Staatkundig overzicht. BUITEN BAN Frankrijk. Engeland. Italië. China. Amerika. BINNENLAND. Nadat dit gedaan is wordt weder uitgerukt om het terrein verder te doorzoeken. »Nu worden ook weder eenige dooden ge vonden. Het terrein was geheel van vijanden gezuiverd, aan de bloedsporen was het te zien, dat er nog andere dooden of gewonden waren weggevoerd. In eene oude Aijehsche benting waren acht Atjehsche lijken neergelegd, om van daar uit te worden begraven. Wel wetende dat deze lijken zouden wor den afgehaald, besluit luitenant Verbrugh in deze benting den nacht door te brengen en de lijkbezorgers af te wachten om hen ook maar tevens naar de andere wereld ie hel pen. De nacht gaat rustig voorbij. Ongeveer tegen 5 uur 's morgens stond Verbrugh mid den in de benting, en de manschappen wa ren op de kijkuit over de wallen verspreid. Plotseling springen zes Atjehers op den lui tenant toe. 't Was alsof zij uit de lucht kwamen val len. Vermoedelijk "hebben zij zich schuil ge houden in de boomen en begrepen, d3t zij zouden worden ontdekt, zoodra t licht werd en dat dan ook hun laatste ure was aange broken. Alvorens evenwel van dit leven te scheiden, wilden zij den commandant, die t hun gisteren zoo warm maakte even een kool stoven. Ongeveer met hun zessen tegeiijk vielen zij aan. „De luitenant Verbrugh trekt zijn revolver en schiet er twee neer, een derde verwondt hij met zijn sabel, doch deze heeft gele genheid hem een klewanghouw toe te bren gen over den linkerschouderarm, waarbij een zevental pezen worden doorgekapt. „De vierde en de vijfde aanrander worden door een sergeant en een luselier afgemaakt; de zesde, hoewel gewond, kon ontkomen. Behalve luitenant Verbrugh hadden wij nog een licht, gewonde. „De doorgeslagen pezen werden te Kolta- Radja allen'gehecht en er bestaat zeer veel kans. dat de arm geheel terechtkomt. „Ook onze bezetting bij Ma> it raakte slaags met een bende, die 7 dooden in onze handen liet, wij kregen daarbij een doode. een levensgevaarlijk gewond en een paar licht gewonden. Oemar heelt nu weer eens kunneu zien, dat 't niet geraden is met zijne bende te dicht bij onze repeteerknodren te korr.en. „Een paar dagen i.a dit eerste bericht kregen wij Dadere berichten met de „Alex- audei" van de Paketvaart. Er werd niets meer of minder veiteld, dan dat Oemar zoo niet dood als een duode pier, dan toch zeer zeker zwaar gewond was. „Hij zelf zou namelijk bij de affaire tegenwoordig zijn geweest. Daar wij van ouds weten, dat maar zoo niet dadelijk elk bericht voetstoots kan worden aangenomen, namen wij nog eerst eens nadere informatie. De inlichtingen daaromtrent verkregen sluiten de mogelijkheid niet geheel en al uit, dat het eeiste bericht juist is, ofschoon wij er door eigen ervaring nog niet aan kunnen gelooven, dat de held zoo maar op eens zijn vroegere schuw- en sluwheid zou hebben laten varen. Gelijk men weet, hebben la'ere berichten deze geruchten echter bevestigd. Wel hebben de iegeeringen van de ver schillende Balkanstaatjes, die uitbreiding van gebied of wel algeheele onafhankelijkheid van den souvereinen vorst den sultan van Tuikije beoogen en daartoe meer of minder in geheim de agitatie in dien zin van de zijde der bevolking, steunen of bevorderen, zich in verband met de onomwonden waarschuwingen van Petersburg en Weeoen uit, veel meer op den achtergrond gehouden, doch het immer smeulende vuurtje is er toch lang niet voor goed uitgedoofd Bulgaren, Serviërs en Mon tenegrijnen houden immer, hetzij dan n;èt of zonder den steuu der regeeringen, de hoop op uitbreiding van grondgebied ten koste van Turkije, levendig Hoe weinig er toe noodig is om 't vuunje weer eens te doen opvlammen, bleek uit een van de hoofdstad van Bulgarije uit verzonden telegram, volgens hetwelk het in de nabijheid van Ktzil-Agatsch