iielgie. Spanje. Duitschland. Italië. Amerika. Australië. .BINNENLAND. en Manilla in, evenzeer ten oosten van den spoorweg. De Filipinos zijn dus zooals men ook verwachteu kon voor de noord waarts oprukkende colonne van generaal Mac Arthur niet allen noordwaarts teruggetrokken, maar hebben zich voor een deel verspreid in het heuvelachtige terrein dat ten oosten van den spoorweg loopt. Terwijl dus de Ameri kanen de veroverde posten langs den spoor weg tot aan Maloloe bezet houden, zijn hun vijanden in staat hen onophoudelijk lastig te vallen door zich op een gunstig tijdstip te vertoonen, de Amerikanen verlies toe te brengen, en zich dadelijk weer terug te trekkeu in het gebergte, waar zij voorhands veilig zijn. Deze tactiek doet denken aan de uitspraak van een Spaanschen generaal, die ondervinding heeft van het oorlogvoeren op de Filippijnen, en die een poosje geleden voorspelde dat de Amerikanen in alle ge vechten op Luzon overwinnaars zouden blijven, en toch den strijd zouden verliezen. Het spreekt van zelf dat zelfs de roos kleurig getinte telegrammen van Otis over de ontmoedigde stemming onder de Filipinos, en over den goeden geest der Amerikanen (die „slechts" voor een zevende buiten gevecht gesteld zijn door den dood, kwetsuren, of ziekte), niet bij machte zijn on. in de Veree- nigde Staten den indruk weg te nemen van de zoo kort op elkaar volgende berichten van het échec te Baler, het terugtrekken van Lawton uit de zuidoostelijke provinciën, de nederlaag te Quingua. Daar komt bij dat de vrijwilligers op Luzon bijna allen weigeren, daar langer te dienen. Wat zal de Amerikaansche regeering in deze omstandigheden doet) Zij moet volhouden, zeggen de imperialistische bladen, en ook de Daily Mail bevat een heftig gesteld artikel in dien geest, dat met instemming door de New Yo:k Herald overgenomen wordt. Daarin heet 't onder meer dat de Amerikanen er evenmin aan kunnen denken, den strijd tegen de Filipinos op te geven als indertijd den strijd tegen de Spanjaarden voor Santiago de Cuba, «te minder nu het Amerikaansche volk de heilige taak te vervullen heeft, misleide inboorlingen te bedwingen, die openlijk in opstand gekomen zijn tegen hun wettig gezag De Daily Mail gaat dus uit van het begrip dat een in opstand gekomen volk, dat daar enboven zijn onderdrukkers grootendeels zelf reeds verdreven had, lij lelijk moet berusten als het met een pennestreek aan een vreemde regeering wordt „overgedaan». Nu ontstaan er voor Amerikanen evenzeer als voor Nederlanders teere kwestiën zoodra zij den stat willen breken over opstandelingen, en het Amerikaansche weekblad Nation denkt er ook anders over dan de New York Herald, en dergelijke bladen. Het brengt in herinne ring dat koning George III herhaaldelijk allerlei mooie dingen aan de Amerikaansche opstandelingen belooide, als ze zich maar onderwierpen en, zegt de Nation „de Ame rikanen weigerden hem le gelooven, ofschoon zij reeds zijn onderdanen waren, zijn taal spraken en zijn godsdienst beleden» (al welke dingen men van de Filipinos niet kan zeggen). Het blad vindt het dus heel begrij pelijk dat Aguinaldo zich niet laat overhalen door mooie proclamaties, waarin het woord onafhankelijkheid zorgvuldig vermeden wordt. Dat de Filipinos op hun vrijheid gesteld zijn, hebben zij bewezen door het eenige overtui gende bewijsmiddel dat een volk daartoe kan gebruiken door zich ervoor te laten dood schieten, en te blijven vechten in weerwil van herhaalde nederlagen. „Nu de Filippijnsche commissie zich te Manila bevindt zegt de Nation nog en wij daar een onaantastbare positie innemen, behoorde de President geen dag te verliezen voor het sluiten van een wapenstilstand en het regelen van de Filippijnsche kwestie door een schikking" Den