Tweede Blad. Bekendmaking. BINNENLAND. Belangrijk Burgerlijke stand. Handelsberichten. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend: lo. dat de provinciale Commissie voor de on dersteuning van Rijkswege van de veefokkerij in Noord-Brabant in den loop van de volgende maand, voor de gelieele provincie, tot dat eindè verdeeld in twaalf districten, keuringen zal doen houden a. van eenjarige stieren, waaronder zijn te ver staan stieren. die de melktanden nog bezitten en voldoende zijn ontwikkeld, b. van stieren met breede tanden en c. van stieren, behoorende aan veefokvereeni- gingeri. 2o. dat de keuringen zullen worden gehouden: 6 Juni te Waalwijk, voor het Vile District Waalwijk, bestaande uit de gemeenten: Alrakerk c. a., Andel c. a., Baardwijk, Besoijen, Bokhoven; Capelle, Drongelen, Drunen, Dussen c. n., Enge len, Giessen, Hedikhuizen c. a.. Heesbeen c. a., Herpt c. a, Heusden, Meeuwen c. a., Nieuwkuik c. a, Üudheusden c. a., Rijswijk, Sprang, Veen, Vlijmen, Vrijhoeve-Oapelle, Waalwijk, Waapik, de Werken c. a., Werkendam, Woüdrichem en Wijk. 3o. dat de keuringen zullen aanvangen telkens des voormiddags te elt uren 4o. dat de aangifte van de dieren, waarmede men aan de keuring wenscht te doen deelnemen, moet plaats hebben op het keuringsterrein, één uur voor den aanvang der keuring; 5o. dat geen dieren tot de keuring mogen wor den toegeluten, waaromtrent door de eigenaars niet stiptelijk is voldaan aan de voorschriften van art. 5 van het voor onze commissie vastgesteld reglement van '21 Maart 1899. opgenomen in het provinciaal bijblad van 1899, No. 68.) 6o. dat uitgeloofd zijn de volgende onder houdsbijdragen a. Voor elk der twaalf districten, ééne onder houdsbijdrage van f120.voor één eenjarigen stier. b. voor tweejarige of oudere stieren in het district Waalwijk eene bijdrage van f60. c. voor 't geval, dat alléén tweejarige of oudere stieren voor eene onderhoudsbijdrage in aanmer king kunnen komen, worden de bijdragen als volgt verdeeld in het dietrictrict Waalwijk eene bijdrage van f100.en eene van f80. Wanneer voor een stier eene van de bovenge noemde onderhoudsbijdragen wordt toegezegd en 't blijkt, dat het dier behoort aan eene veefok- vereeniging, dan wordt de bijdrage voor den stier verhoogd met 1 25. d. vijf bijdragen van f100.voor aankoop en onderhoud van stieren van veefokvereenigingen, met dien verstande, dat deze bijdragen alleen worden toegekend, wanneer voor die stieren geene andere onderhoudsbijdragen zijn aangenomen. Aanmeldingen voor mededinging met stieren van deze vereenigingen worden zoo spoedig mogelijk ingewacht bij den ondergeteekenden onder overleg ging van de in art. 14 van bet reglement der commissie genoemde stukken. Voorts deelt de Commissie aan belanghebben den mede, dat, voor iedere rubriek, reservestieren zullen worden aangewezen, waarvoor bijdragen kunnen worden verleend, wanneer volgens arti kel 14 van 't provinciaal reglement van 1898 (provinciaalblad van 1899, No. 2) gelden uit de provinciale kas worden beschikbaar gesteld. In dit geval kunnen de uitgeloofde prijzen voor tweejarige stieren nog eenige verhooging onder gaan. Waalwijk, 27 Mei 1899. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. WAALWIJK, 27 Mei 1899. Willem Deckers en de Licdcrtafci. Gelijk bekend is, was onze Liedertafel bij de begrafenis van den Heer Willem Dec kers door eene deputatie vertegenwoordigd. Dezer dagen ontving de vereeniging hiervoor van de familie des overledenen eene harte lijk dankbetuiging, vergezeld van een prach tig portret in lijst. Voorzeker zal het portret van den man aan wien Oefening en Vermaak" zoo veel verplicht is, steeds eene eereplaais op de zaal der vereeniging innemen. Aanbesteding. Heden morgen werd door B. en W. aan besteed het behang- verf- en onderhoudswerk aan de gemeentegeböuwen. Ingeschreven werd als volgt le perceel: Frits Mullers f 87, Hens f103, v. Delft f90, v. Drunen f 88.90, v. Erp f68. 2e perceel: v. Delft f53, Muiiers f75, Hens f55, v. Drunen f74:. v. Erp f40. 3e perceel: v. Drunen f75, v. Delft f102, Hens 80, Mtlllers 86, v. Erp 62. 