Nummer 46. Donderdag 8 Juni 1899. 22° Jaars-aim. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TXELEN, fiimnii. Bekendmaking. Staatkundig overzicht. FEUILLETON: BUITENLAND. iielgie. Frankrijk, UITGEVER: Waalwijk. De Echo van bet Zuiden, WuWyksrbf en Langslraatselie Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. A bonn eraen tsp rijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den,Uitgever De Burgemeester der gemeente Waalwijk roept bij deze op de milicien verlofganger dezer ge meente H. SIMONS van de lichting van 1895 en behoorende tot het 6e regiment Infanterie op 3 Juli 1899, vóór 4 uur des namiddags te Breda onder de wapenen te komen. Waalwijk, 5 Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Het gemeentebestuur van Waalwijk maakt be kend, dat bij zijn besluit van 3 dezer, aan J. Fransen aldaar en zijne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot het oprichten eener schietinrichting met boog en pijl (Doelen), op een perceel tuin gelegen alhier, kadastraal Sectie B. no. 1498. Waalwijk, 5 Juni '1899. Het gemeentebestuur voorad. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Zaterdag is door het Hof van Cassatie te Parijs besloten tot de revisie van het proces- Dreyfus, vernietiging van het vonnis van 24 December 1894 en verwijzing van den kapi tein naar den ktijgsraad te Rennes. Te half vier kwamen de leden van het Hof van Cassatie binnen. Doodsche stilte heerschte in de zaal. De president verkondigde de uitspraak met luider stemme. Er is tot vernietiging van 't vonnis van den krijgsraad van 1894 en verwijzing naar den krijgsraad te Rennes besloten met alge- meene stemmen. Te vier uur was alles afgeloopen. In het vonnis van het Hof wordt in de overwegingen melding gemaakt van de me— dedeeling van het stuk „Ce canaille de D..." welke blijkt uit de verklaring van den heer Falsaris. II. 63 liet complot. De airoom heelt hem niet willen verzwelgen het rotsblok heeft hem niet willen verpletteren, dat kan geen niensch helpen, ongelukken zijn kwade kansen en niet alle middelen van geweld slagen. Wij hebben dit dus opgegeven en zijn een anderen weg ingeslagen. Filip Dormelles is nu kapitein geworden en geplaatst aan het mini sterie, waar hij overal omringd is door Belang rijke papieren, die het geheim onzer nationale defensie bevatten. Hierdoor hebben wij een groot voordeel op hem, kunnen we hem niet doen verdwijnen, dan zullen we hem onteeren en dan is hij evengoed als dood. Is dat nu niet ver standig gesproken Zeker mijn jongen, fluisterde mevrouw De Prabert, maar Neen, neen, nu geen//maar" en, oom Daniël g heeft het plan rijpelijk overlegd en wij hebben te zamen alle voorbereidende maatregelen geno men. Het is trouwens zoo eenvoudig als iets. Wij hebben alle troeven in onze hand, voorna melijk zullen wij veel steun hebben van kolonel Allevard, den onmiddelijken chef van Dormelles, die onze vriend is en die hem verfoeit. Niet dat wij voornemens zijn Allevard tot onzen mede plichtige te maken, o God neen, die militairen zijn zoo kleingeestig, maar wij maken hem doodeenvoudig tot ons werktuig, zonder dat hij er iet9 van bespeurt. Zoo nu en dan gaan wij hem wel eens van zijn bureau afhalen om hem mee te nemen r.aar de club en op die manier zijn wij er ongemerkt achter gekomen, in welke doos de zoogenaamd geheime stukken worden bewaard. Die doos staat in een kast, naast de schrijftafel van den kolonel, nu is er niet meer noodig, dan dat zijn aandacht een halve minuut wordt afge leid daar belast ik mij mee en oom Daniël neemt een lias uit die doos weg, het komt er niet op aan welke. Adyeutentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsii g opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiobureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Casimir Perier en de weigering om te ant woorden van