ÜITENL A NpT""* lielgie. Spanje. Zweden. Italië. Rusland. Amerika. Samoa. .BINNENLAND. Belangrijk Ingezonden stukken. Schoolbouw. dronkenschap ik ijs het weer te geven zijn eigen lieven zoon bij 't been grijpt en met het hoofd tegen de muur aan stukken slaat feiten, waarvan nog kortelings België het tooneel was. Dat is de triomf van den jenever Och, rondom ons één blik geslagen en wij zien hoe talloos de slachtoffers zijn. Maar dan niet gemeend, dat er geene andere slachtoffers bestaan, dan juist die, wiens ongeluk uw eigen oog hier kan aan schouwen Weet gij dan niet, dat buiten ons midden pestholen van zedeloosheid als uit het graf oprijzen Eu wie vindt ge daar? Dronkaards en kinderen van dronkaards. Telt eens de vele krankzinnige gestichten, gestichten voor ideoten, voor zenuwlijders enz. enz.telt eens het eindeloos groote aantal gevangenissen; en toch, zij zijn allen overvol, altoos groeien zij in getal aan, altoos ver meerderen ze en nooit zijn ze voldoende. En wie vindt ge daar wederom Dronkaards en kinderen van dronkaards. Waarom is ons geslacht toch zoo zwak, zoodat het met kunst en vliegwerk, met behulp der weten schap, die zoo hoog opgevoerd is, nauwelijks een kwijnend leven kan lijden Waarom De geneeskundige geleerden, gedwongen door de millioenen offers, leggen eenstemmig de getuigenis afom het drankmisbruik. Aan den slaaf der slaven is en blijft de drank dierbaarder dan de gezondheid, dier baarder dan eer en fatsoen, dierbaarder dan geld en goed, dierbaarder dan vrouw en kinderen, dierbaarder dan zijne eigene ziel. Die verschrikkelijke verwoesliugen in ziel en lichaam van dronkaards, van vrouw en kinderen, van geheele geslachten, overtuigen ons alleen reeds van het edele van den strijd, dien wij allen met opofferende fierheid moe ten aanbinden. Echter veler oogen gaan eerst open, als het te laat is. 4 Och als men ;t maar gelooide A. S. De Nationale Bond van mijnwerkers heeft dezer dagen te Charleroi in een vergadering besloten, in de vier steenkolenbekkens de algemeene werkstaking te proclameeren in verband met een eisch tot loonsverhooging van 20 percent. De gewestelijke Bond te Charleroi had besloten, den lsten Mei te staken, maar hij zal zich zeker bij 't besluit van den Nationalen Bond neerleggen. Zater dag staakten rondom Seraing 2400 rnijnwer kers, thans reeds 13000. Generaal Rios seint uit Manilla naar Ma drid Generaal Otis heeft mij ecu vrijgeleide toegestaan voor den chef van den staf en een anderen officier, die door mij naar Aguinaldo gezonden zijn met een brief, waarin de invrijheidsstelling der Spaansche gevangenen gevraagd wordt in naam van de menschelijk- heid en het internationale recht. Generaal Otis heett 1500 gevangen Philippino's ter mijner beschikking gesteld, om ze tegen de Spaansche gevangenen uit te wisselen. Andrée Het is met het jongste bericht uit Krasno jarsk gegaan als met de vorige. Reuter seint uit Stockholm dat Nordens- kiöld een telegram van Martin uit Krasno yarsk ontvangen heeft, inhoudende dat het gerucht, Andrée betreffende, op een verzin sel van den mijnen-inspecteur Jakoblef berust. De jager Ljalin is dit jaar in 't geheel niet in de Siberische woudstreek geweest. Martin is reeds op de terugreis. In de militaire club te Cagliari werd Vrij dagavond ter eere van de Fransche en Ita— liaanschf1 eskaders een bal gegeven, dat door koning Umberto en zijn gemalin werd bijge woond. Zaterdag bezocht het koninklijk paar de mijnen van Montepini, waar duizenden arbeiders het geestdriftig begroetten. Zondag gingen de koning