Num in er 48. Donderdag- 15 Juni 1899. 22e Jaargang 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. UITTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. Algemeene beschouwingen. Het jaar 1898 was, evenals zijn voorgang-er, voor onzen handel en industrie niet zoo gunstig, als men redelijker wijze had durven hopen. Valt in sommige takken onzer nijverheid wel eenige vooruitgang te con- stateeren, in een paar andere, waaronder in de eerste plaats de looierijen genoemd moeten worden nam de reeds bestaande malaise nog toe. De enorme concur rentie van het buitenland, dat hier maar onbelemmerd kan invoeren, en zelf door zijne hooge beschermende rechten, onze producten buiten zijne grenzen sluit, het in den handel brengen van kunstmatig zwaar gemaakt zoolleder, gevoegd bij andere nadeelige invloeden en omstandigheden, zijn als zoovele boeien, die deze in dustrie omkneld houden en haar beletten de vleugels krachtig uit te slaan. In het vervolg van ons verslag zullen wij nog dikwijls gelegenheid vindeneen en ander in détails te releveeren. Voor de schoenmakerijen die een hoofdbestanddeel van het bestaan der duizenden werkgevers en werklieden in onze en naburige gemeenten vormen, en waarvan voornamelijk de algemeene welvaart afhangt, geldt even eens genoemde klacht, ofschoon gelukkig niet in dezelfde mate. Het ontstaan en uitbreiden van schoenfabrieken hier en elderswaarin de stoomkracht aangewend, en de nieuwste machines gebruikt worden, maken de taak der schoenmakerijen met handenarbeid met den dag al zwaarder en hare winsten onbeduidender. Meer en meer leggen deze zich dan ook toe op het vervaardigen van fijn schoeisel. Hierin handhaven, ja verhoogen zij zelfs haar ouden roem, getuige de afnemende importa- tie van fijne schoenen door het buitenland. De machinale schoenmakerijen mogen zich in toene- menden bloei verheugen, daar haar fabricaat, ook wat netheid en soliditeit betreft, het handwerk nabij streeft. Evenwel blijft de concurrentie met het buitenland, door ons vrijhandelstelsel, een zware strijd voor deze fabri kanten en zijn de winsten zeer gering. Het komt de kamer naar haar bescheiden meening voor, dat in den toestand grootendeels verbetering mogelijk zou kunnen worden, wanneer meerdere firma's zich combineerden en de geest van associatie, die helaas hier nog zoo weinig bestaat, wat meer wilde doordringen. Het lof felijke voorbeeld wordt reeds hierin door enkele leer looiers 'gegeven. Dit zou ook wellicht de aangewezen weg zijn om de buitenlandsche concurrentie, zooveel mogelijk, met vrucht te bestrijden. Faillissementen van eenige beteekenis kwamen niet voor; de arbeidsloonen werden niet verlaagd en alle knechts hadden geregeld volop werk. Op het gebied van bouwkundige vakken heerschte het geheele jaar door groote bedrijvigheid. Verschil lende gebouwen werden begonnen en voltooid. Wij noemen slechts het nieuwe, naar den eisch des tijds ingerichte hotel »Du Lion d'Or», de drie lokalen aan de gemeentelijke teekenschool, het vergrooten eener machinale schoenfabriekleerlooierijenverscheidene heerenhuizen, en een groot aantal arbeiderswoningen. Dit jaar zijn reeds in aanbouw twee groote stoom- looierijen, het vergroote hotel »De Twee Kolommen benevens eenige andere huizen en zijn plannen gemaakt en goedgekeurd tot aanzienlijke uitbreiding van eene reeds bestaande machinale schoenfabriek. Het expeditie-kantoor van Van Gend Loos, als factorij der staatsspoorwegen, had weer talrijker ver zendingen dan voorheen. In drukke tijden komt het vaak voor, dat op één dag ruim duizend stuks pak ketten, manden enz., zoo van hier, als uit de omliggende plaatsen, aangeboden en verder geëxpedieerd worden per staatsspoor. Hetzelfde mag ook gezegd worden van het Post- en Telegraafkantoor, alwaar eveneens de drukte vermeerdert en verscheidene rubrieken weer verhoogde cijfers te aanschouwen geven. Het personen, en goederenvervoer op de lijnen der staatsspoorwegen, alsmede op de tramlijnen Tilburg Waalwijk en 's-BoschHeusdengrens Waalwijk, ja zelfs het aantal onze haven binnengevaren schepen, waren weer grooter dan in 1897. Wij verheugen ons over die