aan de spoorlijn van Yam- boli naar Adrianopel, tusschen Turksche troepen en Bulgaren, aan de grens van Bulgarije en Turkije, tot een ernstig treffen is gekomeu, naar het heette ingevolge een aanval op den Bulgaarschen grenspost door de Turken, welke euveldaad den aanvallers evenwel duur te staan kwam zij werden na een gevecht, waarbij aan beide zijdeu doo den en gewonden vielen en dat vier volle uren duurde, afgeslagen door den grenspost, die in deze gesteund werd door de bevolking, welke niet aarzelde naar de wapens te grijpen. Wat de aanleiding tot dit doen van Turk sche zijde aangaat, wordt bericht dat de Turksche troepen bezit wilden nemen van een heuvel op Bulgaarsch gebied. Zoolang er geen nadere en meer betrouw bare of althans meer onpartijdige berichten over het incident bekend zijn, valt het uiterst moeilijk zich een oordeel te vormen zelfs van de plaatselijke gesteldheid weet mer. niet veel en voor alles zou het wensehelijk zijn zekerheid te verkrijgen met betrekking tot de vraag of de Tutken zijn opgetreden met voorbedachten rade en in verband met be paalde instructien, dan wel op eigen iuitia- tief, in welk laatste geval de zaak natuurlijk op zichzelven niet zoo heel ernstig zou zijn. Wel werd ongeveer terzeltder tijd medege deeld dat de diplomatieke vertegenwoordiger van Bulgarije te Konstantinopel, de heer Mar- kow, was teruggeroepen, doch dit zal wel niet zijn in verband met het jongste incident er was reeds lang sprake van diens vervan ging- In elk geval zouden, wanneer onverhoopt mocht blijken óf dat de Turken het conflict hebben uitgelokt om de Bulgaren te lijf te kunneu gaan óf dat de Bulgaren de Turken hebben geprovoceerd om den rumoeriger) elementen ia Macedoüie ter wille te zijn, de czaar en de keizer van Oosteurijk zich wel doen gelden, aangenomen dan dat het nog niet te ver was gekomen Het bekende groote Parijsche orgaan de Figaro, heeft Zaterdagmorgen plotseling een aanvang gemaakt met de publicatie van de acten, rakende het door de Strafkamer van het Hof van Cassatie ingestelde aanvullende onderzoek in de I>eyfus-zaak, welke onthul ling voor de regeering zeer ten onpas komt (de heeren meenden juist tot de rentrée der Kamer over meer dan vier weken, te mogen rekenen op een betrekkelijke rust; Hoe het blad de documenten in quaestie, welker verdere openbaarmaking door niets zal kunnen belet worden, in handen heeft gekregen, valt moeilijk te zeggen en evenmin wat de regeering er tegen zal doen (het heet dat er van regeeringswege onmiddelijk een nauwkeurig onderzoek is ingesteld) doch wat er onder de gegeven omstandigheden fei telijk gedaan moet worden, wist de minister president de heer Charles Dupuy, zelf nog niet. De herr De Rodays, de hoofdredac.eur van de Figaro, heeft evenwel verteld dat hij van verschillende zijden vrij wonderlijke aan biedingen omtrent het dossier van de enquête ontvangen had, waaronder ook om hem de phor.ogrammen van dit dossier te geven. Ceen dier aanbiedingen was echter geschikt totdat hij op een nacht een voorstel kreeg, dat niet uitging noch van een der rechters, noch van een der advocaten, noch van een beambte der staatsdrukkerij, noch van een vriend van de familie Dreyfus. Men bood hein de stuk ken ter openbaarmaking aan, zonder er geld voor te vragen, alleen omdat het den per soon in quaestie aangenaam zou zijn dat dit geschiedde. De persoon wenscht niet genoemd te worden, naar mocht de verdenking vallen op iemand die daardoor in moeielijkheden zou geraken, dan zal de weikflijke aan brenger zich bekend makwn. Het reeds openbaar gemaakte, betrelt het verhoor van Esterhazy Dupuy Cavaignac, Roger etc, en nog steeds gaat genoemd blad met de verdere openbaar making voort. Le Gall was als belooning voor de aan Felix Faure bewezen diensten als secretaris door de regeering