Nummer 31. Zondag 16 April 1899. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BUITENLAN D. Duitsehland. Italië. BINNENLAND. Amerika. Burgerlijke stand. De Samoa quaestie en alles wat daarmede direct en indirect in verband staat, is plotse ling weder op den voorgrond gedrongen van de openbare belangstelling door de jongste Jobstijdingen uit de hootdsiad Apia datee rend van den eersten April, dus van nu bij na twee weken geleden. De Kölnische Zeitung wijst op de nutte loosheid van het bombardement der Samo- aansche dorpen langs de noordkust van Oepoloe. De hutten van de inboorlingen zijn uit zee, op eenigen afstand van het strand, niet duidelijk te zien, het hangt dus van het toeval af, of werkelijk nu en dan projectiel terecht komt waar men het heengezonden heeft. Het is dus zeer waarschijnlijk dat de aanhangers van Mata&fa. zich, in weerwil van het dagen lang voortgezette bombarde ment, in 't minst niet ontmoedigd voelen. Een ander gevolg van het geringe succes dat men met het beschieten van de dorpen aan de kust verkregen heeft, is, dat de Amerikaan- sche en Engelsche commandanten er toe over gegaan zijn, den omtrek van Apia door pa trouilles te laten dooikiuisen, en men weet dat bij een van deze gelegenheden een hin derlaag, door de lieden van Mala&fa gelegd, ernstige verliezen aan de Europeanen heeft berokkend. Zeven man, waaronder drie of- fiuieren, zijn als slachtoffets van het erger lijke wanbeleid der vertegenwoordigers van Engeland en. de Vereenigde Staten gevallen. En zie,, de oude barbaarsche gewoonte van de Samoaansehe krijslieden om den gevallen vijand, het hoofd at te snijden, schijnt weer ingang gevonden te hebben, want dat is nu ook: gebeurd.. De Uuitschtrs vetzuimen niet, te herinne ren aan een dergelijk lo', dat tien jaar ge leiden een Duitsche landingstroep op Samoa getroffen heeft. Nader blijkt dat de directeur van de Duitsche plantage, waar de lieden van Ma- tadfa hun hinderlaag gelegd hadden, aan boord van den Eugelschen kruiser Tauranga gebracht is, en daar in hechtenis gehouden wordt, omdat ooggetuigen hem bezig gezien zouden hebben met het aanhitsen der Samo- anen. Matailfa's troepen moeten ongeveer 800 man tellen. In vroegere botsingen waar bij de Engelschen en Amerikanen geen ver lies leden, zijn 27Samoanen gevallen. De Times verneemt uit New York, dat wegens de jongste berichten uit Samoa de leden van het congres te Washington weer beginnen te roepen over Duitschland's schan delijke houding in Polynesie, alsook over de mogelijkheid van een Duitsch Armerikaan- schen oorlog, maar deze gevoelens tasten de overtuiging van de regeering niet aan, dat Duitschland op Samoa geen valsch spel speelt, maar eerlijke bedoelingen heeft. Wel vreest men te Washington ernstiger botsingen op Samoa, tenzij de Duitsche consul generaal onverwijld teruggeroepen wordt. Men ziet dus dat de toestand er vrij ern stig begint uit te zien en naar de berichten uit Berlijn luiden, zijn de onderhandelingen tusschen Duitschland en Engeland ongun stiger geworden en met spanning wordt dan ook vou Btllows antwoord verwacht op de interpellaiie, hem door de gezamelijke partijen gesteld, die eerst sprak van „de ge beurtenisseu voor Samoa, welke de Duitsche belangen zwaar gekrenkt hebben", en na een herhaalde samenspreking van dr. Lieber, den leider der centrumspartij, met von Bülow, aldus gewijzigd is, dat er slechts inlichtingen gevraagd worden over »de voorvallen voor en op Samoa en de getroffen en te treffen maatregelen". Reeds sedert enkele weken wordt in de Engelsche pers gesproken over het denkbeeld, om de Wtsiindische eilanden af te staan aan de V. S. in ruil voor de Filippijnen. Dit denkbeeld is uit Washington afkomstig en vindt in Engeland tot nog toe weinig steun. De Amerikaansche bladen trachten nu aan Engeland voor te houden, hoeveel zij door deze ruiling zouden winnen. Volgens de voorstelling dier Amerikaansche bladen heerscht op Jamaica groote ontevredenheid over het Engelsche bestuur, en zou een volksstemming zeker leiden tot aansluiting bij de V. S. De weigering van Chamberlain^ om de suiker producenten in West Indië te steunen, heeft een zeer slechten indruk gemaakt en de ontevredenheid doen toenemen; en de voorwaarde door Chamberlain gesteld, dat de