Nummer 39. Zondag- 14 Mei 1899 Tweede Blad. jbi mmlan'IT™ Italië. liusland. Amerika. UIT VOERINGEN Visconti Venosta heeft de portefeuille van buileolaudsche zaken aanvaard. Generaal Relloux zal ministerpresident en minist ;r van binnenlandsche zaken zijn, generaal Merri minister van oorlog, Cettelo van mari. e, La Cava van openbare werken, Bacel i van onderwijs. Men zegt dat Basseli minister van de schatkist word', eu Salandra van financien. Kcgelcoiicoiirs Jlötel „De Twee Kolommen." Bij de antisemitische wanordelijkheden, die te Nicolajev hebben plaats gevonden, zijn vijftig Joden en twaalf soldaten gedood, terwijl hel aantal gewonden vele honderden beloopt. Volgens bericht uit Czeruowitz zijn in de gemeente Gura Humoia een tweehon derdtal particuliere huizen, Oenevei.s het gemeentehui?, de scholen en de kerk door brand vernield en is er tengevolge van deze ramp een hevige boschbrand uitgsbioken. De New York Heral heeft een paar be langrijke berichten over de Filppijuen. Het eerste is, dat generaal Lawton gisteren bij San ildefonso, uegen mijlen teu noorden van Balinag Lawton voert bevel over den rechtervleugel van Mac Arthur's troepen, zoodat zijn brigade het verst van de baai van Manila verwijderd is, en de uitloopers van het gebergte raakt op een zoo sterke stelling van de Filipinos gestooien is, als men jot dusver nog nergens aangetroffen had. 1 euztj Aguiualdo dus binneu een paar dagen toegeeft, staat er uog een hevige strijd voor de deur. Van een moeras aan de linkerzijde van Lawton's positie (het moeras van Condaba) naar een vrij hoogen heuvelrug vlak voor de stad, strekken zich groote aardweiken uit, door loopgraven geflankeerd, en een uitge strekt open rijstveld bestrijkend. Bij een v ,rkenriiug werden de Amerikanen reeds door een hevig vuur van de Filipinos begroet, en majoor Higgles, van het regiment vrijwilligers uit Minnesota, kreeg een schot door het hoofd. Lawton heeft intusschen liet eerste Filip pijnsch gemeentebestuur onder Amerikaansch gezag geïnstalleerd te Balinag. lweec^e bericht heeft de Herald uit Washington ontvangeu Watson gaat naar Manila om het commando over de vloot van Dewey over te nemen. Men weet dat Dewey reeds een poos geleden op zijn vervanging aangedrongen heeft. Hij is nu langer dan een jaar achtereen in Iudife'. Schout-bij-nacht Watsou zal den 16en uit San .Francisco vertrekken. De nieuwe com mandant van het Aziatische station is in 1842 tc Fiankfort in den staat Kentucky geboren In 1860 verliet hij het instituut van marine, eu d^Ö maakte den geheelen burgeroorlog - Volgens den Herald zijn de Philippino's er in geslaagd, 10 kanonnen op het eiland Panay aan land te brengen. De opstandelin gen in de provincie Cavite maken zich gereed den Amerikanen tot het uiterste weerstand te bieden. Zij hebben een Franschman, Du- marais genaamd, vermoord, die hun linien onder bedekking der parlementaire vlag was genaderd, om over de invrijheidstelling der Spaausche gevangenen tc onderhandelen. Donderdag 1.1. is wederom een nieuw kegelconcours geopend op de baan bij Mej. de Wed. V. J. Gerris, hotel „De Twee Kolommen// alhier. Aan dezen wedstrijd zijn de volgende prachtige prijzen verbonden: le prijs een Amerikaansch rijwiel, 2de eeii kunstvoorwerp of f25; 3de idem of f 15; 4de idem of f5. Men ziet dat het succes van dit concours niet zal afhangen van de prijzen, die dan ook zeer kostbaar zijn, en gaat men af op het vorige concours dan kan men gerust zeggendat de ondernemer er de beste resultaten van kan verwachten daar het ook thans zeker niet aan mededingers van hier en elders zal ontbreken want allen brengen gaarne een bezoek aan de kegelbaan waar het zoo recht gezellig kan zijn, en de prijzen trekken voorzeker ook aan. Het concours eindigt 29 Juni en wij besluiten met een goed succes aan den ondernemer toe te werischen en niet een woordje van