BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Amerika. Reclame. BINNENLAND. Uithoofde van den a. s. Zaterdag invallenden feestdag, zal het volgend nummer Vrijdagavond verschijnen. Advertentiën voor dat nummer worden ingewacht tot 's middags 12 uur. Séoat, plus digne ni plus expert que lui Ik geloof de opdracht, welke mijn collega's mij hebbeu verleend, het best te vervullen door u te verzoeken, mijnheer de president mij verlof te geven om de kenschetsing welke ik heb aangehaald, te mogen onder schrijven". De president antwoordde o.a. «Mijn voor ganger heeft zich ten taak gesteld, Frankrijk te doen liefhebben en eerbiedigen; zijn waar digheid en welwillendheid hebben daartoe medegeholpen en zijn dood zelfs heeft, naar het schijnt, het werk van zijn gansche leven voltooid, daar de huldebetooningen der gan sche wereld aan zijn nagedachtenis den vorm hebben aangenomen ran een roerende deel name in de smart van zijn land. Onder den diepen indruk van de bewijzen van sympathie, welke Frankrijk van zooveel souvereinen en hoofden van staat heeft ontvangen, is het mij gemakkelijk te antwoorden op de ge voelens, waarvan u mij op dezen dag een nieuwe verzekering hebt gegeven. In het verleden vereend geweest in gemeenschappe lijke droefenissen zouden wij dat dan ook niet kunnen zijn in het volgend jaar; vol hoop en vol vertrouwen in het collectieve werk, dat zal getuigen van den vooruitgang van industrie, wetenschap en kunst Reeds nu beijveren de natiën zich, om te antwoorden op de roepstem van Frankrijk. Het zal mijn land een eer zijn om dezen vredelievenden en welverdienden wedstrijd te hebben uitgelokt." Volgens een bericht van de Times uit Peking heeft de Engelsche gezant bij het tsoeng li-jameD de aanvraag van Belgie om de concessie te Haukou gesteund, wat het tsoeng-li-jamen hoogelijk verbaasde en de Engelschen onredelijk en onbegrijpelijk voor komt, omdat Engeland de Belgisch-Chineesche Loe han-spoorwegoverecnkomst had bestreden eu aan China schadevergoeding had gevraagd voor de woordbreuk, waaraan het zich door de teekening van de overeenkomst had schuldig gemaakt. De Chineesche regeering wil aan de Belgische spoorwegbeambten landerijen afstaan, maar weigert den afstand van de gevraagde oeverlanden. Volgens een bericht uit Tokio aan hetzelfde blad blijken de Japanners verdeeld te wezen over het beleid dat Japan jegens China moet volgen. Sommige, waaronder de voornaamste bladen, staan een krachtig beleid in China voor, ter verkrijging van een marine-depot in Fo-kien; andere, waaronder de voornaamste staatslieden, zijn voor zachtheid jegens Cnina, ten einde China's vertrouwen te winnen en zijn vooruitgang te bevorderen. De Daily Mail meldt, dat de Deensche regeering stappen doetom in China een geschikte haven voor de zich steeds uitbrei dende Deeusche handelsvloot te verkrijgen. De overheden oefenen scherpe contróle uit in de Carlistisch gezinde streken. Officieel wordt het bestaan van een republikeinsch complot te Ecija bevestigd .- de gendarmerie is aldaar versterkt. De regeering schijnt bij haar vooi nemen te blijven, om geen invloed uit te oefenen op de verkiezingen voor de Cortes. Generaal Rios seint uit Manilla, dat de positie der Spanjaarden aidaar zoo hachelijk is geworden, dat allen naar Spanje wenschen terug te keeren. De Amerikanen maken hun een langer verblijf onmogelijk. De prins van Wales is te Villefranche bij het uitstappen uit zijn rijtuig uitgegleden en gevallen. Men vreest, dat het eene been ge kneusd zal zijn, evenals na zijn val in den laatsten zomer. In een patrcnenbergplaats in een ka zerne te Marseille is Zaterdag een geringe hoeveelheid kruit ontplofteen soldaat