Tweede Blad. RSL&I&G BUITENLAND- Frankrijk. FEUILLETON. Engeland. Bulgarije. BINNENLAND. PARIJS, 16 Februari. De pre- sident der Republiek Félix Faure is hedenavond om tien uur over leden. Félix Faurc overleden. PARIJS, 16 Februari. Op het Elysée geeft meu geen enkele inlichting over den dood. De deuren zijn hermetisch gesloten. Een officier van het Militaire Huis verklaarde nochtansdat hij het doodsbericht slechts bevestigen kon. Van andere zijde hebben wij de volgende inlichtingen ontvangen. Faure had reeds lang een hartkwaal. Om half zeven voelde hij zich minder goed. Onmiddellijk werd de ministerraad op hef Elysée bijeengeroepen. In weerwil van al de zorgen, aan den zieke besteed, bezweek deze om den uur. Het Kabinet van het Elysée zond bericht aan alle officieele personen, de ministers, den militairen gouverneur van Parijs, de prefecten der Seine en van de poli'ie, de voorzitters van Kamer en Senaatdie zich naar het Elysée begaven. Minister Dupuy heeft aan de prefecten en onderprefecten het volgende telegram gestuurd Ik vervul de droevige taak u het overlijden van den president der Republiek te berichten. Wil de noodige maatregelen nemen om het de bevolking te doen weten. Ik reken op al uw doortastend- hei 1 en ijver. (Den 30en der vorige maand was Faure acht en vijftig jaar geworden, en een van de Fransche bladen, zinspelende op zijn voor naam had b'j de opsomming van al het „geluk" hem wedervaren, voor de zooveelste maal veiteld, welk een bijzonder sterk gestel hij had. Félix de sportsman, de ruiterde j.iger, de onvermoeibareOpeens komt nu de tijding van zijn dood Hedenochtend heelt hij nog den ministerraad gepresideerd. Faure is te Parijs in bescheiden levens omstandigheden geboren maar toch reeds spoedig verkeerde hij in een zekere ambachts- wclvaart waaruit hij zich heeft opgewerkt tot een van de grootste lederhandelaars uit Havre, waar hij o.a. voorzitter van de Kamer van koop handel is geweest. In den oorlog van '70 was hij bataljonschef bij de gardemobile. In Augustus '81 stelde hij zich candidaat voor de Kamer tegenover een monarchist. Bij de vorming van Gambetta's kabinet, in November van dat jaar, werd hij onder-secretaris voor handel en koloniën. Een klein jaar daarna kreeg hij dezelfde functie in het laatste kabinet Ferry. In '88 kreeg hij het ouder secretai iaat i. 42 Op reis. Wel, dat ia al heel toevallig, zeide de school meester-gemeentesecretaris met een bescheiden lachje. Verbeeld u, mijnheer, dat ik jnist bezig ben die akte te copieeren. Het schijnt, dat Filip Dormelles gaat trouwen, want zijn vader heelt een afschrift van de geboorteakte aangevraagd. Aurélien beet zich op de lippen zonder het te weten had de oude man hem aan ziju mislukt huwelijksplan met Marguerite De Briais herinnerd en op vrij wat norscher toon zeide hij Laat mij die akte eens zien. De secretaris schoof hem het register toe. Daar stond de geboorte, geheel in den vorm aan ge teek end Den 31 Maart 1861 had zich op het raadhuis van Miiamont-la-Montagne aangemeld Charles- Antoine Dormelles, van beroep boschwachter, ver gezeld van twee getuigen, om te verklaren dat een kind van het mannelijk geslacht was geboren uit zijn wettige vereeniging met Marie-Jeanue Morin," zonder beroep, aan welk kind hij de voor namen had gegeven van Filip-George en dat, na voorlezing van de akte, deze onderteekend wasdoor den vader, de getuigen en den burgemeester. Uit deze akte vernam Aurélien niets nieuws, alleen de bevestiging van het gerucht, dat Filip Dormelles te Miramont-la-Montagne was geboren en dat zijn vader boschwachter was. Daar had hij niet veel aan. Hij schoof het register naar den secretaris