Rusland. Afrika. ~NNENLAND. Atjcü. onmiddellijk eenige kreten Ontslag volgden. Te 4 uur had nogmaals een hevige botsing plaats de arrestatiën werden voortgezet en republikeinsche gardes te paard veegden het terrein achter de tribune schoon, het publiek floot hen uit. Tegen halfvijf reed Loubet naar het Elysée terug met Dupuy en de generaals Zurlinden en Baillond. Bij het vertrek uit Auteuil werd een oorverdooveud gesclneeuw aangeheven, doch langs den geheelcn weg juichte de menigte den president toe. De inspecteur van politie, die aan het hoofd gewond is, is benoemd tot ridder van het Legioeu van Eer. Het is geblekeu, dat de betooging te te Auteuil niet spontaan was, doch voorbe reid met het oog op het bezoek van het hoofd van den staat. Zij schijnt het werk te zijn geweest van eeu kleinere groep van leden van de „Jeunesse Royaliste," een aantal boulangisten en e.enige anti-semieten. Voor- loopig werden alle arrestaties gehandhaafd. Alle gevangenen, 60 in getal, beweren slechts geroepen te hebben: „Leve het leger!en ontkennen opioerige kreten te hebben geuit. Onder de arrestanten bevinden zich 3 offi- cieren. Alle gevangenen droegen rood-witte viooltjes in het knoopsgat, het insigne der boulangisten. PARIJS, 3 Juni. In een interview van de Matin, heden morgen verschenen, heeft Ester- hazy verklaard: Ik heb het borderel gemaakt. Ik heb het gedaan op uitnoodiging van kolonel Sandherr. Boisdeffre, Gonse en Bil'ot wisten het van den eersten dag of aan. Niettemin blijft Esterhazy de schuld van Dieylus volhouden den en eindigt met de mededeeling dat hij de gansche waarheid zal zeggen. PARIJS, 5 Juni. De ministerraad heeft besloten den avocaat-generaal bij het Hot van appel te Pa'ijs Lombard van zijn function te ontheffen. De minister van jus itie zal den president van het assiezenhof te Parijs (waarvoor Déroulède terecht stond) Tardif, voor den oppersten raad der magistratuur dagen met voordracht tot ontslag. De minister van oorlog heeft bevel gege- veu eeu strafrechterlijk onderzoek te openen tegen Esterhazy, op grond dat hij zich in 'het bezit gesteld heeft van een stuk van het geheime dossier (»le document libérateur") en daarvan gebruik heeft gemaakt. De geheele 9de leger-divisie, waarvao de brigadegenefaal Roget deel ui'maakt, zal te Parijs vervangen worden door de 10de divisie (thans te Renr.es). Hoewel men den staat van zaken in jegeeringskringen vrij ernstig schijnt in te zien, kan toch worden aangenomen, dat de manifestatie van Maandag tegen den presi dent der Republiek, die er volkomen van op de hoogte was, evenals de prefect der politie, op de menigie een heel treurigen indruk heeft gemaakt. Zoo weid er op den terugkeer van het terrein uaar het Elysée, allerwegen luid ruchtig gejuicht als protest tegen het optreden van een aantal aanzienlijke leegloopers en hun vriendinnen, wien men te veel eer zou aandoeD, indien men hun optreden eenige politieke beteckenis toekende. Over den hongernood worden navrante bijzonderheden bekend. In de provincie Kazan zijn 20.000 peisonen de slachtoffers van den hongersnood zij zijn ten doode gedoemd, als men hun geen hulp verleent. In het dorp Kodinbi wordt een mengsel van aarde en paardenmesï als voedsel verkocht. In het district ICapanik zijn alle boomeu van hun schois beroofd door de bewoneis, die haar in de zou laten drogen en haar dan gemalen eten. In de mijn Petrowskaja bij Chakow heeft een ontploffing van mijugas plaats gehader zijn 22 lijken gevonden, terwijl nog 35 per sonen vermist worden. Naar de Daily Mail uit Pietermaritzburg verneemt, moeten de geruchten omtrent de mobilisatie van het Natalsche leger gegrond zijn, ondanks de tegenspraak. De