Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Zweden en Noorwegen. Zwitserland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Tegen de heerenTimmermans Bz., Tim mermans VVzGragtmans Van Dooren en Qüirijns." Voorzitter „burgemeester en Wethouders stellen dan voor bovenbouw, en dan later origineel of gewijzigd plan. Wordt bovenbouw verworpen, dan een voorstel omtrent benedenbouw. Dit voorstel (bovenbouw) wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Baijens, van Tilburg en van Schijndcl Voorzitter„dus bovenbouw is aangenomen. B. en W. stellen nu verder voor, aangezien het kleine verschil in kosten, en de veel grootere sierlijkheid, het origineele plan. Dit voorstel in omvraag gebracht, wordt aange nomen met 7 tegen 2 stemmen, die van de heeren Baijens en van Schijndel. De voorzitter We zullen nu zoo spoedig mogelijk publiceeren en eene herbesteding uitschrijven. VoorzitterHeeft een van de heeren nog iets te zeggen in 't belang der openbare vergadering.» De heer Mulders: „het gras in de Putsteeg en bij de gasfabriek, achter 't kerkhof wordt in Mei verpacht, dien datum zou ik wel gaarne wat vervroegd zien en dan voor 4 jaren verpachten." Voorzitter „ik zal er over spreken." De heer Mulders„de boomeu in de Stationstraat worden die nu gesnoeid en bijgeplant De voorzitter„we zitten vast met den snoeier, die is onder dienst, en nu kunnen we geen andere krijgen. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de openbare vergadering, ter behandeling der reclames hoofdelijken omslag in eene met gesloten deuren. De plannen van België met Hankou in China worden door Engeland zeer gesteund en daar over bestaat waarschijnlijk een overeenkomst tusschen Londen en Brussel. In ruil daarvoor zal de Kongo regeering Engelands plannen in Afrika en aan den Nijl steunen. De Belgen bezitten reeds de vergunning voor den 2()0(> kilometer langen spoorweg tusschen Peking en Hankou. Nu verlangen zij tot bescherming van die lijn den afstand van een stuk grond aaD de Jang-tse-Kiang dicht bij de stad Han - kou met het recht van militaire bezetting. Mettertijd hopen de Belgen de beneden Jang- tse-kiang lot aan de kust in hun macht te krijgen. Tevens wenschen zij vergunning voor een spoor tusschen Hankou en Kanton, zoo dat dan de groote spoorlijn tusschen Peking en Kanton in handen vau Belgen zou komen. Daar België geen marine heefi, zou hei niets hebben kunnen erlangen als het niet aan koning Leopold gelukt was om Lord Salisbury voor zijn plannen te winnen. België staat op het punt om een koloniale en maritieme mogendheid te worden, en de plannen zijn reeds in de tnaak om nationale stoomvaartlijnen tusschen Antwerpen en Oost- Azie te scheppen. De verbazende Belgische industrie is voortdurend op de zoek naar uieuwe maikten. Zij heeft die broodnoodig. Piecies zooals Duitschland. Om die reden werpen de Belgen zich met kracht op het reusachtige Russische rijk, en nu gaat hun nijverheid naar China. Her nog maar de kwestie van een paar jaren, en dan, hoopt koning Leopold, zal zijn wensch een oorlogs- en handelsvloot, verwezenlijkt zijn. En bij zoo veel voortvarendheid bij onze buren zijn er bij ons nog vele kamerleden die bezwaren maken om het Noordzeekanaal te verbeteren en aan Amsterdam, onze his torische handelsstad, een goeden waterweg naar zee te verschaffen De gevechten ten noorden van Manila die Zaterdagochtend vroeg begonnen zijn, en Zondag nog voortduurden, zijn de bloedigste welke nog door de Amerikanen en de Fili pinos geleverd zijn, na het uitbreken der ongeregeldheden op 5 Februari. Ambtelijk wordt het verlies