de generaals Mercier en Bois— deffre. Het vonnis maakt verder melding van het ontdekken vau twee brieven van Ester— hazy op papier pelure", dat geheel over eenkomt met het papier, waarop het borderel is geschreven en dat, volgens de verklaring van drie experts, werkzaam aan de „Ecole des Chartres", van dezelfde soort papier moet zijn. Het schrift is bovendien van dezelfde hand als van de beide bedoelde brieven. Deze feiten welke den krijgsraad onbekend waren, kunnen het bewijs levereD, dat het borderel niet is geschreven door Dreyfus en zouden zelfs de onschuld van Dreyfus kunnen bewijzen. Van de qnaestie der bekentenissen worde in het vonnis niet gerept wegens het verschil dat er in de verklaringen der verschillende getuigen bestaat. Het vonnis wordt verbroken zonder ook over de andere middelen van cassatie te spreken. Nader blijkt, dat kapitein Dreyfus op de kruiser »Sfakx" onder hetzelfde regime zal staan als indertijd luitenant Segonzac, toen hij van Frankrijk naar Senegal werd gebracht om aldaar voor een krijgsraad terecht te staan. Ter beschikking van kapitein Dreyfus zal een ofliciershut worden gesteld eu daar zullen hem ook zijn maaltijden worden toe gediend, terwijl hij 's middags van 1 tot 4 uren op de brug zal mogen vertoeven. Bij zi;n aankomst te Brest zal kapitein Dreyfus worden toevertrouwd aan de militaire auto riteit, om door deze te worden overgebracht naar de militaire gevangenis van Rermes. In verband met de kennisgeving van den minister van koloniën aan den gouverneur van Guyana, wordt Alfred Dreyfus niet meer bewaakt door de gewone oppassers, doch door gendarmes, omdat de militaire autoriteit opnieuw verantwoordelijk geworden is voor den gevangene. Dreyfus zal Donderdag scheep gaan en waarschijnlijk 26 dezer te Brest aankomen. Mijn hemel, maar is daar geen gevaar bij Voor hem, die van deze ontvreemding wordt beschuldigd, is het de gevangenis, degradatie, onteering, de galeien en de diepste verachting van alles wat militair is, maar voor ons... niet meer dan een grap. Maar wat zult ge met die papieren doen De ontvreemde papieren sluiten wij in deze enveloppe, waarop oom Daniël zeer behendig het adres heeft geschreven van Heren Ludwig Merz, die, zooals men weet, op dit oogenblik te Parijs vertoeft en die bekend staat als de dwarskijker van majoor Von Slippen van den Duitsehen generaleu staf; bij die stukken wordt levens een brief gevoegd, waarvan de inhoud ook zeer slim is ingekleed en Filip Dormelles zal niet kunnen loochenen, dat hij dien brief en dat adres heeft geschreven, want zijn handschrift is door oom 'aniël meesterlijk nagemaakt. En wat gebeurt er dan met die enveloppe en den- inhoud Die enveloppe wordt, als lot de verzending gereed, neergeiegd in de woning van kapitein Dormelles, rue Bonaparte geloot ik. Ja no 70 zeide Daniël. Maar die woning zai toch wel gesloten zijn of bewaakt worden voerde mevrouw De Prabert aan. Jawel, door een langen lummel van een soldaat, Martineau genaamd, die hij uit Grenoble heeft meegebracht en die er zich niet op kan beroemen, tot de bijzondere vrienden van oom Daniël te behooren. Die soldaat wordt ook een werktuig van ons, wel Ie verstaan even onbewust als kolonel Allevard. Hoe wij met aien oppasser omspringen, interesseert u minder, de slotsom is, dat de woning van DormpHes morgen, op het uur dat wij bepalen, onbewaakt zal zijn en dat wij de sleutels zullen hebben, zoolang dat noodig is. God! God! wat een intrige, zuchtte Féli- cienne. In tegendeel, het is zoo gemakkelijk als 't maar kan. Zijn eenmaal de gestolen papieren ten huize van Dormelles, dan wordt er eeu briefje geschreven aan kolonel Allevard en dezen daarin met den diefstal en de plaats waar het gestolene te vinden is op de hoogte gesteld. De kolonel stelt natuurlijk terstond een onderzoek in, vermist de papieren werkelijk