opwekking tot deelneming aan de liefhebbers van dezen sport. Bloed vergiftiging. Het volgende treurige feit. heeft zich hier voorgedaan. Zekere 3. v. E., logementhouder, aan den Hoek alhier, had een klein woudje aan zijn neus gekregen, waar natuurlijkerwijze geen acht op werd geslagen. L1. Zondag nu moest hij bier aftappen DJIUNEN. Matinée, te geven door de Harmonie „de Eendracht" op Maandag 15 Mei 1899, ten huize van den heer C. G. van Huiten. Aanvang half elf precies. (Zie programma's KAATSHEUVEL. Matiuée op Zondag 14 Mei a. s., te geven door het muziekgezelschap „Euphoiiia." Aanvang half elf. (Zie programma's.) WAALWIJK, 13 Mei 1899. StoouilecrJooierijeu. Aan de gebouwen voor de stooinleerlooierij van de heeren Van Ierse! Witlox en Co., alsook van de heeren Gragtmans en Wiesman, wordt met bekwamen spoed gearbeid, zij vorderen dan ook zeer goed. "VV ij hopen later op 't een en ander terug te komen en het dan in nadere bijzonder heden te bespreken. door een koperen kraan, kreeg hiervan eenig roest aan de vingers, wreef hiermede toe vallig over de neus en het wondje, en bijna onmiddellijk zette de neus meer en meer op; de ontboden geneesheer kon slechts bloed vergiftiging constateeren en de toestand van den man moet zeer zorgwekkend zijn. Vredesconferentie. De Politische Correspondenz verneemt uit den Haag „De mogendheden zijn overeengekomen om, ter voorkoming van overschrijding van het program, bij de ontwapeningsconferentie strengere maatregelen te treffen dan tot dusver gebruikelijk waren. Daarom is be sloten, adressen van politieke of «iet-poli tieke vereenigingen aan de conferentie af te wijzen, evenzoo voorstellen of memories van regeeringen waarin de binnenlandsche toe standen van andere landen worden besproken. Het genoemde besluit van de mogendheden is aan de regeeringen van de Balkan-stafen bekend gemaakt en ook in Konstantinopel meegedeeld. De Daily Graphic meent te weten, dat de Engelsche afgevaardigden ter conferentie in last hebben, „hun beste pogingen aan te wenden om de instelling te bevorderen van een blijvend schema van internationale ar bitrage binnen de perken, door de ondervin ding gerechtvaardigd." Verder heeft dat blad vernomen, dat Lord Salisbury van oordeel is, dat een overeenkomst om alle mogelijke internationale geschillen aan een scheidsgerecht te onderwerpen onuitvoerbaar is, maar dat er een grondslag voor een algemeen verdrag kon gevonden worden op het beginsel en voorbeeld van verscheiden verdragen, in de laatste paar jaren tusschen enkele staten gesloten. Leerplicht Het Centraal-Bestuur van den Neder— landschen Roomsch-Katholieken Volksbond heeft aan de tweede kamer een adres ge zonden, waarin gezegd wordt, dat liet, na gehoord te hebben de leden van den cen- tralen raad, uit afgevaardigden van alle af- deelingeu, samen 16000 leden tellende, in zake het aanhangige wetsontwerp „Leerplicht// tot de ervaring is gekomen, dat de leden bet ten zeerste zouden betreuren indien dit ontwerp tot wet zou worden verheven. Atjeh. De correspondent van de N. R.Ct. te Ba tavia seint onder dagteekening van Vrijduo-; Kapitein Swart werd gewond bij liet patrouilleeren in de nabijheid van Katnbin» Atjes. D De Koninginnen in het Zwarte Woud. De „Berl. Lokal Anz.» schrijft De Koningin van Holland en de Koningin- Moeder, die sedert eenige weken op het slot Hausbaden in 't Zuidelijke Zwarte Woud vertoeven, leven daar zeer teruggetrokken. De ligging van het slot, hoog boven Baden- weiler, te midden der ruischende wouden, is zoodanig, dat de Koninginnen, ver van het rumoer der wereld, zich in een echt, van al1 e zijden afgesloten gezondheidinrichting bevinden. Het slot Hausbaden met zijn bijgebouwen is anders een veel bezocht hotel, dat thans echter aan zijne gewone bestemming onttrok ken is en aan het Nederlandsche Hof is verhuurd. Het uitzicht van zijn hoogte is