Nummer 25. Zondag 26 Maart 1899. i weede Blad. OP REIS. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. MENGELWERK. WAALWIJK, 24 Maart 1899. Raadsvergadering A. s. Maandag 27 dezer des voormiddags ten 10l/g uur, openbare vergadeiing van den raad der gemeente Waalwijk, te behandeling der volgende onderwerpen 1. Ingekoipen stukken. 2. Verbpuwing der openbare school. 3. Reclames 'hoofdelijke» omslag. Onderwijs In Ijet jaar 1899 zullen in het arrondissement Waalwijk .vergaderingen van onderwijzers ge houden woiden op Dingdag £5 April,-Dinsdag 25 Juli en Dinsdag 10 .October, des 's morgens 10 uur op de zaal van „Musis Sacrum" te Waalwijk. De volgende onderwerpen zullen behandeld worden 1. Iets uit de letterkunde der laatste 20 jaren, in te leiden door den heer van Oudenhoven. 2. Schoolartsen, in te leiden door den heer van der Horst. 3. De voorstellen Kollewijn c,s. tot vereen voudiging der spelling, in te leiden door den heer Kapetein. 4. Het doel en de werking van het N. O. G., in te leiden door den heer Ebels. 5. Het stelonderwijs, in te leiden door den heer van der Heijden. 6. De concentratie der leervakken als peda gogisch beginsel, in te leiden door den heer Pulles. Naar wij met genoegen vernemen zijn de Heeren Spijkerman, Treffers en van Oudenhoven, onderwijzers aan de Rijksnor maallessen alhier benoemd tot deskundigen bij de voorjaarsexamens voor onderwijzers in Noord Brabant. Droevig ongeluk. Dezer dagen had alhier een droevig onge luk plaats. Het driejarig zoontje van den ti nmerman V. stationsstraat alhier, had he: ongeluk het elastieken tuitje van eene zuig-' flesch in te slikken. De in aller jl ontboden geneesheer, die spoedig ter plaatse verscheen kon het arme kind niet meer redden, het was reeds gestikt. Hedenmorgen werd de kleine ter aarde besteld. Maatschappij van Weldadigheid te Fredcriksoord. Landgenooten Ruim tachtig jaren bestaat de Maatschappij van weldadigheid. In dat tijdvlak is zij voor tal van gezinnen een zegen geweest. Zij genoot daarbij den steun van vele belang stellenden in den lande, waaronder het Koninklijk huis steeds de eerste plaats innam. Thans komt zij een beroep doen op Uw aller steun, door eene collecte, die dezer dagen aan Uwe huizen zal gehouden worden. Het is bekend, dat de werkkring der Maatschappij vooral bestaal in het opnemen vau .verarmde gezinnen of personen, die zij in de gelegenheid stelt als arbeiders, en later dikwerf als vrijboeren, in eigen onderhoud te voorzien. Allen hebben tegen een matige vergoeding een huis met tuintje en de vrij boeren daarenboven 21/s hectaren grond in gebruik en ontvangen de noodige voorschotten voor hun bedrijf. De bevolking bestaat thans uit pl.m. 350 gezinnen met ruim 2000 zielen. Twee Hervorm.de en qéne Roomsche Kerk met pastorieën zijn in onderhoud bij de Maatschappij. De kinderen zijn verplicht het onderwijs in do scholen tot hun 14e jaar te volgen en bovendien het godsdienstonderwijs hunner gezindte bij te wonen. Bij het verlaten der school staal hun de gelegenheid open om zich voor verschillende betrekkingen te bekwamen voor de me-irjes o. a. in een viertal handwerkscholen en voor de jongens door de uitmuutende gelegenheid, die de Maatschappij van weldadigheid in hare fabrieken en werkplaatsen aanbiedt tot het aanleeieu van allerlei ambachten en in hare zes groote boerderijen tot het zich bekwamen in den landbouw. Aldus toegerust, verlaten ons jaarlijksch een zes.tigtal bestedelingen of kinderen van opgenomen gezinnen en hun latere loopbaan geeft in den regel aanleiding om met groote voldoening op de verkregen resultaten terug te zien Het is echter duidelijk, dat voor dit alles groote geldelijke off?rs vereischt worden. Zeker, de Maatsqhappij is in menig opzicht vooruitgegaan en zij, die Frederiksoord bezochten, zullen.een gunstigen indruk hebben medegenomen van den staat harer bezittingen, die eene oppervlakte van