4e perceelHens 69, van Drunen 94, v. Delft 70.40, Mtlllers 75.25, van Erp 59 50. Verkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken overwegende dat de heeren mr. W. H J.Th. van Basten Batenberg en B. R. F. van Vlijmen, ingevolge artikel 99 der groudwet, van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben verloren, en dat derhalve ter vervulling van de open gevallen plaatsen eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal moet plaats hebben in de kiesdistricten Eist en Veghel, heeft bepaald dat de verkiezing in de kiesdistricten Eist en Veghel zal plaats hebben op Dinsdag 13 Juni, dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 20 Juni en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 Juni. Voor de vacature van wijlen den heer G. van Heeswijk is tot lid der Provinciale Staten gekozen de heer G. de Leyer te Vught met 1645 stemmen. De heer W. van Teef- felen te Lithoyen bekwam er 1336. Van de 6147 kiezers waren er 2981 opgekomen. Vredesconferentie. Naar wij vernemen, heeft de Conferentie besloten geheim te houden hetgeen in hare commission behandeld wordt. Volgens het Vad. zal in dc tweede afdeeling der conferentie door de gedelegeerden van Amerika het voorstel gedaan worden om het beginsel aan te nemen, dat goederen, ter zee in oorlogstijd vervoerd, óók onder vijandelijke vlag. met uitzondering van oorlogscontrabande, neutraal ziju en niet in beslag kunnen worden genomen. De Weener club lot beoefening der lucht scheepvaart heeft tot het vredescongres een raemori'è gericht, waarin wordt aangedrongen op uitbreiding der verdragen, als er een tusschen Duitschland en Oostenrijk bestaat, waarbij het landen van oorlog.sballons wordt geregeld. Volgens bet verdrag worden de nedergedaalde luchtreizigers niet als spionnen, doch als krijgsgevangenen behandeld. Ballons, die het opsporen van -gewonden ten doel hebben, zouden het teeken van het Roode Kruis moeten dragen. De berichtgever van de Morning Post vermeldt den inhoud van een interview met een „uitmuntenden professor in het volke renrecht", wiens naam hij natuurlijk verzwijgt. De proffessor verklaarde goede verwachtingen te hebben van de werkzaamheden van de afdeeliug voor het volkerenrecht. „Een internationale jurisdictie", zcide de professor, »is nog nooit officieel erkend, on danks alle besluiten van algemeene vredes congressen. Sommige natiën hebben scheids rechtelijke beslissingen, op het volkerenrecht gegrond, aanvaard, maar waren niet ver plicht dit te doen. Ook bestond er geen overeenkomst tusschen de staten, welke een staat zou hebben gebonden, om dergelijke beslissingen te aanvaarden. Doch er bestaat een code van het volkerenrecht, zorgzaam uitgewerkt en vastgesteld door uitstekende rechtsgeleerden. „De vredesconferentie zal dien code in overweging nemen. Hij is weinig bekend. Ziehier den korten inhoud, naar de volgorde; welke de conferentie zal betrachten „De zelfstandigheid (autonomie) van alle volkeren is onschendbaar. „Het verovering recht beslaat niet. „Alle volkeren bezitten het recht van rechtmatige zelfverdediging. „Alle natiën hebben het onvervreemdbare recht om over zichzelven te beschikken. „De betrekkingen tusschen de volkeren zijn onderworpen aan dezelfde regelen van recht en billijkheid als die tusschen individuen. „Geen natie heeft het recht als rechter op te treden in haar eigen (strijd-) geval. Geen natie mag aan een andere natie den oorlog aaudoen. Alle volkenrechtelijke ge schillen zouden langs wettelijken weg behoo- ren geeffend te worden." Gala-bal ten Hove! Houdt hij de gewone gala-bals ten Hove het af, en aanrijden der rijtuigen met genoo digden een nieuwsgierige menigte, vol bewondering voor de van goud en zilver fonkelende staatsie—rokken, tegenover het Paleis staande, Woensdagavond kreeg het oog nog schitterender schouwspel te genieten door de vele uitheemsche uniformen en di plomaten-costumes, die zich onder de hof- gewaden mengden en in den langen staart van rijtuigen, die paleiswaarts trok, de bni- lenlandsche gevolmachtigden met het gevolg van diplomaten en officieren deden her kennen. Al deze gala maakte in de zalen van het Paleis, dezen uitsluitend ter eere van de Vredesconferentie aangeboden feestavond, tot