Nummer 14. Donderdag 16 Februari 1899. 22" Jaargang. 1 oegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEH", Persoonlijke dienstplicht! FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER: "Waalwijk. De Echo van het ZuidaT waalwijksclie en Langsiraafscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavo nT A bonne mentspr ij s per 3 maanden i' 1, rranco per post door het geheele rijk f135. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan aen Uitgever Over het bekende plan van den heer Gooien om aan de afschaffing van de plaatsvervanging te ontkomen, is al heel wat opspraak geweest, en onder hen, die zich er ongunstig over uitlieten, behoort ook dr. Schaepman. Daarmee heeft de heer Coolen geen genoe gen genomen en tot den heer Schaepman richtte hij een reeks van tien vragen. De heer S. nam de moeite, al die vragen in het Centrum stuk voor stuk te beant woorden, en altijd is dit antwoord in min of meer afkeurenden zin betreffende het door den heer Coolen ontworpen plan. Wij zullen deze antwoorden niet opnemen, maar volstaan met wat dr. Schaepman aan het slot van zijn schrijven zegt „Uw laatste vraag bewijst, dat al de oude geschilpunten weer worden opgehaald. Zij komen weer, brieschend, snuivend, stampend. Wien ter eere, wien ten heil Er is meer. Van sommige zijden ving men reeds aan uw plan als een bij uitnemendheid „Christelijk" te bezingen. Men riep, dat het bij een mogelijke opheffing van de vrijstel lingen voor geestelijken, enz. weergalooze diensten zou kunnen bewijzen. Wat verheven Staatsbeleid Uw vernuftige vondst had beter verdiend. Wat meer is, noch gij, noch uwe medestanders kunnen het verbergen, dat het wel degelijk om de plaatsvervanging te doen is. Het wordt een plaatsvervanging vóór in plaats van na de loting. Het is geen zaak van Algemeen Belang, maar een zaak be treffende de vrijmaking van een bepaald getal mogelijke dienstplichtigen. Dit is alles. Om het leger gaat het niet. Er is iets anders. Uw plan, dat slechts in bijzondere omstandigheden kan worden uitge voerd, maakt de kazerne slechter. Het goede van den persoonlijken dienstplicht is, dat men iiu over het algemeen voor de kazerne beter zal gaan zorgen. Zij, die tot dusver met het koopen van een plaatsvervanger van hun be trekking tot de kazerne vrij waren, zullen zich nu levendig gaan bekommeren om die kazernewant het geldt nu huu vleesch en bloed en de hun toevertrouwde zielen. Maar wat doet uw plan? Het ontheft weer eenigen van die persoonlijke betrekking tot alles wat het leger raakt. En, wat erger is, de Ka tholieke ouders, de meerderheid, zien door het slagen van uw plan hun kinderen weer blootgesteld aan den omgang met dat element in het leger, wat nooit als het beste is be schouwd. Zegfc gij, dat er toch niet altijd goede ele menten in het leger zullen komen, ook niet door den persoonlijken dienstplicht, dan ant woord ik, dat die niet goede elementen niet behoeven te worden vermeerderd door wat de Maatschappijen van Zieleverkoopers voor den vielen prijs van f 100, ad f250, zoo luidt het aanbod kunnen leveren." De heer Schaepman meent tenslotte, dat de heer Coolen en hij het vernuftige plan wel zullen kunnen overleven, zonder dat beiden lièèl oud behoeven te worden. ADOLr t»TEiM.K, Hambnrg. Reclames 15 cent per regel. Na Caloocan is nu ook Malabon, vrij ver ten noorden van Manilla, aanbaai de van dien naam, in handen van de Amerikanen gevallen. Over de verovering vau Caloocan seint gene raal Oiis nogdat de opstandelingen een groot aantal dooden achterlieten, terwijl het vei lies der Amerikanen drie dooden en 34 gewonden bedroegouder deze laatsteu luitenant-kolonel Wallace en kapitein Hill. De troepen verkeereu in uitstekenden roestand, voegt Otis er bij, de hospitalen zijn nu, hoewel veel gewonden er opgenomen zijn, minder