Tweede Blad. Likeuren en Gidistilleerd. Munt van (kbeeL Advertentiën BINNENLAND. Handelsberichten. Telegrammen. v UITVOERINGEN. V- WAALWIJK, 8 April 1899. Request van de Kuiuer van Koophandel. Aan den llaad der gemeente lfaalwylc. Wij vernamen mei ingenomenheid, dat door de Belgische naamlooze Vennootschap »Vi— cinaux Hollandais" aan Uw College opnieuw concessie is aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg door de Groote Straat ter verbinding harer lijnen Waalwijk 's Hertogenbosch en Waalwijk Tilburg. Onze Kamer acht eene dergelijke verbin ding zeer in 't belang van het algemeen ver keer en niet minder in dat van de winkel nering, den handel en de nijverheid onzer gemeente, en zal gewis ook strekken ter be vordering onzer jaar- en weekmarkten. Immers, het behoeft nauwelijks gezegd, door eene verbinding aldus, die onze gemeente in directe communicatie brengt met tal van andere plaatsen, zal behalve het gemak voor de ingezetenen zelf, het verkeer naar hier toenemen, hetgeen ongetwijfeld in de eerste plaa's ten goede komt aan onze winkeliers en andere neringdoenden en een gunstigen invloed zal uitoefenen op de handel- en nij verheidsbelangen in het algemeen en de welvaart van Waalwijk in 't bijzonder. Ook ten opzichte van de veiligheid van het personenverkeer in de straat, achten wij eene verbinding aldus minder gevaarlijk dan eene over den winterdijk, waarvan indertijd sprake was, omdat het toezicht op de exploitatie, van het personeel, dat daarmede zal worden belast, uit den aard der zaak, veel meer waarborg zal opleveren bij eene verbinding door de straat, dan over den dijk. De Kamtr verzoekt Uw College, mitsdien beleefd maar dringend de geviaagde con cessie door bovengenoemde maatschappij, onder de noodige voor te schrijven voor zorgsmaatregelen voor de exploitatie, met betrekking tot de publieke veiligheid, spoedig te willen verleenen. De Kamer van Koophandel en fabrieken. Aanbesteding Woensdag 5 April 1.1. had de aanbesteding plaats van het bouwen van twee woningen, voor den heer A. J. Verhoeven alhier. Ingeschreven werd als volgt G. de Rooy Waalwijk, f2760. H. v. d. Meijs Besoijen, 2742. H. van S'okkum Vlijmen, 2729. G. van Huiten Waalwijk, „2495. C. Vivie 2452. A. Aarts 22/8. Gegund aan den laagsten inschrijver. Vredesconferentie De officieele uitnoodigingen voor de con ferentie over de ontwapening zijn door de Nederlandsche regeering verzonden. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Ne derland in den vreemde opgedragen die uitnoodigingen aan de gouvernementen, bij welke zij zijn geacctediteerd, over te brengen. In het kort wordt daarbij de wordingsge schiedenis der conferentie het lofwaardig initiatief van den tsaar, om door een inter nationale bespreking de zegeningen des vredes te verspreiden tu zoo mogelijk te komen tot matiging van do overdreven wapening de algemeen gunstige ontvangst die dat voorstel heeft genoten de tweede nota van de Rus sische regeering, waarbij de onderwerpen van bespreking nader werden aangeduid in herinnering gebracht en vermeld dat de tsaar, om staatkundige redenen de bijeenkomst liever niet in de hoofdstad van een der groote mogendheden willende houden, aan onze regeering de eer bewees den Haag voor dat doel te kiezen. In overleg met H. M. de Koningin, die zeer ingenomen was met het denkbeeld van den Russischen Keizer, nam ons gouvernement gaarne het eervolle aanbod aan, en thans wordt den diplomatieke» vertegenwoordigers van Nederland dus ver zocht de regeeringen, bij welke zij zijn geaccrediteerd, uit te noodigen aan de con ferentie deel te nemen eti haar vertegenwoor digers aan te wijzen, onder mededeelicg dat de biieeukornst is bepaald op den 18en Mei e.k. en dat de tweede nota van de Russische regeering den grondslag zal uitmaken van de te voeren beraadslagingen. De vulgende Europeesche Staten zijn uitgenoodlgd Rusland, Zweden en Noorwegen, Dene marken Engeland Nederland Belgiö Luxemburg, Duitschland,Oostenrijk-Honga'ije, ServiëRoemenie, Montenegro