Rijksregeering contrö'.e wil oefenen op de financiën van Jamaica wordt in de West zeer slecht beoordeeld. De Filippijnen daareutegen zouden, naar die voorstelling, de macht van Engeland i" Oost-Azië aanmerkelijk uitbreiden, en hebben voor den Britschen handel' meer waarde dan de Westindische eiland-en. De ruiling zou bepaald in het voordeel van Engeland zijn en in het belang van de beide landen. De „New Yotk Herald" houdt Engeland zelfs precedenten voor, en herinnert hoe Frankrijk Louisiana, Spanje, Florida en Rusland Alaska aan de Unie hebben vei kocht. Dat al deze redeneeringen de regeering te Londen van het nut der ruiling zullen ovei- tuigen is niet denkbaar. Engeland heett geen reden zijn goede bezittingen in West—Indië van de hand te doen, zoolang het nog waardeloos bezit in Afrika of Polynesie an nexeert en vooral niet om Jamaica te ruilen tegen de Filippijnen, die nog niet eens door de V. S. onderworpen zijn. Ten gevolge van de laatste zitting van den federalen raad van den Oranje Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche Republiek zullen de volgende voorstellen aan de Volksraden van de twee landen voorgelegd worden: de stichting van een gemeenschappelijke instelling van hoogeronderwijs, een universiteit; de instelling van een gemeenschappelijk hof van beroep het toelaten van Transvaalscii geld in den Vrijstaat tegen den wettelijkcn koers, met gemeenschappelijk toezicht op liet slaan van ile muni; de burgers van eencii slaat zullen volledige burgerrechten in den andereu siaai hebben de Hollandsche taal zal in beide staten gehandhaafd worden beide staten zullen op gelijke wijze hun kiijgsmacht inrictiten. Hohenzollerns. De drie oudste zonen van den Duitsclien Keizer blijven lot aan de meerdeijaiigheid van den Kroonpiins te P.ö i. Dan komt de troonopvolger naar Potsdam, waar de Keizer hem bij de garde zal inslal- leeren. Prins Adalbeit, die 14 Juli ló jaar oud wordt, gaat in 'i volgend jaar, na zijn confirmatie. Op schip, zonder nog bepaald bij de marine te worden ingedeeld. Verleden jaar viel een meisje van vijf tien jaar dat in een fabriek van moutextract werkte, in een ketel met kokende vloeistof en kreeg over hare been en tot aan haar heupen de verschrikkelijkste brandwonden. De dokter die haar behandelde, verklaarde ten slotte dat, om haar leven te redden, een stuk huid van een ander mensch op haar diende overgeplaui te worden. Haar bro°r. van zestien jaar, verklaarde zich bereid om zich, ter wille van zijn zuster, van wie hij veel houdt, aan de operatie te onderwerpen Hij liet zich de huid van de beenen, tot aan de knie, letterlijk afstroopen m dit stuk huid werd op de brandwonden overgebracht. Hel meisje is gered. De Siutlgarter Beobachter verlangt voor den stillen held hij heet Karl Frohnmüller en woont te Feuerbach bi; Stuttgart, een reddingsmedalj Dezer dagen heeft de paus het Heilige College ontvangen, waarvan de deken hem gelukwenschte met zijn herstel en met den 2lsten verjaardag van zijn verheffing tot den Heiligen Stoel. De pausr die er uiizag als vóór zijn ziekte, onderhield zich eenigen lijd met ieder der kardinaals. De koning en de koningin van Italië zijn te Cagliari met veel geestdrift ontvangen. De stad is vol menschen, waaronder veel deputaties uit den omtrek, die met hun muziekkorpsen over de straat trekken overal hangen, behalve Italiaansche, ook Frausche vlaggen. Toen de vorstelijke personen, hun gevolg, en de ministers aan iand gingen, werden zij door den aartsbisschop, den p-efect en den burgemeester verwelkomd, terwijl de oorlogs schepen het koninklijk saluut gaven. Donderdagmorgen zijn admiraal Fournier en de voornaamste officieren van het Fransche eskader door den koning en de koningin ontvangen, en Vrijdag bracht zij een bezoek aan het Fransche admiraalschip Brennus, om er het tweede ontbijt te gebruiken. Een hevige brand heeft te Vallurna meer dan 100 huizen vernield. Een aantal personen kwamen in de vlammen om. De schade wordt begroot op 200,000 gulden. roorziite- is benoemd der Amerikaansche commissie. Deze hoogleeraar of wel zijn collega, de ambassadeur White, zal uit naam van de regeering der Vereenigde Staten, der con'erentie een ontwerp aanbieden tot door voering van het beginsel der internationale arbitrage, met