Nummer 21. Zondag- 12 Maart 1899, Tweede Blad. Bekendmaking. Staatkundig overzicht. Reclame. Burgerlijke stand. BINNENLAND. UITVOERINGEN. „Men zie onder de advertentiën „De Grands Magasins duPrintemps van Parijs." De Burgemeester van Waalwijk brengt ter keu ris van belanghebbenden, dat de provinciale com missie voor de paardenfokkerij in Noordbrabant. Gelet op de artikelen 1, 5 en 14 van haar re glement van 18 April 1896. Heeft besloten als volgt: Art. 1. Onder de bij voorschreven reglement gestelde voorwaarden, worden, voor 1899. voor de geheele provincie, voor het onderhoud van dekhengsten van ten minste 3 jaren oud, *vier' bijdragen uit geloofd namelijk een eerste van f 400een tweede van f 300—, een derde van f 200.— er. een vierde van f 100. Art. 2. De bengstenkeuring wordt gehouden nabij Bre da, aan de stalling van de weduwe G Bink aan den Teteringschen dijk, op Zaterdag 18 Maart e.k. des voormiddags te elf uren. Hun die paarden in voormelde keuring wen- schen 'te doen mededingen, wordt aanbevolen daarvan uiterlijk vóór 16 Maart e.k. bij den se cretaris-penningmeester der Commissie, scnrilte.ijK aangifte te doen in onderstaanden vorm (Haam Eigenaar van den dekhengst (vVoonplaais Beschrijving van het paard. Naam Kleur Kennelijke teekenenj Ouderdom Hoogte j Afstamming (ras) Waalwijk 10 Maart '1899. De burgemeester voornoemd K. A. M. DE VAN DER SCHUEREN. De redevoering van den minister de 1' ey- ciuet, gisteren in de Fraosche Kanier bij de behandeling van de begrooting van oorlog behouden, was een antwoord op een rede van j d«t de De verdccling van China Het onderwerp, waarover we in ons nummer van verleden Zaterdag, in een hoofdartikel spraken, nl. de Chineesche kwestie, treedt meer en meer op deu voorgrond. De verdeeling van China is feitelijk be eonnen. Men kent den eisch van Italië, tot afstand strook land van de Sammunbaai, een strook land en verschillende spoorweg- en mijnconcessics. Nu heeft de Chineesche regeering den moed gehad den Italiaan-schei» gezant een weigerend antwoord te geven, en zie Italië verontwaar digd over deze onverwachte stoutmoedigheid, zendt een eskader, bestaande uit de oorlogs bodems, „Marco Polo, Etna, Amerigo Ves^ spucci, Elba, Stromboli, bewapend met 1d83 man en 50 stukken groot en 68 stukken kléin geschut, is opWeg om aan den eisch van haren gezant kracht bij te zetten, en om China voor hare ongehoorde brutaliteit te bestaffen. Dat het Italië werkelijkheid is met zijn on- rêchtvaardigen eisch, blijkt genoegzaam uil het zenden van bovengenoemd eskader en verder woidt nog medegedeeld dat aan de Kamer een crcdie' van 8 millioen is aange- - vraagd voor het aanleggen van een haven te te Saromun. (Waar moet hel geld vandaan •komen?). Werkelijk is het te beklagen, het arme Chineesche rijk, dat door de Europeesche indringers gedwongen wordt telkens grootere of kleinere stukken van zijn grondgebied af te staan, want China zal ook ditmaal niet kunnen volharden, hoewel het heet dat Rus- Aimond, die geconstateerd had militaire uitgaven frs. 875 millioen bedroegen, zonder dat het leger-effectief van Duitschland daarmee bereikt werd. i >t behoefde ook niet, zeide de minister; het Fransche effectief van 561,000 man was reeds reusachtig en Duitschland had zijn grootere bevolking en toeneming van bevolking voor. Hei Fransche geweer en de Fransche artillerie waren even wel zonder gelijke Uit een vergelijking, die wij in de Temps vinden, tusschen de Fiansche en Duitsche militaire krachten en waaraan dit blad dc waarschuwing vastknoopt, dat er aan geen vermindering gedacht mag worden blijkt, dat het leger voor 1899 bestaat uit2524 hoofdofficieren; 19,705 subalterne officieren; 40,622 onderofficieren eu 516,878 korporaals en soldaten; totaal 22,289 officieren en 557,000 manschappen Het Duitsche leger lelt in liet begin van 1899. d. i. nog onder de wet vaii 1893 23 008 officier er78 217 onderofficieren en 479,229 korporaals eu soldaten totaal 23,008 officieren en 557.446 manschappen. Duitschland heeft dus 719 officieren cn 4-iG manschappen meer, een onbeduidend