ruim 2000 hectaren beslaan, maar de behoefte aan bedrijfskapitaal neemt steeds toe, terwijl de inkomsten niet vermeerderen; ook het ledental, dal indertijd tot indertijd tot 23000 was gestegen, is thans tot beneden 70ü0 gedaald. Daarom is Uw steun onmisbaar, zal de Maatschappij hare taak kunnen blijven ver vullen. Wilt gij ons helpen Door eene bijdrage, boe klein ook, zult gij hebben medegewerkt om menig gezin, dat in de groote Maatschappij zou verloren gaan, van den ondergang te redden en de kinderen van dat gezin tot nijvere burgers dier Maat schappij, waarin zij straks terugkeeren, op te kweeken. Steunt ons dus naar Uw vermogen, om. onder Gods zegen, het zedelijk en stoffelijk welzijn van zoovele Uwer hulpbehoevende medeburgers te bevorderen. Commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid C. W. Graaf v. Limburg Stirum, Voorz. Mr. A. v. Naamen van Eemnes. Mr. W. J. v. Weideren Baron Rengers. Mr. W. H. De Beaufort. Mr. F. J. M. A. Reekers, Secretaris, Drama. Eene treurige geschiedenis is Dinsdag af gespeeld in het huisgezin van K., Uilenburg te 's Hertogenbosch. Sinds eenige dagen was aldaar thuis een broeder van den man, een jongmensch van 26 jaren, groentenverkooper, gedomicilieerd te Rotterdam. Gedurende de laatste dagen was zijn gedrag zoo wonderlijk, dat men moest veronderstellen, dat hij erg zenuwachtig was, waarvan de oorzaak werd gezocht in een afgesprongen huwelijk. Gedurende den geheelen dag Dinsdag had hij omgegaan en gespeeld met 't dochtertje van zijn broeder, oud 14 maanden, en maar steeds er over gezegd, dat het zoo'n lief en zoo'n knap kindje was, dat hij het geen kwaad zoude doen en zoo meer. Dinsdagavond echter, greep hij het kindje eensklaps aan, beet het in het gezichtje, nam het bij beide armen en ging zoo woest en wild er mede te werk, dat de armpjes werden ontwricht. Op het hulpgeroep der moeder, deze was alleen thuis, kwam een buurvrouw toeschieten, doch ook deze mocht hel niet gelukken den waanzinnige het kind te ontrukken. De woestaard wierp het kind op den grond en gaf het zulke geweldige trappen op het lichaampje, dat het zieltogend neerlag. Men was inmiddels de hulp der marechaussee gaan inroepen, die na veel moeite den onge lukkige meester werd en hem in bewaring bracht. Spoedige geneeskundige hulp, verleend door dr. Wolff, mocht voor de kleine marte lares niet meer baten, die weldra tengevolge der vreeselijke mishandeling overleed. Omtrent den geestestoestand van den man kan het volgende dienen Zoo moest men bv. dikwijls des nachts tot 4 uur met hem wandelen. Voor een paar dagen vervoegde hij zich op het bureau van politie, om daar zijn gewezen meisje te zoeken. Ook is hij al eenmaal van een hoogen muur achter den watertoren in het water gesprongen. Maandag heeft hij in 't gesticht van de Eerw. broeders op den Papenhulst, alwaar hij, omdat nog nie's van krankzinnig heid was bespeurd, ter verpleging was opge nomen,, de huisdeur met een bijl vernielden is direct toen op verzoek van den overste, door de gemeentepolitie uit het gesticht verwijderd. Naar aanleiding der geneeskundige ver klaring van dr. Wolff, die den man Woensdag in de marechausseekazerne heeft onderzocht, is op requisitoir van den officier van justitie, door de rechtbank, te 's Bosch bevolen, dat de ongelukkige nog Woensdag naar 't rijks— krankzinnigengesticht te Medemblik zou wor den overgebracht. Dat ,de moeder van de kleine radeloos is, behoeft nauwelijks gemeld. (Prov. Ct.) Atjeh. Naar aanleiding van het door het „Hbl.» ontvangen telegram volgens hetwelk de preten dent-sultan van Atjeh, zich wil overgeven, schrijft een officier, die langen tijd in Atjeh doorbracht en naar ,het Hbl. zegt van de verhoudingen daar wel op hoogte kan zijn, aan dit blad het volgende „Of de onderwerping thans werkelijk zal plaats hebben, zal weldra blijken. Verwonderen zou het niet. Reeds maanden geleden deed hij