Sen Februari heeft Otis reeds een kostbare gelegenheid laten voorbijgaan, hij seinde toen „Aguinaldo heeft nu verzocht om staking der vijandelijkheden en om een onderhoud, ik heb niet geant woord." Sedert dat oogenblik is er al te veel bloed vergoten aan weerszijden, en een over eenkomst tusschen de beide partijen zou zeker ook thans nog de beste oplossing zijn, al moest dan ook eerst generaal Otis plaats maken voor een anderen gouverneur, iemand met wat minder optimisme en wat meer beleid. Volgens de Daily Chronicle heeft Duitschland den Vereenigden Staten geduren de den oorlog met Spanje kennis gegeven, dat het, indien Amerika de Philippijnen annexeerde, aanspraak maakte op een kolen station in dien archipel in ruil voor eenige handelsprivilegiën. In het najaar verzocht Duitschland de Unie, de Carolinen niet te anuexeeren, daar, als Spanje afstand wilde doen van die eilanden, Duitschland daarop de oudste rechten meende te hebben. Duitsch land stelde bovendien voor. eenige eilanden van den Maarschalks-archipel en de Brown- eilanden aan de Vereenigde Staten af te staan, als het een haven op de Philippijuen kreeg. Over een en ander wordt thans onder handeld. De slachthuizen op de grenzen hebben de Kamer geruimen tijd beziggehouden. De inferpellant. die ze ter sprake bracht, de progressist Maguette, van Luik, was bezorgd dat als de regeering slachthuizen op de gren zen ging bouwen, de stedelijke financiën, b. v. die van Luik, daaronder zouden lijden, de slagers op de hooge kosten zouden wor den gejaagd, de verbruikers duurder vleesch zouden krijgen, en Nederland weerwraak zou oefenen. Maguette noemde de bewering dat ons vee het Belgische besmette, eenvoudig boerenbedrog j het diende de agrariërs al leen als raiddel om de prijzen van het Bel gische vee te verhoogen. De Bruyn, minister van landbouw, ver zekerde herhaaldelijk dat hij met Nederland op uitstekenden voet stond, maar dat hij het binnenkomen van het mond- en klauwzeer moest tegengaan en daarom nu en dan ge noopt was de grenzen te sluiten dat hij geen definitieve maatregelen zou nemen zon der een wet, maar dat hij evengoed de be langen van de boeren moest behartigen als die van de slagers. S'otsom de minister zal het voorstel om slachthuizen op de grens te bouwen, in de Kamer verdedigen. Het aantal stakende mijnwerkers wordt thans begroot op 45,000, welk aantal van daag waarschijnlijk tot 60,000 zal aangroeien. Te Charleroi hebben drie metaalfabrieken, wegens gebrek aan steenkolen, het werk moe ten schorsen waardoor 1300 arbeiders werk loos zijn geworden. De mijn van Bascoup iu het centrum bekken heeft een ïeserve- voorraad van 50.000 ton steenkolen ter be schikking der industrieelen gesteld en ook worden groote hoeveelheden kolen uit het buitenland aangevoerd, maar de prijs die in normale tijden 14 francs bedraagt, is nu ge stegen tot 22 d 24 francs. Nog wordt ge meld, dat de glasblazer in het bekken van Charleroi voornemens zijn, zich solidair met de mijnwerkers te verklaren en het werk te staken. Iu de Woning van den vrederechter Mar- geual te Sardanvla nabij Barcelona is een carlistische bergplaats voor wapenen gevon den. Deze ontdekking leidde tot de arrestatie van een carlistisch complot, bestaande uit den rechter, generaal Luis Graf en eenige andere bekende carlisten. Zij waren naar Barcelona gereisd, om er een ops'and te be werken, doch zij werden bij aankomst aan het station gearresteerd. Het gerucht, als zouden admiraal Mon- tojo en kapitein Sortoa, chef van het arsenaal te Cavite, in verband met de nederlaag van het Spaansche eskader in de baai van Ma nilla ter dood veroordeeld zijn, blijkt onwaar. In Mei begint de repatrieering der Spaan- sche troepen van Mindanas en Zaraboanga (Philippijnen). De