veischp, ware het niet dat het hoogere aantal outler- officieren aan Duitsche zijde de stevigheid van hen troep versterkt. Bovendien ?iin dit de bruto getallende Duitsche j xarliiksch'e lichting is veel grooter, biedt dus ruimere keus ên er vallen er minder af. Tjj'us en Algrrië nemen ook een groo*. aantal soldaten uit Frankrijk weg. De Fransch marine troepen in het moederland zijn echter weer sterker. Na verschillende beschouwingen komt de Temps tot de volgende conclusion: lo. Als men de netto-effectieven vergelijkt van de beide volledige legers te land voor het einde van 1899, telt het Fiamche leger 970 officieren en 28,500 man minder dan hei Duitsche 2o. Als men de geheele aé'ieve macht vergelijkt, die de twee landen op den eersten dag van een oorlog tegenover elkaar zouden kunnen stellen, zou Frankrijk (vooral wegens dc noodzakelijke aanwezigheid van troepen in Noord-Afrtka) bij Duitschland ten achter zijn met 1235 officieren en 64,0'J0 mamchap- pen. Tusschen 1899 en 19t)2 zal dit vtrschjl nog grooier worden, uaar de plannen oiedje Duitsche minister von Gossler in den Rijksdag heeft uiteengezet. WAALWIJK, 11 Maart 1899. Af jeli (Officieel telegram van gisteren Voorname in verzet zijnde hoofden houden allen de versteiktc kloo! van Tamsch bezet Morgen zal generaal Van Heuisz uit Segli daarheen oprukken. Het Nieuws" ontving uit Batavia volgend telegrafisch bericht Zaterdag (dus heden) rnarcheeren het 14de bataljon infanterie, 4 brigades m#rechaiissérs' en 2 peletons cavalerie naar de kloof van Tamsch. Twee compagnieën blijven te Segli. Vredesconferentie. Naar men met zekerheid verneemt, is thans beslist, dat de vredesconferentie, op uitnoo- digit g' van den tsaar bijeengeroepen, op IE Mei in Den Haag zal bijeenkomen. land China's verzet in*'t geheim steunt Daartegenover slaat, dat Engeland blijkbaar de Italianen steunt, maar tevens China tracht te vriend te houden. In zulk een dubbel zinnige politiek heeft John Buil zich sinds lang geoefend. De Britsche gezant te Peking heeft ter kennis gebracht van het Chineesche ministerie van buitenl, zaken, dat elke poging om het verdrag van Hongkong te negeeren, beschouwd zal worden als een trouwbreuk, die gestraft behoord te worden. Tevens vestig de de gezant de aandacht van den Tsung- ii-Yamen op lord Salisbury's vroegere beloften om China bij te staan; als eenige mogendheid pogingen zou aanwenden om China door uiterste maatregelen te dwingen het reeds getëékfende én bekrachtigde verdrag te ne- ^Ook schijnen Duitschland en Frankrijk Italië's doen goed te keuren en in de hand te werken, dus toegeven zal voor China wel weer de boodschap ziju. En nu komt uit VVeenen weer t volgende b0rLl Ven jongsten kroonraad heeft graaf Goluchowsky, de gemeenschappelijke irbister van buitenlandsche zaken, nadrukkelijk de wénschelijkheid betoogd, dat ook Oostenrijk zich een deel van het Chineesche grondge bied zal verzekeren!" Het zal dan ook niemand verwonderen, dat wij aan 't hoofd'durfden schrijven: „de ver deeling van Heniélsche Rijk en verder beweren, dat de toekomst er treurig uitziet. Goschen. de minister van maiine, van Engeland diende de rnarinebegrooting in. Deze bedraagt 26,594,000 en is berekend op den bouw van twee pantserschepei), twee gepantserde kruisers eerste klas en drie kleinere, bijzónder snelvarende kruisers. Het personeel wordt vermeerderd met 4250 man en zal dan 110,640 man tellen. Dat de natie vertrouwen stelt in de vloot, is gebleken tijdens den 'gevaarlijken tijd verleden October. Dat resultaat is de belooning voor hetgeen vroeger aan de zeemacht ten koste is gelegd. De nieuwe plannen zijn niet gemaakt met vijan dige bedoelingen, maar worden Engeland opgedrongen door de versterkingen van andere volkeren. Als die anderen genegen zijn om hun plannen voor het bouwen van nieuwe schepen te bépeiken, dan is Engeland genegen om de zijne te wijzigen. De moeilijkheden om tot overeenstemming te geraken, zijn ontzaglijk, maar Engelands wensch dat de conferentie tot beperking van de oorlogstoe rustingen erin zal slagen om de op Europa drukkende