aan de Amerikaansche zijde opgegeven als 1 officier en 25 man gesneu veld, 8 officieren en 142 man gewond daarbij ziin echter niet gerekend de doodelijke ge vallen van zonnesteek, die wel talrijk zullen zijn. Dat der Filipinos is 200 man. De Amerikanen schijnen met hun geheele beschikbare troepenmacht uitgerukt te zijn, onder bevel van generaal Mac Arthur, die noordoostwaarts en generaal Wheaton die noordwaarts langs het strand van de baai oprukte. Generaal Otis zelf bevond zich in de achterhoede. Zeer kort ra het oprukken werd het gevecht reeds hevig, de Filipinos trokken terug, maar langzaam. Nadat de Amerikanen een paar malen tot den bajonet- aanval overgegaan waren, vermeesterden zij, noordoostwaarts oprukkend, achtereenvolgens San Francisco del Monte, Balintasig, en No- valiches. Hier werd de tegenstand te sterk en Mc. Arthur's brigade wendde zich links, den oever van de Tuliaha langs. Intusschen was Wheaton largs de baai noord-noord-westwaarts opgerukt. Hij dreef den vijand onder een hevig vuur achtereen volgens uit drie rijen versterkingen, maar werd beschoten uit Malabon, dat vroeger in Ame rikaansche handen geweest was. Een poging om zich in verbinding te stellen met de bri gade van Mac Arthur, die oostwaarts in het vuur was, mislukte. Aan de uiterste linkerzijde schijnt hel ge vecht het moorddadigst geweest te zijn. Hier v-jrlieten de Filipinos hun verschansingen en stormden op den vijand aan wat zij zelden of nooit doen zoodat de vrijwilligers uit Oregon met moeite hun positie bewaarden en 31 dooden en gewonden kregen. Nadat I un versterking gezonden was, dreven zij de Fi lipinos in Malabon terug. De Monadr.ock en andere oorlogsschepen wierpen intusschen granaten in de stellingen der Filipinos langs de kust. Dien eersten dag kwamen de Amerikanen dus niet verder dan het riviertje Tuliaha. Volgens een nader Reuter-telegram is Zondag ook Malinta ingenomen, na een hevigen strijd waarin beiderzijds zware verliezen geleden werden. Malabon is in de asch gelegd door de opstandelingen. Om en bij Polo duurde bij de afzending van het telegram de strijd Dog voort. Opmerking verdient, dat de correspondent van de New York Herald, die bij Wheaton's brigade was, uitdrukkelijk zegt dat de Fili pinos niet op de doktoren en de ambulance schoten. Wat bij deze gevechten het meeste treffen moet, is het feit dat, wegens den verbitterden tegenstand van de Filipinos, de Amerikanen zoo langzaam vooruitrukken, ten kos:e van zware vei liezen De 'Tuliaha, hun eindpunt op Zaterdagavond, ligt niet meer dan 5 kilo meter van Manila, Polo ongeveer 8 KM. Voordat men Malolos, den zetel van het Fillippijnsche bewind, bereikt heeft, moeten dus nog 12 of 13 KM. afgelegd worden, en er is geen enkele reden waarom de Filipinos Malolos niet zouden ontruimen, al maar te rugtrekkend naur het noorden zij hebber, nog 400 kilometer ruimte vooidat de noord punt van Luzon bereikt is Generaal O'is heeft nog nader uit Manila geseind dat hij zijn noordwaar'sche beweging niet heelt kunnen voltooien. De brigade-Hale en de cavalerie, die een omtrekkende bewe ging moesien uitvoeren, werden daaiin door hevigen tegenstand op zeer moeiliik terrein verhinderd. Zij kampeerden Zaterdagnacht ten oosten van Polo. Zondag werd de vijand ten noorden van Polo teruggedreven, maar tusschen Caloocan en Malolos hebben de Fi lipinos overal zeer sterke stellingen ingenomen, waaraan zij sedert maanden gewerkt hebben. Zondag is kolonel Fgberg gesneuveld. Gene raal Wheaton werd opgehouden door een rivier, die men niet kon doorwaden, terwijl de eenige brug door de Filipinos