BUITENLAND. Frankrijk. Zweden en Noorwegen. Amerika. BINNENLAND. van verantwoordelijke raadgevers. De afge vaardigden die de bevolking kiest, zullen met tien door prius George aangewezen afge- i vaardigden een kamer vormen, die om de i twee jaar wordt bijeengeroepen. In de twee eerste jaren heeft prins George de bevoegd- beid om de noodige wetten op het gebied van inwendig bestuur, financiën en militaire zaken toe te passen en overeenkomsten te sluiten die betrekking hebben op openbare werken. Prins George zal regeeren krachtens een grondwet. Het zal geheel van de bijzondere bepalin gen van dit ontwerp athaugen, of men het goed of slecht moet noemen. Tegen de hier genoemde hoofdpunten kan weinig of geen bezwaar bestaan. Het is te hopen dat ze erin zullen slagen het wetsontwerp spoedig tot wet te verheffen, want dan heeft men tenminste geringer kans op moeilijkheden dar. nu in Kandia. De heer Chermside, de bevelhebber van de Engelsche troepen, schijnt daar werkelijk hoogst eigenmachtig en zon derling te doen. Hij heeft er barakken laten bouwen voor zeventienduizend man, hij heeft postzegels en andere zegels ingevoerd waarop de Engelsche vlag prijkt, hij laat in de ge mengde vredegerechten onder voorzitterschap van Engelschen rechtspreken uit naam van koningiu Victoria. Zoo meldt althans de Politische Corres- pondenz. Wat de bewering omtrent de post zegels betreft, dat kan misschien een ver gissing zijn, want behalve in kleur lijkt de Kretasche vlag wel wat op de Engelsche. Is het echter waar, dan is het gebiuikvan zulke postzegels iets ougehoords. MeD kau zich levendig voorstellen dat prins George op zulke dingen niet gesteld is. Het is jammer dat de verhouding van den prins, als last hebber van de mogendheden, tot de bevel hebbers van de vreemde troepen niet vast is geregeld, want zooals het nu is, moeten er telkens botsingen komen. Zijn de inlichtingen van de Politische Correspondenz juist, dan doet kolooel Cherraside ongetwijfeld allerlei dingen waartoe hij niet het recht heeft. Het gerucht gaat, dat de sepratisttsche partij in Noorwegen er aan denkt, na den dood van koning Oskar van Zweden, een afzonder lijken koning voor Noorwegen te kiezen. Voor den troon zou dan in aanmerking komen prins Karei; de zoon van den kroonprins van Denemaikeu. Hel Frausch-Italiaansch handelsverdrag is in werking getreden. De Australische stoomboot »Moana" heeft te San Francisco tijding aangebracht van den toestand op de Samoa-eilanden. De passagiers beweren, dat de Duitschers geheel en al verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de onlusten, die zijn uitgebroken. Zij hebben de Engelsche en Amerikaansche op standelingen tegengewerkt en de aanhangers van Mataafa tot den opstand aangezet. De bevelhebber van den Engelschen kruiser „Porpoise», kapitein Sturdee, heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij verklaarde, dat hij bij de .ninste inmenging van inboor lingen en Duitschers iu den tegenwoordigen staat van zaken, Apia zou bombardeeren en op den Daitschen kruiser „Falke" zou schieten. Een vreeselijk Geval. Te Rijsel (Frankrijk) is een verschrikke lijke misdaad aan 't licht gekomen. In een broederschool is het lijk van een der leer lingen gevonden, die sinds eenige dagen werd vermist. De knaap, Föveau genaamd en II jaren oud, was door verwo:ging om 't leven gekomen, terwijl tevens moet zijn gebleken, dat hij vóór den moord afschuwelijke hande lingen heeft ondergaan. Van deze dubbele misdaad wordt een der onderwijzers, broeder Flaminien verdacht, die dan ook in hechtenis is genomen eu reeds herhaaldelijk een verhoor onderging. De zaak heeft in Rijsel natuurlijk groot opzien gewekt en de anti-clericalen waren er terstond bij om in troebel water te visschen. Voor de