toenemende drukte en beweging, daar zij de industrie nieuw voedsel verschaffen en den polsader van den handel krachtiger en sneller doen slaan. Ten allen tijde heeft onze kamer, naar best vermogen geij verd, door het verkrijgen van goede verkeerswegen, snelle en directe verbindingen en aansluitingen, de drukte en de handelsbeweging te bevorderen. Diep betreurt zij het daarom, dat onze gemeenteraad gemeend heeftondanks haar adviesopnieuw concessie te moeten weigeren aan »De Vicinaux Hol landais» tot aanleg van den tram door de Groote Straat. Met gepasten aandrang wijst zij nogmaals op haar uit voerig rapport van 5 April 1898 aan den gemeenteraad, betreffende genoemden tramde schutsluis, de vaste brug over den Maasmond enz., alle zaken welker tot standkoming op den welvaart dezer nijvere streek, en op dien van Waalwijk in het bijzonder, naar haar oor deel, den gunstigsten invloed zou uitoefenen. Houdt men alleen maar het oog op den slechten toestand der haven, zelfs dan ware het nog wenschelijk geweest, de gevraagde concessie te verleenen. Sinds 1 Januari 1899 toch is de maatschappij der Vicinaux Hollandais ook eigenares van de stoombooten der vroegere ree- derij Wagemakers en Van Hilst, en heeft zij een ge- regelden dienst op Rotterdam, Amsterdam enz. ingesteld. Zou nu deze ondernemende maatschappij, welke zelve bij den goeden toestand der haven zoo'n groot belang heeft, niet geneigd zijn geweest eene flinke subsidie bij te dragen in de kosten, benoodigd voor het uitdiepen en verbeteren van onzen eenigen waterweg Zou aan onze haven niet een flinke handel ook in bouwmateri alen in het leven kunnen geroepen worden. Werden gepasseerd jaar, alleen door naburige gemeenten, ruim 70000 bossen riet alhier gekocht, wat zou dan die handel niet voor kolossale uitbreiding vatbaar zijn en nieuwe bronnen voor onze gemeente kunnen doen ontspringen. Wij zullen hierover thans niet verder uitweiden, daar in volgende rubrieken, ook genoemde zaken bespro ken worden. De kamer is en blijft echter van oordeel dat onze gemeente zich geen enkel verkeersmiddel mag laten ontgaan daar het belang der industrie en de herleving onzer kwijnende jaar- en veemarkten en boterveilingen alle mogelijke verbinding dringend ge- wenscht, ja noodzakelijk onmisbaar maken. De beweging bij het correspondentschap der Ned. Bank nam ook weer in omvang toe. De toestand van den landbouw- en veeteelt, liet ook dit jaar weer te wenschen over. Door het sluiten der grenzen voor rundveealsmede door het bemoeilijken van den uitvoer, waren de te behalen winsten zeer klein. Willen wij de toekomst met vertrouwen te gemoet gaan, dan zal het noodig zijn de handen uit de mouwen, te steken en met energie op te treden. Ieder middel, dat tot verhooging van den welvaart kan dienen, moe ten wij met hand en tand vastgrijpen en trachten te behouden. Ingelicht door den heer Timmermans, lid der Neder- landsche commissie, voor Groep XIV, Wereldtentoon stelling Parijs in 1900, is het ons aangenaam te kunnen mededeelen dat een flinke deelneming door leerlooiers verzekerd is en dat er omtrent een collectief optreden van eenige voorname schoenfabrikanten onderhandeld wordt. In een volgend verslag hopen wij op de deelname dezer beide takken van nijverheid aan dezen vreedza- men wedstrijd, waarvan de belangrijkheid zonder voor beeld zal zijn, ampel terug te komen. De deelneming staat voor beide Groepen intusschen nog open. Rij ksnormaallessen. Uit het verslag omtrent den toestand der Rijksnor maallessen alhier, gedurende het afgeloopen schooljaar, zijn wij in staat gesteld het volgende mede te deelen. De curcus die aanving op 1 April 1898 begon met 25 mannenlijke en 7 vrouwelijke leerlingen voor de Normaallessen en 13 leerlingen voor de voorbereidende klasse. In den loop van het jaar verlieten 10 kweeke- lingen de inrichting. Zes van hen legden met goed ge volg het examen af als onderwijzer, de vier anderen zetten hunne studie's in eene andere richting voort of kozen een vak. Van de 6 geslaagden behaalden vijf eene aanteekening voor de vrije- en ordeoefeningen in de gymnastiek. Al de geslaagden mochten zich in be trekkelijk