prachtig, het oog dwaalt naar den Rijn wiens zilveren lijn in de zon glinstert; aan den horizont ziet men de Vogeezen schemeren. In zijn nieuw, ter eere van de Koninginnen aangebracht, kleed ligt het slot tegen den door dennenloof donker gekleurden bergmuur en is van ver uit het dal reeds te zien Binnen is alles comfortabel, maar met weinig praal ingericht. Het weder heeft de Koninginnen weinig begunstigddesondanks maakt Koningin Wilhelmina, begeleid door generaal-adjudant graaf Du Monceau en den kamerheer graaf Van Bylandt of door hare hofdames barones Sloet van Marxveld en barones De Constant llebecque. verre wandeltochten. De jonge gravin Van Buren, onder dit incognito reist Koningin Wilhelmina, is in de omgeving van Badenweiler een bekende persoonlijkheid. Koningin Wilhelmina houdt zeer veel van schilderen zij wandelt door de zoo schoone streek mer de prachtige landouwen en zei waar zij een schoon gedeelte meent gevonden te hebben, haar schilderstoeltje neder. De Koningin-Weduwe, tlie nog altijd ietwat lijdend schijnt te zijn, rijdt daarentegen onder bege leiding van haar dame de palais, baronesse Van der Poll, dagelijks eenige uren uit. Zondags wonen de Koninginnen met gevolg geiegeld de godsdienstoefening in de Protest tan'sche kerk in Badenweiler bij, terwijl de gent raal-adjudant graaf Du Monceau, de Katholieke kerk te Badenweiler ofte Müllheim bezoekt. Het voorname gezelschap is zeer ingenomen met de schoone streek en heeft hiervan op levendige wijze getuigd bij 't kort bezoek van den groot-hertog en de groot hertogin van Baden. De Koninginnen hopen tot ongeveer midden Juni op het slot Hausbadeu te vertoeven. Volkssaiiatoria. Bij het Utrechtsch Dames-Comité zijn thans voor de verloting van kunstvoorwerpen ten bate van Volkssanatoria ingekomen de bij dragen van de dames Mesdag- Van Houten; J. O. A. Roos Vlasman Lingeman; en Haukma' van Royen van R. Ives Brouwne A, le Comte Karei Hai.au H. VV. Mesdag Tony Offermans de Ranitz W. B. Tholen T. G. Vogel J H. Wijsmuller. Uit 's-Hertogenbosch zonden J. Dony P M. Slager Sr.; P. J Slager Jr.; Wouters en A. Wehe van hunne werken, terwijl R. Koelman uit Rome een schilderstuk zond. Anarchisten. Donderdagnacht om 1 uur werden door Verdwenen. De handelsreiziger J. S. der graanfirma B. te lilburg is sedert eenige dagen verdwe nen, zonder de door hem ten behoeve der firma geincasseerde gelden ten bedrage van f 5 600, verantwoord te hebben. Smokkelaars. Omti ent de ontmoeting tusschen de vee smokkelaars en tolbeambten bij de Neder landsche gemeente Overslag (Zeeuwsch- Vlaanderen) meldt men nader De onderbrigadier Delanghe en de doua nier Dhont waren 's nachts op post, toen zij een troepje van 10 12 man zagen aankomen, die een drietal koeien geleidden Zonder zich te bedenken sprongen de wakkere beambten uit hun schuilhoek en losten om de smokkelaars te verschrikken een paar schoten in de lucht. De smokke laars vuurden terug. Plotseling viel De langhe door een geweerschot in de zijde ge troffen ter aarde. Door het rumoer waren een paar andere beambten, welke in de nabijheid lagen, ge waarschuwd en deze kwamen hun ambtge- nooteu ter hulp. De smokkelaars kozen nu het hazenpaddoch een hunner werd ge grepen en de drie koeien in beslag geno men. De onderbrigadier Delanghe, wiens toe stand eerst bezorgdheid wekte, is thans wat beter. Toch zal hij bij genezing voor den dienst ongeschikt blijven. De aangehouden smokkelaar heeft een scherp verhoor ondergaan en ten slotte de geheele zaak bekend. De man, die het noodlottig schot gelost heeft, is daarop gevangen genomen, terwijl de anderen reeds door den rechter geroe pen zijn. twee inspecteurs van de recherche in het hotel Borussia, te Rotterdam gearresteerd twee Italianen, genaamd, C. Abriani en M. Baladini, beiden artist van beroep en geko men van Berlijn. Eerstgenoemde hield sedert