Notaris RANT, Notaris RANT, en Huisraad, alsi Landbouwgereedschappen, als: Notaris RANT Notaris Rant UITSTEL Aanbesteding. Advertentiën om contant geld: Uitgesteld worden tot Zaterdag 18 Maart a.s., Telegrammen. Handelsberichten. publiek verkoopen publiek verkoopen publiek verkoopen op Dinsdag 7 Maart 1899 en Definitief ter herberge van Van Dongen op Dinsdag 21 Maart 1899 op Woensdag 8 Maart 1899, provisioneel op Woensdag 8 Maart definitief op Woensdag 22 Maart, publiek verhuren Dinsdag 7 Maart 1899, hunner eigen woning maar de geschiedenis leert toch wel dat een gebouw met gateu en scheuren nog niet verloren is, zoolang er mannen van moed en karakter op de muren staan om de bres te verdedigen en dat dit ook hier nog het geval is geeft de schrijver toeals hij verklaart dat men zonder uitzondering eerbied moet hebben voor de Waalwijksche onderwijzers. Waarlijk snel glipt het onbedachte woord van jonge lippen en de profetenmantel glijdt vaak licht over jeugdige schouders maar wordt, den rijpeen man te nauw. Of dat hier het geval is zullen „de zich vervullende tijden" moeten uitmaken. Maar ad rem De schrijver ziet zich tnt het schrijven van zijn artikel genoopt door twee overwegingen de eerste betreft de fiuantieele, de tweede de moreele (sic) be langen van de gemeente. Uit het boven staande volgt dat ik mij met het laatste ele ment in zijn stuk niet meer zal inlaten. Laat ous echter zien wat de schrijver zooal aanvoert al contrebande op de citroen- markt om zijne redeneering ingang te doen vinden. Volgens hem is het onverant woordelijk uitgaven van dezen aard te doen met het oog op het aanhangige wetsontwerp op den leerplicht waar gaat men zijne hulptroepen al niet zoeken Eilieve, geachte Waalwijker, gelooft gij dat het ontwerp wet zal worden en zoo al, zoudt ge ons niet hebben kunnen voorrekenen, hoeveel het rijk dan wel zou betalen in de te maken onkos ten en al was dat iels meer dan thans, is eene verhooging van het budget eener ge meente als Waalwijk met één of tweehonderd gulden een zoo grove aanslag op de beurzen der ingezetenen? Waalwijk, dat bovendien in zoo exceptioneel gunstige voorwaarden teu opzichte van de uitgaven voor het onderwijs verkeert Mit Worten Maar we geven niet alleen te veel uit. We geven alles uit onnoodig geheel nutteloos! Sla nu de trom nu komt het groote woord „We krijgen eene bijzondere jongensschool Waarvandaan Wanneer Maar zie toch om u heen, ze rijzen op uit den grond! Oister- wijk, BoxtelUdenhoutom er zoo maar enkele te noemen. Natuurlijk zeer saillante gevallen, dicht bij u, Waalwijkers, en ge wist dat niet en ge koudt er nog aan deuken uitgaven voor het openbaar onderwijs te doen? Geid in 't water te werpen Van den wal in den sloot te springen Mit Worlen Te Oistervvijk staat het gebouw sedert lang klaar tegen September 1898 was personeel beloofd, maar de Eervr. fraters konden de beloften niet nakomen; als het examen voor- deelig uitvalt, zal men met Mei één of twéé onderwijzers kunnen zenden. Te Boxtel liet een vermogend ingezetene, voor een paar jaren overleden, zijn woonhuis bij testament aan het kerkbestuurom te dienen voor het bovengenoemde doel. Nu ik kan u verzekeren dat het huis er nog staat maar van eene school heb ik nog niet hooren reppen. Te Udenhout hetzelfde geval met dit onderscheid dat de schenking er niet een paar, maar een twaalftal jaren staat. En nu vraag ik waar zal Waalwijk zijne bijzondere school van daan halen We willen eens aannemen dat de enorme kosten geen bezwaar zouden zijn waar zou het onder wijzend personeel van daan moeten komen. Van de R. C. kweekschool te 's Bosch? Eer men het oprichten van bijzondere scholen met dat personeel op eenigszins uitgebreide schaal zal kunnen ter hand nemen, zal heel wat aan de bestaande onderwijswet moeten veranderd worden. Wat de verre toekomst brengen zal, weet ik niet, maar zoodanige wetswijziging in de naaste toekomst