broederscholen en zelfs voor de bureaux van katholieke bladen hadden ru moerige manifestat-ien plaats, zoo z.lfs, dat de politie herhaalde malen handelend moest optreden. De verdachte blijft zijn onschuld volhouden en de bladen zijn vol met bizonderheden over den moord, maar hunne inlichtingen blijken niet alle even betrouwbaar te zijn. De zucht naar sentatie en schandaal, oefent blijk baar weer haar noodlottigen invloed uit. Reden te meer om niet te zeer in bizonder heden af te dalen en, voorloopig althans-, de meeste reserve in acht te nemen. Volgens de „Libre Parole is, behalve den broeder, nog een molenaar in hechtenis genomen. Ook zou, volgens dit blad. de knaap voor zijn dood de bovenbedoelde afschuwe lijke mishandeling niet hebben ondergaan. Een gewichtig punt in het getuigenverhoor is de vraag wanneer de misdaad werd ge pleegd en of de broeder op dat oogeublik afwezig was? De „Vérité" deelt in een cor respondentic uit Rijsel mede, dat op den avond van den moord broeder Flaminien van zes tot half negen het toezicht heeft uitgeoe fend over de 100 kinderen van 13 16 jaren, die hij te surveilleeren had, terwijl de misdaad tusscheu 6 en 7 uur moet ziju gepleegd. De leerlingen hebben deze verklaring bevestigd. De broeder is slechts een half uur weg ge weest om te eten. Omtrent den tijd waarop hij zich hiervoor verwijderde zijn de leerlingen het niet eens. De broeder-kok heeft verklaard, dat broeder Flaminien als naar gewoonte gedineerd heelt. De vraag is ook gerezen of de moord niet buiten het gesticht kan zijn gepleegd en het lijk daarna binnengesmokkeld? Van 5 uur 's morgens tol I uur 's avonds staan de deuren open en de toegang is dus zeer gemakkelijk. Volgens de „Depêche" werden sinds een maand driemaal pogingen aangewend om kinderen te ontvoeren en hadden de direc teuren der broederscholen aanzegging gekie- gen, dat een schandaal tegen hen werd op touw gezet. De Rijsclsche correspondent van de „Vérité» schrijft in der.zelfden geest en vraagt zich af, of de broeder, indien hij wer kelijk de misdadiger is, het lijk wel naar de spreekkamer zou hebben gebracht, terwijl hij het op nauwelijks 50 meters afstand iu de rivier had kunnen werpen Deze en andere vragen zijn zoovele waar schuwingen tegen een lichtvaardig oordeel. Moge spoedig het volle licht opgaan over deze treurige zaak. (Centrum.) Een vreemde moordaanslag is Vrijdag nacht in den trein Bordeaux Parijs beproefd. Een reiziger die alleen in een compartiment zat te dommelen werd wakker door een sterke lucht van wijngeest. Opstaande bemerkte hij, dat een man op de loop- j lank stond die het portier trachtte te openen. De reiziger trok aan de noodrem en de man verdween. Toen de trein stilstond ontdekte men, dat er een gal in den wand geboord was boven de plaats waar de reiziger had zitten slapen en dat men met een ijzerdraad daarin een caoutchoucbuis had aangebracht, waardoor chloroform onder den neus van den reiziger werd geblazen. De dader, blijkbaar meenen ie, dat deze bedwelmd was, had toen den coupé willen binnendrin gen. Er is geen spoor van hem ontdek'. Zateidagmiddag is een sneltrein nabij Saint Quentin gereden tegen den sneltrein uit Brussel en Keulen, die voor den eersten trein uitreed. Twintig reizigers werden ge kwetst, van wie één crns'ig. De onder verdenking van spionnage gear resteerde gewezen korporaal der genie De- crion heeft in de gevangenis reeds sedert drie weken geweigerd iets te eten. vermoedelijk met het doel, zich te laten doodhongeren. Hij werd zoo zwak, dat de rechter van instructie genoodzaakt was, zich naar de gevangenis te begeven, om Decrion in verhoor te nemen, daar deze niet vervoerd kon worden. Thans ligt Decrion gevaarlijk ziek in het hospitaal der gevangenis. Andréc. Men moet toegeven dal het jongste bericht over Andrée het is, als we ons niet ver gissen, het twaalfde of dertiende bericht, sedert de reizigers, den llen Juli 1897, van Spitsbergen opstegen er in zijn beknoptheid vertrouwbaarder uitziet dan de vorige. De ballon en de drie lijken zouden dan gevonden zijn bij Jenisejsk, in het hart van Siberië Tusschen de Boven- en de Beneden-Toen- goeska, dus ten Noot doosten van Jenisejsk, ligt een landstreek die door het Pi.