Engelsche troepen te Pietermaritzburg en Ladysmith zijn marschvaardig. Zaterdag hield het gar- Dtzoen te Ladysmith wapenoefeningen, en werd gemobiliseerd. De troepen te Maritzburg zijn, naar .nen zegt, met levensmiddelen voor zien' voor een veldtocht. Weliswaar heet dat alles een voorzorg tegen de wapeningen van de Boeren op de grens, die dreigen Lange- nck te bezetten en den spoorwegtunnel ie laten springen bij aldien de Trausvaalsche uitlanders kiesrecht krijgen. Een aantal ge- ziunen verlaat het district Charlestown op den Rand, en gaat uaar DurbaD en Pieter maritzburg. WAALWIJK, 7 Juni., 1899. Examen. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de heer Alphous vau de Wiel alhier, volon tair ter secretarie der gemeente Besoijeu, geslaagd is voor de beide gedeelten van het examen voor gemeentesecretaris. De geslaagde genoot zijne opleiding van den heer V. J. Gerris, ambtenaar bij het piovinciaal bestuur in Noordbraband, alhier. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, op Donderdag 8 Juni a.s. 's namiddags ten uur. Aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Wijziging Jaarmarkten. III. Vastsfelling rooilijn. IV. Kohier Hoofdehjken Omslag. V. Concessie-aanvraag Mijnssen en Co. voor electrische verlichting. Sticrenkeuring. Dinsdagmorgen ten 11 ure had alhier de keuring van stieren plaats. (Zie no. 43 vau ons blad). Er werden 7 prachtige beesten ter keuring aangeboden. De punten werden behaald als volgt Een stier 2 jaar oud van A. J. Grevenbroek te Herpt met öD/s punt. Een stier 2 jaar van dewed, van Veldhoven te Hedikhuizen SO1/* punt. Eeu stier 3 jaar van H. Vermeulen te Haar steeg met 503/4 punt. Een stier 2 jaar van D. van Tilborg te Sprang met 4272 punt. Eén stier 2 jaar van J. Vissers te Drunen, met 37!/2 punt. Een slier I jaar van D. Zwager te Werkendam met 47 !/2 punt. Een stier 1 jaar van D. van Buuren te Meeu- met 461/* puut. Kermis. Naar wij kunnen mededeelen zal de a.s. kermis talrijke gelegenheden tot ontspanning aanbie den. Wij noemen hier o.a.de voonaamste Stoomcaroussel Schennhof-Xhaflaire Hippodrome Peters Theater B. Princelli Sc'nenktke en verder de gewone talrijke kramen Concert Liedcrtafel. Gelijk men weet, heeft de Liedertafel de laatste weken hare repetition moeten houden in de zaal van den heer J Fransen alhier. Aanslaande Zondag, den laatsten Zondag, dat de vereeniging daar nog is, zal zij, als een bewijs van hare tevredenheid over den heer Fransen, des namiddags een cm eert geven in den tuin, toegankelijk voor Heeren Abonné's der Liedertafel. Voor ieder ander bedraagt de entrée slechts 10 cent. Wedvlucht. De vereeniging »de Postduif" alhier nam Zondag 11. deel aan een wedvlucht van uit Osnabiück, uilgeschreven door de vereeni ging „De Luchtbode" te Rosendaal. De duiven werden te 7.30 Gr. T. losge laten. De Vereenigingsprijzen werden behaald als volgt le prijs J. Sars 11.11.19. 2e prijs P. R. Schoemans 11.15.29. 3e prijs id. 11 17.29. 4e prijs A. v. d. Lee 11.17.36. 5e prijs P. R. Schoemans 11.19 29. 6e prijs id. 11.31.59. 7e prijs id. 11.31.59. De uitslag over 't geheel deelen wij in 't volgend nummer mede. Fruitkaudcl in de Langstraat. In de Langstraat worden de verbouwers van frambozen reeds druk bezocht door opkoopers iu dat artikel. Het aanstaande gewas belooft veel en de prijzen eveneens. Reeds hebben verschillenden het gewas op struik verkocht voor 20 cent per kilo. Andere verbouwers vinden dezen prijs nog te laag en .villen dus nog niet tot verkoop besluiten. Kruisbessen zoomede zwarte aalbessen beloven veel, er bestaau goede vooruitzichten op hooge prijzen. Vredesconferentie. De sub-commissie van de tweede afdeeling, voor