Nummer 15. Zondag 19 Februari 1899. 22e Jaargang. Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Gemeenteraad van Waalwiik. Aan het Nederlandsche Volk, Dit nummer bestaat uit twee bladen. UITGEVER: Waalwijk. Waalwyksche en Lanpfraatscbe Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. A b o n ii ementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 eent per regel, groote letterfi naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegevenj worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa Adolt Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Donderdag 16 Febr. 1899 voormiddags ten 11 ure. Punten van behandeliug I. Benoeming van een stembureau voor al de verkiezingen in 1899. II. Wijziging der begrooting 1899 in verband met het verbouwen der school. De voorzitterde burgemeester K. de van der Schueren. Afwezig de heeren Timmermans van Tu- renhout en Verbunt. I)e voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezenwelke daarna worden goedgekeurd. Aan de orde: I. Benoeming van een stembureau voor al de verkiezingen van 1899. De voorzitter„er moeten gekozen worden: 2 leden; 2 plaatsvervangende leder; i eerste vierde lid overeeukomsiig art. 60 eu 1 plaatsvervangend vierde lid overeen - korastig art. 60. Gekozen als lste lid de heer Timmermans vanTurenhout. 2de lid de heer Quirijns. lste plaatsvervangend lid voor den heer Timmermans van Turenhout, de heer Mom bers. 2de plaatsvervangend lid voor den heer Quirijns, de heer Baijens. lste vierde lid overeenkomstig art. 6ü gekozen de heer Van Tilburg. Plaatsvervanger voor 't vierde lid, de heer Mulders. De voorzitter»ik stel voor de raadzaal wederom voor stemlokaal aan te wijzen." Aangenomen. II. De voorzitter- „wijziging begiooling 1899 in verband met het verbouwen der school. Het dagelijksch bestuur heeft echter ge meend u te moeten voorstellen, de school nog niet te verbouwen, en eerst hieromtrent nog inlichtingen in te winnen.» De heer Mombers „de begrooting is ge maakt en er is ver boven den tax ingeschreven nu vvenschte ik er eens met het hoofd der school over te spreken; en dan voor verlenging op den grond te laten inschrijven, want de aaunemers schijnen in 't geheel geen nut te zien in den afbraak." De heer Baijens„aan hetgeen de heer Mombers daar heeft gezegd wil ik nog dit toevoegen „ik heb er zelf met het hoofd der school, den heer Spijkeiman over ge sproken en die heeft mij gezegd dat hij meer voor verbouwing beneden als boven is. Verder zijn daar veie voordeelen aan, n.l. de vuile loiDt zou vervallen, achter op de speelplaats 2 lokalen komen en het bedrag der kosten is veel geringer.» De voorzitter: »'t verwondert mij wel eenigszins dat die opmerkingen omtrent de verbouwing op en aan de school nu komen na de aanbesteding. De bestekken en be grootingen voor beide gevallen hebben ter visie gelegen voor de leden, maar toen is er bij de behandeling in de vergadering niet over gesprokeu, maar ik zal er in 't dagelijksch bestuur over spreken." De heer Van Schijndcl „zoudt u mij ook eenige inlichtingen kunnen geven, waarin 't zit dat de begrooting zoo laag of de aanne mingssommen zoo hoog zijn." De voorzitter: »ik schat dat ze te hoog hebben ingeschreven, doordat ze te veel winst wilden nemen, omdat ze vreesden voor stijging der bouwmaterialen en dat ze de arbeiders meer loon wenschten te geven, dan door