onze autoriteiten in Atjeh nu en dan polsen over de voorwaarden, welke voor zijne on derwerping zouden worden gesteld, maar men uam daarvao geen notitie, om hem niet in den waan te brengen dat hij eischen zoude kunnen stelien. Tijdens de Pedit-expeditie is ronduit aan Van Heutsz gevraagd wat hem de onderwerping van Toeankoe Daoed wel waard zou zijn het antwoord luidde ongeveer: „niets wij geven geen geld meer om onder werping van wien ook te verkrijgen, wij doen ook geen beloften, wij zijn degenen die eischen stellen. Wanneer de pretendent-sultan zich wil onderwerpen, laat hij dan komen en slechts ver,trouwen dat het Gouvernement grootmoedig zal zijn." Vergis ik mij niet, dan was de bedoeling van Van Heutsz dat de or.derwerping zóó zoude geschieden dat wij de bevoegdheid zouden behouden ;om, als zulks voort hei behoud van de rust noodig bleek, Toeankoe Daoed uit Atjeh te verwij deren maar het is sinds lang alleen diens vrees om verbannen te worden, die hem van onderwerping terughoudt. »Voor ten Sultan is thans natuurlijk in Atjeh geen plaats meer, maar het spreekt vanzelf dat de onderwerping voor ons waaide heeft om den naam en den titel. Verzet pleegt Toeankoe Daoed niet meer, macht heeft hij over niemand al wordt hij om zijn afkomst door de Atjehers gerespecteerd. Zijne onder werping zou dus slechts gewenscht zijn, om den daardoor veroorzaakten moreelen indruk, die zeker niet gering te schatten is." Drankmisbruik. In 1894 werd door de afd. Amsterdam var. ,de Ned. Ond. Propaganda-club voor drank bestrijding een onderzoek ingesteld naar de meening der Amst. kinderartsen over 't gebruik van sterken drank, wijn en bier (ook stout,) door kinderen, 't Resultaat hiervan was, dat de Amsterdamsche geneesheeren den alcohol als geneesmiddel nu eu dan wel eens ge bruikten, maar er zich beslist tegen verklaarden dal ouders op eigen gelegenheid, dus zonder medisch advies, alcohol aan hun kinderen gaven. Thans is door een paar Rotterdamsche idrankbestrijdersvereenigingen het oordeel ge vraagd der Rotterdamsche geneesheeren. Van ,34 hunner is antwoord ontvangen. Naar aanleiding daarvan is een rapport opgemaakt .in brochurevorm, te verkrijgen voor 5 ct. bij den Heer A. Don, Noordeinde, Rotterdam. Daaruit blijkt, dat het meerendeel der Rot terdamsche geueesheeren sterken drank, wijn en bier, als gèneesmiddel in heel eukele ziektegevallen noodig meent te hebben, een minderheid gebruikt als zoodanig echter nooit alcohol. Van wijn, bier of ccgnac als verster kingsmiddel voor kinderen, wil bijna niemand iets weten. Een heel enkele dokter schrijft het nog wel eens voor korten tijd voor, maar het gebruik als huismiddel, dus zonder dat de geneesheer het heeft voorgeschreven, kan in de oogen van geen der artsen genade vinden. Laten we hopen, dat dit onderzoek er toe moge bijdragen om de oogen van vele ouders te openen voor het schadelijke van 't gebruik van sterken drank, wijn en bier (dus ook stout) door hun kinderen. (Ingezonden.) Dussen, 23 Maart. Hedenmorgen ongeveer te 10 uur werden de twee prachtige beesten, waarvan een vongen keer door ons werd melding gemaakt, bij den heer H. de Vries, slachter alhier, afgeleverd. Nauwelijks waren zij gearriveerd of de photograaf, A. v. d. Pluym, Lz. alhier, was aanwezig om eene photografische opneming te doen. De twee kolossale beesten met de twee slachters in hun witten kiel en de twee eigenaars op den voorgrond en de nieuwsgierige menigte bont door elkaar rondom, zal eene niet onaardige groep vórmen. Herpt, 23 Maart. Door de sterke nacht vorsten der laatste dagen zijn alhier overal de abrikozen en perzikbo.omen, die op de meeste plaatsen reeds zoo prachtig stonden te bloeien, geheel afgevroren. Ook enkele soorten peeren, waarvan de knop reeds zoozeer gezwollen was dat ze weldra zouden bloeien, zijn geheel zwart geworden. Nieuwkuik, 22 Maart. Door de liedqrtafel „Oefening baarf Kunst" van