buitenland. Frankrijk. Denemarken. Zwitserland. Turkije. Philippijnen. BINNENLAND. Ingezonden stukken. JAARMARKT te Waalwijk op Vrij dag 3 Maart a. s. fiog vau de zelfstandigheid van hun land, en er zijn dadelijk overal vergaderingen gehouden en adresseu aan den Senaat gezonden, om te protesteeren tegen de openbaarmaking van de "stukken in de Finsche staatscourant. De Senaat zou dan ook ongetwijfeld die open baarmaking hebben geweigerd, als niet de tirannieke gouverneur-generaal Bobrikof ge dreigd had dat hij den staat van beleg zou laten afkondigen et) Russische troepen het land laten biunenrukkeu. Toch zwichtten zelfs voor deze bedreiging maar tien leden van den Senaat en de voorzitter. Intusschen zijn door de schandelijke daad van de Russische regeering de kansen op aanneming van de militaire ontwerpen door den landdag niet gestegen. Kenschetsend voor de stemming onder het vólk is dat ve'en rouwdragen over den dood van de groudwetten. De hoofdredacteur van de staatscourant eischte zijn ontslag en alle zetters staakten het werk, zoodra men ver langde dat zij het manitest in hun blad op namen. De weigering van de audiëntie aan den laodmaarschalk en de voorzitters van de sten den heeft wanhopige verbazing gewekt in Helsingfors het is zóó iets ongehoords, dat men zijn ooren niet gelooft. De Finnen, die tot de trouwste onderdanen van den Keizer- Grootvorst behooren, begrijpen niet, hoe zij het aan moeten leggen om dien monarch te overtuigen dat men hem verkeerden raad geeft. De beschuldiging tegen Finland, dat 't een broeinest van nihilisme zou zijn, is zoo monsterachtig, vooral uit Russischen koker, dat de Finnen als geslagen zijn. Het verzoek, door admiraal Dewey van Manilla uit naar Washington gericht tot onverwijlde toezending van het oorlogsschip „Oregon", heeft een oogenblik agitatie ver wekt in Amerikaansche regeeringskringen, doch al spoedig is men zichzelven gaan geruststellen door het verlangen van den admiraal toe te schrijven aan diens voornemen om den Philippino's een overweldigenden indruk te geven van de macht en de kracht der Amerikaansche marine en om de moge lijkheid te voorkomen van een ingrijpen der Europeesche mogendheden, in verband met de door niet-Amerikanen bij de laatste branden te Manilla geleden schade aan personen en eigendommen. Geen wonder dat men dadelijk gereed stond met deze verklaringDewey vreest botsing met de Duitschers. Duitschland is nu eenmaal in den laatsten tijd het béte noire voor de Amerikaansche imperialisten. Feitelijk verkeert men te Washington in afwachting van nadere toelichting tot Dewey's verzoek en wat men zichzelven en anderen tracht wijs te maken, is eer in overeenstem ming met de persoonlijke wenschen, dan wel overeenkomstig de werkelijkheid. Volgens te Madrid ontvangen berichten staat het er voor de Amerikanen lang niet gunstig bij de Philippino's verdedigen zich met moed en met hardnekkigheid en in de stad zelve is het lang niet veilig, terwijl het leger, dat na aankomst der versterkingen 60,000 man zal bedragen, minstens tot 100.000 man zou moeten worden opgevoerd, zelfs al wilde men zich uitsluitend bepalen tot de verdediging van het kustgebied De Oostenrijksche Hongaarsche Staats courant bevat de samenstelling van liet nieuwe kabinet. Minister-president en minister van binnenlandsche zaken is Koloman Szell justitie dr. Plosz koophandel Hegedlts de andere ministers behouden hun portefeuilles. Eenige Bonapartisten zijn Zondag naar de Vendömezuil te Parijs gegaan om te mani- lesteeren, maar de politie belette alle betoo gingen, zoodat zij niets konden doen dan ruikers viooltjes binnen het hek vierpen. De Londensche correspondent