en de koningin naar Sassari. Het Fransche eskader vertrekt naar Toulon, waarna het Engelsche eskader in de golf van Aracui verwacht wordt. De kerkelijke viering van den veijaardag van 's pausen troonsbestijging heeft Zondag in de St. Pieterskerk te Rome plaats gehad. De plechtigheid begon ïuim halfelf en werd door den Paus, die in een stoel werd binnen gedragen, bijgewoond. Met het oog op alle gebeurtelijkheden (dr. Lapponi had Zaterdag den paus nog dringend afgeraden de plech tigheid bij te wonen, doch de paus antwoordde: »Geen zorg, mijn laatste uurtje is nog niet gekomen") waren overal middelen geplaatst, om den paus hulp te kunnen verleenen, indien hij ongesteld werd. Voor de kerk waren 80,000 plaatsbiljetten uitgereiktDe paus werd luide toegejuicht, en heeft niet de min ste nadeelige gevolgen van deze plechtigheid ondervonden. Aan den oever der Newa, even buiten Petersburg, is Zaterdagnacht het verminkte lijk gevonden van kolonel Liskjow, oud-chef der geheime politie. Op den dolk, die bij het lijk lag, was het devies der nihilisten gegra veerd. Tusschen Gorkino en Witschuga is een spoortrein gederailleerd, waardoor de machi nist, drie beambten en 7 reizigers werden ge dood. Terwijl generaal La «ton met succes zijn krijgsverrichtingen tegen de Filipinos aan de oostzijde van de lagune voortzet, om de oevers van deze binnenzee geheel in de macht der Amerikanen te brengen en zoo de gemeen schap tusschen de Filipinos in de zuidelijke provinciën van Luzon te bemoeilijken, komt het bericht dat de Filipinos te Zamboango op Mindanao de kanonnen weggenomen hebben van de kanouneerboolen die Amerika dezer dagen van Spaoje overgenomen, maar nog niet bemand had. Men dacht niet dat de Filipinos zoo ver naar het zuiden doorgedrougen waren, en het was voor de Amerikanen dus een onaange name verrassing toen zij wel de kanonneer- booteu vonden, maar zonder bewapening. Te Manila houdt men de Spaansche matrozen voor medeplich'ig. De ambtelijke verklaringen van den Duit- schen staatssecretaris v. Bülow, en Lord Sa lisbury's goedkeuring van üuitschlard's voor stellen ten aanzien van den weikkring der Samoa commissie, schijnen de lucht gezuiverd te hebben. De toon van de pers is in alle drie de landen aanmerkelijk kalmer Als men den Berlijnschen correspondent van de New York Herald gelooven mag, dan heeft v. Bülow zich door dezen laten intervieuwen over de, Samoa-kwestie, en ongeveer aldus gesproken „Ik geloof dat wij nu op den goeden weg zijn om de heele zaak op vre delievende wijze op te lossen. De algemeene opinie hier is, dat de Amerikaansche regee ring door haar verstandige houding veel bijgedragen heeft om de zaken te brengen op het goede punt. waar ze nu zijn. Ik houd 't voor zeker, dat de Samoa-commissie slagen zal, want haar opdracht is, zoo verzoenend te werk te gaan als maar mogelijk is, eu alles te doen om tot een schikking *e komen." De Times vindt ook „alle reden om te hopen» dat de Samoa commissie iets goeds tot stand zal brengen, ofschoon zij zich niet ontveinst dat de eerste voorwaarde waaraan de commissie zich heeft houdendat haar besluiten met algemeene stemmen genomen moeten worden, juist niet bevorderlijk is aan spoedige oplossing van de kwestiën die zich op Samoa zullen voordoen. De Herald meldt intusschen dat er nog een Amerikaansch oorlogsschip, de Newatk.naar Samoa gezonden wordt, WAALWIJK, 19 April 1899. Verbetering onzer Haven. Burgemeester en Wethoud.rs onzer ge meente hebben zich onder overlegging eener uitvoerige memorie tot Gedeputeerde Staten