instelling van een permanent scheidsgerecht, bestaande uit afgevaardigden der verschillende op het Congres vertegen woordigde mogendheden, door welk lichaam echter slechts een adviseerende, geen beslis sende invloed zal kunnen worden uitgeoefend Wat de oniwapeningsplannen betreft aan besprekingen over dit ondeiwerp mogen de Amerikaansche afgevaardigden in 't geheel niet mee doen, en Seth Low zal namens Mac Kinley den congresleden aan het verstand brengen, dat de krijgstoerustingen der Euro— peesche mogendheden met die vau Amerika volstrekt niets gemeen hebben, want moei men niet tot deze conclusie komen Ame rikaansche oorlogsschepen zijn geen oorlogs schepen en Amerikaansche soldaten zijn geen soldaten Of heeft men hier eenvoudig te doen met een uitvlucht, waarvoor eigenlijk de volgende ruiterlijke verklaring diende in de plaats gesteld: „Onze expansieve staat kunde gebiedt ons elke gedachte aan onlwa peuing te verwerpen als uit den booze, maar eischt daarentegen een verhooging van ons oorlog- en marine-butger, die tot zeker quantum opgedreven, in de toekomst onaan tastbaar zal moeten gehandhaafd blijven Zijn deze berichten uit Ame-ikaansche bron omtrent de opdracht aan de ge le legeerden van Washington juist, dan volgt eruit, dat Amerika zich alleen op zijn plaats zal gevoei.en in de sectie der arbitrage misschien ook in die afdeeling waar gesproken zal worden over de voorstellen tot beperking van het gebruik van ontplofbare stoffen en torpedo's, waarbij kapitein Mahan als specia liteit zal optreden. WAALWIJK, 12 April 1899. In de volière bij den heer D. v. Bavel al hier, heeft een merelpaar zijn nest gebouwd, waarin het wijfje reeds eenige eieren heeft gelegd. Als men het vroege jaargetijde en het feil, dat merels hoogst zelden in een kooi broeden willen, in aanmerking neemt, is het zeker wel de moeite waard, dit hier te vermelden. Dc Koninginnen. H.M. de Koningin en H.M. de Koningin Moeder: zullen Maandag 17 April van Am sterdam naar het buitenland vertrekken en na een afwezigheid van een 5 tal weken naar het Loo terugkeeren. Haie Majesteiten, reizende als Gravin en Gravin Moeder Van Buren, zullen zich bege ven naar Lipburg (bij Badenweiler). H. M. de Koningin zal heden aan boord van hei stoomschip „Koningin Regen - •es" tegenwoordig zijn bij het vertrek van het detachement suppletie-troepen, dat on der den kapt. der artillerie J. J. van Leeu wen per stoomschip »Prins Hendrik" uit Am sterdam naar Iudië vertrekt. Koetsier van Willem II. Aarle Rikstel is overleden, de oudste Amerika en dc Vredesconferentie. Uit Washington wordt gemeld, dat president Mac Kinley een langdurig onderhoud heeft gehad met den gedelegeerde ter ontwape ningscoufereutie, prof. Seth Low, die tot Te bewoner, Aart Kanters, die, in 1838 bij de dragonders in dienst, het voorrecht had, de paarden te mennen vap de koets waarmede de toenmalige kroonprins, later koning Wil lem II een tocht door den lande maakte. Aart bereikte den gezegeuden ouderdom van bijna 88 jaar. Dc toestand in Tilburg. Men schrijft uit Tilburg aan de N. R. Ct. De gruwelijke aanslag, Zondagnacht ge pleegd op iemand die, zonder de minste aanleiding te geven, gevaarlijk werd gewond, heeft opnieuw bewezen hoe treurig de toe stand te dezer stede is, een toestand van brooddronkenheid en woestheid, gevolg van drankmisbruik. Dat de aangevallene er het leven afbrengt, is geheel onafhankelijk van den wil der woestelingen, waar zij, zooals in dit geval, zoo onmenschelijk te werk gingen. Denzelfden avond had in een ander stads gedeelte eveneens een gruwelijke mishande ling plaats. In de woning van zekeren v. S die keunissen op bezoek had, drongen drie kerels binnen. Zij zochten twist en sloegen een der bezoekers. Deze vluchtte, werd ach terhaald en ontving twee sneden over het hoofd en twee steken in den rug, die zich vrij ernstig lieten aanzien. Bij zulke tooneelen wordt van eene aan randing als op Tweeden Paaschdag, toen een heer met een dame in het centrum der stad wandelde, op klaarlichten dag werd aangevallen en mishandeld, geen gewag ge maakt. Kortom, de toestand is zoo, dat onder de gegoede klassen der bevolking zich bijna niemand 's avonds on streeks of na sluitings uur op straat begeef', of althans niet in een der buitenwijken. Vooral