Handelsberichten. den Bokhoven, Engelen, Drongelen c. a., Hedikhuizen c.a., Heesbeen c.a., Herpt c.a Heusden, Nieuwkuik c.a., Oud-Heusden c.a., Veen, Vlijmen en Wijk ca. 2o. Keuringsplaats Waalwijk Baardwijk, Besoijen, Capelle, Drunen, Sprang, Vrijhoe ven Cappel, Waalwijk en Waspik. 3o. Keuringsplaats Almkerk Almkerk c.a. Andel c.a., Dassen c a., Giessen, Meeuwen c.a., Rijswijk, de Werken c.a, Werkendam en Woudrichem. District Oosterhout. Keuringsplaats Oosterhout: Dongen, Geertruidenberg, 'sGra- venmoer, Made c aOosterhout, Raams- donk en Terheijden. De keuringscommissie bestaat uit de vol gende Heeren Jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, te Beek en Donk, Voorzitter P. A. Thijssen te Beers, Ondervoorzitter L. J. van Beek te Zevenbergen, L. H. Goo ien te Berghem, P. van Hoek, te 's Bosch, B7 van Meer te Hoeven, C. W. Oomen te Oosterhout, G. J. van Poppel te Gilze, D. Sneep te Ossendrecht, B Snoek te Almkerk, W. Verhoeven te Riethoven, P. Versant.voort te Stratum, leden L. G. P. Max te 's Bosch, Secretaris-Penningmeester. Noordbrabniitsche Maatschappij v. Landbouw. Op Dinsdag 11 April a.s. zal in eene der zalen van het Stationskoffiehuis te Ois- terwijk eene openbare vergadering worden gehouden van het hoofdbestuur der Noord- brabantsche Maatschappij van Landbouw. Tot de voornaamste onderwerpen die behan deld zullen worden behooren Voorloopig verslag van toestand en werk zaamheden der Maatschappij. Benoeming vau een lid. in het dagelijksch bestuur, wegens de periodieke aftreding van den heer Snoek, als lid van 't hoofdbestuur. Aanvrage tot het verleenen eener bijdrage aan het 51e Ned. Landhuishoudkundig Con gres dat dit jaar te Breda gehouden wordt. Brief van den Minister van Binnenland- sche Zaken, houdende uitnoodiging tot. wij ziging der instructie voor den zuiverconsu- lent. Brief van de afdeeling Rotterdam enz., van de Holl. Maatschappij van Landbouw, om ondersteuning van een door haar aan H.M. de Koningin gericht adres, strekkende, dat pogingen worden aangewend om den in België voorgenomen maatregel, waardoor ver andering zou worden gebracht in de wijze van invoer van vet- of slachtvee, niet tot uitvoeiing te doen komen. Circulaire van het bestuur van het Kali- consortium te Zwolle, met een bijschrift, houdende grieven tegen dat consortium. Schrijven van het Ned. Landbouw comité omtrent het leveren van landbouwverslagen door de afdeelingen en door de gemeente besturen. Veehandel met België De Antwerpsche Beenhouwersbond is voor nemens eene krachtige beweging op touw te zetten tegen het gesloten blijven der Ne- derlandsche grenzen en het oprichten van slachthuizen aan de grenzen. Op de eerste vergadering, deze week te Antwerpen gehouden waren vertegenwoordigd veekooplieden, stalhouders, vleeschhouwers, koeboeren, vetmesters en vetweiders. Op voorstel van den heer Van Gooi werd met algemeene stemmen besloten eendrachtig samen te werken om te velde te trekken tegen de willekeurige handelwijze van mi nister De Bruyn, die, voorgelicht door de leden van den Hoogeren Landbouwraad, den veehandel onnoemelijke schade toebrengt. Verder werd besloten eene groote open bare protest meeting te beleggen en daartoe alle belanghebbenden uit te noodigen en bij de volksvertegenwoordigers herhaaldelijk aan te dringen om mede te willen helpen de grieven te doen verdwijnen. Algemeen was men van meening, dat er thans° geen enkele reden bestaat, die het sluiten der grenzen wettigt. De Koningin op reis. Uit Baden-Baden wordt aan het Haagsche Dagbl. gemeld, dat H. M. de Koningin 21 of 22 April te Baden "Weiier