onzer provincie gewend, met het verzoek het daarheen te leiden, dat op de prov, begrooting voor 1900 eene post worde uitgetrokken voor de verbetering der haven alhier. Burge meester ea Wethouders beroepen er zich op, dat in het jaar 1890 aan de gemeente eene provinciale bijdrage van f 450(H) was toege kend in de kosien van aanleg van een schuts- sluis, welke sluis echter uiet tot stand is ge komen. Uit bovenstaand bericht ziet men, dat ons Dag. Best. wederom een zeer te waardeeren poging heeft gedaan, in 'l belang onzer ge meente en van een zeer groot deel van Noord—Braband. Wij hopen dat Ged. Staten termen zullen vinden, om aan dit zoo re delijk verzoek te voldoen, en dat dan later H. H, Afgevaardigden bij de behandeling daarvan overtuigd zullen zijn geworden, van het groote belang in deze zaak gelegen. Want wordt niet in deze dringende behoefte voorzieu, komt geen hulp opdagen, dan zul len door den onhoudbaren, elleDdigen ge stand van onze haven, de handel eü nijver heid van Waalwijk, de Langstraat enz. een ge weldigen knak krijgen. Wordt echter deze sub sidie alsdan toegestaan, zoo zal men dadelijk de middelen tot verbetering ter hand kunnen nemen, en deze verbetering zal strekken tot bloei en vooruitgang, van handel en in dustrie van een groot deel van Noordbra- bant's nijvere bevolking. Gouden Bruiloft. Gisteren vierden de echtelieden Geradus van Es en Maria v. d. Meijdenberg, omringd door hunne familie en onder de talrijkste blijken van belangstelling, vau Waalwijks in gezetenen, hunne 50 jarige echtvereeniging. De buren, hadden een schoon blijk van waardeering en hoogachting jegens de oude luidjes gegeven. Zij hadden zich tot een feest commissie gevormd, om eene gepaste ver siering aan te brengen. En zij hebben wer kelijk eer van hun werk gehad het zag er zeer netjes en sierlijk uit, een prachtige eere- boog van groen en rozen was voor hunne woning aangebracht, en talrijke toepasselijke verzen en wenschen waren hier en daar tus schen gevoegd, 't welk een aardig geheel vormde. Des avonds brachten onze beide harmo- niën den jubilarissen eene seienade, wat na tuurlijk een massa volks op de been[bracht, en eene opgevveke stemming onder de menigte, die toch zoo op zulke vroolijke mopjes ge steld is, veroorzaakte. Wij van onzen kant hopen dat het 't feestvierend paar gegeven mag zijn, nog vele, vele jaren in geluk en tevredenheid, aan eikaars zijde te slijten. Tram—aangelegenheden In onze gemeente circuleerden dezer dagen verschillende adressen ter onderteekening en tot latere opzending aan den gemeeuteraad, in zake de tram. Het eene tegen den aanleg door de straat en als meest gewenscht voor stellende over den winterdijk het andere als 't meest in belang der gemeente achtende den aanleg door de Groote straat. Bekroond. De Iersche Setter van den heer Dr. Romeling te Kaatsheuvel behaalde op de hondenten— toonstelling van de Jachtvereeniging „Nimrod" in de vorige week te Amsterdam gehouden, twee eerste prijzen en een tweede prijs in de drie klassen waarvoor hij was ingeschreven. Wel een bewijs dat de hond een der mooiste in zijn soort is. Waterstand. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch Het water blijft alhier op onrustbarende wijze wassen. Alle polders rondom de stad zijn geïnundeerd, de verschillende stoomge malen zijn in werking. Men vreest voor overstiooming van vele reeds bebouwde akkers. Hier en daar is men bezig met het verhoogen en opkisteu van kaden. De binnenhaven is gesloien door de ovtrstroo- ming van den weg naar Pettelaar is de gemeenschap aldaar met St. Michiels-Gestel verbroken. Beetwortelen Uit het noordwesten van Noord-Brabant wordt gemeld Het zaaien der beetwortelen wordt door het vele natte weder zeer tegengehouden. Ofschoon de meeste landbouwers hun land daarvoor reeds in gereedheid hadden gebracht, is er nog bijna niets kunnen gezaaid worden, eu het zal nog wel langer dan één a twee dagen achtereen moeten drogen, eer men met de machine op het door de vele regens zeer doorweekte land zal kunneu komen. De fabrikanten zoowel als de landbouwers staan echter gereed, om, wanneer de weersge steldheid en geschiktheid van den bodem het maar eenigszins toelaten, met alle krachten te beginnen met hei zaad aan de aarde toe te vertrouwen, Men is daarmede met andere jaren reeds ten achter. Vceiuvocr in Belgic. Nu de invoer van vee in België tijdelijk is opengesteld, worden van uit Bergen op Zoom dagelijks waggonladingen vee uitgevoerd. Van uit Zeeland komen transporten paarden met bestemming naar België, die voor het leger aldaar zijn aangekocht. Een en ander geeft eene ongekende drukte, omdat de grenzen zoo lang zijn gesloten geweest. Bezuiniging. Het voornemen bestaat, ten einde tot een vrij aanzienlijke bezuiniging te geraken, om het getal generaals bij het leger hier te lande te verminderen, omdat sommige dezer opperofficieren in de function, die zij thans waarnemen, bij mobilisatie zeer goed kunoen vervangen worden door de oudste kolonels, en de aan hen opgedragen werkkring evengoed bij een andereu tak van dienst kan worden waargenomen. In de eerste plaats zouden biervoor in aanmerking komen de inspecteur van het Militair Onderwijs, de commandanten der veld- en vesting-artillerie en de divisie- generaals. Zelfs al zouden deze generaals iu het leger in Nederland komen te vervallen, dan zou dit toch nog meer opper-officiereu tellen dan het leger iu O.-I. Naar men verneemt, zal de minister van marine een voordracht over het bouwen van 10 pantserschepen indienen. De ministers zijn bezig met het uitwerken van een voordracht, die de regeling van den algemeeuen weerplicht ten doel heett. De Koninginnen nunr het buitenland. Maandagavond zijn HH. MM. de Konin ginnen met een extra-trein te 9.15 stadstijd van het Centraalstation te Amsterdam naar het buitenland vertrokken. De Dam en het Damrak waren tegen het uur van vertrek zwart van de meoscheu, die saamgestroomd waren om de Vorstinnen nog maals toe te juichen. Toen de vorstelijke stoet dan ook naar het station reed, gingen uit de saamgepakte menigte daverende hoe ras op. Aan het station waren nog aanwezig de heeren mr. F. Th. Westerwoudt, mr. W. Van der Vliet en mr. W. baron Röel als leden van den raad van administratie der Holland- sche Spoor. De Vorstinnen onderhielden zich in de wachtkamer nog eeoige oogeublikken met deze heeren. Dat paviljoen zag er bij den avond, be schenen door de electrische booglampen, die door een zacht rose kap omgeven waren, recht vorstelijk uithet maakte een nog prettiger indruk dan op den dag. De jonge Koningin droeg een zacht groen reistoilet, Hare Moeder was weder in het zwart gekleed. Tot den trein werd den Vorstinnen uitge leide gedaan door den burgemeester der hoofdstad, met wien Zij zich nog eenigen tijd onderhielden, staande aan het portier. Toen de treiu zich in beweging stelde, juichten degenen, die op het perron waren toegelaten, Hare Majesteiten daverend toe. De tiein, waarin Hare Majesteiten reisden, was samengesteld uit den salonwageu van Hare Majesteit .net een slaapwagen van de Staatsspoor een gewoon