Advertentien, Houtver hooping Notaris BINK, Handelsberichten. Ingezonden stukken. Telegrammen. Maandag 27 Febr. 1899, openbaar verkoopen VERKOOPEN: De Burgemeester van Waalwijk Het TAKHOUT op de kopboomen in de Kloostersteeg, verdeeld in kavelingen. Bijeenkomst aan de Meerdijk. ZEGT HET VOORT. 21 Februari bij INZET en 28 Febr. 1899 bij TOESLAG luitenant J. J. Verbrugh het commando had over eene hinderlaag tegen een transport van Oeinar naar Oendjoeng Kala. Br werd hevig gevochten tegen den vijand, die de onzen in getalsterkte verre overtrot. In aansluiting met onlangs gepubliceer de Atjeh-telpgraiurnen deelen Indische bladen thans het volgende mede Generaal Van tleutszgouverneur van Atjeh is van meeningdat een hernieuwd optreden tegen de Paseistreek (zuid-oost- waarts van Telok Semawé) noodzakelijk is. Het voornemen is den vijand niet van de zeezijde aan te tasten, doch met mobiele colonnes uit Groot-Atjeh. Het wachten is enkel op een beter jaargetijde. Naar men aan het Bat. Nwbl. verder van Weltevredcu mededeelt, heelt de regeering haar goedkeuring reeds verleend aan dit plan, en zal het reeds tegen het aanbreken van den Oostmousson ten uitvoer gelegd worden. Hit Atjeh verneemt voorts de Java Bode nog, dat de bestraffing van de kunstland- schapptn Kerti en Gedong in Mei zal plaats hebbendoor troepenin het gewest zelf aanwezig. Voor de excursie zouden twee bataljons en een gedeelte van de marechaus sees aangewezen worden bijgestaan door de hulpwapens. Aan een particulier schrijven van een officier, die voor de derde maal den toestand in Atjeh met eigen oogen heeft kunnen waarnemen, is het volgende ontleend: Wat vind ik het hier in Atjeh veranderd, sedert ik het in '96 verliet. Ik meen u wel eens geschreven of gezegd te hebben, dat ik in Van Heutsz den eeni- geu persoon zag, die den Atjeh-oorlog tot een goed einde zou kunnen brengen, en ik geloof mij niet vergist te hebben. Wat is die toestand in twee jaar tijds veranderd Geheel Groot-Atjeh benevens Noord- en Oostkust (bijna geheel) liggen aan onze voeten en zullen op het einde van het jaar in be - dwang worden gehouden door een troepen macht even groot als vroeger de enkele geconcentreerde linie vorderde. Selimoen, waar Van der Heyden slechts eveneens een kijkje nam, wordt nu binnen drie uur tijds per stoomtram bereikt; einde '99 gaan we op dezelfde wijze van Kota Radja naar Segli en over een paar jaar ver moedelijk naar Medan. Overal het verzet gebroken enkel op de' Westkust zit Oemar nog, opium schuivende, met een duizend volgelingen. Het heet dat hij op is, maar in ieder geval hem moeten wij nog hebben. Naast de tramlijnen overal wegen gebaand, zoodat elk gewenscht punt met spoed door een colonne kan worden bereikt. De oude posten bijna alle opge doekt en vervangen door eenige open kam pementen. De verlichting oin den kraton of liever om Kota-Radja.... weg! 't Is zeker, wij zijn ontzaglijk vooruitgegaan." Straatvuilnis in 's Hcrtogenboscü De correspondent van het Hblad te's Her togenbosch schrijft „Wat zou men in Holland er wel van zeggenwanneer een gemeentebestuur aan de inwoners gelastte, eiken Woensdag- en Zaterdagmiddag tusschen drie en zeven uur het straat vuil naar het midden der straat te vegen en in kleine bergjes te verzamelen vanwaar het 's avonds en 's nachts door een vuilniskar zou worden weggehaald Sedert jaren gebeurde dit in Den Boschen bij de herzieniug der gemeentelijke strafverordenin gen hoop en velen deze bepalingen te zullen zien verdwijnen. Maar neen, het