lasten te verlichten, is oprecht gemeend. Als de verwachtingen van dén Tsaar niet worden verwezenlijkt, moet het Etigelsche vlootplan gehandhaafd blijven. l'Hiw nrw"rrrïHTiiir—ri—j*"">'T WAALWIJK. Zondag 12 dezer 's middags ten 12 uur zal door de "Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Gottes ist der Orient Lizt. Grüsse an die Heimat lCromer. Hulde aan den arbeid Dierckx. EETEN. Groote Uitvoering, Soirée amusante, op Maandag 13 Maart a.s. in de zaal van den heer B. Branderhorst te Eeten, met vereerende medewerking van eenige leden der Harmonie St. Chrispijn. Aanvang 7 uur. Zie programma's. Het departement van buitenlandsche zaken heeft bericht ontvangen, dat de Keizer van Rusland tot gedelegeerden ter vredes conferentie benoemd heeft de hoeren De Siaai, ambassadeur van Rusland te Londen, cn den hoogleeraar De Marters, aan wie eenige hoofdambtenaren van hel ministerie van buitenlandsche zaken te St. Peletsburg zullen worden toegevoegd. De Russische gezant bii het Nedeilandsche Hof, ridder De Siruve, zal aan de vertegen woordiging geassumeerd worden. De Daily Graphic verneemt, dat dc En gel sch e regeering Sir Julian Pauncefole, ambassadeur van Engeland te Washington; heeft benoemd om dat lurd op de vredes conferentie in den Haag te vertegenwoordigen. Volgens het Vari. zal de vredesconfe rentie vermoedelijk 7 8 weken duren. Onze minister van buitenlandsche zaken zal de gedelegeerden in de openingsbijeen- komst verwelkomen. Daarna zal waarschijnlijk de Russische gedelegeerde, baron De Staal tot voorzitter worden gekozen en aan den heer De Beaufort het eere-presidium worden opgedragen. Dezer dagen zal onze regeering van de Russische de lijst der uit te iiöpdigen staten omvangen. Rechtzaken. Voor de rechtbank te 's Bosch stond Don derdag terecht: L. B. dienstbOvle, oud 18 jaar, geboren te Wijk, wonende te BabylooieVi broekthans gedetineerd, beklaagd van kindermoord, ge pleegd in den nacht van 27 op 28 Janaari j 1. Gehoord werden 4 getuigen, waaronder als deskundige Dr. J. C. I. van der Hagen aits aldaar. Beklaagde geefi betouwvol een omstandig vei haal van "den toestand waarin zij heefi verkeerd, doch ontkent de bedoeling te hebben gehad het kind van het leven te berooven. Alleen heeft zij het aangezicht bedekt om het schreien te beletten, of het niet te hooien huilen. Door den president w»-#rdt beklaague ge wezen op hare vroeger voor den rechter commissaris afgelegde verklaring, waarbij zij had medegedeeld, dat zij het aangezicht had bedekt, om het kind te doen stikken, uit vrees voor ontdekking. Alsnu bekende zij volledig het voornemen te hebben gehad het kind om het leven ie brengen. Hel O. M., waargenomen door Mr. Schaep- man, substituut-officier van justitie, geeft te kennen, dat het een gelukkig verschijnsel is, dat dergelijke treurige feiten zelden voor deze rechtbank worden behandeld. Deze week echter is het de tweede maal dat zulk ernstig feit aan het oordeel der rechtbank wordt onderworpen. Ook in deze zaak maakt beklaagde, die berouwvol haar misdrijf bekent, een goeden indruk. Volgens spreker is het wettig en overtui gend bewijs in deze zaak geleverd en zal eene straf moeten volgen. De verzachtende omstandigheden volgens de wet zijn hier echter zeker aanwezig. De beklaagde toch, zegt het O. M., is een jeugdige vrouw, van wie alle goeds overigens bekend is, eu hoewel hij het ernstige van het feit niet uit het oog zal verliezen, zal hij bij het vragen der straf daarmede zeker rekening houden. Het O. M. vraagt schuldig verklaring van beklaagde eu veroordeeling tot 8 maanden gevangenisstraf. Mr. J. A. Loeff, advocaat-procureur aldaar, stelt 'zich als verdediger de vraag, of het wettig en overtuigend bewijs in deze zaak is geleverd. Spreker splitst vervolgens die vraag in twee punten nl. Is de dood van het kind het gevolg van de daad van beklaagde en, is het wettig bewezen dal beklaagde het opzet heeft gehad het kind te dooden. Pleiter meent dat deze twee punten ont kennend zullen moeteu worden beautwoord. Vervolgens gaat de verdediger breedvoerig na de