werd ernstig, twee werden licht gewond. Het dak van de bergplaats werd afgerukt en 20 meter weggeslingerd. In een atelier van de pyrotechnische school te Bourges zijn Zaterdagmorgen zes bommen ontploft, tengevolge waarvan 2 werk lieden gedood, 4 ernstig en 2 licht gekwetst werden. Evenals bij de ramp te Toulon en de ontploffing te Marseille denkt men ook hier aan een anarchistischen aanslag. De onder verdenking van spionnage te Nancy gearresteerde luitenant op non-activi teit Boisson is in geheime zitting door de rechtbank te Parijs veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, 1000 francs boete en 10 jaar verbod van verblijf in Frankrijk en verlies der burgerschapsrechten. Het Duitsc'ne leger zal, volgens de nu door den Rijksdag aangenomen wet, op het einde van 1902 bestaan uit 625 bataljons infanterie, 482 escadrons kavallerie, 574 batterijen veld- 38 bataljons vestingartillerie, 26 batailjons pioniers, 11 batailjons „Verkehrs-» troepen en 28 batailjons trein. BERLIJN, 20 Maart. Bij de inlijving van Prins Waldemar bij de marine, zei de Keizer dat het een voorrecht was van de prinsen uit het Huis Hohenzollern, van hun tiende jaar af te leeren, de kracht van den arbeid in dienst des vaderlands te stellen. Hij sprak den wensch uit, dat de marine in den jon gen prins een flinken officier mocht zien opgroeien. Moge hij zich door zijn kracht tot handelen, door zijn lust en door zijn gevoelens voor het vaderland evenzeer onderscheiden als zijn vader. De toestand van den Paus wordt steeds beter, reeds worden verschillende audiënties door hem verleend. Het gerucht gaat opnieuw, dat keizer Franz Joseph, na afloop van den rouwtijd over kei zerin Elisabeth, in het huwelijk zal treden met prinses Isabella, zuster van den hertog van Orleans en van de koningin van Portugal. Keizer Franz zal dan 69 jaar, de prinses 21 jaar oud zijn. Een telegram uit Havana meldt dat daar Zaterdagnacht een ernstige botsing heeft plaats gehad tusschen het volk en de politie, welke laatste, sedert zij dc betoogingen tegen Gomez had willen onderdrukken, voortdurend door het volk beleedigd was. Er werden re volverschoten gewisseld, en 30 of 50 menschen zijn gekwetst, een officier van politie levens gevaarlijk, terwijl, naar men zegt, twee burgers gedood zijn. De Amerikaansche soldaten moesten de politie helpen. Velen zijn in hechtenis genomen. Zondagavond is er op nieuw gevochten, toen werden twee agenten gedood. Volgens berichten uit Manila is Agui- naldo vaster dan ooit besloten, den vrijheids oorlog v^ort te zetten. Hij onderdrukt alle tegenovergestelde uitingen onder de Filipinos; zoo heeft hij onlangs generaal Lagarda te Malolos laten onthoofden omdat deze had beweerd dat voortzetting van den strijd nutteloos was. Verschrikkelijke brand te New—York. In ons vorig nummer meldden wij reeds, dat Vrijdagmiddag een hevige brand het Wind sor-hotel te New-Yoik geheel in de asch heeft gelegd. Windsor-hotel is een van de meest bekende New-Yorksche hotels. Het werd in 1871 gebouwd en meet 200 voet langs de 5de Avenue bij 160 voet diepte. Het front was acht verdiepingen hoog bij 50 voet lengte en' werd geflankeerd door twee vleugels van 75 voet elk, die zeven verdiepingen hadden. Het ge bouw bevatte 600 kamers, waarvan bij het uitbreken van den brand zeer vele gevuld waren met kijkers naar de St. Patrick-processie. De kamers waren gebouwd om een reusachtige centrale hal, van waaruit aan weerszijden breede trappen naar boven leidden. De hal en de trappen werkten als een hardtrekkende schoorsteen waaruit te verklaren is dat weinige oogenblikken na het uitbreken van den biand het geheele reuzengebouw in lichtelaaie