BUITENLAND. tielgie. Fr ank rij k. Engeland. Duitschland. Oostem-ij k-H ongarij e. Australië. A merika. Reclame. BINNENLAND, //Men zie onder de advertentiën //De Grands Magasins du Printemps van Parijs. waarop het niet zoo heel moeielijk valt aan de hand van eenige cijfers een afdoend antwoord te geven Zooals men weet, eischen de kabinetten in den regel eerst niet meer dan een doodon schuldig kolenstationnetje of een haven om zoo af en toe met een eskader eens een vriendschapsbezoek te kunnen brengeu aan John Chinaman, ten eitule zich op de hoogte te stellen van den staat van zijn gezondheid, doch al heel gauw komt de aap uit de mouw: wat men zoo pleegt tc heeten een »Interres- sensfeer" moet er natuurlijk bij. Wat dat nu eigenlijk is, valt zoo maar niet met één enkel woord te zeggen, doch één feit staat vastzoo'n grondgebied is voor den rechtmatigen en oorspronkelijken eigenaar voorgoed verloren en de nieuwe bezitter richt er zich even gemakkelijk en „sans-gêne" in alsof hij thuis was Zoo heeft het Hemelsche Rijk dan nu reeds het volgende afgestaan aan de begeerige Europeesche mogendheden, die bij stukjes en beetjes de beste hapjes naar zich toehalen, zoodat het uitgebreide Rijk van het Midden na korter of langer tijd niets anders belooft te zijn dan een reeks van die met zulk een fraaien naam aangeduide landstreken Rusland bezit nu het volgende Mongolië 1,500,000; Mandschoerije 400,000; Tschili 58,949 en Kansuh 86608 te zamen 2,045,557 vierkante Engelsche mijlen. Engeland beschikt over: Kiangsu 44,500 Kiangsi 72,176 Anhui 48461 Hunan 74320; Hupeh 70450 Szetschuen 16680U te zamen 476,707 vierkante Engelsche mijlen. Frankrijk: Kwangsi 78250; Kwangtung 79456; Kweitschou 64554 Yunnan 107,969 te zamen 330,229 vierkante Eng. mijlen. DuitschlandSchantung 65104 vierkante Eng. mijlen. Italië Fokin en Tschekiang 72630 vierk. Eng. mijlen. Wat Italië van het Chineesche rijk vraagt, is waarlijk niet van geringe beteekenis het grondgebied beslaat een derde deel van de oppervlakte van het Apennijnsche Schiereiland zelf, met een bevolking van twaalf millioen zielen en een hoofdstad Hang-Chow, die grooter is dan eenige stad in Italië zelf, daar zij anderhalfmaal het aantal inwoners van Rome telt. Wat te verwachten was van de zijde van Italië tegenover het vertoon van onwil van de zijde van het Tsung-li-Yamen, is geschiedt: de heeren te Rome zullen niets ondernemen voordat het eskader in de Chineesche wateren zal zijn aangekomen, maar men kan er te Peking veilig op rekenen, dat men er dan ook van zal lusten De officieele terugneming van de gewraakte nota in antwoord op het door den gezant gezant kenbaar gemaakte begeeren, is nog maar het minste wis en zeker zal verlangd worden een beslist duidelijk en klaar antwoord, ler verkrijging waarvan dan tot de Chineesche regeering, de waarschuwing zal worden ge richt, dat bij iiiet in williging, de Italiaansche regeering zal handelen, zooals haar belangen en haar waardigheid dat eischen een lang niet verblijdend en geruststellend vooruitzicht voor de Chineezen om de eenvoudige reden dat de belangen van beide landen in deze lijnrecht met elkaar in strijd zijr.Italië wil tot eiken prijs een dee' van het Chineesche grondgebied in bezit hebben en China zou, als het er maar toe in staat was, datzelfde terrein willen behouden, al ware het alleen om geen bedenkelijk precedent te stellen en ter handhaving van het beginsel. Wel heeft men nu weer eens verteld dat Japan China in zijn oorspronkclijken tegen stand heeft gesteund en dat de gezant van dit iijk zich tot zijn regeeiing zou hebben gewend om nieuwe iustructiën, doch daar zal men te