benoemd tot betaalmeester een baantje', dat 50 a 60,000 francs jaarlijks oplevert. Maar ongelukkig voor Le Gall heeft de Kamer Vrijdag op de begrooting 360,000 francs voor betaalmeesterstractenmnt geschrapt, zoodat Le Gall zich tevreden zal moeten stellen met hoogstens 12000 francs per jaar. Majoor Marchand, die in September jl. Fashoda bezette, is benoemd tot cammandeur van het Legioen van Eer. De benoeming zal ovetgebracht worden door den ktuiser „A.c— sas", die de expediiie van Djibouti naar Frankrijk zal terugbrengen. Marchand zal voorgedragen worden voor een benoeming tot luitenant-kolonel. PARIJS, 4 April. De politie deed heden weder vruchteloos onderzoek naar de her komst van het in de „Figaio" afgedrukte rapport van het Hof van cascalie Dit zal nog twaalf nummers van de „Figaro" vullen. Vrecselijkc rampen in 't Kanaal. De Londensche correspondent van de „N. R. Ct." seinde over de rampen in 't Kanaal Een gruwelijke ramp verduistert onze Paaschdagen. Donderdagmiddag vertrok uit Southampton het nieuwe dubbelschroefstoom- schip „Stella>, aan de Zuidwestelijke Spoor wegmaatschappij toebehooreude, en in 1890 aaD de Clyde gebouwd. De „Stella" had een nog onbekend, maar wegens de Paaschvacan- tie zeer groot aantal passagieis aan boord voor een pleizierreisje naar Guernesey, ver moedelijk ruim 200 menschen met inbegrip van de 40 man der equipage, 's Middags om 3 uur, toen de „Stella" de Kanaaleilanden naderde, ontstond er plotseling een dikken mist. Kapitein Reeks meende ten onrechte, dat hii slechts met dunne nevelstrooken te doen had, en liet met volle kracht, achttien mijl in het uur, doorstoomen, maar de mist werd steeds dikker, en de kapitein en de eerste officier raakten blijkbaar aanzienlijk buiten de koers. Het schip verdwaalde naar de gevaarlijke rotsen der Casquets, bij Alder- neij men kon op de Stella" den misthoorn hooren, maar deu hoogen vuurtoren met het electrisch licht niet zien. Eensklaps liep de „Stella" op een blinde klip. De gezagvoerder liet met volle kracht achteruitstoomen, maar het was te laatde puntige bazaltriffen had tien de kiel van het vaaituig opengeieten. Binnen weinige minuten liep de Stella vol water, daarop kantelde zij in diep water, waarbij de ketels sprongen het vernielings werk voltooiend achtergebleven passagiers en leden der bemanning, ook de kapitein, kwamen om het leven. Er ontstond geen paniek, ondanks den omvang van de ramp daaraan is het toe te schrijven dat het aar tal slachtoffers niet nog mooter is. Binnen tien minuten werden zes booten uitgezet, waarin allereerst vrouwen en kinderen plaatsnamen behalve enkele vrouwen, die verbijsterd en biddend als vastgenageld op het dek van de „Stella" bleven. De mannelijke passagiers bleven doodkalm, en hielpen moedig de bevelen van den kapitein uitvoeren. Van de andere draagbare, bij het verlaten van het schip uitgezet'e booten sloeg er een spoedig om, zoodat bijna alle opvarenden verdronken, behalve enkele die opgevischt werden door de overige booten. De geredden brachten een banden nacht door op zee twee booten zijn Vrijdagochtend met zeven en dertig opvarenden gered door een mail boot van de Great Western, de Lynx, vat) Weymouth naar Guernesey onderweg, terwijl veertig andere geredden opgevischt werden door een nachtboot van den Zuidwester Spoorweg, de Vera, en een Fransche logger nog acht andeten opvischte en te Cherbourg aan wal zetten. Laatstgenoemden dankten hun redding aan een verhuiswagen die op 't dek van de „Stella" stond en waaraan zij zich vastklampten. Het is niet onwaarschijnlijk dat meer menschen gered zijn. De Honfleur van den Zuidwester Spoorweg is Zaterdag gaan zoeken en heeft de Casquets omgevaren, waarbij een paar booten opgevischt werden het is mogelijk dat nog menschen daarin gered zijn, ofschoon dat strijdt met