van de In- dépendance beige maakt melding van eene driedaagsche bijeenkomst van aanvoerders der Bonapartisten aldaar. Zij zouden geconsta teerd hebbeu dat de krijgskas meer dan 10 millioen frs. bevat, en het voornaamste be sluit, op de conferentie genomen, betreft een perscampagne, waartoe men eenige bladen, het Petit Journal, La Croix, de Libre Parole, de Gaulois enz. zou willen koopen. Generaal Roget is Maandagmiddag een uur lang door den rechter van instructie iu verhoor genomen. Hei Deensche blad Politiken weet mede te deelen, dat de czaar van Rusland sedert maanden niet meer aan de regeering heeft deelgenomen en dat in werkelijkheid groot vorst Michael aan het hoofd der regeering staat. Reeds kort na het openbaar worden der eerste vredesboodschap moet deze staat van zaken zijn ingereden. In aansluitiug met deze geruchten geef*, men nu te Kopenhagen te kennen (deze mede- deelingen moeten natuurlijk met uitdrukkelijk voorbehoud aanvaard worden) dat er twee lezingen loopen over de kwaal van den czaar: volgens de eene wordt het gestel van Niko- laas II reeds lang door de kwaal on lermijnd; volgens de andere heeft de ontwikkeling van de ziekte, in verband met andere omstandig heden, tot het vermoeden geleid, dat de oor zaak van de ziekte buitenaf gezocht moet worden, en niet aan een toeval maar aan opzet te wijten is. Zaterdagnacht te kwart over drieën heeft er in de tunnel van den Jungfrau-spoorvveg een dynamietontploffing plaats gehad, waarbij een tunnelopzichter, een ploegbaas en vier werklieden zijn gedood. Uit Konstantinopel verneemt de Times dat de nood onder de bevolking in den omtrek van Wan verschrikkelijk is. De overheid doet niets, hoewel velen van honger en kou om komen. De Armeniërs te-Konstantinopel zijn niet in staat, iets bij te dragen lot leniging van den nood. Het geteisterde gebied strekt zich uit tot Bagdad: de Turksche regeering ondersteunt alleen de mohammedanen te Mosoel, waar de meerderheid der bevolking mohammedaansch is. De regeering der Philippinos heeft een besluit uitgevaardigd waarbij zij tegeuover de geheele beschaafde wereld het voornemen uitspreekt, op leven en dood testrijden tegen de verraderlijke en gewelddadige Amerikanen. Zelfs de vrouwen zullen zoo noodig deelnemen aan den heiligen onafhankelijkheids-oorlog. Volgens bericht uit Manilla hebben de Amerikaneu Woensdagnacht op twee Engel- schen geschoten, die uit een venster naar den brand lagen te kijken. De Amerikanen meen den dat het Philippinos waren. Eén der Engelschcn is doodelijk, de andere licht ge wond. Ook een ondeidaan der Argentijnsche republiek is doodgeschoten. Generaal Rios seint naar Madrid, dat de toestand der Span jaarden te Manilla, tengevolge van de nadering der opstandelingen, zeer moeielijk wordt. WAALWIJK, l Maart 1899. Boycotten Ten einde de pogingen tegen te gaart van de handelaars in kunstmeststoffen, die zich willen onttrekken aan de controle der Noord- brabantsche maatschappij van landbouw, is in haar vergadering van 24 Februari besloten de onderteekenaars van het bekende kali syndicaat te boycotten Wel is waar is de bemesting van kalizouten binnen den kring dezer landbouwvereeniging niet noodig, doch de leden van het syndicaat zijn ook leveranciers van andere kunstmest stoffen, die hier juist in groote hoeveelheden gebruikt worden. De afdeeling toch omvat de gemeente Steenbergen, Dinteloord en Nieuw-Vosmeer, waar volgens een globale berekening ieder jaar voor honderdduizend gulden aan kunstmeststoffen wordt uitgege ven bij de gebruikelijke inschrijvingen hier zullen de bovenbedoelde firma's in 't vervolg allen worden uitgesloten. Al acht deze ver- eeniging van