vernield was. In een hinderlaag bij Balitanac kregen de Amerikanen 4 dooden en 17 gewonden. Ook leden de Amerikanen eenig verlies bij een aanval van de Filipinos op een hunner stellingen bij Pasig. Volgens een telegram uit Hongkong had Aguinaldo, door bemiddeling van generaal Rios, vóór het gevecht laten vragen of de Amerikanen eenig voorstel te doen hadden, maar O'is antwoordde alleen: „onvoorwaar delijke onderwerping." Een dépêche van generaal Otis meldt dat de gevechten den geheelen Maandag hebben voortgeduurd, met een verlies van omstreeks veertig man aan Amerikaanschen kantAgui naldo voerde zelf de Filipinos aan. Ondanks tegenspraak verzekert de corres pondent van de Daily Mail te Kopenhagen dat de Deensche regeering een krediet van honderdduizend kronen zal aanvragen om den kruiser Fyen uit te rusten voor een reis naar China. De correspondent denkt dat het Fol- keting dat krediet wel zal toestaan, aangezien de Deensch-Oostaziatische maatschappij vijf tigduizend kronen bijdraagt in de kosten, evenals de noordelijke telegraafmaatschappij. Prins Waldemar zou de expeditie, waartoe ook een door de Deensch-Oostaziatische maatschappij uit te rusten schip behoort, aan voeren. Op laatstgenoemd schip gaan prinses Waldemar en eenige bekende Deensche geld - mannen mee. Rusland, welks gezant Dene marken in Peking vertegenwoordigt, zal den eisch van Denemarken om een Chineesche haven ondersteunen. Daarom zullen de latere onderhandelingen te Petersburg gebeuren. Andersen, de directeur van de Deensch- Oostaziatische maatschappij, heeft met de Rnssische regeering een overeenkomst ge sloten voor het vervoer van spoorweg- en ooilogsbehoeften naar Oost-—Azië. Het rapport van de beide Nederlanders Conrad, oud—inspecteur van den waterstaat, en J. W. Welcker, hoofdingenieur, over de werken tot verbetering van de Schelde is ingediend. De heeren zijn het Zaterdag aan den burgemeester Jau van Rijswijck komen overhandigen. Het is een lijvig stuk waarvan de slotsom aldus luidt Het is geenszins zeker dat door den grooten doorsteek, zelfs als hij zonder gevaar kan geschieden (wat twijfelachtig is), de Schelde er beter op zou worden wat den handel en de scheepvaart betreft. De uitvoering van den grooten doorsteek zal gedurende zes maanden de scheepvaart belemmeren of zelfs beletten. Zondagavond tegen zeven uur is een stoom- sloeji, waarin zich een vijfial jongelieden be vonden, op de Garonne, in de nabijheid van Bordeaux door den hevigen stroom volgeloo pen. Eenigen tijd konden de opvarenden zich zwemmende boven water houden, doch toen er hulp kwam opdagen, waren zij allen in de diepte verdwenen. ALGIERS, 26 Maart. Bij twisten te Marab, op de Marokkaansche grens, hebben de s am- men van D/jedad en de Benimassen den stam der Mehaya den 22sten dezer aangevallen. Het aantal dooden aan beide kanten bedroeg 400. De verslagenen vluchtten naar Algerië maar werden teruggedreven. Kroonprins Gustaaf van Zweden beleeft tot dusverre weinig genoegen van zijn regentschap gedurende koning Öskar's afwezigheid en vooral in de siad Christiania, de hoofdplaats van Noorwegen, doet men al ziju best om den toekomstigen troonopvolger te grieven en hem aan het verstand te brengen dat hij waarschijnlijk nimmer koning van Noorwegen worden zal. De vorige week veroorloofden zich een bende studenten der universiteit de kwajongensstreek den kroonprins op de open bare straat uit te jouwen en hem in zijn lijtuig met sneeuwballen te werpen en nu hebben de radicalen ook een duit in het anti mo narchale zakje willen gooien, dcor den prins de invitatie kaarten terug