Peking op den langen duur toch wel weinig of geen baat bij vinden, wat ook reeds valt op te maken uit de door het Tsuog-Li- Yamen den Italiaanschen gezant reeds aan geboden verontschuldiging. Het schijnt werkelijk dat Italië in geval van nood kan rekenen op den steun van Engeland de gezant van dit rijk heeft niet alleen den eisch van Italië ondersteund, doch nadrukkelijk heeft de gezant San Martino in zijn telegram betoogd, dat hij zijn onder handelingen voeit met de medewerking en den steun van zijn Engelscheu collega Te Rome waar men den tegenslag met betrekking tot de koloniale avonturen op Afrikaansch gebied, reeds volkomen schijnt te zijn vergeten, bepleit men nadrukkelijk een samengaan in het Uiterste Oosten tusschen Italië, Engeland, de Vereenigde Staten en Japan, tegen Frankrijk en Rusland Zaterdag heette het, dat de gezant van Italië te Peking een nota had gericht tot het Tsung-li-Yamen om aan te dringen op terug trekking van het weinig beleefde afwijzende bescheid op de door hem tot dit lichaam gerichte nota aangaande den afstand van den Sanmun-baai en gisteren werd te Rome formeel tegengesproken, dat reeds weer een uota zou zijn aangeboden, terwijl uit Londen werd bericht, dat de Chineesche gezant, die langen tijd in conferentie is geweest met lord Salisbury den minister-president van Groo'-Brittannië, zijn voorgenomen vertrek naar de hoofdstad van Italië heeft uitgesteld. Pat wil evenwel uog niet zeggen, dat de heer De Martino te Peking zonder aanwij zingen is met betrekking tot de door hem verder aan te nemen houdinghij weet heel wel wat hem te doen staat in verband met de meening van zijn regeering dat tot de bezetting van de baai niet moet worden overgegaan zoolang er nog maar een schijntje kans is dat het langs diploma'ieken weg tot een vreedzame schikkiug komt. De Italiaansche gezant zal allereerst aan de Chineesche regeering een ultimatum stel len, teneinde een bevredigende genoegdoening te verkrijgen voor de onhoffelijke wijze waarop zijn nota is behandeld. Het Tsung-li-Yamen heeft, naar het schijnt, getracht Italie's ver bolgenheid te bezweren en zich verontschul digd met de bewering, dat het terugzenden der nota zoo vriendschappelijk mogelijk be doeld was. Maar dit is olie op het vuur geweest, want... deze missive was gesloten in een rood envelop en volgens Chineesche etiquette worden slechts onbelangrijke stukken in roode couverten verzonden Het laatste bulletin over den gezondheids toestand van koningin Henrietie luidi: „De genezing vordert voortdurend. Üc slaap versterk!, de krachten nemen toe." De coirespondent van de Times te Peking meldtdat de Belgische gezant nog steeds op een concessie te Han-kou aan dringt, nu er bijvoegend dat hij een con cessie naast het eindstation van den Loe-han spoorweg verlangt en niet om dat station heen. De correspondent zegt dat de En gelscheu te Peking meeren dat de Ergelsche regeeiing cl ie concessie moet tegenwerken omdai Belgie zich met Frankrijk en Rusland tegen Engeland's belangen in zake den Loe- han spoorweg heeft verzet, térwijl die spoor weg ook vooral van politikken aard is, en het ongewenscht zou zijn, 'nog meer con cessie aan niet Engelschen Tc laten verleenen in hit gebied van de Jang-tse. In de Fransche kamer heeft de afgevaar digde Allard de minister van marine een vraag gesteld over de ramp die het kruit magazijn te Lagoubran, bij Toulon, getroffen heeft. Lockroy zeide dat het onderzoek naar de oorzaak van die ramp tot dusver geen enkel positief resultaat heeft opgeleverd. Op de plaats waar het kruitmagazijn blond, vindt men nu slechts een kolossaal gat, en allen die in den onmiddellijkere