wordt verwacht. Baden Weiier is een dorp in het district Müllheim (Lörrach), 7 K.M. ten oosten van het station Müllheim waarheen een electri- sche tramweg nagenoeg voltooid is. Het ligt in een woudrijke streek, 427 M. hoog, op de noordwestelijke helling van het door zijn Alpen-uitzicht bekende Blauen (1167 M.). Het is een beroemd „kliraatischer Kurort' waarheen jaarlijks ongeveer 4 a 50OU bad gasten trekken. Er heerscht een gelijkmatige temperatuur beschut voor ruwe winden, zui vere lucht met matig vochtgehalte. In dezen tijd bedraagt de gemiddelde temperatuur er 9.51. De bron is 13 M, van het dorp ge legen, het water heeft een temperatuur van 26.4 ou. Reeds in den Romeinschen tijd was Baden Weiier bekend, het heeft nog de prachtige ruïne van een Romeinsch bad. Naar de ge vonden munten te oordeelen was Baden Weiier vooral //en vogue" van 124 tot 361 na Christus, tot het bij de ineenstorting van het Keizerrijk in vergetelheid geraakte. Eerst in de zestiende eeuw zonden medische spe cialiteiten hun patiënten naar Baden Weiier. In 1784 werd de ruïne van het Romeinsche bad gestut en gaandeweg de verfraaiing be gonnen. In het midden der parken ligt de Kegel- berg, waartegen een wandelweg van 45 M. lengte en 4.45 M. breedte. Tegenover het Kurhaus (1887—1889), een gebouw in Duitsche renaissance, het groothertogelijk slot. Het is volgens alle gegevens, die wij raad pleegden een verrukkelijk oord. Vredesconferentie. De correspondent van de N. R. Ct. te Weenen schreef 24 Maart De Oostenrijksch-Hongaarsche vertegen woordiger op het congres in Den Haag zal eerstdaags gekozen worden. Daar om het gewicht van het onderwerp en uit eerbied voor den Tsaar slechts hooggeplaatste diplo maten aan het congres zullen deelnemen, is het niet waarschijnlijk dat de Oostenrijksch- Hongaarsche gezant in Den Jlaag, de heer Okolyscanyi van Okolicsna, tot die taak ge roepen zal worden. Waarschijnlijk zal d,e heer Szögenyi Marich, Oosteurijk-Hongarijes gezant in Berlijn, zijn land in Den Haag gaan vertegenwoordigen. Het is echter ook mogelijk dat een hooge ambtenaar uit het ministerie van buitenlandsche zaken met die opdracht zal belast worden. Daarvoor zou dan een van de drie referendarissen aan het ministerie van buitenlandsche zaken in aan merking kunnen komen. Deze hoofden van afdeelingen zijn graaf Welsersheimb, graaf Szecsen en ridder von Suzzara. De juridische raadgever die den diplomaat zal ter zijde staan, is of prof. Lamasch, hoogleeraar in het straf- en volkenrecht alhier, óf dr. Strisower. Het boezemde mij belang in, waarom het congres niet in Brussel bijeenkwam, zooals oorspronkelijk beraamd was. Men zeide mij dat dat was om familie-omstandigheden. Wegens de ziekte van de Koningin van België en om nog andere persoonlijke redenen is het Belgische hof ditmaal niet in de stem ming om te representeeren en feest te vieren. Daarop wendde men zich naar Den Haag, tevens blijde dat men aldus aan onze jonge Koningin blijk kon geven van de vriendelijke gevoelens die alle hoven zoo ruimschoots voor haar koesteren. Men vond het een on gezochte gelegenheid om door dit congres de Koningin in staat te stellen, haar regee ring op luisterrijke wijze te beginnen en haar persoon en haar land tot het middelpunt van aller belangstelling te maken. Daarbij komt dat Nederland nog altijd als het klassieke land voor de beoefening van het volkenrecht geldt. De Groot en Bynkershoek zijn nog niet verouderd. Hier worden zij op buiten landsche zaken vlijtig en met vrucht geraad pleegd. Zij laten zelden iemand in den steek. Zoo heeft alles samengewerkt om de