zce-oorlogs-aangelegenheden, heeft, naar het Vaderland verneemt, haar taak ten einde gebracht. Daar omtrent geen der aan haar oordeel onderworpen aangelegenheden speciaal ook op het punt van verbod van 't gebruik van onderzeesche torpedobooten eenstemmigheid is verkregen, zal het aan de algemeene vergadering der conferentie door deze sub commissie uit te brengen rapport op alle punteu een negatieve strekking hebben. Het Dagblad deelt mede, dat de onderaf- deeling van de militaire wapeningen morgen zal beraadslagen over het voorstel van generaal den Beer Poortugael, dat de mogendheden zich verbinden in vijf jaar geen nieuw geweer aan te schaffen. Volgens hetzelfde blad hebben reeds ver scheiden correspondenten van vreemde bladen den Plaag verlaten. Tweede Kamer. Tegen Woensdag zijn voor openbare be handeling aau de orde gesteld de wetsont werpen betrekkelijk lo. verbetering van het Noordzeekanaal2o. eene bijdrage voor aanleg vaD eeu kanaal uit den zijtak van het Oranjekanaal bij Odoom 3o. wijziging der Militiewet (tegengaan plan Coolen) en 4o. wijziging der inkwartieringswet. Daarna de interpellatie-Van der Velde, omtrent de opleiding van Oost Indische Administiatieve Ambtenaren en voorts eenige conclusion op adressen o. a. op dat van de meelfabrikanten. Voorbereidend militair onderricht. Ter voorkoming van teleurstelling wordt het uavolgende onder de aandacht van be langhebbenden gebracht ter zake van het voorbereidend militair onderwijs. In elke gemeente, waar infanterie of vesting artillerie garnizoen houdt, wordt ge legenheid gegeven tot kosteloos ontvang.n van voorbereidend militair onderricht, indien daar ten minste tien jongelieden tusschen den leeftijd van 16 en 24 jaren de lessen wenschen te volgen in elke audere gemeente wordt die gele genheid insgelijks opengesteldwanneer daar ten minste twintig jongelieden van den vermelden leeftijd aan de oefeningen wenschen deel te nemeu het onderricht beoogt in het algemeen versteiking der volksweerbaarheid en wordt gegeven van ongeveer half October tot 1 Maart, wekelijks gedurende ten minste 3 uren allen, zoowel aspiranten voor 't resserve- kader, als andere jongelieden, die in den aanstaanden winter aan dit onderricht wen schen deel te nemen de aspiranten voor 't reservekader om 't getuigschrift model F. te verwerven dat gevorderd wordt om tot eene verbintenis voor dat kader te kunnen worden toegelaten moeten zich vóór 1 Juli e. k. hebben aangemeld, en wel in de bovenbedoelde garnizoensplaatsen ten bureele van den commandeerenden officier der infanterie of der vesting—artillerie, in de andere gemeenten bij den burgemeester z'j, die gedurende twee achtereenvolgende winters met goeden uitslag aan het onderricht deel genomen en voor de militie geloot hebben, ontvangen een getuigschrift, model W., dat uitzicht geeft o. a. om als milicien te worden ingelijfd bij het korps en in het garnizoen hunner keuze uit dit laatste volgt, dat lotelingen der lichting 1900 het bedoelde getuigschrift kun nen verwerven, indien zij in Februari jl. het bewijs van toelating tot de lessen van het 2e oefeninsjaar ontvingen, en dat lotelingen voor de lichting 1901 daartoe met goeden uitslag moeten hebben deelgenomen aan het onder richt én in den aanstaanden winter èn in de den winter van 1900 op 1901. Het bezit van het bewijs van toelating tot de lessen van het 2e oefeningsjaar ontheft niet van de verplichting om zich als hierboven bedeeld, aan te melden vóór 1 Juli a.s. De correspondent van de „N. R Ct." te Batavia seint onder dagteekening van Zondag: Van Hetitsz begon zijn tocht door de noordoostelijke staten. Een klein gevecht had in Keumangan plaats. Tapa