omtrek waren zijn dood, of bevinden zich in zulk een toestand, dat zij niet verhoord kunnen worden. De minister kon de ramp niet aan zellontbran- ding ot ontbinding van het kruit toeschrijven. Dit laatste schijnt slechts bij een bepaald soort kruit voor te komen, maar alles bij hooge temperatuur, die in het kruitmagazijn zeker ni*t bestond. Het is ook niet waar dat er oud kruit te Lagoubran bewaard werd. De minister achtte een aanslag niet ondenk baar, maar hij hecht geen waarde aan de ontdekking van een kistje dynamiet, en aan de revolverschoten op een schildwacht. Het onderzoek wordt intusschcn voortgezet. Volgens berichten uit Tongkin houdt de overheid aldaar zich in den laatsten tijd druk bezig met de verdediging van de kolonie. Hongay is als vlootstation gekozen, en de admiraal inspecteert met den opperbevel hebber van de troepen de kust om de plaatsen te bepalen waar batterijen opgericht zullen worden. Hongay (Port Courbet) ligt aan de baai van AloDg. PARIJS, 11 Maart. Het gerucht, dat Lucie Faure, de dochter van den overleden president der republiek, voornemens is den sluier aan te nemen en in een klooster te gaan, wordt in welingelichte kringen niet tegengesproken. Zaterdag zijn twee reusachtige kruisers van stapel geloopen: te Londen de «Implacable" (15000 ton), te Birkenhead de „Glory" (12000 ton). BERLIJN, 14 Maart. Heden was het in den Rijksdag tweede lezing van hel leger- wetsontwerp, waarbij de regeeiing een sterkte van het leger in vredestijd van 502,506 man vraagt, terwijl de commissie voorstelde 7000 man te schrappen, dus een sterkte van 495,500 goed te keurèn. Nadat zoowel het regeeringsontwerp als 't voorstel van de commissie was verworpen, werd de derde lezing op Donderdag bepaald. In den loop van de beraadslagingen hadden de sprekers van de meeste partijen te verstaan gegeven dat zij zich voorbehielden eerst bij de derde lezing definitief partij te kiezen. In het huis van afgevaardigden richt een lid van de volkspartij, dadelijke behandeling verzoekende, een iuterpellatie tot den minis ter president özell om te weten, of deze kennis draagt van pogingen, door den minister van buitenlandsche zaken in het werk gesteld, teneiude zich het Baïd-gebiedop de Chineesche kust toe te eigenen, en of die zaak reeds een voldongen feit is. Twee honderd -personen zijn omgekomen in een cycloon, die op de kust van Queeusland heeft gewoed. Het verlies der Amerikanen op Cuba, Porterico en de Philippijnen van 1 Mei 1898 tot 18 Februari 1899 belooptgesneuveld 329, aan wonden overleden 125, aan ziekte gestorven 5277man. De regeering van de Vereenigde Staten heeft een opzienbarend roodboek openbaar gemaakt betreffende de vredesonderhande lingen tusschen Spanje en Amerika. Daaruit blijkt o.a. dat de Fransche gezant te Was hington, na de bekende voorafgaande be spiekingen met Mac Kinley te hebben geo pend, aan de Spaansche legeering meedeelde dat de Amerikaansche regeering teleurgesteld was doordat Spanje haar vredesvoorwaarden gereedelijk had aangenomen; want daardoor werd Amerika's plan om Spanje geheel te gronde te richten verijdeld. Camboo, de Fransche gezant, slaagde er in, slechts luttele inschikkelijkheden ten behoeve van Spar-je te verkrijgen, en ook die had minister Day nog krachtig bestreden. Volgens een bericht uit Manila rukten de Amerikaansche troepen, door de artillerie ondersteund, vandaag tegen de Filippijners op. Deze hielden de heuvelreeks die Pasig beheerscht, bezet. Na een hevigen s'rijd dreven de Amerikanen de Filippijners met zware vediezen terug, namen de positie op de heuvels en maakten zich gereed om Pasig aan te vallen. Hun verliezen