Nummer 26. Donderdag 30 Maart 1899. 22e Jaari>aii2'. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, WBBSBLBtSe, ANTOON TIELEN, FEUILLETON. 1 T G E V E li Waalwijk. H H. Adverteerders "worden er op attent gemaaktwelk eene uitstekende gelegenheid tot ad ver te eren </De Echo van het Zuiden biedt, die a s. Zaterdag verschijnt. Wegens den feestdag van Paschen blijft dit nummer DRIE dagen in handen. Men gelieve de annoncen vroeg tijdig in te zenden. De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe ra Lanptraalsche Courant F>it- Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. A b o n n e m e n 13 p r ij s per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advehtentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaalsi* g opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steihkr, Hamborg. Reclames 15 cent per regel OPENBARE VERGADERING op Maandag 27 Maart 1899, 's voormiddags KP/o uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Vei bouwing der openbare school. 3. Reclames hoofdelijken omslag. Voorzitterde heer Burgemeester. Afwezig de heeren Mombers en Verbunt. De voorzitter opent de vergadering en de secretaris leest de notulen voor, welke na eene kleine opmerking door den heer van Schijndel, ongewijzigd worden vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken. De voorzitter„er is ingekomen een schrij ven van den heer Verbunt, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. Verder een request met begeleidend schrij ven van de tramwegmaatschappij Vicinaux Hollandais, om alsnog vergunning te verlee- nen voor een aanleg door de straat. Het Dag. Best. stelt voor dit request te stellen in handen van Burgemeester en Welhoudeis, en het ter visie te leggen voor de leden. Aangenomen. II. Verbouwing der openbare school. Voorzitter: »naar het besluit van den raad zijn gemaakt teekeningen voor boven- eu IV. 53 „Wees gezegend, mijn zoon." Hij begreep thans dat er hei een ot andei e geheim stak achter de weigering der Fransehe overheid en een inwendige slem fluisterde hem toe, dat zijn broeder, die brave Bernard, hem niet zoo ruw had kunnen terugstooien, zich zoo meedoogenloos zoo onverzoenlijk had kunnen toonen. Er kwam een begeerte in hem op, te onderzoeken of hij zich niet bedroog, ol de twee broeders Duhesme, beideu door dei.zelfden ramp getroffen, geen slachtoffers waren van een laaghartige intrige, die ten doel had hen van elkaar verwijderd te houden. Deze gedachte ontwikkelde zich langzaam in het brein van Robert en het gevolg er van was, dat hij zijn verblijf te Parijs nog eenige dagen ver lengde. Nog een aanleiding bad hij, om zijn vertrek uit te stellen: Robert verlangde zoo vurig Filip eens te zien. O 1 van verre slechts, zonder hem aar. te spreken, hem alleen te beschouwen zonder dat hij er op letie, om te weten hoe knap, fier, vroolijk en levenslustig hij was. Inderdaad, daarmee zou hij niemand benadeelen. Den volgenden morgen dwaalde hij rond in den omtrek van het ministerie van oorlog, hij had alles, wat juffrouw Dormelles hem verteld had goed outhouden en zonder veel moeite vond hij den toegang tot het technisch bureau, waar zijn zoon, kapitein Filip, werkte. Hij wist dal de officieren, die aan dezen dienst verbonden waren, binnenkwamen doodde deur op den boulevard Saiut-Germaii des morgens ten negen uur. Tegen dit uur slenterde Robert Duhesme lang zaam langs den boulevard, schijnbaar zeer verdiept in de lezing van de Tiiues, maar met zenuw- achtigen blik sloeg hij eiken officier gade, die hem voorbijliep. Eensklaps begon h'.j te beveu van hoofd tot voeten. benedenbouw, welke voor de leden ter visie hebben gelegen de volgende memorie van toelichtingis er tot verduidelijking bijgevoegd.» Deze memorie van toelichting wordt door den secretaris voorgelezen en bevat o. m. 