terug. Zijt gij reeds lang hier in de gemeente, mijn heer vroeg Aurélien. Dat wordt met Paschen al twee-en-dertig jnar mijnheer, antwoordde de oude man met zekeren trots. Gij kunt twee-en-dertig jaar-registers blad voor blad nazien zonder dat ge een wooid zult vinden, dat niet door mij gesschreven is. Dat is prijzenswaardig. Weet u ook, mijn heer, of de bosch wachter Dormelles, tijdens hij hier was, nog andere kinderen had dan dien Filip? Neen, mijnheer, in deze gemeente zijn verder van koloniën iu liet kabinet Tirard. In het tweede kabinet Dupuy (Mei '94 tot Jan.'95) was hij minister van marine. Bij de verkiezing van een president der republiek, na het aftreden van Casimir Perier, den 17en Januari '95, kreeg Brisson 338 stemmen, Faure 244, Waldeck Rousseau 184 Doordien de laatste ten gunste van Faure zich terugtrok, werd deze met 430 tegen 361 stemmen gekozen. In '96 werd het bezoek van den Tsaar een triumf voor hem, en zijn glorie bij het iu '97 beantwoorde bezoek is men niet vergeten. Faure heeft een werk geschreven, door de Académie bekroond Le budget de France et des principaux pays d'Europa depuis 1888.) Omtrent het overlijden van den president der Republiek wordt nader uil Parijs gemeld: Niets deed het overlijden van den president voorzien. Hij hield zich bezig met ziine gewone werkzaamheden in zijn kabinet en was alleen wegens pijn in de beenen Donderdagmorgen niet als naar gewoonte te paard uitgereden. Terwijl hij kennis nam van ingekomen stukken en deze teekende, riep hij eensklaps den diiecteur van zijn kabinet Legal', zeggende: „Kom gauw, ik gevoel me niet wel." De president wankelde en bracht de hand aan het voorhoofd, terwiji hij nogmaals zeide „Ik gevoel me niet goed." Onmiddelijk aniveerden de doctoren van het Eiysée en wijdden al hun zorg aan den patient. Maar de toestand verbeterde niet en derhalve weuschte de piestdent zijn vrouw cn kindeieu te zien. Ook de ministers werden ontboden. Op hartroerende wijze nam de stervende afsc'»eid van zijn familieleden, sprak vri ndelijk en hartelijk het personeel van zijn huis toe en verloor omstreeks 9 uur hel bewustzijn. Te 10 uur gaf hij den geest tengevolge eeuer bloeduitstorting in de her senen. Eenige oogenblikken vóór zijn ver scheiden had een priester hem de laatste genademiddelen der Kerk toegediend. De vlag op het paleis werd onmiddelijk halfstok gehangen. De president overleed in zijn kabinet, het tooneel zijner dagelijksche werkzaamheden. Het lijk werd daar ook voorloopig gelaten. Twee geestelijke zusters waken bij den doode. Denzelfden dag is het lichaam gebalsemd. De smart van mevr. Faure is hartroerend. Het Congres (Kamer en Senaat) komt lieden. Zaterdag, te Versailles bijeen voor de verkie zing van een nieuwen president. PARIJS, 17 Februari. Men acht de veikiezing van Loubet tot het presidentschap algemeen zeker. Gelijk het telegram van keizer Wilhelm het eerste was uit het buitenland, zoo werd ook zijn krans bezorgd op het oogenblik dat die van het ministerie werd neergelegd. De ambassadeur van Rusland heeft twee gerbes op den katafalk geplaatst, elk op een paars lint de woorden dragende: Aan onzen bond genoot en vriend, met de kaarijes van den Tsaar en de Tsaritsa. geen kinderen van -hem geboren. Wanneer ge u daarvan wilt overtuigen, dan behoeft ge slechts de uittreksels van de registers te raadplegen, die met de meeste zorg en nauwkeurigheid zijn op gemaakt, dat durf ik zeggen. 