des Zondagsavonds is het verkeer in die stadsgedeelten bepaald gevaarlijk. Of uitbreiding van politie deze 'oestanden zal verbetereu is te betwijfelen, bij de onmogelijkheid om in eene fabrieks stad van zulk eene uitgestrektheid voldoerd toezicht te houden. Opvoeding en zedenver- zachting zijn daartoe betere middelen dan sabel of gevangenis. Oplichterij. Te Utrecht kreeg Woensdagavond in een koffiiehuis, waar zij voor den reg.n een schuilplaats hadden gezocht, een jongmensch twist met zijn meisje, omdac hij naar haar meening wel wat al te lief was tegen een ander meisje, dat met ben aan hetzelfde tafeltje zat. De twist liep zelfs zoo hoog dat het meisje op eens te kennen gaf dat zij uiets meer van hem wilde weten en de daad bij het woord voegende ijlings van hem weg liep. Hierover ten zeerste ontstemd, verliet ook de jonge man het koffiehuis, doch zijn hoop om zijn geliefde nog te zullen achterhalen, werd niet vervuld, zij was reeds verdwenen. Ten einde zijn leed te verze'ten werd hier en daar een vergunninkje gepakt, zoodat hij dan ook niet nuchieren meer wa«, toen hij omstreeks middernacht op de Mariaplaats kennis met een juffertje maakte en deze naar haar woning vergezelde. N* daar eenigen tijd te hebben vertoefd, kwam bii op eens .ot de ontdekking, dat zijn gouden horloge mei keiting, zoomede zijn portemonnaie met inhoud verdwenen waren. Van schrik nuch- teren geworden, vorderde hij een en ander van de vrouw teiug, doch werd in antwoord daarop door haar broer(?) de deur uitgegooid. Toen hij koit daarna met een politieagent terugkwam, was van het vermiste natuurlijk uiets meer te vinden. Sprang. Met tweeden Pinksterdag zal de Zanvvereeniging de „Harpe Zions" een uit stapje maken naar Nijmegen en omstreken. De Vereeniging heeft het plan bij die gele genheid in de stad of een der aangrenzende gemeenten eene uitvoering te geven. CapcIIe, 14 April. Volgens mededeeling van den Heer Directeur der Ambachtsschool te 's Hertogenbosch zijn Jan Michaël en Jan Frederik Koole. leerlingen van de school in de Nieuwstraat alhier, geslaagd in hun toe latingsexamen voor genoemde inrichting. Ilcusdcn, 14 April. Ook in onze stad zal weldra de electriciteit haar intrede doen. Naar wij vernemen hoopt de heer L. Ver hoeven alhier, zijn stoomfabriek van koffiestroop en peekoffie electrisch te verlichten. Wegens, het wassende water der laatste dagen is een groot deel der uiterwaarden voor de stad ondergeloopen. Ter inleiding van de kermis alhier hoopt op a.s. Maandag de harmonie „De Eendracht" van Herpt haar gewoon jaarlijks kermisconcert te geven in het hótel „Het wapen vau Am sterdam". Voor dit jaar zijn door de harmonie de Gebr. Selsor, bekende Hollandsche ka— rakterkomieken uit Rotterdam geëng geerd, zoodat den honorairen leden met hunne dames weder een prettigen avond wacht. Op denzelfden avond zal in het cafi „De Korenbeurs" het strijkorkest van het 2e regiment infanterie uit 's Bosch, met mede werking van den karakterkomiek, de heer Waringa, een grande soirée music tie et amusante geven. Doeveren. De dochter van den landl ouwer A. Timmermans alhier, die bezig was met het melken der koeien, had het ongeluk door dat een der koeien schrok, er onder te geraken, met het noodlottig gevolg, dat zij een been brak. WAALWIJK. Van 1—15 April. GEBORENLudovicus z. van Petrus van Eeten en Hsndrika van Delft Johannes Baptist z. van Johannes van der Avoort en Johanna van de Veerdonk Cornelia Dominica d. van Cornelus Snoeren en Maria Catharina Castelijns Everardus z. van Evert Klij- berg en Adriana Maas Johannes Henricas Antonius Maria z. van Gerardus Cornelis van Delft en Johanna van Druuen Lam- berta d. van Marinus Herman en Antonetta Schellekens Simon z. van Franciscus IJpelaar en Pieternella van den Pangaard Theodora Petronella d. van Leonardus Korthout en Johanna Verhoeven. OVERLEDEN: Karei Frederik ten Haaf oud 61 jaren Jacobus van Gils oud 3 m. Catharina Pullens echtgenoote van Johannes van der Aa oud 64 jaren Susanna Maria Jonkers oud 16 m. HUW. AANGIFTEN: Wietze van Kregten j. m. ond 26 j. en Jantina van Dijk j. d. oud 32 j. wonende te Amsterdam. Philippus Leonardus Martinus van dtr Waals j. m. oud 26 j. en Johanna Maria van Tilburg

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5