stond. De meeste logeergasten bevonden zich, op het oogenblik, dat de brand uitbrak, aan de vensters, om naar de processie te zien, die juist de 5e Aveuue langs trok. Plotseling zag men een gordijn op de tweede verdieping vlam vatten. Nog geen vijf minuten later zag men buiten uit alle vensters der tweede ver dieping een dichten rook komen. In het hotel ontstond een geweldige paniek; alle kijkers renden naar de naastbijzijnde trap, die de massa niet kon verzwelgen en velen werden door den zwaren rook die reeds de hal en de trappen vulde, naar de kamers terugge dreven. De laatsten zagen nog juist ae vlam men langs de trappen omhoogschietën tot de bovenste verdieping. Alle kamers waren voorzien van reddings- touwen, maar vele vrouwen, die gebruik er van wilden maken konden zich niet houden en stortten neer. Anderen, die volkomen alle zelfbeheersching hadden verloren, sprongen uit de ramen, zelfs van de hoogste verdiepingen en vielen te pletter. Met meèr kracht be deelden lieten zich langs de gordijnen af. Het was een aanblik, orn de bezinning er bij re verliezen. De brandweer was zeer spoedig gewaar schuwd, maar kon het tooneel van de ramp moeilijk bereiken, doordat de processie eerst en later de lange reeksen gewonden, die werden weggedragen, den weg versperden. De mannen verlieten de wagens en liepen met ladders naar den brand, om bij de redding te helpen. Aan hun moed en doodsverachting is het te danken, dat nog zeer velen eeu wissen dood ontkwamen. Een der brandweerlieden redde zeven vrouwen langs zijn brandladder. Spoedig begon de voorgevel te wankelen. Men zag den val aankomen en trachtte luide te waarschuwen, maar reeds stortte de steen massa in de 5e Avenue ineen en verpletterde eenige der redders met de geredden, die zij nog in veiligheid hoopten te brengen. Een oogenblik later stortten ook de achtermuur en een der zijmuren in van het reusachtige gebouw was nog slechts een braudende en rookende puinhoop over, die. wie weet hoeveel lijken bedekte. In veertig minuten was het eersfe bedrijf van het drama afgespeeld. Des kundigen verklaarden, dat zij een zoogroote verwoesting in zulk een korten tijd nog nooit hebben bijgewoond. Verscheidene roerende tooneelen speelden zich tijdens de ramp aftreffende daden van moed en zelfopoffering van de zijde der brand weerlieden zijn te melden. In het hotel bevonden zich acht personen die tengevolge van min of meer ernstige on gesteldheid, het bed moesten houden. Zeven hunner zijn in den rook gestikt. Zeven jonge dames namen op 't oogenblik, dat de ramp begon, een bad in het hotelzij wilden vluchten, in enkele kleedingstukken gehuld, sommige geheel ongekleed, maar slechts twee harer werden gered. Onder de wonderdadig geredden bevinden zich mevrouw Joseph Howard, de echtgenoote van een bekenden journalist en haar dienstbode een negerin. Zij bewoonden een vertrek op de vierde verdieping. De vlammen omringden haar reeds van alle zijden, toen twee brand weerlieden langs de kozijnen kruipende met gevaar van eigen leven de beide vrouwen aan een zekeren dood ontrukten onder hel geest driftig gejuich der menigte, onder welke velen van ontroering weenden. Vrouwen, kiuderen, dienstboden en bejaarde mannen, sprongen, toen de uitweg door de gangen tengevolge van den rook onmogelijk bleek, van bijua alle verdiepingen op de straat. Daar werden zij opgenomen door helpende handen en in naburige huizen gedragen, waar hun hulp werd verleend. Een persoon, die uit een venster sprong, kwam terecht op het hoofd van een politieagentbeiden bleven op de plaats dood. Het huis van miss Helen Gould, de dochter van den bekenden milli- onpair, dat vlak tegenover het Windsorhotel