waren geiing. WAALWIJK, 15 Maart 1899. X Aanbestedingen. Op 13 Maart had de onderhandsche aan besteding plaats van de te bouwen stoomle- derfabriek voor de firma Vau Isrsel Witlox en Co. te Waalwijk, zonder bijlevering van steenën. Ingeschreven werd als volgt G. de Bont, Nteuwkuik f14633, J. van Laarhoven, Raamsdonk f 14760, zoodat de bouw is opgedragen aan G. de Bont te Nieuwkaik. Zaterdag 11 Maart 1899, des voormidd. ten IU/jj ure, werd door burgemeester cn wethouders van Besoijen ten raadhuize aldaar aanbesteed: het maken van eene trottoir met beplanting langs de oostzijde van den keiweg in de Besoijeusche Steeg, van het Hotel Brokken tot den spoorwesparallelweg. Ingeschreven werd als volgt Met beplanting. Zonder bepl. A. Veliman, Drunen 1 3C00 f2520. H. C. v. d. Meijs, Besoiien f2972 f2492. J. v. Emp'el, Tilburg f2940 12460. L. v. Drupen, Hintham f2915 f 2410. A. Wilgers, Nieuwkuik f 2836 f 2396. Roomboterfabriek. Uit Waalwijk schrijft men aan de Pr. Nbr. Courant Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat er veel kans dat in onze gemeente eene roomboterfabriek zal worden opgericht. De vele veehouders uit de aangrenzende gemeen ten zullen dit plan voorzeker ten hoogste toejuichen. Rijksnormaallessen. Voor het toelatingsexamen bij de le klasse der rijksnormaallessen alhier hebben zich 8 en voor de voorbereidende klasse 12 ieer- liugen aangemeld. Het schriftelijk examen heeft jl. Zaterdag plaats gehad; a.s. Zaterdag zal het mondeling ten overstaan van den heer districts-schoolopziener afgenomen worden. Kcgelelub. Wederom is op de kegelbaan bij Mej. de Wed. V. J. Gerris alhier, eene nieuwe club opgericht, „de Poedelclub" genaamd. Dit is reeds de vierde club, die zich op deze baan heeft gevestigd, wel een bewijs dat deze sport vele liefhebbers in Waalwijk telt en het recht gezellig is in de kegelbaaan. Daar deze nieuwe club Maandagavond bijeenkomt, vervalt dus ook deze avond voor het publiek. Moge het deze nieuwe club goed gaan. Tweede kamer. In de tweede kamer zijn de adressen over de ongevallenwet aan de regeering verzonden is 't verzoek der firma H. Bogaerts eu Co. te Bokstel om schadevergoeding, wegens de uitgifte van Koningione-portretteu door de Regeering, voor kennisgeving aangenomen en in de motie-Ketelaar, tot vermindering van 't traktement van den gouverneur-generaal van Oost Indië tot f 100.000, verworpen met 40 tegen 21 stemmen. Instituut van R. K. Blinden Wij ontvingen het twaalfde jaarverslag van het instituut of gesticht voor R. K. blinden te Grave. Hieraan is het volgende ontleend. Met dankbaarheid wordt gewezen op de giften door mildadige gevers geschonken en de hulp van eerwaarde heeren pastoors, die de in richting zeer genegen zijn. Een groot verlies heeft het instituut geleden door het afsterven van den weleerw. heer A. A. Beyer, in leven rector der eerw. zusters en secretaris-penningmeester der commissie voor het gesticht. In hein is heengegaan de man, die tot aan zijn dood toe de kracht is geweest, die alles bezielde. Hel aantal correspondenten bedroeg, zoo meldt het verslag, over de 400. In 1886 werden verpleegd een dertig jongens en een 13tal meisjes, thans is dit aantal geklommen tot 68 jongens en 31 meisjes. Dr. Schiicpmaii. Het bericht, dat de vorige week in de pers circuleerde, als zou dr. Schaepman door on gesteldheid verhinderd zijn, de parlementaire werkzaamheden bij te wonen, kunnen wij als geheel uit de lucht gegrepen tegenspreken. Dr. Schaepman mag zich over een goede gezondheid verheugen. C. Ontwapeningsconferentie De ontwapeningsconterentie in Den Haag zal waarschijnlijk 7 8 weken duren, d. i. van het begin van Mei tot het laatst van Juni. Vermnedelijk zal den Russischen ver tegenwoordiger Von Staal het presidentschap worden vereerd. De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, De Beaufort zal waarschijnlijk tot eere-president worden be noemd. Tijdens de conferentie zullen te 's Gravenhage feesten worden georganiseerd. Als vertegenwoordigers der mogendheden ter conferentie worden genoemd Frankrijk b3ron De Courcelles; Italië: markies Visconti- Venosia Rusland: baron Von Staal: Spanje.