heeft verster kingen opgericht in Mataug Koll. In Kertoi heeft Tji Peusangeu zich onderworpen. De onvermoeibare generaal is dus nu aan de groote schoonmaak van zijn gouvernement begonnen. Na eerst in het zuidelijkste uit hoekje van het Pedirsche zijn tegenstanders uit de vallei van Tamseh te hebben opge jaagd, veegt hij nu eenigen hunner, die zich in het oostelijk gedeelte van den statenbond haddeu verzameld, voor zich uit. De mare van zijn komst schijnt reeds schrik te verspreiden. Tji Peusangan, die reeds voor eenige maanden met 5000 dollars boete werd gestraft en die in de binnenlanden van Telok Semawé en Kortoi nog weifelde wat hij doen zou, heeft nu zijn onderwerping- aangeboden. Wij twijfelen niet of deze tocht zal een heilzamen invloed hebben op den toestand in die aaneenschakeling van kleine kustland- schappen, waarin nog steeds allerlei partijen tegenover elkander staan. Het gezag der wettige hoofden is daar blijkbaar gering en hun doen en laten geeft maar al te veel aanleiding lot verzet van familieleden of ondergeschikte hoofden. Waar Van Heutsz tot nu toe doortrok liet hij wegen en een beter geregeld en goed gecontroleerd bestuur achter zich. Dit zal ook nu wel weder het resultaat van zijn actie zijn. Spoorwegongeluk te 's Bosch. Circa half zes Maandagmorgen kwam uit Boxiel een locomotief met tender in volle vaart aan, die op de draaischijf voor de ma- chineloods nabij de Dieze gedraaid moesten worden. De machinist sliep, terwijl de stoker het gevaar niet scheen op te merken. De lo comotief reed derhalve door, verbrijzelde de poort en een gedeelte muur, vloog door de loods heen, alles medenemende wat op haar weg stond, o. a. een lorrie, die totaal verbrijzeld werd, vernielde daarna den muur, die op sommige plaatsen 21/g steen is, aan de Noordzijde en kwam bij de Dieze in het zand terrecht. De ijzeren rameu der machiueloods zijn tot splinters geslagen. Het ergste is echter dat de stoker Verreijt ernstige verwondingen bekwam. Onmiddelijk na het ongeval werd de hulp ingeroepen van den officier van ge zondheid dr. Jansen die den man naar het ziekenhuis liet traDsporteeren. Hij heeft een vrij ernstige hoofdwonde en schijnt inwendig zwaar gekneusd. Aan de activiteit van den wisselwachter is het te danken, dat de ramp nog niet ern stiger is. Ofschoon het gewoon signaal niet gegeven was (men was het station voorbij gestoomd) zag de wakkere man het dreigend gevaartiij verzette den wissel, zoodat de locomotief den weg naar de loods insloeg anders was het gevaarte in de Dieze terecht gekomen, daar de spoorbrug open stond, en zouden beiden zeker verdronken zijn. De justitie stelt eeu onderzoek in en'neeft reeds den machinist gehoord. De toestand van deu stoker Verreijt, die bij het spoorwegongeluk te 's Bosch gekwetst werd, is thans bevredigend. De machinist is geschorst. De spoorwegramp tc Vlissingen. Zaterdagmorgen aldus meldt de Midd. Ot. zagen wij, hoe de tender, die Vrijdag nog hoog en droog tegen de bovenste deur posten zat, nu was bevrijd en teruggebracht op het terrein, dat hij op zoo'n bijzoudere wijze verlaten had. Nu was het ons ook mo gelijk, meer nauwkeurig de ruïne op te uemen, aan deze zijde vau den stationsgevel aange richt. De deur, waardoor het hollende stoom- ros zijn intocht hield, is natuurlijk geheel vernield, terwijl aan weerszijden groote gateu en scheuren zijn ontstaan in den muur, welke evenwel door stevige stutten voor inzakken is behoed. Ook aan de andere deuren is, waarschijnlijk door opgeworpen splinters, groote schade aan posten en glasruiten aaogericht. Wat de locomotief betreft, zij is Zaterdag middag reeds verwijderd. Zij had zich diep in den