staat er nog, het bevel„de vuilnis uit de goten en van de straat, de laatste ter halver breedte in het midden der straat op een hoop te vergaderen" Woensdags en Zaterdags en „bij het heerschen van besmettelijke ziekten, op de tijden door B. en W. bij openbare af kondiging bepaald." De straat moet bij het vegen met water besproeid worden." Daar ziet men ze dan drie a vier uurwanneer er de meeste passage is, naar buiten treden: de dienstboden, gewapend met groote gieters of volle emmers, waaruit zij met een vlugge handbeweging het water over de straat ver spreiden. Langzamerhand, al keuvelend met de overburenwordt er geveegd tot de be zems elkaar ontmoeten en te zamen den beroemden berg vormen. Daarbij zijn echter allerlei moeilijkheden te overwinneneen voorbijgaand rijtuig, een aardkar, een straat jongen, die het geheele werk te niet doet papieren vliegen naar alle kanten enz. Daar om niet getreurdDe moeite is gedaan om het resultaat bekommert men zich niet. Het 's Hertogenbossche volkje is niet zoo consciëntieus als het llollandsche. „Intusschen vindt de vreemdeling die ge woonte alles behalve smakelijk en maakt de opmerking dat het wegwaaiende vuil in tijden van epidemie meer smetstoffen verspreidt dan besmetting voorkomt. Want, dit komt er nog bij, het vuil dat aanvankelijk nat was, droogt op, en pas 's avonds en 's nachts doen de vuilniskarren de ronde. Tot Zon dagsmorgens vijf a zes uur hoort men ze rijden, en overal de overblijfselen van de hoopen verzamelen. Als een vreemdeling er iets van zegt, antwoordt men hem dat het in Maastricht nog veel erger is en dan dat het zoo'n eerwaardig oud gebruik is!" Misdaad te IJselmonde. Eenige weken geleden zou zekere land bouwer te IJselmonde een varken verkoopen aan den tuinier Arie Sparreboom en was de koop reeds nagenoeg gesloten. Een paar dagen later vernam Sparreboom even wei dat bedoelde landbouwer het varken voor een rijksdaalder meer aan een ander verkocht had, waardoor een hevige twist moet ontstaan zijn in de schuur van dien landbouwer en werd Sparreboom vreeselijk verwond met een hooivork, aan de gevolgen waarvan hij Za terdag overleden is. De landbouwer ontkent, dat hij Sparre boom verwond zou hebben, zeggende dat S. met zijn gelaat in de hooivork is gevallen, wat nogal in twijfel wordt getrokken. Zondag was de justitie uit Dordrecht ter plaatse. Arrestatiën hadden niet plaats. Sparreboom was gehuwd en vader van een kind. Maandagmiddag had onder veel deelneming de teraardebestelling plaats. Storm. Te Rotterdam arriveerde van New-York na een buitengewoon lange reis van 16 dagen het vier mast-stoomschip „Werkendam", kapi tein Bruinsma, van de Holland-Amerika lijn met belangrijke schade, door den laatsten storm op den Atlantischeu Oceaan veroorzaakt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag van de vorige week braken hevige stortzeen over het schip heen, waardoor de sloepen van de davids werden weggeslagen en een der booten aan stuurboordzijde zelfs met de brug eu de davids over boord ging. Met welk een kracht dit gebeurde, blijkt daaruit, dat de ijzeren davids, ongeveer ter dikte van l decimeter, als pijpesteelen doormidden braken en ijzeren bouten van verscheidene duimen dikte, krom werden gebogen. Ook de kap van de machine kamer moest het ontgelden, terwijl van de bruggen op het voordek, waarop de vlotten rustten, bijna geen stuk heel bleef. Met levensgevaar wist de bemanning een houten noodhulp-kap voor de machinekamer te vervaardigen. De railing van het prome nade-dek