den architect werd berekend.» De heer Van Schijndel„ik betwijfel het zeer, want de inschrijvingen zijn bijna allen gelijksommige verschillen slechts enkele guldens. Ik geloof dat het eene nalatigheid is van den bouwkundige, die het te druk heeft met gloeikousjes uitbranden voor het post kantoor en verdere particulieren enz, In November is 't hem al gezegd, dat hij bestek en teekening moest maken, en dat heeft hij tot nu toe aan den gang gehouden; hij weet even goed, dat in den winterdag men het werk veel goedkooper gedaan kan krijgen dan thans, ik vind het een nalatigheid van hem, en ik geloof wel dat hem er opgewezen is door 't dagelijksch bestuur anders is dit ook eene nalatigheid van dagelijksch bestuur." De voorzitter„verlangt nog een van de hecren het woord." De heer Van Schijndel: „de verbouwing van boter mijn en veldwachterswoning is nu klaar, het werk is opgeleverd, wanneer komt daar nu de vischmarkt." De voorzitter: »de opmerking die de heer Verbunt vroeger hieromtrent heeft gemaakt was dat een markt er niet veel zou uithalen, hij vond het beter er een waag van te maken. Toen heb ik gezegd, dat we er in dagelijksch bestuur over zouden spreken, maar we hebben nog geen plan gemaakt.* De heer Van Schijndel »de vischmarkt is thans niets, zeer slecht. Nu is er een zeer geschikte plaats voor. Er komt ook zeer reel slechte visch aan de markt. Ik heb het zelf ondervonden en ook nog een der tegenwoor dige raadsleden, de heer Baijens heeft be dorven visch gekocht en kon zijn geld er niet meer voor terugkrijgen. Ik zou een visch keurder of iets dergelijks willen benoemen om zoo iets te voorkomen." De heer Baijens „een vischkeurder komt toch Diet als op de markt en zou dus ook niet kunnen verhinderen, dat slechte visch langs de deur komt." De heer Van Schijndel„u zoudt dus willen zeggen, dat er geen maatregelen 'geno men konden worden om bedorven visch ook langs de deur ie weren." Nadat de heer Mulders erop gewezen heeft, dat de boomen aan de stationsweg gesnoeid moeten worden, sluit de voorzitter de ver gadering. De Keizer van Rusland, de Opperbevel hebber van een der grootste strijdmachten, heeft, onder inroeping van Gods hulp, zijn stem voor den vrede onder de volkeren doen weerklinken en alle mogendheden opgeroepen om samen te beraadslagen over eene moge lijke vermindering van den krijgslast*, waaronder alle natiën, en niet het minst de kleinere Staten, zooals Nederland, gebukt gaan. Aan afschaffing van legers en vloten valt in de naaste toekomst zeker niet te denken, en het blijft een schoone en dure plicht zijn leven voor de verdediging van vaderland en haardsteden veil te hebben. Niettemin zou den vele oorlogen vermeden kunnen worden, indien de Staten de beslechting hunner on derlinge geschillen onderwierpen aan de uit spraak van een //scheidsgericht" in plaats van tot het moordend staal hun toevlucht te nemen. Eu nu William Stead, Engelands bekende journalist, ons uit Livadia de tijding bracht, dat innerlijke overtuiging Rusland'» Keizer tot spreken drong, en Hij niettegenstaande alle bezwaren, welke aan zijne plannen in den weg zouden staan, toch den hoogen moed gehad heeft om zijn keizerlijk woord tot alle Regeeringeu te doen uitgaan, en ons dus het vooruitzicht geopend wordt dat vele millioenen op de oorlogsbudgetten uitgespaard en der „vermeerdering der volkswelvaart* ten