grond van de restauratiezaal gewerkt en groote planken en splinters staken aan alle zijden tusschen de wielen uit. De schade is natuurlijk zeer groot, vooral aan wachtkamer en locomotief. De overkap ping is ook, door het deuken van een pilaar, vrij aanzienlijk beschadigd. Vrijdagavond werden de lijken van den hoofdconducteur A. Touw Jr. en den con ducteur W. W. De Grooth, die bij de ramp het leven verloren, per lijkwagen, gevolgd door familieleden en eenige conducteurs van het gasthuis naar hun woningen in de Kanaalstraat overgebracht. Maandag heeft de teraardebestelling plaats gehad. Bij het opruimen van het verbrijzeld mate rieel kwam men Zaterdagavond tot de bedroe vende ontdekking dat bij de ramp ook nog een jonge dame omgekomen was. De dame zat met verbrijzelde beenen tus schen de kussens in het ineengedrukte postrijtuig, waaraan eene damescoupé eerste klasse vast zat. Op haar lijk lag een massa hout en ijzer, vandaar dat het eerst onzicht baar was. Nader heeft men bevonden dat zij heet Mej. F. H. Roth en de dochter is van den eersten gedelegeerde van Zwitserland ter Vredesconferentie in Den Haag dr. Arnold Rotb, zij vertoefde reeds daar ter stede en zou naar Engeland gaan. De zwaar beproefde vader keert naar Zwitserlaud terug. Vechtpartij. Zaterdag heeft le Tilburg een ernstig vrouwengevecht plaats gehad, waarbij een vrouw Sn., vrouw Magielsen met een scherp voorwerp een diepe snede in den hals toebracht. Verder werden in de linkerarm drie wonden veroorzaakt. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk verleend. Vrouw Sn. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Diefstal Over den diefstal op de „Koningin-Re— genres" deelt de Tel. het volgende mede De dader is een zekere C. de Bruin, oud 28 jaar, gehuwd, wonende Oostenburger Voorstraat, te Amsterdam, in dienst van de Mij. Nederland op het st. Koningin Regentes als hofmeester bij de officieren. Toen hij het kistje, bevattende een waarde van f 49,000, aan verschillende vreemde munt speciën dat als vrachtgoed was meegegeven, bemachtigd had, wist hij er geen raad mee. Hij boud er daarom een ander kistje aan vast en wierp beiden over boord, zeker iu de hoop, dat zij zouden drijven. Zij zonken echter als lood. Daarop sprong De Bruijn zelf over boord, doch werd aan den wal gepakt en overgeleverd aan de justitie. Na eene volledige bekentenis werd hij daarop te Port Said achter slot gezet. *Sprang. Maandagavond keerde een levens lustig dansclubje van circa 15 personen, onder de vroolijke tonen der harmonica huiswaarts. De gemeenteveldwachter, door het gerucht gewekt, nam de zaak niet zoo vroolijk op en verbaliseerde den aanvoerder der club wegens het maken van nachtelijk burengerucht. Baardwijk. 5 Juni. Onze geachte predikant, de weleerw. heer Ph. B. Van Buuren, hoopt op 12 dezer den dag te herdenken van zijn 57 jarige evangeliebediening. Op 84 jarigen leeftijd is de heer Van Buuren op 2 na de oudste predikant der Nederlandsch Hervormde Kerk. Herpt, 6 Juni. Onze zeer ijveringe brievenbesteller J. Ecksteijn heeft een benoe ming ontvangen naar 's Bosch, als bode van 's Bosch op Hintham en Orthen. Heusden, 6 Juni. Vele werklieden alhier, voor welke niet bijzonder veel werk is, richten tegenwoordig allen hunne oogeu naar het groote Duitsche rijk, dat zooveel arbeids krachten vraagt. Eenigen tijd geleden ver trokken van hier een ètal en sedert zijn zij weer door enkelen gevolgd. Volgens ontvangen berichten verdienen allen daar een goed weekgeld. Rijks-Postspaarbank. Aan het postkan toor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren; werd gedurende de maand Mei

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2