vol dan vóór de gevechten van den 4en en den 5en (de typhus en de pokken moeten de Amerikaansche troepen vrij erg geteisterd I. 41 Op reis. Jo, ja, ik geloof toch maar dat het verstan dig van mij was, mij niet met dien buffel in te laten, mompelde hij, in geval van twist zou ik bepaald de zwakste partij zijn geweest en de kerel ziet er wel naar uit, dat hij mij uit het portier zou geworpen hebben. Men moet geen beer pla gen aie niet gemuilband is. Aurélier. liet den man dus met rust en zocht zijn coupé weer op, waar hij ook het overige ge deelte van zijn reis zonder gezelschap volbracht. Toen hij aan het station Issoire uitstapte kon hij een kreet van verbazing niet weerhouden. De Amerikaan, zooals hij hem noemde, stapte ook uit. Zou hij een geheime politieagent zijn, die mij beepiedt vroeg Aurélien zich af. Maar hij stelde zich gerust en haalde de schou ders op. Och, waarom? De polititie heeft in het minst geen belang bij mijn reis. Maar 't is toch zon derling. I)e reiziger, die Aurélien ook terstond opmerkte, want zij waren de eeuige passagie.rs die hier uit stapten, wierp hem een wantrouwigen en drei genden blik toe. De Ameiikaansche mijnheer schijnt er niet bijzonder mee ingenomen, dat ik ook hier moest wezen, zeide Aurélien voor zich. Zou hij vreezen bespied te worden? O, wanneer ik er den tijd toe had, zou ik het wel eens willen doen, maar nu heb ik wel andere zaken. De jonge man verliet het station en ging een rijtuig opzoeken. De stalhouders waren echter niet talrijk te Issoire en het duurde lang voordat hij er een vond. Juist toen hij de slecht bestrate binnenplaats opkwam was een man in zijne hemdsmouwen met veel moeite bezig een dik, zwaar werkpaard voor een kleine koets te spannen, waarvan het lemoen zoo nauw was, dat het paard er bijna niet tuBSchen kou komen. Span dadelijk een rijtuig voor mij in en een beter dan dit hier, om mij naar Miramont-la- Montagne te brengen, beval Aurélien. De man verwaardigde zich niet eens, van zijn werk op te zien en antwoordde op norschen toon: Loop naar de maan, ik heb geen ander rii- tuig dan dit. J Goed, dan zal ik dit nemen. Het is al besproken. Aurélien stampte toornig met den voet. ^pijt u dat? vroeg de stalhouder spottend. Meer dan ik u zeggen kan. Jammer. Ja, voor u zoowel als voor mij, want ik zou uw rit goed betalen. Deze woorden maakten den man wat vriende lijker. Ja, al3 ge het met mijn reiziger eens zoudt voor^tw WOlden" *8 *n bet rijtuig- plaats genoeg Moet uw reiziger dan ook naar Miramont Ja. .~7 *3 j1®1 een groot, forsch man met een grijzen kin baard J Ja, kent ge hem? Volstrekt niet. Inmiddels dacht Aurélien Kijk, het wordt hoe langir hoe toevalliger. De stalhouder ging voort Over tien minuten zal hij hier zijn? „Ik ga even naar het postkantoor en kom terstond terug heelt hij gezegd. Wil ik hem vragen of hij hét goedvindt, mijnheer Neen, beste vriend, dank u wel, maar ge kunt vijt francs verdienen, als ge mij zegt waar ik een ander rijtuig kan vinden, dat mij vlug naar Miramont brengt. De stalhouder aarzelde een oogenblik, hij zag er blijkbaar tegenop een vakgenoot, een concurrent te bevoordeelenmaar Aurélien had reeds een vijt-lrancssluk te voorschijn gehaald en nu werd de verzoeking hem te sterk. Ten slotte zeide hij 1 eëft ^ssc^ei1 da' Cavirol nog een rijtuig voor u Is dat ver van hier O neen, in de eerste dwarsstraat links. Dank u. De jonge man begaf zich met spoed naar het opgegeven adres, nadat hij den stalhouder het hebben). In het geheel zijn aan de zijde der Amerikanen nu 292 man gedood of ge wond. Over de gevechten op Zondagmorgen 5 Februari wordt aan de New York Herald nog gemeld De eerste Amerikaansche divisie strekte zich uit van de baai '.ot aan Sampaloc ten oosten van Manilla; de tweede, onder generaal Mac Arthur, was langs de noordelijke helft