het teit dat beiden gevuld waren met geld en juweelen en gemakkelijk mee te nemen artikelen. Bij benadering wordt het getal der slacht offers op honderd geraamd, ongeveer over eenkomend met het aantal vermisten. De ramp had plaats omstreeks vier uur Donder dagmiddag. Nog meer ongelukken heeft deze mist veroorzaakt Vrijdagnacht is de stoomboot „Pontos" van Buenos Ayres naar Deptford, met graan en vee, gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met de »Star of New Zeeland", nabij Beachy Head. Zij had een bemanning van 44 kop pen en 6 passagiers aan boord, die allen gered zijn. Een half uur later kwam de ko lenboot „Heathpool", van Sunderland, onge veer op dezelfde plaats met het stoomschip „Ethelhilda», van Whitby, in botsing. De kolenboot zonk en de kapitein en zeven man verdronken.. Gisteren is het 6e internationale pers- congres te Rome geopend in tegenwoordig heid van den koning en de koningin. Holland is door 5 journalisten vertegenwoordigd. Tijdens de reis van koning Umberto en koningin Margarita naar Sardinië zal zich ook een Fransch eskader, onder admiraal Fournier en bestaande uit 8 pantserschepen, 5 kruisers en 3 torpedobooten, daarheen begeven. Men beweert, dat de Fransche officieren met de officieren van het Engelsche eskader uitge noodigd zullen worden, om met hel koninklijk paar te dijeuneeren aan boord van de„Savoïa". Een telegram uit Tsintau van 31 Maart bericht, dat een uit Lizun uitgezonden Duitsch detachement geslaagd is in de bevrijding van den pro-vicaris Freidenametz, die onlangs door de Chineezen niet ver van Tsimo gevangen genomen en geslagen is. Voor de bestraffing van de schuldigen worden maatregelen genomen. Later telegram. Daar de uit de vijandige gezindheid tegen de Christenen voortvloeiende onlusten in Zuid-Schantung wederom hel leven van de Duitsche missionarissen en ingenieuis ernstig bedreigen, is er op bevel van de Duitsche rijksregeering tot bescherming van de Duitschers den 29 Maart aan boord van de »Gefion« een militaire expeditie naar de oproerige streek vertrokken. Een gedeelte van de bezetting van Tsintau is met dat doel uitgezonden. Malolos is na een zeer kort gevecht inge nomen. Tegen zeveu uur begon de Amerikaausche artillerie de stellingen der Filipinos, een mijl ten noorden van den spoorweg, te beschieten; dat bombardement duurde een half nur. Verscheidene granaten werden in Malolos geworpen. Een kort scherp geweervuur van den vijand volgde. De vrijwilligers uit Nebraska en Pennsylvania gingen toen voorwaarts aan den rechtervleugel en werden beschoten, de linkervleugel niet. Toen men dicht bij Malolos gekomen was, giug kolonel Funston met een kleine afdeeling troepen vooruit, en hij zag dat Aguinaldo's hoofd kwartier in brand was geschoten. De soldaten stormden daarop de stad in. Uit een bar ricade kregen zij nog eenige kogels, maar de vijand vluchtte. De stad stond in brand. Er heerschte de grootste verwarring, de Chineezen vluch'tet) naar de stad terug, de Filipinos scholen teiwijl zij zich terugtrokken, en de Amerikanen beantwoordden dat vuur. Generaal Mac Ar'hur had de krijgsverrich tingen geleid van den spoordijk af. Wheaton's brigade was in reserve gehouden. Volgens de Chineezen was de hoofdmacht van Aguinaldo reeds twee dagen te voren naar Calumpit teruggetrokken, slechts een bataljon achterlatend om de stad in brand te steken als de Amerikanen naderden. De Amerikanen hadden 15 dooden en gewonden, behalve een doode (een luitenant) en 20 gewonden aan den rechtervleugel bij Mariquiua. In de gevangenis Sing-Sing, in den staat New York is voor de eerste maal een vrouw, Martha Place, door middel van den elec- trischen stroom terechtgesteld. De deskundigen waren zeer tevreden over de snelheid waarmede deze „electrocutie" geschiedde, en alles ging zoo ordelijk en