't volgende Voor bovenbouw worden den raad aange boden 2 teekeningen, nl. de origineele en een vereenvoudigde. De raming van den gemeente architect van het origineele plan (bovenbouw) was met inbegrip der verwarmingstoestellen f 10387. Doordat B. en W. 5% winst en risico, wat hun te weinig voorkwam, in 15% ver anderd hadden, werd de raming f 11425. Bij het vereenvoudigde plan zou mea de versieringen aan trappen, de torentjes weg nemen, een minder soort steen gebruiken waardoor het gebouw zeer ontsierd, en toch de raming met slechts f 600 verminderd wordt. Voor benedenbouw waren 3 plannen, die alleen verschillen in 't geheel of gedeeltelijk verleggen en overkluizen van de Loint. Het schoolgebouw (beneden) was geraamd op f4969; en daar hier de verwarming in gewikkelder zou zijn, zouden de kosten hiervan zijn f2000, dus te samen f6969. De kosten van verlegging en overkluizing erbij gerekend, zouden de kosten, respectie velijk, naar de verschillende teekeningen zijn f7972--, f9350— en f9034—. B. en VV. merken verder op, dat bij boven bouw drie en beneden slechts twee vertrekken verkregen worden, zoodal bovenbouw naar evenredigheid minder kost. De bij te bouwen localen zijn voor bijzonder onderwijs bestemd; dus zou men bij de minste uitbreiding van uit gebreid of lager onderwijs bij benedenbouw geen locaal meer beschikbaar hebben, bij bovenbouw echter wel. Bij bovenbouw wordt ook de speelplaats niet kleiner gemaakt. Verder 2% van den aannemer, 25% van 't Riik, blijft voor bovenbouw f8341. Eenvoudigste benedenbouw blijft na aftrek van die precenten f5821. - i n i Voor hem uit liep een jonge kapitein der genie, eerst kortgeleden bevorderd, dat zag men aan den glans van zijn nieuwe strepen. Hij was vergezeld van een soldaat van hetzelfde wapen. Onder liet luopen gaf de officier aan dien soldaat eenige be velen en de ander antwoordde daarop: Jawel, kapitein, zeker, ge kunt op mij rekenen. Robert Duhesme versnelde zijn pas, haalde het tweetal in, liep het voorbij, wierp een blik op het gelaat van den jongen officier en toen hij diens blik ontmoet,ie, was het alsof alles hem toeriep: Dat is Filip Dormelles, dat is uw zoon. Ondanks den vrij kouden morgenwind parelde het zweet hem op het voorhoofd en met onvaste schreden liep hij een dertig passen voort zonder dat hij durltle omzien. Toen hij er eindelijk toe besloot een blik achter zich te werpen, trad de officier juist de deur van het ministerie binnen en de oppasser vervolgde zijn weg naar de brug de la Concorde. De ontroering van den ongelukkigen vader was nog op verre na niet bedaard, zijri borst zwoegde onstuimig, zijn hart bonsde en hij moest zwaar op zijn wandelstok leunen om niet neer te zinken. Mijn God, mompelde hij, wat is hij een knappe jongen, welk een edel en verstandig gelaat. Zijn oogen begonnen van vreugde te schitteren. Mijn zoon, toch is hij mijn zoon, sprak hij bijna overluid, al mag niemand dat ook weten. Hij richtte zich hoog eu met zekere fierheid op. In de verte zag hij nog den oppasser en onwil lekeurig begon hij dezen te volgen. Dat was trouwens niet moeielijk, want de soldaat was buitengewoon lang en stak wel een hoofd boven de voorbijgangers uit. Rustig, zonder veel haast te maken, wandelde de soldaat naar de avenue des Chumps Elysées en trad het hotel De Prabert binnen. Ik had mij niet vergist, mompelde Robert Duhesme, terwijl hij voorzichtigheidshalve opeen eerbiedigen afstand bleef. Hij was het dus wel geweest, en die soldaat, zijn oppasser, bracht de een of andere boodschap over aan zijn bruid Robert zette zich op een bank neer, en tuurde, in gepeins verdiept, naar de deur van het hotel. Hij bleef trouwens niet langer dan tien minuten daar zitten. De lange soldaat keerde terug; steedB met kalmen wandeltred keerde hij naar den boulevard Saint-Germaiu terug, liep het ministerie Verschil 2500 of f87.50 rente per jaar. B. en VV. stellen daarom voor als 't meest in 't belang van gemeente en onderwijs, een bovenbouw onder voorwaarde van