01 ik geloof u wel op uw woord. De secretaris boog. Dit is allies wat ik wilde weten, mijnheer, vervolgde Aurélien, terwijl hij een twintig-francs stuk op de tafel neerlegde. Voo'1 uw moeite, ik dank u wel. De secretaris deed hem uitgeleide tot arn de deur en zeide nog: Maar, mijnheer, dat is volstrekt niet noodig die inlichtingen zijn kosteloos.... In den gang van het raadhuis ontmoette Aurélien een heer, die van de straat was binnergekomen. Zijn reisgenoot, de man uit de spoorwegcoupé, de Amerikaan. Zij wisselden een allesbehalve vriendschappelij- ken blik. De man trad het kantoor van den secretaris binnen. Wat duivel, zit die broeder Jonathan mij dan overal op de hielen, mompelde Aurélien. In plaats van heen te gaan, bleef hij, door nieuws gierigheid gedreven, in de gang en begon in schijn met zeer veel aandacht een oproeping voor de reservisten te lezen, die naast de deur der secre tarie was aangeplakt, maar in werkelijkheid trachtte hij eenige woorden op te vangen van hetgeen daarbinnen werd gesproken. De deur was echter tamelijk dik, want hij verstond zeer weinig. Hij giste echter dat de man uit de spoorwegcoupé evereens het geboorteregister wilde inzien en dat hij ook belang stelde in de afkomst van Filip Dormelles. Er was wel in alles overeenkomst tusschen hen beiden, waarom zou er daarin verschil bestaan P En inderdaad het was zoo, daarbinnen werd de naam Dormelles genoemd. Aurélien spitste de ooreu en tot zijn niet geringe voldoening hoorde hij duidelijk de volgend* vraag: Weet hij ook, waar de vader van mijnheer Dormelles woont? De secretaris antwoordde: Zeker weet ik liet niet, maar deze akte moet gezonden worden naar Bois-le-Roi in het depar tement Seine-et-Marne, waarschijnlijk woont hij dus daar. Aurélien oordeelde liet voorzichtig niet langer De strafkamer van het Hof van Cassatie heeft een afschrift van de getuigenverhooren laten maken, voor deze naar de staatsdrukkerij gingen. De Matin meldt, dat Dupuy op het Elysée de mededeeling heelt gedaan, dat voor 20 Maart het oordeel van het Hof van Cassatie zal vallen. Te Parijs zijn een moeder en hare twee kinderen gestikt gevonden. Celine Arinée Fargis, geboren Calagnac 39 jaar oud, naaister en weduwe gedurende 6 maanden, is in de maand December in de rue des Meaux met haar twee kinderen, 6 en 5 jaar oud, komen wonen. De arme vrouw, die een borstkwaal had, kon moeielijk werk vinden en werd in haar wanhoop vervolgd door de rampzalige gedachte, zich van het leven te berooven. Reeds verscheidene dagen had men de weduwe of haar kinderen niet gezien. De commissaris van politie, die ge roepen was, begaf zich naar de woning en vond de moeder met hare kinderen gestikt. De 3 lichamen lagen op het bed; de moeder hield het jongste der twee in hare armen. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord in het Lagerhuis werd verworpen het amendement van Seton Karr betreffende hel instellen van een onderzoek naar Enge- lands afhankelijkheid, in geval van oorlog van builenlandschen invoer, wat betreft voe dingsmiddelen en al w.it hiermee in verband staat. Ritchie verk'aarde dat een officieel onder zoek was ingesteld ter beantwoording van de vraag of de bestaande omstandigheden geen rampspoedige gevolgen doen duchten zoo er oorlog kwam. Mits de vloot krachdg genoeg ge houden wordt om de Engelsche handelswegen en de kust tegen blokkade te beschermen, is er niet het minste gevaar. Pe hertog van Parma heeft zich bij de begrafenis van zijn dochter, vorstin Maria Louise, doen vertegenwoordigen. Zijn ver tegenwoordiger weigerde ieder verkeer met vorst Ferdinand, wat men toeschrijft aan de omstandigheid, dat vorst Ferdinand, toen hij Maria Louise huwdeden hertog plechtig heeft beloold, den kinderen uit zijn huwelijk een Katholieke opvoeding te geven, een be lofte die hijnaar men weet, niet heef' gehouden. WAALWIJK, 18 FebT.1899? Looiers