich bij den Bond aan te sluiten. Op voorstel van eenige leden was het voor loopig Bestuur gehandhaafd tot nader order, terwijl tevens besloten werd de volgende ai gemeene Vergadering te houden te Rotterdam. Datum en plaats der Vergadering zal nader worden bekend gemaakt. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren besproken, sloot de Voorzitter met een woord van dank deze aigemeene Vergadering. 't Past hier een woord van lof te brengen aan den heer A. Mollink, die als voorzitter der Vergadering zich op zoo'n schitterende wijze van zijn moeielijke taak kweet. Wij mogen dan ook hopen, dat de heer M. zal kunnen besluiten, het presidium van den Bond te blijven bekleeden. Geschiedenis van 's Bosch. Het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noordbrabant dat thans bijna gereed is met zijne uitgave van de oorkonden van Geertruidenberg bewerkt door C. J. Mollenberg, heeft in zijne laatste bestuursveigadering besloten binnenkort uit te geven een werk van J. C. Hezemans, archivaris van 's Hertogenbosch getiteld ,,'s Hertogenbosch 16291795 Historische Studieu uit den Regententijd." Dit werk belooft voor de geschiedenis der stad zeer belangrijk te zullen zijn en zal een waardig complement vormen van Van Heurn's bekende historie. (N.bd.) De «Piet Hein» te Algiers. Uit Algiers schrijft men aan het Hbl. Het komt zoo zelden voor, dat uit Algiers berichten komen, waarin het vaderland belang kan hebben, dat ik meen goed te doen het volgende te melden. Op 21 Januari kwam alhier Hr. Ms. pant serschip Piet Hein aan en vertrok eerst op 30 Januari. Zeer aangenaam is het mij hier te kunnen betuigen, dat de kapt.-ter-zee Sickens en de état-major al spoedig aller harten wonnen, het schip met bezoeken over stelpt werd en wat van grooter belang nog is, de mat ine autoriteiten met grooten lof spraken van het schip zelf, de keurige in richtingen en de waarde als oorlogsschip. Gewone bezoekers bewonderden hel mooi glimmend koper, de goede orde en «iast not least" de Hollandsche zindelijkheid, zoo uit stekend bewaard in een betrekkelijk klein bestek, waarin circa 270 personen wonen. Men kon het den Nederlandschen consul aanzien alsmede den enkelen Nederlanders in Algiers gevestigd dat zij trotsch waren op den goeden indruk, dien de Nederlandsche marine alhier maakte, Doch laat ik meer geregeld verhalen op welke wijze de Neder landsche marine ontvangen werd en hoe waardig en gastvrij de kolonel ons Nederlan ders en de Fransche autoiiteiten ontving aan boord van de Piet Hein. Zaterdag 21 Januari dus tegen 11 uur 's morgens, verscheen de Piet Hein vóór de haven van Algiers. Spoedig klonken de 21 saluutschoten ter eere der Fransche vlag en werden onmiddellijk met een gelijk aantal van den wal af beantwoord ter begroeting van ouze driekleur. De Nederlandsche consul, de heer J. J. van Vollenhoven, bi acht nu een bezoek aan den oorlogsbodem en zijn van boord gaan met den kolonel voor 't afleggen der officieele bezoeken, werd met 9 saluut schoten begeleid. Den volgenden dag werdeu deze bezoeken teiuggebracht door den generaal Larchey, chef van het 19de legercorps, den Schout bij nacht Servan en een ordonnanceofficier van den gouverneur-generaal. Zondag en Maandag was de kolonel de gast van den consul en Maandag had een intiem déjeuner plaats onder Nederlanders, speciale huisvrienden van den consul, onder wie mevr. Rocheblave, geb. Ditlof Tjassens, die door oude betrek kingen nog altijd een warm hart voor de marine heeft. Dinsdag was er een dejeuner bij den kolonel Sickens aan boord der „Piet Hein» eu men zou werkelijk gedacht hebben in eene eerste rangs restauratie te zijn, zoo uitgebreid en uitstekei.d was het menu, hetgeen bleek gereed te zijn gemaakt door den hofmeester. Menige huisvrouw benijdde den kolonel een zoo uit stekenden kok. Dat op die Nederlandsche bijeenkomsten de eerste dronk gewijd was aan onze geliefde

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5