keuze te vestigen op Den Haag, welke stad zich in Mei in de tijden terugverplaatst mag den ken toen zij het brandpunt was van het diplomatieke Europa. Het is daarom te hopen dat aan de luisterrijke en invloedrijke vreem delingen een prachtige ontvangst bereid zal worden. Het geld, daarvoor besteed, is waar lijk niet nutteloos voor laud en Koningin uitgegeven. Onlusten op Banka. De correspondent te Batavia van het Han delsblad seint van Maandag De rebellie ouder de mijnwerkers op Banka neemt toe. Er is versterking van het gar nizoen heengezonden. Het blad teekent hierbij aan Hieruit blijkt vooreerst dat er wat men nog niet wist een oproerige beweging onder de mijnwerkers op Banka is ontstaan en ten tweede dat die beweging althans wat meer is dan een gewoon opstootje, zooals er wel meer onder de mijnwerkers voorkomen. Sport. Te Zutphen is het voornemen opgevat de zen zomer een Bloemencorso met Betaille de fleurs te houden, in het voor dit doel zoo gunstige, lommerrijke Coenenspark. De bedoeling der commissie is dit feest op ruimer schaal dan tot dusverre hier te lande plaats had te arrangeeren, en goede prijzen van af f200 uit te loven. Behalve allerlei rijtuigen met vier-, twee- en eenspan, hitten- en ezelwagentjes, bok- kenwagentjes en sportkarren, wenscht men ook het wielersport verscheidene prijzen beschikbaar te stellen. Een wedstrijd van versierde automobielen, versierde gondels en andere booten hoopt men daaraan te ver binden. Drankgebruik in Noorwegen. In geen ander land van Europa wordt waarschijnlijk zoo krachtig geijverd tegen de drank-ellende als in Noorwegen. Voor i840 j was het distillèeren daar vrij voor iedereen. I Sedert heeft men wettelijke bepalingen inge- voerd, die langzamerhand verscherpt zijn, totdat in 1896, dank zij de krachtige ge- j heelonthouder8beweging, de wet op 't plaat- selijk verbod in werking kwam, welke aan meerderjarige mannen en vrouwen het recht toekent in hun gemeente de proluctie en verkoop van sterken drank te verbieden. In 11 steden is thans de drankhandtl verboden. Onderstaand lijstje geeft eeu overzicht van hot drankgebruik per hoofd en per jaar in Noorwegen, alles herleid tot drank met 50°/o alcohol 1816—1840 16 L. 1810—1849 10 L.; 1850—1854 6,4 L 1855—1880 5,2 L.; 18*1—1*85 3.4 L.1886—1895 3 L. 1896 2,2 L. In ons laHd bedroeg het ge bruik in de laatste jaren bijna 9 L. Geve deze cijfers ook iets te denken? (Ingezonden.) Draina te 's Bosch. De »'s Hertogenb Ct. bevatte verleden week volgend ingezonden «auk Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het gebeurde van Dinsdagavond 21 dezer, ben ik zoo vrij, UEd. te verzoeken een klein plaatsje in uw veelge lezen blad te willen afsiaan, waarvoor u. M. de R., bij voorbaat mijnen hartelijken dank. Aangezien ik mij Maandag 21 Maart vijf malen bij den heer commissaris van politie vervoegde, om den bekenden woesteling te arresteeren en onschadelijk te maken, werd mij gezegd, dat hij niets met hem te maken had. Hierna vervoegde ik mij bij den Wel Ed. Gestrengen heer officier van justitie, welke mij weder naar den commissaris van politie terugwees. Wanneer men de courant van Donderdag 23 dezer inziet en het treurig drama leest, zal men hieruit begrijpen, dat het hier de spreuk geldtals het kalf verdronken is, vvoidt de put gedempt. Ontvang, M. d. R., nogmaals mijn hartelij ken dank voor de opname dezer regelen. J. Kootkar. 's-Bosch. 