aan stuurboordzijde is over een groot gedeelte vernield, terwijl aan de donkey's zooveel schade werd aangericht, dat de lossing, toen het schip ligplaats gekozen had in de Rijnhaven, met behulp vau de daar staande electrische kranen moest worden verricht. Persoonlijke ongelukkeu kwamen niet voor. Deserteur. De veldartillerist te 's Hertogenbosch, die verleden week op zulk een avontuurlijke wijze het hazenpad koos, is naar het garnizoen aldaar teruggebracht door.,., zijne moeder. Baardwijk 14 Febr. Het concert Zondag avond door de liedertafel gegeven, was minder druk bezocht dan gewoonlijk, daar in alle naburige gemeenten uitvoeringen plaatshad den. Zijdie ondanks dal en het slechte weder toch kwamen, hebben het zich niet beklaagd, daar de verschillende nummers zeer goed uitgevoerd werden. We merken dit vooral op van „In Leed" van Hol, dat zeer zuiver werd gezongen, alsmede van Dierkx' »Hulde aan den Arbeid." Er werden ver schillende mooie solo's gezongen, zooals Panis Angelicus van Franc, Arie uit Spohr's Tri stan" en Heijbloem's „Matrozenlied. Het laatste moest de zanger op sterken aandrang van het publiek nog eens zingen. De heer Burmanje handhaafde zijn ouden roem en gat een paar mooie scènes: „De Bedelaar en de Artist." Als toegift werd Holland's glorie» gezongen, welk nummer werd geac compagneerd door den heer A. de Bree organist te Waalwijk. 's Hertogeuboscli, 13 Februari. De stoom tram van Vechel naar Osch is heden in exploitatie overgegaan aan de stoomtramweg- maatschappij den Bosch Helmond. Tot groot gerief voor de reizigers zullen ten gewijzigde dienst en een verminderd tarief in werking tieden, ook voor het vervoer van goederen. Dieden, .11 Febr. Naar aanleiding van het bericht voorkomende in het nummer dezer vau gisteren over de benoeming van den heer A. L. P. Broekman tot Heemraad van het Waterschap „De Polder van Dieden" melden wij nog het volgende In de vergadering van het Bestuur van het Waterschap d.d. Maart 1898 verzetten zich de Heemraden M. Konings en W. van Rijn tegen de onregelmatigheden in het beheer van den thans bij koninklijk besluit ontslagen Secretaris-Penningmeesier j. H. van den Bergh te Demer. Hierop ontzegde de Voorzitter A. Bijl aan W. van Rijn het recht als Heemraad te fun- geereu op grond van gemis der gevorderde vereischten. Van Rijn fungeerde reeds als Heemraad sinds 1875, werd in 1893 herbenoemd en verloor in 1891 het vereischte om lid te zijn. Waarom werd hij nu uit zijn bediening gezet? Omdat hij tegen grove onregelmatig heden protesteerde Voor de vacature ontstaan door het ver vallen van W. van Rijn werden door Stem- gei echtigde Ingelanden de pariij van Van den Be'gh voorgedragen. lo. J. H. van Uden te Dieden. 2o. H. Strik te Dieden. 3o. G. H. van Dijk te Demen. Tegen die nominatie werd door Gedepu teerde Stalen herhaalde malen bezwaar ge maakt. Door medewerking van Van den Bergh, Van der Putten en Van Dijk werd aan H. M. de Koningin nog een adres ingediend om een der drie voorgedragenen te benoemen. In de „Graafsche Courant» van 26 Nov. jl. werd de zaak nog eens verdedigd op eene wijze, den schrijver volkomen waardig. Immers, het optreden van het Gewestelijk Bestuur ter verbetering van de treurige toe standen te Diedien werd door hem voorgespeld als inmenging van bureau-ambtenaren, uit sluitend in het be'ang van bepaalde personen en stieng gelaakt en afgekeurd. Jammer voor den schrijver dat zijn arbeid zoo weinig vruchten opleverde zijn ijver was een betere zaak waardig Wij hechten te meer