-gebergte doorsneden wordt, van de zuidelijke helling van dit gebergte vloeit een onbet.eekeoeud riviertje, de Pit, naar de Jcusej, waarin het bij het plaatsje Oost Pitskoje uitmondt. In die streek zou de ballon door Toengoesen gevonden zijn. Of de lijken in het schuitje lagen, of dat zij op een andere plaats dan de ballon gevonden zijn, dat zullen nadere berichten moeien ophelderen. De richting die als het bericht juist is de ballon genomen moet hebben, komt overeen met de meeste onderstellingen die na Andrée's vertrek gemaakt zijn. Kort na het opstijgen van den ballon hebben wij het, op grond van de meteorologische waarne mingen, waarschijniijk geacht dat hij eerst oostwaarts gedreven zou zijn, vandaar dat het vinden van den ballon in de IJszee aan de Russische kust ons niet onaannemelijk toe scheen. De meteoroloog Ekholm te Stockholm leidde uit een groot aantal waarnemingen ongeveer dezelfde richting af, eu men heeft dan ook op Frans Josef land en in Siberië het meest naar Andrée gezocht. Onze lezers herinneren zich, dat de expeditiën die iu den afgeloopen zomer den Frans Josef archipel aangedaan hebben, daar geen spoor van de Zweedsche reizigers konden vinden, evenmin als Andrée's vroegere reisgenoot Stadling die pas het noorden van Siberië heeft doorkruist. Men zou uit het telegram dat Reuter sein de, kunnen opmaken dat de reizigers wellicht door de koude bevangen, in het schuitje van den ballon omgekomen zijn, kort na de opstijging, en in elk geval vóór de landing. Maar verdere onderstellingen zijn nutteloos, zoolang men uiet over uitvoeriger berichten beschikt. PONTA DELGADA, 12 Februari. Het s'oomschip Weehawken (van Philadelphia naar Hull) is inet 25 passagiers van de Hamburg- Amerikaansche boot Bulgaria hier aangekomen, berichtend dat de Bulgaria hulpeloos ronddrijft op 800 mijlen van de Azores. Het lot van de overige 65 passagiers is oubekend. President Mac Kinley heeft in een bood schap aan het congres een telegraafkabel door den grooten Oceaan aanbevolen. „Als een gevolg van de bekrachtiging van het vredesverdrag met Spanje, zegt hij, komen de Vereenigde Staten in het bezit van de Filippijnen. De noodzakelijkheid van een snelle verbinding over Hawaii en Guam ligt voor de hand. Zulk een verbinding moetin ooi logs en vredestijd onder het gezag van de Vereenigde Staten blijven De president wijst op het ontbreken van eenige telegrafische verbinding met Manilla, behalve door vreemde landen, en met Hawaii en Guam is men slechts door stoombooten verbonden. Hij dringt er op aan, dezen toe stand niet langer dan volstrekt noodig is, te bestendigen, eu geeft iu overweging den aanleg van een telegraafkabel, hetzij door de regeering of door een particuliere maatschappij, maar in dit geval onder waarborgen, door her congres vast te stellen. De President zegt niet of hij de voorkeur geeft aan een van deze twee wegen. Maar hij erkent dat een paar jaar met de voorbe reiding van het wetk moeten heengaan, daar bijv. ten westen van Hawaii nog peilingen verricht moeten worden. >rrirnr—1-wiwjwiUKMOttïwrJii.*nv mam ^WAALVvTjK, 15^ Febr. 1899. Raadsvergadering Openbare vergadering van den gemeen teraad alhier, op Donderdag 16 Februari, voormiddags ten 11 ure. Aan de orde 1, Benoeming van een stembureau vooral de verkiezingen in 1899. 