te ver wachten zou dunkt mij van benijdenswaardig op'imisme getuigen al telt men ook zelfs onder de leden der conservatieve ie kamer vele bekeerlingen(ik cursiveer). Overigens meen ik dat de genoemde kweekschool voor- loopig reeds vrij wel aan haar doel zal be antwoord hebbenals zij er in slaagt de openbare school van personeel te voorzien dat met eerbiediging van de wet het onderwijs zóó weet te geven dat niemand, ook de katholiek niet, angstig behoeft te zijn om zijne kinderen er van te laten genieten zij het in afwachting van de gelegenheid om ze confessioneel onderwijs te laten ontvangen. Zoo is de schrijver erkent het de toestand in Waalwijk thans. Strijd tegen de bestaande inrichting acht ik derhalve strijd tegen de belangen van ouders en kinderen. Daartegen meen ik te moeten opkomen. Mocht „een Waalwijker» zich geroepen voelen mij nogmaals den handschoen toe te werpen en mij niet bereid vinden hem op te rapen, hij houde zich overtuigd dat ik mij noch uit lafheid, noch uit verlegenheid schuil houd. Nog eens een strijd over beginselen wensch, wil ik niet en omtrent de aanhangige kwestie meen ik duidelijk genoeg geweest te zijn GEEN WAALWIJKER. De kerk te Appingedam. Katholieke landgenooten I Alvorens tot het eigenlijke onderwerp van onderstaand stukje over te gaan, wil ik tot mijn geachte geloofsgenooten een beleefd verzoek richten. Het is nl„ dat ieder na het lezen ervan zich gedrrngen moge gevoelen, aan mijn roepstem gehoor te geven ter liefde Gods en tot heil van Appingedaras Katho lieken, en daarvoor iets af te zonderen. Als ieder rechtgeaard Katholiek iets geeft, kan men zeker zijn, dat het doel volkomen bereikt zal worden. Dat elke gift, hoe klein ook, pastoor Willemsen aangenaam zal zijn, behoeft geen betoog. Weliswaar wordt er veel, zeer veel zelfs, gevraagd voor Afrika, China, Indie, enz., doch voor ous vaderland mag men zeker, daar waar dit noodig blijkt, wel de voorkeur vragen, vooral waar het betreft een zoo arme parochie als die van bovenge- noemden pastoor. Circa 32 jaar geleden werd, onder leiding van den toenmalige» pastoor en door de groote offervaardigheid van Appingedams Katholieken, in de lang gevoelde behoefte voorzien en mocht een waardig Godshuis daar tot stand komen, waarop allen met trots zagen. Die vreugde was echter niet van langen duur. Door de eene ot andere onvoorziene om standigheid begonnen zich aan het nieuwe kerkgebouw belangrijke verzakkingen te ver- tooneo, die tot gevolg hadden, dat de keik voor den dienst ongeschikt en gevaarlijk werd verklaard, en deze alzoo spoedig moest worden ontruimd. Door die beproeving bevindt zich thans Appingedams kerkbestuur in groote sc'*uld, en, wat erger is, „zonder kerk." Wel wordt nog dagelijks door den zeereerw. heer Wil lemsen in een gebouw (dat den naam van „Tempel Gode waardig» niet verdient) het H. Misoffer opgedragen, doch meer en meer blijkt dat voor de circa 180 communicanten, die Appingedam telt, deze toestand onhoud baar is, en de behoefte aan een kerk, al ware die ook van bescheiden omvang, wordt ten sterkste gevoeld. Om eenig denkbeeld te geven waarin de kerk heden bestaat, het volgende Stel u voor een oude schuur, een plafond van kolossale balken, bedekt met latten dik met kalk besmeerd, die echter nog tot geen heldere kleur kan komen, doordien steeds een bruine bierkleur naar buiten dringt. (De schuur heeft eertijds als bierbrouwerij dienst gedaan.; Ramen bevinden zich op sommige plekken in schilderachtige wanorde en munten uit door groote verscheidenheid van afmeting, doch geven een aanzien aan het geheele „gebouw" alsof er hier en daar met kwistige hand gaten in gebroken zijn. Niet mogelijk is het, dat bovengenoemd klein getal Katholieken een nieuwe kerk stichten, daar het grootste gedeelte tot de mindergegoeden behooren, en de schuld, welke nog op hun schouders rust, reeds ver boven hun draagkracht gaat, zoodat van