een der luisterrijkste partijen ooit ten Hove gegeven. Eigenaardig en voor deze gelegenheid goed gedacht mocht heeten de versiering van de meeste receptiesalons met tot tuilen <<aam- gebonden lelien, de bloem, die de vredesge- dachte symboliseert. De uitnoodiging voor deze soirée in gala was gericht aan alle gedelegeerden, de hun toegevoegde diplomaten, speciale vertegen woordigers, officieren, secretarissen enz. ook aan de verschillende dezer te 's Gravenhage vertoevende dames. Zij werden door de hoofden der delegation aan HH. MM. voor gesteld. Al de zalen waren voor deze avoudrecep- tie iu gebruik genomen. De muziekkorpsen van de schutterij en de Koninklijke Militaire Kapel voerden beurte lings concertnummers uit. Te halftwaalf uur keerden de gasteD huis waarts. Spoorwegongeluk. Uit Maastricht wordt gemeld Donderdagavond is de personentrein 410, komende van Aken, bij het binnenstoomen van het station alhier gestooten op rangee— rende wagens, 7 reizigers werden gewond, waaronder 2 min of meer ernstig. De laatsten zijn in het gasthuis opgenomen. De materieele schade is vrij aanzienlijk. De vrouwenmoord te Koewacht. Uit het verder onderzoek is gebleken, dat vrouw Haeck Donderdag 13 April met een voerman naar de Belgische stad St. Nicolaas gereden is, dat zij daar een paar voorwerpen gekocht heeft, waarna de verdachte Misseg- hers bij haar gekomen is. 's Avonds omstreeks 9 uur is zij weer met Misseghers gezien, zij waren toen op weg naar Koewacht. Men vermoedt daarom, dat de ongelukkige vrouw met den verdachte naar diens woning gegaan is, en hij haar daar heeft vermoed. Uit den vergevorderdeu staat van ontbin ding van het lijk maakt men op, dat het half April in 't water geworpen moet zijn. Misseghers wordt bijgestaan door mr. A. Frédericq, denzelfden advocaat, die hem vóór 6 jaar verdédigd heeft, toen hij veroor deeld is voor het lossen van een pistoolschot op den echtgenoot van de thans vermoorde vrouw. Volgens een der Vlaamsche bladen moeten eenige getuigen hebben verklaard, dat de ge arresteerde hun geld heeft aangeboden om vrouw Haeck en haren man te vermoorden. De beschuldigde blijft hardnekkig ontkennen aan den moord schuldig te zijn. Hij beweert op het punt re zijn geweest met vrouw Haeck naar Amerika te vertrekken en hij naar Ant werpen was gaan wonen om de vrouw daar af te wachten. Ofschoon vrouw Haeck geen voorbeeldig leven leidde, was zij toch voor hare kinderen een liefhebbende moeder. Vandaar vermoedt men, dat zij, kort nadat zij met den ver dachte vertrokken was, spijt gehad heeft van hare daad en naar hare kinderen wilde terugkeeren. Daarover zu'len moeielijkheden ontstaan zijn en de verdachte, die met alle geweld heeft willen beletten, dat zij naar de echtelijke woning terugkeerde, zal de vrouw, die hij heette te beminnen, vermoord hebben. Diefstal Omtrent de inbraak met diefstal bij de brouwerij der Erveu Van Roessel, te Tilburg meldt men nader De ingemetselde brandkast, welke Zondag nacht werd gestolen, heeft een gewicht van Slechts 70 kilo en is waarschijnlijk met een kruiwagen naar een korenveld in den zooge- naamden Ploeg" vervoerd. Daar is de brandkast door middel van een boor geopend. De voorhamers waarmede de brandkast is uitgebroken, zijn ontvreemd uit een niet gesloten smidswerkplaats in de buurt der brouwerij. Deze hamers en de kruiwagen zijn den volgenden morgen bij de geopende brandkast gevonden. Men veronderstelt dat het ledigen dér brandkast bij schemerlicht is geschied. De geen geldelijke waarde bezittende papieren werdeh toch achtergelateb. Tot nog toe heeft niemand zich aangemeld als eigenaar van den kruiwagen, waaruit wordt opgemaakt dat dil voertuig den dief of een der dieven toebehoort. De stoker der brouwerij, die in den be- wusten nacht aanwezig was, verklaart nadruk kelijk dat de poort welke toegang tot de gebouwen gaf gesloten was. Een voorbijganger heeft echter gezien dat des nachts half een de poort geopend was en dat een man, die hem onbekend is, daarbij stond. Het gestolene geld bedraagt f 280, een gouden horloge en nog eenige sieraden. Had de diefstal eenige dagen vroeger of later plaa'.s gehad, dan zou de firma