2. Wijziging begrooting 1899 in verband met het verbouwen der school. Dc Waalwijkschc Leder—Industrie Meermalen reeds hadden wij het genoegen te kunnen wijzen op de energie en volhar ding, waarvan onze leerlooiers voortdurend blijk geven, die zich door niets laten ont moedigen maar met. onverdroten ijver voort gaan zich aan hunne zaken te wijden om deze niet alleen op dezelfde hoogte te houden, maar zelfs uit te breiden teneinde der rentie met meer vrucht het hoofd te kunnen bieden. Met groote ingenomenheid kunnen wij titans melding maken van het plan der heeren Henri Witlox-Bressers en J. van Ierscl— Holtus oin, met behoud van hunne zoo gunstig bekende, leerlooierijen, op te richten eene groote stoomlederfabriek (vache-lissée) in onze gemeente, hoofdzakelijk met het doel, om het buitenlandsch leder te weren. Het daarvoor noodige terrein is reeds aan gekocht en met den bouw zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Verder vernemen wij, dat bij bet dig. bestuur alhier aanvrage en teekening is ingekomen tot het plaatsen van een stoom ketel van 30 paardekracht en een machine van 25 paardekracht; van den heer Jac Gragtmans, tot inrichting eener fabriek niet snellooimetbode. Ook schijnen er nog ver schillende andere plannen te sluimeren, die slechts op eene goede gelegenheid wachten, om tot uitvoering te komen. Een zeer gunstigen invloed zou onzes inziens hierop kunnen uitoefenen het spoedig tot stand komen van het electrisch station, tot overbrenging van verlichting en drijf kracht. De ondernemers vonden dan de- drijfkracht op eene gemakkelijke en zeker niet al te kostbare wijze, en de heeren Mijnssen en Co. zouden er zeker wel bij varen. Wij wenschen onzen energieken industriëelen het beste succes toe met deze nieuwe on derneming die zeker aan velen een flink werkloon zal verschaffen en zal strekken tot verhooging van den goeden naam der Waal- wijksche lederindustrie. Concert liedertafel. Zondagavond gaf de liedertafel „Oefening en Vermaak" haar tweede winteruitvoeriug op Musis Sacrum een concert, dat iedereen volkomen voldeed. De prachtige koren die op het programma voorkwamen, werden zoo bij uitstek schoon en zeldzaam zuiver en krachtig gezongendat iedereen met ver wondering hieromtrent vervuld was, terwijl de solisten de heeren G. van Iersel, P. Snijders en Wilmond grooten bijval verwier ven. Een hartelijk woord van dank en lof aan de jengdige vereeniging "T. A. V. E. N. U." is hier zeker niet misplaatst. De komische operetten „Studentenwraak" en „Artisten revue" werden kranig door hen uitgevoerd, de voordracht was lachwekkend, de zang onberispelijk; T. A. V. E. N. U. bezorgde het publiek zeer gezellige oogen- blikken. Ieder was dan ook zeer voldaau over den zoo uitmuntend geslaagden avond. Uitvoering Volharding in den Strijd. Zondagavond gaf de rederijkerskamer „Volharding in den Strijd" hare 2de winter- uitvocring ten beste voor een uilgelezen kring die de zaal bezette bij den heer A. J. Gerris alhier. Opgevoerd werden achtereen volgens drie blijspelen als1 l)e Nieuwe Landheer, blijspel in één bedrijf. De artisten kweten zich zoo go-d van hunne taak; waren zoo rolvast, (lat het publiek vol bewondering was. Vooral blonk uit, de Markies van Berg- endal, de nieuwe Landheer, die met groote bekwaamheid en talent zijne rol vervulde. Daarna kreeg men ten gehoore „De Kwak zalvers" kluchtspel in een bedrijf door J. A. Holirop. Ook hierin toonden de artislen zich meesterlijk te gedragen. Onverbeterlijk was Beersma de Melkboer, die gedurig de lach spieren van het publiek in beweging bracht, eu z:jne rol zoo meesterlijk wist te vervullen dat een daverende toejuiching hem teu deel viel. Tot slot kreeg men ten gehoore „Een veldwachter en een groentenboer in de klem" kluchtspel in één bedrijf door VV. J. van Nortier. Evenals de vorigen werd dit stuk zeer correct afgespeeld. Hier zien wij onzen ouden melkboer de rol vervullen van Hans, de bediende^van den gepensioneerden kapitein Bruiman, ook hieriu was hij onverbeterlijk. In één woord, alleu hebben zich goed van hunne taak gekweten, en ons eenen genoege- lijken avond verschaft, en wij hopen dat wij het genoegen mogen smaken hun spoedig terug zien. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan de heerlijke muziek stukjes het welk een corps ons teu beste gaf alsmede aan hunnen verdienstelijken president den heer Frits MlUlers, die door tact en be leidvol optreden hen tot die hoogte heeft gebracht. Stuiverszeep en Stuiverszecppoedcr. Wij ontvingen vau de Vereenigde Zeep fabrieken te Rotterdam een keurig gedrukt boekje, bevattende den uitslag van de loting Januari 1899 verder tal van illustratiën en bijzonderheden omtrent Stuiverszeep en Stui verszeeppoeder, waarvan de omzet voortdurend enorm toeneemt. Het boekje is voor belanghebbenden aan ons bureau ter inzage. Diefstal. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een machinist en een stoker der Exploitatie- Maatschappij die zich dezer dagen te Waal wijk, toen zij aldaar een uurtje oponthoud hadden schuldig maakten aan diefstal van bier uit een vatberustende in de goede renloods aldaar. Beide verdachten wonen te 's Hertogenbosch, en zijn ter beschikking van 'de justitie gesteld. Geschenk der koningin. De heer J. De Nijs, te Kaatsheuvel, wien door de tram een been tot onder de knie werd afgesneden, heeft van H.M. de koningin een kunstbeen ten geschenke ontvangen. Overreden. Te Raamsdonksveer is een 6jarig jongetje door een machine van een rangeerenden stoomtram gegrepen, waarbij hem liet linker been en een teen van den rechtervoet werden afgereden. öntwapenings—Conferentie. „La Capitale la Paix", zoo noemt Henri de Régnier (in een hoofdartikel van de Gau- lois) den Haag. natuurlijk in verband met het aanstaande congres tót beperking der krijgs toerustingen, dat in den Haag zitting zal houden. Hij acht den Haag uituemend geschikt om de Hoofdstad van den Vrede te worden. Den Haag is niet kenschetsend Hollandsch. Leiden herinnert aan een lang verleden van wetenschap, Amsterdam, met haar ontelbare grachten, is grillig en verrukkelijk, Dordt heeft haar molens Delft haar aardewerk Haarlem de bollenvelden om zich heen den Haag is de koninklijke stad, zij heeft eene maagd tot Koningin, zij zal misschien in de geschiedenis den prachtigen en roem- vollen eerenaam dragen vau Hoofdstad van den Vrede. Den Haag is juist een rustig plekje voor de ernstigekalme, aandachtige menschen, om over de groote zaak te beraadslagen. De schrijver ziet hen daar al saamgekomen, liefst in een zaal van het Binnenhof, met het gezicht over den Vijver...... En dau komt het bij hem op, dat hij al eens meer gezien heeft ja, het doet deuken aan Rembrandt's Anatomieles, die juist iu een Haagscl» museum hangt. Maar thans is het geeu lijk waaromheen de leerlingen van prof. Tulp zich opmerkzaam verdriugen het is een zieke die onder het mes moet, de Europeesche Maatschappij, die men wel niet in eens zal genezen, maar toch wat verlichting brengen kan van haar militaire kwaal. En zoo iets in de Gaulois Atjch. Bij de regeering is het navolgend telegram ontvangen uit Atjeh, van 13 Februari: Ter Westkust hadden drie gevechten plaats met Toekoe Oemar's benden. Gesneuveld zijn twee fuseliers. Gewoud werd de gede tacheerde luitenant J. J. Verbrugh door een klewanghouw aan den pols. De vijand be kwam 16 dooden, waaronder een panglima. De N. R. Ct. ontving van zijn cor respondent te Batavia over dezelfde zaak een telegram, waaruit blijkt, dat de gewonde

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2