kapitaalvormen allerminst sprake kan zijn. Wie helpt dus pastoor Willemsen en zijn parochianen om aan dien onhoudbareo toe stand een einde te maken Zeker zal de pastoor ieder die zulks mocht wenschen alle inlichtingen verstrekken, terwijl elke gift door hem in dank ontvangen zal worden en hij Gods zegen over de weldoeners zijner parochie in de H. Mis zal afsmeeken. Mocht het hun gegeven zijn, te A. een waardigen tempel te zien verrijzen, dan wordt de wensch van Appingedams Katholieken zeker vervuld. Giften, hoe klein ook, kunnen gezonden worden aan den zeereerw. heer G. H. Wil lemsen, pastoor te Appingedam, aan de redactie van de „Tijd» Amsterdam of aan den heer Joh. G. Beumer, Prinsenstraat 5, Amsterdam. Amsterdam, 17 Febr. '99. J. G. B. Jr. Dit ingezonden artikel is door ons niet geplaatst dan nadat ons gebleken was dat de inzending ervan geschiedde met goedkeuring van den zeereerw. pastoor en onder instem ming van dj hoogere geestelijke overheid. Red. „E. v. h. Z." ROME, 28 Febr. Gedurende de ontvangst van de tweede groep diplomaten, gekomen om hun gelukwenschen uit te spreken bij de aanstaande verjaring van zijne kroning, kreeg de paus een aandoening van koude. Hedenochtend zou de paus de derde groep gezanten bij het Vaticaau ontvangen. Hij liet echter aanzeggen, dat de ontvangst tot later uitgesteld was. De paus klaagt over pijn in de ingewanden. De dokter nam koorts waar. De paus moet te bed blijven en volstrekt rust houden. 28 Febr. De paus heeft heden langen tijd in onmacht gelegen. GORINCHEM, 27 Febr. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 7,25 a 7,40, roode dito f 6,50 a 6,75 witte dito f6,60 k 6,80, inl. rogge f5,25 a 5,40, buitenl. dito f 5,20 a 5,40, gerst f 4,50 a 4,75, haver f3,50 it 3,70, duiveboonen f8,50 it 6.75, blauwe erwten, f0it 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 200 runderen le qual. Kalfkoeien f 160 it 180 Kalfvaarzen fllü it 130 Melkkoeien 1120 it 130 l'/a jarige ossen f 90 it 100 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 a 60 Graskalveren f 40 it 50 Nuchtere kalv. f 10 a 12 Aangevoerd 4 vette varkens van 16 a 19 ct. per half kilo, 317 biggen van f 4,a 10.per stuk. Eieren f 0.75 a 0.85 per 26 stuks. Boter 50 a 60 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 27 Febr. Binnenlandsche granen. Tarwe was heden in puike qual. onveranderd te plaatsen, doch voor overige soorten was de stemming flauw en bleef daarvan een gedeelte onverkocht. Per heet. 15.60 a f6.80, extra puike qual. nog iets daarboven, en per 100 kilo f8.20 it f8.50 in de betere en f7.85 a f8.10 in de mindere soorten. Oanada-tarwe onveranderd f5 a f5.50. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.30 it 5.30. Dito mindere f 0,a 0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 7,50 a 8.20 mindere f 0,a 0,beste Zomer f4.40 a 5,10; mindere f0,a 0. Haver. De beste f 3.3.75. Bruine boonen de beste f 0,a Witte boonen. De beste f 9 50 it 10.75. Blauwe erwten. De beste f7.a 8. ROTTERDAM28 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 28 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 659 vette runderen 965 magere dito, 204 vette en graskalveren, 553 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, varkens, 124 biggen, 2 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 30 act. 2e kw. 25 a ct 3e kw. 20 a ct. Kalverenle kw. 49 ct., 2de kw. 41 a ct.3de kw. 36 a ct. Voorspoedig bevallen van een Hinken ZOON: MARIE RUBBENS, geb. GOVERS. 