korten tijd in eene standplaats verheugen. Aan de oproeping tot inschrijving van kweekelingen voor de cursus 1899- 1900 werd gevolg gegeven door 8 mannelijke en 2 vrouwel. kweekelingen voor de Nor maallessen, benevens door 12 voor de voorbereidende klasse. Na gehouden examen werden 7 mannelijke en 2 vrouwelijke kweekelingen toegelaten tot de Normaal lessen, terwijl van de 12 leerlingen voor de voorberei dende klasse er 10 slaagden. De nieuwe curcus werd geopend met 23 mannelijke en 8 vrouwelijke leerlingende voorbereidende klasse telde 12 leeringen. Het is der Kamer aangenaam te mogen constatee- ren, dat deze inrichting welke thans reeds 43 leerlingen telt, bestendig vooruit gaat. Het onderwijs dat aan genoemde inrichting door elf heeren en 1 dame gegeven wordt, wordt allerwegen als uitstekend geroemd en steeds meer op prijs gesteld. Teekenschool te Waalwijk. Omtrent de gemeentelijke Teekenschool kunnen wij, ingelicht door het verslag der Commissie, mede deelen De school werd geopend op Maandag 3 October in tegenwoordigheid van de Heeren Burgemeester en Wethouders en Gemeente-Secretaris en van de leden der commissie. De school werd van tijd tot tijd bezocht door de commissie en door de leden in het bijzonder en gesloten einde Maart als naar gewoonte. De lessen werden gevolgd door 55 leerlingen waar van 36 uit de gemeente Waalwijk en 19 uit de ge meenten Baardwijk, Bezooien, Sprang, Kaatsheuvel, Capelle, Waspik, Raamsdonk en Drunen, behoorende tot de navolgende bedrijven 13 Timmerlieden, 1 Meubelmaker, 2 Metselaars, 1 Goudsmid, 3 kantoorbedienden, 13 schoenmakers, 1 Tuinier, 1 Opzichter, 11 Huisschilders. 8 scholieren. Twaalf leerlingen ontvingen onderwijs in het recht lijnig teekenen en 43 in het handteekenen, van welke laatsten 13 den nieuwen Cursus volgden in het teeken- onderwijs, toegepast op het schoenmakersvak voor welk onderwijs sedert ons vorig jaarverslag, door den Raad der gemeente Waalwijk een onderwijzer is benoemd en welke titularis, bij den aanvang van dezen vakcursus, in betrekking is getreden. Overigens werd het nieuwe leerplan gevolgd, waar van het vorig verslag gewaagt, in de verbouwde school en verruimde schoollocaleneen en ander zeer ten gerieve en ten bate van het onderwijs. IJver en vorderingen van de leerlingen gaven opnieuw reden tot tevredenheid en schoolverzuim kwam veel minder voor. Fabriek en Handwerksnij verheid. Schoenmakerijen. Wanneer wij den toestand der schoenmakerijen in 1898 vergelijken met dien van vorige jaren, dan is het der Kamer aangenaam te kunnen vermelden, dat wel eenige verbetering, zij het dan ook eene geringe, te constateeren valt, zoodat het afgeloopen jaar voor dezen hoofdtak onzer industrie over het geheel tamelijk be vredigend genoemd mag worden. Wel waren in 1898 de verschillende leerprijzen zelfs nog duurder dan in 1897 en hield de prijs van het schoenwerk hiermede volstrekt geen gelijken tred, doch door grooteren om zet van het gefabriceerde, werd de schade, veroorzaakt door de stijging der grondstoffen, geheel of grooten deels vergoed. Werden voor een twaalftal jaren mins tens 70% van hét in ons land verbruikte fijne schoen werk door het Buitenland geïmporteerd, van lieverlede verminderde die invoer zoodanig, dat wij, gesteund door de ondervinding, thans die importatie op 35% kunnen stellen, en zelfs dit procent ware nog aanzien lijk te verminderen, wanneer, gelijk wij herhaaldelijk reeds betoogd en bepleit hebben, een hooger invoer recht op geïmporteerd schoeisel geheven werd. Met taaie vlijt en loffelijken ijver, wordt er naar ge streefd het fabricaat altijd door te perfectionneeren, op dat, ook in de toekomst, het den toets met buitenlandsch en Lufslnilxrtf Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. A bonneraentsprijs per 3 maanden t' 1, Franco per post door het geheele rijk f1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advektentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 eent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsii g opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steinee, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 1