Turkije, Griekenland, Italië, Spanje, Portugal, Frankrijk en Zwitserland. Buiten Europa zijn genoodigd de Vereenigde S'.aten van Noord-Amerika Siam Perzie China en Japan. Geen uitnoodiging is dus gezonden aan het vaticaan, Bulgarije, Oranje Vrijstaat Zuid Afrikaansche republiek, en verschillende Amerikaanse!'e staten. Naar Reuter uit Washington seint, zijn tot afgevaardigden van de Vereenigde Staten ter conferentie aangewezen de heerei Andrew D. White, ambassadeur te Berlijn Stanford Newel, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Den Haag Seth Low, voorzitter van Columbia Collega te New York kapitein Crozier, van de artillerie; kapitein ter zee Mahan, Frederick Holls, secretaris De Koninginnen te Amsterdam Voor het verblijf der Koninginnen in de hoofdstad is het volgende programma vast gesteld Woensdag 12 April 10 uur, Audiëntie voor militaire autoriteiten1 uur, audiëntie voor civiele autoriteiten 4.45 uur, rijtoer. Donderdag 13 April: 10 uur, Audiëntie voor commissies en particulieren 2.80 uur, rijtoer en daarna bezichtiging van het gedenk raam in de Nieuwe Kerk. Vrijdag 14 April: 10.45 uur, Bezoek aan het Lutnersche Diaconessenhuis en aan het Stedelijk Meseum 2 uur, bezoek aan de In dustrieschool voor de vrouwelijke jeugd, de Tentoonstelling van honden in het Paleis voor Volksvlijt en het Israfilietisch Ziekenhuis. Zaterdag 15 April 9 45 uur, Bezoek aan het mailschip „Kouingiu Regentes", der maat schappij Nederland 1.30 uur, bezoek aan het R. K. Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Arti et Amicitiae en het Koning Willems huis; 8 uur, galavoorstelling in den Stads schouwburg. Zondag 16 April: 10 uur, Bijwonen der godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk; 1.45 uur, bezoek aan Artis, daarna rijtoer. Maatschappij van weldadigheid. Te midden van den strijd om het bestaan vervolgt de Maatschappij van Weldadigheid, de grootste philanthropische vereeniging in Nederland, rustig haren weg, zonder ophef, zonder cenig vertoon, doch trouw zorgend voor de aan hare hoede toevertrouwde ge zinnen. Door het verschaffen van werk op verschil lend gebied, behoedt zij die gezinnen voor armoede; door degelijk en verplichtend gesteld onderwijs treedt zij streng paedagogisch op en vormt het jongere geslacht tot nuttige leden der samenleving door het verplegen van 200 wezen in het huisgezin vergoedt zij dien kinderen het gerr is aan ouders en is zij een t eddingsboei voor veien, die anders in de Maatschappij, in den strijd om op eerlijke wijs het dagelijks brood te verdienen, ten onder zouden gaan. Zij is dien menschen ten zegen. Strikt neutraal op godsdienstig gebied, doch ook weer zorgend dat ieder naar zijn geloof zijn plichten kan vervullen, is onze Maat- schhappij eene instelling waarmede velen in den lande, van welken rang of stand, van welke panij ook, sympathiseeren. Een philanthropische inrichting als de onze kan niet bestaan zonder geldelijkcn steun van buiten. Onze boerderijen, ouze fabrieken en werk plaatsen, die alle zijn evenzooveel scholen voor aankomende jongelieden. Juist omdat alle artikelen vervaardigd worden door leer lingen, zijnde productie-kosten hoog. Onze winst is niet in geld uit te drukken; zij bestaat in het 60tal jongelieden, die ieder jaar, goed toegerust onze Maatschappij verlaten. Ontginningen van woeste gronden voor werkverschaffing, op groote schaal door ons ter hand genomen, eischeu aanvankelijk groote offers. Wilt ge u overtuigen Komt, en ziet ons aan 't werk. Wij zijn overtuigd dat wij Uwe sympathie zullen winnen. Door de kleinste gave draagt ge bij tot de instandhouding eener hoogst nuttige instelling en oefent gij daardoor zelf de dankbaarste philanthropic uit. De Collecte zal gehouden tvorden door geheel Nederland van 10 15 April a.s. Moge die ons in staat stellen op den ouden voet te kunnen voortgaan. Frederiksoord, 6 April 1899. De Directeur der Maatschappij van Wel dadigheid Job van der Have. Dat pleit niet voor (lc luitjes in NoordBrabant! Bij het doorbladeren van de dezer dagen verschenen crimineele statistiek voor 1897 trof het ons, dat het arrondissement 's Her togenbosch een alle»treurigst figuur maakt. Het gemiddelde cijfer van veroordeelden wegens misdrijf (beha've eenvoudige strooperij art, 314, 315 Sr.) bedraagt voor het geheele rijk 25 op de 10 0')0 petsonen voor het arrondissement Rotterdam is dit cijfer het kleinst rt 1. 