's Bosch, 1 Maart 1899. te Waalwijk, zal Provisioneel ter herberge van de kin deren Ockers in de Heistraat te CA- PELLE op de Nieuwe Vaart te CAPELLE, telkens ten 7 uur des avonds, de navolgende aan Jan Verhagen Mz. en Anna Oerlemans belioorende onroeren de goederen onder Capelle Koop I. Een landbouwershuis cum ann, erf, boomgaard en bouwland in de Heistraat, sectie E nos. 1073 en 426, groot 58 aren 70 centiaren. Koop 11. Een perceel bouwland in de Lage Akkers, sectie F no. 280, groot 65 aren 90 centiaren. Koop III. Een perceel weiland //Nieuw Vaartschen Del", sectie G nos. 685 en 686, groot 41 aren 20 centiaren. Waspik Koop 4. Een perceel weiland in de Moe rassen onder 's Gravemoer, sectie E no 802, groot 86 aren 20 centiaren. Loonopzand Koop V. Een perceel weiland //Lage Zandsohel", sectie A no. 560, groot 74 aren 10 centiaren. Koop VI. Een perceel bouwland aan den Berkdijk, sectie A nos. 790 en 791, groot 75 aren 60 centiaren. Eethen Koop VII. De onverdeelde helft in een perceel weilandKorte Bruggert sectie A nos. 140, 141, 142, groot geheel 3 hectaren 19 aren 79 centiaren. te Waalwijk, zal ten verzoeke en ten huize van Hendrik Andries van Wij len te SPRANG 's vooriniddags 10 uur, TafelsStoelenKasten een antiek Ka binet Spiegels SchilderijenKlok ken LampenGlas- en Aardewerk Bascule Waschketels enz. LaagkarMelk- Krui- en Hondewagen Karretje op veerenPaardetuig, Karn, Tonnen, Karnmachine, Teilen, Melk kannen Tobben Hooivorken en Rij ven enz. Een groote hoeveelheid Manufacturen. VEE: 2 melkgevende Koeien, 10 leggende kippen. VerderEen partij best Drieshooi en Stroo, 2 perceelen wassende Rogge op //De Hooge" en een groote partij beste Koe mest. te WAALWIJK zal voor den Heer DENIS VOS Mz. te Sprang, ten herberge van den Heer A. A, PEL te Sprang telkens 's avonds 7 uur. Onder Sprang. KOOP I. Een huis, schuur, erven en boom gaard, bewoond door den eigenaar en een gedeelte door Mej. Gorter, Sectie A. no. 413, groot 12 Aren 80 centia ren. KOOP II. Een huis erf en bouwland, aan de Oude Straat, sectie B. no. 1721, groot 26 aren 40 centiaren. KOOP III. Een huis erf en tuin sectie B. no. 1993, groot 9 aren door Schee- naarts bewoond. KOOP IV. Een perceel hooiland van Dwars weg tot Meerdijk, sectie A. nos. 64 en 65 groot 1 hectare 3 aren 80 centiaren. KOOP V. Een perceel wei- en bouwland sectie A. no. 203, groot 65 aren 60 centiaren, van Oude Straat tot Meerdijk. KOOP VI. Een perceel hooiland sectie A. no. 305, groot 63 aren 20 centiaren, van Oude Straat tot Wachthuisje. KOOP VII. Een perceel bouwlaud, sectie B. no. 323, groot 56 aren 30 centia ren, achter de haven tot Loonschen dijk. KOOP VIII. Een perceel bouwland, sectie B. no. 340, groot 71 aren 50 centia ren, tegenover de Molenateeg. KOOP IX. Een perceel bouwland op de Hoogen, sectie B. nos. 528 en 1091, groot 51 aren 20 centiaren. KOOP X. Een perceel bouwland op de Hoo gen, sectie B. no. 550 groot 52 aren 20 centiaren. KOOP XI. Een perceel bouwland op de Hoogen, sectie B. no. 551, groot 39 aren 90 centiaren. Onder Loonopzand. KOOP XII. Een perceel weilandin de Meer, sectie C. nos. 1324 en 1325, groot 40 aren 80 centiaren. KOOP XHI. Een perceel weilandin de Meer, sectie C nos. 484 en 485, groot 59 aren 20 centiaren. KOOP XIV. Een perceel bouwland op den Horst, sectie B. no. l051, groot 31 aren 50 centiaren. KOOP XV. Een perceel bouwland op den Horst, sectie B. no. 1349, groot 58 aren 60 centiaren. KOOP XVI. Een perceel bouwland op de Vonderakkers, sectie B. no. 775, groot 56 aren 40 centiaren. Gemeente Besoijen. KOOP XVII. Een perceel weiland //Hor- stêe" van Prov. Weg tot Loint, sectie C. no. 57, groot 23 aren 90 centiaren. KOOP XVIII. Een perceel weiland, daar achter, over de Loint, sectie C. no. 58, groot 77 aren 40 centiaren. te Waalwijk zal voor MEVROUW DE WEDUWE G. VER MEULEN te Capelle Ter herberge van de kinderen OCKERS in de Heij straat te Capelle op 's avonds 7 uur, voor 4 jaren eenige per ceelen Hooi- en Weiland onder Capelle, Waspik en Dussen, bij biljetten breeder omschreven. VAN Door wijziging van liet bouwplandie vergrooting tengevolge heeft, zal de aan besteding der stoomlederfabriek van de Firma Van Ierse! Witlox Co., voormiddags ten llx/a uur, in het Hotel Verwiel. De Architect, JOS. VAN REE. Waalwijk, 28 Febr. '99.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 3