passagiersrijtuig der Staatsspoor voor het minder hofpersoneel en een sleepingcar van de Compagnie Interna tionale des Wagons lits voor de leden van Hr. Ms. gevolg. Kort vóór het Paleis werd verlaten was de hoofdcommissaris van politie, de heer J. A. Franken aldaar door Hare Majesteit ontboden. De Vorstin betuigde hem Hare hooge tevre denheid over de wijze, waarop de politie deze dagen hare taak had vervuld; het was Hare Majesteit opgevallen met hoeveel beleid eu vriendelijkheid de politie overal jegens de burgerij was opgetreden. De Koninginnen zijn Dinsdag in goeden welstand te Schlosshausbaden aangekomen. Bussen, 17 April. Door Z. D. H. Monsei- gueur Van der Ven zijn alhier herbenoemd tot leden van het parochiaal armbestuur de heeren W. H. Verhoeven en R. van Houten. Donderdag a. s. des avouds te zeven uur zal de Fanfare »Wilhelmina« wederom in hare zaal bij den heer J. H. Kamp eene uitvoering geven. Het programma uagaande, kan men zien, dat ijverig wordt gestudeerd, want niet miuder dan 5 van de 8 nummers zijn nieuw, waaionder 3 groote stukken als La Speranza, Le Songe d'Amour en Bouquet de Mélodies sur l'opéra Lucia. Bovendien is gezorgd voor de uoodige afwisseling door een blijspelletje en een komieke voordracht. Heeien leden wacht dus weder een genotvolle avond. Naar wij vernemeu is de brievengaarder van het hulppostkantoor aau den Dijk alhier voor veertien dagen in zijn betrekking geschorst. Het kantoor is thans op een der zaleu van 't raadhuis gevestigd. Gisteruamiddag bracht de fanfare „Wilhelmina" een barer bestuursleden, den heer Van de Wiel, Hoofdonderwijzer alhier, een serenade en werd hem bij monde van den president, den heer J. H. Snijders, uit aller naam geluk gewenscht met zijn verleden Douderdag gesloten huwelijk. Ook werd hem mededeeling gedaan dat, als een herinnering aan dien dag door de bestuurs- en werkende leden een prachtige lamp was aangekocht. Honderden menschen Waren toegestroomd! is de gelukBaankondiging van Sauiucl flckschcr senr. in Hamburg, welke zich iu het huidige nommer van ons courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In zijne zitting van 27 Maart besloot de Raad van Waalwijk tot verbouwing der open bare school volgens oorspronkelijk plan. Iu dit blad is reeds gewezen op de finan- cieele gevolgen, die eventueele aanneming van het wetsontwerp op den Leerplicht voor onze gemeente zal hebben. Toen ter tijd was de memorie van toelichting nog niet ver schenen, nu wij deze voor ons hebben zijn de motieven om den Waalwijkers een „on tijdig" en „past op uwe beurzen" toe te roe pen, vermeerderd. Op 25 April zal de Kamer het Wetsont werp op den Leerplicht in behandeling ne men. Het bevat 2 deelen le. Leerplicht van 6 tot 12 jaar. 2e. Herhalingsonderwijs van 13 tot 16 jaar. Wat het lot vau dit ontwerp zal zijn kan niemand voorspellen. Natuurlijk bestaat mo gelijkheid van aanneming anders zou de Re geering er haar ministerieel leven, dat op 't spel staat, niet aan wagen. Wanneer ook alleen deel 1 (Leerplicht) wet wordt zullen op vele plaatsen de scholen vergroot en verbouwd moeten worden. Wie zal dat betalenNu hebben reeds tal van gemeenten in Noordholland, Friesland en Groningen zich tot de Kamers gewend ora der Regeering te verzoeken in geen geval de kosten op de gemeenten te doen neer komen. Dergelijke adressen zullen Brabant eu Lim burg nog zenden. Van goed ingelichte zijde verzekert men, dat de Regeering op dit punt toegeven en althans 't grootst deel der kos-

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2