goede kunnen komen, is in ons de over tuiging gewekt dat wij thans niet „mogen* zwijgen, maar dat er van uit den „boezem der natie* een woord in weerklank op de roepstem van den edelen monarch behoort uit te gaan. Ook in het buitenland is dit gevoeld en onder Stead's leiding heeft men niet stil gezeten, maar aanstonds een weldoordacht plan gevormd om die „manifestatie der vol - keren* zoo indrukwekkend mogelijk te doen zijn. Afgevaardigden uit Engeland en Amerika zullen zich te Londen vereenigen en vandaar zich naar alle hoofdsteden van Europa be geven. Mannen en vrouwen uit verschillende landen zullen zich bij hen aansluiten en zoo zal deze schare van strijders voor den vrede naar St. Petersburg gaan en voor den Czaar verschijnen als de tolk der overtuiging van alle natiën, dat „vrede en recht* heerschen moeten. Zelve ging onze geliefde Vorstin voor in Hare eerste Troonrede door een woord van ingenomenheid met het denkbeeld van den Keizer van Rusland te doen hooren. Thans is het aan ons om te bewijzen, dat, evenals altijd, Nederland één is met Oranje en dat het ook ons ernst is met den wensch naar vrede. Welnu, daartoe is het dat wij u de ge legenheid verschaffen. Adreslijsten zullen door ons in alle steden en dorpen ter teekening worden neergelegd. Een Comité van vrouwen en mannen van verschillende richting vormde zich en zal voor Nederland een woordvoerder aanwijzen, die de bewijzen uwer instemming met zich neemt om met de Delegatie uit alle landen Nederland bij deze vredes-manifestatie te vertegenwoordigen. Laat ons dus niet alleen staan, maar tee kent, het geheele land door, ons adres in grooten getale of zendt ons het bewijs uwer adhaesie per briefkaart of naamkaartje toe. Al werd als gevolg der conferentie niets an ders verkregen dan dat het denkbeeld der internationale arbitrage meer en meer in toepassing werd gebracht, dan ware toch reeds onnoemelijk veel gewonnen. Doch we durven meerder hopen. Het „zwaard* moge een macht zijn, aan ons om te toonen de macht van het „woord*. Een „bede om vrede en recht* uit den boezem aller volkeren, tot de leiders en staatslieden der beschaafde staten, „kan* haar uil wer king „niet* missen. En wat hiervan ook zijn moge, het voegt de natiën in elk geval een woord van dank tot den Keizer van Rusland te richten, die toonde haar druk te verstaan, en met dien druk deernis te hebben. HET BESTUUR VAN DEN NEDERLANDSCHEN VROUWENBOND TER INTERNATIONALE ONTWAPENING: Mevr. B. Waszklewicz-Van Schilfgaarde, Pre sidente. Jonkvr. C. M. van Hogendorp, Vice-Presidente. Douairière C. de Neree totBabberich-Van Hou- teD, lste Secretares. Mej. M. Schmidt, 2de Secretares. Mej. B. Dudk van Heel, Penningraeesteres. Mevr. H. Reich-Stavenow, adjunct-Penning meesteres, voor Scheveningen. HET HOOFDCOMITÉ Mevr. B. Waszklewicz-Van Schilfgaarde, Pre sidente. Mr. J. M. van Stipriaan Luïscius, Vice-Presi dent, President der Vergaderingen. J. A. Mazel, Secretaris. DAMES-LEDEN. Mevr. van Baerle, geb. Bosch v. Drakenstein Utrecht. Mevr. Bosch van oud Amelisweerd, geb. v. d. Poll, Utrecht. Mevr. N. Boiseevain-Brugraans, Amsterdam. Mevr. Douairière Klerck van Hogendorp, 's Gra- venhage. Mevr. Loudon-de Stuers, 's Gravenhage. Me*r. Douairière van Willes, geb. Janse van Zoutelande, 's Gravenhage. HEEREN-LEDEN. Jhr. Mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, Lid le Kamer d. Stat.