landbouwers, zoo werd in de vergadering betoogd, het reeds haar plicht om de vakgenooteti te steunen bij hun verzet tegen den onredelijken druk der vereenigde handelaars, is het zeer zeker ook in haar eigen belang, omdat men wat thans voor de verbruikers van kali-bemesting wordt toege past, indien het met goeden uitslag wordt bekroond, later allicht zal trachten na te volgen ook voor andere leverancies. De afdeeling hoopt dan ook, dat andere vereeni- gingen tot aankoop van kunstmeststoffen haar voorbeeld van uitsluiting zullen navolgen. Men deelt ons mede dat ook onderscheidene andere afdeelingen het voornemen koesteren op dezelfde wijze te werk te gaan. N. B. Ct. Overreden. Zaterdagnamiddag raakte de schoone trek hond van A. K. alhier onder een kolentrein met het gevolg dat het dier letterlijk in twee stukken werd gesneden. Tweede Kaïncr. In de Tweede Kamer is besloten het strafrevisieontwerp na de aanhangige zaken te behandelen. Aangenomen i?, na bestrijding door het lid Van Kol, met 59 tegen 11 stemmende lüjarige verlenging van de bediening der pakketvaart naar Indië door de pakketvaart maatschappij, waardoor aan 't gouvernement jaarlijks f210,000 subsidie bespaard wordt. Belastingkiezcrs. Wij herinneren er aan, dat zij, die hunne belastingen over het laatstverloopen dienst jaar nog niet hebben voldaan, nog op de nieuwe kiezerslijst gebracht worden, indien zij de belastingen vóór of op Woensdag 1 Maart voldoen, en het bewijs van betaalde belasting uiterlijk op Donderdag 2 Maart aan den burgemeester overleggen. Uit de Hofwereld. De kroniekschrijver van de Nieuwe Gro ninger Courant meldt liet volgende: De groote en kleine hofpartijen volgen elkander vrij snel op; schier elke week wordt er tegenwoordig gedanst. Men weet, dat dit vooral geschiedt ten genoege van de bevallige Prinses Elisabeth van Waldeck, de gast der Koninginnen. Deze week had een danspartij van een 300 personen plaats; in de volgende week zal weder een soiree dansante worden gegeven, met nog beperkter kring van ge- noodigden. Voor het overige valt omtrent het Hof weinig te vermelden. Van de dagelijksche wandelritten en rijtoeren of van het bezoeken van opera's en concerten straks ook van de liefdadigheids-uitvoering in den Dierentuin ten behoeve van 't fonds voor volkssanatoria, vertellen de bladen alle? rlag aan dag, zoodat er voor den week- chroniquer weinig te vermelden blijft. Alleen vernam ik enkele bijzonderheden over de ontvangst, die aan de Hauoversche officieren deputatie, van het 15e cavallerie-regiment „Königin der Niederliinde" ten Hove is te beurt gevallen, een ontvangst waarover de officieren „enfcziikt" waren. Do Koningin, die hen een harer adjudanten toevoegde, onder wiens leiding zij kazernen, kon. stallen en de merkwaardigheden van hof- en hoofdstad bezichtigden, verleende de deputatie, welker leden de schitterende, rijk met zilver gemon teerde groottenue uniformen droegen, op den dag van aankomst een bijzondere audiëntie. De kommandant begroette bij die gelegenheid de lieftallige vorstelijke eere-chef van het regiment en gaf haar de verzekering van de hooge vereering van het regiment, dat zich trotsch gevoelde den naam der Koningin der Nederlanden, de hooggeachte en beminde telg uit het roemrijk huis van Oranje te mogen dragen. De Koningin verklaarde Harerzijds de hooge onderscheiding, haar van den kant des Duitschen Keizers te beurt gevallen, door haar het eerebevel over een zijner meest uitgelezen regimenten op te dragen op den waren prijs te stellen. Met veel welgevallen nam 1:1 M. de prachtig gecalligrafeerde oor konde in ontvangst, die haar benoeming boekstaaft, terwijl zij eveneens allerminzaamst