van de stad geposteerd tot aan de Pasig rivier. Zondagochtend trachtten de Filipinos, onder den kreet „Viva la Republica!» de brug over de rivier, die naar de waterwerken te San Juan del Monte leidde, te forceeren. Een compagnie van het Nebraska-regiment dreef hen terug, nog tweemaal hernieuwden de Filipinos s'outmoedig den aanval, maar zonder succes. Tegen het aanbreken van den dag opende de Utah-batterij haar vuur op de opstandelingen. Generaal Mac Arthur vatte het plan op, de hooggelegen stellingen ten noorden van de Pasig in te nemen. Terwijl de dorpen aan de overzijde van de brug over de San Juan- rivier door de artillerie onder vuur genomen werden, trok het Nebraska-regiment die brug over, twee aan i wee, onder de fluitende kogels van den vijand. Aan de overzijde vau de brug zegt de correspondent, die zelf een schot in den aim kreeg werden de troepen door een hagelbui van kogels, van de s'eile hoogte van San Juan komende, ontvangen. Maar twee Nordentelt-kanonnen kwameu toch, door luitenant Gibbs geleid de infanterie achterna, evenzoo een bataljon uit Teunessee. Kolonel Smith viel van zijn paard en stierf kort daarna aan zonnesteek, bij de bestorming der hoogten van San Juan. De infanterie en de urtillerie werkten zich tegen de heuvels op het was een prachtig gezicht, niets kon hen tegenhouden en tegen den middag waren de waterwerken van San Juan in het bezit der Amerikanen. Verder naar links moesten de hoogten waarop de kerk van de voorstad Binondo staatgenomen worden. De helling was niet beloofde, geldstuk had overhandigd. Cavirol had twee paarden en een oud, doch vrij goed rijtuig op hooge veeren. Kunt ge mij naar Miramont-la-Montagne brengen vroeg Aurélien. Dadelijk, mijnheer. En vlug rijden, want ik heb veel haast. Wil mijnheer soms twee paarden hebben Ja, dat is nog beter. Maar dat is tweemaal zoo duur. Ce krijgt nog twee francs extra, als ge binnen vijf minuten ingespannen zijt. Cavirol verdiende zijn twee francs. Aurélien moest onophoudelijk denken aan zijn reisgenoot, die zoo heel toevallig denzelfden tocht maakte als hij. Terwijl hij in het rijtuig zat, dat vrij snel en zonder veel schokken, dank zij den hoogen veeren den weg naar Miramont-la-Montagne opreed, zeide' Aurélien voor zich: Wanneer die plompe beer eens mijn oom de dwangarbeider was Hij heeft geheel 'liet voor komen van een Amerikaan. Mijn Amerikaansche oom wilde naar Frankrijk overkomen, weliswaar is zijn verzoek om een vrijgeleide, dank zij de bemoeiingen van mama, van de hand gewezen en brengt hij zich in gevaar gearresteerd en naar Cayenne teruggezonden te worden, als hij den voet op l'rausch grondgebied zet, maar, naar alles wat ik van hem gehoord heb, is die Robert Duhesmè niet voor een klein geruchtje vervaard. Hoe langer ik er over nadenk, hoe waarschijnlijker hel mij voorkomt. Wanneer het eens werkelijk zoo was dan zou mama lang niet in haar sehik zijn. Mij' daarentegen zou de kennismaking heel goed be vallen, en iU weet eigenlijk niet, waarom mama zoo doodsbang voor dien Robert Duhesrae is. Wat duivel, het is toch Blauwbaard niet. Een oogenblik later kwam hem deze gedachte toch weer belachelijk voor. Kom, kom, ik droom, hernam hij, die nacht in een spoorwegcoupé heeft mijn hersens in de war gemaakt. Robert Duhesme zit hoog en droog in Amerika, hij heeft eenmaal kennis gemaakt met Cayenne en zal er zeker niet op gesteld zijn die kennismaking te hernieuwen. De man uit de spoorwegcoupé is bepaald een reiziger in Ame- nkaansch spek, die naar Miramont gaat om zaken te doen. In het gebergte wordt dat bocht wel gegeten. steilmaar het terreio was zeer ongelijk en met versperringen van ijzerdraad bedekt. Stap *oor stap kwaru de infanterie vooruit, op den voet gevolgd door de kanonnen. Om den weg vrij te maken ging het derde regiment artillerie over