uit zijn kast, gaat naar Het schijnt, dat Dreyfus een oogenblik van iechase de parjs verredeu werd, een ernstige wnr.hnrtn l^pr.ff MAoh ivit '/im o utaavH i wanhoop heeft gehad, doch uit zijn antwoord op de gunstige conclusien van Ballot-Beaupré en Manau maakt men op, dat zijn stemming weder is verbeterd, hoewel natuurlijk immer de kans bestaat, dat het wederzien hem zoo sterk zal aangrijpen, dat zijn geschokt gestel er geen weerstand aan kan bieden. De voorzitter las in de Kamer een schrijven van den minister van justitie voor, waarin der Kamer verzocht wordt, eene vervolging in te stellen tegen generaal Mercier. Met 299 regen 238 stemmen wordt besloten, de behandeling van deze aanvraag uit te stellen tot na de uitspraak van den krijgsraad te Rennes. Met 307 tegen 212 stemmen wordt besloten, het vonnis van het Hof van Cassatie in alle gemeenten aan te plakken. Dinsdagnacht is een hevige brand uitge broken in het voddenpakhuis Gillebertus te Molenbeek. Daar water ontbrak, woedde het vuur ongehinderd voort en tastte Dinsdag morgen te 5 uur de aangrenzende fabriek Bluffaeits aan. Beide gebouwen werden geheel vernield. De schade bedraagt 350.000 francs; bij het blussingswerk werd een brandweer man ernstig gekwetst. Ongeve r 4 uur Dinsdagmorgen is de circus Guillaume, staande te Antwerpen, geheel door den brand vernield. Met groote moeite konden de meeste paarden gered worden, doch vier der fraaiste exemplaren kwamen in de vlammen om. Ernstige betoogingen tegen president Loubet. Zondag heeft te Auteuil, waar de wedren nen plaats hadden en o. a. de Grand Steep- de rue Bonaparte no 70, doet daar een huiszoe king enmijn medeminnaar is reddeloos verloren. Verloren, herhaalde oom Daniël als een echo. Groote hemel! riep mevrouw De Prabert uit, terwijl zij de fraaigevormde handen ineensloeg, en wat gebeurt er dan met hem? Dan wordt hij terstond gevangen ganomen en opgesloten in de gevangenis du Cherche-Midi, in ai wachting dat hij voor den krijgsraad zal verschijnen. Denzelfden avond plaatst een der couranten, die door mij betaald wordt, een artikel, waarin men met veel lawaai het verhaal doet van het schandelijke verraad, waaraan een officier van bet Fransche leger zich heeft schuldig gemaakt en de naam van dien officier, kapitein Filip Dormelles, wordt er voluit en met vette letters in gedrukt. Ge zult eens zien wat een opgang dat zal maken, wat een schandaal 1 Zelfs wanneer de kapitein wat mij al zeer twijfelachtig toe schijnt zich van die beschuldiging zal kunnen schoonwasschen, dan blijft hij in het oog der wereld toch altijd onteerd, verdacht en wij zijn gewroken, goed gewroken, niet, oom Daniël? Jajagewroken goed zoo zeide oom Daniël en zijn gelaat nam een duivelachtige uitdrukking aan, terwijl zijn uogen kwaadaardig fonkelden. Het is verschrikkelijk, stamelde Félicienne. Vol boosaardige vreugd vervolgde Aurélien: Het huwelijk van Filip Dormelles met Marguerite De Briais is dan voorgoed onmogelijk gemaakt; men trouwt niet met een landverrader en wanneer wij Marguérite nu maar den tijd laten en oppassen dat er geen nieuwe haaien op de kust komen, dan worden zij en haar millioenen nog wel de mijne. Welnu, mama is dat niet handig overlegd Maar ongelukkig kind, wanneer een toeval u eens in het verderf stortte! riep mevrouw De Prabert uit. Onze maatregelen zijn wel zoo genomen, dat het suceè3 verzekerd is, bovendien geven wij ons in het geheel niet bloot, de zaak loopt zoo gere geld af als een horloge. Bovendien, wij hebben geen tijd, binnen vijf dagen moet alles algeloopen zijn. Dus niet getalmd; wanneer beginnen we, Daniël Vanavond. Goed zoo. dan behoeven wij daar niet langer belooging plaats gehad tegen den president der Fransche Republiek. Uitgenoodigd door de besturen van de Renvereeuiging reed Loubet, vergezeld van den minister-president Dupuy en generaal Baillond, naar het reuterrein, onderweg door de talrijke wandelaars begroet met de kreten: Leve LoubetZoodra de president te Auteuil aankwam, hoorde men uit talrijke kelen schreeuwen: Panama! Weg met Loubet! Leve het leger! waarop onmiddelijk geant woord weid met de kreten: Leve Loubet! De politie kwam tusschenbeideD, maar bij den tweeden ren, begon de manifestatie opnieuw, die geleid werd door het bestuur der »Ligue des Patriotes", dat zich had opgesteld achter de tribune van den president eu welks leden onophoudelijk riepeu .