ve; ccniging. Aan de oproeping ter vergadering was door een vrij groot aantal looiers gevolg voor het oproepirigsbiljet te blijven staan, te meer daar hij nu reeds genoeg wist. Hij verwijderde zich dus met haastige schreden en keelde naar den ingang van het dorp terug, waar hij het rijtuig van Cavirol vond, dat op lieru wachtte. Onder het rijden dacht hij Ik heb me toch werkelijk vergist, die Ame rikaan is geen reiziger in spek of petroleum. Zou hij dar. toch Robert Duhesme zijn P Maar in dat gevnl, welk belang zou htj dan stellen in dien verwenschlen Filip Dormelles? Dat gaat mijn verstand te boven. Ik sta hier voor een raadsel, waarvan de oplossing al zeer moeilijk te vinden i3. Wanneer ik eens een zeer vermetel waagstuk ondernam, den Amerikaan opwachtte, recht op hem afging en rondweg tegen hem zeide Mijnheer, zijt gij niet Robert Duhesme, de ontsnapte galeiboef, die in Amerika fortuin ge maakt heeft? In dat geval ben ik uw neef,geef mij de hand, beste oom. Ja, maar, voor mijzelven wil ik het wel bekennen, ik ben in het geheel niet vermetel en als ik het eens voor een enkele raual wilde worden, dan geloof ik dat deze gelegenheid al zeer slecht zou gekozen zijn, want die Amerikaan ziet me er juist naar uit, om mij bij de eerste woorden een vuistslag te geven dat ik tegen den grond rolde. Och kom, waar denk ik aan? Omdat die man er nu uitziet als iemand,die uit Amerika komt, omdat hij met zijr. kinbaard en zijn haviksneus wel eenige gelijkenis heeft met mijnheer Beinard De Prabert. mijn hoogvereerden papa, u.oet hij daarom juistDwaasheid, mijn jongen, dwaas heid! Alle maatregelen zijn immers zoo zorg vuldig mogelijk genomen om den held van .Miramont-la-Montagne te beletten den voet op Fransch grondgebied te zetten. Met ware woede hebben oom Daniël en mama vooral mama, die, anders zoo onverschillig en zoo op haar gemak gesteld, nu een heel ander memch schijnt gewor den zich tegen de reis van dien armen Robert Duhesme verzet. Wanneer hij de cholera iu Frankrijk zou brengen, een cholera die de familie De Prabert tot baareerste slachtoffers zou maken, dan kon men hem niet met meer kracht hebben tegengewerkt. Mama heeft wonderen verricht, zij heeft ambtenaren van de prefectuur omgekocht, zij heelt den prefect, den minister, al de kamerleden gesoebat en het zoover weten te brengen, dat men den burger van het vrije Amerika verzocht heeft, zoo goed te willeu zijn den Atlantischen Oceaan gegeveö. Nadat de voorzitter den leden had. medegedeeld, hoe de bestuursleden de onder linge functiën hadden verdeeld en mededee ling had gedaan van de ingekomen stukken, werd aan de orde gesteld de behandeling en vaststelling van het reglement. De secretaris las het voor, terwijl het artikelsgewijze werd behandeld. Na eenige discussie werd het na enkele veranderingen met algemeene stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Lage streek. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, zijn door een of meer onverlaten, in de kweekeri; van den heer Nelissen alhier, een veertig'al fijne fruitboomen afgeschild. De dader of daders schijnen niet geheel der zake onkundig te zijn, daar juist de beste booraen beschadigd zijn. l)e politie doet ijverig on derzoek, en het is te hopen, dat zij er in slage de schuldigen op te sporen. Atjch. De regeering heeft, onder dagteekening van gisteren, het volgende telegram ontvangen Generaal Van Heutsz, sedert vier dagen te Melaboeh de zaken leidende, seint dat, vol gens berichien van Atjehsche hootden, Toe koe Oemar 10 dezer 's nachts bij T gevecht met de hinderlaag'onder luitenant Verbrugh nabij het strand te Oedjong Kala gesneuveld of zwaar gewond