Duitsche gezant Holleben heeft gepro testeerd tegen de redevoering, door kapitein Coghlan, commandant van het oorlogsschip Raleigh, te New York, dadelijk na zijn terugkeer van Manila, gehouden na een feestmaal. Coghlan sprak op beleedigende wijze over de Duitschers en beschreef in den loop zijner speech eene scène, in den vorigen zomer voor Manila voorgevallen, toen admi raal Dewey den Duitschen admiraal waar schuwde tegen handelingen, strijdig met de belangen der Amerikanen. Ook droeg Coghlan een vuil lied op den Keizer voor. D; minister Hay heeft aan Holleben geantwoord dat de speech na een feestmaal in eene club werd gehouden, zoodat er voor hel departemeut van buitenlandsche zaken geen termen bestonden om handelend op te treden. Wel daarentegen behoorde de zaak thuis bij het departement van marine, en dit heeft aan Coghlan reeds bevolen onverwijld weder aan boord van de Raleigh te gaan. Wat de telegrammen uit New York ver tellen over hetgeen kapitein CoghlaD, van Alen kruiser Raleigh, in de Uuion League Club aldaar zou hebben medegedeeld over ougeloofelijke geschillen tijdens de blokkade van Manila tusschen de admiraals Diedrich en Dewey, wordt te Berlijn door de bladen van alle partijen opgevat als dwaze opsnijderij van een snoever die te veel champagne had gedronken. Het geval is overigens, meenen die bladen, reeds als afgedaan te beschouwen door de verontschuldiging welke de Ameri kaansche minister Hay heeft aangeboden toen de Duitsche gezant geklaagd had, en door de straf welke aan Coghlan is opgelegd. Alle onze bladen zijn het met elkaar eens dat men hier enkel te maken heeft met eene „belachelijke dwaasheid" van een dronken en door „grootheidswaanzin" aangetasten Amerikaanschen pikbroek, omdat Duitsche marine-officiereu dergelijke beleedigingen en bedreigingen, als zij werkelijk wat te beduiden hadden gehad, zeker niet kalm zouden hebben verdragen. De „Zeehond", het eerste naar Bremen gekomen Nederlandsche oorlogsschip, is na een verblijf van 6 dagen in de vrijhaven, vertrokken. De Nederlandsche en de Duitsche marine officieren hebben elkander wederkeerig een feestmaaltijd aangeboden, waarbij telegrammen aan den keizer en aan Koningin Wilhelmina werden verzonden, waarop zoowel door den vorst als door de vorstin hartelijk werd geantwoord. De keizer uitte in zijn telegram onder anderen den wensch dat de vertegenwoordi gers van de Nederlandsche krijgsmacht vaker de Duitsche havens zouden bezoekenzij konden verzekerd zijn, daar altijd een ka meraadschappelijke ontvangst te zullen vinden. De koning en de koningin bezochten Don derdag de kathedralen van Alghero en van Sattari. De bisschop van Alghero en de aarts bisschop van Sattari ontvingen de vorstelijke gasten en gaven hun de zegen. In de kerk van laatstgenoemde plaats speelde het orgel de koningshymne en luidden de klokken. Vrijdagavond zijn de Majesteiten met de „Savoia" uit Cagliari vertrokken, en ontbeten aan boord van het Britsche admiraalschip „Majestic." De schepen van het (Engelsche) Kanaal—eskader waren in vier rijeu gelegd voor de vlootschouw, die door prachtig weer begunstigd werd. De Britsche en Italiaansche smaldeelen werden achtereenvolgeus door de souvereinen in oogeoschouw genomen. Lord Currie begaf zich aan boord van de „Savoia om den koning en de koningin de goede wenschen van koningin Victoria over te brengeD, daarna maakten admiraal Rawson en de onderbevelhebber van het smaldeel hun opwachting. Te Philadelphia is een bende valsche munters gearresteerd, in wier bezit voor een waarde van 22 25 millioen gulden aan prachtig nagemaakt valsch bankpapier en 12 millioen aan registratiezegels werd gevonden Gedurende de laatste hevige stormen heeft He parelvisschersvloot, die ter hoogte van