15, terwijl het arrondissement 's Hertogenbosch met 5L bovenaan staat. Bij dezelfde verhouding is het gemiddelde cijfer van veroordeelden wegens misdrijven tegen ambtenaren voor het geheele rijk 3 8 voor de arrondissementen 's Hertogenbosch en Bieda weder 't hoogste en wel 5.9. Ter zake van veroordeeling wegens mis handeling is het gemiddelde cijfer 8 4 het arrondissement 's Hertogenbosch vinden wij met het hoogste cijfer 18.7. Atjch. Eene colonne, die Polim vervolgt, is met den vijand verscheidene malen in gevecht geweest en kreeg daarbij vijf gewonden. Er wordt hevige tegenstand verwacht te Paroe. Dc vermindei ing van de bezetting van Atjeh begint nog in deze maand. Alle troepen boveu de gewone formatie keeren naar Java terug. Jaap Eden. Volgens den „Kampioen" zouden alle tof nu toe in omloop geweest zijnde geruchten, als zou Jaap Eden een machine van Hollandsch fabiikaat gaan berijden, van allen grond ont bloot zijn. Jaap is op 't oogenblik in onder handeling met een Duitsche fabriek, nl. die der Cito rijwielen te Keulen, over een con tract op een vast honorarium van 3000 Mark voor een geheel jaar (behalve de prijzen, die hij mocht winnen)na afloop van het race seizoen zou hij dan als reiziger of represen tant van de fabriek hier of' daar optreden. Mochten deze onderhandelingen afspringen,- dan is hij besloten tot de Whit worth terug te keeren en zijn oude (en eerste) machine weer te gaan berijden. Hij zal zich nu op de Limburgsche wegen gaan 'raineeren, natuurlijk in gezelschap van Cordang, die daar tegenwoordig ook alle da gen te vinden is. Capelle, 7 Aptil. De uitvoering, gisteren gegeven door de rederijkerskamer „Vrien dentrouw", was vrij goed bezocht. De stuk jes „Mijn onbekende weldoener" en „De gewaande baron" vonden bijval, vooral T laatste voldeed goed Moge het aantal werkende leden dezer vereeniging toenoemen Dat van het bal, dat na afloop der uit voering gegeven werd, druk gebruik werd gemaakt, zal wel nier betwijfeld worden. Ilcusden. 6 April. Wegens periodieke aftre ding van den Secretaris-penningmeester van het Waterschap „de Hooge Maasdijk van Stad en Landt van Heusden" enz., heef», het dijkbestuur in hare heden gehouden verga dering de volgende voordracht opgemaakt als ie candidaat de tegenwoordige titularis de heer H. J. van Engelen 2e candidaat de heer E. Slijgmers te Wijk en als 3e cand. de heer H. VV. P/illevitz te Heusden. toestemming ingetrokken had. De progressisten stortten nog zeshonderd pond sterling voor driehonderd gewone retourbilj^tten naar Vrij burg. Maar de regeering weigerde aan de vrijwilligers verlof te geven en dreigde op den trein beslag te laten leggen. Desondanks vertrok de trein, maar laat, zoodat de tijdige aankomst te Vrijburg twijfelachtig is. De trein nam spoorwerkvolk mede, omdat men de regeering van het voornemen verdacht on derweg de rails op te nemen teneinde den trein te belctteD Vrijburg te bereiken. De regeering weigerde ook deze kiezers terug te brengen. Volgens de correspondent van de Daily Mail en van de Times te Kaapstad wekt deze taktiek van de regeering groote op schudding. Eerstgenoemde seint van vrees voor onlusten, daar de naar Vrijburg vertrok kenen dreigen zich vau de mailtreinen uit het Noorden meester te maken om er mede terug te reizen. De progressistenpartij aan de Kaap heeft een vordering tegen de regeering ingesteld, met den eisch van aanzienlijke schade vergoeding, ook wegens een soortge lijken maatregel van de regeering te Kum- berley. HOEY (Luik), 7 April. Heden morgen heeft een ontploffing plaats gehad in de ves ting. Door het springen van een granaat, ont ploften patronen en een