te zenden welke hij hun had doen toekomen ter bijwoning van een souper in het koninklijk paleis. Niet minder dan 63 van de 79 leden dezer partij hebben zich laten vei leiden tot deze ploertige handelwijze die intusschen door hun eigeu geestverwanten veroordeeld wordt. Verdens Gang. het radicale nooische blad, zegt dat de buitenwereld wel een zonderlinge opvatting mort krijgen van de welvoegelijkheidsmanicren welke men er in uooische radicale kringen op na houdt. Volgens het in Januari ingestelde onder zoek kan Zwitserland in tijd van oorlog 14-8,435 man troepen op de been brengen. Hierbij komen nog 85 676 man van de landweer en 50.440 gewapende mannen van den landstorm. (225,156 man van den landstorm zijn onge- viapend ST. PETERSBURG, 27 Maart. Op bevel van den Keizer heeft Moerawjof den 23en dezer aan rle Russische vertegenwoordigers in het buitenland een circulaire gezonden, waarin hij hun opdnagt hartelijk dank te be tuigen aan allen die door brieven, telegrammen of anderszins den Keizer hun instemming met zijn vredesboodschap hebben betuigd. De Keizer ziet in de eensgezindheid van de ge voelens en de bereidwillige toestemming van de regeeringen om de conferentie in Den Haag bij te wonen een onderpand te meer voor het welslagen van de pogingen om in het bewustzijn van de volkeren vruchtbare vredesgedachten te laten opkiemen. In Arkansas zijn weer eens ongeregeldheden tusschen blanken en negers uitgebroken naar aanleiding van een lynchpartij. Te Little Rock werd Dinsdag een neger, die een rijken planter uit Litte River County vermoord had, door de blanke bevolking op gespoord en gelyncht. Ko.t daarop liep het gerucht van een samenzwering onder de negers, die een algemeenen aanval op de blanken zouden beramen, en toen werden rechts en links negers opgepakt en doodgeslagen of opgehangen. De negers vluchtten overal heen, maar zes werden er gedood. Ook in Yazoo County, in Mississippi, ziju blanken op negers aangevallen en hebben er drie vermoord, waarna ze de lijken in de Yazoo rivier geworpen hebben. Een telegram uit Pennsgrove, New Jersey te New-York ontvangen, meldt dat de bus kruitfabriek van Dupont aldaar Zondag in de lucht gesprongen is. Drie werklieden werden gedood en een honderdtal gewond, en over de honderd huizen werden geheel vernield. Verscheiden ontploffingen volgden vlak op elkaar, de schokken werden in een kring van tien mijlen duidelijk gevoeld, en het geluid was tot op den dubbelen afstand merkbaar. De omtrek van de kruitfabriek en de stad geven een ontzettend tooneel van verwoesting te aanschouwen, en op vele plaatsen is brand uitgebroken. De straten zijn bijna versperd door het puin, en bij de fabriek zijn groote gaten in den grond geslagen, tengevolge waar van het gevaarlijk is, de ruïne te naderen. Van de gekwetsten moeten er velen sterven. Voor de lichtgewonden en de dakloozen zijn barakken gebouwd, en de weinige huizen die ongedeerd zijn gebleven, zijn ingericht tot hospitalen en wijkplaatsen voor vrouwen en kinderen. WAALWIJK, 29 Maart 1899. Kiezerslijst 1899. De kiezerslijst van de gemeente Waalwijk 1899/1900 bevat 520 kiezers, tegen 559 in 1898/99. Een verschil alzoo van 39 kiezers. Adhacsie—betuiging. Ter secretarie alhier ligt reeds sinds ge- ruimen tijd een lijst ter teekening van ad- haesie-betuiging aan den Czaar van Rusland, om hem de ingenomenheid van de Neder— landsche natie te toonen met zijn vredes- manifest, en de tot standkoming der confe rentie in ons land. Deze lijsten worden overal met geestdrift geteekendin onze gemeente komen er nog slechts een 20tal handteekeningen