aan de benoeming van d*n heer Broekman „buiten» de no minate omdat de Latulsregeering blijkt in te stemmen met de zienswijze van ons Gewestelijk Bestuur. te New York aan, tengevolge van 't stormweer en van de ijsbanken, welke laatste vele sche pen trachten te vermijden door een omweg te maken. De ijsschotsen belemmeren ook ten sterkste het verkeer in de haven vanNew-York. Op het Michigan-meer is het ijs over een aanzienlijke lengte losgeraakt, waardoor 16 personen die aan het schaatsenrijden waren, in het water vielen. Tien personen werden gered, de overigen verdronken. MANILLA, 14 Febr. De Amerikanen heb ben Zaterdag Ilo-Ilo ingenomen na een bom bardement. De opstandelingen staken de stad in brand alvorens haar te ontruimen, maar de Amerikaansche troepen doofden het vuur uit De Amerikanen leden geen verliezen, de opstandelingen hadden waarschijnlijk veel dooden en gewonden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur De door u opgegeveu redenen voor niet plaatsing destijds van mijn artikel „Verzint eer gij begint" kan ik wel beamen. Thans echternu de aanbesteding heeft plaats gehad en niet is gegund en de raad zich Donderdagmorgen nogmaals met deze aangelegeuheid zal hebben bezig te houden, kan de opname wellicht nog eenig nut stichten. Beleefd verzoek ik u daarom het te willen plaatsen in het Woensdagmiddag verschijnend nummer van uw veel gelezen blad. Bij voorbaat dank. Verzint eer gij begint. Het raadsbesluit tot verbouwing der Open bare school verbaasde mij ten zeerste en wel om twee redenen. De eerste is een financieele. De Leerplicht zal binnen kort in de Kamers behandeld worden. Wordt nu het wetsontwerp op den Leerplicht aangenomen, dan zullen de kosten voor etn zeer groot deel op het Rijk overgaan. Onverantwoordelijk achten wij het daarom den Waalwijkschen belastingschul digen dit presentje op den hals tc schuiven. Praematuur is deze verbouwing dus zeker. De tweede reden is een moreele. Het openbaar onderwijs raakt hoe langer hoe meer in discrediet en waarlijk men behoeft niet met den profetenmantel getooid te zijn om te zeggen, dat het gebouw der openbare school, dal overal gaten en scheuren vertoont, binnen niet te langen lijd zal instorten. Het Nedetlandsche volk heeft het neutraal onderwijs gewogen en te licht bevonden. Dezer dagen heeft men kunnen lezen, hoe vele ledeu der Eerste Kamer, vroeger voor standers van dat onderwijs, thans tegenstan ders zijn geworden. Bekeerlingen dus zelfs in de conservatieve Eerste Kamer. Houdt men nu deze zaken in 't oog en bedenkt men tevens dat andere Brabantsche gemeenten als Oisterwijk, Boxtel, Udenhout, om er maar eenigen te noemen, in de laatste jaren bijzondere jongensscholen gekregen hebben, dan kan het geen verwondering baren wanneer wij voorspellen, dat ook Waalwijk weldra den zegen eener bijzondere jongens school zal genieten. Dit is eene quaestie van tijd en de tijden vervullen zich, de neutraliteit blijkt steeds meer en meer een onding. De strijd tegen 't openbaar onderwijs is plicht voor elke Ka tholiek. Men zoeke hieriu geene verdachtma king van de Waalwijksche onderwijzers. Men hebbe eerbied voor hen, maar men verfoeie de wet, wier uitvoerders zij zijn. Ook met den besten wil der wereld staau zij met gebonden handen. Hebben wij te Waalwijk eenmaal eene bij zondere school, dan is het tegenwoordige gebouw der openbare school groot genoeg, om niet te zeggen te groot. Allen, die het daarom waarlijk goed meenen met de Waalwijksche financien en met de Waalwijksche jeugd, moeten zich tegen den schoolbouw verzetten. De voorgenomen verandering brengt ons van den wal in den sloot. Een Waalwijker. GORINCHEM, 1-3 Febr. De aanvoer van granen was heden gering, met gewor-en handel. Men besteedde voor Ristarwe f 7,50 a 7,75, roode dito f 7,ii 7,20 witte dito f7.