24 Maart 1899. Het zelfde blad schrijft nu hieromtrent uog het volgende Naar aanleiding van het in ons voiig nommer voorkomende ingezonden stuk, getee- kend J. Kootkar, werden wij van zeer ver trouwbare zijde met de ware toedracht der zaak op de hoogte gesteld. Daar wij, zelfs bij ingezonden onderteekend schiijven, al staat dat ook buiten onze ver antwoordelijkheid, maar welk schrijven blijkt af te wijken van de waarheid, niet wenschen mede te werken om onjuiste voorstellingen omtrent ambtenaren, die gezag en orde hebben hoog te houden, te bestendigen, meenen wij verplicht te zijn hier mee te deelen Dat de commissaris van politie slechts éénmaal door een der gebroeders Kootkar over hun broeder is gesproken en wel om hem te verzoeken, dien broeder, welke de wijk had genomen naar Hintham, eenige agenten ter opsporing na te zenden. Door den commis saris is toen geantwoord, dat hij daarvoor geen agenien beschikbaar kon stellen, omdat het eeu optreden gold in een andere gemeente hij gaf Kootkar deu raad zich direct bij de marécliaussée te vervoegen, welke raad door K. werd opgevolgd. Eenige uren nadien kwam de andere broeder aar. het bureau van politie met hetzelfde verzoek ook deze werd door een der inspecteurs de2elfde raad gegeven. Na het voorgevallene bij de Eerwaarde Broeders op den Papenhulst, is de krankzin nige met een zijner broeders op het bureau geweest en toen was hij heel kalm. De toen dienstdoende inspecteur zag de zaak zoo ernstig niet in, ook de broer niet en zoo doende is de waanzinnige meegegaan naar de woning zijns broeders op den Uilenburg, zonder dat den commissaris iets van die zaak bekend was. Toen de agent van politie, die bij de Eerwaarde Broeders assistentie had verleend, den volgenden morgen J. Kootkar ontmoette, heeft hij hem gevraagd, hoe of het met zijn broeder was, en gaf deze politieman nog bovendien aan Kootkar den raad, te trachten, zijn broeder in een krankzinnigengesticht voorloopig ter observatie te doen opnemen. J. Kootkar heeft toen geantwoord, dat hij het nog een paar dagen zoude aanzien. Des avonds echter van dienzelfdeu dag had het verschrikkelijke feit plaats en 't was eerst daarna, dat de commissaris van politie rapport kreeg van het gebeurde in deze zaak. Wij maken vau deze gelegenheid gebruik om ook 't bericht in andere bladen tegen te spreken als zou vrouw Koo'kar, de moeder van het gedoode kiudje, Deu Bosch metterwoon verlaten hebben en als zou haar geestes toestand zorg baren. Met genoegen kunnen we meedeelen, dal haar toestand goed is. Moord te Leur. Vrijdag deed het Gerechtshof te 's Her- togeubosch uitspraak iu zake het hooger be roep van G. Fasen, die door de Rechtbank te Breda als schuldig; aan den moord van Leur tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld. Het Hof vernietigde het vonuis der recht bank te Breda en veroordeelde Fasen tot een gevangenisstraf van twintig jaren. Govert Fasen, heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, waarbij hij wegens moord veroordeeld werd tot twintig jaren gevange nisstraf. Bezoek der Koninginnen aan Rotterdam. Zaterdag heeft de burgemeester van Rot terdam het volgend schrijven aan de leden van den gemeenteraad verzonden Het is mij eene groote voldoening ter kennis van den Gemeenteraad en van de Burgerij te mogen brengen, dat Hare Majesteit de Ko ningin in ij Hoogst Derzelver voornemen heeft doen mededeelen, om deze Gemeente in den aanstaanden zomer twee malen met een bezoek te vereeren, en wel de eerste maal in de eerste helft der maand Juni, bij welk bezoek Hare Majesteit zich voorstelt, de bezichtiging der Handelsinrichtingen en van het Stadsgedeelte waarin deze gelegen zijn buiten het programma te houden, en voorts op een dag in den nazomer, vermoedelijk in het begin van September, welk tweede bezoek voornamelijk bedoelde werken enz. gelden zal. Gemachtigd deze blijde lijding openbaar te maken, haast ik mij U mijne Heeren daarvan in de eerste plaats raededeeling te doen. Drunen, 27 Maart 1899. Laatstleden Zater dag des namiddags omstreeks half drie, ont stond alhier brand in een schuurtje toebehoo- rende aan Jan Elshout, bakker, alhier. Het schuurtje brandde geheel en al af en door de hulp cler buieu is het daarbij staande woon huis gespaard gebleven. De aangerichte schade bedraagt p. m. f loO.