op voor een klein woord van opwekking aan onze geraeentenaren, om ieder het zijne bij te dragen en hunne handteekeningen te gaan plaatsen, is dus niet geheel overbodig. De Tram. Men schrijft uit Besoyen dato 25 Maart aan de N. R. Ct Naar wij vernemen bestaat er gegrond vooruitzicht, dat de aansluiting van de stoom tram TilburgWaalwijk aan die van Waal wijkHeusden's-Hertogenbosch niet over den Winterdijk, zooals aanvankelijk het plan was, doch door de Groote Straat zal ge schieden. Door de betrokken maatschappij is bereids ter zake een adres aan den raad in gediend. Aangezien de aanleg door de straat verre te verkiezen is boven dien over den dijk, vooral in het belang der neringdoende ingezetenen, wordt 's raads beslissing met gespannen verwachting tegemoet gezien. Concert Liedertafel „Oefening en Verinaak". Bij gelegenheid van Paschen zal de Liedertafel haren honorairen leden een groote matinee musicale aanbieden. Onder meer zal worden uitgevoerd het Werkmanslied van C'oenen, groot koor met quartetten en accompagnement van piano. Geheimzinnige Zaak tc Baardwijk. Te Baardwijk woonde een oud paartje, eenigszins zonderlinge en gebrekkige luitjes, bij alle Baardwijkers goed bekend. Zondag 1.1. wekte het bij de buren be vreemding dat de woning van de oudjes zoo lang gesloten bleef. Men trachtte de deur te openen, maar tevergeefs; daarna klom men door het venster de woning binnen en het volgende treurige schouwspel bood zich hier aan De oude vrouw lag dood voor 't bed en na onderzoek werd bevonden dat zij op twee plaatsen ernstig gewond was, nl. aan den arm en aan het dij. Haar echtgenoot was Dergens te vinden, tot men eindelijk uit het bedstroo een arm te voorschiju zag komen en men den man meer dood dan levend (hij was bijna gestikt) van onder dat stroo, waar hij zich had ver borgen, uithaalde.het bed lag ook op de vloer; na bijgebracht te zijn ging hij als een razende te keer en de inmiddels ter plaatse aangekomen geneesheer achtte zijne opname in het Oude-Mannenhuis noodzakelijk, waar heen hij dan ook ter verpleging werd ge bracht. Wat de oorzaak van den dood der vrouw aangaat, hieromtrent verkeert men nog in het onzekere. De zonderlinge houding van den man heeft aanleiding gegeven tot kwade vermoedens, maar volgens geneeskundige verklaring kunnen de verwondingen even goed na den dood zijn toegebracht, alsdat zij er de oorzaak van waren. Wijl het er volstrekt niet zindelijk was, meent men ook dat de ratten, in grooten getale er aanwezig, de vrouw dusdanig zouden hebben kunnen verminken. Tot nog toe schijnt men het juiste in deze zaak niet te weten; de politie doet ijverig onderzoek en de dokter heeft nog geen verlof tot begraven gegeven, voor aleer van 't ge recht uit 's-Bosch eenige nader order is ont vangen. Het lijk is daarom in 't lijken huisje bijgezet. Toevallig mag het wel heeten, dat in die zelfde woning eenige jaren geleden eene vrouw dood te bed gevonden werd. Keuring van springstieren. Ged. Staten van Noordbrabant, gelet op de artt. 14 en 15 van het Prov. Regl. op het houden van spiingstieren en het toe kennen van bijdragen en premiën ter be vordering van de verbetering van 't rundvee in Noordbrabant, gehoord de Prov. Com missie, hebben besloten voor de toepassing: van het bovenaangehaalde reglement de pro vincie te verdeelen in 12 districten en be paald, dat in de verschillende districten en keuringsplaatsen de stieren moeten worden aangeboden, afkomstig uit de gemeenten onder elk der districten vermeld. District Waalwijk. Keuringsplaats Heus—

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2