zonder akeligheid als bij een of andere heel kundige operatie. Ook de veroordeelde was kalm, „zij maakte geen scène" zeggen de Amerikaansche kranten cynisch. De eerste schok was zeer krachtig (1760 volts) en werd vier seconden volgehouden, waarna de stroom op 200 volts gebracht werd, 56 seconden lang. Na een korte poos werd de stroom opnieuw door het lichaam van de terechtgestelde geleid, om zeker te zijn dat zij dood was. Aan het lijk waren bijna geen sporen van de electrocutie te zien, en ook de gelaatsuitdrukking was kalm, alleen bleef de mond sterk dichtgeklemd. Mrs. Place had uit jaloezie haar 19jarige stiefdochter vermoord en daarna haar man met een bijl zwaar gewond. WAALWIJK, 5 April 1899. Laugstruatscbe Administratieve vereeniging. Zaterdag jl. vergaderde in het Hotel Verwiel alhier de Langstraatsc e Administratieve vereeniging van Burgemeesters, Secretarissen, ontvangers en ambtenaren ter Secretarie, onder voorzitterschap van den EAHeer J. van Dijk, Burgemeester van Sprang en Vrijhoeven-Cap- pel. De volgende punten van behandeling werden breedvoerig besproken 1. Art. 61 en 62 der Kieswet in verband met art. 77 der Gemeentewet 2. Art. 88 der Kieswet in verband met art. 89 alinea 3 dier wet. 3. Moet een bewijs van huwelijks aangifte op zegel worden gesteld 4. Toepassing van art. 50 al. 2 van het Burg. Wetboek, met betrekking tot overlijden in het buitenland. Dit laais'.e punt werd uitvoerig ingeleid door den Heer van Dort, secretaris van Huissen. Voorts werd aan den Heer A. A. C. van Dort, wegens zijn vertrek naar Huissen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Secretaris-Penningmeester der vereeniging. Tot zijn opvolger benoemde de vergadering den Heer J. L. van Santen, Secretaris van Sprang. Tweede Kamer. Naar wij vernemen, zal de Tweede Kamer waarschijnlijk tegen den 25en dezer maand ter hervatting harer werkzaamheden weder worden bijeengeroepen. (Arnh. Ct.) V redesconferentie. In de Haagsche kroniek van de „Nieutve Gron. Couiant" wordt het volgende medege deeld over de vredesconferentie Met opzicht tot de vredesconferentie kan ik slechts bevestigen, wat reeds elders is vermeld. Het overleg met de Russische re geering over den vorm, waarin de uitnoodi- gingen tot de Mogendheden zullen worden gericht, heeft de verzending daarvan verhoogd, maar in het laatst der volgende week gaan de invitaties in zee. Het zal dat) blijken, dat de conferentie op 18 Mei blijft bepaald en dat er van het, ondanks het na stellige te genspraken volgehouden beweren, dat de Paus toch uitgenoodigd is en zijn gedele geerden alleen aan de werkzaamheden in de sectie voor arbitrage zal doen deelnemen, geen woord waar is. Ik meen te kunnen verzekeren, dat de nuntius bij ons Hof slechts geuoodigd zal worden, met tal van andere autoriteiten op elk gebied, om de openings vergadering, de ontvangst van de gedelegeer den door ons gouvernement, in een bizonder plechtige zitting, die misschien zelfs met de aanwezigheid van H. M. de Koningin en van Haar moeder zal worden opgeluisterd, bij te wou en. Het schijnt voorts nu vast te staan, dat de zittingen der conferentie in het Huis ten Bosch zullen worden gehouden en men is daar reeds ijverig in de weer, om alles er voor in gereedheid te brengen. Eerst na de verzending van de uitnoodi- gingen zal, het spreekt van zelf, ouze Regeering mededeeling ontvaugen van de door de mogendheden af te vaardigen gede legeerden. Toch moet reeds officieus zijn gebleken, dat het getal deelnemers aan de gewichtige bijeenkomst de honderd zal nabij komen. De benoeming van de Nederlandsche gedelegeerden heeft eerst kortelings eeD punt van overweging in den Ministerraad uitge maakt en ik kan de ramen van de hoogge plaatste personen, die voor Nederland zullen

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2