herbeste ding voor. Wordt het voorstel van 't Dag. Best. aan genomen, dan komt een nader voorstel, of die verbouwing geschiedt volgens origineel of vereenvoudigd plan. Wordt het verworpen, en daarentegen benedenbouw aangenomen, dan zal een voor stel worden gedaan, welke van de 3 beneden- bouvven het Dag. Best. het beste voorkomt Voorzitter: »zooais de heeren gehoord hebben, zal de vereenvoudiging van boven bouw bestaan in het laten vervallen der torentjes, trappenhuisjes vereenvoudigen, in de zijgevels de versierde steenen weglaten, hardsteen en gekleurd glas laten vervallen etc. 30.000 mindere steenen gebruiken, en het zal dan in 't geheel slechts f600 minder kunnen kosten." De heer van Schijndel„dat minder soort steenen zijn die zeker, die uit de verbouwing der bótermijn uitgebroken moesten worden." De voorzitter »ja een minder soort.» D* heer Baijens „ik vind dat we in dit geval teer onvoorbereid zijn. Voor den Hei ligendag hebben we het convocatiebiljet pas gekregen, we hebben de stukken niet kunnen komen nazien en deze gewichtige zaak niet genoeg kunnen wikker. en wegen. Ik zou de behandeling willen uitstellen dan konden we de stukken eens goed inzien eu ook de plaats eens gaan bekijken." De heer van Schijndel: „ik blijf den heer Baijens voor een groot deel bij ik heb wel hooren zeggen dat de stukken ter visie lagen, maar wist het toch niet. Van morgen wilde ik gaan, maar heb toen gehoord dat er 2 ljden van den raad naar toe waren. 't Is voor Waalwijk een kolossaal werk, en bij de vorige verbouwing was 't ook niet in orde, toen zijn er verkeerde steenen gebruikt, en daarom zou ik nu, daar ik er geen kennis van heb, als ik kwam kijken iemand mee- voorbij en trad een koffiehuis binnen. Robert Duhesme zag hem voor het venster ziften met een glas morgendrank voor zich en verdiept in de lezing van een courant. Hij trad eveneens het koffiehuis binnen, bestelde een kop chocolade en zette zich niet ver van den langen soldaat neder, waarop hij zijn Times uit zijn zak haalde en zich daarachter verborg. De lezer zal in dien langen soldaat wel terstond onzen goeden vriend Jules Léonidas Martineau herkend hebben, die tegelijk met zijn officier naar Parijs was overgeplaatst. Die verandering beviel Martineau wondergoed, het verschil tusschen de vroolijke wereldstad en de wel schoone, maar op den duur toch eentonige Alpen, was dan ook al te groot. Papa Martineau liet het Jules Léonidas nooit aan geld ontbreken, hij had zelfs de maandelijkse he toelage verhoogd, want zijn zoon had hem in een langen brief duidelijk uitgelegd, dat wat veel was te Grenoble, zeer weinig was te Parijs. Jules Léonidas had zich nu een pak burgerkleeren laten maken, naar de laatste mode en daarmee ging hij 's avonds uit. Zorg had hij niet, want hij meende het geluk var. zijn kapitein nu voor góed verzekerd en daarom genoot hij met volle teugen, van alles wat Parijs te genieten geeft. Hij had nu Ouk wel een paard te verzorgen, ver meerdering van zijn werkzaamheden maar zijn staldienst had hij overgedragen aan een dragonder van de militaire school, dien hij goed betaalde en di« zich beter van dat werk kweet, dan hij het had kunnen doen. Stipt op zijn plichten bleef Martineau niet langer dan een half uur in het koffiehuis; in dien tijd had hij zijn courant uitgelezen en zijn geest verzadigd aan politiek en kunstnieuws, vooral in het laatste stelde hij veel belang. Hij betaalde zijn vertering, verliet het koffiehuis en liep weer den kant van de brug de la Con corde op. Zoodra hij weg was, deed Robert Duhesme hetzelfde en volgde hem weder op korteu afstand. Steeds in denzelfden kalmen tred ging hij door het quartier Saint-Germain, langs de kerk Saint- Sulplice en sloeg daarop de rue Bonaparte in, waar hij het huis No. 70 binnentrad. Robert Duhesme bleef aan den overkant van de straat staan voor de uitstalkast van een boekver- kooper en keek verstrooid naar