- graaf Rascon en Zwitserland Lachenal. Voor Belgie worden genoemdde oud-minister Beernaert, thaDS president der Kamer, ridder De Stuers en Le Jeune voor Duitschland Frhr. Von Bülow, staatssecretaris voor buiten landsche zaken. Het Dagblad verneemt dat Hare Ma jesteit de Koningin het paleis Huis ten Bosch ter beschikking heeft gesteld voor 't houden der vergadering van de vredesconferentie, welke den 18en Mei geopend wordt. Naar het Vad. mededeelt, zal de vredes conferentie in drie afdcelingeu worden ge splitst de eerste voor de ontwapeningsvraag en de quaestie der vermindering van de vredessterkte der legers de tweede voor de arbitrage-aangelegenheid; de derde voor alle andere vorrstellen. Elke afdceling zal zelfstandig optreden, met een eigen presidentiedere sectie brengt ook een rapport uit, dat aan de conferentie in pleno onderworpen wordt om over de con- clusiën te beslissen. De leden der conferentie worden bij loting over de drie sectiën verdeeld. Bij verschil van meening of staking van stemmen zullen de voorzitters der drie sectiën als arbitrale commissie beslissen. Leerplicht. De maatregelen tot verzekering dat de leer plicht tot zijn recht zal komen, zijn in het gewijzigd ontwerp, in hoofdtrekken, geregeld als volgt Burg. en Weth, maken vóór 15 Januari een lijst op van de kinderen die in den loop van het jaar 7 tot 13 jaar zullen worden, met aanteekening van de bijkomenden cn weg- gaanden. Afschrift wordt gezonden aan den arr. schoolopziener. De schoolhoofden zenden jaarlijks een naamlijst der op 15 Januari schoolgaande kinderen aan den schoolopzie ner. Deze maakt uit. die lijsten op, welke kinderen niet op een school zijn ingeschreven en maant den aansprakelijken persoon schrif telijk aan. Wordt hieraan binnen 14 dagen niet voldaan, dan geeft hij kennis aan de schoolcommissie of aan B. en W., die binnen 8 dagen dien persoon schriftelijk oproepen en tegen voortduring der overtreding waar schuwen (bij wegblijven schriftelijk.) Is dan na 14 dagen het kind nog niet op school, dan bericht, de schoolopziener den overtreder dal het kind ambtelijk is ingeschreven, en bij nietnakoming vervolging door den straf rechter zal volgen. Wat het ongeregeld schoolbezoek betreft, bepaalt het ontwerp dat de schoolopziener, zoodra binnen 6 maauden herhaling van ongeoorloofd schoolverzuim plaats heeft ge had, daarvan aan de schoolcommissie of B. en W. kennis geeft. Deze handeleD dan als boven is omschreven, en wordt de over treding binnen 6 maanden na de waarschu wing herhaald, dan vermaant de schoolopzie ner den overtreder nogmaals met aanzegging dat, bij verdere overtreding binnen 6 maauden procesverbaal zal worden opgemaakt. Ge schiedt dat, dan zendt hij het verbaal aan den ambtenaar van het openbaar ministerie. Als een kind, dat als boven ambtshalve is ingeschreven, binnen 6 maanden de school ongeoorloofd verzuimt, dan wordt aanstonds zonder verdere waarschuwingen het proces verbaal aan het openbaar ministerie gezonden. Het gemeentebestuur kan afzonderlijke commissies, ook voor gedeelten van gemeenten met de vermelde taak belasten.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2