Queensland ankeide, schrikkelijk met den orkaau uk te staan gehad. Het verlies aan menschenlevens zoo zeggen de uitvoerige berichten per laatste mail ontvangen is zeer groot geweestmen spreekt van 200 kleurlingen en 10 blanken, waarvan men met zekerheid weet, dat zij verdronken zijn, en van 100, die nog vermist worden. In de Bathurstbaai vergingen zestig schoeners, twee en zestig loggers en twintig booten voor duikers. De bemanning dezer vaartuigen bestaat gewoonlijk voor schoeners uit twee en twintig koppen, waarvan twee of drie blanken. De andere vaartuigen hebben minder bemanning noodig. De waarde uit de diepten der zee opgevischt was reeds aanzienlijk. Men schat dat de schoener elk voor een waarde van 2 a 3ü00 aan paarlen hadden, de loggeis 460 tot 500. De geheele waarde werd op 50 000 benaderd. De kust is over een uitgestrektheid van honderd mijl met wrakhout bedekt. Een kleurling en twee vrouwen slaagden er in na twee dagen gezwommen te hebben de kust van Queensland te bereiken. WAALWIJK, 26 April 1899. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der Gem. Waalwijk te houden op Donderdag a.s. voormiddags HH/g uur. Punten ter behandeling I. Ingekomen stukken. II. Af- en overschrijvingen aanbesteding verbouwing O. L. school. III. Concessie aanvrage Trammaatschappij Adres tegen de Leerplicht. Op initiatief van onzen waamemenden pas toor, den WelEerw. Heer A. Wevers is een protestadres tegen het Leerplichtoniwerp samengesteld en gisleren aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden. Dit adres is onderteekend door heeren geestelijken, de leden der openbare school commissie, de onderwijzeressen der bijzondere scholen, de wethouders, bijna alle leden van den Gemeenteraad en circa 250 hoofden van huisgezinnen. Dit getal ware, hadde de tijd het niet verhinderd, gemakkelijk verdubbeld geweest. Slechts 5 katholieken hebben geweigerd hunne handteekeningen te plaatsen, doch van vier kan bepaaldelijk gezegd worden, dat zij gezondigd hebben door onwetendheid en dus is op hen toepasselijk het „Vader vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen". Het luidt als volgt .- Aan de tweede Kamer der Staten-Generaal. Geven met verschuldigde!) eerbied te ken nen, ondergeteekenden, allen inwoners der Gemeente Waalwijk dat zij met groote bezorgdheid vernomen hebben van het wetsontwerp tot invoering van leerplicht, ook, zooals dit, aanmerkelijk gewijzigd, ten tweede male bij Uv\e vergade ring werd ingediend dat zoowel de in hun oog onnoodige vrijheidsbeperkingen strafbe dreiging ten opzichte van ouders, die in geenen deele de opvoeding hunner kinderen verwaarloozen, alsmede de groote verzwaring van de financiëele lasten voor het bijzonder onderwijs, die van dat ontwerp het gevolg zullen zijn, bij hen de meest ernstige bezwaren doen ontstaan. Het beginsel, dat het onderwijs, als wezenlijk deel der opvoeding behoort bij de ouders, achten zij zich niet gerechtigd, prijs te geven. De bijzondere school, welke toch reeds onder zware lasten gebukt gaat, zal, wordt het leerplichtontwerp tot wet verheven, met ondergang worden bedreigd. Adressanten hebben tegen het aanhangig wetsontwerp nog tal van andere bezwaren, niet het minst dat met de gemoedsbezwaren der ouders niet volkomen rekening is gehouden, zij zouden het dus betreuren als bedoeld wetsontwerp wet werd. Zij meenen echter bijzonderlijk op bovenstaande punten te moeten wijzen en verzoeken uwe vergadering eerbiedig, doch met den mees'en nadruk uwe goedkeuring aan het wetsontwerp tot invoering van den leerplicht te weigeren. 