-Gen., Groningen. Prof. Mr. J. Bar. d'Aulnis de Bourouill, Utrecht. Dr. S. Baart de la Faille, lid v. h. Hoofdbestuur v. d. Aïg. Ned. Vredebond. Mr. C. Bake, lid v. h. Hoofdbestuur v. d. Ale. Ned. Vredebond. K. H. O v. Bennekom, oud-kolonel militie- Commissaris, Gep. Lt.-Kol.v. h. Ind. leger Zutphen. Theophile de Bock, Renkum. Dr. D. Bos, Winschoten. Dr. G. Brom, Hoofdred. v. h. ^Centrum' Utrecht. Dr. A. W. Bronsveld, Utrecht. H. le Coultre, Burgemeester van Bodegraven. Louis Couperus, den Haag. Prof. Dr. S. Cramer, Hoogleeraar aan het Doops gezind Seminarie, Amsterdam. Prof. dr. Einthoven, Leiden. J. Hellenus Ferguson, Membre de l'Institut du Droit International, Oud-Minister Resident in China, Wageningen. Prof. Dr. A. G. van Hamel, Groningen. Prof. Mr. G. A. van Hamel, Amsterdam. B. H. Heldt, Voorz. v. h. Alg. Ned. Werklieden verbond, Lid v. d. 2e Kamer der Stat.-Gen. August Hendrichs, President d. Kamer van Koophandel, Arasterdam. A. Hesselink Dz., Varsseveld. Mr. H. F. Hesselink v. Suchtelen, Lid v. d. 2e Kam. d. Stat.-Gen., Burgemeester v. Wageningen. M. Henriquez Pimentel, Adviseur b. h. Depar tement v. Binnenl. Zaken. Mr. C. J. A. Heydenryck, Lid v. d. Raad van State, Oud-lid v. d. 2a Kamer der St.-Gen., dan Haag. P. H. Hugenholz Jr., Amsterdam. J. Menno Huizinga, Inspecteur b. h. Geneeskun dig Staatstoezicht, den Haag. J. P. Jolles, Rector v. h. Amst. Stud. Corps, Amsterdam. Jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, Burge meester van Beek en Donk. J. J. L. Ten Kate Jr., Epe (Gelderland). K. Kater. Voorzitter van Patrimonium, Am sterdam. Het Bestuur v. d. Ned. Kinderbond, Presidente Mevr. Wed. v. d. Hucht-Kerckhoven, den Haag. H. van Kol, Lid v. d. 2e Kam. d. St.-Gen., Prin- senhage. B. M. Kool van Kasteel, Lid v. h. Bestuur v. d. Wereldbond V. V. V. Prof. dr. A. Kuyper, Lid v. d. 2e Kamer der Stat.-Gen., Amsterdam. P. F. Laging Tobias, oud-Gouverneur v. Atjeh, Nijmegen. H. W. Lansdorp, oud-kapt. d. Inf., Amsterdam Prof. Mr. J. de Louter, Utrecht. J. A. Mazel, Lid v. h. Hoofdbestuur v. d. Alg. Ned. Vredebond. J. C. van Marken, Delft. Mr. Ch. Moens, Griffier te Rotterdam. Dr. H. P. N. Mnller, Consul-Generaal van de Oranje-Vrijstaat, Haag. Prof. dr. C. M. J. Muller Massis, directeur Ned. Dagblad, Amsterdam. Frans Netscher, Rotterdam. Jhr. J. van Nispen tot Sevenaar, Hoofdredacteur Residentiebode, den Haag. Hugo Nolthenius, Utrecht. H. L. A. Obreen, Dir. Hoofdredacteur van ,de Telegraaf", Amsterdam. Prof. Dr. J. Oppenheira, Leiden. I. van J. Palache, Rabbinaal Assessor bij de Port. Israël. Gemeente te Amsterdam. W. C. J. Pastoors, Afgevaardigde v. h. Centraal Bestuur v. d. Ned. R -Kathol. Volksb., Amsterdam. Prof. Dr. B. H. Pekelharing, Delft. Ds. M. A. Perk, Voorzitter van de Synode der Ned. Herv. Kerk, Amsterdam. Mr. M. de Pinto, den Haag. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, Lid v. d. 2» Kamer der Stat.-Gen., den Haag. Dr. H. J. A. M. Schaepman, Lid v. d. 2e Kamer der Stat.-Gen., Driebergen. Ds. Otto Sehrieke, Enschedé. Mr. J. M. van Stipriaan Luïscius, Adv.-Procu- reur, den Haag. D. W. Stork, Hengelo (O.) Ds. Tal ma, Arnhem. J. P. van Tienhoven, Rector v. h. Utr. Stud.- Corps. Mr. M. Tyderaan Jr., Lid v. d. 2e Kamer der Stat.-Gen. Breda. Jan Toorop, den Haag. Ds. S. Ulfers, Rotterdam.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1