deskundige en overige getuigeoverkla- ingen alsmede de mededeeling van beklaagde, waaruit hij tracht aan te tooneu dat noch net wettig noch het overtuigend bewijs omtrent de schuld van beklaagde is bewezen en dus volgens pleiter vrijspraak zal moeten volgen. Mocht echter de rechtbank niet van de meening zijn zoo doet hij een beroep op hare clementie. Vermist. In den avond van 2 dezer is te s Bosch, vanwege den goudsmid P. J. v» R- aldaar, aan het postkantoor bezorgd een postpakket, onder meer inhoudende 84 paar kinderoor bellen met gouden bovenknopjes, een gedeelte met ronde en een gedeelte met langwerpige blauwe koralen; 111 paar kindei oorbellen met gouden bovenknopjes, een gedeelte met ronde en een gedeelte met langwerpige bloedkoralen12 paar ronde bloedkoralen oorknoppen waaronder is aangebracht een gouden balletje, de hoekjes van de oorbellen en oorknoppen zijn eveneens van goud. Het postpakket met inhoud geadresseerd aan den heer J. B. C., te Amsterdam, is aldaar niet bezorgd, dus ontvreemd of ver loren geraakt, tusschen beide postkantoren. De commissaris van politie te 's Bosch ver zoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. Te Utrecht worden sedert Vrijdag twee löjarige knapen vermist. Beiden maakten sedert eenigen tijd deel uit van een bende jeugdige dieven, die langzamerhand de schrik van vele winkeliers en neringdoenden was geworden. Eindelijk liepen zij in de val en werden de vorige week tot opzending naar een Rijksopvoedingsgesticht veroordeeld. Het vooruitzicht van daar tot hun 18e jaar te zullen moeten verblijven, schijnt de overigens brutale knapen zoodanig te hebben beangst, dat zij een paar dagen later der ouderlijke woning heimelijk zijn ontvlucht, zonder dat men weet, waarheen zij zich hebben begeven. Het eenige wat men te weten ia kunnen komen is, dat zij voomemeus zouden zijn om te trachten op de een of andere wijze aan boord van een schip te komen en daarmede naar Amerika te vertrekken. Of hun dit echter wel gelukken zal is de vraag, aangezien de politie van een en ander werd onderricht. Door worst vergiftigd. Een ernstig geval heeft zich te Lommei aan de Limburgsche grenzen voorgedaan. In een herberg hadden eenige jongen zich vergast aan braadworst. Des anderen daags begonnen zij weder van diezelfde worst te eten, doch moesten het duur betalen, want velen werden ongesteld. Eenige braakten de vergiftige spijs en waren gered doch anderen verkeeren tot heden in gioot gevaar. Een dezer is onder de hevigste pijnen overleden. Naar men zegt, verkeeren nog een lötal jongens in bedenkelijken toestand. Sommige arbeiders zijn met worsten naar Duitschland vertrokken en zullen er waar schijnlijk ook in een gevaarlijken toestand verkeeren. Capelle,0 Maart. Tot ons groot genoegen kun Den wij melden, dat de publieke rijweg over de Nieuwe vaart, sedert langen tijd onbruikbaar door de werken voor het afwa teringskanaal, thans in veel beteren staat dan vroeger weder voor het openbaar verkeer geopend is. Hcrpt, 10 Maart. In vergelijking tot de graanprijzen ziju de broodprijzen altijd nog betrekkelijk hoog te noemen. Het deed ons daarom goed te vernemen, dat alhier het tarwebrood met 1 cent per Kilo wordt afgezet. Ileusdcn. Voor de voorbereidingsklasse aan do Rijks-normaalschool alhier hebben zich 9 leerlingen aangemeld en om toegelaten te worden tot de le klasse 8. Naar wij vernemen hoopt de Weleerw. heer Ds. G. Wisse van Gouda op a. s. Woensdagavond een lezing te houden in de Geref. kerk alhier eu zal tot onderwerp hebben: „Tweërlei wereldbeschouwing." Bij de heeren boekhandelaars H. Wuijster en L. J. Veerman alhier ligt ter teekening het adres van instemming-betuiging met de vre desconferentie aan den Czaar van Rusland. Gcndcren, 10 Maart. Na een ingesteld onderzoek alhier is tegen J. A. Smink, proces verbaal opgemaakt, als verdacht van het on bevoegd uitoefenen der geneeskunde en het leveren van medicijnen. WAALWIJK. VaD 411 Maart, GEBOREN Joanna Maria, dochter van Adriaan van Engelen en van Adriana Demmere.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5