wellicht f 3000 a f 4000 kwijt ziju geweest. Aangereden. Omtrent het ongeval, dat Woensdag op den weg langs de Zuid-YVillemsvaart, tusschen Sluis I en de Dungensche brug heeft plaats gehad, meldt de 's Hertogenbosche Ct. nog het volgende Eenige militaire wielrijders uit het garni zoen 's Bosch, op oefeningsrit zijnde, zouden rijden, wie van hen in den kortsten tijd den weg van de Dungeosche brug naar sluis 0 kon afleggen. Een der werklieden, werkzaam aan de schoeiing der Zuid—Willemsvaart, bezig zijnde met palen uit schip naar de andere zijde van den weg te dragen, liep, niettegenstaande de wielrijders in volle vaart in aantocht waren en hij door zijne kameraden werd gewaarschuwd even te wachten, met een paal op den schouder dwars den weg over met het gevolg dat een der wielrijders zoo hevig tegen den paal aanreed, dat de werk man achteroversloeg en de rijder aan het hoofd en schouder werd gekwetst. Nadat de werkman was opgestaan en men dacht, dat het ongeval zonder ernstig gevolg was afge- loopen, reden de wielrijders verder en ging de man wederom aan zijn werk. Na nog een paar palen te hebben overgedragen, zakte hij echter eenklaps ineen en was dood. Door de marechaussee is terstond een nauw keurig onderzoek ingesteld. Dussen, 25 Mei. In den nacht van Maandag op Dinsdag, toen een paar brood dronken lui het een bewoner op de Baan alhier lastig maakten, werdenzij door dezen aan zijn huis met een paar geweerschoten verdreven, die bij een der vluchtelingen, hun doel niet misten. Voorzeker een probaat middel om van zulke onaangename bezoekers voortaan be vrijd te blijven. Van de postduif in een vorig blad melding gemaakt en nog altijd in 't bezit van den heer Joh. v. d. Broek te Meeuwen aau 't Capelsche veer kan nog als nader herken- ningsteeken worden opgegeven, dat zij aan een def pooten een zilveren beugeltje draagt gemerkt A. D. 983629. Sprang, 26 Mei. De raad dezer gemeente benoemde in zijne vergadering van heden tot 4e onderwijzer aan de Openbare School alhier de heer A. M. S. Hello te Drunen. Voorts werd de jaarwedde van den Heer C. Achterberg, 3e onderwijzer alhier met algemeene stemmen verhoogd met f 25. is de geluksaankondiging van Samuel Ilcksclier senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van ons courant bevindt. Dit huis Heeft zich door zijn prompte en stilzwijgeude uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. WAALWIJK. Van 20-27 Mei. GEBORENJohannes Cornelis z. van Cornelis Antonius Veraa en Adriana Jacoba van de Ven Joannes Antonius Maria z. van Jacobus ran der Pennen en Adelijda Niehaus Hermanus z. van Franciscus de Vaan en Mathilda Clasina Meiers Henrieus Johan nes z. van Jacobus Theodoius Dekkers en Allegonda Elshout Cornelia d. van Theodorus van de Wiel en van Johanna Catharina van den Ossenblok Johanna Antonetta Maria d. van Johannes van Drunen en Theodora van Noort. HUW.-AANGIFTEJohannes Cornelis Muskens oud 25 j. wonende te Besoijen en Petronella Johanna van der Krabben ou 23j. wonende alhier Hernianus Johannes Antonius Jorna oud 27 j. wonende te Roermond en Johanna Maria van Assen oud 24 j. alhier. BAARDWIJK. HUW.-AANGIFTE Cornelus Johannes Wolvers 34 j. en Johanna van der Velden 32 j. te Loon-op-Zand Cornelis Kruijssen 3*2 j. en Agnes Jochijras 29 j. te Erp. GETROUWD Johannes Adrianus van Lier 28 j. te Waalwijk en Petronella De Kort 30j. Hendrik Mulders wedr. van Maria van Amelsvoord 50 j. te Waalwijk en Christina Pullens 41 j. GEBOREN Bartha Johanna d. van H. van Eijk en Fr. van Helvoirt. OVERLEDEN: Jacobus Johannes Staal weduwnaar van Anna Maria de Brouwer en Antonia van Wel 71 j. WAALWIJK, 26 Mei ïm In hoornvee was heden weer tamelijk veel aan voer, doch de handelwas niet geanimeerd. Kalfbeesten golden f 95 A 1170. Dito vaarzen f 90 d. f 155. Weilammeren aangevoerd 225 stuks van f 4 a f 7.50. Jonge varkens aangevoerd 125 stuks, ver kocht van f 4.00 a f 9,50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 499 kg. van f0.71 k f 0.99 per kg. Eieren 2ï/i 3J/a ceQt per stuk. De huidenhaudel is momenteel erg rustig, met veel aanbod zijn de prijzen over 't geheel

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 5