slaa:, werd gastvrij opengesteld voor de gewonden en geleek spoedig een hospitaal. Miss Gould zelf gaf het voorbeeld in het helpen der gewonden. Plotseling vatte ook haar huis vlam, maar men slaagde er bijna onmiddellijk in het vuur te dooven. Eerst Zaterdagmorgen te 7 uur was men der brand geheel meester. Toen de brand uitbrak, werd op de tweede verdieping van het hotel een dansles gegeven aan een aantal kinderen van rijke New Yor kers. Nauwelijks werd alarm gemaakt, of de dansleeraressen lieten de kinderen een rij fornieeren en zoo marcheerden zij achter elkaar, zonder dat ook maar de geringste paniek het gelid verbrak, naar buiten. Geen enkel dezer kinderen werd gedeerd. Het juiste aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. De laatste berichten spreken van twintig lijken die gevonden zouden zijn en meer dan vijftig gewonden, terwijl nog 57 menschen, meest allen vreemdelingen, worden vermist, die naar alle waarschijnlijkheid onder het puin begraven liggen. De broeder van president Mc Kinley, de heer Abner. Mc. Kinley, diens vrouw en dochter, die eerst onder de vermisten waren opgegeven, zijn te recht zij haddeu een kwartiertje vóór het uitbreken van den brand het hotel verlaten. De materieele schade is nog niet te over zien, maar wordt op vier millioen dollars geschat. Het hotel was verzekerd. Van vele dames, die in het hotel verbleven, zijn de diamanten verbrand van sommigen bedraagt de waarde der verbrande kostbaar heden 15.000, 9000 en 200.000 dollars. //Men zie onder de advertentiën //De Grands Magasins duPrintemps van Parijs." WAALWIJK, 22 Maart 1899. Rijksnormaallessen. Bij het Zaterdag gehouden toelatingsexamen voor de rijksnormaallessen alhier slaagden 8 van de 9 candidaten voor de le klasse. Eene candidaat voor de 4e klasse werd toegelaten. Van de 12 candidaten voor de voorbereidende klasse moesten 2 afgewezen worden. Licdertafel „Oefening en Vermaak." Als koor naar keuze, te zingeD op den nationalen wedstrijd voor Mannenzang te Nijmegen, heeft de liedertafel gekozen „In Leed" van R. Hol, door den componist eertijds aan „Oefening en Vermaak" opge dragen. Moge de vereeniging met het schoone, doch veeleischende nommer goed succes hebben. Vredesbeweging. Onder de verschijnselendie het einde onzer eeuw kenmerken, is zeker eeu der meest zorgwekkende de voortdurende op drijving van de oorlogstoerustingen door de groote mogendheden, waarin ook de kleinere staten worden medegesleept. Loodzwaar drukt de toestand van „gewa- penden vrede" op de volken. Altijd meer millioenen worden van de belastingschuldigen gevorderd, altijd meer manschappen worden onttrokken aan productieven arbeid, om de weerkracht der natiën te verhoogen. Onrust barend in de hoogste mate is de toekomst voor de algemeene welvaart en voor de be langen der beschaving. Het besef van dit ernstige gevaar leidde den machtigen heerscher over het Russische keizerrijk tot het besluit om de regeeringen uit te noodigen tot gemeenschappelijk overleg omtrent eene beperking van de oorlogslasten. 's Gravenhage werd gekozen als de plaats waar het vredescongres zal bijeenkomen en h»*t eerste jaar der regeering ran onze geliefde koningin zal in de geschiedeuis geteekend zijn door deze grootsche poging in het ware belang der volken. Allerwege maakt men zich op om moreelen steun te bieden aan de regeeringen, die hare medewerking verleenen tot dit edele doel. Nederland zal allerminst willen achterblijveu om luide te getuigen van zijne ingenomen heid met dit stievcn. Hiertoe vormden zich in de provinciale hoofdsteden en vele andere gemeenten comi- té's, die zich tot taak stellen handteekeningeu te verzamelen om adhesie