Öuzenoort en Nieuwkuik is met algemeene stemmen besloten deel te nemen aan den zangwedstrijd die dezèn zomer te Nijmegen zal worden gehouden. WAALWIJK. Van 18—25 Maart. GEBORENJohannes Petrus z. van Gijsbertus Johannes v. d. Heijden en Adrian's Maria van Assen. Gozina Rebecca d. van Mat heus Kuijsten en Anr.igje Haringsma. Anna Catharina Maria Eliza d. van Mariien Huibrecht van Wijk en FranciscaJohanna Gerardina Vorstenbosch. Henrica Al- phonsa, d. van Johannis van Delft en Adri- ana van der Gouw. OVERLEDEN: Anna .Maria de Veth, weduwe van Nicolaas Cornelis van Delft oud 71 j. Andreas Cornelis Kroot oud 15 ra. Anto- netla Maria Hensen oud 4 ra. Theodu- rus Vivie oud 3 j. Joannes Jacobus Voets. echtgenoot van Johanna Kapiteiin, oud 70 j. J WAALWIJK, 24 Maart 1899. Beesten flinken aanvoer en handel vlug. Kalfbeesten golden 1' 100 f170. Dito vaarzen f 95 A f 155. Jonge varkens aangevoerd 95 stuks, ver kocht van f 4.25 a f 14.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1275 kg. van 10.97 f 1.07 per kg. Eieren 3 a 372 cent per stuk. DUSSEN. Boteraanvoer 171 kg. prijs van f0.98 1.12 Markt gezet op fl.06 per kg. Eieren 0.70 per 26 stuks. Je kunt, geloof ik, niet ernstig zijn, Jaap. Wat voor nut heeft het mij over te halen je vrouw te worden Luister, liefste Dori. Wanneer ik je man ben, beloof ik je altijd ernstig te zijn. Dori streek hem over de gebruinde hand en zag hem teeder aan. Dat weet ik, lieveling, maar 't is beter van nog niet. Jaap lachte, half teleurgesteld. Kapitein is lang geen kwaad baantje, zei hij, en ik heb nog al wat over kunnen leggen Dori lachte. Jaap overleggen Haar ver kwistende Jaap sparen! 't Was grappig. Jij overleggen och Jaap je spot weer. Haar stem klonk bijna teerder, hij was zoo'n goede jongen en ze moest hem teleurstellen. Ze zouden elkander voor een jaar vaarwel zeggen. Zwijgend zaten ze een tijd lang naast elkander en dachten aan den t ijd, die vóór hen lag Als Jaap weg was, zou Dori's leven doel loos, onvolmaakt zijn en toch had ze den moed niet nu reeds haar leven aan het zijne te verbinden. Het stoomschip „Taanton" had de haven verlaten en was reeds twaalf uren zee in toen men den kapitein kwam berichten, dat eén van de scheepslui ongesteld was ge worden. De kapitein, die in de meeste gevallen ook als docter fungeert, stapte de brug af om den patiënt te bezoeken, 't Was een jonge kerel van nauw twintig jaren die reeds twee reizen had meegemaakt. Zijn bleek gelaat klaarde op, toen Jaap zijn hoofd door de deur van de hut stak. Hij trachtte hem wat te bemoedigen en verklaarde met een wijs gezicht, dat het niets anders dan malaria'" was. U zijt heel vriendelijk, kapitein, zei de zieke, maar zie dat eens, dat beteekent iets anders dan malaria. Jaap beschouwde zijn patient opmerkzaam. Gerechtigheid, zei hij in zich zelf, gele koorts. En tot den patient Ik heb dat meer gezien bij malaria, maak je niet, ongerust. Ik kom meteen terug. Hij liet den hofmeester kpmen en beval hem ijs te brengen; deze ontstelde op het zien van den zieke, doch de kapitein wenkte hem niet te spreken en slechts zijn plicht te doen. .Terwijl hij zich voortspoedde naar zijn hut werd hij door een der stokers staande ge houden. Is het waar, is het waar, dat de gele koorts aan boord is, kapitein Zeg 't j mij terstond, ik kan nog niet sterven. Om Gqdswil spreek de waarheid. Ik heb vrouw en kinderen thuis.... Jaaps jongensachtig gezicht vertrok zen uw- achtig. Als de gele koorts aan boord was, zouden wij allen dezelfde kansen hebben. Ga j naar uw post, zei hij zoo kalm mogelijk. Toen hij na een kwartier bij den zieke I terugkwam, ontstelde hij hevig. Hij was I opgestaan en druk bezig zijn koffer te pakken. Verschrikt zag hij naar Jaap om. Ik maak alles gereed om over boord te gaan, zei hij moeielijkzijn gezwollen tong belette hem bijna het spreken.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5