is. Zijn pedang rentjong (zwaard) werd nabij het gevechtsterrein ge vonden en aan het bestuur uitgeleverd. Ze kerheid omtrent Oemar's sneuvelen ontbrak nog. Generaal Van Heuts2 vertrok naar Waila tot verkrijging van verband met de colonne van overste Van der Dussen. A'eraictiging besluit van Gedcp. Staten. Naar wij vernemen zijn de besluiten van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant tot goedkeuiing van de raadsbesluiten van Til burg en Helvoirt (betreffende het verleenen van subsidieu ten behoeve van vrijwilligers bij de milide) bij koninklijk besluit, als in strijd met de wet, vernietigd. Vredesconferentie. Men meldt uit 's Gravenhage Nu de door den Tsaar voorgeslagen vre desconferentie naar alle waarschijnlijkheid hier ter stede zal bijeenkomen, wordt reeds het een en ander besproken omtrent de lei ding van deze gewichtige vergadering. Naar diplomatiek gebruik, zou deze toeko men aan den minister van buiteulandsche zaken van het rijk dat de afgevaardigden ontvangt. Aangezien echter verzekerd wordt, dat de heer De Beaufort bij voorbaat voor de hem toegedachte hooge eer zal bedanken, zou, mocht hij bij dit voornemen blijven, daarvoo- in de plaats komen het plan om aan de conlerentie voor te stellen den Neder- landschen minister van buitenlandsche zaken uit te noodigen het eerevoorzitterschap te willen aanvaarden. -J.Ji- I 'LU1L'g tusschen hem en Frankrijk te laten of anders, weer aan den ketting, terug naar het bagno. De eer, de veiligheid, de goede naam van de familie De Prabert en al die fraaiigheden meer waren met het plezierreisje van mijn oom den dwangarbeider gemoeid. Ik heb dat alles dom en kinderachtig gevonden, maar het is toch gebeurd en mijn merkwaardige bloedverwant zal in Amerika wel zoo practisch geworden zijnde welgemeende raadgevingen, die hij per telegraaf ontvangen heeft, niet in den wind te slaan. Wacht eens, deuude Dormelles is bosch wachter, mogelijk wil mijn reisgenoot hem een agentuur opdragen voor een firma in Amerikaansche geweren. Met deze oplossing stelde hij zich tevreden en verder deed hij zijn bestom de gedachte aan dien reiziger uit zijn hoofd te bannen door het zingen van de nieuwste refreins var. Yvette Gilbert en an dere sterren van het café-coDcert. Om vijf uur was hij in Issoire terug. Vandaar vertrok geen rechtstreeksche trein naar Parijs voor den volgenden morgen. Komaan, zeide Aurélien voor zich, ua zijn spoorwegboekje geraadpleegd te hebben, dan ga ik maar dineeren en logeeren te ClermoDt-FerraDd. De goede stad Issoire lijkt me wat al te saai om er een geheelen avond door te brengen. De hoofdplaats van Auvergue had dien nacht de eer, den jongen Prabert te herbergen en 's mor gens begaf hij zich met den omnibus van het hotel naar het station, om daar den eersten sneltrein naar Parijs af te wachten. De trein stoomde het station binnen, juist toen Aurélien op het perron verscheen en tot zijn niet geringe verbazing zag hij een welbekend gezicht uit het portier van een coupé 1ste klasse kijken: Deu man met den grijzen kinbaard, zijn Ame rikaan. Neen, maar dat is nu toch wat .al te kras! riep Aurélien uit. Die kerel vervolgt me als een nachtmerrie. Ik was al zoo mooi op weg hem te vergeten en daar staat hij eensklaps weer voor mijn neus. Ik ben niet nieuwsgierig, maar nu moet ik er toch het mijne van hebben, wie en wat die man is. De drommel haal me als ik het voornemen had hem te bespieden, integendeel, op de heenreis heb ik zelfs getracht hem te ontwijken, maar op de terugreis vatten we dat heel anders op. Wacht eens vriend, ik zal u in het oog houden, we zullen zien. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5