een album aanvaardde, haar door de officieren van het 15e regiment aangeboden. Des avonds verschenen de Duitsche gasten op de „thé dansant" ten Hove en den volgenden dag waren zij aan een gastmaal bij II. M. genoodigd, waarbij de Koningin, in onbe rispelijk Duitsch, een toost uitbracht op den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, op het roemrijk Duitsche leger en in het bijzonder op het 15e regiment, waarvan zij zich ge lukkig rekende, zich, dank zij de beminnelijke grootmoedigheid des Keizers, //Inliaberin" te mogen noemen. Na afloop van het diner nam de Koningin afscheid van deputatie, die ook aan H. M. de Koningin Moeder was voorgesteld en bij die gelegenheid schonk de Koningin elk der leden een hoogere of lagere onderscheiding in de orde van Oranje- Nassau. Zij werden daarna uitgenoodigd een voorstelling in den sehouwburg te gaan bij wonen, waartoe plaatsen in de Hof-loge voor hen waren gereserveerd. Herziening van bet tarief van invoerrechten! Naar wij vernemen wordt de laatste hand gelegd aan de in de Troonrede aangekondigde herziening van het tarief van invoerrechten, zoodat te verwachten is, dat het daartoe strekkende wetsontwe p in den lóóp van het aanstaande bijeenzijn der Tweede Kamer zal kunnen ingediend worden. De veranderingen zullen van zuiver fiscalen aard zijn en strek ken om gebreken weg te nemen, die zich voor de administratie bij de toepassing vau het tarief hebben voorgedaan, er. andere moeilijkheden, die in de praktijk zijn voor gekomen, op te heffen. Enkele artikelen, die tot dusver vrij kon den ingevoerd worden en geen grondstoffen zijnde, waarvan de vrijstelling gehandhaafd blijft, zullen belast worden. Wegens het technische karakter dezer ta riefswijziging ligt verhooging van het 5 per cents invoerrecht buiten het kader vau het aanstaande ontwerp. (Hbl.) Handel op Denemarken. Het handels-informatiebureau „Mercurius", directie Steenmeijer Cie. te Amsterdam, wendde zich met het oog op de gespannen verhouding tusschen Denemarken en Duitsch land, tot onzen consul-generaal te Kopenha- geu, met de vraag welke artikelen uit Ne derland in Denemarken kans hebben met de Duitsche te wedijveren De consul, die zich bereid verklaarde in alles de behulpzame hand te bieden, meende dat daarvoor in aanmerking kwamen linnens, katoenen enz., likeuren, jenever, chocolade en cacao, koloniale waren, margarine, papier, hikken, vernissen, oliën en zilverwerken. Atjeli. Het N. v. d. D. ontving Maandag het volgende telegram uit Batavia „Toekoe Oemar is den 19e te Moego door zijne volgelingen begraven. L)e gouverneur van Atjeh herstelde den Imam van Tenom in zijn verwoeste landstreek. De kolonne Van de»" Dussen keerde den 24e te Boeboen terug en vertrok de 26e naar Boven-Meulaboe, waar de hoofdmacht ge vestigd is. „Tjoet Nja Din (Oemar's weduwe) bevindt zich te Langga. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van 26 dezer gedagtee- kende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indié betreffende de krijgsverrich tingen in Atjeh „Gouverneur Van Heutsz kwam gisteren te Kota Radja terug. Oemar benden vluchtten. In Tenum werd nergens weerstand geboden. Meeste hoofden en een deel der bevolking kwamen zich aanmelden bij den Imam. Colonne van den majoor Schmidt blijft, om het binnenland van Tenom op te nemen. Bij de colonne van overste Van der Dussen werd luitenant F. H. Ockerse onbeduidend gewond. Sneuvelen van Toekoe Oemar wordt algemeen geloofd. Een vrouwenbeul. Men meldt uit Rotterdam aan de Tel. Een laaghartige mishandeling heeft Zon dagnamiddag plaats gehad iu de Eerste Dier gaardestraat te Rotterdam, een zijstraat van de Kruiskade. De houtdraaier