— k 7.25, inl. rogge f5,25 a 5,40, buitenl. dito f5,20 a 5,50, gerst 1 4,60 a 4,75, haver f3,60 a 3,75, duivebconen f6,50 a 6.75, blauwe erwten, f0a. 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 219 runderen le qual. Kalfkoeien f190 210 Kalf vaarzen f120 a 150 Melkkoeien 1130 k 190 l1/- jarige ossen f 90 k 100 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 a 60 Graskalveren f 35 k 50 Nuchtere kalv. f 9» 11 Aangevoerd 2 vette varkens van 16 a 18 ct. per half kilo, 205 biggen van f 5,a 10.per stuk. Eieren f 0.80 a 0.90 per 26 stuks. Boter 60 a 70 ct. per */a kilo. ROTTERDAM14 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 38 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 892 vette runderen 1225 magere dito, 234 vette en graskalveren, 494 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, 3 varkens, 163 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 30 a ct. 2e kw. 26 a ct 3e kw. 20 a ct. Kalverenle kw. 48 ct., 2de kw. 41 a ct3de kw. 35 a ct. Melkkoeien f100 a 210, kalfkoeien f150 a 255, stieren f45 a 150, vaarzen f55 a 90, alles mager vee; biggen f8 a 14, paarden f35 70. De aanvoer van vette runderen bestond groo- tendeels uit puike spoelingkoeien en ossen, verder uit het overgeblevene van gisteren; de handel was in beste soorten stationairin mindere soorten zeer traag; de groote voorraad zal vermoedelijk wel niet geheel opgeruimd worden. Vette kalveren vooral die voor export besterad, waren moeilijk te plaatsen. Nuchtere kalveren werden tot ver laagde prijzen, in hoofdzaak voor export, van de hand gedaan; op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien zoo groot als men dit eerst einde Maart gewoon is; voor goede soorten werden flinke prijzen besteed, mindere soorten waren bijna onverkoopbaar. Voor Spanje en Belgie werd niet veel aangekocht. In paarden ging weinig om. Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dankvoor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader de Heer EGIDEUS VAN LIER. A. J. VERHOEVEN. G. C. VERHOEVEN-Van Like. H. N. BESIER. C. A. BESIER-Van Lier. J. A. VAN LIER. Waalwijk, 11 Februari 1899. LONDEN, 14 Febr. De ijzige kou die Amerika teistert, heelt haar toppunt bereikt in een sneeuwstorm, die zich volgens het meteorologisch bureau van de Vereenigde Staten uitstrekte over een breedte van duizend mijlen. In Florida heerschte een ongewone kou, in de zuidoostelijke Staten daalde de thermometer van 72 graden warmte tot 30 graden vorst (Fahrenheit). De meeste treinen moesteu het goederenvervoer slaken, terwijl het reizigersverkeer slechts bij tusschenpoozen mogelijk was. In de groote steden was het verkeer feitelijk geschorst. Slechts zestig afge vaardigden konden het Lagerhuis bereiken. In New York heerschte groote ellende, vijftig duizend meuschen waren broodeloos. Alle stoombooten uit Europa komen veel te laat zal op des voormiddags om 10 uur in het te Waalwijk zal ten verzoeke van Adri- anus Klerks Jz te NIE1JWKUIK, telkens nam. 6 ureter nerberge van H. Biankerste NIEUWKUIK Onder Nieuwkuik Een huis en tuinsectie C no. 1466, groot 19,90 aren. Een perceel bouwland „de Akkers", sectie C no. 703, groot 17 aren.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 3