- Leve het Leger Lere Déroulède te midden van gefluit, gesis en geschreeuw van Leve LoubetBeide partij en gingen elkaar met wandelstokken te lijf en in de schermutseling werden Townny, directeur der gemeentelijke politie en een inspecteur, die den manifestanten verhinde ren wilden, de tribune, waarop Loubet had plaatsgenomen, binnen te dringen, aan het hoofd gewond. Graat Christiani, die met opgeheven stok op Loubet losstormde en, naar beweerd wordt, hem zelfs op den hoed sloeg, werd gearresteerd. Een groot deel van het publiek wilde Christiani, die notabene bestuurslid is der Renvereeniging, die Loubet had uitgenoo digd, te lijf eu slechts met groote moeite kon de politie hem beschermen. Gedurende het tumult zat Loubet, alsof er niets gebeurde, glimlachend te praten met Dupuy, terwijl hij met de handen leunde op de balustrade. De prefect van politie liet de ruimte rond om de tribune ontruimen, doch spoedig be gon het rumoer opnieuw. Weer begon een stokgevecht; weer werden een aantal perso nen gearresteerd. Toen Dupuy zich eveu achter de tribune vertoonde, riep iemand Leve Dupuy waarop mi«w— over te praten wat u betrelt, mama, houd uw rust maar, dal is het be9te wat ge doen kunt. Ach, mijn jongen, ik ben zoo geschokt, zoo gebroken door die vreeselijke ontroering, dat ik mijn bed niet zou kunr.en verlaten, al wilde ik. Uitmuntend, mits ge maar niet al te erg ziek wordt, want op deze operatie volgt terstond een nieuwe tegen mijnheer De Prabert, ten einde hem te beletten, zijn dolzinnige denkbeelden tot werkelijkheid te maken, een operatie die, ge zult het zeil' wel inzien, minstens even belangrijk en noodzakelijk is als deze en waarbij wij uw hulp weer noodig kunnen hebben. Wij moeten er voor waken, dat er geen testament gemaakt wordt, dat ons op zwart zaad zet. Nu ga ik heen. Sluit uw kostbare papieren goed weg, oom Daniël. Tot weerziens, mama. Hij wilde reeds heengaan maar de stem zijner moeder hield hem nog even terug. O mijn lieve Aurélien, zeide zij, geef me een kus en zweer mij, dat ge u niet te veel in gevaar zult begeven. Goed, goed! riep hij oogeduldig, zonder aao haar verzoek te voldoen, houd nu maar op inet dat gelamenteer en die sentimenteele kuren. Ik ga eens vröolijk dejeuneeren met mijn vrienden in den restaurant en op die wijze wacht ik kalm af wat er gebeuren moet. Denk er aan, oom Daniël dat wij vanmiddag half vier dien besten kolonel Allevard van het ministerie gaan afhalen om hem mee te nemen naar de club, waar wij hem een buitengewone partij zullen laten spelen. Ge moet hem eens flink laten winnen, oom Daniël, dat zijn we aan dien braven man wel verplicht. Zullen zien zullen zien mompelde oom Daniël, die bezig was de papieren van de tafel op te ruimen en in een maroquin lederen portefeuille te bergen. Aurélien ging met snelle schreden heen hij gevoelde zich toch wel een weinig zenuwachtig, ai wilde hij het ook zichzelf niet bekennen. Een oogenblik heerschte er stilte in het vertrek. Eensklaps vroeg mevrouw De Prabert: Daniël, wat is er met den and ere ge beurd Züoeven, toen haar zoon in de kamer was, had Félicienne zich weten te bedwingen, thans was dat evenwel niet meer noodig en haar gelaat teekende al den angst die haar inwendig deed sidderen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1