de dijken tusschen de moerassen door, maar daar was men ongedekt, en het verloor 25 man. De twee batterijen, onder kapitein O'Hara stormden, toen zij op de open vlakte kwamen, onversaagd voorwaarts en dreven de opstandelingen uit de Chineesche kerk. Van den linkerkant komend, veroverde kolonel Frost met het Zuid-Dakota-regiment twee redoutes, waarna de kerk van Binondo genomen werd. Onderwijl had de Concord granaten geworpen in de stellingen der op standelingen aan het strand. Langzamerhand werden de opstandelingen overal naar het noorden teruggeworpen. Zij vochten moedig in hun stellingen maar sloegen overhaast op de vlucht zoodra deze onhoud baar geworden waren, zegt de correspondent, olgens de berichten uit Filippijnsche bron deJverllezen der opstandelingen slechts 1Ü50 dooden en gewonden bedragen, aan de zijde der Amerikanen zouden 47 officiereu en minderen gedood, en meer dan 500 gewond zijn, terwijl de Filippinos 300 Ame rikanen krijgsgevangen gemaakt zouden heb ben. Erg waarschijnlijk klinkt dat niet. De commissie van Kretenzen die belast was met het ontwerpen van een nieuw orga niek statuut voor Kreta, is met haar werk klaar. De voornaamste bepalingen van dat ontwerp zijn de volgende: Kreta heeft, krachtens het besluit van de vier mogendheden, een zelfstandige regeering. De verdediging van het land en de bewaring van de openbare orde worden toevertrouwd aan een gendarmerie en een burgerwacht, waarvoor dienstplicht bestaat. De wetten erkennen en beschermen gelijkelijk alle ge loofsbelijdenissen. De officieele taal is het Gneksch. Openbare ambten zijn toegankelijk voor alle Kretenzen. Prins George zal de uitvoerende macht uitoefenen met meewerking hef hoofd' WildC hemhetdenkbeeld maar niet uit ij T" f Kon toch wel zoo zijn, peinsde hij voort. Mp? m-n ma0etuer het mijne van hebben. Met mijn twee paarden ben ik vroeger te Miramont dan hij en wanneer mij tijd genoeg overblijft, dan zal ik mijn Amerikaan eens bespionneerenwat waag ik er bij Omstreeks twee uur in den namiddag hield Aurelien zijn intocht in het dorp Miramont-la- Montagne en die intocht bleef niet onopgemerkt. Het was tegen het aangaan der school en de jeugd van het dorp was zeker niet gewoon een rijtuig met twee paarden door de dorpsstraat te zien rijden, want zij volgde het onder groot geschreeuw tot voor het raadhuis waar het stilhield. Aurélien uitstapte, werd hij door de dorps jeugd aangegaapt of hij een Oostersch vorst in nationaal costuura was. Deze belangstelling was den jongen man verre van aangenaamhij beval daarom Cavirol niet yoor het raadhuis te blijven staan, maar naar den ingang van het dorp terug te rijden en daar op hem te wachten. F De jongens volgden het rijtuig weder en lieten Aurelien met rust, die het raadhuis binnenstapte en de deur opende, waarboven het borstbeeld der republiek, getooid met de phrygische muts, prijkte. Hij kwam ineen vertrek met gewitte muren, waaraan slechts hier en daar een landkaart was opgehangen en welKs ameublement slechts uit Je"fa8t met in kalfsleer gebonden registers, een grooten kantoorlessenaar en een paar houten :rukjes bestond. v Aan dien lessenaar zat een oud man met een lluweelen calot op en een groot register voor hem. waaruit hij een akte copieerde. Aurélien sprak hem zeer beleefd aan Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar ik zou u gaarne om een inlichting willen vragen. lot uw dienst, mijnheer, antwoordde de oude man die de ambten van gemeentesecretaris en schoolmeester in zich vereenigde. ~7 zo,u gaarne het geboorteregister willen nazien van het jaar 1861, ging Aurélien voort Dat treft bijzonder, zeide de secretaris.'ik heb het hier juist voor mij. - OI zeer goed Daarin is de geboorte inge- schreven van Filip Dormelles, nietwaar Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1