te betuigen aan het optreden van den czaar. Het initiatief ging uit van den Vrouwenbond ter interna tionale ontwapening. Er zal verschil bestaan in de mate van verwachting, die men heeft van de uitkomsten van het Vredes-congres verschil in op vatting omtrent het rechtstreeks practisch nut der vredes-manifestatie maar allen zullen het eens zijn dat het streven toejuiching verdient en bereid gevonden worden dit streven zedelijk te steunen. Het comité te 's Hertogenbosch is als volgt samengesteld Mevrouw Van der Does de YVillebois B >sch van Drakestein, eere presidente; Mevr. Van Lanschot-Fuchs, presideute; Dames-leden Mevr. De la Court baronesse Béthune, Mevr. Snoek-Van Citters; Mevr. Van Zinnicq Bergman-Verheijen; Jkvr. E. van der Does de Willebois, se- cretaiesse. Heeren- leden: Jhr. Jos. De la Courtlid van de ged. staten van Noordbrabant; Jhr. Van der Does de YVillebois, burge meester van 's Hertogenbosch; H. J. Hartogensis, lid van de firma Gebrs. Hartogensis; Mgr. A. Van de Laar, vicaris-generaal van het bisdom, deken van 's Hertogenbosch; Mr. F. A. J Van Lanschot, oud-raadsheer in het gerechtshof; D. G. M. Roldanus, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente; Jhr. M. A. Suoeck, kamerheer i. b. d. van H. M. de koningin; Mr. E. van Zinnicq Bergman, lid van de le kamer der staten-generaal. Met het verzamelen van handleekeningen op de adressen van adhesie zullen zich per soonlijk belasten de dames Jkvr. M. De la Court. Jkvr. E. Van der Does de YVillebois. Jkvr. P. Van der Does de Willebois. N. Kolfschoten. C. Kolfschoten. M. Rouppe van der Voort. Jkvr. C. Van Rijckevorsel. Jkvr. C. Van Styrum. Deze week zal met het verzamelen van handteekeningeu begonnen worden. Tevens zullen lijsten ter onderteekening in de socië teiten worden nedergelegd. Algemeene me dewerking zij onze stadgenooten hartelijk aaubevolen Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde onder dagrekening van Maan dag De troepen van Van Heutz bereikten Tam- seh. Panglima Polim vluchtte naar Geumpang. De pretendent-sultan is in de wouden. Van Heutsz vervolgt hem. Een later telegram van dien correspondent te Batavia luidt Van Heutsz vertrekt naar Samalanga. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van Maandag gedag- teekende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned. Indië De beide respectievelijk van Segli en Selimoen uitgerukte colonnes bereikten den 14en dezer Tamseh. Vijand ontruimde zijne stellingen in deü nacht van den I3en, zonder verdediging. In verschillende richtiugeu wordt gepatrouilleerd. Gezondheidstoestand goed. De Indische correspondent van het Han delsblad seinde Maandag De cavalerie is den negentiende 's middags teruggekomen. De vijand verliet in den nacht vau den dertiende eene sterke stelling bij Beniet. Beide colonnes bereikten zonder eenig verlies Tamseh. Polim vluchtte naar Geum pang de pretendent is in de bosschen gevloden. Het Hdbl. ontving een nader bericht uit Indie, dat de pretendent-sultan bereid is zich over te geven. Uit de Residentie. Aan de jongste Haagsche kroniek der »N. Gron. Cour.» ontleenen wij het volgende De maatregelen, door de Regeering voor de ontvangst der conferentie te nemen, zullen ook pas definitief worden vastgesteld wanneer uit de opgaven der verschillende mogendheden zal blijken, hoe groot het aantal gedelegeerden zijn zal. Aanvankelijk was stellig het plan dat de receptie zou geschieden in de Trèves- zaal en dat de sectien, (waarin het congres, naar het voorstel van Rusland zelf bij de voorloopige onderhandelingen aangeboden, zal wordeu verdeeld) in de afdeelingszalen van

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2