vat buskruit. Twee menschen werden gedood, vijf gewond. Een aangrenzende straat werd geheel vernield. De ramp moet aan onvoorzichtigheid toegeschre ven worden. WAALWIJK. Groot Matioée te geven door de Zangver- eeniging „het Rozeknopje», in de zaal van den heer W. Brokken ie Besoijen, op Zondag 9 April 1999, aanvang ten 12 ure precies. (Zie programma's.) aOMt&viMat:casjmo**i« i iii ■irninnntmiHiii 40tn De nieuwe cursus aan de Rijksnormaal lessen alhier vangt aan den 8e April a s. met 22 leerlingen in de 4e, met 10 in de 3«, met 8 in de 2e, met 6 in dc le en met 7 in de voorbereidingsklassen, te zamcu 53 leerlingen Onder de 22 leerlingen der hoogste klasse zijn tr 9, die zich voor het a. s. onderwij zersexamen hebben aangegeven. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Maart ingelegd f 4235,75, terugbetaald f 9295,81. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2597. 's Bosch, 5 April. Onze stad begint zich hoe langer hoe meer uit te breiden. Op het nieuwe gedeelte, genaamd hei „Willemsplein", in den volksmond meer be kend onder den naam »Lombok", verrees dezer dagen het nieuwe Café-Restaurant »Wilhelmina". In Moorschen stijl opgetrokken, is de aan blik voor hen die met den bouwtrant der Oostersche volkeren onbekend zijn, wel vreemd, doch wonderlijk betooverend door de ongeëvenaarde kleurenpracht, die er met kwistige hand is aangebracht. Alle eer daarom aan den genialen kunste naar en bouwmeester, den heer H. Lamers alhier. LONDEN, 7 April. Heden hebbeu in de Kaapkolonie de verkiezingen in het district Vrijburg plaats. Om driehonderd kiezes van de Rhodespartij waaronder tijdelijk te Kaapstad verblijvende vrijwilligers, in staat te stellen daaraan deel te nemen, huurden de progessisten een extra-trein af om hen uaar Vrijburg te vervoeren, maar toen de trein aan het Kaapstadsche station klaar stond, weigerdeu de spoorbeambten hem te laten vertrekken, voorgevende dat de spoor- wegmiuister, Sauer, voor den extra ttein zijn WAALWIJK, 7 April 1899. In hoornvee was flinkeraanvoer en de handel ta melijk vlug. Kalfbeesten golden f 110 f195. Dito vaarzen f 105 f 160. Weivee werd vlug verkocht. Jonge varkens aangevoerd 205 stuksver kocht van 1' 3.75 a f 11.25 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1185 kg. van 10.79 f 0.91 per kg. Eieren 2*/2 a 3 cent per stuk. Er is sedeit de laatste dagen geen veran dering te consta'eeren in den huidenhandel. Mef het oog op de afgeloopen feestdagen en den betrekkelijk geringen voorraad, is dat tamelijk verklaarbaar. Men verwacht echter, dat er binnenkort meer zaken zullen gedaan worden, daar de voorraad min of meer aanmerkelijk staat te vergrooten. Behalve enkele groote partijen van La Plata en andere productieplaateen, die op weg zoudeu zijn naar Europa, zijn thans reeds eenige ladingen o. a. te Antwerpen in lossing zooals per Str. »Bellenden> met p. m. 50,000 stuks, meestal gezouten huiden. De voor naamste partijen hieronder zijn Ca. 3000 Paraguay os eu koe, 1178 Concordia dito, 4000 Guaviju, 4800 M/V Salo. dito, 4500 B. A. Mat., 1200 Rivier, 2000 B. A. Sal, 6000 M/V Mat en verder nog eenige dui- zende droge huiden en ten slotte 10.000 stuks huiden voor transito bestemd. Dc keuze zal dus vrij wat ruimer worden en de prijzen daardoor wellicht tamelijk goed stand houden. De leerhandel is over 't geheel niet bemoe digend. Ondanks de hooge huidenprijzen wil het met die van het leder nog maar niet in evenredigheid vlotten. Prima zwaar zoolleder is wel wat meer gevraagd, evenals licht goed maar aan de tegenwoordige markt wordt er in de looierij volgens het tegenwoordig fun- geerend systeem niet verdiend, vandaar dat er verschillende groote looiers in ons land ernstig naar streven hunne fabrieken naar de jongste uitvindingen in te richten, wat veel geld en groote zorgen zal kosten, eer men volkomen op de hoogte is. DÜSSEN. Boteraanvoer 264 kg. prijs van f0.80 1.01 Markt gezet op f0.92 per kg. Eieren 0.70 per 26 stuks.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5