't Welk doende, te Waalwijk, den 25en April 1899. (Volgen de handteekeningen.) Onderwijzersvcrgadcring. Gisteren hielden de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hunne eerste ver gadering van dit jaar. Ruim een veertigtal onderwijzers benevens de districts- schoolop ziener de heer v. Oppenraaij woonden deze vergadering bij. Ingeleid werden «De letter kunde der laatste 20 jaren" door den heer G. v. Oudenhoven te Besoijen en „School artsen* door den heer v. d. Horst te Kaats heuvel, Beide onderwerpen werden op zeer verdienstelijke wijze behandeld en hadden grooten bijval. Het eerste punt vooral gaf tevens aanleiding tol een geanimeerde en vruchtbare discussie. Besloten werd de feest- vergadering dit jaar in Nijmegen te houden en wel op Dinsdag 20 Juni a. s. Na deze vergadering hield de afdeeling Waalwijk van het Ned. Ond. Gen. eene huishoudelijke bijeenkomst. Na afdoening der gewone zaken werd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering in 's Gravenhage benoemd de heer Busch van Geertruidenberg. Aanstaanden Zondag zal de afdeeling „Langst!aat" van den Bond van Ned Onder wijzers eene vergadering houden op de zaal Musis Sacrum. Agenda 1 Notulen. 2 Verkiezing voor een lid vau het Hoofd bestuur. 3 Sanatorium. 4 Ingekomen stukken. 5 Schoolhygiène. 6 Hoofdacte—examen. 7 Rondvraag en sluiting. Bijna een ongeluk. Dezer dagen geraakte een beambte van de firma van Gend Loos, met een voet van het perron van het spoor, toen de trein reeds in beweging was. Een ander beambte, die juist daar tegenwoordig was, trok hem nog bijtijds op het perron terug, zoodat hij met een licht gekwetst been vrij kwam. Gewis waren hem anders minstens beideteenen afgereden. Stierenkcuriug. Op de Dinsdag alhier gehouden stieren keuring waren slechts zes stiereu ter keuring aangeboden. Alle werden ter dekking goedgekeurd behalve de stier van Waalwijk, die onge schikt bevonden werd. De Voorzitter der keuringscommissie gaf te kennen, dat hij in 't algemeen zeer slecht tevreden was over de hoedanighedeu der stieren, wat ook bewees het aantal punten door de Commissie toegekend, nl. Hoogste punten toegekend aan D. van Tilburg 452/s te Sprang, eerste prijs. Tweede prijs J. Vissers 432/s van Drunen. Eerste reserve 4L2/s J. Netten, van Sprang. Tweede 41 H. van den Heuvel te Baardwijk. Depot van postzegels. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden er op, dat bij den Heer Paul Meeu- sen, Sigaren-magazijn in de Groote straat (aan den Hoek) naast den heer van Gooi van der Schoot een Rijks-dépot is gevestigd alwaar postzegels, briefkaarten, postwissels en verder alle andere formulieren van het Post kantoor te bekomen zijn voor den zelfden prijs. Alzoo een gemak voor velen onzer ingezetenen, die voortaan niet meer zoo dik wijls naar het postkantoor zullen behoeven le loopen. Bovendien is de heer Meeuwesen ook bereid om bestellingen van minstens f 5 bij een ieder die zulks verlangt, aan huis te doen bezorgen. Wij twijfelen dan ook niet of de Heer Meeuwesen zal wel debiet krijgen, wat wij hem van harte gunnen. Baardwijk. Naar men ons mededeelt, is op initiatief vau onzer. Zeereerw. Heer Pastoor, een protest-adres tegen de leerplicht, voorzien van meer dan 300 handteekeningen, aan de Tweede Kamer opgezonden. Besoijen, 24 April. Een persoon, die blijkbaar aan Bachus geofferd had, zou 's avonds, bij het verlaten der herberg, nog met zijne hondenkar naar Waspik rijden. Toen de kastelein 's morgens de deur opende, zag hij kar en hond nog bij zijn huis op dezelfde plaats als den vorigen avond liggen en den man in diepe rust in den paardenbak. Verbeeld u 's mans ontwaken, toen hij door den kastelein gewekt wetd. •Sprang. Eergisteren, bij het schieten voor bruidegom en bruid, had een persoon alhier het ongeluk zich den wijsvinger totaal af te schieten. Dr. van Hoften verleende hem de eerste geneeskundige hulp.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2