Zondag, laatstgenoemden, die van een vrouw en kind vergezeld was, sedert Maandag in het hotel verblijf. Dien;Dacht nog zijn beide mannen naar het ceutraal bureau van politie overgebraent, waarheen de vrouw met het kind Donderdagmiddag volgde, nadat hunne koffers, na onderzocht te zijn, reeds daarheen waren getransporteerd. Deze arrestatie had plaats naar aanleiding van een telegraphisch bericht uit 's-Graven- hage, waarbij deze vreemdeliugen gesigna leerd waren als zouden zij behooren tot de arnarchisten. Vermoedelijk zullen zij nu uit het rijk verwijderd worden. Twee j aien ge leden hielden zij hier eveneens verblijf, en maakten toen deel uit van een reizenden troep. In het bezit der beide Italianen is een vrij belangrijke som gelds gevonden. Zij waren voornemens Donderdag met het stoomschip Maasdam naar New. York te vertrekken, en hadden reeds passage geno men en een gedeelte van hun bagage der waarts gebracht. Om inussckcii tc verdrijven. Een afdoend middel om musschen van bezaaiden grond te houden, beslaat in het spannen van dunne zwarte draden 15—25 centimeter boven den grond. Zoodra de musch het draadje aanraakt, dat hij niet gezien heeft, vliegt hij verschrikt weg en schijnt ook zijn makkers te waar schuwen. Met klappers, vlaggetjes en alles wat hij dadelijk zien kan, is de musch spoedig ver trouwd. 5 De angst voor het onzichtbare draadje gaat er nooit uit. Mishandeling. Het bericht, dat de jl. Zondag te Roer mond verwonde huzaar Koster zou zijn over leden, is wat al te voorbarig geweest. Giste rennamiddag heeft hij in het militair hospitaal aldaar eene welgeslaagde operatie ondergaan, verricht door de heeren Drs. Quadvlieg en Paulussen, die hem nog in het leven hopen te houden. De mogelijkheid dat hij bij eene eveutueele genezing zinneloos zal worden is echter niet uitgesloten. Bij de operatie is gebleken dat hem een splinter van den schedel, den vorm hebbende van een scherpen driehoek, in de hersenmassa was gedrongen, die echter met vrijgoed gevolg is verwijderd. Gisterennamiddag is hij circa één minuut bij kennis geweest en mocht nog het genoegen hebben zijn vader, die bij hem was, te herkennen. Toen hij echter eenige woorden mét hem gesproken had begon hij te schreien en verloor wederom het bewustzijn in welken toestand hij zich heden nog bevindt. De ontvluchtte dader is nog nog Diet gevat. Baardwijk. Bij het breken der molshoopen in den Baardwijkschen Overlaat werden een honderdtal jonge mollen gevangen. Van deze voor den landbouw nuttige diersoort kan men ook te veel krijgen. Gisteren nacht liep hier op straat een paard onbeheerd op en neer. De nachtwaker kon het alleen niet machtig worden, en wekte een paar landbouwers meenende dat het beest daar thuis behoorde. Dit bleek echter niet tc zijn, waarop het in bewaring werd genomen. Des anderen daags kwam meer licht. Hel dier behoorde aan een landbouwer uit het Loonshoekje, had zich losgewerkt en behendig de staldeur geopend voor dat uitstapje. De mare ging al dat het paard gestolen was. Drunen, 12 Mei. Maandag 15 Mei a. s. wordt alhier bij den heer F. Brok een bil— jartcoDcours geopend, waaraan zijn verbonden 4 prachtige prijzen, waarvan de 1ste o. a. bestaat uit een prachtig rijwiel, verder re montoir etc. Onnoodig te zeggen dat door vele gebruik zal worden gemaakt van de gelegenheid, om ook eens een partijtje te spelen en dan met kans op zulke schoone prijzen. Wij wenschen den herbergier dan ook 't beste succès. Capelle, 11 Mei. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat het jaarlijksch inkomen van den postbode A. de Jong met f 40 is verhoogd. De liedertafel „Oefening kweekt kunst" gaf heden middag met medewerking van het dameskoor „Ons genoegen" ouder leiding van beider directeur, de heer Frans de Cortie van Waalwijk, hare gewone jaarlijksche uitvoering

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5