— De brand is ontstaan door drie kinderen van 5 tot 7 jaren welke het schuurtje met lucifers hebben aangestoken. Loonopzand, 24 Maart. Gisteravond was de biljart-wedstrijd bij den heer M. Brands geëindigd. De le prijs, een fiets, werd be haald door den heer W.Zuurhout te Waaiwijk de 2e pr. een zilveren horloge, door den heer Coolen, eu de 3e pr., door den heer J. Bas- ters, beiden alhier. De liedertafel „Echo der Duinen" alhier zal deelnemen aan den wedstrijd te Nijmegen. Zij zal zingen „Mijn land is een land der zee" van Van der Heijden en „De Rots in zee" van R. Hol. Wij wenschen haar het beste succes toe. Heusden, 27 Maart. Iu de dezer dagen gehouden algemeene vergadering der afdeeling Heusden van de Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw zijn de heeren J. Oerlemans te Drongelen en D. van Buuren te Meeuwen, succesievelijk herbenoemd als lid en plaatsvervangend lid van het hoofd bestuur. Tot ons genoegen kunnen we melden dat mej. A. H. Wuysfer alhier benoemd is tot onderwijzeres aan eeD christelijke school te Apeldoorn. Herpt, 28 Maart. In den polder „het Herpt- sche veld" alhier hebbeD tot nog toeonbekende personen zich verlaagd om een groot aantal jonge kanadaboomen, die langs den weg staan, af te schillen en te breken. Naar wij vernemen wordt door de maré cliaussée te Heusdeu een streng onderzoek ingesteld om de dader of daders op te sporen. WAALWIJK, 24 Maart. De berichten omtrent deu huidenhandel luiden overeeustemmend zeer vast bij weinig aanbod en weinig handel. De veiling te Londen liep vlug af, prijzen over 't geheel iets boven taxaat en boven verwachting. Te Antwerpen en Hdvre worden de beste partijen zomerhuiden van den nieuwen aanvoer hooger gehouden. Op LaPlata en andere productie-plaatsen is de markt voor sommige soorten boven Europeesche pari prijzen. De looierij is onder deze omstandigheden zeer gereserveerd, eu te recht want er is aan deze hooge huideumarkt geen redelijke winst op gelooid leder te berekenen. Bovendien wordt Holland overstroomd met buitenlandsch fabricaat, dat meereudeels vervalscht en ver zwaard wordt cn daardoor beneden de normale prijzen verkocht. Op den duur zijn de afne mers en verbruikers vooral daarvan de dupe maar ouze looiers gevoelen thans maar al te zeer de uadeelige gevolgen dezer onthoudbare concurreutie. In schors is de handel wel zoo vlug, diverse partijtjes inlaudsch goed vonden plaatsing voor directe behoefte. GORINCHEM, 27 Maart. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 6,75 a 6,90, roode dito f 6,10 a 6,20 witte dito f6,15 k 6,30, inl. rogge f5,10 a 5,25, buitenl. dito f5,a 5,30, gerst t 4,25 ii 4,40, haver f3,50 k 3,70, duiveboonen f6,75 a 7.blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 214 runderen le qual. Kalfkoeien f180 k 200 Kalfvaarzen f120 a 140 Melkkoeien 1130 k 150 l'/j jarige ossen f 100 110 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 i 60 Graskalveren f 35 50 Nuchtere kalv. f 8 a 11 Aangevoerd 2 vette varkens van 16 4 18 ct

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 3