een collectie brengen, die er wel verstand van had." Voorzitter: Vrijdagmorgen zijn de convo- caliebiljetten geschreven en rondgebracht, dus er was Vrijdagmiddag, verder 2 dagen en vanmorgen tijd om te komen zien, en dan is de schoolquaestie reeds zoo lang aanhangig, dat de leden tijd genoeg gehad hebben om de plaats eens te gaan kijkeu." De heer Baijens „ik blijf bij 't geen ik gezegd heb Zaterdag was een in Waalwijk algemeen erkende christelijke feestdag, en op Zon- en Feestdagen kan men zich toch slecht met gemeentezaken bezig houden, en ik ge loof, dat alle leden op werkendag wel tijd hebben om even te komen kijkeu. Ik wil het in omvraag gebracht hebben." De heer van Schijndel„Viijdag was het bij mij veel te druk, toen had ik geen tijd, en ik wist niet dat het hier op Zondag open was." Voorzitter„er is tijd genoeg geweest, de Wet schrijft 't niet voor, en dan, 't hangt al zoo lang." De heer van Schijndel: „verschillende leden zijn er voor om uit te stellen, dat weet de voor zitter ook wel dat is geen bezwaar. De gemeeiPe-architect heeft zoo lang tijd gehad, laat de leden ook eens wat tijd nemen schande genoeg heeft hij den geheelen win tertijd genomen ware dit niet gebeurd, zoo zou 't f 1000 minder kosten." Daarna leest de secretaris art. 27 van 't reglement voor, omtrent het ter visie leggen van stukken, waarin gesproken wordt over origineele voorstellen en stukkeu, en hier was het, zooals de voorzitter opmerkte een gewij zigd voorstel." De heer Timmer nans Wz.„mag ik U, mijnheer de voorzitter in overweging geven, om verdere discussies te voorkomen, in om vraag te brengen, of de heeren direct tot behandeling wenschen over te gaan, of niet. Het voorstel van den heer Baijens, om de behandeling uit te stellen, wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Voor de heeren Baijens, Mulders, van Tilburg en v. Schijndel. folianten uit de vijftiende eeuw, wier perkamenten banden glinsterden in de Novemberzon. Een oogenblik later zag hij, aan een venster op de eerste verdieping, den langen soldaat in zijn overheradsmouwen, vol ijver bezig zich te kwijten van zijn plichten als oppasser. Daar woont hij dus voorloopig, totdat hij getrouwd zal zijn, mompelde Robert Duhesme. Nog slechts een paar dagen, en dan heeft hij het toppunt van zijn wenschen bereikt. Robert loosde een diepen zucht en ging heen. Toen hij op zijn kamer was teruggekeerd, wat had uitgerust en tot kalmte gekomen was, deed zijn geweten hem ernstige verwijten over zijn zwakheid en zijn onvoorzichtigheid. Deze mor genwandeling had hem een hemelsche vreugde verschaft, het menschelijk hart is begeerig naar geluk, ongetwijleld zou het hem aansporen om het opnieuw te zoeken, misschien berichten omtrent zijn zoon in te winnen, al verder en verder te gaan en zich al meer en meer aan gevaren bloot stellen. Zijn onvoorzichtige zelfzucht kon Filip Dormelles weliicht nog in ongelegenheid brengen en handelde hij niet oneerlijk, niet als ellendeling, na alles wat hij gezworen had? Neen, neen, hij moest hier een einde aan maken, hij moest al zijn moed verzamelen en vertrekken, vertrekken zoo spoedig mogelijk. Vertrekken Welnu ja, hij zou vertrekken. Het geluk dat hij gesmaakt had, hoe kortstondig het dan ook was geweest, had een weldadigen invloed op hem uitgeoefend, hij gevoelde zich nu sterk genoeg om de terugreis te aanvaarden en wat er dan verder zou gebeuren, daar bekommerde hij zich niet om. Hij zou vertrekken, slechts wilde hij nog eenmaal zijn zoon Filip wederzien om hem, zeer zacht, it: den grond van zijn hart, een laatst vaarwel toe te roepen. Maar hij wilde nog iets doen, voor zijn vertrek, hij wilde een onderhoud hebben met zijn broeder Bernard, wiens bleek gelaat er. weemoedige stem zulke zouderlingc vermoedens in hem hadden opgewekt. Dienzelfden avond zou hij trachten zijn broeder te spreken. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1