Aug. L. H. Unverzagt, geboren te Aken en wonende in perceel no. 24, staat bekend dat hij herhaal delijk zijne vrouw mishandelt. Zoo was het ook Zondagnamiddag tusschen 4 uur eti half vijf, toen het kermen en weeklagen der vrouw terecht de verbolgenheid der buren opwekte. De 19jarige buurvrouw Helena Schilhof, huis vrouw van A. Vroomans, wonende in perceel no. 28. kwam tusschenbeide en verweet Un verzagt zijn beestachtig gedrag. Deze greep daarom een scherp voorwerp, vermoedelijk een beitel en bracht vrouw Schithol 7 afgrij selijke steken toe in het hoofd, den rechter pols, de armen en het bovenlijf. Een paar flinke burgers wierpen zich op den woesteling en brachten hem naar een politiepost. Het bloed gutste der arme vrouw uit het lichaam, zij werd in hoogst 'zorgwekkenden toestand per raderbrancard naar het Ziekenhuis over gebracht, alwaar dr. Metz haar in behandeling nam. De officier van justitie nam onmiddelijk zelf het onderzoek in handen en gelastte de ge vangenhouding van den aterling. Uetisdcn, 28 Febr. Zekere M. v. d. K. alhier, die voor eenige dagen zoo smoordronken was, dat hij langs een stoep kwam te vallen waar door drie tibben in zijn lichaam zijn gebroken, en waarbij hij nog een gat in zijn hoofd kreeg, waardoor zijn opneming in het gasthuis noodig bleek, verkeert thans in eeu toestand dat hem de laatste H. Sacamenten zijn toe gediend. Drongelcn. Naar wij vernemen, is de heer J. Oerlemans alhier, in de gehouden verga dering van den raad van Chr. scholen, benoemd tot lid van de commissie tot schoolstichting. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) „Mit Worten laszt sich trefflich Streiten, Mit Worten ein System bereiten Zoo dachi ik bij het lezen van een inge zonden stuk in het no. van 16 Febr. j 1. van dit blad. „Een Waalwijker" levert daarin een betoog, dat zijne medeburgers zou moeten terugbrengen van het plan om ten behoeve van het openbaar onderwijs, eene uitgave te doen, die in het belang daarvan dringend noodig schijnt. Eu, hoewel men het nauwe lijks gelooven zou, het betoog had den ver langden uitslag: „de wijzen der stad" besloten den verbouw der school «uit te stellen» en al geschiedde dit op andere gronden dan de in bovenbedoeld artikel aangevoerde, er is reden genoeg om aan te nemen dat van dit laatste groo'e invloed op het genomen besluit is uitgegaan en dan heeft deze Waahvijker zijne vrienden knollen laten peuzelen. Eer ik tot de zaak kom, moet ik de opmerking maken dat het mij niet te doen is om een priucipieelen strijd over de betrekkelijke waarde en wenschelijkheid van openbaar en bijzonder onderwijs, al ligt het zwaartepunt van het artikel juist daarin, ik verlang alleen te onderscheiden goed en slecht onderwijs wanneer het mogelijk is, geve men aan ieder voor zijne kindei en het onderwijs, dat hij verlangt, maar zoo lang men dat in een be paald geval niet kanlate men de eenige gelegenheid om onderwijs te genieten onge moeid, warmeer men daartegen geene onbe twistbare bezwaren heeft en ik geloof dat men zijnen medeburgers een zeer slechten dienst bewijst, wanneer men medewerkt tot verval van een onderwijswaarvan hunne kinderen moeten gebruik maken en ze troost met beloften van zegeuingen, waarvan n isschien een volgend geslacht zal kunnen genieten. Ik neem den schrijver niet kwalijk dat hij strijd voert tegen het neutraal ouder wijs, dat is een zaak van beginsel en over tuiging; ik wil ook toegeven dat iu het ge bouw der openbare school gateu en scheuren z ij n met leedwezen erken ik zelfs dat er onder de bewoners van dat gebouw heel wat zijn, die dapper medewerken tot vernieling

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2